Tijdens open dag laten we jen waar we mee bezig zijn K) Jaar mariniers op de Mok oede resultaten ixelaars in een ini-triathlon Sint zit krap bij kas.... Aanrijding met paard Jaap Dros weer schaakkampioen Explosieven Open dag bij jeugdherbergen Zaterdag ronde van De Waal Van Voor prijzen voor topkwaliteit en lange levensduur 995,- 1395,- Bakker's Ijzerhandel b.v. Volleybal-interland in Den Helder Examenstunt RSG was beestenboel jDAG 12 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 11 wildste verhalen doen soms de ,de over het amfibisch opleidings oefenkamp van het Korps Mari os op de Mok. Dat er kernwapens en grote onderzeeërs vlakbij □en.. Vrijdag 19 mei kan iedereen controleren wat daar van waar tijdens de open dag van de Joost tirleinkazerne. j IJ veertig jaar lang wordt de zuid- „t van Texel bemand door mari- rs. Voor de oorlog, vanaf 21 lustus 1917 werd de Mok gebruikt vliegkamp voor de Marine- htvaartdienst. Toen op 14 mei 40 de Duitsers binnenvielen maak- het marine-personeel op de Mok vliegtuigen en hangars onbruik- jcies vijf jaar werd de kazerne ge likt door de Duitsers die er een htdoelbatterij van maakten. 17 juni 1949 werden er mariniers stationeerd De Mok werd een am- sch oefenkamp als dependence de Braam Houckgeestkazerne in Pas in 1983 werd de naam de majoor der mariniers J. Dour- (drager van de militaire Willem- tdel verbonden aan het Texelse dat vanaf dat moment fstandig was. Te druk juni zou de open dag eigenlijk eten worden gehouden, om het irtig jarig jubileum te vieren. „Het echter veel te druk met oefe- ien en opleidingen, daarom heb- we besloten het in mei te doen", s Luitenant F. van der Voort, jfd van de opleidingen. Mok heeft zo'n 100 „vaste" be- nningsleden. Per jaar komen er on eer 4500 militairen voor een Biding. De mariniers worden vaak rraagd bijstand te verlenen aan te evenementen in Nederland en gaan geregeld op oefening. Aan de open dag zullen 80 mariniers meedoen: 40 's ochtends en 40 's middags. „Dan hebben ze allemaal een ochtend of middag vrij om hun familieleden te ontvangen en daar mee rond te kijken", vertelt Van der Voort. Parkeerprobleem Na het ceremonieel vlaghijsen gaan vrijdag om 9.05 uur de poorten open voor bezoekers. Die kunnen niet per auto het terrein op. Van der Voort: „We zitten met een gigantisch par keerprobleem. We kunnen nooit al die auto's van bezoekers bergen en op de Mokweg kunnen ze ook niet staan". Daar is een oplossing voor gevonden: wie zijn auto op het Mol- werk parkeert, wordt gratis door een leger-bus naar het begin van de Mo kweg gebracht. Van dat punt tot de ingang van de kazerne rijdt een feesttrein, waar bezoekers voor f2,- per persoon mee heen en terug kun nen. Toegang tot de kazerne is gratis. Naast het wachthuisje zal een tent !l>B«r Texelse atleten Nel Bruining, Appel, Henk Stevens en Sico «ofebben zondag tijdens een mini- in Hippolytushoef goede naties geleverd. Onder goede «omstandigheden zwommen ze ngfcxneter in een zwembad. Daarna 45 kilometer fietsen op Wie- rh B®8"en om9ev'n9' waarvan onge- "reen kilometer over kasseien, irdoor de deelnemers hevig door Baar werden geschud en zich in de ir de France waanden. Ter afslui- werd 10 kilometer gelopen, uitslag: Bruming (2e bij veteranen dames) 18.19. n Appel (het was zijn eerste tri- Ion, 6e bij de veteranen) 2.16.20. Stevens 2.16.20 (beste tijd met iele minuten verbeterd). ioDob 2.08.58 (beste tijd met 14 iuten verbeterd) Sinterklaas heeft het niet meer zo breed! De jaarlijkse aan komst in Oudeschild kost f715,- (flOO,- voor de boot, f150,- voor de dranghekken, f300,- voor de pepernoten, f90,- voor het vervoer van Sint en Pieten en f75,- voor fanfare KT F) en dat wordt de goedhei ligman teveel. Daarom zal aan de gemeenteraad worden ge vraagd subsidie te verstrekken, opdat de oude heilige in no vember weer het eiland kan be treden. De collegeleden zijn hun kindertijd nog niet verge ten. Ze beschouwen de aan