exelaar kreeg van de echter rijbewijs terug Texelaars voor de „Radio 10" zorgt voor raamprogramma van Radio Texel Gamma 2 wint promotiestrijd uttersactie TEXELSE COURANT PAGINA 7 Dé beloning: minister Neelie Smit-Kroes bedankt jutter Gerard Zoetelief met een kus. Wilko Bergmans en Plet Zljm (links) vinden het schitterend. (Foto: Dkk Kuiter) De FM-frequentie 106.1 waarop Ra dio Texel binnenkort gaat uitzenden, zal 24 uur per dag te beluisteren zijn. Op de tijdstippen dat de Texelse lokale radio geen programma's heeft, is de nieuwe zender „Radio 10" te horen. De Texelse luisteraar hoeft hierdoor niet telkens te zoeken naar Radio Texel, maar kan de radio continu op 106.1 afstemmen. „Radio 10" brengt vrijwel uitsluitend popu laire muziek. rcies zeven maanden en twaalf den nadat een 22-jarige Texelaar i rijbewijs wegens rijden onder in- J'd was ontnomen, kreeg hij het fens de rechtszitting terug. Politie ker mr. L.A. Punt oordeelde vrij- 9 dat zes maanden ontzegging n de rijbevoegdheid voldoende ls' todat de officier van justitie 'stond het roze papiertje aan de 'elaar kon overhandigen. Een an- 's eilandbewoner die vrijdag voor nelderse rechtbank verscheen, "d Wegens het weigeren van de "dproef veroordeeld tot een boete n f2000,-. 22-|arige man was eind augustus n9|aar door de politie aangehou- n naar aanleiding van een opvallen- Wijl. Hij negeerde eerst een Pteken en reed met grote snelheid °r. maar kon later tot stilstand 'den gedwongen. De bloedproef "de een alcoholpromillage van aan Omdat hij kort daarvoor al schikking van f750,- wegens W sel'de vergrijp had moeten beta len, besloot de politie tot directe in name van het rijbewijs Ter zitting concludeerde de officier van justitie mevrouw mr. Schmidts dat sprake is van een ernstig feit. Zij herinnerde de verdachte eraan dat alcoholgebruik het reactievermogen aantast en dat bij tachtig procent van de dodelijke verkeersongevallen drank in het spel is. De officier eiste een boete van f750,- (of 15 dagen hechtenis) en 9 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, met aftrek van de periode dat de Texelaar zijn rijbewijs al heeft moeten missen. De raadsman van de verdachte, mr. W. van Utenhove, kwam tot een an dere conclusie. Hij meende dat vol gens de richtlijnen van het openbaar ministerie een rijontzegging van maxi maal zes maanden is toegestaan (met f1000,- boete). „Hoe komt de officier dan aan de eis?" Van Uten hove stelde voor dat de Texelaar zou worden veroordeeld tot een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de periode dat hij zijn rijbewijs heeft moeten missen. Oftewel: de jonge man zou zijn rijbewijs onmiddellijk moeten terugkrijgen. Ook bepleitte de advocaat de boete om te zetten in een voorwaardelijke boete met een proeftijd, gezien het feit dat de Texe laar door andere persoonlijke omstan digheden de wilde haren was kwijtgeraakt. De officier bracht daar tegenin dat door de Texelaar nooit was gepro testeerd tegen het feit dat hem zijn rijbewijs was ontnomen en dat bo vendien het negeren van het stopte ken niet in het tenlastegelegde was betrokken. De eis was in haar ogen daarom juist redelijk. Aan mr. Punt vervolgens de taak het Al eerder was sprake dat de lokale omroep zo'n „raamprogramma" zou krijgen, maar dat ging niet door. Met „Radio 10" is Radio Texel inmiddels een overeenkomst aangegaan voor een 24 uurs-ondersteuning, zeven da gen per week. In deze constructie wordt gebruik gemaakt van een zo geheten .commercial killer". Dat is een signaal waarmee de reclame boodschappen van „Radio 10" wor den weggedrukt. Wanneer gaat Radio Texel in de ether? Al maanden wordt de datum van de eerste (proef)uitzending tel kens uitgesteld. De conclusie dat er achter de schermen niets of te wei nig gebeurt, is echter onjuist. „Radio Texel moet