i ieuwe metingen gericht p lekken in constructie Zangkoor uit Maartensdijk met Singers of the Lord „De politie handelde als olifant in porceleinkast" f8000,- voor onderzoek plan over ontwikkeling vliegveld koustisch onderzoek bij SuperMaas: ivincie luisterde ar standpunten in ee Texelse zaken Nieuwe filters en bedrijfsleider... Rondvraag raadsvergadering: Verlies voor volleyballers Texels mannenkoor bij kerkdienst Vogelwandeltocht op Hemelvaartsdag Zon, maan en hoog water Rondvluchten storen in privacy" jqAG 14 APRIL 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 9 e week verrichten technici van ingenieursbureau Oranjewoud uit renveen een akoustisch onder- k bij de supermarkt van Joop s aan de Vogelenzang. Met be- van een nog jonge meetmetho- gaan zij heel gericht na langs Ike weg het geluid dat in de su- markt en het magazijn wordt ver zaakt, naar de erboven gelegen .linger) wordt getransporteerd, ilicht komen op deze wijze „lek- in de constructie aan het licht, de hand van de onderzoeksro uten zal het bureau een rapport tellen waarin oplossingen worden gedragen. Dit rapport moet vóór ïei bij de gemeente binnen zijn. riet, dan dreigt sluiting van de irmarkt. Ige week werd in het kader van underwet-procedure in het ge- mtehuis een openbare hoorzitting de kwestie gehouden. Aanwezig •en de inmiddels bekende partijen: leente. Maas en adviseur Unigro dagende bewoonster Yvonne lekmeester met advocaat. Zij zet- hun standpunten nogmaals uit- maar kwamen geen stap dichter en voor alle partijen bevredigen- iplossing. Dat viel ook niet te rachten De voorzitter van de af- ig geschillen van de Raad van heeft immers in februari laten en dat de supermarkt op korte iijn aan de hinderwet- ilichtingen moet voldoen. De be de brief met de volledige uit en nadere eisen die de Raad State zou sturen, is echter nog bij de gemeente gearriveerd, naalgesproken verstrijkt ongeveer maand tussen de mondelinge uit- ak en de schriftelijke motivatie, sen heeft de gemeente Maas ultimatum gesteld. Vóór 1 mei t bekend zijn welke oplossing het geluidhinder-probleem wordt epast. Vervolgens moet de irmarkt-eigenaar zo snel mogelijk kortst reëel haalbare termijn") daadwerkelijke aanpassing zor- Maas heeft daarom het inge- rsbureau Oranjewoud in de arm imen. Een hoofdtechnicus van dit I isu was ook tijdens de hoorzitting I mg. Hij legde de betrokkenen I loe het onderzoek precies wordt I ivoerd. De metingen vinden lis op een niet vantevoren aange- I ligd tijdstip deze week. Meetpun- I lijn het magazijn, de winkel en it provinciehuis te Haarlem wer- vorige week twee hoorzittingen luden over op Texel betrekking lende kwesties. Tegen de weige- van Gedeputeerde Staten om parkeerterrein op een weiland de Rommelpot toe te staan, de gemeente in beroep gegaan, andere geval betrof een beroep n het uitwerkingsplan van bun- wterrein „So What". Vertegen- rdigers van de provincie namen van de standpunten van de okkenen; over vier zes weken provincie uitspraak. a zaak van het parkeerterrein on- ouwde wethouder Schilling na- de gemeente Texel de wens tot I van het parkeerterrein nader, etoogde dat slechts een deel het weiland verloren gaat. De lame paddestoelen die er volgens ezwaarmakende Werkgroep Ischapszorg Texel zouden groeien. Schilling zelf nooit geconsta- J hoewel hij uit hoofde van zijn jische werkzaamheden het landje Th goed kent. De werkgroep, die de heren Van der Wal en De "as vertegenwoordigd, hand- ede bezwaren. Volgens Land- iszorg dreigt er een reideterrein zoals er in Neder- thaar weinig zijn, verloren te het hakblok. Laad- en losactiviteiten worden daarbij