10.600 artikelen in rt Heijn-filiaal Educatief centrum op Texel als instituut voor basiseducatie? Zilveren speld voor trouwe bondsleden Peuterspeelzaal houdt fancy-fair AVO zoekt collectanten Hoge waardering voor droge worst Subsidie uitbreiding meubelen Inspraak minder validen Baarmoederhalskankeronderzoek Veel plezier bij scoutingwedstrijd Landelijke fietsdag start ook op Texel De Texelse afdeling van de Voedingsbond FNV had vrijdag een feestje. Aanleiding was dat twee leden wegens 25-jarig lid maatschap werden onderschei den met de zilveren speld. Het ereblijk viel ten deel aan Fedde de Jong en Piet Bekker, beiden uit Oudeschild. De speldjes werden tijdens een etentje in ,,'t Grillboetje" uitgereikt door Lidy Zwezerijnen, bestuurster van de Voedingsbond. Dat ge beurde na een toespraak waar in werd ingegaan op de ontwikkelingen op sociaal maatschappelijk gebied, zoals het slechter worden van de uit keringen, het groot blijven van de werklooshgeid ondanks het terugbrengen van de arbeids duur en de noodzaak dat de bonden ook blijven opkomen voor mensen die niet meer werken. Verheugend is dat het aantal bondsleden de laatste jaren snel is gegroeid. De voe dingsbond kreeg er in één jaar 2000 bij. Vooral in het verleden was het bondslidmaatschap vaak een vrij zware belasting. Het contnbutiegeld kon soms met moeite worden opgebracht en dat lukte alleen als ook de partners van de leden de nood zaak daarvan inzagen. Daarom werden ook de vrouwen van de jubilerende Texelse leden in de hulde betrokken: de tot hen gerichte waarderende woorden werden door penningmeester Th. de Porto onderstreept met een geschenk, waaronder bloemen. Fedde de Jong (50) heeft de afgelopen 25 jaar meerdere werkgevers gekend. Hij was eerst (vanaf zijn 14el agrari sche hulpkracht, maar kwam in 1966 bij de toen nog zelfstan dige Texelse zuivelfabriek. Te genwoordig is hij chauffeur van de rijdende melkontvangst in dienst van de Melkunie en zorgt ervoor dat de melk van Texel naar de fabriek in Op meer of Lutjewinkel wordt ge bracht. De 53-jarige Piet Bekker begon ook als landarbeider (in 1952 werd hij lid van de toenmalige r.k. landarbeidersbond Sint Deusdedit), maar kwam nadien bij de Coöperatieve Aardappel bewaarplaats aan het Meierte- bos, een functie die hij van zijn vader overnam. Bekker is daar nu al onafgebroken 25 jaar zo dat hij niet alleen trouw is aan de bond maar ook aan zijn werkgever. Peuterspeelzaal „De Kooterkeet" uit Oudeschild houdt op zaterdag 27 mei een fancy-fair. Onderdelen zijn grab belen, spelen en ponyrijden. Ouders kunnen een potje schaak doen. Ver der lopen er clowns rond en is er een poppenkast. Net als in voorgaande jaren zijn er nog spullen nodig om te verkopen. Wie nog wat heeft liggen, wordt verzocht contact op te nemen via telefoonnummer 13733. Voor de jaarlijkse collecte van AVO Nederland, die op Texel van 15 tot 21 mei wordt gehouden, zijn nog collec tanten nodig. Wie voor het goede doel langs de deur wil gaan, wordt verzocht zich aan te melden bij me vrouw B.J. Pool-Dros, Schilderend 123, Den Burg, tel. 14009. De AVO is de vereniging voor arbeid en wel zijn voor mensen met een handicap. Al zestig jaar bemiddelt de AVO in werk voor gehandicapten en ver strekt financiële hulp indien wettelijke regelingen niet toereikend blijken. 