Cjrocn kwarts Jexels in het harL, jans op sportcentrum [t Stappeland stijgt I Aftandse brug door duiker vervangen fóór bouwvak openbaar oilet in Oudeschild hderzoek: plannen Erwich haalbaar moederdag martin tromp I Moederdag idee? Ambachtencentrum open in Pinksterweek Raad naar overzees gebiedsdeel Mishandeling Fissier snelkookpannen maken het koken eenvoudiger Bakker's Ijzerhandel b.v. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.380 Kactio* Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ■20-12741- iverktiid deze week tot en met dinsdag a.s Harry de Graaf. Peli- 1^,75, De Koog, telefoon 02220 - 17266 nr advertenties, abonnementen, etc,, Llrl De Rooy BV„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 VRIJDAG 12 MEI 1989 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f"\,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr 67 34 60.398. ontwikkeling van het artikel 11-gebied ,,'t Stappeland" aan Nikadel begint steeds vastere vormen aan te nemen. Jarino I eft de voor de bouw van vakantiewoningen benodigde grond In de gemeente verworven, een artikel 19-procedure voor dit I lisjespark-plan en de verkeersafwikkeling wordt momenteel ge- 1 erd (aanstaande woensdag worden de ingediende bezwaren I dens een commissievergadering behandeld) en aan de plannen ior een sporthotel en sportevenementencentrum wordt ge- >[kt. Dit laatstgenoemde plan, van Nico Erwich uit De Koog, is ans in een nieuwe fase beland. Met de recente positieve uit- msten van een haalbaarheidsonderzoek in de hand, tracht Er ich nu de financiering rond te krijgen. i het aan Erwich ligt, verrijst er het volgend seizoen een grote met vier indoor-tennisbanen, drie uashzalen, een sauna, fitnessruim- en kantine. Buiten worden even- as vier tennisbanen aangelegd en tweede instantie een sportveld, wich wil nog laten onderzoeken of a kunstgrasveld mogelijk is. Het ntrum zal bij de bouw niet worden lombineerd met het sporthotel, tde initiatiefnemer van dat ande plan, Ben Rab uit Oudeschild, ift Erwich wèl contact gehad. Als het sporthotel tezijnertijd (tenminste 1991) van de grond komt, zal er een samenwerkingsverband zijn met het sportcentrum, zodat beide bedrijven elkaar versterken. Precies een jaar geleden stapte Nico Erwich voor het eerst met een ge durfd plan naar de gemeente. Hij wil de in het al jaren braak liggende artikel 11-gebied een „sportevene mentencentrum" realiseren. Vooral de sporten tennis en squash zouden hierin een vooraanstaande plaats bqvóór de komende bouwvakvakantie zal op het haventerrein in Oudeschild een openbaar toilet met was- en douchegelegen- iid worden gebouwd. Dit nogal onverwachte besluit kon dins- igavond door de gemeenteraad worden genomen omdat de ouw van een openbaar toilet in De Koog dit jaar niet doorgaat, et daarvoor uitgetrokken geld zal nu in Oudeschild worden sleed, waar een openbaar toilet al jaren geleden als dringende ndzaak werd gezien. Drwaarde is wel dat de dorpscom- zich zal belasten met exploita- en onderhoud. |t toiletgebouw komt aan de noord- it van de oude haven op een te logen gedeelte naast de bestaan- telefooncel Er komen drie gewone m, een invalidentoilet, twee iches en een voorruimte met was- igenheid. De totale kosten inclu- btw zijn geraamd op f138.546,- kosten zullen dus worden gedekt de reeds beschikbare credieten De Koog alsmede een bedrag f14000,- dat overblijft omdat van ig van f30.000,- dat was ge- pd voor een rijwielstalling bij de lisschool van Oudeschild, slechts «00,- nodig is. Tegenstemmers imand in de gemeenteraad twijfel- Hdinsdag aan de noodzaak van een ^nbaar toilet in Oudeschild, maar waren er vier tegenstemmers. P bad te maken met de wijze ïarop de raad door het college met plan was overvallen. Het voorstel Natuurlijk bij uw juwelier in de Weverstraat. wen 'exet i telefoon 19310 was onaangekondigd in de vergade ring aan de raadsleden overhandigd en dus niet in commissieverband besproken. Er kon daardoor niets worden nagevraagd, overwogen of afgewogen. Dirk Terpstra en Peter Bakker zeiden niet te weten wat ze er mee aanmoesten. Ze hadden de noodzaak van een openbaar toilet in Oudeschild eerst