3 Pot voor subsidiëring investeringen is leeg loch meierblis mr polderjeugd Schoon en ruim erf Maaien van gras in mei met wildredder Duiven vlogen 240 km Wielerwedstrijd Johannescollege won van RSG Texel Raadsvergadering Seniorentoernooi S.V. De Koog IeNSDAG 3 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 11 /lis de aanvragen om investerings- van Scouting Texel, Dorps- missie Oosterend, Texelse Boys, JT en 't Skiltje worden ingewilligd jfl de gemeente ƒ133.980,- no- Dat is ƒ78.980,- meer dan in de zit. Wethouder Zegers wilde alle rraagde subsidies verstrekken en irvoor dekkingsmiddelen zoeken. Jijn college-collega's waren het daar mee eens. maar in een tweede Igadering kreeg Zegers steun van thouder Barendregt. Er was toen meerderheid, want wethouder tilling was wegens vakantie rezig. I pot voor subsidies van investerin- bóven f20.000,- bedraagt jaar- j ƒ65.000,-. Het Isidie-adviesorgaan vindt het een Ihte zaak als, bij een tekort van budget de aanvragen worden irgeschoven naar volgende jaren, ossing zou zijn: alle aanvragen 1989 honoreren en een dekking jr de overschrijding van het budget riten, óf het percentage (25% van totale investeringsbedrag) verla- i, zodat het beschikbare geld over aanvragers wordt verdeeld, it ingang van 1987 is een bijdrage ƒ30.000,- geraamd voor de ex- iitatie van de gymzaal in Oude- iild. Deze zaal is echter pas dit gereed gekomen en de gereser- irde gelden voor 1987 zijn voor te- ivallers in de eerste jaren van de iloitatie. De ƒ30.000,- voor 1988 als welkome aanvulling van de isteringssubsidie-pot worden ge- ikt. Daarmee komt het tekort op 1,980,-. Meningsverschillen iet college was dus verschil van nng over het al of niet honoreren alle aanvragen. Wethouder Ze- volgde het advies van het sidie-adviesorgaan en wilde alle sidies verstrekken. De meerder- van het college stemde tegen en tocht de gemeentelijke afdeling urele zaken om een oplossing, dat het tekort dat overbleef onge- «de nacht van vrijdag op za- lentag ging de meierblis van x)Sder Het Noorden voortijdig i de fik. Omstreeks twee uur nachts zagen een buurtbe- monster en haar vriend een ode gloed in het nachtelijk uister en alarmeerden terstond e brandweer. Gesignaleerd verd dat een auto, vermoede- jkeen VW Golf, met daarin wee onbekende mannen bij de e vroeg aangestoken blis we- ireed in de richting van losterend. De politie heeft tot lusver niet kunnen achterhalen wie dat zijn geweest en of zij überhaupt de daders zijn. De irandweer had de vlammen nel onder controle, maar van e trotse hoop rommel die oor de polderjeugd bijeen was ebracht, bleef weinig over. De uurt liet het er de volgende niet bij zitten, ledereen ierd opgetrommeld om alsnog e nodige brandbare materialen abij „Utopia" te brengen, rekkers en wagens reden za- I af en aan en Paul Wuis ette met een kraan de meier lis opnieuw op. Zó ontstond Jch nog een acceptabel vreug- evuur, dat zaterdagavond vele oeschouwers uit de wijde om- eving trok. veer net zo groot is als de subsidie die aan Texelse Boys moet worden gegeven als die aanvraag wordt inge willigd, stelde men voor deze door te schuiven naar volgend jaar. Voor 1990 staat echter al zo'n ƒ73.000,- aan aanvragen! Zegers: „Dat lost dus niets op. En verlagen van het subsidiepercentage kan ook niet, want de SLOT heeft bij raadsbesluit al toegezegd gekregen dat ze 25% krijgen en dan kan je het niet maken om dat de rest niet te geven". Voorwaarde Wethouder Barendregt was het met hem eens dat door het gemeentelijke beleid door de jaren heen het ver trouwen is gewekt dat geldige aan vragen voor investeringssubsidie met 25% worden gehonoreerd. Hij wilde wel meegaan in het