Balkansound m De Koning-hal Koninginnedag 1989 Koninginnedag: jutten traditie in Den Hoorn MAB Tulpenrit Hinderwet Badminton-nieuws Koninginnedag 1989 Druk en gezellig in De Cocksdorp en Eierland Programma eilandcompetitie tennis Goede sfeer tijdens paardensport-weekend Verandering regeling reiskostenvergoeding Maas gestopt Argesul. dansend op het podium van de Burgemeester De Koning-ht VERVOLG VAN PAGINA 1 Muzikanten van ..Door Eigen Kracht'' openden Koninginnedag in Den Hoorn met muziek van de toren. In Den Hoorn geen kinderspelen, maar wel het traditionele jutten op het strand. Er lag veel juthout, zodat de trekkers met volgeladen wagens terugkeerden. Koninginnedag begon vroeg in het loodsendorp. Muzikanten van DEK schalden de inwoners om half negen 's ochtends definitief wakker. De mu ziek van de toren van „het" kerkje was dit jaar zeer goed te horen dank zij de rustige weersomstandigheden. Het Hoornder fanfarekorps had het druk, want later op de ochtend moest men ook in Oudeschild optre den. De rondgang door Den Hoorn begon daarom vroeger dan gebruike lijk. Om tien uur begon op het plein voor Goënga de jeugd-feestmarkt. Al le jonge marktkoopmannen en - vrouwen waren rond dat tijdstip pre sent om hun oude speelgoed te ver kopen. Ook werden veel stekplantjes te koop aangeboden, evenals bloe men en zelfs een mand vol cavia's. Wegens het fraaie weer was er steeds veel volk op de markt en de meeste kinderen waren dan ook voor het sluiten van de markt uitverkocht. Na de paasrit van 2 april, die werd gewonnen door Peter Daalder voor Hendri van Maldegem, volgt zondag de tulpenrit. Dit is de tweede compe titie puzzelrit van 1989 en tevens de laatste rit voor de zomerstop. Aan de rit kan door iedereen worden deelge nomen met auto, bromfiets of motor fiets. De start vindt weer plaats bij de fam. Schoenmaker op het Wezen land in Den Burg. De eerste deelne mers vertrekken om 14.00 uur. taten was dat volgens Maas in het geheel geen probleem, maar wegens de te hoog opgelopen geluidhinder- problemen zag hij zich gedwongen er enkele jaren eerder dan gepland mee te stoppen. Umgro neemt alle circa twintig vaste personeelsleden over. Zij behouden hun bij Maas verdiende loon. De be drijfsleider die de zaak voorlopig na mens Unigro gaat runnen, is de heer Hans Poortman uit Leeuwarden. Zo dra Unigro rond is met een nieuwe zelfstandige exploitant (zoals Maas), zal deze bedrijfsleider ad interim plaatsmaken. Bij aanvang van de rit naar het strand was er een probleempje. Er waren veel kinderen, maar één trek ker met wagen was niet komen op dagen. Door snel ingrijpen werd een andere trekker gevonden, zodat toch iedereen mee kon. Zoals gezegd was het strand bezaaid met juthout. Tot verdriet van de organisatie was er ook een trekker op eigen houtje het strand opgereden om te jutten met de kinderen. Dat was niet de bedoe ling. Wie wil meedoen, moet zich te voren bij de feestcommissie aanmelden. De politie heeft tegen een Texels be drijf op het industrieterrein van Den Burg een proces verbaal opgemaakt omdat het geen geldige hinderwet vergunning had. In verband met het afvaltoernooi van de eilandcompetitie volleybal is er aanstaande maandag geen badmin ton. Ook zal maandag 15 mei (twee de pinksterdag) als speelavond vervallen. Voor de optocht in De Cocksdorp en de kinderspelen in Eierland was weer erg veel belangstelling. Het was in alle opzichten een geslaagde Koninginnedag-viering. De kinderen waren prachtig verkleed voor