s ïruijn, Visman en Weijdt oninklijk onderscheiden Ingeburgerd programma voldoet nog steeds Koninginnedag Den Burg: jntjesregen op Texel: Aanrijding Toeristenbelasting ook bij overnachten in visserijhaven? Koninginnedag 1989 - Franchimon derde in Huisduinen-loop „5 tegen 5"-toernooi Eerste wedstrijd wielerklassement Gymuitvoering SVC OENSDAG 3 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA ;e Texelaars werd vrijdag een ko- ïklijke onderscheiding opgespeld or burgemeester Schipper. De lint zagen trof J. Bruijn, J. Visman en j Weijdt, wegens hun bijzondere rdiensten voor de (Texelse) samen- ring. bijenkomst in het raadhuis was un verrassing voor het drietal, zijn, Visman en Weijdt waren tevo- i ingelicht opdat ze zelf konden slissen welke gasten ze mee wil- n nemen. „Toen indertijd mijn va- ,r een lintje kreeg was het niet iraf gemeld en was er niemand bij. list nu hij is overleden spijt me dat vertelde burgemeester shipper. jn Bruijn heeft de gouden ereme- jlle in de orde van Oranje Nassau kregen voor zijn verdiensten als iderwijzer aan de openbare school n Oudeschild. In zijn ruim 36 instjaren had Bruijn goede contac- met de kinderen, waardoor hij el hoorde over de gezinnen waar uitkwamen. Bij problemen probeer- hij te begeleiden. Ook was hij ja- i lid van de dorpscommissie en het stuur van de ijsclub. Bruijn is bo ndien 27 jaar penningmeester en ministrateur van de Doopsgezinde meente Texel geweest. Dammen de naam Jacob Visman hoort, tnkt meteen aan dammen. Deze be nde Oosterender van 82-jaar kreeg n zilveren ere-medaille in de orde Oranje Nassau, omdat hij vele ja- i een belangrijke motor van het renigingsleven, met name in isterend, is geweest. „Zelfs nu nog nipt het bloed af en toe waar het jenlijk niet meer kan gaan", aldus burgemeester in zijn toespraak. Hij aide als voorbeelden het oprichten n een sportvereniging en een dam- ib aan, die weer ter ziele gingen, aar later nógmaals door Visman irden opgezet. Ook de jaarlijks te- jkerende damsimultanen met be- imde grootmeesters bleef niet vermeld. sman is ook diaken van Doopsge- ide gemeente Texel geweest. Hij 15 oprichter en voorzitter van de isvereniging Oosterend, bestuurslid i de vroegere afdeling van Veilig ikeer Nederland, voorzitter van de Jioolvereniging Openbare School, astuurslid van IJsclub Oost, lid van begeleidingscommissie verbouw tkgebouw Doopsgezinde gemeente plaatselijk muziekcentrum, stuurslid van de feestcommissie isterend Oost, voorzitter van de psterender ontwikkelingsclub en hij as betrokken bij een ziekenfonds «r de inwoners van Oosterend. Texels Belang art Weijdt was van '71 tot '78 lid in de gemeenteraad en f ractievoor- ter van Texels Belang. Als lid van welstandscommissie beoordeelde vijftien jaar namens de gemeente n voortdurende stroom bouw- mnen. bekendste periode was die van tot '88, waarin hij als eerste st-visser voorzitter was van visserij- reniging „Door Eenheid tot Vooruit- ng" IDETV). „U hebt zich in die jaar erg ingezet voor de belan- n van de visserij op Texel in het al- meen en voor die van de leden in l bijzonder", aldus burgemeester bipper. Hij memoreerde de grote iblemen die zich in de visserij ordeden, zoals de quotering. „U hebt er altijd naar gestreefd een se rieuze gesprekspartner met de over heid te zijn en te blijven". Havenmond Weijdt heeft zich ook ingezet voor de verlenging van de visserijkade en voor verbetering van de havenmond te Oudeschild. Hij stelde alles in het werk om scholing van visserijperso- neel te bevorderen. Bij zijn afscheid is Weijdt tot erelid van DETV benoemd. Van 1947 tot 1984 is Weijdt in dienst geweest van Rijkswaterstaat. Hij was nauw betrokken bij de voor bereiding en uitvoering van de dijk verzwaring op Texel. Voor dit alles kreeg Weijdt de eremedaille van de Orde