3 MEI 1989 TEXELSE COURANT De echtparen De Jong en Bekker. De automatisering is verder opgerukt. De zeven kassa's (vroeger vijf), die in een andere richting zijn geplaatst, zijn voorzien van apparatuur die de streepjescode op de artikelen leest. De cassière heeft niets anders te doen dan de door de klant aange voerde artikelen op de juiste wijze op de band te leggen. Het opleiden en inwerken van een cassière is nog maar een kwestie van een uurtje. Automatisch worden nu ook flessen met statiegeldwaarde ingenomen. De flessen worden door de klant in het apparaat gezet, dat vervolgens zelf aftast welke waarde de fles heeft en het bekende bonnetje produceert dat bij de kassa kan worden verzilverd. Er is het nodige gedaan om het in de winkel evengoed menselijk te hou den. Onder andere is tegenover de vleeswarenafdeling een gelegenheid gemaakt waar de klanten in gezellige sfeer (gratis) thee of koffie kunnen drinken. Als gevolg van de uitbreiding groeit het personeelsbestand van 32 naar 45 personen. Die personeelsleden maar ook de klanten hebben het af gelopen jaar en vooral de afgelopen twee weken de nodige souplesse moeten betonen. Ondanks het ingrij pende karakter van de verbouwing bleef de winkel open, waardoor het vaak nodig was om 's avonds en 's nachts te werken. „Ik moet zeggen dat iedereen bijzonder goed heeft ge reageerd op het ongemak. Het perso neel bleef vriendelijk en mede daardoor de klanten ook", aldus Wies Hendriks, sinds 1982 chef van het Texelse AH-filiaal. Vlak voor de ope ning moeten de deuren echter een paar dagen dicht: vanaf zaterdag 6 mei om 13.00 uur. De daarop volgen de dinsdagavond van 17.30 tot 19.30 uur is iedereen welkom om de ver nieuwde zaak onder het genot van een hapje en een drankje te bekijken en woensdag 10 mei is de eigenlijke openingsdag, ook met de nodige at tractieve activiteiten. Parkeren Gebrek aan parkeerruimte bij het AH- filiaal is een probleem dat nog niet is opgelost. Een groot deel van de tijd staat het hele terrein vol en ook het openbare parkeerterrein aan de ande re kant van de Wilhelminalaan, zodat de klanten hun auto op grote afstand moeten parkeren (of naar een andere winkel gaan). Hendriks is hierover in onderhandeling met de gemeente. De uitbreiding van het filiaal, naar een ontwerp van architektenburo Jan Visser, werd tot stand gebracht door TEBO. Verder werd meegewerkt door Westerlaken (straatwerk), Veltkamp (loodgieterswerk) en de Verenigde Schilders. De aanleg van electra en verwarming werd uitgevoerd door be drijven van het vasteland. De onlangs gehouden Achtste Va kwedstrijd van de Confrérie des Chevaliers du Góute-Androuille de Jargeau te Amsterdam heeft een eervol resultaat opgeleverd voor sla ger Harry Blauw uit Oudeschild. Voor zijn inzending van vier soorten droge worst werd hij uitgeroepen tot een van de vier bekerwinnaars. Het was een internationale wedstrijd, waaraan door slagers uit 18 landen werd deelgenomen, merendeels uit Nederland, die allemaal droge worst inzonden. De foto werd gemaakt bij de prijsuitreiking in Veldhoven en toont Harry Blauw met zijn vriendin Lianne Dijker, nadat zij uit handen van juryvoorzitter Jac.q. Metsemakers de beker en oorkonde in ontvangst hebben genomen. Het was de twee de keer dat slagerij Blauw met deze eer ging strijken. Gemeentelijk educatief centrum „De Hoop". Dit is de naam voor een scholingsinstituut voor basiseduca tie, lessen aan buitenlanders, be roepsoriëntatie en andere volwassenenscholing, die is voor gesteld in een advies aan het college. In 1983 startte de toenmalige Wel- zijnsstichting met alfabetiserings- werk. Na uitbreiding met het project Open School werd in 1987 de ex ar tikel 61 commissie Basiseducatie in gevoerd. Hierbij worden lessen taal, rekenen, sociale vaardigheden en sinds 1988 zelfstandig wonen gege ven. Basiseducatie heeft twee be roepskrachten die elk voor 16 uur per week in dienst zijn. Daarnaast wordt gewerkt met vrijwilligers. Ongeveer 50 personen maken jaar lijks gebruik van deze faciliteiten. Daarnaast doet een stijgend aantal anderstaligen mee Basiseducatie wordt gesubsidieerd door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen op basis van een rijksregeling. Gemeente Texel krijgt jaarlijks ongeveer 750.000,- en draagt zelf zo'n F12.000,- bij. PBVE De Primaire Beroepsgerichte Volwas senen Educatie (PBVE) is in 1985 gestart met een