de optocht, waarvan veel werk was gemaakt. De drumband van KTF uit Den Burg ging de stoet vooraf. Aan de kinderspelen bij het vliegveld namen circa 130 kinderen deel. Mede dankzij het fraaie weer heerste er een gezellige sfeer. De kinderen na men enthousiast deel aan zes spellet jes, hetgeen leuke reacties opleverde en plezier bij de toeschou wers. De buurtvereniging Midden- en Zuid-Eierland kon rekenen op de vrij willige hulp van veel mede- werk(st)ers. Uitslagen per leeftijdscategorie: 3 jaar. 1.Merel van der Linde; 2.Janet van de Bent; 3.Dennis van der Star. 4 jaar: I.Herman Laan; 2. Michiel Gerritsen; 3 Christian Kop. 5 jaar: 1 .Wendy van der Beek; 2.Eva Jongejan; 3 Reijer Stevens. 6 jaar: 1 Dirk Jan Saai, 2.Koen van Bommel; 3.Peter Bolier 7 jaar: 1 Alicia Saai; 2.Paul Hoedjes; 3.Marloes van der Star. 8 jaar: 1. Dave de Bruin; 2.lmme Langeveld; 3.Wouter de Haan. 9 jaar: I.Terra van Bommel, 2.Jeroen van Beek; 3.Angelique Veldman 10 jaar: I.Janine Boon; 2.Nelleke Stevens; 3.Pieter de Ridder. 11 jaar VGerard Hoedjes; 2.Sandy Boon; 3.Stefan Bekkema. 12 jaar: I.Judith Witte; 2.Barbara Kok, 3.Neeltje Langeveld. PAGINA 2 TEXELSE COURANT WOENSDAG 3 MEI u „Groene wedstrijd" van 1989 gehou den. Er lagen naast de manege drie dressuurbanen, waar vanaf half tien tot even na de middag goed dressuur werd gereden. Vooral bij de B- paarden werden veel winstpunten ge haald. Van de dertien gestartte Texel se deelnemers waren er zes, die een winstpunt kregen. Bea Timmer met haar nieuwe paard Avant Coureur werd hierbij eerste met 132 punten. Om ongeveer half twaalf werd be gonnen met het springen. Ook hier waren verschillende Kleppertjes en Waddenruiters heel goed bezig. An nette Kossen met Lmardo won bij voorbeeld het L-springen voor D-en E pony's na een snelle barrage. Boven dien kreeg zij van de juryleden, de heren Molenaar en Smit, het hoogste aantal punten voor stijl van alle deel nemers die dag, namelijk 74. Hier voor ontving zij een zak voer voor haar pony, die Gerard de Porto ter beschikking had gesteld. Na twee wedstrijddagen werd een totaal klas sement opgemaakt over de drie ver reden onderdelen (indoordressuur, outdoordressuur en springen). Bij de paarden werd Annemarie van der Lin de met BB kampioen van het week end met een totaal van 321 punten. Annette Kossen met Linardo werd eerste bij de pony's met 327 punten. Beide amazones ontvingen hiervoor een paardedeken, ter beschikking gesteld door de Stichting Overdekte Manege Texel. Om half vijf kon de organisatie na de parade en prijsuit reiking terugzien op een geslaagd paardensportweekend. Een week# dat soepel verliep door de mede* king van familie Brans, sponsors! ryleden en veel vrijwilligers. Uitslagen 29 april, indoor (Kloppertjes Waddenruiters) Respectievelijk punten en winstpunten In I B-dressuur paarden: 1. Karen Bakker te 121, 1; 2 Bea Timmer met Avant Cc^ 118, 5. Arnold Leystra met Alona 113. Li-paarden: 2 Annemarie v/d Linde met 126, 1 M2-paarden: 1. Anjo Kikkert met ber 122, 1 B-dressuur pony's: 1. Marien ning met Marina 138, 2; 2. Sanna Pelgril, met Shadow Boy 130, 2; 3. Gidion Boojj met Bianca v. Z. 126, 1; 4. Marleen Roq met Pascal 123, 1. L1-pony's 1 Liane met Lindy 128, 1; 3. Annette Kossen n* nardo 123, 1. L2-pony's: 1. Jacobiendei met Tavarez 124, 1. Uitslagen 30 april, outdoor (Kleppertjes Waddenruiters) B-dressuur paarden: 1 Bea Timmer mei Coureur 132, 2; 2 Joke Dros met Sirm^ 128, 1; 3. Karen Bakker met Zorite 123, Andrea Keyser met Chivita 120+, 1; 5 ta de Wit met Bayron 120, 1. Ll-paarder Annemarie v/d Linde met BB 130, 2, 2. ke Kossen met Zamora 127, 1. B-dressü« ny's: 1. Marjet Loning met Marina 128,1 Marleen Roeper met Pascal 127, 1; 3. Pelgrim met Shadow Boy 122 1; 4. W. Blom met Big Surprise 122, 1 Ll-ponyi Annette Kossen met Linardo 130, 2, 2. li Vonk met Lindy 125, 1 L2-pony's: 1 0 Weel met Zamba 120, 1. Springen, B-pa» (na barrage). Respectievelijk fouten en 13 punten. 