van Oranje Nassau in goud. Medestanders Jacob Visman haalde in zijn dank- speech de burgemeester aan, die eens tijdens een opening van een damsimultaan tegen grootmeester Rozenburg had gezegd: zonder tegen standers bent u niets. „Ik zou niets zijn als ik geen médestanders had gehad. Zij maken het me mogelijk veel mensen fijne uurtjes te geven. En zo God het wil, ga ik door met het geven van levensvreugd aan mijn naasten". Bert Weijdt vertelde dat hij als gebo ren Texelaar veertien jaar aan de overkant had gewoond. Toen hij te rugkwam was de ruilverkaveling een feit. „Het was mijn eiland niet meer. Ik vond het landschappelijk verarmd". Dat was zijn reden om Texels Belang te steunen. Hij wilde er met anderen voor waken dat Texel nog meer ka rakteristieke kwaliteiten zou verliezen. Pessimistisch Weijdt's beeld op de toekomst van de Nederlandse visserij is pessi mistisch. „Ik denk dat de Noordzee een Europese zee wordt, bevist door landen die niet zo'n visserijtraditie hebben als Nederland". Als lid van de welstandscommissie wilde Weijdt het eiland mooi helpen houden. Dat viel niet altijd mee, om dat Texel ook een bestaan moet bie den aan de inwoners en de links naai rechts de echtparen Visman. Brulji en Weijdt De gedecoreerden met hun echtgenotes. Van toeristenindustrie oprukt. „Ik vond die huisjes van De Krim niet passen op Texel, maar ja, de meerderheid beslist". Weijdt zei het een eer te hebben ge vonden als waterstaatmedewerker Texel van De Mok tot de vuurtoren een ander aanzien te geven. „Ik sta echter zelf overal buiten: ik heb mee geholpen met de dijkverhoging, maar zelf woon ik buitendijks. Ik heb me ingespannen voor aardgas-aansluiting in buitengebieden, maar zelf heb ik geen aardgas...." Wandbord Jan Bruijn constateerde dat hij de enige „niet-voorzitter" in het gezel schap was. Hij hield zijn dankwoord kort. „Ik refereer aan het Doopsgezin de wandbord: Daden gaan woorden te boven". In de Epelaan te De Koog botsten donderdag twee auto's. Een 45-jarige inwoner van Den Burg hield niet ge noeg rechts, waardoor hij de wagen van een 21-jarige man uit De Koog raakte. De schade viel mee. Pleziervaarders die niet in de jacht haven maar elders in de Oudeschil der haven overnachten, betalen geen toeristenbelasting. Voor overnachtin gen in de jachthaven is dat wèl het geval. Om deze rechtsongelijkheid op te heffen, hebben B en W nu een voorstel gedaan. Het is de bedoeling dat het innen gebeurt met gebruik making van de jachthaven faciliteiten. De leden van de raad scommissie voor financieel, econo misch en technisch beleid zijn het hierover (nog) niet geheel eens, zo bleek in recentelijk tijdens een ver gadering. Uit de discussie valt af te leiden dat de raad wèl met een verordening op de heffing van een watertoeristenbe lasting akkoord zal gaan, maar dat de praktische uitvoering nog niet vaststaat. B en W hadden gehoopt niet alleen de bestaande rechtsonge lijkheid op te heffen, maar ook meer inkomsten te verwerven. Dat laatste zal tegenvallen. Als de gemeente zélf gaat innen, moet er geld bij, aldus verklaarde wethouder Klaas Baren- dregt. Dat komt omdat de controle niet zo eenvoudig is. Als wordt sa mengewerkt met de Stichting Beheer Passantenjachthaven, kunnen de kosten worden gedrukt. De stichting zal dan fungeren als intermediair tus sen de gemeente en een freelance controleur. Het havenkantoor en be staande inningsformulieren worden ter beschikking gesteld. Van de op brengst is 80 procent het loon van de controleur en gaat 20 procent naar de stichting. Voor de gemeente verloopt de inning dus budgettair neutraal. „Helaas geen inkomsten, maar het belangrijkste is dat de rechtsongelijkheid van de baan is. Er valt geen constructie te bedenken die de gemeente een leuke winst ople vert", aldus Barendregt. Dat