willen afwegen te gen andere prioriteiten. Jan van As- selt had ook bezwaar tegen deze aanpak. Hij had willen nagaan hoe het in De Koog is overgekomen dat het toilet niet daar komt maar in een ander dorp. Ook Erna Eelman was bang dat de Kogers misschien de gelegenheid hadden willen aangrijpen om „hun" toilet te redden, ook al hebben zij la ten weten realisatie op de geplande plek (het brandweerhuisje) nu niet op prijs te stellen om geen mogelijkhe den te blokkeren bij de ontsluiting van het artikel 11-gebied. Niet verstandig De dorpscommissie van De Koog heeft op 8 maart laten weten dat het met verstandig is nu al een definitie ve plaats voor het openbaar toilet aan te wijzen en vroeg het gereser veerde geld vast te houden totdat de artikel 11-plannen in De Koog defini tief zijn. Het college had op 26 april geantwoord dat was aangenomen dat het toilet dit jaar definitief in De Koog zou komen, dat het geld ervoor klaar lag en dat het college nu het recht had om het geld elders te besteden. In de raadsvergadering reageerde wethouder Daan Schilling loconiek op de bedenkingen van de raadsleden, die vonden dat het allemaal veel te hard en niet overwogen ging. „Dat vind ik het mooiste dat er is: 's mor gens bedenken, 's avonds beslissen en morgen aan de gang". Tine Krijnen vroeg zich af of het bil lijk is dat de dorpscommissie opdraait voor het onderhouden van het toilet. Volgens haar ligt hier ook een taak voor de naburige ondernemers die er naar verhouding meer profijt van heb ben dan de dorpsgemeenschap als geheel. Tegen het voorstel stemden Jan van Asselt van Texels Belang, Peter Bak ker van de PSP en Dirk terpstra en Hans Roeper van de PvdA. moeten krijgen. Waarom dit plan? Erwich: „Ten eerste omdat ik van me ning ben dat er behoefte bestaat aan een hal waar deze sporten kunnen worden beoefend. Tennis wordt nog steeds populairder en de belangstel ling voor squash stijgt explosief. Voeg daarbij factoren als de interesse voor sport en de toenemende vrije tijd. Op de tweede plaats kan zo'n centrum voor het hele eiland een be langrijke slechtweer-voorziening. We hebben hier wel de mond vol van sei zoenverbreding, maar eigenlijk is er niet meer dan wat musea en een zwemparadijs. Ten derde uiteraard ook een commerciële ge dachte: ik zie een gat in de markt waaraan ik een boterham kan verdie nen." Ideaal stekkie En waarom in het tot voor kort ver waarloosde artikel 11-gebied? Erwich: „In principe is dat het meest ideale stekkie van Texel. Dichtbij de toeristische verblijfsaccommodaties, da's heel belangrijk. De mensen wil len zich wel uit de naad zweten, maar ze zijn te belazerd om eerst een paar kilometer te rijden naar een hal. De grondprijs was ook geen pro bleem, tenminste een jaar geleden was dat zo. Van de plannen van Jari no was toen namelijk nog geen spra ke." Erwich legt uit dat hij nu meer dan het drievoudige per vierkante meter betaalt. Eerlijkheidshalve geeft hij toe dat hij daarvoor wèl over méér grond de beschikking heeft gekregen. In zijn oorspronkelijke plan was namelijk geen sportveld betrokken. Een uit breiding van 5000 naar 15.000 vier kante meter. Claim Het Jarino-voorstel om in plaats van 144 appartementen, 144 vakantiehui zen ia De Krim te bouwen, bracht ook in ruimtelijk opzicht de nodige veranderingen met zich mee. In eer ste instantie had Erwich een claim op het huidige evenemententerrein. Nu zal hij zijn sportevenementencen trum bouwen naast de ingang van het toekomstige huizenterrein, in het verlengde van het bestaande grote parkeerterrein. Erwich treurt niet om Lees verder pagina 2 Nico Erwich achter het bureau waar hij zijn gedurfde plennen uitdenkt. Op de voorgrond een maquette van zijn sportevenementencentrum waarvan de bouw komend najaar zou moeten beginnen. Op woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 mei zal het Creativiteits- en Ambachtencentrum (de voormali ge Doopsgezinde Vermaning - Diek 11a) voor publiek zijn geopend. Men is welkom van 14.00 tot 17.30 uur en de toegang is gratis. De inrichting is wat veranderd, maar er is in het gebouw weer van alles te zien te te beleven. Het koor wordt nu geheel in