administratief leer-en werk project, dat opleidde voor een landelijk erkend diploma. Dit werd in '86 herhaald en vanaf 1987 wordt jaarlijks een project beroepsopleidin gen en beroepenoriëntatie voor herin tredende vrouwen gehouden. Hiervoor kreeg de gemeente 726.000,-en werd de raad ieder jaar gevraagd 720.000,- bij te dragen. Elk jaar is plaats voor 16 deelnemers en de belangstelling blijft constant. Voor de uitvoering en coördinatie van deze projecten wordt door de ge meente elk jaar een contract afgeslo ten met de directeur en de educatief werker van de Basiseducatie. Voor het seizoen '89/'90 zullen op Texel twee PBVE-projecten worden gehou den: een voorbereidend beroepsjaar en een kwalificerend project voor ad ministratief toeristisch medewerker. Sociale dienst Het vroegere artikel 36 WWV bood gemeenten die sociaal-culturele acti viteiten voor WWV-gerechtigden hiel den een subsidiemogelijkheid. De uitvoering van de WWV (=Wet Wer kloosheids Voorziening) berust bij de Sociale Dienst. Die had een afspraak met de Sociale Dienst van Den Hel der, waardoor Texelse WWV-ers kon den meedoen aan cursussen, door gemeente Den Helder georganiseerd. Hiervan werd door maar weinig men sen gebruik gemaakt. Het nieuwe artikel 36 WWV kent een bijdrage aan gemeenten op basis van het aantal werkzoekenden. De bijdra ge voor Texel voor 1989 is 719.250,-. De doelgroep is van WWV- gerechtigden gewijzigd in bij het ar beidsbureau ingeschreven werkzoe kenden. De raad heeft vorig jaar besloten de ontvangen artikel 36 gelden te kop pelen aan de PBVE. De Sociale Dienst van gemeente Den Helder vraagt nu echter om die art. 36 gel den omdat daar die WWV-cursussen worden gehouden. In het verleden kreeg Den Helder dit geld op basis van het aantal deelnemers, waaron der zich Texelaars bevonden. Meer kosten De uitvoering van basiseducatie brengt op Texel meer kosten met zich mee dan aan de vaste wal. De rijks regeling dekt niet alle kosten af. Er wordt geacht dat de lessen voor an derstaligen, die niet onder de rijksre geling vallen, door de gemeente worden bekostigd. Lessen aan buiten landers worden vaak gegeven door vrijwilligers, onder wie het verloop toch vrij groot is. De gemeente heeft zich bereid verklaard asielzoekers op te vangen, dus verwacht mag wor den dat het aantal anderstaligen dat een beroep op basiseducatie zal doen gaat toenemen. Daar staat geen uit breiding van rijkssubsidie tegenover. Met ingang van dit jaar wordt basise ducatie echter gefinancierd op basis van: aantal volwassen inwoners van een gemeente, het opleidingsniveau c.q. achterstand en het aantal vol wassen leden van culturele en/of et nische minderheden. Dit nieuwe systeem van subsidiëring wordt gelei delijk ingevoerd en levert Texel per jaar 76000,- meer op Daarnaast is de beleidsvrijheid van gemeenten uit gebreid, zodat naar eigen inzicht geldmiddelen kunnen worden ingezet. Wél vrijwilligers Eén van de adviezen aan het college was het beschikbaar stellen van één formatieplaats (10 uur per week) voor lessen aan anderstaligen. B W vin den echter dat vrijwilligers dit werk moeten blijven doen. Wel ging men accoord met de voor stellen een organisatorisch kader te stichten voor arbeidsmarktgerichte volwassenen-educatie, de beschikba re art.36 gelden voor de PBVE- activiteiten te gebruiken, de aanstel lingen van de directeur en educatief medewerker van commissie Basise ducatie uit te breiden met 7,6 uur per week voor PBVE-activiteiten, het mogelijk maken van Texelse deelna me aan Helderse art. 36 WWV- cursussen en een strikte financiële scheiding aanbrengen per 1990 tus sen basiseducatie en PBVE enerszijds en art. 36 activiteiten voor Texelaars anderszijds. Om alle misverstanden te vermijden wijst het S.V. Texel-bestuur er op dat de door gemeente Texel geweigerde subsidie-aanvraag (garantiestelling) niet slaat op de profweek in augus tus aanstaande. Deze aanvraag was nog gebaseerd, op het spelen van één profwedstrijd tegen FC Utrecht in 1988 Het is niet de bedoeling ge weest om voor het aanstaande prof- gebeuren (wedstrijden tegen Volen- dam, Utrecht en de oud internationals) subsidie aan te vragen. Het S.V.T.