Koninginnedag in de dorpen: Den Burg De Cocksdorp en Eierland De Koog Den Hoorn Oudeschild Oosterend Koninginneloop Fietsen langs vijf of zeven dorpen Kinder-toneelstuk in „De Bijenkorf" Postkantoor gesloten Boksschool Texel weer in actie Nationale herdenking 1989 KONINGINNEDAG AANBIEDING eetcafé 'Partèdtraat KONINGINNEDAG WEEKEND MENU T VRIJDAG 28 APRIL 1989 TEXELSE COURANT PAGINi Donderdag 27 april Het Roemeense zang- en dan sensemble Argesul treedt om 20.00 uur op in de Burgemeester de Koning-hal. In dorpshuis De Wielewaal heeft de Waalder dorpscommissie de openbare jaarvergadering, aanvan 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Twins", een film met de on dertitel „Alleen hun moeder kon ze uit elkaar houden". Na Big Bu siness met Bette Midler en Lily Tomlin zijn tweelingfilms een trend geworden. Het vleespak huis Arnold Schwarzenegger speelt in „Twins" voor het eerst een komische rol. Hij is de vrien delijke Julius, die pas op zijn 35e hoort dat hij de helft van een tweeling is. Hij gaat onmiddellijk op zoek naar zijn broer, maar dat valt in het begin een beetje te gen: Vincent (Danny de Vito), iets groter dan een tuinkabouter, blijkt een doortrapte oplichter te zijn. Toch gaan ze samen op zoek naar hun moeder. „Een an der soort rol dan het publiek van je gewend is, houdt altijd risico's in", zegt Arnold Schwarzenegger. „Maar met Danny de Vito als mijn broer en Ivan Reitman (Ghost Busters) achter de came ra durfde ik de gok wel te wa gen". „Twins" is elke avond te zien tot en met maandag a.s.. (Alle leeftijden). Vrijdag 28 april Om 9.00 uur wordt in het raad huis een samenkomst gehouden waarbij leerlingen van drie basis scholen die vorig jaar de monu menten op de algemene begraafplaats adopteerden, deze taak aan nieuwe leerlingen zullen overdragen. In het groothandelsgebouw in Oudeschild kunnen eerder aange melde goederen voor de Lionsvei- ling worden ingebracht: van 10.00 tot 12.00 uur de nummers 1-350; van 14.00 tot 16.00 uur de nummers 351-700 en van 16.00 tot 18.00 uur de overige nummers. In dorpshuis d'Ouwe ULO komt de aquariumvereniging „In Aqua Vita" bijeen. Jaap Vlaming geeft een lezing over het inrichten van vijvers en doet tips aan de hand voor het oplossen van de proble men die zich bij het houden van een vijver kunnen voordoen. Ook wordt het nodige verteld over vissen en andere dieren die in een vijver gehouden kunnen wor den. Ter illustratie worden dia's vertoond. Ook geinteresseerde niet-leden zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur worden in het zwempark „Molenkoog" feestelijkheden gehouden ter ge legenheid van de opening van het zwemseizoen. Gelegenheid om gratis te zwemmen. In Cinema Texel draait vanaf 20.00 uur „Twins". Zaterdag 29 april Texel viert koninginnedag. Voor het programma van de diverse dorpen zie het overzicht elders in deze krant. Van 10.00 tot 13.00 uur is voor het laatst gelegenheid om in het groothandelsgebouw te Oude schild kavels te bezorgen voor de Lionsveiling. Zondag 30 april Om 14.30 uur begint in „Eben Haezer" de jubileumdienst van de Baptistengemeente. Sprekers zijn Piet Terpstra, ds C. Molema en J. Tensen. Om 19.00 uur begint in de Gere formeerde kerk van Den Burg een dienst voor belangstellenden. Met medewerking van de familie Pronk uit Den Helder. Voorganger is ds Van Andel. Thema: „Tussen Pasen en Pinksteren". De Windsurfclub houdt bij Dijk manshuizen de eerste wedstrijd van dit seizoen. Inschrijven vanaf 11.00 uur; start 12.00 uur. Na af loop chili concarne-maaltijd. