Groen "Zwarts jexeh het kart-, •én kleine logiesverstrekker ninder in bestuur TVL Radio Texel 24 uur per Maar veel problemen nog niet opgelost ingaand 13 mei dag in de lucht Party-service? eorgisch gezelschap engt „Don Juan" islijn De Cocksdorp- Koog v.v, opgeheven Gecombineerde krant Hogere algemene uitkering benut voor begrotingsgaten Andere ophaalroutes, ook andere tijden.... Koninginnemarkt autovrij GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.377 VRIJDAG 28 APRIL 1989 advertenties, abonnementen, etc.: ij V, [>e Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 tie- parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, «lid deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater Iteplein 27. Den Burg, telefoon 02220 - 15472. telefoon Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. L |eden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers heb- n woensdagavond maar twee van de drie vacatures in het stuur kunnen invullen. Een van de zetels die beschikbaar is or vertegenwoordigers van de zg. Kleine logiesverstrekkers jft voorlopig onbezet wegens gebrek aan kandidaten. laatste had te maken met het iflict dat is ontstaan over het mrecht binnen de vereniging. Zo- bekend hebben enkele kleine lo- sverstrekkers een geding igespannen tegen het bestuur om onlangs tot stand gebrachte uit- liding van het stemrecht van grote- logiesverstrekkers ongedaan te iken. In verband daarmee zijn twee et bestuur zitting hebbende kleine liesverstrekkers, Miek Jimmink en ms Voskuil opgestapt en heeft de irkgroep Kleine Logiesverstrekkers eigerd nieuwe kandidaten voor te jllen en schortte zijn activiteiten Het bestuur riep toen per adver- jintie kandidaten op maar dit had tmager resultaat: alleen Gerard :elief uit De Koog meldde zich. verd woensdag met 133 van de stemmen gekozen. 62 stemmen ren blanco en vijf ongeldig. De an- vacature van de kleine logies- strekkers blijft open totdat zich nog een kandidaat aanmeldt.Zo- zal de voorzitter het stemrecht deze zetel waarnemen, ïedend was ook Martin Warnaar i de Recron. Hij werd herkozen 1182 stemmen. Vijf stemmen »den uitgebracht op de andere iron-kandidaat Joop Koning en 13 mmen waren blanco. Inde Stadsschouwburg van Gronin- |n wordt woensdagavond 2 mei, ivang 20.15 uur, opgetreden door |t gezelschap „Film Actors Studio" Georgië. Gebracht wordt Molières Ion Juan". De voorstelling was een isatie op het theaterfestival van |inburgh in september. De Neder- idse impressario Wim Visser slaag- erin de voorstelling naar iderland te halen, in samenwerking t andere Europse impressario's, lardoor deze bijzondere Don Juan- iolking niet alleen in Groningen is zien maar ook in Amsterdam, Pa- en Glasgow. :ien de bijzondere banden die iel heeft met Georgië, wil Jacques Veen, hoofd van de Stads- iouwburg van Groningen, de voor- Hing voor Texelaars toegankelijk iken voor een speciaal tarief: f,50 (eerste rang) inplaats van ,-. Wie daar gebruik van wil ma il wordt verzocht zich met spoed te geven bij de redactie van de (else Courant. zomerdienstregeling van de AOT, geldt van 28 april tot 30 septem- is door het college vastgesteld. 1 opzichte van vorig jaar zijn er se wijzigingen: De lijn De cksdorp-De Koog is opgeheven. Er akten n.l. gemiddeld vier personen hruik van deze lijn. arnaast is er een strakke uurdienst a de boot, via Den Burg naar De °9- Deze begint om 07.00 uur en at door tot 21.00 uur. h verband met het als werkdag uit een van donderdag 4 mei (He- ®elvaarstdag) worden de Texelse Couranten van 2 en 5 mei sa mengevoegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 3 Advertenties daarvoor kunnen tot ™jk maandag 1 mei, 10.00 uur worden ingeleverd. De directeur Frans Voskuil en zijn geestverwanten waren niet op de vergadering ver schenen. Ze bleven weg omdat een verkiezing werd gehouden met toe passing van het door hen bestreden uitgebreide stemrecht voor grotere lo giesverstrekkers. „Ik besef dat er tegenstellingen zijn", aldus Warnaar in het dankwoord na