1 Bea Timmer met Avant Coureur 0, 6U Arnold Leystra met Alona 0, 55; 3. Anre rie v/d Linde met BB 3, 65 B-pony's (ml rage): 1 Sanne Pelgrim met Shadow Boil 72; 3. Jacobien de Wit met Tavarez 0,65 pony's A+C categorie: 1. Maartje Duinrs Sophia 3, 60. L-pony's D E categorie barrage): 1 Annette Kossen met Linardo! 74. 1 Zondagochtend 7 mei Tennisbaan Oosterend J. Boon- D. de Wit (d) 9.30 uur P. Wolf- N. Boon (h) 9.30 uur R. Eelman- S. Kalis 8.30 uur Tennisbaan Deuce T. Visser- E. Ooievaar (d) 8.30 uur Arkenbout- P. Barendregt 8.30 uur Tennisbaan Heri Hodi R. Zoetelief- A. Steenhuizen (d) 8.30 J. Zoetelief- N. Ooievaar (h) 8.30 L. Saai- M. Drijver 9.30 M. v/d Gracht- A. Koopmans 9.30 Maandagavond 8 mei G. Arkenbout- A. Saai (hl 19.® F. Witte- S. Warnaar 19® F. de Haan- J. Bloem 20.00 Tennisbaan Heri Hodi J. Warnaar- A. Saai (d) 19.00 M. v/d Bent- C. Kooiker 20.® Uitslagen Dames: J. Moens- A. Steenhuizen 2-w Ooievaar- R. Zoetelief 8-7; G. Bloem-L ker 14-5; A. Saai- M v/d Bent 3-17. H«' de Haan- F. Witte 16-2; S. Kalis- P 3-9; M Drijver- M. v/d _gracjt 15-2. H. Maas 7.13. R. v/d Bent- A KoopmJj» L. Saai- R. Buitenweg 5-13, F. Witte-R- druweit 4-20; A. Saai- F, de Fiaas 2-2 Afgelaste wedstrijden en wedsW die op een andere dag worden gespeeld moeten worden doorgw ven aan de poule leiders. Koninginnedag op het vliegveld in Eierland: aanmoedigingen van moeder tijdens de kruiwegenrace. Zaterdag en zondag hield manege „Akenburg" in samenwerking met ponyclub ,,De Kleppertjes" en rijver- eniging „De Waddenruiters" het indoor-outdoor weekend. Er kwamen in totaal ruim zeventig paarden en pony's naar de manege. Meer dan de helft (39) kwam uit Noordhol land. De combinatie van twee wedstrijddagen met verzorgde over nachting voor mens en dier en de mogelijkheid tot het maken van een bos- en strandrit maakt deze wed strijd aantrekkelijk voor ruiters van de overkant. Bovendien telt de gezel ligheid van bijvoorbeeld de gezamen lijke maaltijd op zaterdagavond in de manege voor veel mensen zeker mee. Het was dan ook opvallend, dat veel combinaties van vorig jaar ook nu weer aanwezig waren. Er werd sportief om de prijzen gestre den en hing er een gezellige sfeer open rond het manege-terrein. Zaterdag werd ae laatste indoordres- suurwedstrijd van dit seizoen gehou den. De eerste deelnemer begon even na acht uur 's morgens aan zijn dressuurproef en de laatste was 's avonds om zeven uur klaar. Marjet Loning was met haar pony Marina erg goed op dreef. Zij won de B- dressuur met 138 punten, wat haar twee winstpunten opleverde. Zondag werd buiten de eerste Officiële De gemeente hoeft geen reiskosten vergoeding voor leerlingen van niet door het Rijk erkende scholen meer te geven. Daarnaast wordt met in gang van het nieuwe schoolseizoen aan ouders die eigen vervoer verzor gen nog maar voor één leerling per auto betaald, ongeacht hoeveel er meerijden. Dit zijn enkele aanpassin gen in de verordening leerlingenver voer om weer in de pas te komen met de landelijke regeling. De Vrije School