Schenking van Texelse tekeningen Sj. Kuperus „Tegenwoordig hebben meisjes 'eel meer mogelijkheden...." Weduwe overhandigt vandaag collectie !uster Nicolina 50 jaar in de congregatie Onderlinge wedstrijd paard- en ponyclub IddSjë Op. )or 1 piek entree rij Maritiem museum Militaire oefening ||JDAG 14 APRIL 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 weesL Tijdens het uitzoeken bekroop mevrouw Kuperus het gevoel dat er tekeningen ontbraken. Dat bleek te kloppen. In een kist op zolder trof zij nog een pak tekeningen aan die Ku perus kennelijk bewust had willen be waren. De kist bevatte werkstukken waaraan hij het meest was gehecht. Daartussen bevond zich een flink deel Texel en dat gedeelte behoort thans ook tot de collectie die aan de gemeente is geschonken. Mevrouw Kuperus (88) vroeg zich af wat zij met de tekeningen aan moest en be dacht zich dat ze op Texel goed op hun plaats zouden zijn. Haar man was tot zijn dood een fervent liefheb ber van Texel gebleven. Zijn jeugdja ren zijn voor hem van grote betekenis geweest; hij voelde zich zijn leven lang aangetrokken tot dit „paradijs waar het water zo helder was, dat je er de snoeken in zag staan". Bemiddeling Bij de totstandkoming van de schen king aan de gemeente werd bemid deld door oud-Texelaar Nico Eelman uit Sint Pancras. Eelman is in kennis met de familie Kuperus gekomen om dat zijn moeder, een dochter van de wijnhandelaar Koorn uit de Parkstraat, vriendin was met me vrouw Kuperus-de Rooy. Toen laatst genoemde haar meisjesnaam nog had en Riek de Rooy heette, logeerde zij eens bij haar oom Adriaan de Rooy, de oudste broer van haar va der. „Ome Arie" was mede-oprichter van de Texelse Courant en drukke rij/uitgeverij Langeveld de Rooy. Hij woonde destijds in de Parkstraat. Nichtje Riek speelde met de buur meisjes van het gezin Koorn, van wie Eelman's moeder er dus één was. Dat contact verwaterde niet, maar werd, toen Riek de Rooy van 1919 tot 1922 onderwijzeres in Midden- Eierland was, juist intensiever. Met de overburen van ome Arie, het pre dikantengezin Kuperus, had Riek tij dens haar logeerpartij geen contact. De kinderen waren te oud om mee te spelen, maar vele jaren later was zoon Sjoerd haar man Erkentelijk De raadsleden aanvaarden de schen king dinsdagavond in hun vergadering en spraken unaniem hun erkentelijk heid uit. Tine Krijnen-Baijs (Texels Be lang): „Het is een grote aanwinst voor Texel. Misschien zou de collectie bij Ecomare kunnen worden tentoon- meer. Dat wordt door de twee ande re zusters in Sint Jan bijgehouden". Bestaat de Orde van de Allerheiligste Verlosser nog „Jazeker, alleen worden in ons land de roepingen wat minder. Wel veel meisjes uit Derde Wereldlanden mel den zich aan. Duitsland heeft ook nog aardig wat aanmeldingen. Tja, er zijn tegenwoordig zoveel mogelijkhe den voor meisjes. Ze kunnen veel meer studeren dan in mijn jonge ja ren gebruikelijk was. Dat was vroeger voor meisjes van de gegoede stand. Ik mocht frans leren op school, maar dat waren aparte lessen die betaald moesten worden, want het hoorde niet bij het lagen onderwijs. Omdat ik de jongste thuis was, had ik een streepje voor op de anderen en daar om mocht ik dat. Terwijl mijn vader maar een gewone tuinder was De vaders van mijn vriendinnen waren winkeliers of kelners in een hotel. Van een hogere stand dus. Dat ver schil was toen nog erg groot". Hebt u nog contact met vroegere kennissen? „Op de felicitatiebijeenkomst in Sint Jan waren buren van heel vroeger en ik kon mijn frans weer even ophalen, want er waren zusters uit België en Zaterdag houden de landelijke rijve- reniging „De Waddenruiters" en j>o- nyclub „De Kleppertjes" de eerste onderlinge wedstrijd van 1989. Deze wedstrijden is aan de Ploeglander- weg en telt mee voor het clubkam pioenschap. De toegang is gratis en de consumptietent is aanwezig. Vrijwel alle leden van jong tot oud doen mee aan deze wedstrijd en dat betekent dat ongeveer tachtig paar den en pony's aanwezig zullen zijn. Er wordt 's morgens om half tien be gonnen met de dressuur. De jongste ruiters starten in een aangepaste be- ginnersproef, terwijl de gevorderden uitkomen in de klassen B, L, en M. Gelijk na de dressuur gaan de deel nemers het wegparcours in. Het wegparcours loopt via de ruiterpaden in de Dennen en onderweg zullen de ruiters opdrachten moeten uitvoeren of vragen over hun sport moeten beantwoorden, 's Middags om half één begint het springen. Alle leden zijn hiervoor ingedeeld op niveau. Dat wil zeggen dat niet- wedstrijdruiters lager springen dan de federatieleden, die wel al bij officiële wedstrijden hebben gesprongen. Bovendien wordt bij de pony's natuurlijk rekening ge houden met de grootte van de pony i.v.m. de hoogte van de hindernissen. Na afloop (om ongeveer drie uur) wordt er parade gereden door alle deelnemers. Direct gevolgd door de prijsuitreiking van de dressuur en het springen. Voor het clubkampioen schap worden per deelnemer de drie resultaten (dressuur, wegparcours, springen) bij elkaar opgeteld. Deze uitslag samen met de uitslag van de tweede onderlingen wedstrijd, die in september wordt verreden, bepaalt wie zich clubkampioen 1989 mag noemen bij de pony's of paarden. Eventuele afmeldingen van combina ties graag voor vrijdagavond acht uur bij de wedstrijdsecretaresse, telefoon 17762. gesteld om de vormende functie te benadrukken". Burgemeester Schip per verzekerde dat goed op het werk zal worden gepast en dat het zo mo gelijk in z'n totaal zal worden gepre senteerd. Vandaag is het gemeentelijk kunstbezit m één klap met onge veer 150 schetsen, litho's en aquarellen over Texel toegenomen. De weduwe van de vorig jaar overleden illustrator Sjoerd Kupe rus, die rond de eeuwwisseling zijn jeugd op Texel doorbracht, heeft deze collectie vanochtend aan burgemeester Schipper aan geboden. De -hoofdzakelijk- tekeningstudies zijn afkomstig uit de nalatenschap van Kuperus en zijn door mevrouw R. Kuperus-de Rooy en de familie aan de gemeente Texel geschonken. Voor waarde is dat de tekeningen regelmatig worden geëxposeerd. Het tentoonstellen hoeft niet persé in het gemeentehuis, maar mag ook elders op Texel. Speciaal wordt ge dacht de tekeningen in bruikleen te geven aan de Stichting Texels Mu seum. De schenking kwam tot stand dankzij bemiddeling van oud-Texelaar Nico Eelman uit Sint Pancras. Sjoerd Kuperus werd geboren op 10 februari 1893 als vijfde kind en enige zoon van de doopsgezinde predikant Rinke Kuperus. Zijn wieg stond in de pastorie aan de Parkstraat in Den Burg. Na de oorlog was het onge deerd gebleven gebouw in gebruik als postkantoor en werd later afge broken. Tot Kuperus' twaalfde jaar bleef het gezin, dat intussen met nog een dochter was uitgebreid, op Texel wonen. Al jong vertrok Kuperus naar het gymnasium in Alkmaar en enkele jaren later naar Amsterdam om te werken, maar hij besteedde zijn tijd meer aan schetsen en dromen. In zijn bezoeken aan zijn geboortegrond te kende hij dan ook dat het een lieve lust was. Zijn vader voelde er niets voor dat zijn enige zoon tekenaar zou worden. Bemiddeling van indertijd prominente figuren als de politiek te kenaar Louis Raemaekers en de litho graaf Theodoor van Hoytema gaf de doorslag: Sjoerd