van het begin af aan een gedegen imago hebben. Intensief oefenen voordat de eerste uitzending plaatsvindt, is voor de medewerkers daarom noodzakelijk. Het moet me teen goed, anders stemt geen Texe laar op ons af", verklaart lokale omroep-voorzitter Martin de Weijer Inmiddels zijn de voorbereidingen wel zover gevorderd dat de eerste uitzen ding nog een kwestie van een paar weken is. Radio Texel hoopt met Ko ninginnedag voor het eerst over heel Texel te horen te zijn. De hoofdredac tie zal deze week besluiten of een uitzending op die dag, zaterdag 29 april, praktisch haalbaar is. Het is in elk geval nodig dat het hele program ma minstens éénmaal compleet wordt proefgedraaid. De omroep be schikt inmiddels over zo'n 120 vrijwil ligers. De laatste cursus journalistiek werd afgelopen weekend afgerond. Een uit twaalf personen bestaande groep heeft zich aangemeld met een kant en klare serie programma's over het onderwerp natuur en milieu. Ook technisch lijkt er geen vuiltje meer aan de lucht nu de Radio Controle Dienst de zender heeft goedgekeurd. Van Teso heeft Radio Texel toestem ming gekregen op de veerboten de reizigers op het bestaan van de zen der te attenderen. Via verkoop van t- shirts, sweaters en cassettebandjes voor Duitse toeristen (met tips voor hun verblijf op Texel) probeert de om roep ook wat meer financiële armslag te krijgen. Zaalvoetbalvereniging Gamma 2 heeft de eerste van de zes promotie wedstrijden vrij gemakkelijk gewon nen door Kaagvogels 2 uit Winkel met 1-4 te verslaan. Kaagvogels kwam er in deze wed strijd nauwelijks aan te pas. Zelfs als het team zich kansen schiep, was daar nog altijd de uitstekende keeper Ronald Biesboer. Ook gelegen- heidsspits Bart Heerschap speelde een goede wedstrijd. De doelpunten werden gemaakt door de „met-scheldende of mopperende" Joost Brouwer en Marcel Uriot. Bei den namen twee scores voor hun re kening. De volgende tegenstander van Gamma 2 is de kampioen van district Den Helder, Sparta '67 2. De ze wedstrijd wordt vrijdag gespeeld in sporthal Ons Genoegen. Aanvang 19.15 uur. Oftn vier Texelaars de wereld 2% dag leng. De zware tocht was de moeite dubbel en dwars waard. IFoto: Plater de Vriest Tegenslag In het laatste deel ven het traject: het zand was zó rul dat zelfs de jeep moeite had. Het stuk tussen Katwijk en Scheveningen werd dan ook niet per huifkar volbracht. IFoto Dirk KuiterI oordeel uit te spreken. Hij liet blijken dat de Texelaar eigenlijk geluk heeft gehad dat zijn rijbewijs hem direct was ontnomen. Daardoor bleef het mogelijk om wel met een tractor te rijden, hetgeen voor het beroep van de jongeman noodzakelijk is. Als hem door de rechtbank de rijbevoegdheid zou zijn ontzegd, zou dat van toepas sing zijn geweest op èlle gemotori seerde voertuigen en niet alleen voor de auto. Niettemin vond ook de rech ter dat de jongeman zijn rijbewijs lang genoeg was kwijtgeweest. Hij veroordeelde hem tot het betalen van f 750,- boete of 15 dagen zitten en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maan den, met aftrek. Dat betekende dat de Texelaar zijn rijbewijs staande de zitting terugkreeg. De jongeman be loofde dat hij geen schadevergoeding zal indienen wegens het te lang (na melijk 1 maand en 12 dagen) moeten missen van het rijbewijs. De officier zag daarop af van een hoger beroep en ging akkoord. Bloedproef geweigerd Later op de ochtend stond een 26-jarige man terecht die in januari 1988 de bloedproef had geweigerd, nadat de blaastest een promillage van 0.8 had uitgewezen. Hij beriep zich op een nare ruggeprik die hem in het verleden slecht was bekomen en wilde zich niet laten prikken, ook niet na aandrang van de politie. De officier vond dit geen gegronde medi sche reden. „Wie de bloedproef wei gert, heeft iets te verbergen." De strafmaat voor