inder inbreng, maar reel meer kwaliteit jonsveiling: ruim 800 kavels Verleende Bouwvergunningen Diefstal van sneeuwklokken jndoordacht en nverantwoord „Proefkonijn" weer Japans Comedia de la NIOZ speelde in het AMC Opknapbeurt voor het Koger kerkje Achteruit Goed voor het milieu? JENSDAG 3 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Boerhoven, Rogier Deen els we kwijt willen te herbergen. Sterker nog, het wordt door de gemeente middels de informatiekaart zelfs ge propageerd. over wat beter niet in die container kan is geen duidelijkheid geschapen. Zoals op het kaartje staat: zoveel mogelijk troep in het onding, want dat bespaart een hoop geld. En dat zal naar ik vrees in de praktijk dan ook gebeuren, want ge mak dient de mens (helaas niet het milieu waarin hij leeft). Als we straks op Texel overgaan op huisvuilschei- ding aan de bron, (waarvoor we nog een tweede container zullen krijgen), zal er heel wat moeten gebeuren om de bevolking te motiveren. Dat kan je dan niet meer af met een simpel groen kaartje. Ik ben geen tegenstan der van het gebruik van (mini) contai ners, toegesneden op doelmatigheid, milieuvriendelijkheid en een betere er gonomie en evenmin ben ik tegen het verhogen van het reinigingsrecht met 6,5% mits deze verhoging aan toonbaar bijdraagt aan een schoner milieu. Ik wil tenslotte een bijdrage leveren door een aantal aanvullende tips: 1. Leg geen oude kranten onderin uw container maar een plastic zak (oude boodschappentas o.i.d.). Plastic gaat nu helaas toch al bij het huisvuil, dus dat maakt weinig uit. 2. Laat uw container niet langer dan een week overstaan, maar biedt hem elke week ter lediging aan. Dit voor- komst stank, broei en ander ongemak. 3 Maak uw container niet „eens", maar na iedere lediging schoon. Mogelijk worden deze suggesties als nog overgenomen door de gemeente en in een duidelijke voorlichtingsfol der verwerkt. Als men het echter laat bij de thans geldende situatie, kun nen we één ding vaststellen: „De gemeente heeft ons een mooie bak geleverd"! Theo van den Berg, Den Burg. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: A. Winter, Vroonlant 8, Den Burg voor het plaatsen van een garage; J. v/d Pijl, Emmeloord, voor het plaatsen van een semi-bungalow. Waal- derstraat 88, Den Burg; F.A. van der Linde, Kikkertstraat 3, De Cocksdorp, voor het vernieuwen van een bunga low, Joan Hodsonstraat 10, De Cocksdorp; Mevr. van Boven- Huizinga, Kogerstraat 83, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis, Boogerd 1, Den Burg; St.Koninkrijkzaal Texel, p/a Lieuwstraat 4, Den Burg voor het be kleden van een voorgevel, Schilder end 19, Den Burg; M. Tromp, Weverstraat 34, Den Burg voor het veranderen van een voorgevel; JJ. Bruin, Gasthuisstraat 68, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een voorgevel. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Aan de Schilderweg werd donderdag iemand gesignaleerd die op een stuk grond van Staatsbosbeheer sneeuw klokken aan het rooien was. De man koos het hazepad, met achterlating van juten zakken, waarin zo'n vijf kilo sneeuwklokken zat. De man kon later alsnog worden aangehouden. Het be trof een 38-jarige inwoner van Den Burg. jdag is hef weer *over: de s,art li het tweedaagse, traditionele msveiling-spektakel. Door het ■uwe systeem van vooraf kavels Krengen zijn minder spullen binnen Komen dan andere jaren, maar is (kwaliteit beduidend hoger. Wat te Knken van een compleet ingerichte APK-gekeurde camper, een echte Ïvan der Velden en een antieke ;ren zeekijker.... derdagmiddag kunnen nieuwsgie- terecht in het bedrijvengebouw ludeschild om de veilingartikelen ■bekijken. Dat kan ook nog op vrij- bag vanaf 13.30 uur. Om 19.30 uur gmt de verkoping, die afwisselend commentaar zal worden voorzien ir veilingmeesters Jo Roeper en rard Zijm. Zaterdag is de tweede