mocht (in 1914) naar de tekenschool van G.J. Feith en kreeg onderricht van de beroemde politiek tekenaar Albert Hahn sr. Al spoedig bleek dat Kuperus' kracht niet lag in het tekenen van politieke karikaturen, maar in het tekenen van de vrije natuur. Kuperus volgde les sen aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amsterdam. Hij kwam in die jaren geregeld terug op zijn geliefde Texel. Daar ontmoette hij zijn toekomstige vrouw Riek de Rooy, die onderwijzeres aan de lagere school in Midden-Eierland was. Ook kwam hij in aanraking met dr. Jac.P. Thijsse. In 1925 werkten Thijsse en Kuperus samen aan een boek over Nederlandse vogels, dat pas in 1934 werd uitgebracht. Eind jaren twintig maakte Kuperus ook illustraties voor andere boekjes over het dierenleven, met succes. Uiteindelijk zou hij wor den erkend als één van de vier groot ste natuur-lllustratoren van Nederland in deze eeuw. De anderen waren A.B. Wigman, R. Tolman en J.P. Strijbos. Zij hadden elk een groot aandeel in de Nederlandse journalistieke natuur beschrijving. Na de oorlog legde Ku perus zich meer toe op het tekenen van mensen. Bekend waren zijn krab bels in Het Parool. In 1964 verhuisde de familie Kuperus van Amsterdam naar het Friese Koudum, waar de il lustrator tot aan zijn dood in 1988 woonde. Voor de oorlog De meeste geschonken tekeningen dateren van vóór de tweede wereld oorlog. Kuperus was al in zijn jeugd met het schetsen van Texels natuur en landschap begonnen. Later, toen hij niet meer op het eiland woonde, bracht hij er zijn vakanties door in het gezelschap van zijn vrouw. Kupe rus trok er bij die gelegenheden met tekenpen en schetsboek op uit. Na de oorlog was hij tijdens zijn bezoe ken aan Texel minder produktief. Een belangrijke reden daarvan was dat Kuperus zich meer had toegelegd op het tekenen van mensen. Voor de oorlog verdiende hij zijn boterham met illustraties in natuurtijdschriften en -boeken. De opkomst van de foto grafie zorgde ervoor dat natuurfoto's terrein wonnen en tekeningen minder in trek kwamen. Kuperus verlegde zijn werkterrein een beetje en ging ook illustraties voor andersoortige boeken en verhalen maken. Dat hield in dat hij vaker mensen tekende en landschappen en natuurgebieden voor hem niet zo interessant meer waren. Niettemin bleef zijn geboorte eiland grote aantrekkingskracht op Kuperus uitoefenen. Mevrouw Kupe rus herinnert zich dat haar man ook in de jaren na de oorlog nog enkele keren fanatiek heeft zitten tekenen. „De laatste keer was in 1959, toen we een volle maand op Texel verble ven. Sjoerd was toen erg produktief. Daarna kwamen we telkens voor één of twee dagen en kwam er van teke nen niet zoveel terecht. Incidenteel gebeurde het nog wel, in de collectie bevindt zich ook een enkele tekening van later datum", aldus mevrouw Ku perus. Gevoel Mevrouw Kuperus heeft geen idee welke waarde de nagelaten collectie vertegenwoordigt. „De waarde is vol gens mij ook nergens in uit te druk ken. Het is een kwestie van een gevoel dat de kijker erin treft. Alles is zwart-wit, dat vindt ook niet iedereen even mooi. Mijn man was geen man voor kleur." Na het overlijden van haar man, op 4 juli 1988, sorteerde mevrouw Kupe rus de grote hoeveelheid tekeningen die hij had nagelaten. Kuperus was zijn leven lang zeer produktief ge- Frankrijk. In september ga ik naar het moederhuis voor een reünie van „mijn" groep. Helaas is al meer dan de helft van de zusters overleden". U hebt nog een hobby: voetabl. Hoe komt u daaraan? „Als jong meisje voetbalde ik altijd met mijn oudere broers en hun vriendjes. Wij hadden thuis een hele grote tuin