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Twins". Maandag 1 mei De Texelse afdeling van Contact Oud-Mariniers (COM) houdt voor leden en partners een meeting in de Joost Dourleinkazerne, vanaf 16.00 uur. In Cinema Texel is een matinee voorstelling: de ontroerende film van Steven Spielberg over het vriendelijke buitenaardse wezent je „E.T." Aanvang 14.00 uur. Badmintonclub Texel houdt een mix-toernooi in sporthal „Ons Genoegen", aanvang 19.30 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een leerhuisbijeen komst gehouden, verzorgd door Dr K.A.D. Smelik uit Haarlem. Hij houdt een lezing onder het mot to: „Bestond er anti semitisme in de klassieke oudheid?". Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 3 mei De eerste dag van de sportvijf- daagse T5: Fietsen vanaf zwem bad Molenkoog. Inschrijven tussen 15.30 en 18.00 uur. Star ten tussen 16.00 en 18.00 uur. Om 19.30 uur is in Eben Haezer een bijbelstudiebijeenkomst van de Baptistengemeente, ook toe gankelijk voor andere belangstel lenden. Onderwerp: de brief aan Laodicea. Vanaf 19.30 uur wordt in spor thal „Ons Genoegen" het mix- toernooi van de Badmintonclub Texel voortgezet. In de openbare bibliotheek in Den Burg en op het adres Trompstraat 15 in Oudeschild biedt Amnesty International gele genheid om te schrijven ten be hoeve van politieke gevangenen. In het vliegveldrestaurant houdt de famililie Gouwens van 17.00 tot 19.00 uur een kennisma kingsreceptie voor de Texelaars. Woensdag 3 mei Om 14.00 uur draait in Cinema Texel „E.T." van Steven Spielberg. De Fotokring Texel komt om 20.00 uur in d'Ouwe ULO bijeen. In „De Scholerie" in Zuid Eier- land wordt om 20.30 uur de ex positie van Neeltje van Sloten geopend. (Gouaches en collages). In verschillende dorpen op Texel wordt koninginnedag gevierd met optochten, spelletjes enz. Hier volgt een overzicht van alle activiteiten op het eiland: 8.00 uur muziek van de toren door leden van het K.T.F. vanaf de NH-kerk 9.30 uur opening van de koninginne dag met aansluitend een optreden door de jeugd van „Geen C te hoog" 9.30-12.00 uur koninginnemarkt op de Groeneplaats. Er zijn vele vereni gingen met hun kraampjes aanwezig. 10.00-14.00 uur de bekende 5- of 7- dorpentocht. Er kan in ieder dorp gestart worden. In Den Burg starten bij de kraam op de markt (tot 12.00 uur, daarna vanaf Warmoesstraat 22). 10.00-12.00 uur kinderspelen en straattekenen voor kinderen t/m 11 jaar in de Parkstraat en het park. Voor alle deelnemers is er na afloop een ijsje. Leuke prijzen bij het straat tekenen. 14.00 uur versierde optocht voor groepen en enkelingen. Opstellen van de deelnemers op het parkeerterrein aan de Emmalaan tegenover de R.S.G. Route: Bernhardlaan - Drij verstraat - Thijsselaan - Binsber- genstraat - Wilhelminalaan - Witte Kruislaan - Kogerstraat - Jonkerstraat - Beatrixlaan - Gasthuisstraat - Holle- wal - Beatrixlaan - Keesomlaan - Ele- mert - Groeneplaats. Op de Groeneplaats zullen de prijzen bekend worden gemaakt. 