voorstel van Ze gers, onder voorwaarde dat voor vol gende jaren een systeem wordt ontwikkeld, waardoor de kosten voor investeringssubsidie kunnen worden beheerst. Dat systeem kan inhouden dat het percentage wordt verlaagd of dat er een maximum bedrag wordt vastgesteld, maar het kan ook bete kenen dat het budget van ƒ55.000,- voor een jaar wordt verruimd tot ƒ75.000,-. Zegers was het daar hele maal mee eens. Te vaag Burgemeester Schipper vond het alle maal veel te vaag. Hij wilde voor 1990 concreet weten hoe zijn wet houders de investeringssubsidies wil len beheersen. Ook wil hij naar het publiek toe duidelijk maken dat de gemeente niet genoeg geld heeft om alle aanvragen te honoreren. Meerderheid De meerderheid van het college stemde echter vóór het honoreren van alle aanvragen. De ƒ48.980,- die daarvoor extra nodig zijn, zullen wor den gehaald uit de meevaller van een ton die de gemeente onlangs had, de extra uitkering op basis van het aan tal woningen per gemeente. Culturele zaken moet, in overleg met de afdeling financieën van de ge meente vóór de behandeling van het sociaal cultureel jaarprogramma met de uitwerking van het plan voor be heersing van de investeringssubsidies komen. Als de raad het allemaal goedkeurt krijgt Scouting Texel ƒ6300,-voor da kreparaties, 't Skiltje ƒ39.080,- voor renovatie, SLOT ƒ27.595,- voor de Buuretonkelder, Texelse Boys ƒ50.255,- voor een nieuwe clubac commodatie en de Dorpscommissie van Oosterend ƒ10.750,- voor een berging. Geen geld Voor de investeringssubsidies tot 20.000,- bestaat een andere pot. Het college heeft besloten daaruit Klif 12, de Stichting Overdekte Ma nege Texel (SOMT) en SV. Texel geen investeringssubsidie te geven. Klif 12 wilde een garantie-subsidie voor een dag podiumkunst op 1 ja nuari 1989. Dit is geweigerd omdat het te commercieel van opzet is en er geen totaal overzicht is gegeven van de inkomsten en uitgaven. De SOMT vroeg subsidie voor de kursus koetsiersbewijs. Het adviesor gaan twijfelt of het hierbij om „ka dervormend werk" gaat: kunnen en zullen de mensen die deze cursus volgen de verkregen kennis aan an deren overdragen of aanwenden voor betere uit- en beoefening van hun hobby? Het college werd geadviseerd geen subsidie voor kadervormende activiteiten aan de SOMT te geven. SV.Texel wilde garantie-subsidie voor De RSG-ploeg in het vuur van het vregenspel. In de week van 8 t/m 13 mei komt er een gelegenheid om gratis afval te storten op de vuilnisbelt nabij het Horntje. Het gaat hier om spullen die niet op een andere wijze ingeleverd kunnen worden. Zo bestaat er een mogelijkheid om oude en niet meer te gebruiken machines, ursusgaas, puntdraad en ander schroot op te la ten halen door de Fam. Witte-Spigt. tel. 11297. Chemisch afval zoals niet meer te gebruiken gewasbe schermingsmiddelen, verfresten en afgewerkte olie kunnen bij gemeen tewerken worden ingeleverd. Even eens kan tot 13 mei oud, niet meer te gebruiken plastic worden aange boden. Dit plastic moet wel redelijk schoon zijn en geen grond of kuil- resten bevatten. In hanteerbare bun dels wordt het door de gemeente Texel afgehaald nadat het aangemeld is onder tel. 12510. Op de veehouderijbedrijven komt na het aflammen van de schapen en voor het inkuilen van de eerste grass- nede misschien nog even tijd om aandacht aan het erf te schenken. Voor de akkerbouwers is die tijd er meestal na het zaaien en poten van de gewassen. Worden de spullen eerst verzameld, dan kunnen ze ge makkelijk in de week van 8 t/m 13 mei worden afgevoerd. Naast dat een opgeruimd erf en omgeving arbeids besparend werkt laat het voor de be zoekers aan het eiland een verzorgde indruk achter. De