met een opren plaats voor de schuur. Als de karren weg waren kon daar worden gevoetbald. Ik had wel eens de pest in, want ik moest altijd in het doel staan omdat ik de ballen zo goed kon houden. In het klooster werd vroeger niets aan sport gedaan. Ik heb hier op Texel al elf keer aan de avondvier daagse meegedaan en ook aan ande re wandeltochten. Met een fietsronde ben ik ook eens meegeweest, maar dat doe ik niet meer. Ik fiets graag en doe dat wekelijks, maar in mijn eigen tempo, niet gedwongen, niet te vlug". Is het leven als zuster zwaarder dan anders? „Ik ga, als er dienst is, iedere dag naar de kerk. Dat hoort bij ons leven, daar heb ik voor gekozen. Dan weet je dat het gebed en werken is, ora et labora. Het valt erg mee". In De Lindeboom werden dinsdag- |ddag de jaarlijkse biertapwedstrij- |n gehouden. Het is één van de [|e voorronden voor het Nederlands Impioenschap. In kritische jury bekeek getapte gla- |n bier en uit een flesje volgeschon- |n glazen. i uitslag: jividueel 1. Rebotex-Nico Evers, 2. jsmanswelvaren-Wil van Hintum, De Twaalf Balcken-Fred Standaar. jrvolle vermelding: De Lindeboom- artin de Vries sms: 1. De Twaalf Balcken-Ko Ver- jë en Kees Dros, 2. fieodorahoeve-Andrea Wolthuis en Inemarie Snoeij, 3. De Karseboom- st de Graaf en Frans Pieterse. Eervolle vermelding: Tiffany Pub-Koos ^iter en Lisa van der Berg. kerdag en zondag wordt het Natio- al Museumweekend gehouden. In kader daarvan is het Maritiem en tersmuseum zaterdag voor slechts te bezichtigen, van 9.00 tot =17.00 uur. Het is tevens het laatste |ekend dat de expositie „Van jutter I redder" is te zien. Zuster Nicolina: ..Ik hou van de natuur op Texel". Ook op het eiland ben ik kraamhulp geweest. Ik heb vele Texelaartjes ter wereld geholpen. Ik help nog steeds mee met vanalles in Sint Jan, maar niet meer in een dienstverband. Wat ik doen kan, dat doe ik graag. Maar de verzorging laat ik tegenwoordig aan anderen over. Dat neemt niet weg dat je nog veel bejaarden kunt helpen met verschil lende zaken. Daarnaast doe ik nog het één en ander aan de was. Als er veel ligt denk ik: nou vooruit, de mei den hebben het druk, ik ruim het even op". Hebt u veel hobby's? „Enorm veel. Ik had een voliaire met kanaries, maar na een rugoperaties kon ik dat niet meer aan. Oud directeur Van Heerwaarden wist iemand die heel goed zou passen op mijn vogels. Toen ik uit het zieken huis kwam waren ze al weg. Ik heb de pijn van het afscheidnemen daar door niet zo erg gehad. Ik ben nog wel af en toe naar ze toegegaan. Postzegels sparen doe ik nog wel. Ik heb de albums van Nederland, Duits land, België, Frankrijk, Engeland en Zwitserland. In twee aparte albums heb ik allemaal republiken, dat zijn er zoveel. Tuinieren was ook een hobby van me, maar dat kan ik door mijn rug niet op maandag en dinsdag wordt op de Stuifdijk een militaire oe fening gehouden. Er worden landingen uitgevoerd en de luchtmacht verleend tussen 15.25 en 15.35 ur assistentie met twee F-16 straaljagers. Dit levert beide dagen enige kortstondige geluidsoverlast op. De gemeente is op de hoogte gesteld van de oefening. De F-16 straaljagers vliegen aan via het Marsdiep en De Hors en proberen natuurgebieden zo als de Horsmeertjes te ver mijden. [hebt dus wel degelijk weloverwo- I voor het Zuster-leven gekozen? Jazeker. Ik héb ook wel om me |een gekeken, maar ik heb toch deze van God gekozen. Ik heb ook in e9'n eigenlijk geen heimwee ge- ia 'h,erw'i' 'k ,och meteen een eind J1 u's ging. Mijn ouders hebben L|04'( heel goed opgevat, toen mijn wit eenmaal vaststond. F deel van de congregatie waar ik Ook voorbijgangers