op Texel wordt niet door een hogere overheid gesubsi dieerd, maar draait op eigen kosten. Gemeente Texel is daarom niet ver plicht om reiskostenvergoeding te ge ven, maar deed het wel. Dat was omdat er bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten geen duidelijk heid bestond of gemeenten nu wel of met verplicht waren een vergoeding te geven. Inmiddels is do<5r jurispru dentie uitgemaakt dat geen geld hoeft te worden gegeven. Erkenning van de Texelse Vrije school is bij het rijk aangevraagd. Zodra dat definitief is móet de gemeente het leerlingenvervoer subsidiëren. Op Texel gaan de meeste leerlingen in het buitengebied met de schoolbus naar school. Enkelen worden door ouders gebracht. De gemeente gaf tot nu toe een tegemoetkoming, ge baseerd op de kosten voor openbaar vervoer, voor, iedere leerling die met de auto werd gebracht, ongeacht hoeveel er per auto zaten. Dat gaat veranderen: er wordt een vergoeding gegeven voor één leerling, ook al zit ten er tien in de auto. Door deze verandering hoeft minder geld uit de Algemene Middelen voor leerlingenvervoer te worden aange wend. Veel geld is het niet, maar alle beetjes helpen. De gemeente komt toch al geld tekort voor de scholieren-reiskosten. ,,We moeten enkele zaken betalen, die niet door het rijk worden vergoed, zoals het vervoer van leerlingen naar de school in midden-Eierland en de begeleidster die met de kinderen voor speciaal on derwijs meegaat naar Den Helder", aldus wethouder Zegers, Zo'n 300 belangstellenden namen donderdagavond in de Burge meester De Koning-hal kennis van de verrichtingen van het Roemeen se muziek-en dansgezelschap „An- gesul". Of ze het wilden of niet: ze vergeleken de prestaties voort durend met die van het spectacu laire Georgische staatsensemble Rustavi", nog niet zo lang gele den in dezelfde zaal. Gerard van der Kooi, namens de sectie Kunst, Cultuur en Hobby repte ai over de Georgiërs in zijn openingswoord. Immers, dezelfde organisatie (de Werkgroep Buitenlandse Ensem bles) die destijds de Georgische groep naar Texel haalde, was nu verantwoordelijk voor de komst van de Roemenen en evenals toen waren de 41 leden van het en semble ondergebracht bij Ivaak dezelfde) Texelse families. Maar zoals het onmogelijk is de schoonheid van de Kaukasus te vergelijken met die van de Karpa ten, zo kan men ook de folklore van die gebieden niet over een kam scheren. Duidelijk werd in ieder gevat dat we het met een professioneel gezelschap te doen hadden. Het orkest, uit dertien man bestaande, bracht op een ontspannen, bijna speelse wijze typisch Oost-Europese klanken ten gehore. Het was jammer dat de volgorde van het programmaboë- je blijkbaar niet werd aangehou den, zodat degenen die trachtten de gebeurtenissen met het boekf in de hand te volgen, het spool spoedig bijster raakten. Bi/zondes vermelding verdient Lauren Stan, die meesterlijk soleerde op cym- baal waardoor het publiek de ma gelijkheden en het karakter vanti weinig bekende instrument leen)! kennen. De dansen waren kleuri) maar werden weinig dynamisch f vrij eentoning gevonden door de Texelaars die er (nog steeds wel de Georgiërs in het achterhoofdI naar zaten te kijken. Het scande ren en rithmisch stampen, wan- door menigeen vreesde voor de vloer van het podium, bracht des in geen verandering. Na de pauze was de afwisseling groter. Buiten het programma of werden twee folkloristische liede ren op uitstekende wijze gezonga door Anka Heroiu. Van subliem veau was de