16.30 uur stratenloop. Organisatie: Atletiekvereniging Texel. Het inschrij ven is vanaf 15.30 uur in de Linde boom. Jeugd t/m 14 jaar f2,50 ouderen f 5,— Route: Groeneplaats - Parkstraat - Weverstraat - Julia- nastraat - Wilhelminalaan - Waal- derstraat - Wtte Kruislaan - Schoonoordsingel - Kogerstraat - Boogerd - Wllem van Beierenstraat - Jonkerstraat - Kogerstraat - Stenen plaats - Hoogerstraat - Gravenstraat - Zwaanstraat - Groeneplaats. (2,3 km.) dames lopen 3 ronden, heren en veteranen 5 ronden, jongens meis jes t/m 14 jaar en recreanten 2 ron den. Voor iedere kategorie is er een Ie, 2e en 3e prijs (uitgezonderd de recreanten). De prijsuitreiking is di rect na afloop in de Lindeboom. Bij de dames en heren geldt het voor het Texels kampioenschap hardlopen, 's Avonds Mierblis. Dit jaar is de Mei- erblis weer op het landje aan de Haf- felderweg! 18.30-21.15 uur wijk- tegen wijkspel. Voor iedereen vanaf 16 jaar. Den Burg is weer verdeeld in 6 wijken. El ke wijk heeft een wijkleider die om 18.30 uur op de Groeneplaats een envelop met opdrachten afhaalt bij het podium. Aankomst wijken op de Groeneplaats tussen 19.15 en 19.30 uur (zie envelop) alwaar zij zich zul len voorstellen aan het publiek. Doet allen mee, zorg dat u om 18.15 uur bij de verzamelplaats van uw wijk bent en probeer uw wijk naar de fel begeerde eerste plaats te voeren. Wllen bewoners van Den Burg die niet meedoen toch hun medewerking verlenen aan de deelnemers tussen 18.30 en 19.15 uur voor materiaal enz. en steun ze daarna massaal tij dens het spel op de Groeneplaats. Om 22.30 uur zal tijdens het oranje- bal in de schouwburgzaal van de Lin deboom de prijsuitreiking zijn. 21.15-02.00 uur oranjebal. In de schouwburgzaal van de Lindeboom is er weer een groots oranjebal. Muzika le medewerking wordt verleend door: „Ellen en de Moodmakers". Vanaf 21.30 tot 22.30 uur zullen bij de in gang loten f\— verkocht worden voor de op deze avond te houden lo terij. De enige- en hoofdprijs bestaat uit een lang weekend voor 2 perso nen naar Parijs. Trekking om 23.15 uur! De organisatie kan met aansprakelijk worden gesteld voor enige schade en/of gebreken ontstaan door het meedoen aan één van de activiteiten op deze dag. Wijk 1: Verzamelplaats: Parkeerplaats Bocksberg. Wijkvertegenwoordiger: L. de Boer tel. 122011. omvat: Thijsse laan, Drijverstraat, Wilhelminalaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Bur- detstraat, Achterom, Julianastraat, Weverstraat, Burgwal, Parkstraat, Stenenplaats, Waalderstraat van Ste nenplaats tot Wilhelminalaan. Wijk 2: Verzamelplaats: Bushalte Ele- mert. Wijkvertegenwoordiger: I. Smit tel. 13715. Omvat: Keesomlaan, Ele- mert, Ada v. Hollandstraat, Pieter v. Cuyckstraat, Molenstraat, Beatrixlaan tot Gasthuisstraat, Warmoesstraat, Groeneplaats, Zwaanstraat, Gra venstraat, Weststraat, Hollewal, Pater Witteplein, Lijnbaan, Hogerstraat, Bin- nenburg. Gasthuisstraat, Molen dwarsstraat, stukje Kogerstraat vanaf de Zes naar Stenenplaats. Wijk 3: Verzamelplaats: Binnenplaats Buytengors. Wijkvertegenwoordiger: L. v. Kooten tel. 15315. Omvat: de gehele woonwijk De Mars, De Spin- baan, Maricoweg, Marelstraat, Waal derstraat vanaf Bernhardlaan. Wijk 4: Verzamelplaats: In de Krake ling. Wijkvertegenwoordiger: A. Kee- som tel. 15000. Omvat: de gehele woonwijk „Noordwest", Beatrixlaan vanaf Kogerstraat tot Gasthuisstraat. Wijk 5: Verzamelplaats: Bij het Fanfa regebouw. Wijkvertegenwoordiger: J. Kager tel. 12559. Omvat: Witte Kruislaan, Kogerstraat vanaf De Zes, Burgerhoutstraat, Wagemakerstraat, Bernhardlaan vanaf Waalderstraat richting Kogerstraat. Schoonoordsin gel, Boogerd, W. van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Jan