werden er op geattendeerd dat zuster Nicolina jubileerde. U bent de oorlogsjaren op Texel ge weest. Hoe hebt u ze ervaren? „Je merkte er in het begin niet zo veel van. Ja, je wist wel dat het eiland was bezet door Duitsers, maar pas de laatste paar maanden werd het echt erg. Ik was in 1943 van De Cocksdorp naar Den Burg overge plaatst. Het ergste moment van de oorlog vind ik de beschieting van de kerktoren, waar de koster net met zijn schoonzusje was heengegaan om te kijken wat er loos was in Den Burg. Het meisje werd geraakt en stierf. Ik ben ook nog in een gezin geweest waarvan vader en zoon stierven aan de gevolgen van de be schieting en het huis verbrandde. Dat waren moeilijke dagen. Na de bevrijding ben ik tot december 1952 in Den Burg gebleven. Ik suk kelde wat met m'n gezondheid en toen ik wat was opgeknapt werd ik geplaatst in Es, Noordbrabant". Hoe kwam u weer terug op Texel? „In 1963 werd ik opnieuw naar Texel gezonden. Het eiland had mijn hart na die eerste periode al gestolen, maar je had er zelf niets over te zeg gen waar je werd geplaatst. Het was met recht een vingerwijzing. Ik hou van het eiland, van de natuur, van buiten zijn. Het is hier erg prettig. A/wéér een feest in Sint Jan! In september 1936 ging Maria We- Vagen uit Heemskerk naar een klooster in België. Op 19 maart 1)939 werd ze opgenomen in de Orde van de Allerheiligste Verlos ser. Zuster Nicolina heette ze toen en werd op Texel geplaatst. Dat was vorige maand 50 jaar geleden en werd donderdag ge kierd met een Heilige Mis en een felicitatiebijeenkomst in Sint pan. De orde bestaat nog steeds, hoewel in Nederland weinig nieuwe aanmeldingen zijn. „Meisjes hebben tegenwoordig ook pee/ meer mogelijkheden tot studeren dan in mijn jonge jaren", f/erklaart zuster Nicolina. Pe 72-jarige Zuster Nicolina ging in 11936 naar het Juvinaat aan de Fran je grens. Daar leerde zij de Franse Taal, die ze nog steeds goed be heerst. ftaarom moest u frans leren V reken? lik ging naar een buitenlandse con gregatie waar de voertaal frans was. 11937 ben ik naar Oberbronn in de i gegaan, daar staat het moeder- luis. Na een half jaar werd mijn haam veranderd in Zuster Nicolina. pat is nu niet meer zo, iedereen oudt tegenwoordig de eigen naam. had als kind al in mijn hoofd dat ik het klooster wilde. Zulke beslissin- |en nam je vroeger niet zomaar, die lesprak je met vader en moeder, ooral mijn moeder was er tegen, [rant ze vond me te jong. Ze zei: leen sprake van, kijk eerst maar fens om je heen of er niet wat an jers is! Toen ik negentien was heb ik Je knoop doorgehakt en ben ik tóch het klooster gegaan. Jot die tijd heb ik wel af en toe een 1 gewerkt. Ik kan me nog herinne- Fn dat ik op de fiets van Heemskerk fear Krommenie ging voor een gul len per dag. Dat waren éndere Ijden". me bij aansloot was het verzorgen van zieken en armen. Daar hoorde ook de kraamverzorging bij. Ik ben in één van de congregatie-ziekenhuizen in België opgeleid tot kraamhulp. Dat is wel even wat anders dan kraam hulp in een dorp zijn, waar je niks voor handen hebt. Na die periode kon ik een zuster in Anna Paulowna vervangen. Ik zou daarna weer naar dat Belgische ziekenhuis terug gaan voor een verplegingsopleiding, maar die zuster die in verving raadde het me af. Een Belgisch diploma gold in Nederland niet en dan zou ik het dus toch weer over moeten doen. Ik ben met haar naar het Elisabeth- ziekenhuis in Alkmaar geweest en daar zou ik een opleiding volgen. Maar plotseling werd een zuster in De Cocksdorp op Texel ziek en moest ik daarheen".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5