Mini-containers voor eerste maal geleegd Geen soepele houding tegenover randgevallen '0 Gewijzigde routes Nieuwe man voor maritiem museum „Lange Ben": nu winkel in De Koog Licht gewond Aanrijding „Tweede minicontainer straks niet verplicht" Bromfietsen uit het verkeer Com-meeting uitgesteld Ooievaar Onbegrip PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 i Gisterochtend leegden medewerkers van de gemeentelijke reini gingsdienst voor de eerste maal mini-containers in de vuilniswa gen. Dat gebeurde op de route Postweg-De Cocksdorp. Het nieuwe beladingssysteem voor alle soorten containers bleek nog niet helemaal perfect te werken: de metalen 1000 liter containers waren te zwaar. Het liften en legen van de nieuwe kunststoffen 240 liter-bakken ging daarentegen soepel. De klei nere 120 liter-containers trof men langs de route niet aan, want die worden pas vanaf volgende week bij de 1-persoonshuishoudens bezorgd. Wegens een vertraging bij de fabriek zullen de laatste kleine mini-containers pas in de week na Pinksteren op Texel worden afgeleverd. Intussen staat de telefoon bij ge meentewerken roodgloeiend. ..De laatste twee weken is het hier een gekkenhuisvertellen ambtenaren Klaas van der Duim en Jan Frederick De meeste bellers willen om uiteen lopende redenen hun 240 liter mini- container inruilen voor eentje van 120 liter. Zij krijgen allen nul op het rekest, in opdracht van B en W. Wethouder Klaas Barendregt be vestigde gisterochtend nogmaals dat hij niet van plan is van het thans ge kozen systeem af te wijken. Eénper- soonshuishoudens krijgen een 120 liter-container, de rest een grotere. Van een soepele opstelling tegenover „randgevallen" (meerpersoonshuis- houdens die om praktische redenen een 120 liter-container willen) is vooralsnog geen sprake. Die randgevallen zijn in veel gevallen 2- of meerpersoonshuishoudens die klein behuisd zijn en/of nauwelijks af val produceren. Bejaarde echtparen zijn hiervan het meest voorkomende voorbeeld. Ook bellen mensen die in de praktijk een 1-persoonhuishouden voeren, zoals vrouwen van wie de man vaart of studeert. Dat komt om dat als criterium is gehanteerd: hoe staat men in het bevolkingsregister ingeschreven. Ook uit een andere hoek krijgt de ge meente veelvuldig telefoontjes: mi lieubewuste Texelaars die soms al jaren zorgvuldig in de weer zijn met hun afval. Zij hebben met veel inven tiviteit hun privé-vuilnisberg tot een minimum gereduceerd, maar zien zich thans voor deze inspanningen niet beloond. Integendeel, wie zo on gelukkig is er een meerpersoonshuis- houden op na te houden, moet zijn Het ophaalschema van de ge meentelijke reinigingsdienst is met ingang van deze week ge wijzigd. De routes zijn nu als volgt: Maandag: vóór 10.00 uur Post weg en De Cocksdorp: na 10.00 uur Den Hoorn en 't Horntje: na 13.30 uur Ooster end en Oost. Dinsdag: vóór 10.00 uur De Koog; na 10.00 uur De Waal en Californiëweg en omstreken: na 13.30 uur Oudeschild en Schilderend vanaf de R. Key- serstraat. Woensdag: gehele dag Den Burg. Donderdag: 's ochtends Den Burg; na 13.30 uur het buiten gebied tussen Den Burg en De Koog. Vrijdag: gehele dag het overig buitengebied. Willem Peter van der Vis. Oud-Texelaar Willem Peter van der Vis is door de Stichting Texels Mu seum aangesteld als stafmedewerker (en conservator) voor het Maritiem en Juttersmuseum. De 31-jarige Van der Vis neemt de directietaken die specifiek op dit Oudeschilder mu seum betrekking hebben, over van museum-directeur Jan Kuiper. Tot zijn belangrijkste taken behoren het verder ontwikkelen van het buiten museum en het opzetten van een onderwaterarcheologisch depot. Van der Vis is min of meer de opvol ger van Christel Paul, die vorig jaar vertrok als adjunct-directrice in dienst van de stichting. De functie „stafme dewerker" verschilt inhoudelijk echter van „adjunct-directeur". Van der Vis heeft in tegenstelling tot zijn voor gangster geen