rie delicten ild bestraft ptistengemeente tien actief op Texel Programma van sportvijfdaagse Gymzaal Oudeschild in gebruik genomen Veel schade Strafwerk.... 'BIJDAG 28 APRIL 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 11 en 22-jarige agrarisch medewerker uit Den Burg haalde vrijdag- chtend opgelucht adem toen hij door de politierechter in Den leider een betrekkelijk lichte straf kreeg, hoewel de drie delicten aaraan hij zich had schuldig gemaakt toch een vrij ernstig ka- ,kter hadden. De jongeman had samen met een al jder veroordeelde eilandgenoot op juni 1987 een toerist bij Den iorn geslagen en geschopt, was op december van hetzelfde jaar be- ipt op het illegaal in bezit hebben jn een pistool, geweer en een partij lumtie en had zich op 22 januari schuldig gemaakt aan rijden ider invloed. Politierechter Mr L.A. vonniste voor dit alles: een irwaardelijke gevangenisstraf van maanden, een boete van looo,- (of tien dagen) waarvan de ilft voorwaardelijk en blijvende in- islagneming van de vuurwapens en munitie. t eerstgenoemde geval had opzien ■baard omdat de eerder veroordeel- andere verdachte helemaal geen Iréf had gehad voor het min of ier in elkaar slaan van de toerist, al ,s hij wel schuldig bevonden. De hter kwam tot deze opmerkelijke imentie omdat hij vond dat er zo- >el tijd was verstreken tussen de ibeurtenis en de rechtzitting, dat de igeman door deze langdurige onze kerheid al genoeg was gestraft. Ken nelijk hopende dat de rechter consequent zou zijn, overhandigde de andere verdachte vrijdag aan de rech ter een brief van zijn raadsman waar in herinnerd werd aan deze uitspraak... Laagbijdegronds Officier van justitie mevrouw A.C. Fa- ber vond de wijze waarop verdachte en zijn vriend tegen de toerist waren opgetreden echter „buitengewoon misselijk en laagbijdegronds". dat laatste bedoelde ze ook letterlijk want de twee potige knapen hadden de man aanvankelijk geslagen en gestompt en hem ook nog getrapt nadat hij op de grond was gevallen. Het incident speelde zich af op de toegangsweg naar camping „Loodsmansduin". Het in de auto rij dende tweetal was boos geworden omdat de toerist hen met zijn ko plampen verblindde. Ze wilden de man daarover aanspreken, waarop deze er vandoor ging. De twee Texe laars gingen er achteraan en vlak bij de camping kwam het tot de afstraf fing, waarbij harde klappen vielen. De verdachte wekte op de zitting aanvankelijk de indruk de ernst van de zaak te willen bagatelliseren („Ja, we hebben wat gestoeid"), maar toen de officier de ernst van de si tuatie duidelijk had gemaakt deed hij verdere pogingen om de zaak af te zwakken. „Uw medemensen zijn niet om op de slaan. Daarvoor moet u naar de kop van Jut", aldus werd cy nisch uitgelegd door Mr Punt, die echter vond dat het rijden onder in vloed, waaraan de verdachte zich op 22 januari 1988 had schuldig ge maakt, een ernstiger feit was, al wa ren er dan geen persoonlijke ongelukken uit voorgekomen. Op de betreffende avond had de jon geman zijn auto na drankgebruik te gen de gevel van een bank op de Groeneplaats gezet en was vervol gens naar de „Jelleboog" gegaan waar hij nog wat dronk. De politie was intussen bij de.auto (waaruit gas ontsnapte) geroepen, zocht de bestuurder op en onderwierp hem aan blaas- en bloedproef. Het alco holgehalte van het bloed bleek veel hoog te zijn: 1,37 promille. Reken werk leerde echter dat het promillage rond 0,6 moet zijn geweest toen ver dachte zijn auto tegen de bankgevel zette, ook nog teveel om door de beugel te kunnen, want 0,5 promille is het toelaatbare maximum. Aan het wapen- en minutiebezit wer den voor de rechtbank weinig woor den vuilgemaakt. De feiten waren duidelijk en niet omstreden voor alle betrokkenen: je mag geen vuurwa pens en minutie in bezit hebben on geacht of die wapens worden gebruikt of niet. De officier zei rekening ten willen houden met de financiële