verschillen in opge ruimde erven op Texel zijn nog erg groot. Vandaar deze mogelijkheid om een wedstrijd tegen een semi- profclub. Het subsidie-adviesorgaan vindt het niet zo'n groots evenement dat daar garantie voor moet worden gegeven. De recreatieve waarde voor het publiek vindt men te gering. Spelmateriaal Wél geld kregen Tevoko, Peuterspeel zaal De Kooterkeet en Tennisvereni ging Oosterend. Tevoko krijgt ƒ559,- voor spelmateri aal. De Kooterkeet wil nieuwe stoelt jes, een afscheidingshek en „quadro" (=speelmat) en krijgt daarvoor 575,-. Tennisvereniging Oosterend krijgt ƒ4750,- voor het maken van een clubaccomodatie. gratis spullen af te voeren. Maak hier gebruik van. De vuilnisbelt nabij het Horntje is nu nog open. Wanneer de niet meer te gebruiken spullen afge voerd moeten worden naar het vaste land dan zou het wel eens geld kun nen kosten. Bemesting snijmaïs Algemeen is bekend dat het gewas maïs erg dankbaar is voor een orga nische bemesting. Gezien het geringe aanbod van organische mest op Texel blijven de giften beperkt. Toch kan er bij de bemesting van maïs rekening worden gehouden met de mineralen stikstof, kali en fosfaat uit de organi sche bemesting. De werkzame hoe veelheden bij voorjaarsaanwending zijn per 10000 kg. rundveedrijfsmest bij direct onderwerken 25 kg. stikstof, 39 kg. fosfaat en 68 kg. ka li. Wordt er droge mest van kippen gestrooid dan zijn de hoeveelheden bij 10000 kg. aanwending per ha. 130 kg. stikstof, 240 kg. fosfaat en 215 kg. kali. Zoals te verwachten zijn dit gemiddelde cijfers. Nu is afhanke lijk van de grondanalyse-uitslagen hoeveel er in de vorm van kunstmest nog dient te worden bijgestrooid. Er kan een goed gewas snijmaïs worden verwacht als dit de beschikking heeft over 200 kg. zuivere stikstof. Dit is de stikstof die in de grond aanwe zig is en die er bijgestrooid wordt met een organische bemesting. Veel al zal een aanvulling tot 150 kg. zui vere stikstof per ha. ruim voldoende zijn. Dit dan uitgezonderd als er mest van kippen is gestrooid. De behoef ten aan fosfaat en kali zijn per ha. veel lager. Liggen de fosfaatcijfers boven de 31 dan is een gift van 60 kg. fosfaat reeds voldoende per ha. Bij cijfers boven de 46 aan fosfaat is 30 kg. fosfaat per ha. reeds goed. Hieruit mag worden afgeleid dat een mengmeststof van b.v. 11 - 52 - (NP) of afgeleiden hiervan niet zo zinvol zijn. Om de rijenbemesting toch met een mengmeststof uit te voeren kan een mengmeststof van 23 - 23 -0 goede diensten bewijzen. Hiervan mag als rijenbemesting niet meer dan 125 kg. per ha. worden gestrooid. Dit om niet meer dan 30 kg. zuivere stikstof als rijenbemesting toe te die nen. Meer geeft kans op wortelver branding. Ligt het kaligetal tussen 10 en 12, dan wordt er 120 kg. kali per ha. ge vraagd. Met een kaligetal van boven de 117 is dit 80 kg. kali per ha. Na aftrek van de kali uit de organische bemesting is de kunstmestgift te be rekenen. Onkruidbestrijding Om de bieten onkruid-vrij te houden zijn er vele mogelijkheden. Wel zijn de kosten van bedrijf tot bedrijf jaar lijks erg verschillend om een redelijk resultaat te behalen. Uit onderzoek en praktijkresultaten blijkt steeds weer dat kleine onkruiden het ge makkelijkst zijn te bestrijden, Het is daarom ook zo belangrijk dat er vroeg (dit betekent bij opkomst van de eerste onkruiden) wordt begonnen met de onkruidbestrijding. Dit kan plaatsvinden met een volveldsbespui- ting maar even zo goed met een rij- enbespuiting. Voor dit laatste systeem wordt minder geld uitgege ven aan het middel. Nieuw bij de on kruidbestrijding is het lage doseringsysteem. Er wordt een mengsel gemaakt van een halve liter fenmedifan, met