Verbeteren inzameling klein chemisch afval )uinkanters prima in ieijermans' „De meid" Reinigingsrecht zal 61A procent stijgen Nieuwe beheerder voor vliegveld-restaurant Familie Buys begon voor zichzelf j f roemde gasten bij verjaardag SDAG 25 APRIL 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 dacht wordt aan een buspendeldienst van en naar Den Burg voor gezel schappen of speciale dineravonden. Het vliegveld-restaurant is zeven da gen per week geopend. Vóór het sei zoen zal nog wel een buitenbar worden gemaakt ten behoeve van de terrasbezoekers. Het hele pand is on langs fris in de verf gezet. is het op het vliegveld vaak heel erg stil en het werd knap lastig gevonden dat de opgroeiende kinderen voor school, pianoles e.d. steeds een eind weg moesten. Zo viel de keus tenslotte op het 35 bedden tellende hotel „De Branding" dat al een paar jaar te koop stond. Het verkeerde in prima staat zodat er niets verbouwd of geschilderd hoefde te worden. Al leen de keuken (zowel voor de eigen gasten als voor passanten) werd in eer hersteld. Practisch alles wordt dus op de oude voet voortgezet en dat geldt ook voor de twee bowling en de twee kegelbanen. De bedoeling is eerst een jaar te draaien en dan te bezien of tot uitbreiding of moderni sering moet worden overgegaan. Ge dacht wordt aan vernieuwing van het oudste gedeelte van het hotel en aan uitbreiding tot 50 bedden, waardoor het hotel een efficiënter te exploite ren omvang krijgt. de stortplaats of andere ongecontro leerde plaatsen. De totaalkosten van de drie door B en W voorgestelde maatregelen be dragen circa f57.000,- Dat is f42.000,- méér dan begroot. Om dit verschil te dekken, zullen de reini gingsrechten met 6 Vi procent stij gen. Na enige discussie stemden de leden van de adviescommissie met deze ta riefsverhoging in, al deden enkelen dat onder voorbehoud. In eerste reac tie was Dirk Terpstra tegen. Hij vond de f6000,- die voor de proef met het bedrijfsafval wordt uitgetrokken niet terecht. „Op deze manier wordt af breuk gedaan aan het uitgangspunt 'de vervuiler betaalt'. De burger be taalt door verhoging van het reini gingsrecht de afvalstroom van de bedrijven." Registratie Later ging Terpstra akkoord met de proef, op voorwaarde dat er een goe de registratie plaatsvindt van bedrij ven die k.c.a. inleveren. Dat werd toegezegd. De PvdA-man ging over stag nadat wethouder Barendregt had uitgelegd dat de proef inderdaad een vorm van rechtsongelijkheid in hield, maar dat anders nooit kan wor den achterhaald welke hoeveelheid k.c.a. op Texel in omloop is. Baren dregt concludeerde naar aanleiding van de discussie donderdagavond dat de drempel nu niet te hoog moet worden gemaakt, maar dat in de toe komst wel naar het principe „de ver vuiler betaalt" wordt toegewerkt. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) gaat akkoord met de proef en de 6)4 pro cent tariefstijging. Zij vreest alleen dat ongeacht de uitslag van de proef een verlaging van het reinigingsrecht niet meer mogelijk is. Barendregt ant woordde dat een verlaging er toch niet inzit, omdat het reinigingsrecht so-wie-so zal stijgen als gevolg van alle veranderingen op vuilverwer- kingsgebied. Nel Eelman-van 't Veer wilde zich nog niet definitief op de 6'/2 procent vastleggen, evenals Tine Krijnen-Bays (Texels Belang). Beide willen het voorstel eerst in de fractie bespreken. Peter Bakker gaat ak koord: „Ik geef het milieu het voor deel van de twijfel. Het belangrijkste is dat het k.c.a. uit het milieu ver dwijnt. Na een jaar zullen we bezien of de proef goed heeft