bemoeienis met taken die de hele stichting betreffen, maar richt zich uitsluitend op het Maritiem en Juttersmuseum. Zijn taak is deels leidinggevend. De nieuw gecreëerde functie vormt voor directeur Kuiper een belangrijke ontlasting. De plan nen voor het museum in Oudeschild slokten steeds meer tijd op. Tijd, die Kuiper ook voor met name de ont wikkeling van Ecomare goed kan ge bruiken. Momenteel is Van der Vis nog als geschiedenisleraar werkzaam in Brielle, waar hij en zijn gezin te vens woonachtig zijn. Willem Peter van der Vis verwierf drie jaar geleden bekendheid toen hij een boekje publi ceerde over het visserijbestaan van zijn opa Willem van der Vis uit Oosterend. Vishandel „Lange Ben" van Texelaar Ben Gerritsen was tot voor kort be kend van de twee haringkarren en een Oudhollandse viskraam waarmee hij markten en campings afstroopte. Nu heeft Gerritsen eindelijk een vaste standplaats: hij opende on langs een viswinkel in De Koog. De winkel is gevestigd in de Dorpsstraat, naast „Capri", in het pand waar voorheen een schelpen zaak was gevestigd. Het ligt in de bedoeling dat de zaak het hele sei zoen, van Pasen tot en met de her fstvakantie, is geopend. Buiten die periode wil Gerritsen één dag per week open zijn, op vrijdag of zater dag, zodat hij verse vis uit Oude schild kan verkopen. Voor Gerritsen heeft de winkel het grote voordeel dat hij thans over een vast bevoorradings- en schoonmaakpunt beschikt. Voorarbeid (vis schoonma ken) is in zijn branche erg belangrijk en intensief. Tot voor kort gebeurde dat in de hiervoor aangepaste garage van Gerritsen in De Cocksdorp. Een andere verbetering voor Gerritsen is dat hij nu een groter assortiment aan de man kan brengen. Hij hoopt zijn afzetmarkt verder te vergroten door als leverancier van horecabedrijven te gaan fungeren. Gerritsen heeft één werknemer in vaste dienst en drie seizoenkrachten. „Lange" Ben Gerrit sen is sinds 1980 op Texel woonach tig en vond in eerste instantie werk als schilder. In 1984 maakte hij een val van een steiger. Met de vishandel slaagde hij erin een nieuwe start te maken. Ook nu hij over een eigen viswinkel beschikt, blijft Gerritsen tij dens het seizoen met de viskar op campings e.d. present. Een 16-jarige bromfietster uit Ooster end werd woensdag licht gewond toen zij op de kruising Sommeltjes- weg/Laagwaalderweg door een 45-jarige Oosterender automobilist werd aangereden. De man reed op de laagwaalderweg en remde te laat voor de kruising met het fietspad. De bromfiets raakte zwaar beschadigd. kleine beetje afval in een (in dat ge val veel te ruime) 240 liter-container doen en daarvoor het verhoogde rei nigingsrecht betalen (/109,80). De re latie tussen milieuvriendelijk gedrag en tarief c.q. grootte van de bak ont breekt. Dat is een ideologische dis cussie die ook al tijdens raads- en commissievergaderingen werd ge voerd. De telefoontjes wijzen uit dat in de raadszaal geen loze kreten wer den geslaakt. Zoals gezegd: in geen der gevallen kunnen de betrokken ambtenaren aan de wensen tegemoet komen. Brief aan B en W Van der Duim over de randgevallen: „Mensen die met praktische proble men bij ons aankloppen waarvoor zij zelf geen andere oplossing zien dan een kleinere container, zullen we een bezoek brengen. We bekijken dan of er ter plekke een andere oplossing voorhanden is. Mocht er geen bevre digende oplossing zijn, dan zullen wij deze randgevallen adviseren hun pro blemen op papier te zetten, omkleed met argumenten, in een brief gericht aan B en W." Van der Duim wijst erop dat een klei ne (120 liter) mini-container helemaal niet zoveel minder ruimte inneemt, als algemeen wordt aangenomen. De 240 liter-container heeft de volgende afmetingen: 107,6 cm hoog, 58 cm breed en 73 cm lang. De 120-liter container is 92 centimeter hoog, 50 centimeter breed en 55 centimeter lang. De grootste container zou bo vendien het handigst in gebruik zijn, volgens ervaringen