weigering is negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid en f1500,- boete. De offi cier wilde echter rekening houden met het feit dat de man chauffeur van beroep is. Zij eiste daarom een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid, maar ter compensatie een hogere boete: f 2000,- (of 40 da gen hechtenis). Verder eiste de offi cier een voorwaardelijke celstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Raadsvrouw mr. Honing kon zich in de eis van de officier vinden, maar had moeite met de dreiging van een gevangenisstraf in geval van herha ling. Zij betoogde dat het voorval het eindpunt van een zwarte periode in het leven van haar cliënt had bete kend. De man heeft intussen het hoofdstuk Texel afgesloten en is el ders een nieuw leven begonnen. Nu zijn leven een positieve wending heeft genomen, mag justitie daarmee best rekening houden, aldus mr. Ho ning. Rechter Punt vond de eis van de officier echter „super redelijk" en deed conform uitspraak. laatste onderdeel. Precies goed ge pland, want even later begon het te regenen. De paarden werden in trai lers geladen en de huifkar op een au totrailer. De jutters kropen bij sympathisanten en familie in de auto en konden zich eindelijk lèten rijden. Zes paarden In totaal „verbruikte" het jutterskwar- tet zes paarden. Maandag was de zwaarste dag in verband met de gro te afstand (De Cocksdorp-Bergen aan Zee). De tweede dag was ook bijzon der lastig doordat de weersomstan digheden verslechterden. De om acht uur 's ochtends vertrokken vier wer den geconfronteerd met drijfzand, harde tegenwind en regen. Om de twee paarden te ontzien liepen de jutters vrijwel voortdurend naast de huifkar. Niettemin werd het schema keurig aangehouden. De sluizen bij IJmuiden zorgden niet voor het ge vreesde oponthoud. Bij Wijk aan Zee was het gezelschap het strand af ge gaan, doorkruiste Beverwijk en nam „zigzaggend" de vier sluizen bij IJ muiden. Van een pont werd geen ge bruik gemaakt. Precies op de afgesproken tijd, om 17.00 uur, was het viertal in Bloemendaal voor opna men van Veronica Nieuwslijn. Helaas viel de regen op dat moment met bakken uit de hemel. In tussenstation Zandvoort zorgden paviljoenhouders voor een fijne ontvangst. De paarden werden gestald in een overdekte ma nege, waar ook de gebroeders Boon maar hun slaapplaats hadden ge zocht. Bergmans en Zoetelief over nachtten in de huifkar. Geen race Woensdagochtend was het vertrek zeer vroeg: 05.00 uur. De jutters wil den een race tegen de klok vermij den. Tussen Noordwijk en Katwijk kwam het team in moeilijkheden. Het zand werd almaar ruller en op het laatst konden de paarden de kar niet meer trekken. Gelukkig voor de vier kwam juist de familie Sj. den Holder met auto en paardetrailer poolshoog te nemen. De paarden konden direct worden ingeladen. Even later bleek dat een gelukkige beslissing, toen op het strand nabij Katwijk zelfs de 4-wiel aangedreven jeeps van de vol gers het niet meer konden bolwer ken. Er moest een toevallig aldaar aan het werk zijnde shovel aan te pas komen om de jeep weer los te trekken. Besloten werd de paarden over de grote weg naar Schevenin gen te brengen: de anderen namen wel de route via het strand. Zodoen de werd alleen het laatste stuk niet Intocht in Scheveningenmet op de echtergro. lopend/per huifkar afgelegd, maar dat was een wijs besluit. Onderweg zag het niet zwart van de toeschouwers, integendeel. Toch had den sommigen de moeite genomen om het stel aan te moedigen. Drie dames uit Zaanstad hadden de actie gezien op tv en waren er dinsdag speciaal voor naar de kust gereisd. Hun zoektocht was in één keer raak: ze namen op goed geluk een strandslag en toevallig passeerde daar juist de huifkar met jutters. Na bij Katwijk werden de jutters ontvan gen in strandpaviljoen