gewerkt." Al enkele jaren bestaat op Texel de mogelijkheid om (milieu)ge- vaarlijke stoffen bij de gemeentewerkplaats op het Wezenland aan te bieden. Desondanks komt een deel van deze stoffen op verkeerde wijze in het milieu terecht. De gemeente wil daarin spoedig verbetering in brengen. In de dorpen gaat regelmatig een „chemokar" rijden, waarin particulieren hun klein chemisch afval (k.c.a.) kunnen deponeren. Daarnaast kunnen bedrijven hun eerste honderd kilo k.c.a. gratis bij gemeentewerken inleveren. De voorgenomen maatregelen kosten wel iets; het reinigings recht zal hierdoor met 6V2 procent stijgen. Voornoemde maatregelen maken on derdeel uit van een veel groter plan, vastgelegd in de gemeentelijke nota „Afvalverwijdering op Texel". Cen traal daarin staat alle afval dat niet met de vuilniswagen wordt meege geven, zoals papier, glas. plastic, oud ijzer, bouw- en sloopafval, grof huisvuil, verontreinigd bollenafval, enzovoort. Waar moeten wij heen met ons afval en hoe moeten wij dat afval aanleveren? De verwerking en inzameling van afval staan momen teel in het brandpunt der belangstel ling. Afval, het restprodukt van onze welvaart, mag in elk geval geen be dreiging vormen voor ons milieu, daarover is ieder het zo zoetjes aan eens. In de nota draagt de gemeente oplossingen aan. Het k.c.a. betreft een hele waslijst van milieu-schadelijke afvalstoffen, die zich onder meer bevinden in ac cu's, batterijen, bestrijdingsmiddelen, cosmetica, fixeer en ontwikkelaar, fil- mafval, geneesmiddelen, kwikthermo meters, medicijnen, spuitbussen, t.l.-buizen en verf. De raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid ging donderdagavond unaniem met de maatregelen ten aanzien van k.&a. akkoord. Daaraan ging wel discussie vooraf. Alle com missieleden benadrukten dat voorlich ting een belangrijke rol speelt. Peter Bakker (PSP): „U kunt nog zo veel verordeningen instellen, het draait echter om de mentaliteit van de mensen. Via goede voorlichting kun je de mensen de mensen het hoe en waarom laten zien." Het be vreemdde hem dat het aspect voor lichting in het B en W-voorstel niet voorkwam. Bakker noemde het hou den van milieumarkten als voorbeeld van publieke voorlichting. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) gaf een ander voorbeeld: „leskisten" voor chemisch afval, ten behoeve van het basisonderwijs. Anton Poulie Wilkens, chef afdeling milieubeheer van de gemeente, legde uit dat het verstrekken van goede voorlichting buiten kijf staat. Op dit moment is men op de afdeling nog bezig met inventarisatie van de gege vens die in een folder moeten wor den opgenomen. Volgens Wilkens is het voorts de bedoeling dat de ge meente met informatie de boer op gaat, daarbij refererend aan de mi lieumarkt die vorige zomer in Den Hoorn werd gehouden. Leskisten leek hem een uitstekend idee. Inmiddels afgesproken is dat leerkrachten van alle Texelse basisscholen volgende maand naar een voorlichtingsdag hieromtrent in Schagerbrug gaan. Over de kosten van een dergelijk educatief hulpmiddel kon Wilkens niets zeggen. Wilkens verwacht dat binnen een paar weken bekend is hoe de voor lichtingscampagne over het inzame len van k.c.a. eruit zal zien en hoeveel zij gaat kosten. Dat voorstel kan op zijn vroegst in de raadsvergadering van juni worden behandeld. Rekensom Dirk Terpstra (PvdA) was met deze toezegging niet alleen in zijn nopjes, hij had ook al ergens in de begroting een bedrag ontdekt dat hij voor deze voorlichting wilde gebruiken. Op de begroting van vorig jaar was 725.000,-, opgevoerd om het