bij andere ge meenten waar Texel een kijkje heeft genomen. Er zijn zelfs gemeenten, die alleen maar 240 liter-containers hebben. Voorlichtingsavonden Met name door de raadsleden Bakker (PSP) en Terpstra (PvdA) is fel uitge haald naar de voorlichting over de in voering. Terpstra had een voorlichtingsavond bijgewoond en constateerde dat een deel van de mensen kwaad wegliep. ,,De ambte naren achter de tafel waren niet te benijden", zei hij tijdens de laatstge houden raadsvergadering. Twee der bewuste ambtenaren, Van der Duim en Frederici, noemen Terpstra's uitlatingen ongenuanceerd. „De meeste mensen hadden er best begrip voor dat we niet in discussie konden gaan. We hebben de vragen die er leefden, goed kunnen beant woorden." Hun chef Plug onderstreepte die op vatting gisterochtend. „Er waren in derdaad mensen die de zaal verlieten, maar die waren in de veronderstelling dat ze nog konden discussiëren." Van der Duim en Frederici geven toe dat er niettemin toch menigmaal discus sie ontstond. Sommige inwoners gre pen de gelegenheid aan om tenminste hun zegje te doen. „Jam mer genoeg komen vooral de nega tieve reacties naar buiten. We hebben echter ook veel positieve opmerkin gen gekregen. Zo was er bijvoorbeeld Wethouder Klaas Barendregt Irechtsl en directeur gemeentewerken Piet Plug zetten gisterochtend persoonlijk de eerste mini-containers op d vuilniswagen Vertegenwoordiger A Horeman van Schater containers kijkt belangstellend toe Als Texel tezijnertijd overscha kelt op het gescheiden inzame len van huisvuil, kan de gemeente de inwoners niet ver plichten een tweede mini- container aan te schaffen. Wie zelf, bijvoorbeeld in de tuin, het groente-, fruit- en tuinafval composteert, mag een voor dit gft-afval bestemde bak weige ren. Dat zei wethouder Klaas Barendregt donderdagavond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch be leid. Barendregt herhaalde daar mee een opmerking die hij al had geplaatst tijdens de raads vergadering eerder deze maand. Bij die gelegenheid werd Barendregt echter onmid dellijk teruggefloten door bur gemeester Schipper, die vond dat de wethouder een te voor barige uitspraak deed. Baren dregt werd daartoe toen uitgedaagd door raadslid Peter Bakker (PSP). In de weken na de raadsvergadering had Baren dregt Bakkers vraag door een ambtenaar laten uitzoeken en kwam tot de conclusie dat de gemeente de tweede bak straks inderdaad niet verplicht kan stellen. een man die elders in het land erva ringen met de mini-container had op gedaan. Hij was vol lof en zei dat hij ons nog wat tips zal geven." In totaal kwamen ongeveer 250 Texe laars opdagen bij de voorlichtingsa vonden die in alle dorpen werden gehouden. Den Burg met 70 en De Cockdorp met 45 personen waren uitschieters qua opkomst. Grote steden Momenteel zijn circa 200 van de 700 Nederlandse gemeenten overge schakeld op het mini- containersysteem. Daarbij bevinden zich nagenoeg alle grote steden uit de Randstad. Wezenlijke verschillen qua containers zijn er niet. De heer Albert Horeman, vertegenwoordiger van Schafer containers, lichtte dat gisterochtend desgevraagd toe. Hore man was present bij het legen van de eerste mini-containers, een feit waaraan op enigszins ludieke wijze luister bijgezet. Wethouder Baren dregt en directeur gemeentewerken Piet Plug hesen zich in knaloranje overalls van gemeentewerken en ge tooid met witte petjes reden zij een stukje achterop de vuilniswagen door de Kikkertstraat. Een mallotig schouwspel, dat door sommige Cocksdorpers met gemengde gevoe lens werd gadegeslagen. Bij de officieuze plechtigheid was ook de heer Henk Helmink van de fir ma Geesink uit Emmeloord aanwezig. Dit bedrijf, de leverancier van de vuil niswagens, zorgde dat het beladings systeem werd aangepast aan de nieuwe containers. Thans kunnen alle containers (120, 240 en 1000 liter) hiermee worden behandeld. Dat nog wat kinderziekten moeten worden