Reijstraat, stukje Waalderstraat vanaf Wilhelmi nalaan tot kruising Bernhardlaan. Wijk 6: Verzamelplaats veldje tussen Tjakkerstraat en Schilderend aan de Bernhardlaan. Wijkvertegenwoordiger: N. de Brok, tel. 14684. Omvat: Schilderend, Bernhardlaan tot Buyten gors, Wilsterstraat, Lieuwstraat, Tjak kerstraat, Haffelderweg, Emmalaan, Wezenland. In het noorden van het eiland worden de koninginnedagevenementen geor ganiseerd door buurtcommissie Midden- en Zuid-Eierland en de dorp scommissie van De Cocksdorp. Bij het Eierlandse Huis begint zaterdag om 11.30 uur een koninginnedag optocht voor kinderen, vooraf gegaan door de drumband van KTF. De kin deren mogen verkleed komen met versierde fietsen, autopeds enz. Het koninginnefeest wordt weer bij het vliegveld gehouden. Vanaf 13.30 uur zijn alle kinderen die mee willen doen daar welkom voor spelletjes. Al le deelnemertjes krijgen drie con sumpties en voor elke leeftijd zijn er prijzen beschikbaar. Bij slecht weer worden de spelen in het Eierlandse Huis gehouden. Wie vragen heeft kan bellen naar Jeltje Jongejan, 16237. Omstreeks 10.00 uur begint Konin ginnedag in de badplaats met een optocht van de jeugd met versierde fietsen, start bij de Lubertischool. De drumband SOS loopt daarbij voorop, 's Middags zijn op het sportveld van SV De Koog voor de jeugd In de leef tijd van 4 tot 14 jaar diverse spellet jes. Deze beginnen om 15.00 uur. Al eerder, om 13.30 uur, vertrekt vanaf de Nikadel de optocht van deelne mers aan de Koninginnespelen. Was dit „Zeskamp"-achtige spektakel de afgelopen jaren op het terrein van 't Kerckeland, ditmaal speelt het zich af op het voetbalveld van SV De Koog aan de Boodtlaan. Het accent zal dit maal meer liggen op behendigheid dan op kracht. Ook worden punten gegeven voor de totale presentatie van de teams. De deelnemers hebben de mogelijkheid de „joker" in te zet ten en zo een dubbel aantal punten te scoren. De aanvang van de Konin ginnespelen is omstreeks 14.15 uur. Onderdelen zijn de monorail, zeep- baan, vang de plons, komkommer estafette, flessen gooien, zakkenrace, spiraal en het coachspel. 's Avonds zal op het terrein tegen over de „Turkse Tent" aan de Bos- randweg de meierblis in brand worden gestoken. De dag wordt af gesloten met een oranjebal in „Ca- pri" aan de Dorpsstraat. Daar is tevens de bekendmaking van de uit slag van de spelen. De muzikanten van DEK gaan vroeg aan de slag zaterdag in Den Hoorn. Om 8.30 uur blazen zij het dorp wakker met muziek van de toren, ge volgd door een rondgang. Om 10.00 uur is de opening van de markt. Kof fie wordt aangeboden door de feest commissie en voor de kinderen is er limonade. De winnaars van de kleur- wedstrijd worden om 11.30 uur be kend gemaakt. De markt is om 12.00 uur ten einde. Om 14.00 uur is het vertrek van trek kers en paard en wagens vanaf de school naar het strand voor het tradi tionele jutten, leder kind krijgt bij Paal 9 een tractatie. De Meierblis wordt gehouden aan de Stolpweg. Aanwezigen krijgen daarbij door de plaatselijke slager barbecue vlees aangeboden. De festiviteiten in het havendorp starten om 10.45 uur met een allego rische optocht, voorafgegaan door fanfarekorps DEK uit Den Hoorn. Gestart wordt bij o.b.s. „De Bruinvis" en de route is ditmaal als volgt: rechtsaf De Ruyterstraat, 't Buurtje, Trompstraat, Loodssingel en terug naar school. Daar wordt