iurgemeester bevrijdde leboeide scholier... Bas van der Beek Ridder Oranje Nassau Reisburo Texel bowlingkampioen „Proefkonijn" weer Japans koninginnedag 1989 )e Koog: Spektakel p het voetbalveld Gevonden voorwerpen Wielerwedstrijd IENSDAG 3 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 13 s/I eerder was de burgemeester zo boeiend. Ither Kop, leerlinge van de CVO-school uit Den Burg, kreeg vrij- gochtend in de raadszaal van de burgemeester handboeien om werd even later weer bevrijd. Burgemeester Schipper maakte jus het begrip vrijheid extra aanschouwelijk in het praatje dat hield voor de scholieren uit Den Burg, die betrokken waren bij overdracht van de adoptie van oorlogsmonumenten. lullie zijn hier als opgewekte vrije ensen en ik mag jullie als een vrije ngemeester ontvangen. Er is nie- and die met slechte bedoelingen op Hie iet", aldus Schipper, toen hij de oepen van Jozefschool, Thijsse- ■hool en CVO-school begroette en iweidde over het begrip lonlvrijheid. overdrachtsplechtigheid (onder ispicién van de Stichting februari )41) had een wat beknopter karak- dan vorig jaar, toen deze mani- statie om kinderen beter te laten iseffen om welke idealen het ging de oorlog, voor het eerst werd ge- luden. Het voormalig verzet was er je keer niet bij. nor CVO-leerlinge Sigrid Ramaker ird het gedicht „Het Carillon" van i Gerhardt voorgedragen en leerlin- n van de Sint Jozefschool speel- n onder leiding van Bernard legen een muziekstuk. Lotte vd It, leerlinge van de Thijsseschool, voor uit het boek „Herinneringen i Anne Frank". Met de geboeide Esther aan zijn zij de, vertelde de burgemeester dat hij in 1945 tien jaar oud was, dus onge veer even oud als de aanwezige scholieren. Hij kon zich daarom nog iets herinneren van schrikwekkende gebeurtenissen als razzia's. Hij was er onder meer getuige van geweest hoe Duitsers de trein waarin hij reis de, binnenkwamen om er personen uit te halen die werden gezocht. De bevrijding was iets heerlijks geweest. „Het mooiste was dat mijn ouders niet meer zo angstig waren". Esther werd bevrijd door haar boeien met een sleuteltje open te maken, waarop de burgemeester uitlegde dat voor de bevrijding van 1945 heel wat meer nodig is geweest. Duizenden jonge mensen hebben er hun leven voor gegeven en hebben de vrijheid dus niet meer zelf beleefd. De herin nering aan hen wordt wakker gehou den met monumenten. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus, waarna aan elk van de drie scholen een grote foto werd uitgereikt, voorstellende de koningin (symbool van onze vrijheid") met de Texelse schooljeugd tijdens het bezoek dat zij vorig jaar aan Texel bracht. Allen gingen daarop naar de begraafplaats aan de Kogerstraat, waar namens de drie scholen bloe men werden gelegd bij het kruis op de begraafplaats van militairen van het Gemenebest, bij de koperen le vensboom van de Georgiers en bij het beeld De Goede Herder. De leerlingen van de drie scholen hebben het afgelopen jaar op meer dere manieren aandacht besteed aan de thema's oorlog, vrijheid, fascisme e.d. daarbij gebruik makend van de gelden die in het kader van de adop tie door de stichting Februari 1941 beschikbaar werden gesteld. Onder andere werden bezoeken gebracht aan het verzetsmuseum en het Anne Frank-huis. Ook werden in schoolver band werkstukken gemaakt. Deze zijn momenteel voor iedereen te zien in de gangen van het raadhuis. Het kruis op de begraafplaats van geallieerden was een van de drie monumenten waar de kinderen bloemen legden. De 61-jarige Bas van der Beek uit De Cocksdorp is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het lin tje werd hem vanmiddag opgespeld door burgemeester A. Schipper in Hillegom, waar Van der Beek af scheid nam als vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Melkunie Holland. Hij moest deze functie neerleggen omdat hij in ver band met het beëindigen van zijn werkzaamheden in