gesimuleerd. De on derzoekers gaan na hoe de daar ge maakte geluiden zich door het gebouw voortplanten. Aan de hand van het aldus in kaart gebrachte tril lingenpatroon bestuderen de technici of er eventuele „lekken" in de bouw constructie aanwijsbaar zijn. Wellicht zijn die met betrekkelijk eenvoudige middelen te dichten, zodat kostbare oplossingen als een zwevende dek- vloer niet nodig zijn. Valse hoop mis schien, maar verbluffende conclusies zijn bij deze vrij nieuwe methode van geluidmeten niet uitgesloten. Verkopen? Indien zou blijken dat slechts kostba re oplossingen het probleem uit de wereld helpen, dan houdt supermarkt-exploitant Joop Maas de zaak voor gezien. Volgens Maas kan hij zich geen dure aanpassingen per mitteren en zal dan om een faillisse ment te vermijden de zaak moeten verkopen. Unigro uit Utrecht, de leve rancier van Maas en in de geluidhinder-kwestie optredend als adviseur, zou zich al tot koop bereid hebben verklaard. Ook de supermarkt van Maas in De Koog is in deze transactie betrokken. Besloten is er nog niets. Maas laat zijn beslissing afhangen van het akoustisch rapport. Zaterdag komt het Algemeen Zang koor Maartensdijk op bezoek bij het het Texelse koor ..Singers of the Lord", 's Avonds om acht uur geven beide koren een gezamenlijke uitvoe ring in de Ned. Hervormde kerk in Den Burg. De vereniging uit Maar tensdijk zorgt voor een speciaal tint je door het brengen van stukjes opera en operette. De gasten staan onder leiding van dirigent Vincent Doek en brengen pi aniste Rosite van der Woude mee. Het zangkoor bestaat dit jaar 20 jaar en vierde dat vorige maand met een jubileumconcert. De „Singers" wor den aangevoerd door Nelleke Schreur. Organist Jan Kruithof zal hen zater dag begeleiden. Indien mogelijk is ook een blazersgroep van de partij. Elk koor brengt haar eigen repertoire, maar enkele liederen krijgen een ge zamenlijke vertolking. Ter bestrijding van de onkosten wordt bij de uitgang een collecte worden gehouden. Gluck, Bellini en Verdi; 2.Eerste optre den van de Singers of the Lord met liederen van R. Lowry, Bortnianski, Franz Schubert, Gebhardt, Herman de Wolf en John W. Peterson. 3.Samen zingen de koren het „Ave Verum" van Wolfgang Amadeus Mo zart; 4.Het A.Z.M. gaat vervolgens al leen verder met een ander nummer van Mozart, „Giovanni Liete" uit „Le Nozze di Figaro". Vervolgens worden stukken gebracht van Schubert, B. Smetana en gaat het naar moderner werk, getuige liedjes uit musicals als „My fair lady" en „Treemonisha"; 5.De Singers of the Lord doet in het tweede gedeelte weer geestelijke lie deren, zoals „Jezus rustpunt van mijn hart", „Veni Jesu", „Eens zal de dag vol glorie zijn" en „Voor ieder land"; 6.Als afsluiting doen de koren samen een stuk van Ludwig von Bee thoven, onder de Nederlandse titel „Gods eer in de natuur". Het nieuwe filter moest vie het dek in het gebouwtje worden gemanoeuvreerd Molenkoog heet voortaan Zwempark Molenkoog en opent vrijdag 28 april om 19.00 uur geheel vernieuwd de deuren. Het zwembad is aangepast „De politie is met Pasen in Oude- schild opgetreden als een olifant in een porceleinkast". Dit constateerde Henk Beumkes (PvdA) dinsdagavond tijdens de rondvraag van de raads vergadering. Hij doelde op de bekeu ring die was uitgedeeld voor overtreding van de winkelslui tingswet. Volgens Beumkes was de betreffende ondernemer zich er niet van bewust dat hij in overtreding was, daar ande re winkeliers ook waren geofiend. „Waarom geeft u de ondernemers niet eens een beknopte circulaire om ze precies op de hoogte te stellen van de winkelsluitingswet?" De burgemeester vond de uitspraak