beslag genomen door de tentoonstelling van klassieke beeld en geluidsapparatuur van O.J. Agter. Zijn collectie is zo gegroeid dat het op een museum begint te lijken. Het is al geruime tijd geleden dat de Razende Bol tegelijk met een groot deel van de Waddenzee aan het ge meentelijk grondgebied van Texel werd toegevoegd. Toch hebben de meeste raadsleden nog nooit kennis gemaakt met de Razende Bol. Om die reden maakt de raad binnenkort een excursie naar de zandplaat. Op de begane grond is een aantal vaste exposanten te vinden met re sultaten van houtbewerking, hout- draaikunst en knipwerk. Men vindt er schilderijen, keramiek, sier- en speel poppen, kralenwerk en glasgravures. Verder zijn in de Pinksterweek beeld jes te zien van de Poolse beeldhou wer Jozef Novak. Het zijn kleine, grappige beeldjes van klei, beoefe naars van diverse beroepen voor stellende. Goudsmid Donderdag 18 mei zal men goud- en zilversmid Peter Tromp aan het werk kunnen zien en zal mevrouw T. Flokstra de kunsNvan het origami- vouwen demonstreren Een 15-jarige jongen uit Oudeschild kreeg vrijdag een blauw oog door een klap van een 18-jarige plaatsge noot. Dit was een gevolg van een al langer lopende onenigheid. 454 liter, 249,-Nu f189,— 6 liter, 269,-nu f199,— 8 liter, 429,-nu f269,— 10 liter, 449,- nu f299,— telefoon 12346 4 Het plaatsen van de betonnen elementen van de duiker in de Ayesloot verliep vlot. Op de wal de buis waarmee het water van de sloot werd omgeleid. Het Waterschap Texel heeft de be tonnen brug op het kruispunt Ayesloot-Marsweg nabij Den Burg vervangen door een doorvaarbare duiker. Woensdagochtend werden in vlot tempo en met behulp van een 60 tons kraan de negen betonnen elementen van de duiker geplaatst. In de loop van de volgende week zal het verkeer weer bezit van de Mars- weg kunnen nemen. De oude brug dateerde uit de derti ger jaren en was in zeer slechte staat. Vervanging door een duiker was het meest practisch en voorde lig. De duiker is binnenwerks drie me ter breed en twee meter hoog, waardoor de maaiboot van het wa terschap er makkelijk kan doorvaren. De duiker biedt als bijkomend voor deel dat een verkeersprobleem wordt opgelost. De oude brug was namelijk te smal om om er met groot rijdend materieel overheen te kunnen; de duiker biedt een veel bredere door gang. De elementen waaruit de duiker werd samengesteld, werden geleverd door Waco Liesbosch Beton B.V. te Nieuwegein. Ze wegen elk zes ton, met uitzondering van de eindstukken die 10 ton zwaar zijn. Om het werk droog te kunnen uitvoeren werd de Ayesloot plaatselijk droog gemaakt door er twee dammen in de maken en het water ertussen weg te pom pen. Er werd een leiding met pomp rond deze „polder" gelegd zodat de waterafvoer van de sloot ongestoord bleef. De bodem van de sloot werd op de berekende diepte nauwkeurig waterpas gemaakt en voorzien van balken waardoor de elementen die door de kraan van Peter van Muyen zonder moeite op hun plaats werden gezet, precies rechtop en in eikaars verlengde stonden. De elementen werden (met groene zeep als glijmid del) met een „Tirfor" tegen elkaar aan gesnoerd zodat ze, mede dank zij een rubber pakking, waterdicht aan sloten. Het werk, waarmee f33.000,- aan materiaalkosten is gemoeid, werd door het Waterschap in eigen beheer uitgevoerd. Alles verliep volgens plan, afgezien van een vertraging, maar dat kwam omdat het transport met de betonnen elementen dinsdagoch tend in Den Helder een uur werd op gehouden Het bleek dat de vracht te breed was om voor het normale ta rief te kunnen worden vervoerd met de boot. Er moest twee keer het nor male lengtetarief worden betaald, omdat twee rijbanen in beslag wer den genomen. Zoveel geld had de chauffeur niet bij zich. Pas toen het bedrag telefonisch was overgemaakt, mocht de auto op de boot maar het was toen wel een kostbaar uur later. Nog meer Het Waterschap is van plan nog meer bruggen door duikers te vervan gen Reeds dit jaar zal dat gebeuren met de brug over het Hogezandskil achter „Jachtlust" in Eierland en over enige tijd met twee resterende bruggen over de Ayesloot.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1