inzame len van k.c.a. in de buitendorpen op te starten, onbenut gebleven. Terpstra rekende voor dat hiervan 719.000,- aan voorlichting kan wor den besteed. Helaas voor de PvdA- man haalde Henk Pennings, chef fi nanciën van de gemeente, een streep door de rekening. Pennings deelde mee dat B en W juist hadden beslo ten de 725.000,-te gebruiken voor een ander doel, namelijk ter dekking van de kosten die al zijn gemaakt voor het opstarten van k.c.a- inzamelingDe werkelijke kosten hebben de begrote kosten vorig jaar met 729.000,- overschreden, zodat voor dat bedrag nog dekking moest worden gezocht. Hoe dan ook: er komt voorlichting en hoe dat wordt gefinancierd, wordt nog nader bekeken. Chemokar B en W noemen drie redenen voor het te kleine aanbod van gevaarlijke stoffen bij de gemeentewerkplaats. Geconstateerd is dat meerdere kleine bedrijven zich op onjuiste wijze van zulke stoffen ontdoen, veel particulie ren nemen niet de moeite om hun k.c.a. naar het Wezenland te brengen (ondanks dat dit gratis kan) en op Texel bestaat geen structurele aanpak voor de opslag van afgedankte koel en vrieskasten waardoor de milieuge vaarlijke koelvloeistoffen niet worden opgevangen. Ten aanzien van het particuliere afval stellen B en W voor om een zogehe ten „chemokar" te laten rijden. Dit mobiele depót doet elk dorp éénmaal per maand aan. Een gespecialiseerd bedrijf van het vasteland, de firma Ecotechniek, zal deze huis-aan-huis- inzameling gaan uitvoeren. Op jaarba sis bedraagt de extra investering voor de invoering van een chemokar inclu sief chauffeur 714.000,- inclusief BTW. Bedrijven B en W hebben het sterke vermoe den dat vooral bij de kleinere bedrij ven veel k.c.a. blijft hangen, vooral door vrees voor hoge kosten (de kosten voor het verwerken van k.c.a. bedroegen in 1988 72,14 per kilo). Enkele grote Texelse bedrijven ont doen zich van hun chemisch afval via andere officiële kanalen, tegen beta ling. B en W streven daarom naar een oplossing, waarbij èn de kleinere bedrijven worden gestimuleerd om hun k.c.a. bij gemeentewerken in te leveren èn de grote bedrijven niet hun kosten afwentelen op de ge meenschap. Als compromis is de vol gende oplossing uit de bus gekomen: gedurende een proeftijd van één jaar is het voor alle bedrijven mogelijk om het k.c.a. tot maximaal 100 kilo per jaar gratis aan te bieden. B en W gaan er daarbij vanuit dat kleinere bedrijven jaarlijks niet meer dan deze 100 kilo aanbieden. Na de proeftijd wordt bekeken of er inderdaad méér k.c.a. wordt ingele verd en in hoeverre de kostenregeling wijziging behoeft. De proef kost de gemeente op jaar basis naar schatting 76000,-. Verwacht wordt dat er ongeveer 50 procent méér k.c.a. zal worden inge leverd (van 6000 kilo tot ongeveer 9100 kilo). Koelkasten De opvang van afgedankte koel- en vrieskasten (totaal ongeveer 500 per jaar) zal door VEM Electrotechniek worden gedaan. Dit Texelse bedrijf zal de milieugevaarlijke koelvloeistof op verantwoorde wijze verwijderen. De kosten zijn geraamd op 77500,- per jaar. Tot dusver kwamen de meeste oude koelkasten terecht op De meid lYvon Bonnel brutaliseert heer mevrouw (Nei Kantl. dacht tolerant reageert op de brutali teiten van de dienstbode. Totdat hij zelf begint te vermoeden wat daar de oorzaak van is, van zijn vrouw een bekentenis loskrijgt en bereid is tot vergeven en vergeten. In Yvon Bonne en Nel Kant had regis seur Aris van Zeijlen dè mensen ge vonden die het stuk konden dragen. Over wie van de twee de allerbeste was, valt lang te twisten. Yvon deed het uitstekend als de meid lal