laatste werd aangevochten. Peter Bakker (PSP) vroeg zich af of er niemand in Oudeschild is te vinden die voor een kleine f10.000,- per seizoen geld wil innen. Van de verwachte opbrengst, f16.500,-, gaat dan de rest naar de gemeente en niets naar de jachtha venstichting, omdat de stichting in die constructie buiten schot blijft. Den Burg kan terugzien op een vro lijke oranje dag. De programma onderdelen zijn nu enkele jaren inge burgerd, maar voldoen nog steeds goed: feestmarkt, kinderspelen, ver sierde optocht, stratenloop, wijk te gen wijk, oranjebal. En als het zulk weer is als zaterdag slentert veel pu bliek door Den Burg-centrum en zit ten de terrasjes vol. De Koninginnemarkt op de Groene- plaats kende ongeveer eenzelfde ani mo als vorige jaren. In totaal 33 verenigingen bezetten 42 kraampjes en vijf standplaatsen zonder kraam. Zoals elk jaar kon de organisatie weer rekenen op de medewerking van vrijwilligers van Scouting Texel, De Bolder en de gemeente. De markt beleefde 's morgens vroeg, nadat om 08.00 uur de muziek van de toren had geklonken, een koude start. Op het raadhuisbordes deden de jongens en meisjes van musicalvereniging „Geen C te hoog" een poging om de omstanders op te warmen. Met verve brachten ze twee fragmenten uit de jeugdmusical „De machtige eik van Wapperdam" die eind volgende week in De Lindeboom is te zien. De jeugc) maakte zeer zeker goede reclame. Wie ook enorm hun best hadden ge daan, waren de dames van de Tesselhuus-stand. Alles wat zij te koop aanboden, variërend van zelfge maakte cakes en jam tot planten, was van een oranje strik voorzien. Om half een was iedereen gedwon gen op te houden, hoewel de feest markt nog bomvol bezoekers was. Kinderspelen Vanaf 10.00 uur waren er spelen in de Parkstraat en het park. Er namen ongeveer 160 kinderen deel. De zon liet hen eerst even in de steek, maar ufoSj,"*" D°n 0nd" "><"'°"d °°9 van wijk-coach Kees Maas brengt een deelneemster hier per skippybal een blikje niet voor lang. De inzet was groot en als beloning was er voor iedereen een ijsje. Ook voor het straattekenen in de Parkstraat bestond grote animo. De tekeningen werden beoordeeld door Leni van 't Noordende. Zij vond dat de dertig gemaakte tekeningen van goede kwaliteit waren, waardoor het voor haar niet gemakkelijk was om de prijswinnaars aan te wijzen. Straattekenen, uitslagen: 4 tot 7 jaar: I.Nienke de Boer (5 jaar); 2.Lyda Smit (6 jaar); Erik Jan Lindeboom (4 jaar). 7 tot 9 jaar I.Simone van Heerwaarden (8); 2.Arlette Laf- free (7); 3.Steven van de Snepscheut (8). 9 jaar en ouder: 1.Edwin Smit (11); 2.Wouter Lok (9); 3.Marcel Keijzer (9). Prijswinnaars die hun prijs nog niet ontvangst hebben genomen, kunnen die afhalen bij Ina Smit, Keesomlaan 4, Den Burg. De allegorische optocht van 's mid dags leverde een Groeneplaats vol versierde trekker en wagens en feestelijk uitgedoste kinderen op De voorstellingen trokken veel publiek. Bij de enkelingen behaalde „Roodkap je" (nr. 22) de eerste plaats. Als tweede eindigde „Tulpenkar" (nr. 3) en derde werd „Beatrix" (nr. 6). Er waren negen grote voorstellingen, een paar minder dan vorig jaar. De kwaliteit was behoorlijk. Hoewel ve len dachten dat de voorstelling „Lui lekkerland" (kinderen Burdetstraat) met de hoogste eer zou strijken, gaf de jury de voorkeur aan „Apjjeltjes van Oranje" (Wilhelminalaan). Het „Circus Oranje" (Kogerstraat) werd derde. Koninginneloop De traditionele stratenloop door Den Burg eindigde zeer succesvol voor Theo Franchimon en Ingrid van Lu- bek. Beiden eindigden voor de derde achtereenvolgende maal als beste Texelse deelnemer in hun respectieve lijke categorie. De Atletiek Vereniging Texel kan dankzij hun prestaties nu twee nieuwe wisselbekers laten ma ken. Zowel Franchimon als Van Lubek finishte overigens