lingdag vanaf 13.30 uur. nieuwe systeem van vooraf in- ingen verliep vlot, hoewel niet ereen had begrepen dat evengoed nog vrije inbreng mogelijk was. Ie hebben nu 800 kavels binnen, is mooi, want dan kunnen we tal en met name aan de echt bij- idere veilingstukken, ruim aan- ;ht besteden", vertelt Lion Gerrit inhaak. Het maximum van 1000 els is weliswaar niet gehaald, tussen de stukken zitten deze echt bijzondere en waardevolle kelen, zoals enkele series onvol- ide schetsen van Souwtje de een Delfts blauw bord mét ech- u hier even tekenen voor uw ge scontainer? Natuurlijk wel. Maar jn hemel, wat een groot, zwart sbeest! Waar laat ik die? In mijn irtuin staat hij foeilelijk, naast m'n agedeur kan niet, want dan kan deur net niet open. In of uit de age kan niet, zonder de auto er stuit te rijden. Maar m'n Ooste- dei kennissen met een klein eshuis aan een smal straatje moe- hem wel op straat laten staan, of sttien minuten laveren en dan door de huiskamer. Goed, wij de meeuwen, katten en honden fi wel kwijt, maar veel erger lijkt hier in De Koog de nachtelijke verdjes", die zullen er vaak mee in „donderjagen" zodat je 's mor- is wel je vuil op straat terug vindt, ir niet je container! Ik vind die wat erg ondoordacht doorge- t en ik weet, dat er in Den Haag een vuilniszakken-blokkade van spunten) vrije keus aan de inwo- is gegeven tussen een grote, kleine container of een vuil ak! r veel erger vind ik het „door- kken" van de nieuwe „ver- rsplanning" voor het dorp De g! Want daarbij wil men ruim van de inwoners van het auto eer afsluiten, of dwingen zich een 250 m. lange voetgan- straat te wurmen! De gemeente namelijk de enige toegangsweg, Nikadel" over zo'n lengte tot gangers voorrangsweg maken, at iedereen, die aan de noordkant de Brinkweg (van Hotel Opduin garage Kikkert) woont, zich daar rheen moet persen! Dit houdt bo- 'en in, dat in feite de Ruyslaan e Brink hun enige afvoerweg dt, zodat die wegen zwaar over- st zullen worden. En alsof dat met genoeg „levensgevaar" zal n, willen ze ook nog ruim van Koog (de wijk Duinroosstraat, armunt, Wintergroen en Strij- tfaat) een smalle toegangsweg n' waarlangs alle in- en uitgaan- Verkeer zich op de Boodtlaan 1 persen. Dat gaat 's zomers om r 600 mensen met 250 auto's! °at er niet aan denken, dat daar een brand met enkele gewon- Komt. Brandweerauto's, zieken en en nieuwsgierigen persen zich naar binnen, maar hoe er weer Namens de Strijbosstraat- °ners is er door de heer Nic. ker een m.i. tien keer beter „ver- SP an voor al deze Koger proble- 'ngediend. Maar nee hoor, er enig commentaar is dat door enieente afgewezen. Zelf krijg ik s erk het gevoel dat „Den Burg" n vanwege de commercie, al- r wil doordrukken en dat de be en van zeer vele Kogers werkelijk gevaarlijk moeten wijken voor n enkele zakenmensen. Koge- wordt toch wakker voordat dit onverantwoorde verkeersplan ven doorgedrukt is. U woont n niet de beslissers! theidscertificaat, een vaas met zilver beslag, munten, een telescoop, nieuwe verml'i'l'oro lopen^° Solexen, meubilair, huisraad en vele fietsen. Catalogus Er wordt een catalogus gemaakt waarin de nummers van de kavels staan met een omschrijving en een kwaliteits-aanduiding (a nieuw, b=zo goed als nieuw, c=gebruikt en in goede staat, d klein gebrek en e alleen voor onderdelen). Deze ca talogus kost f2,- en dient tevens als toegangsbewijs voor de Lionsveiling. Er staat een nummer op en op beide veilingdagen worden daarop een sla groomtaart, een rollade en een partij vis verloot. Bij de ingang is gratis een kopersnummer verkrijgbaar. Dat kan men omhoog houden als men ergens op wil bieden. Er staat ook een nieu we brandkast met daarin ƒ500,-. Voor f\- mag één minuut worden geprobeerd de safe te openen. Lukt dat niet, dan wordt de brandkast za terdag als laatste artikel mét inhoud geveild. De hele veiling staat