komst in Oudeschild als een activiteit voor de hele gemeen te, een folkloristisch evenement dat niet mag worden gemist. Ze willen het bedrag wel betalen. De f715,- wordt tot nu toe op gebracht door de Stichting Fol klore Texel, die daarnaast ook de intocht in Den Burg fi nanciert. Zondagavond rond 23.00 uur deed zich op de Westerweg een aanrijding voor tussen een 22-jarige Cocksdor- per automobilist en een losgebroken paard van familie Lap uit de Hemmer- kooi. De auto raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. Het paard bleef praktisch ongedeerd. w«lse atleten die meededen Ban de mini-triathlon Wieringen. Ifoto Els van der MeerI staan waar programmaboekjes (ook gratis) worden verstrekt. Het is te vens het verkooppunt van het Marine Sanatorium Fonds, waar dassen, pet ten, posters enz. kunnen worden ge kocht. Er zijn consumptiebonnen (T3,25 voor eten) verkrijgbaar en er is een „vraagbaak", waar iedereen voor alle informatie terecht kan. Bij verschillende stands op het terrein kunnen de bonnen worden ingewis seld voor drinken en de bekende „nasi-hap". Helikopters Om 9.30 uur begint een doorlopende informatieve filmvoorstelling „Mari niers van vandaag". Een Lynx-helikopter geeft een de monstratie om 10.00 uur. Het redden van drenkelingen, de wendbaarheid van het toestel en het vanuit de heli kopter op een varend vaartuig afda len van mariniers zal worden getoond. Om 10.20 uur beginnen landingsvaar tuigen (LCA's) rondvaarten met be zoekers te maken. In de haven is een volledig bewapende LCA onder ca- mouflagenetten te bezichtigen. Vlak voor de wal zal worden getoond hoe wendbaar een LCA is. Tien minuten later wordt een de monstratie gegeven door een team met zes zodiac-rubberboten (LCRM's). Daarna kan ook met deze rubberboten een rondvaart worden gemaakt. Het dragen van een red dingsvest is verplicht voor wie mee wil varen met een LCA of LCRM. Er Met toch nog en royale voorsprong op de als tweede geëindigde Rinus Vittali is Jaap Dros opnieuw Texels schaakkampioen geworden. Wim Hoekman, die met name in februari en maart een krachtige aanval op de eerste plaats uitvoerde, eindigde als derde, terwijl Auke Terpstra, die aan het begin van het seizoen zijn beste schaakprestaties leverde, genoegen moest nemen met een vierde plaats. Het schaakkampioenschap was spannender dan in voorgaande jaren vooral omdat Dros in het voorjaar een paar geduchte nederlagen incas seerde, waardoor het veld van ach tervolgers hem tot zeer nabij wist te naderen. Juist op tijd wist Dros de crisis in zijn spel te bezweren en de koppositie vast te houden, te meer daar Vittali en Hoekman aan het eind van het seizoen nog enkele ma len onderuit gingen en op een niet meer te overbruggen achterstand kwamen. In de laatste ronde van de interne competitie van schaakclub En Pas sant die maandagavond in de Linde boom werd gespeeld, werd Rinus Vittali verslagen door de beheerst spelende Piet Bakelaar. De opening was beslist voor de met zwart spe lende Vittali, maar de afwikkeling die in het middenspel op het bord kwam bracht Bakelaar terug in de strijd. Door enkele onnauwkeurigheden ver speelde Vittali een pion, waarna Ba kelaar niet veel moeite had zijn materiële voorsprong in winst om te zetten. Wim Hoekman en Jaap Dros speelden een troebele partij waarbij Hoekman een stevig initiatief ver kreeg. Geplaagd door tijdnood besloot Hoekman tot een stukoffer dat door Dros op prozaïsche wijze werd weerlegd, waarna de strijd voorbij was. Kees Kistenmaker ver knoeide een zeer gunstig toren eindspel tegen Piet Cornelissen met een regelrechte blunder, waardoor Kistenmaker vermoedelijk net de vijf de plaats misloopt. Die zal gaan naar Martien Witte die in een hyperscher- pe stelling Roel Riegman op het ver keerde been zette. Rogier Daan bracht in een tactisch gevecht een fraai positioneel kwaliteitsoffer tegen Taeke van Lingen. Daan had onge twijfeld alle troeven in handen, maar toen