afgesloten met het spelen van het volkslied. Tussen 14.00 en 15.00 uur zijn in het Ankerpark kinderspelen voor peuters en kinderen uit groep 1 tot en met groep 5. Om 14.30 uur start een puzzeltocht door Oudeschild voor kinderen van groep 6 en ouder. Ook volwassenen kunnen aan deze tocht deelnemen. Ook wordt er een „le vend ganzebord"-spel gespeeld, dat begint om 16.00 uur. Groepjes van maximaal vier personen, jong en oud, kunnen tegen 16.00 uur deelnemers kaarten afhalen bij de stand in het Ankerpark. De prijsuitreiking van alle activiteiten is om 18.00 uur in 't Skiltje. Uiter aard is de dag dan nog niet afgelo pen, want 's avonds is wordt de meierblis aangestoken. Net als vorig jaar zal de blis aan de Redoute gele gen zijn. 's Ochtends staat in Oosterend één onderdeel op het programma: het kindertoneelstuk „Berend Botje van Bokkum" van de Toneelgroep Ooster end. De opvoering is in De Bijenkorf en begint om 10.30 uur. Om 13.15 uur start muziekkorps Ex celsior bij De Bijenkorf met een rond gang door het dorp. De optocht eindigt bij het speelveld bij de mu- zieknis, waar vanaf ongeveer 13.30 uur kinderspelen (voor de basisschool-jeugd) worden gehouden. Aansluitend zijn spelen voor de oude re jeugd en volwassenen, 's Avonds is de meierblis bij Nieuweschild, op dezelfde lokatie als verleden jaar. Zoals de laatste jaren gebruikelijk wordt ook dit jaar de Koninginneloop gehouden, een hardloopwedstrijd voor jong en oud over een straten- parcours door het centrum van Den Burg. De loop wordt gehouden tij dens de Koninginnedag-viering aan staande zaterdag. Start en finish zijn op de Groeneplaats. De start is om 16.30 uur, inschrijven kan vanaf 15.30 uur in De Lindeboom. Voor jeugd tot en met 14 jaar bedragen de kosten f 2,50 per persoon, senioren betalen f5,-. Voor leden van de atle tiekvereniging is deelname gratis. De jeugd tot en met 14 jaar moet twee ronden afleggen, oftewel 4,4 kilome ter. Voor deelnemende dames is de afstand 6,6 kilometer (drie ronden) en voor de heren senioren 11 kilome ter (vijf ronden). Tijdens de Koninginnedag festiviteiten van aanstaande zater dag kan ook weer de traditionele 5- en 7-dorpentocht worden gefietst, leder kan een route afleggen langs vijf of zeven Texelse dorpen naar eigen keuze. De tocht wordt georga niseerd door Toerclub Taxi 12000. In elk dorp kan worden gestart. De stempelposten zijn: Oosterend - Strends End, Oudeschild - Haven zicht, De Waal - Rebecca, Den Hoorn - Loodsmanswelvaren, De Koog - Kik kert Badweg, De Cocksdorp - Eier- landsche Huis. In Den Burg kan worden ingeschreven bij het kraampje op de feestmarkt van de toerclub. In schrijven en starten is mogelijk vanaf 9.00 uur. Na afloop van de feest markt, na 12.00 uur, is de inschrij ving in het clubgebouw aan de Warmoesstraat nog geopend tot 14.00 uur. Het inschrijfgeld ad f5,- dient door alle deelnemers in Den Burg te worden voldaan. Elke deelne mer aan de tocht ontvangt een herin nering. Fietsdriedaagse Over enkele weken is de toerclub ook de organisator van de jaarlijkse Fiets driedaagse. Die wordt dit jaar gehou den op 22, 23, 24 en 25 mei (één uitwijkdag). Dagelijks kan vanaf 18.00 uur worden gestart. Deelne mers kunnen kiezen uit routes van 25 en 40 kilometer. De Oosterender jeugd krijgt op de ochtend van Koninginnedag (zater dag) een toneelstuk voorgeschoteld. Het stuk „Berend Botje van Bok kum" is helemaal van eigen