onder toezicht van notaris Boswijk. Opbrengst Als een artikel wordt verkocht, be taalt de inbrenger 10% van de ver koopprijs. De koper betaalt 15% over de koopprijs. Wordt iets niet ver kocht, dan betaalt de inbrenger 1% van de ophoudprijs (met een mini mum van é5,-). Alle opbrengsten van de Lionsveiling zijn voor goede doe len. Dit bedrag wordt in drieën ver deeld over een nationaal of Evenals vorig jaar houdt het school- restaurant van het lager beroepson derwijs Texel een Japanse week. In de lessen wordt dan aandacht besteed aan de eetcultuur, vormge ving, produkten en gerechten van Japan. Mensen van buiten de school kunnen de sfeer van de rijzende zon proeven door „Japans" te komen eten op woensdag 10 of woensdag 17 mei. Beide dagen wordt een wisselend menu geboden van vis- en vleesge rechten, diverse salades en een bege leidend garnituur van noedels, rijst, zeewier e.d. De ervaring die de leerlingen hierbij opdoen komt in de praktijk vrijwel ze ker van pas. want de Japanse eetcul tuur is in Nederland in opmars. Momenteel zijn al twaalf Japanse restaurants actief, waar de kooktech- nieken die het land vanuit zijn religie kent, worden toegepast. De keuken kenmerkt zich door het verfijnd en veelvuldig gebruik van de natuurlijke internationaal project, het Tesselhuus en een ander goed doel op Texel. Or ganisaties die hiervoor in aanmerking willen komen kunnen zich melden bij de Lions. Vóór Kerstmis zal bekend worden gemaakt waar het geld aan wordt gegeven. Horecahoek De ruimte in het groothandelscen trum is beschikbaar gesteld door Har ry Wetenkamp, die met zijn medewerkers heeft geholpen met de inrichting. Vele Lions zijn dégen bezig geweest de artikelen te noteren en in de hal te plaatsen. Er is weer een horeca hoek ingericht met de belan geloze medewerking van Knor- soepen, Heineken-bier en fris en Tiktak-koffie. De Lionsveiling van volgend jaar is al gepland: vrijdag 11 mei en zaterdag 12 mei. Uon» Paul Kikkert en Gerrit Spanhaak presenteren kevel 216: een serie opvallende stickers smaken van produkten, ondersteund door pittige sauzen, waarbij onderling evenwicht van de bestanddelen en een verzorgde presentatie zeer be langrijk zijn. Wie op een der dagen in school- restaurant „Het Proefkonijn" wil aan zitten, moet tijdig reserveren via telefoon 12121 of 12941. Het vijfgan gen menu kost f25,- per persoon in clusief de Japanse rijstwijn en de groene of jasmijnthee die bij de ge rechten wordt geserveerd. Comedia de la NIOZ heeft de eenak ter „Niemand heeft meer pijn" van Marcel Wernand woensdag opge voerd on het Academisch Medisch Centrum van Amsterdam. Het is één van de twee eenakters die half april op Texel werden opgevoerd. Het verhaal gaat over een broeder die plichtsgetrouw zijn ondankbare taak vervult, zonder dat iemand reke ning met hem houdt, totdat hij erbij neervalt. Dit thema sluit goed aan bij de huidige acties van verpleegkundi gen. Dit was ook de aanleiding om contact te zoeken met het AMC en het actiecommitée daar. In het AMC is een enorme hal, een soort overdekt plein, waar een een voudig podium, zonder decor of gor dijnen, was opgesteld. Alle requisieten werden door het NIOZ naar het AMC vervoerd. De eenakter werd bekeken door vele verpleegkundigen, lopende patiënten, andere personeelsleden en bezoekers. De voorgevel van het Koger kerkje heeft een opknapbeurt gekregen. De muur is gegrlt. Dat gebeurde onder hoge druk, wat gepaard ging met la waai en stofwolken. Er wordt een nieuwe specielaag op de schone muur aangebracht, die zo nodig zal worden gesausd. Ook worden dak en dakgoten van het entréegedeelte ver nieuwd. Dit was dringend nodig we gens ernstige lekkages. De werkzaamheden worden uitgevoerd door firma Gieze uit De Cocksdorp. (foto Paul van der Vis) Een 60-jarige toerist uit Eerbeek stond zondag met zijn Mercedes op de Volharding