hij niet doortastend genoeg op trad verspeelde hij zijn kansen en de partij. Martien Birkenhager en Bah- man Rahmani speelden een rommeli ge partij, waarin beiden om de beurt er stevig op los knoeiden. Birkenha ger had het geluk dat Rahmani de laatste fout maakte, zodat hij enigs zins fortuinlijk de zege pakte. Volgen de week moeten alle afgebroken partijen worden uitgespeeld, opdat de definitieve eindstand berekend kan worden: niet uitgespeelde partijen worden gearbitreerd. Uitslagen: E de Visser- D Leegwater 1-0; P Cornelissen- K Kistenmaker 1-0; T. Drevel- W. Pranger 1-0; P. Bakelaar- M Vittali 1-0; D. Leegwater- E. de Visser 1-0; T. van Lingen- R. Daan 1-0; R. Rjiegman- M. Witte 0-1; Th. Witte- M. Golpa 1-0; M. Birkenhëger- B. Rah mani 1-0 Wat doen ze daar allemaal op de MokKom naar de open dag en ontdek het zelf! zijn voldoende exemplaren beschik baar. Parachutisten Rond 12.00 uur zal een vijf man sterk parachutisten-team een vrije val uit een helikopter uitvoeren en ergens op het terrein landen. In de rubberbotenloods hangt een ac tuele fototentoonstelling over het werk van de Marine en mariniers. In verschillende tenten op het terrein worden allerlei wapens getoond, zo als een stinger, een 120 mm. mortier en het anti-tankwapen „Dragon". Daarnaast is er een tentoonstelling van verbindings- en transportmidde len. Alle boottypen die op de Mok worden gebruikt mogen worden be zichtigd. 's Middags worden alle demonstra ties herhaald. Om 15.30 uur stoppen de rondvaarten en andere vaarbewe- gingen. Om 16.00 uur is de open dag ten einde en keert de rust weer in de kazerne. Bij de politie zijn vrijdag weer diverse explosieven gemeld. Eén granaat werd gevonden bij landbouwwerk- zaamheden aan de Schorreweg, twee werden door een kotter opgevist en twee zijn op het strand gevonden. Ze zullen te zijner tijd door de Duik- en Demonteergroep van de Marine wor den vernietigd. Zaterdag viert de Nederlandse Jeugdherbergen Centrale NJHC haar zestigste verjaardag. Dit gebeurt met een open dag in alle aangesloten jeugdherbergen in Nederland. Ook de Texelse jeugdherbergen, die beide bij de centrale zijn aangesloten zul len zaterdag open staan voor publiek. Van 11.00 tot 16.00 uur zijn bezoe kers welkom in de beide Texelse jeug- deherbergen Panorama en De Eijercoogh. Bezoekers kunnen op hun gemak rondkijken en folders meene men, terwijl in beide jeugdherbergen een kopje koffie klaar staat. Vanwege de Pinksterdrukte is Panorama be perkt opengesteld en zijn bepaalde ruimtes niet voor het publiek toegan kelijk. Om 14.00 uur begint in De Ei jercoogh een toneelvoorstelling met medewerking van Rob Valkenburg. Bij goed weer wordt buiten gespeeld. Het toneelstuk zal gaan over jeugd herbergen. Naast een kopje koffie krijgen de bezoekers van beide jeugd- herberegen een lot aangeboden, waarmee een rondvlucht boven Texel valt te winnen. De winnaars krijgen dezelfde avond nog bericht. Maar ook op landelijk niveau is een loterij aan de open dag verbonden. Alle stellen die elkaar in een van de NJHC-jeugdherbergen hebben ont moet, kunnen tijdens de open dag een foto inleveren, waarop zij beiden staan in of bij de jeugdherberg. Met inlevering van deze foto wordt dan meegedongen naar een weekend voor twee in een van de NJHC- jeugdherbergen. De auto's moeten uit het straatbeeld verdwijnen en zelfs de bakker kan zijn ronde niet doen, maar zaterdag middag wordt de wielerronde van De Waal gehouden. De rit telt niet al leen mee voor het Texels/Wol- schuurtje klassement maar ook voor het Noordhollands Old Inn jaarklas sement. Dat laatste is eervol voor De Waal want slechts één andere Texelse wie- Ierrace (de Zuidema-race in De Cocksdorp) telt ook mee voor deze Noordhollandse competitie. In ver band daarme zou het aantal renners wel eens heel groot kunnen zijn, al zal het feit dat diverse sponsors aan trekkelijke premies in het vooruitzicht hebben gesteld, ook een rol spelen. Fovorletde