zijn herverkiezing. „Maar ik hoop dat de verhoudingen spoedig weer zullen worden genormaliseerd". Het bestuur had de verkiezing niet willen uitstellen tot na het geding. Warnaar: „We moeten doorgaan. We hebben al genoeg tijd verloren". Advocaat Naar aanleiding van de gerechtelijke stappen die de protesterende kleine logiesverstrekkers hebben genomen, heeft ook het bestuur een advocaat De verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds van f70.000,- (plus een eenmalige uitke ring van f100.000,-) die de gemeente kan tegemoetzien, zal niet voor extra investeringen worden aangewend. Het bedrag, dat als gevolg van een vergroting van de woningvoorraad door het rijk extra wordt uitgekeerd, zal worden verwerkt in de gemeente begroting 1989. Sommige posten, zoals de post wegenonderhoud, wa ren namelijk nog niet structureel ge dekt. „We hebben dit geld nodig om het voorgenomen beleid veilig te stel len. Van extraatjes is geen sprake", aldus wethouder Barendregt. ingeschakeld. De zaak dient op 11 mei aanstaande. Het bestuur heeft vertrouwen in de goede afloop en heeft de omstreden nieuwe statuten intussen gewoon toegepast nadat ze de notaris waren gepasseerd. „We zullen deze rechtsprocedure onge schonden doorkomen", aldus voorzit ter Harry Wuis. Blad Het TVL-bestuur heeft met het VVV- bestuur gesproken over het blad „Waddeneiland Texel" en inzicht ge kregen in de opbouw van het adver tentietarief. Afgesproken is dat de leden-adverteerders voor korting in aanmerking komen als ze hun tekst op tijd inleveren. De vorige keer wa ren de teksten in 85% van de geval len te laat gebracht, wat er mede de oorzaak van was dat bij het drukken en uitgeven stagnatie ontstond. Afgesproken Is ook dat de TVL voortaan zorgt voor de regelvermel- ding van de TVL-leden in het blad. Voor wijzigingen en aanvullingen moet men dus voortaan bij de TVL- administratie zijn. Een andere mededeling was dat het aantal TVL-leden stijgende is. Er zijn meer nieuwe leden dan bedankjes of royementen. Leden die nog contributieschuld heb ben worden bij blijvende weigerach tigheid door de deurwaarder benaderd. Het bedrag van f11.206,- aan achterstallige contributie over de afgelopen drie jaar is daardoor inmid dels voor de helft binnen. Er wordt naar gestreefd dat straks ook sta-caravans en chalets onder de classificatieplicht vallen. De ANWB is hierover via de Recron benaderd. Blijkens het financieel verslag heeft de TVL vorig jaar een verlies geboekt van f1693,-. het ziet ernaar uit dat dit gat volgend jaar weer is gedicht en dat de exploitatie dan sluitend zal zijn. ..Houdt ons eiland schoon" staat op de vuilnisbakmaar de boze buurtbewoner Henk Vink trok zich woensdag van die slogen niets een Het ophalen van het eerste huisvuil volgens het minicontainer-systeem verloopt nog bij lange na niet vlekke loos. Niet alleen de routes zijn gewij zigd, ook de tijdstippen dat de vuilnisman langskomt zijn in veel ge vallen anders dan men gewend was. Dit is echter niet bekend gemaakt, waardoor de afgelopen dagen nogal wat mensen te laat hun minicontai- ner aan de straat zetten. Hét betref fende huisvuil werd als gevolg daarvan niet opgehaald. Henk Vink uit de Gravenstraat was er dermate nijdig over, dat hij de inhoud van zijn (volle) 240-liter container op straat kieperde. Vink ging daarmee het verst. Ook an deren waren er echter slecht over te spreken, getuige het aantal boze reacties bij gemeentewerken, Henk Vink: „Tot vorige week kwamen ze de vuilniszakken altijd tussen één en twee uur woensdagmiddag ophalen. Nu kwam de vuilniswagen al aan het eind van de ochtend langsrijden. Toen ik vervolgens, toen de wagen al voor bij was, mijn minicontainer naar bui ten reed, werd dat niet meer geaccepteerd. Ik was te laat en het was niet mogelijk om de bak alsnog in de vuilniswagen te legen, zo werd me te verstaan gegeven." Hierop stelde Vink gemeentewerken een ulti matum. Toen na één uur nog nie mand was verschenen om de minicontainer te legen, kieperde hij de 240 