De Lange, waar juist de vergadering van alle strandexploitanten van de hele Noordzeekust aan de gang was. Pa viljoenhouder Zoetelief ontmoette er de Texelse vertegenwoordiger M. Nou wen. het Kurheus. De jutters werden vrijwel voortdurend bijgestaan door Piet Zijm met zijn jeep. Ook organisatorisch verrichtte Zijm hand- en spandiensten. Ria Zoe telief was in gezelschap van Janka van der Brink ook vaste supporter. Per jeep vervoerden zij onder meer het Veronica-team. De familie Den Holder uit De Cocksdorp maakte heel wat kilometers om telkens voor verse paarden te zorgen. De laatste dag was er ook assistentie van Zoetelief's personeelslid Kees Bakker met zijn vriendin, die in alle vroegte eveneens een nieuw paard vanaf Texel hadden gebracht. Meer namen noemen doen we niet, want vele onzichtbare han den maakten weliswaar nog geen licht werk maar droegen zeker bij tot het in alle opzichten welslagen van ludieke, welgemeende actie pijlsnel per limousine naar de Tweede Kamer waar ze om twee uur werd verwacht. Op het plein van het Bin nenhof trof ze een hoopje zand aan, waarop door onbekenden een vlag getje was geplaatst met de tekst „Texel heeft er nog 999.999.999.999 nodig". Dit feit werd ons doorgebeld door een Texelse Courant-abonnee uit Den Haag, die per ongeluk naar het Binnenhof in plaats van het ministerie was gegaan om de Texelse actie van nabij te beleven. Het Haagse aandeel in de actie was rond het middaguur gestart in Sche veningen. Begeleid door twee politie auto's gingen de jutters met huifkar en paarden de boulevard op, de stad in. In de bescheiden stoet had de VVV-truck aangesloten, zodat argelo ze voorbijgangers onmiddellijk besef ten dat Texel het onderwerp van de actie was. Koningin Nadat de ontvangst bij het ministerie ten einde was, trok de stoet verder de stad in. „Als we de minister te spreken krijgen, zal het met de konin gin vast ook lukken", werd gerede neerd. Uiteraard was dat niet het geval, maar dat was geen teleurstel ling. Aan de wacht bij de poort van het koninklijk paleis werd het meege brachte geschenk afgegeven. Trijntje Boon, de moeder van jutters Maarten en Sil, had voor hare majesteit een paar sloffen gestropt van schapewol. Wellicht reageert koningin Beatrix nog op deze aparte Texelse geste. De gang naar de koningin was het i vertegenwoordiger van Horeca Nederland overhandigde de jutters onderweg een brief voor minister namens de gezamenlijke strandexploitanten Kustafslag bedreigt ook het strandtoe- "9 en daarmee het brood van vele horecamensen in de badplaatsen, aldus luidt de bood- '•P. IFoto: Dirk Kuiter) bieden. Dat is miljoenen in het er gooien." Een nieuwe zandsup- tie zal naar schatting f 15 miljoen t wachten is voorlopig op een no- van Rijkswaterstaat die eind l/begin mei zal verschijnen en aan Tweede Kamer wordt aangeboden, nota bevat een studie naar de iste methoden om de Nederlandse ist te beschermen. Minister Smit terwijl ze in de richting van bur- imeester Schipper keek, dat is af- sproken dat over de resultaten van ae studie ook met de gemeente zal oiderr overlegd. Zij verwacht dat dit ir wordt beslist welke maatregelen orden getroffen en wanneer, minister wees de aanwezigen er- dat de veiligheid van de bevolking it in het geding is, en dat is de irste prioriteit van waterstaat. Toen irard Zoetelief tegenwierp dat op wel natuurgebied in gevaar is, iklapte Smit-Kroes dat over dat on- rwerp vrijdag in het kabinet wordt ipraat. Het gaat daarbij om beschik- arstelling van gelden door andere nisteries. „Maar ook dan zullen entuele maatregelen het langer dan ejaar moeten uithouden", aldus nister Smit. Binnenhof i het ongeveer twintig minuten du xfe onderhoud op het bordes van (ministerie verdween de minister

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7