overkanter Pim Keetman die in zeer goede vorm schijnt te ver keren. Ook Texelaar Evert Koopman is een kanshebber waarmee ernstig re kening moet worden gehouden. In de ronde van Oosterend presteerde hij uitstekend. Net als in de andere dor pen berust de organisatie bij de Wie lervereniging Texel in samenwerking met de dorpscommissie. De start is om 14.30 uur op het Ho- gereind. Op de Waalders wordt het beroep gedaan auto's en andere obstakels naar plekken buiten de rou te te brengen. Die route is: Hoger- eind, Polderweg, Zaandammerdijk, Laagwaalderweg, Hogereind. Ook de bakker van 't Gouwe Boltje kan in verband met de wielerronde niet via de routestraten zijn ronde doen, wat op de zaterdag voor Pinksteren voor SABO grasmaaier type 43 4 TH 43 cm maaibreedte, krachtige 4-takt benzinemotor, centrale maaihoogteverstelling, gemak kelijk starten door electronische ontsteking. Normaal T1440,— Nu. zolang de voorraad strekt SABO grasmaaier type 52 4 TH 52 cm maaibreedte, krachtige 4-takt benzinemotor, centrale maaihoogteverstelling, gemak kelijk starten door electronische ontsteking. Normaal f2016,— Nu, zolang de voorraad strekt Sabo grasmaaiers met 2 jaar garantie en 15 jaar garantie op het maaihuis. telefoon 12346 de mensen vervelend is. Afgesproken is daarom dat de bakker op drie plaatsen standplaats zal innemen: bij Pieter Rey, aan het eind van de vent- weg bij de bejaardenwoningen en op de Bomendiek bij Beekman. Dinsdag 4 juli wordt de volleybal wedstrijd Nederland-Frankrijk (heren) gespeeld in sporthal „De Slenk" in Den Helder. Aanvang 19.30 uur, 18.05 uur boot heen. Er wordt gepro beerd om alle kaarten tegelijk te bestellen. De mensen die er naartoe willen kunnen contact opnemen met Janny Koning. Telefoon 12863. Er vaart geen extra boot dus moet iedereen met de laatste boot (21.35) uit Den Helder terug. Kosten: jeugd tot 14 jaar f5,—. Senioren f12,50. Opgeven voor 15 mei. Schapen in de hal en een paard in de leraren-garderobe. Met veel geblaat en gehinnik werden de RSG-docenten woensdagochtend op school verwelkomd. Na een nachtje zonder slaap hadden circa 55 examenkandidaten van de 5 Flavo- en 6 Atheneum-klassen het schoolgebouw letterlijk ver anderd in een beestenboel. „Slagen, zakken, feest, ellende; eerst nog even een beesten bende", luidde de slogan op een groot spandoek boven de schoolingang. De reacties van de leraren liepen uiteen. Een aantal haalde de schouders er over op, anderen ergerden zich eraan dat dieren werden inge zet en beklaagden zich over de rommel. „Wie zal dat allemaal opruimen?" De betrokken leer lingen stoorden zich intussen nergens aan en verdrongen zich bij de schoolband in de aula of bij de „zeephelling". Al le trappen naar bovengelegen verdiepingen waren gebarrica deerd, op één na: de hoofdtrap, waarover landbouwplastic was gespannen, ingesmeerd met groene zeep. Slechts leraar Van Nijen ging de uitdaging aan en moest dat met een glibberig pak bekopen. De geïrriteerde rector Heetveld schoof het stuk plastic wat opzij en trok zich aan de trapleuning omhoog, zo dat hij veilig de lerarenkamer kon bereiken. Toen later ook enkele leerlingen de zeephelling namen en op de bovenste eta ges keet trapten, nam de schoolleiding het besluit alle lessen tot het eind van de och tend op te schorten. Dat moest ook wel, omdat bijna alle lera ren per bus waren opgehaald en naar het zwemparadijs wer den vervoerd. Zwemkleding was geregeld via de respectie velijke echtgenoten(-s). In Cal- luna werden vermakelijke spelletjes gedaan, zoals een miss- en mister-verkiezing waarbij de docenten Kitty Bak ker en Wop Rienks als besten uit de bus kwamen. Aan de Emmalaan viel inmiddels het definitieve besluit de hele dag geen lessen meer. Opruimen moest nog wél, hetgeen ge beurde door schoolpersoneel met hulp van een slinkend aan tal examenkandidaten. De exa mens beginnen aanstaande woensdag.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 11