liter afval op straat. Halver wege de middag kwamen medewer kers van gemeentewerken die in de Molenstraat met snoeiwerkzaamhe- Meerdere keren is de start uitgesteld, maar nu staat het onwrik baar vast: Radio Texel komt zaterdag 13 mei a.s. definitief in de lucht en wel 24 uur per dag. Dat laatste is mogelijk omdat ge bruik wordt gemaakt van een van „Radio 10" overgenomen „raamprogramma" dat alleen 's avonds gedurende twee uren en langere tijd in het weekend plaats maakt voor het „eigen" Texel se programma. In de dinsdagavond in dorpshuis d'Ouwe ULO gehouden vergadering van het algemeen bestuur werd goedkeuring gehecht aan het uitzen- drooster, dat op het laatste moment ingrijpend moest worden gewijzigd om te voorkomen dat de omroep voor een enorm bedrag bij de Bu- ma/Stemra in de schuld zou raken. 40:60 De problemen die Radio Texel heeft om aan de Buma-voorwaarden te vol doen zijn overigens nog niet uit de wereld. Op het moment dat al een programmarooster met naar verhou ding veel muziek klaar lag, realiseer de het dagelijks bestuur zich de wettelijke bepaling dat het program ma van de lokale omroep een bepaal de minimumhoeveelheid (40%) gesproken woord moet bieden tegen over de muziek. Alleen dan is de om roep jegens de Buma slechts een gering bedrag aan auteursrechten (ca f800,- per jaar) verschuldigd voor de ze muziek. Wordt meer dan 60% van het programma door muziek ingeno men, dan ligt het verschuldigde be drag in de buurt van de f25000,- en er is geen denken aan dat de nu al armlastige Stichting Lokale Omroep Texel dat kan betalen. Uit het oor spronkelijke programmarooster moest dus flink wat muziek worden ge schrapt. Dat was een teleurstelling, vooral voor de medewerkers die af komstig zijn van de voormalige piraat Weekend Radio Texel. Enkele van hen doen daarom niet meer mee. Het nu vastgestelde gewijzigde eigen programmarooster voldoet aan de 60-40 regel, maar dat geldt niet voor het Radio 10-raamprogramma dat het grootste deel van de dag en de nacht via de Texelse zender te beluisteren is. Radio 10 biedt, afgezien van alge mene nieuwsberichten op de hele uren en hier en daar een praatje, bij na uitsluitend verstrooiende muziek, afgestemd op een breed publiek. De hoop van het bestuur dat het Radio 10-programma niet wordt „meege teld" als wordt vastgesteld of Radio Texel aan de 40-60 regel voldoet, werd de bodem ingeslagen, zodat de SLOT dus eigenlijk fout zit als zij straks toch op de nu voorgenomen wijze de lucht ingaat. SLOT-voorzitter Martin de Weijer vertelde dinsdag avond echter dat over dit probleem is gesproken met de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON) en dat wordt getracht hier aan mouw aan te passen. Er is zelfs zoveel hoop dat het goed zal komen dat het verantwoord lijkt om op 13 mei toch met Radio 10 van start te gaan, waarbij dus het risico wordt gelopen dat dit raamprogramma op een gegeven moment toch weer moet worden geschrapt. In de aangeleverde vorm bevat het Radio 10-programma reclamebood schappen. Die mag de lokale omroep niet uitzenden en daarom wordt een „commercial-killer" ingeschakeld. Dat is een automatisch systeem dat de uitzending onderbreekt op het mo ment dat er een reclameboodschap aankomt. Het daardoor ontstane „gat" wordt ingevuld met een even eens automatisch opgeroepen ban dopname, van Radio Texel zelf met bijvoorbeeld programmagegevens e.d. Kabeltex Wat betreft het uitzenden van het Radio 10-programma dook nóg een probleem op: Kabeltex B.V. uit Den Burg liet weten dat zij reeds het ex clusieve recht had gekocht om Radio 10 via haar kabel door te geven en maakte er bezwaar tegen dat Radio Texel dit van de kabel zou halen en via de ether uitzenden. Het bestuur is hierover nog met Kabeltex in ge sprek. Men gaat ervan uit dat er een oplossing komt, mogelijk in de vorm van een financiële tegemoetkoming voor Kabeltex, al zal dat nooit een hoog bedrag kunnen zijn omdat de SLOT nu al tegen een fors begro tingstekort aankijkt. Het blijft overi gens een