-bestuur iisdag 10 mei opent het Albert Ljlliaal aan de Waalderstraat in [Burg zijn deuren na een uitbrei- verbouwing die een half jaar |slag heeft genomen. De Lpoppervlakte werd daarbij met fm2 vergroot, waardoor het aan- jerschillende artikelen op 10.600 worden gebracht, wat een ver deling betekent. alle sectoren is nu veel r keus en er zijn ook nieuwe pro- groepen toegevoegd. Het belang- is de ambachtelijke jrij-afdeling. Die wordt dagelijks vers vlees bevoorraad door de rale AH-slagerij uit Zaandam en jrie personeelsleden: de Texelaars v de Jager en Ab Pinkse en chef i Appel uit Den Helder. In de sla- wordt o.a. zelf gegrilld en er shoarma gemaakt, betreft de uitbreiding van de be ide produktgroepen kan worden ■zen op de collectie kant en klare artikelen (waaronder complete tijden) bestemd voor de magne- De collectie bier is uitgebreid diverse buitenlandse soorten en ook ruime keus in buitenlands Ook de kaas- en vleeswarenaf- heeft nu veel meer te bieden, (afkomstig van Dros uit Oude- d) wordt nu los en vers ver- De diepvriesafdeling is in ig meer dan verdubbeld en het- geldt voor de „daily shopping" ilen waartoe huishoudelijke arti- lampen, borstels, naaigerei e.d. ren. iotoren van de koelapparatuur (zonder dat het geluid ervan ndere vertrekken kan doordrin- in een ruimte op de bovenver- ng en worden electronisch via llefoonlijn permanent gecontro- op goede werking, reet bij de ingang gemaakte en fruitafdeling is ook indru- kend. Naast het vertrouwde as- nent zijn hier nu ook ilandse spullen te krijgen, zoals tëtans uit Indonesië en gember azilië. ten driedaags feest werd het rd: de opening van het geheel luwde en uitgebreide pand van rbeek Meubelen. De totale ver- uimte is hiermee gekomen op »eer 3000 m2. iand van Moerbeek Meubelen is Ie broers Joop en Ide. De be roering wordt gedaan door Joop n vrouw Anneriet. irbouwing startte in de laatste van augustus. „We hadden zo'n doorloopsteegje in de pui en rilden we bij de winkel trekken, het middengedeelte van het bleek in zo'n slechte staat dat at meteen maar hebben laten ippen", vertelt Anneriet beek. ileef niet bij het middengedeelte, lormalige woonruimte midden i de zaak werd als verkoopruim- gebruik genomen, is de verbouwingen ging de ver- gewoon door. Mevrouw Moer- .,Nou ja, gewóón.... We hebben in een grote opruiming gehou- 'mdat we ruimte moesten ma- Toen is het magazijn ingericht ïrkoopruimte en hebben we aan ilhelminalaan een tijdelijk maga- gebruik genomen. Ons perso- s fantastisch geweest. Ze an hier avond aan avond meege- n", zerbouw- en vernieuwingsplan- iparen vooraf op papier gezet, Moor de werkzaamheden vlekke- Wiepen. Alleen de brandbeveili- maatregelen die moesten an getroffen zorgden voor enige iging. De winkel is ook aange- voor rolstoelgebruikers, baek Meubelen heeft het assor- uitgebreid met lederen «tollen van Cityleder en meubi- an inkoopcombinatie Voorkeurs- 1 «We willen up to date blijven ,s wat meer op jongeren rich- aldus Anneriet Moerbeek. De •tie blijft echter keus voor ieder- ■"oden. „Je kan op een eiland ■Specialiseren. De boot brengt ons wel extra kosten met zich maar die kén je niet doorbere- ■b anders word je te duur". ï,e verbouwing hebben volgende 'meegewerkt: Alkema (archi- E Drijver (aannemer). Van der H1 jg'as), Oele (dakbedekking) en sectra) Schoo (verwarming) en (sloopwerk). PAGINA 9 ^MEDEDELINGEN VAN B EN W Burgemeester en wethouders zijn van plan om speciaal voor ouderen en minder-validen meer inspraakmoge lijkheden te scheppen bij de opstel ling en uitvoering