zag zij er minder oud uit dan ze blijkens de tekst moest zijn). Vrijwel consequent sprak ze plat Amsterdams, maar ook zonder dat dialect zou ze door de juiste intonatie en timing goed zijn geweest. Toch vonden we Nel Kant als de gechanteerde Stans nog indru kwekkender. Werd het effekt bij de meid bepaald door zeer grof optre den, de geloofwaardigheid van de ge chanteerde mevrouw was afhankelijk van meer subtiele voordracht en mi miek. Nel Kant interpreteerde de rol meesterlijk met als absoluut hoogte punt de confrontatie met de terugge keerde echtgenoot, waarbij ze tot een (niet eens letterlijk uitgesproken) bekentenis komt. Een staande ovatie was terecht haar deel. Gelukkig staken de andere Duinkan- ters niet al te schril af bij deze zwaargewichten. Hans Lasthuizen was een uitstekende echtgenoot die heel gelukkig gebruik maakte van zijn licht autoritaire uitstraling. In de meest cruciale fase van het stuk (de bekentenis gevolgd door de verzoe ning) leverde hij het tegenspel dat de eindindruk van het stuk in hoge mate en in gunstige zin bepaalde. Janke Daalder zagen we als Bettina, de tante van Stans. Ze moest een wat snibbige, bedillerige vrouw zijn en wès dat ook al had er wat ons betreft nog wel een schepje bovenop gekund. Kees Burgman en Yolanda Daalder weerden zich lekker als de ordinaire kruier Dirk en zijn vrouw Carlien, die op uitnodiging van de meid in huize De Pauw komen feestvieren. Hetzelf de geldt voor Carla Huisman als de debiele dochter Mina. Ze overdreef stevig, kreeg veel lachers op haar hand, maar haar vrijwel woordeloze spel trok wel erg de aandacht waar door een net iets te banaal effect ontstond. Een kleine goed gebrachte aangeefrol was weggelegd voor Jan List als de wasbaas. Het was jammer dat enkele spelers minder tekstvast waren en daardoor merkbaar leunden op souffleuse Hen- nie Kingmè. Voor de grime werd ge zorgd door Juul Swarthof. Vanaf 23 maart heeft het vliegveld restaurant nieuwe beheerders: Wim en Nelleke Gouwens. Om alle Texe laars gelegenheid te bieden met hen kennis te maken, geven ze dinsdag 2 mei van 17.00 tot 19.00 uur een kennismakingsreceptie met een drankje en een hapje. Wim, Nelleke en hun drie kinderen komen uit Kolhorn, waar ze een café restaurant hadden. Texel had echter hun hart gestolen en toen ze een ad vertentie voor een nieuwe beheerder van het vliegveld-restaurant lazen, reageerden ze meteen. De zaak was snel rond en nét voor de Paas vond de verhuizing plaats. De inventaris en personeelslid Riemke de Vries werd overgenomen van de vorige beheerders, familie Buijs. „We willen eerst een seizoen zó draaien om alle mogelijkheden te ontdekken, voordat we veranderingen aanbren gen", aldus Nelleke Gouwens. Zij en haar man willen meer aandacht vesti gen op het eten. „Weekendmenu's, 's winters één keer per week iets speci aals doen voor de Texelaars, trouwe rijen, conferenties, gezelschappen....dat zijn enkele plan nen die we hebben voor de toe komst. Maar we moeten eerst afwachten hoe het met de ontwikke ling van het luchtvaartmuseum en de promotie van het vliegveld gaat". Ge- Na bijna twaalf jaar de scepter heb ben gezwaaid in het door hen ge pachte restaurant van het vliegveld Texel, zijn Guus en Femy Buys be gonnen in De Koog. Ze kochten op 21 maart j.l. van mevrouw Van den Oever hotel-bar-bowling „De Bran ding" aan de Boodtlaan en donder dag j.l. werd daar met vrienden, bekenden en relaties de nieuwe start gevierd. „We wilden graag een eigen bedrijf. Ik ben nu 36 jaar. Als ik nog veel langer had gewacht zou het er niet meer van komen", aldus Guus Buys, die zijn horecacarrière als kok begon bij de firma Visman in De Cocksdorp. Ook het wonen en werken in Eierland beviel niet meer zo best. 