omstandig heden waarin de verdachte verkeert: hij woont samen met een vriendin, heeft een kind en geniet als enige kostwinner een bescheiden salaris. Voor de drie delicten samen eiste zij twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, een geldboete van f1000,- of 20 dagen en inbeslagne- mening van wapens en munitie. Mr punt maakte de helft van de geld boete voorwaardelijk zodat de tevre den verdachte er feitelijk met een boete van f500,- afkwam. Fietser gewond Een 33-jarige man uit De Koog werd vrijdag veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier we ken, een geldboete van f2000,- of 40 dagen en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 18 maanden bij een proeftijd van twee jaar. De man had op de avond van 14 december 1987 op het kruispunt Waalderstraat-Wittekruislaan ver zuimd voorrang te geven aan een fietser. Dat had geleid tot een aanrij ding, waarbij de fietser vrij zwaar let sel opliep: verwondingen aan een oogkas en zodanige kwetsuren aan Haizor, het gebouw van de Texelse Baptistengemeente in de Julianastraat. Op 29 april 1979 begon baptisten- Imeente Texel, met hulp van bap- hsn uit Den Helder, in de Popsgezinde kerk met samen- 'msten en bijbelstudiebijeen- pmsten. Nu tien jaar later heeft '«n een eigen gebouw in de Julia- istraat, een eigen dominee en is 'en hulp van buitenaf meer nodig. E april 1977 kwam baptist Piet i'Pstra uit Australië logeren bij fami- pp Texel. Die familie hield door de :ek diensten aan huis, waar Pistenen uit verschillende richtin- Pijpen kwamen. Terpstra werd praagd als spreker. In de maanden ™l op Texel verbleef groeide zijn 1 P'P aanhangers gestaag. Het huis sid te klein en men huurde De voor de evangelische samen- vertrok Terpstra weer naar ihakel Imsten nd 1977 ■istralië en de animo voor de bijeen- $,en.nam af door het gemis van e 'aiding. Van De Schakel ver fde men kiw. naar het Rode Kruisge- Vaste kern 0[°6P aanhangers uit verschil- was alleen n pifrkelijke richtingen "vaste kam" van vijf perso- en Hielkifa'lenen' Dlt waren Diet Ran dam N f Porto (inmiddels overle- eV Pranger, Harry en Kea El len. Zij riepen de hulp in van Baptistengemeente Den Helder, om dat ze één lijn wilden volgen. De Hel- derse groep zag het echter niet zitten. Hun voorganger, Ds. C. Mole- ma was tevens onderwijzer en hij had geen tijd om ook nog eens gere geld naar Texel te gaan. Maar de vijf Texelaars hielden vol. Hun derde brief was een ware nood kreet: „De samenkomsten zijn stop gezet, als jullie nu niet komen is alles ten einde". En ze kwamen. Vanaf 29 april 1979 werd eens in de twee we ken een samenkomst gehouden en wekelijks bijbelstudiebijeenkomsten. De Doopsgezinde kerk werd gehuurd, omdat men zich echt als kerk wilde profileren en niet als een soort sekte. Zelfstandig Doordat duidelijk één lijn werd ge volgd (die van de Baptisten) groeide het aantal „volgelingen" weer tot een vaste groep van vijftig. In oktober 1982 werd Den Helder bedankt voor de hulp en ging Baptistengemeente Texel zelfstandig verder. In januari 1983 werd een kerkeraad aangesteld. Tot die tijd had men steeds wisselen de voorgangers. Het verlangen naar een eigen voorganger werd echter steeds groter. Johan Tensen woonde in Andijk, waar hij stage liep, na het voltooien van zijn bijbelschool-opleiding. Hij wil de eigenlijk in het buitenland zending- werk gaan doen. De baptistendominee van Andijk werd door Texel gevraagd als part-time voorganger, maar daar had hij het te druk voor. Hij wist echter wel iemand: Tensen. In december 1983 werd Johan Tensen aangesteld voor twee dagen in de week. „Ik heb er geen moment spijt van gehad. De twee dagen zijn inmiddels uitgebreid tot drie dagen en de rest van de week zit ik bij Wim Trap in de bollen". Eigen gebouw De activiteiten van de Texelse bap tistengemeente breiden zich uit en het aantal aanhangers is nog steeds stijgende. In decerrïber 