van civieltechnische werken (bijvoorbeeld herinrich tingsplannen). De gedachten gaan uit naar de instelling van een klein plat form dat één twee keer per jaar de planning van de afdeling Weg- en Waterbouw van de dienst Gemeente werken onder de loupe neemt. Ook kunnen vanuit zo'n platform voorstel len worden gedaan omtrent voorzie ningen t.b.v. ouderen en/of minder validen zonder dat daarvoor al een gemeentelijk plan is. De werkcom- missie Texel van de Regionale Stich ting Welzijn Ouderen is inmiddels verzocht om een afgevaardigde na mens ouderen in zo'n platform af te plaatsen. Aangezien een specifieke belangenorganisatie voor minder- validen op Texel niet aanwezig is, worden middels deze mededeling minder-validen die graag willen mee denken over opstelling en uitvoering van bovengenoemde werken, ver zocht zich schriftelijk dan wel telefo nisch te melden bij de heer D. van der Wel van de afdeling Culturele Za ken van de gemeentesecretarie (tel. 13041 toestel 130). MEDEDELINGEN VAN B EN W Deze week zijn door de gemeente oproepen t.b.v. het baarmoederhals kankeronderzoek verzonden aan op Texel wonende vrouwen die zijn ge boren in de jaren 1950 en 1953. Hoewel deelname aan dit onderzoek niet verplicht is, wijst het gemeente bestuur bij deze op het grote belang van deelname aan dit onderzoek. Texelse vrouwen die geboren zijn in 1950 of 1953 die, om welke reden dan ook, geen oproep hebben ont vangen worden verzocht zich in ver binding te stellen met D.P.J. van der Wel van de Gemeentesecretarie (tel 13041, toestel 130). Afgelopen weekeinde deden op Texel zo'n 30 jongens en meisjes van Texel en uit Den Helder mee aan de scoutingwedstrijden van het district Noordholland Noord. In vijf groepjes bestreden zij elkaar gedurende twee gezellige dagen. De winnaar van de ze wedstrijden mocht deelnemen aan de landelijke wedstrijden die bin nenkort in Ommen worden ge houden. De wedstrijden begonnen zaterdag om 13.00 uur met een wandeltocht vanaf 't Horntje naar hoeve „Bloem- wijk" waar zou worden gekampeerd. Tijdens deze wandeling moesten de deelnemers diverse opdrachten uit voeren. Bij elk van de zeven posten werd gekeken naar de vaardigheid van de deelnemers op onderdelen als het seinen met vlaggen en het aan leggen van verbanden. Hoogtepunt van deze eerste dag was zonder meer de primitieve maaltijd in het bos, waarbij hutspot werd klaarge maakt in pannetjes, die de deelne mers zelf moesten maken van aluminiumfolie. Om omstreeks 21.00 uur kwamen de deelnemers aan op het eindpunt waar, na het kampvuur, de tent werd opgezocht. De wedstrijden van zondag stonden in het teken van Sint Joris. Tijdens een puntenspel moesten opdrachten worden uitgevoerd die iets te maken hadden met het verbeteren van de wereld. Zo waren er opdrachten over natuur en milieu, windmolens, discri minatie en rechtspraak. Uitslag: 1, Meeuwen van Jutters Willemsoord 129,5 punten; 2. Gidsen van de Jeroengroep 116 punten, 3. Bevers van de Jeroengroep 111 punten; 4. Valken van Minerva 105 punten; 5. Panters van Prinses Wilhelmina 110,5 punten. De zestiende landelijke fietsdag wordt door de ANWB, TROS en de Nederlandse VVV's gehouden op za terdag 13 mei. Op Texel zijn twee startplaatsen: bij het VVV-kantoor op de Groeneplaats te Den Burg en bij Fietsverhuur 't Horntje. Er zijn verschillende routes uitgezet, die variëren in lengte. Een routebe schrijving kost 73,- en met de aan schaf daarvan heeft men kans op prijzen: per provincie is er een fiets te winnen en per route een verre kijker. De opbrengst van de landelijke fiets dag is voor een goed doel. Dit jaar zal een bijdrage worden gegeven aan natuurbescherming. Molens De landelijke fietsdag valt samen met de Nationale Molendag. Molens waarop een blauwe wimpel zichtbaar is, kunnen worden bezichtigd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9