overwonnen, was maandagochtend direct zichtbaar. Het legen van de 1000 liter-containers verliep zeer moeizaam. Helmink beloofde dat de service-afdeling van Geesink het hef vermogen zal trachten te verbeteren. Aan de weg Lang niet alle containers waren aan de weg gezet. Dat komt waarschijn lijk voor een deel doordat de mensen nog aan het gewijzigde ophaalsche ma moeten wennen. De vuilnisman nen vonden dat helemaal niet zo erg: zo kregen ze de tijd om zich de nieu we manier van laden en lossen eigen te maken. Het ging maandagochtend nog erg langzaam; veel langzamer als met de plastic huisvuilzakken. „Als de containers verzameld staan, al zijn het er maar twee naast elkaar, gaat het al stukken vlotter", aldus werd geconstateerd. Plastic huisvuilzakken worden voa) pig nog wel meegenomen, omdat niet ieder huishouden al over een mini-container beschikt. De 120 li container is nog niet afgeleverd, i, dra dat wèl het geval is, wordt de aloude plastic zak niet meer geac cepteerd. Dat geldt ook voor li dozen en dergelijke. Bij een controle zijn donderdag «f bromfietsen uit het verkeer gehaalj voor technisch onderzoek. Ze bletj allemaal opgevoerd. Eén bromfiets» der werd bekeurd voor rijden dooi rood licht. Zondagmiddag werd uk een controle gehouden, waarbij n# drie brommers uit het verkeer werd gehaald. De com-meeting voor vrijdag inde Joost Dourlein-kazerne ter gelege*- heid van de verjaardag van de ko» gin is door omstandigheden verschoven naar maandag 1 meiöt com-leden met hun echtgenotes 9 vanaf 16.00 uur van harte welkom voor een „oranje" borrel en de be kende nasi-maaltijd. Mevrouw Feikema-Bakker uit De Koog zag woensdagavond om 20.C uur in de buurt van haar woning a de Pontweg een ooievaar. Het dm stond een tijdje op het grasland, f nadien op de wieken en werd vrp middag rond 16.00 uur opnieuw f zien, vliegend in de buurt van het zwemparadijs. De eerste waarneir» werd bevestigd door Jan van Assd Volgens hem droeg de ooievaar e* ring, wat een aanwijzing is dat hei dier afkomstig zou kunnen zijn uil een vogelpark of „ooievaarsdorp". Op de Nieuwlanderweg vond woens dag een aanrijding plaats toen een 20-jarige automobiliste uit De Cocks dorp te laat remde voor een 20-jarige Duitser in een Audi, die af wilde slaan. Beide wagens raakten aanzien lijk beschadigd. Heel Texel heeft het erover. En als je links en rechts je oor te luister legt, heeft heel Texel er geen goed woord voor over. We hebben het hier na tuurlijk over de invoering van de mini- container. Een invoering met vele ha ken en ogen, waarbij blijkbaar fouten zijn gemaakt. Eerst even de feiten op een rijtje. Oorspronkelijk stond de invoering voor 1990 gep land, maar vorig jaar besloot de Texelse gemeenteraad dat de mini- container al in 1989 moest worden ingevoerd. Bij de behandeling van de begroting 1989, in november jongst leden, werd dat besluit bekrachtigd. De uitwerking daarvan werd door de raad gedelegeerd aan B en W. In de raadsvergadering van maart legde het college de raad een plan voor. De raad mocht er wel over discussiëren en stemmen, maar dat was voor B en W slechts een graadmeter. Het bleek dat de raad het plan met una niem steunde, de stemmen staakten bij 7-7. Het college woog de naar vo ren gebrachte argumenten af tegen de eigen argumenten en besloot toen om geen nieuw voorstel te maken. De mini-container zou volgens het in maart voorgestelde systeem worden ingevoerd, aldus besloot het college. De helft van de raad ontstak in woe de en sindsdien is het aan dat front niet meer rustig geweest. De nijdige kritiek vanuit de raad sloeg over op de Texelse bevolking, zo bleek de af gelopen weken. Terecht of onterecht? Overschakeling op een nieuw systeem is altijd een kwestie van wennen. Wie goed op de nieuwe si tuatie is voorbereid, zal er doorgaans echter weinig moeite mee hebben. Vooral een kwestie van voorlichting. Geconstateerd moet worden dat de gemeente op dat punt