niet als eerste. Theo Franchimon moest de Duitser Uwe Manns voorrang verlenen en In grid van Lubek zag eveneens een Duitse, Gundi Schellewald, met de hoogste eer strijken. De 24-jarige Manns was ook in 1987 al eerste in de Koninginneloop. Met sportvrienden van de atletiekvereniging LG Ander- nach/Neuwied uit de buurt van Ko blenz vertoeft hij regelmatig op trainingskamp op Texel. Een gelukkige Theo Franchimon rekende na een spannende strijd af met zijn enige echte concurrent voor het Texels kampioenschap. Minne Goënga. Die leek op weg naar de winst, maar liet zich na drie sterke ronden tenslotte toch door Franchimon achterhalen. Bij de dames was Marijke Stark het laatste half jaar telkens de sterkste, maar zaterdag kon zij een tempovers nelling van Ingrid van Lubek met bij benen. Monique Smit pakte evenals vorig jaar de eerste plaats bij de meisjes. Uitslagen: Jongens t/m 14 jaar I.Roald van der Slikke 17.01 min.; 2.Richard Stevens 17.34; 3.Patrick Wokke 18 07 Recreanten: 1 Douwe Dijker 17.19; 2.Rinie Mosk 1912; 3.Harry Schrama 20 07 Heren: I.Uwe Manns 36.52; 2.Theo Franchimon 37.22; 3.Minne Goënga 37.53. Dames: I.Gundi Schellewald 27.29; 2 Ingrid van Lubek 27.44; 3.Marijke Stark 30.10. Meisjes t/m 14 jaar: 1.Monique Smit 19 06; 2.Natasja Koopman 20.27, 3.Elles Kaercher 20.30. Veteranen: I.EImar Klaser 41.35; 2.Wim Daman 44.05; 3.Daan Welboren 44.48 Wijk tegen wijk Het in ere herstelde „wijk tegen wijk"-spel bracht 's avonds enkele honderden mensen op de been. Die bleven lang niet allemaal tot het ein de staan. Enerzijds omdat het frisjes werd, anderzijds omdat speaker Hans Strick slecht verstaanbaar was. Voor oplettende toeschouwers was het niettemin mogelijk het wedstrijdver loop te volgen, hoewel de gebeurte nissen in het strijdperk nu en dan chaotisch aan deden. Echt een ramp was dat niet: dat hoort nu eenmaal bij „wijk tegen wijk". Er moet voort durend wat gebeuren. Op dat punt had de organisatie het aardig voor el kaar. De spielonderdelen wisselden el kaar in een goed tempo af. De spelletjes zelf waren niet echt spec taculair: touwtrekken, skippybal wedstrijd (al huppend een blikje water naar de overkant brengen), kar renrace (zoveel mogelijk blikjes over zetten), planklopen („links, rechts") en een denkersronde (vragen uit de Texelse actualiteit). Moesten de wijk teams in de voorgaande edities enke le schier onmogelijke opdrachten ver vullen in één uur tijd voordat ze zich weer op de Groeneplaats moesten melden, ditmaal had de organisatie het betrekkelijk simpel gehouden. De kleuren waarin de teams zich moesten hullen, waren tevoren be kendgemaakt. Als extra opdracht hoefden ze zaterdagavond slechts voor spandoeken, een coach en een „joker" te zorgen. Onder de deelne mers zorgde deze opzet voor een olé- sfeer, compleet met bekende voetbal gezangen als „aanvallen!" en „wat zijn die gelen stil". De gekleurde tenues maakten het spel voor het publiek een stuk beter te volgen. Spannend was het ook: drie teams eindigden met 30 punten op de eerste plaats. Een extra den kersronde bracht de beslissing. Team blauw (De Mars) haalde het nipt voor team geel (Schoonoordsingel e.o.), met team wit (Keesomlaan e.o.) als verdienstelijke derde. Wijk 1 (Thijsse- laan e.o.; rood) werd vierde, wijk 6 (Schilderend e.o.; oranje) vijfde en wijk 4 (noordwest: groen) zesde. Daags na het behalen van zijn Texels kampioenschap stratenloop eindigde Theo Franchimon als derde in de zware 10 kilometer-loop te Huisdui nen. De door atletiekvereniging Noordkop georganiseerde wedstrijd voerde over een geaccidenteerd par cours (tegen het duin op) en kende een lastig stuk langs de dijk. Over twee rondjes van vijf kilometer toon de de ook op Texel bekende Helderst hardloper Frans Forrer zich de sterkste in 33 minuten en 50 secon