rhapsodie voor pan fluit, uitgevoerd door Gavril San® met orkest en tegen het eind 4' het programma de imitatie van i» gelgeluiden, gebracht met verstfi lende instrumenten. dat geen enkele oplossing helpt. Het geklaag zal doorgaan. Ik geloofde in elk geval niet meer in een goedkope oplossing. Het risico was daarmee voor mij te groot. Als de aanpassin gen voor mij te duur zouden zijn, zou de zaak dicht moeten. Het heeft me al genoeg gekost, geestelijk vreet de ze kwestie me aan. Daarom heb ik nu de knoop doorgehakt." Achter het besluit tot verkoop zat ook druk van Unigro-zijde. Voor het bedrijf, leverancier van het „Super"- assortiment, was het een kwestie van „nu of nooit". Unigro wilde per se de verkooppunten in Den Burg en De Koog handhaven, volgens Maas goed voor een jaaromzet van tien miljoen gulden. Meer gegadigden Volgens Joop Maas waren er meer kapers op de kust. Hij noemt de na men van de supermarktketens Dag- markt, Klaver Randstad (Meermarkt) en De Boer. Met alle drie zou hij on derhandelingen hebben gevoerd. Ook een groot textielbedrijf (,,een hele grote, de naam noem ik niet") zag goede mogelijkheden om de super markt Vogelenzang in een kleding zaak te hervormen. Half april zag Maas plotseling nóg een oplossing; verhuizing van de su permarkt naar het industrieterrein van Den Burg. Het bedrijf zou dan naast garage Grisnigt aan de Bernhardlaan komen en dat leek Maas wel ge schikt. Hij zette het plan niet door, omdat de tijd begon te dringen (1 mei was de „fatale" datum, Unigro begon sterk aan te dringen en het seizoen kwam snel naderbij). IMiet rentenieren Hoeveel geld met de verkoop is ge moeid, wil Maas niet kwijt. Hoeveel hij er zelf, na fiscale aftrek en derge lijke, aan overhoudt evenmin. „Dat is een privé-vermogen waarvan ik in elk geval niet kan rentenieren. Ik moet denk ik van de zomer maar met een ijskar langs de deur, of in de bijstand." Maas meent dat zonder de geluidhinder-problemen het gebouw bij verkoop een half miljoen méér zou hebben opgebracht. Dat bedrag schiet hij er nu dus al bij in. Daar ko men de kosten van de te realiseren oplossing nog eens overheen. Maas overweegt sterk te gaan procederen om een financiële genoegdoening te bewerkstelligen. Wie dan aansprake lijk wordt gesteld, weet hij nog met. Kruidenierszaak Zonder supermarkt zal het in elk ge val wennen zijn. Al meer dan dertig jaar zit Maas in de levensmiddelen- bizniz. Bij toeval raakte hij in 1957 in Amsterdam in een kruidenierszaak verzeild. Met zijn aanstaande vrouw was hij op zoek naar woonruimte. Die kon het stel wel krijgen, maar dan moest het de bijbehorende krui denierswinkel accepteren. Maas raak te snel wegwijs en vestigde zich 23 >2 jaar geleden op Texel, in een bedrijfspand van de firma Vlessing op de hoek Gravenstraat/Weststraat. In dit gebouw begon hij als Unie Wa renhuis, later werd dat 4=6. De brand in 1982 maakte een wreed einde aan het bedrijf op die plek. Als overbrugging ging Maas met zijn 4=6-winkel in De Koog zitten en keerde eind 1984 terug naar Den Burg, in het huidige complex aan de Vogelenzang. Hij ging toen met Unigro in zee, en voerde de naam Al- markt. Later wijzigde die naam in Su per. De nu 57-jarige Joop Maas was al een beetje aan het afbouwen, tot dat zijn zoon Kees, de beoogde be- drijfsopvolger, bij een verkeersongeval om het leven kwam. Maas moest zo doende de touwtjes weer volledig in handen te nemen. Qua bedrijfsresul-

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2