van Beumkes over de politie wat cru. Hij wilde eerst de zaak wel eens van de andere kant horen. Het leek hem goed ondernemers duidelijkheid te verschaffen, bijvoorbeeld middels de krant. Excursies Peter Bakker (PSP) hoopte dat het college nog in overleg zal treden met Staatsbosbeheer (SBB) over het be houd van de natuur-excursies. Door bezuinigingen zou daarvoor tekort personeel zijn. Districtshoofd De Vries van SBB had die middag al contact opgenomen met de burge meester om door te geven dat de be zuinigingen minder desastreus zijn dan verwacht. De hoeveelheid excur sies blijft hetzelfde, er zijn al vijf mensen gecontracteerd die ze ver zorgen. Vergif Riet Huitema (CDA) had gehoord dat bij de vuurtoren 36 uur lang een vat met waarschijnlijk vergif („er stond zo'n doodskop op) op het strand had gelegen. Niemand haalde het op Ze vroeg wie daar verantwoordelijk voor was. Wethouder Schilling verzekerde haar dat er een goede regeling is, maar dat in dit geval blijkbaar sprake was van een communicatiestoring. Hij zal natrekken of het geval was gemeld bij de gemeentedienst die dit normaal gesproken afhandeld. Boortorens „Kunnen wij als gemeente Texel aan vullende regels stellen bij de plaat sing van boortorens", vroeg Hans Roeper (PvdA). Hij waarschuwde voor de zeer giftige biocides die in de ballasttanks van poten van de boor- platforms zitten. De burgemeester antwoordde dat het bestemmingsplan nog niet is aangenomen door de Raad van State en dat men niet om deze zaak heen kan. Verkeer Zowel Ate Rienstra (CDA) als Gerard van der Kooi (PvdA) brachten ver- keersonveiligheden aan de orde. Rienstra attendeerde op het aan de verkeerde kant passeren van vlucht heuvels op de Bernhardlaan („het wachten is op een ongeluk") en Van der Kooi vond het pas veranderede Kogerend een levensgevaarlijk punt voor fietsers, die door auto's de stoep op worden gedrongen. Schilling vond dat beide straten toch erg wa ren opgeknapt door de maatregelen. „Er zijn altijd van die figuren die de regels met voeten treden. Wat mij betreft nemen ze hen het rijbewijs af". De wethouder zal de politie vragen extra aandacht te besteden aan met namen de Bernhardlaan. Hij legde uit dat er een speciale commis sie verkeerszaken is, die élle klachten behandeld en er een voorstel aan verbind. Tot nu toe is het advies van deze commissie: voorlopig even af wachten. TVL-conflict Rienstra was bezorgd over het con flict binnen de TVL. „Deze ruzie kent alleen verliezers, zowel van Texel als daarbuiten. Ik wil geen partij kiezen". Ook de burgemeester vond het een kwalijke zaak. „Wij willen ons er niet in mengen. Ik hoop dat het intern wordt opgelost". 1 aprilgrap Dirk Terpstra (PvdA) vond de 1 april grap die onbekenden haden uitge haald met de reclameborden van kapsalon Corinnen in Oudeschild niet zo geslaagd. Hij kon het zich wel voorstellen dat het was gebeurd. „Als niet wordt opgetreden tegen an deren, dan ook niet bij de kapsalon". Terpstra betreurde het dat onderne mers blijkbaar meer aandacht voor kwantiteit dan voor kwaliteit hebben. „Is de kwaliteit goed, dan is dat toch al veel reclame op zich? Het valt niet mee om het karakter van het eiland te combineren met grote borden". Wethouder Schilling zei dat iedereen met 1 april zelf maar moest weten wat met uitvreette. Hij bestreed ten zeerste dat er sprake was van wille keur bij de aanpak van overtreders. „Er is de laatste tijd juist er veel aan gedaan", aldus Schilling. Vrijwel de gehele Helderse vereni ging Noordkop kwam naar sporthal Ons Genoegen voor de confrontatie met diverse Tevoko-teams. Na vier wedstrijden viel de balans