een halve liter etho- fumesaat met een halve liter metami- tron en een halve liter olie. Dit toepassen zodra de onkruiden boven komen en ongeacht stadium van de bieten. Onder normale omstandighe den zal deze bespuiting enige malen, 2 3 keer, op tijd herhaald dienen te worden. Ook deze bespuiting kan als rijenbespuiting worden uitgevoerd. En het uiteindelijke resultaat kan gezien de praktijk en onderzoekervaringen goed zijn tegen aannemelijke kosten. Met het oplopen van de temperatu ren zal het maaien van gras niet lang meer op zich laten wachten. Op de vroeg bemeste graslandpercelen staat al een goede grassnede. Om kwalitatief hoogwaardig wintervoer te winnen is het van belang dat het gras niet een te hoge ruw celstof- gehalte krijgt. Het beste kuilgras heeft meestal een ruw celstof- gehalte van circa 23%. Dit wordt bereikt als de eerste gras aren zichtbaar worden. Te lang wach ten geeft wel een hogere opbrengst, maar een lagere voedingswaarde. Op tijd maaien is ook van belang om steeds te kunnen beschikken over goed weidegras voor het vee. Te oud gras geeft een lagere grasopname en vraagt hierdoor een hogere bijvoeding van krachtvoer voor een goede melk- produktie. Daarom dient de voeder- winning ook in dienst te staan van de beweiding. Te grof wintervoer geeft meestal niet die melkproduktie die de melkveehouder graag ziet, of gaat meer aan krachtvoer kosten. Vroeg maaien heeft vooral nadelen voor de weidevogels en overige wildstand. Meestal zitten in de graslandpercelen nog vogels te broe den of er verschuilt zich jong leven. Schade aan dit jonge leven kan wor den beperkt bij het maaien. Door op de maaier een weidevogels-„wildred- der" te plaatsen worden de dieren weggejaagd. Zo'n weidevogel- wildredder wordt aan het maaiappa- raat gemonteerd. Het is een uitste kende buis met daaraan kettinkjes en rinkelende bellen. Ze wekken de wei devogels en het overige wild in het gras, dat de volgende rit wordt ge maaid. De breedte van het zwad dat wordt verstoord is gelijk aan een maaibreedte. Ook het plaatsen van palen met „vlaggen" in de te maaien percelen kan meehelpen om het jon ge leven deels uit de percelen te ver jagen. Bepaalde soorten weidevogels blijken hierop te reageren. En door de avond voor de dag van het maaien reeds een paar banen in de percelen te maaien komen er „vluchtwegen". Deze methode werkt niet zo effectief als een weidevogel-wildredder. Het bovengenoemde vraagt extra inspan ning en aandacht van de veehou ders/graslandgebruikers, maar omdat de meeste agrariërs echte dieren- en weidevogelliefhebbers zijn wordt ver wacht dat zij hieraan mee willen wer ken. Mocht de tijd of het geld voor de aanschaf van een weidevogel- wildredder ontbreken, dan kan er een beroep worden gedaan op de wildbe heereenheid Texel. In overleg zal dan naar een oplossing worden gezocht. Zaterdag werden in Aalst (België) 58 Texelse duiven gelost. Aalst ligt circa 240 kilometer van Texel. Het weer was goed, zodat de duiven al om 9.30 uur los gingen. Eerst was de wind noord-oost, later meer zuidelijk, zodat de duiven eerder arriveerden dan verwacht. Tijd van aankomst eer ste duif: 12.19,24 uur. Snelheid eer ste duif: 1479,24 m/min Uitslag Myert de Waard. 1, 2, 3, 4, Arie Ellen- 5, 8; Herman Groeneveld: 6. 9, 10, Sjoerd Feenstra: 7, 12; Henk Hoogerheide. 