merkwaardige zaak dat Radio 10 zijn programma heeft aan geboden aan de SLOT en daarbij ver zuimd heeft te vermelden dat men al aan Kabeltex was gebonden. Als het misloopt zal de SLOT zeker bij Radio 10 schade claimen. Minstens evenveel zorg geeft het „personeelsprobleem" van Radio Texel. Zoals viel te verwachten waren er meer dan genoeg vrijwilligers die plaatjes met praatjes wilden draaien en waren er ook genoeg liefhebbers voor de andere verstrooiende onder delen van het programma, maar men zit te springen om mensen voor de nieuwsdienst. Het huidige team dat voor nieuwsberichten en andere actu aliteitenuitzendingen moet zorgen is veel te klein en zal het op den duur niet volhouden. Dit is voor de om roep zeer bedreigend want het bren gen van lokaal nieuws is verreweg de belangrijkste taak van Radio Texel. Gehoopt wordt dat journalistiek geïn teresseerde vrijwilligers alsnog zullen toestromen als Radio Texel eenmaal in de lucht is. Begrotingstekort Het bestuur wordt ook nog geplaagd door een niet gering financieel pro bleem. De begroting voor 1989 ver toont een gat van meer dan f11.000,-. Daarbij is nog niet eens rekening ge houden met een bedrag in dezelfde orde van grootte dat nodig is voor af lossing van de lening waarmee de apparatuur is gekocht. Voorzitter De Weijer zei er letterlijk wakker van te hebben gelegen. Het bestuur durfde aanvankelijk de apparatuur niet te ko pen en ging eerst praten met het ge meentebestuur. Dat contact had een zodanig verloop dat het verantwoord was het er toch maar op te wagen. Geen animo De begroting die door de vorige pen ningmeester was gemaakt, was wél sluitend, want daarin was rekening gehouden met de opbrengst van toe ristische bedrijfspresentatie die via Radio Texel zou worden gegeven. De ze vorm van reclame zou bij het Lees verder pagina 5 den bezig waren, de rommel oprui men. Waaraan Vink zich met name ergert, is dat hem tevoren op geen enkele manier is duidelijk gemaakt dat ook het tijdstip van ophalen wijzigingen ondergaat. Volgens hem is het bo vendien verboden om het huisvuil langer dan een uur tevoren aan de straat te zetten. Desgevraagd noemt Piet Bolier, chef buitendienst van gemeentewerken, het optreden van Vink ,,een geval van notoire dwarsigheid". De onwetend heid over de veranderde ophaaltijden is volgens Bolier een „kinderziekte". „Na een week weet iedereen hoe laat we langskomen." Bolier erkent dat de voorlichting op dit punt beter had gekund. In plaats van alleen de dag te vermelden, had de gemeente kunnen aangeven welk dagdeel men langskomt. Ook was de gemeente niet op tijd met de bekendmaking van het nieuwe routeschema. Dat verscheen pas in de Texelse Courant van dinsdag, hoewel de eerste mini- containers al maandagochtend wer den geleegd. Problemen van te laat aan de straat zetten deden zich voor al voor bij bewoners van de Postweg en Den Hoorn. Voorts was het zo dat het schema dinsdagochtend in de war liep, doordat het huisvuil-aanbod in De Koog en omgeving onverwacht groot was (vermoedelijk als gevolg van een grotere bezetting van vakan tiehuisjes en appartementen). Dat scheelde zomaar een uur, waardoor De Waal pas 's middags aan de beurt kwam in plaats van 's och tends. Mensen die hun gevulde minicontai ner deze week tevergeefs aan de straat hebben gezet, kunnen hun huisvuil komende week desnoods in zakken aanleveren, indien er in de bak geen ruimte meer is. Bij Bolier zijn momenteel vier of vijf gevallen bekend waarin nog geen aanvaardbare oplossing voor het plaatsen van een minicontainer is ge vonden. In andere situaties waarover bij de gemeente werd geklaagd, zijn volgens Bolier wél oplossingen moge lijk. „Alleen is men het daarmee niet altijd eens." Hij heeft naar aanleiding van de klachten zo'n 40 50 situa ties in de praktijk bekeken. Zaterdag vanaf 07.00 uur moet de Groeneplaats en de Parkstraat auto vrij worden gehouden in verband met de koninginnemarkt. rut?? 'ea&c telefoon 19310

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1