in het voordeel van de Nieuwediepers uit. Het beste Texelse resultaat werd be haald door het tweede damesteam, dat in een goed gespeelde wedstrijd tot een 3-0 overwinning kwam. Min der verging het Heren 2. Na een re delijke start zakte de ploeg weg in een reeks misverstanden en slechte passes. Noordkop, weliswaar ook niet in beste doen, greep gretig zijn kans. Ook Tevoko 3 dames moest de eer laten aan de Helderse tegenstander, die met veel motivatie en inzet de punten pakte. Gezien de ranglijst was het niet verwonderlijk dat ook de C- meisjes het hoofd moesten buigen. De jeugd van Noordkop heeft terecht het kampioenschap binnen. Bij de C- jongens waren de bloemen voor WSOV, dat dankzij een 3-1 zege op Tevoko onbereikbaar werd voor de concurrentie. Dames 1, Freewheelend op weg naar de eerste klasse, verloor met minieme verschillen van mede degradatie kandidaat TOG. Uitslagen Jeugd C-meisjes: Tevoko 2-Noordkop 2 1-3. Jongens: Tevoko 2-WSOV 1 1-3 Dames: Te voko 1-TOG 0-3, Tevoko 2-Noordkop 1 3-0; Tevoko 3-Noordkop 2 1-3. Heren: Tevoko 2-Noordkop 1 1-3. aan de eisen in het Besluit Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden. Woensdag werd een nieuw filter (kosten ƒ123.000,-) geplaatst met een grotere capaciteit, waardoor het water er gemiddeld vaker langs wordt gepompt. Met een grote bouwkraam moest het flinke gevaarte via het dak in het speciaal daarvoor bestemde gebouwtje worden ge plaatst. Dit verliep zonder problemen. Het oude filter heeft 20 jaar dienst gedaan en is afgeschreven. De investeringen die moesten worden gedaan om te voldoen aan de nieuwe eisen beliepen in totaal ƒ210.000,-. Ook nieuw is chef-badmeester Klaas van der Weide. Hij heeft komend sei zoen de leiding in het zwempark. In de Nederlands Hervormde Kerk in De Cocksdorp komt zondag de nor male dienst te vervallen, 's Avonds wordt wel dienst gehouden, en dan met medewerking van het Texels Christelijk Mannenkoor. Voorganger is ds. De Jong. De dienst begint om 19.00 uur. 1.Eerste optreden A.Z.Maartensdijk met stukken van Offenbach, Chr. W. De traditionele vogelwandeltocht van wandelvereniging Het Gouden Boltje, wordt gehouden op Hemelvaartsdag. De tocht begint in de Kaapsnol in De Koog. Degenen die 30 kilometer lo pen starten tussen 10.00 en 11.00 uur, degenen die 20 kilometer lopen tussen 10.00 en 12.00 uur, en dege nen die 10 of 5 kilometer lopen kun nen tussen 10.00 en 14.00 uur van start. Het inschrijfgeld bedraagt f3. voor personen tot 15 jaar, ouderen betalen f3,50. Leden van de wandelvereni ging of andere erkende bonden ge nieten respectievelijk 70,75 en 71,= korting. Bij inschrijving dient het di ploma van het lopende jaar worden vertoond. De voorinschrijving sluit op 22 mei. Na deze datum wordt het in schrijfgeld met ƒ1,50 verhoogd. In schrijven is mogelijk bij Ina Gerritsen, Vroonlant 4, Den Burg, of bij de start in de Kaapsnol. Het eerstvolgende wandelevenement is de avondvierdaagse op 5, 6, 7 en 8 juni. Programma Oud papier Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten; 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drij verstraat, Binsbergenstraat, Brou werstraat, De Mars. De zon komt 16 april op om 6.41 uur en gaat onder om 20.39 uur. Maan: 21 april V.M. Doodtij; 15 april Zaterdag 15 april Zondag 16 april Maandag 17 april Dinsdag 18 april Woensdag 19 april Donderdag 20 april Vrijdag 21 april Zaterdag 22 april 3.27 en 16.15 5.28 en 18.05 6.57 en 19.04 7.45 en 19.44 8.25 en 20.46 9.15 en 21.04 9.45 en 21.45 10.10 en 22.14 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. De gemeenteraad stelde dinsdag avond ƒ8000,- beschikbaar (acht stemmen voor, vijf tegen) voor een onderzoek naar het ontwikke lingsplan van vliegveld Texel. De to tale kosten zijn ƒ80.000,-. Enkele raadsleden zagen een eventuele ver harding van de landingsbaan niet zit ten. Ze zijn bang dat daardoor het aantal vliegbewegingen en daarmee de overlast zal toenemen. Peter Bak ker (PSP): „Niet nóg meer van die torrende motorvliegen boven m'n tuin, ze storen me in mijn privacy". In het ontwikkelingsplan voor het Luchtvaartterrein Texel zijn een aantal punten opgenomen die kwaliteitsver hogend moeten werken. De beslissin gen van het bestuur van het vliegveld zullen in de toekomst wor den gebaseerd op dit plan. De maat regelen die erin staan zijn: verharding van de landingsbaan, uitbreiding van het platform, verbetering van de vlie- gersaccomodatie, uitbreiding van de parkeerruimte, verplaatsing van de hangar van de zweefvliegclub en aanleg van een zg. „spotterswal" waar vliegtuigliefhebbers tegenaan kunnen liggen om zo de machines te bekijken. Dit plan zal door het organisatie-adviesbureau Van de Bunt worden bekeken op de haalbaarheid. Over de brug Gemeente Texel betaalt 35% bijdrage in het nadelige exploitatiesaldo van het vliegveld, het rijk geeft 40% en de provincie 25%. Het bestuur van het luchtvaartterrein heeft de ge meente gevraagd een bijdrage te ge ven voor het onderzoek. De provincie heeft al 70% van de kosten op zich genomen. Het rijk wil eveneens geld geven, mits de gemeente ook over de brug komt. Hans Roeper (PvdA) struikelde in de raadsvergadering over de verharde landingsbaan. Hij noemde het vlieg veld een terrein voor de plezierlucht- vaart („een soort veredelde jachthaven") en vond een onderzoek naar een verharde landingsbaan ge tuigen van een grootheidsgedachte waarvoor Texel te klein is. Ook Peter Bakker kwam tot die con clusie. „Rustgenieters worden gestoord door die irritante kleine mo- tervliegtuigjes en ik ook als ik in m'n tuin zit". Andere punten Wethouder Daan Schilling vond dat de raadsleden niet alleen naar het punt over de landingsbaan moesten kijken, maar ook naar de andere pun ten. Peter Bakker spotte dat hij met het oog op de rondvluchten boven zijn tuin de spotterswal wel zag zit ten.... Schilling betoogde dat het plan niet gaat over het vergroten van het aantal vliegbewegingen, maar om meer continuïteit. „Over een landingsbaan van meer dan zes miljoen is al eerder gediscus sieerd zonder dat overeenstemming werd bereikt. De andere punten zijn best goed. Als u erkent dat Texel niet de goede maat heeft voor zulke grote zaken als een verharde landingsbaan en dat punt uit het onderzoek haalt, gaan we wél accoord met het onder zoek", aldus Hans Roeper. Verplichte uitgave? Ate Rienstra (CDAJ was vóór een on derzoek. Als op basis daarvan wat wordt besloten zal hij dén de finan ciële consequenties afwegen en al of niet accoord gaan. „Kan de gemeen te de afgesproken 35% bijdrage in de kosten weigeren als het bestuur van het luchtvaartterrein besluit de landingsbaan te verhar den?", wilde Bakker weten. Volgens wethouder Schilling gaat het college voor iedere cent naar de raad, maar burge meester Schipper zei dat het inder daad een verplichte uitgave voor de gemeente wordt als de andere aan deelhouders tot verharding besluiten. „Maar het gaat nu niet om het al of niet bijdragen voor een verharde baan, maar om het onderzoek naar de haalbaarheid van enkele punten, waar dit maar eentje van is", besloot de burgervader. ifiSD Het Texelse vliegveld, misschien In de toekomst met een verharde landingsbaan (foto Arend Nijkamp).

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9