is tekortge schoten. Wethouder Barendregt en zijn ambtenaren kunnen wel roepen: het is niet meer dan een kwestie van „bak wordt zak", maar dat is onder schatting van het zuiverste water. Te recht hebben enkele raadsleden bezwaar gemaakt tegen deze hou ding en gezegd dat de mini-container de eerste stap is in een proces van bewust met het eigen afval omgaan. Op weg naar gescheiden inzameling. Want dan komt er per huishouden nog een bak bij, voor het groente-, fruit- en tuinafval Igft). Juist omdèt mentaliteitsverandering noodzakelijk is, had nu al begrip voor het nieuwe systeem moeten worden gekweekt. Eigenlijk hoort het zo te zijn: eerst de mensen warm maken, dan pas invoe ren. Wat nu gebeurt, is: snel invoe ren, daarna warm maken. De gemeente Hees. B en WI komt door een dergelijke handelswijze bijzonder arrogant over. Daardoor jaagt zij de mensen bij voorbaat in het harnas te gen een systeem dat objectief gesproken beslist veel goede kanten heeft. Waarom moest de invoering zo gehaast? Hierdoor zijn slordigheden gemaakt onleesbare plattegrondjes in folder Den BurgI en kwamen raadsleden met ongezouten kritiek die door de Texelaars via de krant werd overgenomen. Gevolg: veel mensen vinden nu dat het systeem, waartegen zij wellicht eigenlijk niet eens bezwaar hebben, hen door de strot wordt gewrongen. De kribbige reacties op straat zijn daarom lo gisch. Maar nogmaals, is de kritiek ook te recht? Bak vervangt zak, so what? Wat maakt het nou uit wanneer dat gebeurt Niet zeuren, maar gewoon een mini aan de weg zetten. Dat blijkt toch gevoeliger te liggen, dan door de gemeente vooraf was inge schat. Vooral de mening van een deel van de raad dat de mensen moeten kunnen kiezen tussen een mini- container van 120 liter en eentje van 240 liter, is inmiddels wijd verbreid. De talloze telefoontjes naar de ge meente tonen dat aan. „Kan ik een kleinere container krijgen?", is de meest gestelde vraag. Het antwoord is in alle gevallen: nee. Éénpersoons- huishoudens krijgen een 120 liter container, de rest niet. De klagers zijn te verdelen in verschillende cate gorieën: l.de zeer milieubewuste in woners (worden niet beloond voor het aanbieden van weinig afval, maar moeten voor een 240 liter-container een hoog tarief betalen): 2.tweepersoonshuishoudens die wei nig aanleveren Ibejaarden vooral); 3.mensen die de bak onhandig groot vinden en hem nergens kunnen plaatsen. Of een kleinere mini-container in dat laatste geval veel uitmaakt, mag wor den betwijfeld. De 120 liter-container scheelt qua afmetingen weinig met zijn grote broer en is dus niet de helft kleiner zoals men wellicht ver wacht. Vermoedelijk schrikt men bij de 120 liter-container ook van de omvang als die voor het eerst op de stoep staat. De eerste twee categorieën willen in feite worden aangemerkt als 1-persoonshuishouden. Volgens het bevolkingsregister, dat door de ge meente als uitgangspunt voor het systeem is genomen, behoren zij echter tot de 2-persoonshuishoudens. Het uitgangspunt is dus niet: de ver vuiler betaalt. Het spreekt in hel voordeel van B en W dat zij dit P cipe op den duur wel in de tariert tot uiting willen laten komen. My menteel schijnt het echter teclmiz nog ondoenlijk te zijn, vandaar dat scheiding tussen 1-persoonshuishoudens en de rest basis voor het systeem vormt Df ook logisch op grond van het veë den. Tot voor kort, toen we nog h vuilzakken aan de weg mochten zetten, was die scheiding namely ook al de basis van het tarievensté sel. Het reinigingsrecht voor 1-persoonshuishoudens bedroeg f50,40 en de rest betaalde /67,# per jaar. Enkele zeer milieubewust1 huishoudens misschien uitgezond zeurde toen niemand dat men als 1-persoonshuishouden wilde worda aangemerkt. j Een deel van de thans losgebariü kritiek („we hebben geen keus'It daarom geforceerd aan. Niet zo vreemd dat de gemeente daarop I wenst in te gaan.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2