de melkveehou derij, statutair niet meer herkiesbaar was. De Texelaar was voor de onderschei ding voorgedragen door het bestuur van de Melkunie, gezien zijn beteke nis voor de positie van de melkvee houderij op Texel, daarna in Noordholland en na de fusie van de CMC en de CV Noordholland voor de melkveehouderij in heel West- Nederland. Van der Beek, geboren in Zuid- Beierland op 17 mei 1927, bezocht de HBS in Den Briel, de Hogere Landbouwschool in Dordrecht en was na zijn militaire dienst 2,5 jaar werk zaam bij het Instituut voor Rassenon- derzoek in Wageningen. Vanaf 1955 was hij leidinggevend verbonden aan het landbouwbedrijf „Labora" te De Cocksdorp, totdat daaraan in 1987 een eind kwam omdat dit bedrijf door de eigenaressen werd verkocht. Van der Beek vervulde tal van zakelij ke en maatschappelijke functies naast zijn beroepswerk en zijn activi teiten als zuivelbestuurder. Hij zat o.a. in het bestuur van de Holl. Mij voor Landbouw Eierland, was voorzitter van de Kl-vereniging Texel, bestuurslid van de Melco-Horna Coöp. melkinrichting Heiloo, commis- istreeks 10.00 uur vertrok de op- ht met versierde fietsen voorafge- an door de S.O.S. drumband door Koog. In totaal waren er 28 deel- mers. togen fcl'ngen: 1 Rob van der Spek; 2. Marjolein rsrna, 3 Arco van der Vis. Paren 1. Miran- Patricia Veeger; 2. Dorien Kikkert en 'lm Huisman; 3. Leon en Kees Grootjen |*pen; 1. Brenda en Kimberley Houwing en toaGieles; 2. Ruben, Jantien, Maarten en van Aken; 3. Chris en Laura Vinke naf 15.00 ur konden kinderen in leeftijd van 4 tot 14 jaar meedoen "diverse spelletjes op het voetbal- van SV De Koog. Hieraan deden kinderen mee. Centraal stonden !er de Koninginnespelen, ditmaal "et voetbalveld van SV De Koog. •'gaande jaren was dit evenement Kerckeland. De 17 deelnemende ims hadden veel moeite gedaan 1 de teams er zo verzorgd mogelijk 'e laten zien. Het team van de e,ekuil bestond uit zes vuilnisopha- die er garant voor stonden dat arende het seizoen de 'PSstraat schoon zou blijven. Zij en minicontainers meegenomen, 'earn van 't Klokkie, winnaar '87 droeg een van zwart plastic aardigde lijkkist mee waarin co- nenk Jan Klok lag. Met het op- maakten zij duidelijk dat dit 'atste jaar van deelname was a' het Klokkie ter ziele was ge- I Eventuele sponsors voor een 8er|d jaar konden zich melden. J"aar ua" het presentatie- n h 'n' Werc' uiteindelijk het team 'Kke Miks Kippies. Dit da- am bestond uit zes kippen en een haan die een nieuw produkt van het cafetaria aanbevolen. Zowel voor de uitvoering als de sportieve spelop vatting werden zij door de jury (be staande uit ongeveer 15 personen) gekozen als winnaar. Tweede bij dit onderdeel was het team van Dro gisterij Wim Mets. Dit team had de president van het onafhankelijke eiland Texel in z'n midden, compleet met beveiliging en politie-begeleiding. De nieuwe president (Harry de Graaf) hield een redevoering en opende de spelen. Hierna gingen de 17 teams van start op de diverse onderdele Voor ieder onderdeel was vijf minu ten beschikbaar. De winnaars waren: Zeepbaan; Drogisterij Wim Mets. Monorail: Ta bakshop Mets Flessengooien: Cocky's kapsa lon Op goed geluk: Dikke Miks kippies Vang de plons: Kiosk Pad Opduin. Komkommer estafette: De Beerekuil Zakkenrace: Wim Mets drogisterij De Spiraal: De Meermarkt Het totaalklassement: 1. Meermarkt Gieles; 2. Drogisterij Wim Mets: 3. Cocky's kapsalon Eerste bij de damesteams was het team van de Langslapers. Voor ieder onderdeel waren prijzen beschikbaar gesteld door diverse on dernemers in De Koog. Voor de win naar van het totaalklassement was er een grote beker en een fles cham pagne, ieder jaar beschikbaar gesteld door Semke de Haan. De prijsuitrei king was tijdens het jaarlijkse Oranje- saris van de Ijsfabriek in Hoorn, commissaris van „Sierkan" in Haar lem, lid van het hoofdbestuur van de Holl. Mij voor Landbouw te Rijswijk, bestuurslid