's Winters vond in Den Hoorn de viering van het eenjarig van theater/restaurant Klif Exploitant Cor van Heer had voor de verjaardag van alle artiesten die er het seizoen optraden uitgenodigd, aantal ervan gaf acte de présen- verhoogde de feestvreugde een kort optreden. het begin van de middag wist nog hoe de viering precies alles was afhankelijk wie er zouden komen. Dat pakte uit voor de Klif 12-vrienden. eental artiesten had gehoor ge- aan de oproep van Van Heer- En niet de minsten: de Heren op Zicht en Bri- Kaandorp waren maar al te bereid een korte demonstratie kunnen te geven. Ook tap- Nico Meijer was van de partij, de tapdance-groep van Lisha Natuurlijk waren ook de bespelers van de partij. Na het ■en van een lied, boden de werk- fers van het theater Van Heer- l'den een gigantische taart aan, ^onmiddellijk onder de aanwezigen d verdeeld. punt van de middag was Jetwist het gezamenlijke optreden [Brigitte Kaandorp en Heren op Kaandorp, als altijd chaotisch I. scheen zich plotseling de |9kwaliteiten van de Heren te her ren en wist hen te strikken voor [achtergrondkoortje De artiesten 'en zich na hun optreden weer F het publiek, een teken van de ferige en ontspannen sfeer die de middag heerste. Hoewel de pu- fe belangstelling wat te wensen |'let, drukte dit de feestvreugde Jdig werd afgesloten met het eer- [eptreden uit de zomerserie. De ï'etgroep „Morsige Types" brach ten programma „Potters dakter- Uitverkocht ■^langstelling voor het aanstaan- eeterseizoen is, enkele dagen na endmaking van het nieuwe P tnma, al groot. De voorstelling e,uan Finkers op 7 december self u'tverkocht. Verzoeken om bewijzen voor dit optreden 1 b'e' meer in behandeling ge- Jok de interesse voor de ora| omdat de twee hoofdrollen uitzonderlijk goed werden ver- zijn de vrijdag en zaterdag door „De Duinkanters" verzorg- opvoeringen van „De meid" een groot succes geworden. Het werd in de Dorpskelder aan de Boodtlaan met veel vaart en ■tekende timing gebracht, waardoor de spanning en tragiek op 'juiste breedte werden uitgemeten en de aandacht van het pu ik geen seconde verslapte. Op Hoop van Zegen" hoort „De tot de bekendste stukken van ^mans. De inhoud is voor veel ïsen dus geen verrassing, maar merkwaardige is dat dit aan de inning nauwelijks afbreuk doet. is veel meer de wijze waarop de ifdrollen worden ingevuld dan het oop van de gebeurtenissen die genoegen van dit perfekt opge- wde en voor ieder toegankelijke na bepalen. Chantage wie het niet weet: in „De d" gaat het om een dienstbode, erachter is gekomen dat haar me vrouw bij afwezigheid van de strenge echtgenoot een kortstondige affaire met haar pianoleraar had. Onder drei ging dat zij alles zal doorvertellen doet de zeer haatdragende meid waar zij zin in heeft, waardoor haar werkgeefster bij haar onder de plak komt te zitten en niet andersom zo als vroeger. De meid permitteert zich allerlei vrijheden, troggelt geld af en laat haar familie in de huiskamer feestvieren. De vrouw des huizes durft niets te verbieden en verkeert in doodsangst dat de meid de affaire bekend zal maken. Als de echtgenoot terugkeert van zijn verre reis, valt het hem al snel op dat zijn vrouw ver- voor Klif 12: Brigitte Kaandorp, met als achtergrondkoor Heren op Zicht (foto: A. show van „Montezuma's Revenge" is bijzonder groot, maar hiervoor kan men nog plaatsen reserveren.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5