den. Zijn demarrage halverwege was Franchimon te machtig. In de laatste ronde werd de Texels kampioen nog gepasseerd door Willem Radelaar uit Bolsward, zodat hij in 34.33 genoe gen moest nemen met een derde plaats. Op het door veel toeschou wers omzoomde parcours liep ook Texelaar Richard Dijker mee. Hij fi nishte in een tijd van 44.10. Op de velden van SV Texel wordt za terdag 20 mei een „5 tegen 5"- toernooi gehouden. Jong en oud kun nen aan deze voetbaldag deelnemen. Wie met vijf enthousiaste voetballers een team kan vormen, kan zich opge ven voor maandag 8 mei bij Rob Dapper, Lieuwstraat 22, Den Burg. Ei zijn geen kosten aan verbonden. Er zal op kleine veldjes worden gespeeld. De spelregels zijn afgeleid van het straatvoetbal (drie corners penalty) De dag wordt afgesloten met een feestavond in De Kletskeet. Het toernooi zal rond 10,00 uur be ginnen en duurt tot ongeveer 16.00 uur. De inschrijving is beperkt, vol is vol. Bakker vindt 20 procent voor de stichting teveel geld, omdat de stich ting ook al door de gemeente wordt gesubsidieerd. Hij wordt in deze me ning gesteund door Nel Eelman-van '1 Veer (CDA) en Dirk Terpstra (PvdA). Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Tine Krijnen-Bays (Texels Belangl zit ten daarentegen op de lijn van het B en W-voorstel. Wethouder Barendregt zei in een repliek dat de 20 procent voor de stichting mede is gerecht vaardigd doordat de jachthaven ook de lasten heeft van degenen die el ders in de haven overnachten. Zij ma ken veelvuldig gebruik van het douche- en toiletgebouw dat juist ten behoeve van de jachthavengebruikers is aangelegd. Terpstra opperde dat ook maatregelen zijn te bedenken om deze overlast te verminderen, bijvoor beeld door het invoeren van een muntjes-systeem. Nel Eelman vroeg zich af of de geraamde opbrengst wel zo hoog zal uitvallen als de ge meente heeft becijferd. Een groot deel van de overnachtingen in het door Rijkswaterstaat geëxploiteerde deel van de haven komt namelijk op naam van de zogeheten „bruine vloot". Dat zijn vaak scholen die per tjalk op werkweek zijn. Scholen kun nen toeristenbelasting voor de helft terugontvangen. Wethouder Baren dregt zei dat aan deze mogelijkheid niet was gedacht. Hij beloofde zich nader over de definitieve versie van het voorstel te zullen oriënteren. Zaterdag wordt de eerste wieler wedstrijd voor het Texels klassement verreden. Veel wielrijders zullen dan aan de start verschijnen om deel te nemen aan de Ronde om Oosterend. De Ronde Om Oosterend is de eerste wedstrijd uit een lange serie, die de hele zomer zal voortduren. In deze serie komen ook nog de rondes om Oudeschild en De Waal, de Zuidema- race, de tijdrit bij Oudeschild en de strijd om het Noordhollands kam pioenschap. De Ronde om Oosterend loopt over een wegparcours van ongeveer twee kilometer. Er zullen vijfentwintig ron den worden afgelegd, waarmee gestreden wordt om een vijftal be kers. Bovendien heeft de plaatselijke middenstand diverse premies be schikbaar gesteld. Er wordt om 18.30 uur gestart in de Oranjestraat, voor Ria's winkeltje. De route loopt door de Kotterstraat, via Zevenhuizen, Noordkaap en Achtertune, weer terug naar het beginpunt. De aanwonenden wordt vriendelijk verzocht hun auto's tijdelijk ergens anders te parkeren. Voor de deelnemers wordt voor ver voer naar de laatste boot gezorgd. De bus wordt voor de duur van de ronde omgeleid via de Koningsweg. Inschrijven voor de ronde is vanaf 17.30 uur mogelijk in dorpshuis De Bijenkorf. De kosten voor deelname bedragen f7,50, waarvan f2,50 te rug wordt ontvangen bij inlevering van het rugnummer. In het Eierlandse Huis houdt SVC maandag 8 mei de jaarlijkse gymuit voering, aanvang 19.00 uur. Alle be langstellenden zijn welkom.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5