van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Alkmaar, voorzitter van de afdeling Texel van de Holl. Mij voor Landbouw, bestuurslid van dè Rabobank Zuivelbank te Alkmaar, bestuurslid van het regionaal orgaan voor Melkhygiëne in Hollands Noor derkwartier en Westfriesland en lid van de raad van beroep van het cen traal Orgaan Melkhygiëne in Den Haag. Maatschappelijk is (of was) Bas van der Beek actief als voorzitter van de Dorpscommissie van De Cocksdorp, voorzitter van de TBC- vereniging, bestuurslid van de plaat selijke VVD-afdeling en mede oprichter (thans voorzitter) van het actiecomité Eierland. Voorts was hij lid van de aankoopcommissie van de Kl-vereniging Texel, vice voorzitter van de ouderraad van de RSG Texel, bestuurslid van de Stichting Texels Museum, bestuurslid van de Stichting Luchtvaartmuseum, voorzitter van de vissersvereniging DETV en bestuurslid van de federatie van Vis serijverenigingen. bal in restaurant Capri. 's Avons rond 20.30 uur ging de meierblis tegen over camping De Turkse tent aan de Bosrandweg in rook op. De jeugd kreeg van de camping frisdrank aan geboden. De Koninginnespelen aan De Koog werden geopend door de eerste Texelse president, die onder zware begeleiding het strijdperk werd opgereden. Het bowlingteam Reisburo Texel is kampioen geworden van de woens dag/ donderdag league. In de laatste wedstrijd tegen Kwartet werd met 4-1 gewonnen. Frans Hopman (209). Irma Braam (190) en Joop van Ho ren (212) zorgden voor de uitschie ters. Reisburo Texel heeft nogal wat blesssures gehad. De vaste speelsters Cora Groen en Gré Penha hebben het seizoen niet af kunnen maken, maar de invallers deden het keurig en hielden concurrent Tabak shop 2 op een tweede plaats. Reis buro Texel wist 81.5 punten te halen over de 23 gespeelde wedstrijden. In de laatste wedstrijd ging Tabaks hop 2 spectaculair onderuit door met 0-5 van Kakelvreugd te verliezen. Bij Kakelvreugd gooide Kees Kooiman 200, Marcel Witte 198 en Klaas Veldman 223. Strandplezier 1 wist ondanks een 1-4 verlies tegen Ta bakshop 't Centrum 1 beslag te leg gen op een derde plaats. Strandplezier 1, bestaande uit Harry van Splunter, Simon Verseput en Bram de Ridder, speelde dit seizoen zeer constant. De Koogel, dat elk jaar met nieuwe spelers aantreed, kwam niet hoger dan een 15e plaats. Wel wisten de spelers allen hun persoon lijk record te verbeteren: Jeannette Keyzer 200; Wendy van Zutphen 200 en Marco van der Vis 204. Het X- team sloeg de laatste wedstrijd nog een mooie slag door Dubbel El met 4-1 te verslaan. Yvonne Eelman sloot bij de Jutter goed af met een 207 game en hiermee was een vierde plaats voor Jutter een feit. Theo Zuidewind gooide voor Kegelvreters nog een 193-game wat een 4-1 zege In de maand februari 1989 zijn de volgende voorwerpen bij de politie gebracht: donkerbruine leren etui met Duits en Nederlands geld; wollen rechterhandschoen, kleur zwart; blau we regenbroek; bruine etui met 2 Opelsleutels; mes met oranje hand vat, merk Balzer; „Italiaans" adres- senboek; blauwe nylon portemonnee, merk Agu Sport; bruin/witte etui met zwarte zonnebril; VW-sleutel; 1 sleu tel aan donkerrood label met hanger stijgbeugel; 1 paar zwarte dames handschoenen; zilveren schakelarm band van munten; blauw/witte sporttas, inhoud tijdschriften; 2 wie len van een racefiets; zwart etuitje met inhoud. In de maand maart 1989: 1 paar na- turelkleurige leren dameshandschoe nen; 1 paar grijs/donkerrode stoffen herenhandschoenen; 1 bril, vliege- mersmodel; donderblauwe portemon nee, opschrift „money" met inhoud; 1 paar bruine wollen dameshand schoenen; donkerblauwe lange sjaal; 1 huissleutel aan witte sleutelhanger; 1 blauwe nylon want; 1 wit leren kinderschoentje; 1 vloerkleedje; sleu telbos aan hanger roze panter; 1 rechterhandschoen met bontvacht; 1 fietssleuteltje aan rood metalen la beltje; sleutelbos, bestaande uit 2 sleutels merk Nemef en 1 sleutel