bij De Cocksdorp. Bij het manoeuvreren om weg te rijden, reed hij achteruit tegen de Mazda van een 33-jarige vrouw uit Amers foort. De schade bleef beperkt dank zij de lage snelheid. R. Kamstra, De Koog. VJn '-: Alle"e Sch">™ a,s Nooiink, Aris Bremer als Ali Musch en souffleuse Rieneke Gieles. Ifoto Maarten van Arkel) Het tij is niet te keren; het college heeft in haar wijsheid besloten om aan de Texelse bevolking een contai ner beschikbaar te stellen voor het huishoudelijk afval. Op zich is dit een uitstekende beslissing, ook uit milieu overwegingen. Er zijn echter in mijn opinie bij de besluitvorming een paar punten over het hoofd gezien. Door de enorme inhoud van de container zal deze, zelfs door een gezin van meer dan twee personen, in de prak tijk niet in alle gevallen wekelijks aan de weg hoeven worden gezet. Daarbij kan je de nodige kanttekeningen plaatsen. Als de container niet direct bij of in huis staat zal de stank wel meevallen. Maar anders gaat, iedere keer als het deksel open moet, gere geld „je neus te gast". Dat is op zich al een vorm van milieu-overlast. Ad vies: zo lang het nog kan het onding wekelijks aan de weg zetten. Met op zet schrijf ik „zo lang het nog kan"; ik ben er namelijk niet gerust op dat straks de frequentie van ophalen nog wekelijks zal zijn. Als de frequentie terugloopt betekent dit inkrimping van dienstbetoon en in het on gunstigste geval, verlies van ar beidsplaatsen. Bij het aanbieden van de container is een kaartje uitgereikt. Het zou van deze tijd zijn als er op dit kaartje, in plaats van de sumiere wenken en voorschriften, duidelijk een aantal nuttige tips hadden gestaan die betrekking hebben op de steeds meer opgeld doende milieu- eisen. Veel verder dan de tip dat je op de bodem wat kranten moet leg gen en „maak uw container eens schoon" komt men niet. Overigens ontdekte ik later dat aan de binnen zijde van het deksel een onduidelijke sticker zit, waarop wèl een gering aantal milieuwenken zit. Hierbij moet ik aanmerken dat in mijn geval de sticker, bij geopende deksel onderste boven zit, zodat ik mijn hoofd een halve slag moest draaien om het te kunnen lezen. Wat kom ik dan tot mijn verbazing tegen? Men moet geen oud papier bij het huisvuil doen. Oh nee?... en die ouwe kranten onderin dan? Een eenvoudige reken som leert het volgende. Een stevige oude krant zal ongeveer 250 gram wegen. Er zijn ongeveer 4.000 con tainers op Texel. Uitgaande van 1 x per week legen is dat op jaarbasis: 250 x 4.000 x 52 52.000 kg. oud papier' Tekst van sticker en kaartje zijn op dit punt dus in duidelijke te genspraak met elkaar. Daar waar wèl een milieuwenk op de sticker staat, wordt de onduidelijkheid alleen maar groter door de afkorting k.c.a. (Hoe veel Texelaars weten dat dit „klein chemisch afval" betekent?). Aanwij zingen zoals: „Waar laat ik batterijen, t.l.-buizen en evt. andere stoffen", mis ik node op kaartje en sticker. Kortom: De voorlichting omtrent de ze zaken is vèr beneden de maat! Een meer gedegen interne voorberei ding, met medeneming van vooral het milieu-aspect en vooral uitgebrei dere informatie was hier beter op z'n plaats geweest en voor een deel is dit misschien nog te bij te sturen door alsnog een duidelijke voorlich tingsfolder aan de Texelse bevolking te doen toekomen. Daarbij kan in rui me mate gebruik worden gemaakt van de kennis in eigen huis. De ge meente Texel heeft een „afdeling mi lieu" in het leven geroepen en ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat deze met betrekking tot de contai ners onvoldoende is geraadpleegd. Ik ben van mening dat de wijze waarop nu het gebruik van de containers bij de bevolking is geïntroduceerd, bij draagt tot het minder kritisch om gaan met het huisvuil. De container is groot genoeg om alle rotzooi die

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7