hand. Aris Bremer uit Oosterend heeft het geschreven en het wordt gespeeld door de Toneelgroep Oosterend. De opvoering is in De Bijenkorf en be gint om half elf. „Berend Botje van Mokum" is bestemd voor kinderen vanaf een jaar of vier en kost een gulden entree. Volwassenen die willen komen kijken moeten een rijksdaalder betalen. Cen traal staat het eilandje Bokkum, een heel klein eiland vergeleken met Texel. Bokkum is pas ontdekt, want het staat op geen enkele landkaart. Er gebeuren heel wonderlijke dingen, maar het allerwonderlijkste is toch wel dat het eiland loskomt van zijn plaats en wegdrijft naar plaatsen die nu nog even geheim blijven. Hoofd personen zijn Roma en Justus, een wilde zus en haar minstens zo wilde broer, die samen een spannend vakantie-avontuur beleven. In verband met de viering van konin ginnedag is het postkantoor te Den Burg zaterdag gesloten en wordt geen post rondgebracht. De activiteiten van Boksschool Ten hebben enige tijd op een laag puf' gestaan, door de verbouwing van'i Skiltje. Nu de verbouwde zaal in« bruik is genomen is er echter we» plaats voor nieuwe leden. De boks school traint dinsdags van 20.001 21.00 uur, waarna gratis gebruik h worden gemaakt van de sauna. 0; training bestaat uit conditie- en aj. houdingsvermogen vergroten. Er wordt dus niet daadwerkelijk ge bokst. De leiding is in handen van Tonny Waterman. Wie interesse heeft (ook dames ij welkom) kan dinsdags vrijblijvend langskomen. MEDEDELINGEN VAN B EN W Donderdag 4 mei aanstaande, zal, het kader van de nationale herder king de gebruikelijke kranslegging plaatsvinden op de begraafplaats de Georgiërs en de algemene be graafplaats. De kranslegging op de begraafplaj van de Georgiërs zal plaatsvinden! 17.00 uur. De kranslegging bij het monument voor de algemene begraafplaats» plaats even na 20.00 uur en wordt, voorafgegaan door een bloemleggij bij het monument van de geallieerd op het daarvoor ingerichte gedeeld van de begraafplaats. Er wordt geen stille tocht gehoud» belangstellenden en zij die een bte menhulde willen brengen worden, deze publicatie, hartelijk uitgenodigt om, om 19.40 uur bij de begraaf plaats aanwezig te zijn. Ook jongs» worden nog eens nadrukkelijk op ds ze herdenking gewezen. Dan zal dt gebruikelijke rondgang over beide ti graafplaatsen worden gelopen. Ws neer de stoet weer vóór de begraafplaats is teruggekeerd, zall koor Advendo een passend lied tei gehore brengen, waarna twee n» ten stilte in acht worden genome» Na een „Last Post"-signaal wordt vlag in top gehesen. Daarna vindti kranslegging plaats, terwijl de ple:' tigheid wordt besloten met het gen van het Wilhelmus. Op de bevolking wordt een beroep gedaan van 18.00 uur tot 20.02» de vlag halfstok te hangen en var 20.02 uur tot zonsondergang des top gehesen te hebben. Op de horeca-exploitanten is het: roep gedaan, hoewel bekend is rond 4 mei zeer veel gasten op Tb aanwezig zullen zijn, met het speen karakter van de dodenherdenking avond rekening te houden. De kerkklokken zullen als gebruiker van 19.45 uur tot 30 seconden»! 20.00 uur luiden. voor zaterdag 29 april Oranje softijs van 1,25 voorfl telefoon 14890 'n Oranjebitter van het huis Vitaminecocktail Verse gepocheerde Waddenzee zalm Saladebuffet Gekookte aardappelen Botersaus Sinaasappelbavarois 37,50 RESTAURANT Den Burg .Texel telefoon 12235

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2