merk Ye; 1 autosleutel met zwart plastic label; 2 Fiat autosleutels aan lederen label; 2 sleutels aan ring met daaraan 2 Grolschbeugels en sleutel hanger popgroep Aha.; 3 sleutels aan ring (2x nr. 5x2575 en 1x nr. 3x4625); 1 aansteker pakje siga retten pakje shag Van Nelle; 1 paar donkerbruine handschoenen, ge voerd; witte leren damesportemonnee met inhoud; witte stoffen portemon nee met opschrift „smile"; 1 bril, metalen montuur; 2 sleutels aan ring en lederen hoesje waarin 3 sleutels; 2 sleutels en bako aan muske- tonhaak. op IBS opleverde. De Luwe Boshoek kon tegen de Sommeltjes niet verder komen dan een punt. Bij de vrijdagavond-jeugdleague is Spare Timers, bestaande uit Ingrid en Marcel Witte, met 55 punten uit 20 wedstrijden kampioen geworden. Te gen de Koogeltjes werd 2-2 gespeeld. Arjan Hemelrijk sloot goed af met een 194-game. De Bowling boys Henk Hoogerheide en Erik Daal der wisten beslag te leggen op de tweede plaats door een 3-1 overwin ning op de Strenders. Zeer spannend was de wedstrijd tussen Eldorado en Strandplezier 3. De beslissing viel in de allerlaatste game Ludmilla Verse put (115) en Monique van Splunter (164) pakten net dat broodnodige puntje om een derde plaats te ver overen. Voor de aanstaande zomerleague zijn nog enkele plaatsen vrij. Evenals vorig jaar houdt het school- restaurant van het lager beroepson derwijs Texel een Japanse week. In de lessen wordt dan aandacht besteed aan de eetcultuur, vormge ving, produkten en gerechten van Japan. Mensen van buiten de school kunnen de sfeer van de rijzende zon proeven door „Japans" te komen eten op woensdag 10 of woensdag 17 mei. Beide dagen wordt een wisselend menu geboden van vis- en vleesge rechten, diverse salades en een bege leidend garnituur van noedels, rijst, zeewier e.d. De ervaring die de leerlingen hierbij opdoen komt in de praktijk vrijwel ze ker van pas, want de Japanse eetcul tuur is in Nederland in opmars. Momenteel zijn al twaalf Japanse restaurants actief, waar de kooktech- nieken die het land vanuit zijn religie kent, worden toegepast. De keuken kenmerkt zich door het verfijnd en veelvuldig gebruik van de natuurlijke smaak van produkten, ondersteund door pittige sauzen, waarbij onderling evenwicht van de bestanddelen en een verzorgde presentatie zeer be langrijk zijn. Wie op een der genoemde Woensda gen in schoolrestaurant „Het Proefko nijn" wil aanzitten, moet tijdig reserveren via telefoon 12121 of 12941. Het vijfgangen menu kost f25,- per persoon inclusief de Japan se rijstwijn en de groene of jasmijn thee die bij de gerechten wordt geserveerd. In de vrijdag gehouden wieler wedstrijden bleven bij de A-jeugd de renners bij elkaar tot dat in de laatste ronde Jasper Braam demareerde en met flinke voorsprong finshte In de B-jeugd ging de eindsprint tussen Marike Hut, Jan Werner Prins en Ty- men de Wijn. Marike Hut bleek de snelste van deze drie. Roel Bakker moest enkele ronden aan de kant door 'n valpartij, maar kon de laatste ronde toch weer meefietsen. Bij de senioren werd in de A-poule Bijzonder hard gereden en steeds maar weer gedemareerd. 12 ronden voor het eind demareerde Bas Vaars nog 'n keer en hij kon wegblijven en met voorsprong finishen. In de B-poule probeerde Jordi Vinke al in de eerste ronde weg te sprinten maar na zo'n tien ronden alleen te hebben gereden werd hij toch teruggepakt. In de eindsprint was het Jan Buis die de Winst pakte voor Jordi Vinke en Frans Witte. uitslag. A-jeugd 1. Jasper Braam, 2. Martijn Bakker, 3. Roald v.d. Slikke B-jeugd 1. Marike Hut, 2. Jan Werner Prins, 3. Tijmen de Wijn, 4. Chris de Vries. 5. Roel Bakker, senioren A- poule 1. Bas Vaars. 2. Evert Koopman. 3. Jan Nico v.d. Ploeg. 4. Benno Bakker. B-Poule 1. Jan Buis, 2. Jordi Vinke. 3. Frans Witte, 4 Jan Zijm, 5. Edo Kooiman, 6. Martin Visser, 7. Dirk Eelman, 8.Denhard v.d. Slikke.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 13