1985 werd een eigen gebouw gekocht: Eben Haëzer aan de Julianastraat. In de Doopsgezinde kerk kon men namelijk alleen 's avonds terecht en dan kon den de kinderen, die in de baptisten gemeente een belangrijke rol spelen, niet mee. In Eben Haëzer worden door de week voor elke leeftijdscate gorie bijbelstudies of kinderclubs ge houden. Er zijn zondagsschoolgroepen en crèches, welkomsdiensten en zomers twee diensten per week voor toeristen. Het tienjarig jubileum wordt zondag 30 april gevierd met een speciale ju- bileumdienst om 14.30 uur. De men sen die aan de wieg stonden van de Texelse baptistengemeente (Piet Terpstra en Ds. C. Molema) zullen spreken, evenals eigen dominee Ten sen. Het zangkoor Fedelta verleent medewerking. een pols dat een operatie noodzake lijk was. Er was (veel) drank in het spel want uit de bloedproef bleek een promillage van 1,33. De officier nam aan dat het drankgebruik er de belangrijkste oorzaak van is geweest dat de verdachte de wielrijder hele maal niet heeft gezien, maar de ver dachte zelf wees op het feit dat de ramen van zijn auto waren beslagen. Hij beweerde ook dat de fietser zon der licht had gereden en dat een rij wielhersteller had gezegd dat het licht helemaal niet kan hebben ge werkt. Het slachtoffer had echter verklaard dat zijn licht het wél deed, zij het misschien knipperend. De col lega waarmee hij fietste bevestigde dat verhaal. Voor de officier en de rechter maakte het echter weinig uit. Er was vol doende straatverlichting en een be wegend objekt als een fietser had de man uit De Koog moeten zien. Ook de beslagen ruit werd niet als excuus aanvaard, want een weggebruiker is verplicht zijn ramen schoon te hou den zodat hij goed zicht houdt op de andere weggebruikers. De officier, mevrouw Faber, nam vooral het alcoholmisbruik hoog op. „Het is de eerste keer dat u daarvoor voor de rechtbank staat maar die eerste keer was wél meteen ontzet tend raak. Het slachtoffer heeft een operatie moeten gaan en is acht we ken uit de running geweest. En dat allemaal omdat u de auto niet liet staan. Ik vind dit buitengewoon ern stig". Mevrouw Faber zei achttien maanden ontzegging te willen eisen, maar wilde er rekening mee houden dat de verdachte de auto bij de uit oefening van zijn beroep (onder houdsmonteur voor enkele campings en een hotel) niet kan missen. Van de achttien maanden wilde ze er daarom twaalf voorwaardelijk maken. Verder eiste ze vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van f2000,- waarvan f1000,- voor waardelijk, dit alles bij een proeftijd van twee jaar. Mr Punt wilde er nog meer rekening mee houden dat de verdachte zijn auto niet kan missen: hij bepaalde de geldboete op f 2000,- (of 40 dagen) onvoorwaardelijk en maakte de ont zegging van achttien maanden geheel voorwaardelijk. „U kunt dus blijven rijden, maar zorg er wel voor dat zo iets nooit weer gebeurt". Als feit ten gunste van de verdachte werd in ogenschouw genomen dat hij zich zeer bekommerd heeft om De sportvijfdaagse „T5" start dins dag met het onderdeel fietsen. In schrijven kan bij de VVV en Sportshop Texel of op de dag zelf bij het startbureau. De starttijden zijn bij sommige onder delen vast, bij andere variabel. Om het evenement niet teveel uit te laten lopen zijn er tijdslimieten gesteld. De ze zijn wel zodanig ruim dat er bij fietsen en wandelen tijd is voor rust pauzes. Na het volbrengen van een onderdeel krijgt een deelnemer een dagoorkon de. Wie aan drie of meer onderdelen meedoet krijgt een T5 standaard en certificaat. Het programma: Dinsdag fietsen, start bij zwempark Molenkoog tussen 16.00 en 18.00 uur. Inschrijven vanaf 15.30 uur. Woensdag zwemmen, start bij zwem park Molenkoog tussen 18.15 en 17.00 uur. Inschrijven van 16.00 tot 18.00 uur. Donderdag wandelen, start bij de Kaapsnol te De Koog tussen 10.00 en 14.00 uur. Inschrijven vanaf 10.00 uur. Vrijdag bosloop, start