11. Vrijdagavond hield de wielervereni ging een tijdrit bij de PEN-centrale. De jeugd reed twee ronden van 4,4 km. De senioren reden 16,3 km. Uitslagen jeugd: Martijn Bakker 15.55.81, Jasper Braam 16.29.77; Roald v.d. Slikke 16.36.73, Marike Hut 17.26.41; Jan Werner Prins 17.57 34; Roel Bakker 18.44.80; Tijmen de Wijn 19 05.99 Uitslagen senioren: Bas Vaars 23.55 20; Evert Koopman 24.19.38, Dirk Vinke 24.33.81; Jordi Vinke 25.57.90; Piet Roeper 26.05.39; Benno Bakker 26.06.39; Willem Trap 26.23.36; Jan Buis 26.40 56; Martin Visser 27.26 20; Jos Huis man 27.36.02; Eelce Seepma 28.04.24 Avro's hersengymnastiek Hoewel ze het er niet slecht afbrachten, moesten de Texel se RSG-leerlingen die vrijdag meededen met Avro's „Her sengymnastiek" toch de over winning laten aan de ploeg van het Johannescollege uit Den Helder. De leerlingen uit de Marinestad boekten in het oeroude radi ospelletje („Hoe is de stand Mieke?) 18 punten, terwijl de Texelse RSG-ers er 15 behaal den. In de landelijke competitie slaat Texel echter geen slecht figuur. De school beantwoord de 60% van de vragen goed en zit daardoor in de mid denmoot. De Texelse ploeg, onder leiding van leraar Joost van Beurden, bestond uit tien geselecteerde leerlingen van 5 Atheneum A en B en een achttiental suppor ters uit dezelfde klassen, die mochten „souffleren". De ploeg van het Johannescollege was uiteraard van dezelfde omvang. Beide scholen deden mee aan het spel op initiatief van de Avro, die de opname aanvanke lijk in Den Helder wilde maken, maar op aandrang van de RSG- schoolleiding uiteindelijk besloot toch de oversteek naar Texel te wagen. Het Johanne scollege moest dus ook met de boot mee, maar het werd alle maal door de Avro betaald, wat ook gold voor het busvervoer op Texel. Aan de hand van draaiboeken van eerdere uitzen dingen konden de deelnemers zich vertrouwd maken met de gang van zaken tijdens de uit zending en met het soort vra gen dat kon worden verwacht. De opnamen, in twee naast el kaar gelegen lokalen van de RSG, verliepen zonder proble men. De betreffende aflevering van „Hersengymnastiek" wordt a.s. zondag uitgezonden tussen half acht en acht uur. Dinsdag 9 mei, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raadsver gadering de dato 11 april 1989 4. a. Ingekomen stukken; b. Medede lingen; c. Beantwoording raadsvragen 5. Wijziging bezoldigingsverordening inzake toelage onregelmatige dienst 6. Vaststelling bestemmingsplan be schermd dorpsgezicht Den Hoorn 7. Voorbereidingsbesluiten ten behoe ve van het bouwplan van: a. de heer Graaf, Beatrixlaan 19 te Den Burg; b. de heer P. Ruardy, Bernhardlaan 120 te Den Burg 8. Onderzoek hoofdzaken B.T.W. 9. Vaststelling verordening watertoe- ristenbelasting 1989 10. Aanpassing volume investerings- kredietregeling 11. Brandbeveiligingsverordening 12. Bijdrage aan de actie „Koppen bij elkaar" 13a. Nota „Afvalstoffenverwijdering op Texel" 13b. Inzamelen klein chemisch afval 14. Afvalstoffenverordening Texel 15. Renovatie pand Herenstraat 23 te Den Hoorn 16. Raambesluit ten behoeve van gel delijke steun Woningbouwvereniging (Nutswoningen Schilderend) 17. Toekenning geldelijke steun voor het treffen van voorzieningen aan woningwetwoningen (Woningbouw vereniging) 18. Oude motoren 19. Overzicht onvoorziene uitgaven 20. Vaste geldlening ƒ2.700.000,— Rondvraag Sluiting Op donderdag (Hemelvaartsdag) houdt S.V. De Koog een toernooi voor de lager geklasseerde seniorenteams. De wedstrijden duren twee keer twintig minuten. Het programma ziet er als volgt uit: 10-30 u Oosterend 2- Tex Boys 3 11.10 u. De Koog 2- Texel 3 11.50 u. BKC 5- Tex. Boys 3 12.30 u. Swift 5- De Koog 2 13.10 u. BKC 5- Oosterend 2 13.50 u. Texel 3- Swift 5 14.35 u- nr. 3 poule A- nr. 3 poule B 15 15 u. nr. 2 poule A- nr. 2 poule B 15.55 u nr. 1 poule A- nr, 1 poule B ENIG IDEE WAT GEHANDICAPT ZIJN KAN BETEKENEN? ENIG IDEE HOE WE GEHANDICAPTEN AKUNNEN HELPEN? 06-3212166 ALS HET JE WAT DOET. DOE DAN WAT.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 15