bij het fietspad aan de Kwekerijweg in de Dennen tussen 14.00 en 14.10 uur. Inschrij ven tussen 13.00 en 14.00 uur. Zaterdag mini-triathlon, start bij zwempark Molenkoog tussen 10.30 en 12.30 uur. Inschrijven tussen 9.15 en 12.15 uur. het slachtoffer. Hij ging er regelmatig op bezoek en vergoedde de schade. Verstrikt Een man uit Sint Michelsgestel kreeg een boete van f400,- omdat hij op de avond van de 23e mei 1987 een doodlopende weg was ingereden en daar met zijn auto verstrikt was ge raakt in het hek en het ursusgaas van een kerkhof, zonder zich binnen de voorgeschreven tijd bij de politie bekend te maken. Dat hij toch kon worden achterhaald was te danken aan anderen. De officier ging ervan uit dat het ongeluk vooral het gevolg was van drankgebruik en twijfelde er niet aan dat de man zich heeft willen onttrekken aan kontakt met de politie door zich niet bekend te maken. Geëist werd een boete van f400,- of acht dagen en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid waarvan vier maanden voorwaardelijk bij een proeftijd van twee jaar. De raadsman probeerde aannemelijk maken dat verdachte niet bewust onbekend heeft willen blijven. „Hij heeft direct na het gebeuren en ook later met meerdere mensen over het ongeluk gepraat. Dat hij de verkeerde weg was ingereden, was niet het gevolg van alcohol maar van onbekendheid ter plaatse. De man was in het kader van zijn opleiding tot restaurant-kok tijdelijk op Texel werkzaam en woon achtig. Op de betreffende avond was hij met een vriend ergens wezen eten, waarbij hij naar eigen zeggen enkele glazen wijn heeft gedronken. Overmatig drankgebruik is niet geble ken. Hij heeft zijn baas gevraagd uit te zoeken van wie het vernielde hek was zodat hij de schade kon vergoe den". De aangerichte schade (f1090,- was keurig vergoed. Gunstig was ook dat de man een blanco strafre gister had, afgezien van een bekeu ring wegens overtreding van de maximum snelheid. De raadman vond dat de gebeurtenis moet worden be schouwd als een incident en vroeg de rechter te volstaan met een geld boete en een geheel voorwaardelijke ontzegging. Aan die wens kwam Mr Punt dus tegemoet. Boksschool Texel had dinsdagavond de eer om de nieuwe gymzaal bij 't Skiltje te Oudeschild in gebruik te ne men. In de prachtige zaal zitten 3000 uren vrijwilligerswerk. De ruim te is geschikt voor diverse bin nensporten als volleybal, basketball, badminton. Er is ook een sauna waarvan gebruik kan worden gemaakt. De officiële opening van de nieuwe gymzaal geschiedt 3 juni door burge meester A. Schipper. Dezelfde dag krijgt iedereen van 14.00 tot 17.00 uur gelegenheid om de accommoda tie te bezichtigen. Ook de dorpskamer Ivergaderzaal voor ongeveer 25 personen) is ge reed en ingericht. Aan de theaterzaal wordt nog hard gewerkt, zodat deze ook voor 3 juni gereed is. Contact persoon voor de zaal en het dorps huis is P. Bekker, telefoon 12511 of Koos Zegers, telefoon 14292. Op de Pontweg vond woensdagmor gen een aanrijding plaats toen een 40-jarige automobiliste uit Den Burg af wilde slaan naar de Californiëweg en daarbij een tegemoetkomende 44-jarige man uit De Koog in een Opel over het hoofd zag. Beide wa gens liepen veel schade op, maar doordat de bestuurders gordels droe gen, bleven verwondingen ach terwege. Strafwerk voor trainer Nico Erwich van SV. De KoogDaar lijkt het wel op. Dinsdagavond na de training poetste hij de schoenen van zijn spe lers. Dit was het gevolg van een ver loren weddenschap. Als de Kogers ongeslagen kampioen zouden wor den, zou Erwich hun schoenen onder handen nemen. Zo niet, dan moesten de voetballers zich over de schoenen van de supporters ontfermen. Helaas voor Erwich bleek dit voor de man nen van SV. De Koog voldoende sti mulans om nederlagen te vermijden.... Belofte maakt schuld: Nico Erwich verricht zijn ..dwangarbeid

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11