Stoll wil massaal bezwaar tegen regeling erfkamperen 2 1 Texel draagt flink bij in Polen-actie f2000,- voor kinderboerderij MOEDERDAG Gemeente geeft f700,- voor Thaise mensen Vrijwilliger in dienst gemeente Geen krant na Pinksteren In verband met het uitvallen van de tweede Pinksterdag als werkdag, zal er dinsdag a.s. geen Texelse Courant verschijnen. De Directeur. Nota RWS: geen nieuws voor Texel Bromfiets vernield Stappeland Informatie op verzilveringsavond Bouw- en Houtbond CKZ opent wedstrijdseizoen BOS PI Agrariër Dieter Stoll heeft al zijn Texelse collega's opgeroepen protest aan te tekenen tegen de door de gemeente voorgestelde regeling voor het kamperen bij de boer. Zelf heeft hij een be zwaarschrift gemaakt en dat dinsdag aan de boeren gestuurd met een formulier waarmee zij door het plaatsen van een hand tekening adhesie kunnen betuigen en ook nog andere aan- en opmerkingen kunnen maken. De Hervormde Vrouwengroepen („ring Texel") hebben met verschillen de acties 2000,- bijeen gebracht bestemd voor leermiddelen in vluch telingenkampen in Thailand. Er is een verzoek ingediend voor subsidie uit de post ontwikkelingshulp van de ge meente. Aan alle eisen wordt vol daan, dus de Hervormde Vrouwen krijgen de maximale uitkering van 35% ƒ700,-. De vrijwilliger die taallessen aan an derstaligen geeft op Texel, zal voor één jaar in tijdelijke dienst van de ge meente komen. Als deze periode voor de helft om is, wil het college nader beschouwen hoe deze „tijdelij ke ambtenaar" functioneert en hoe het staat met de noodzaak van het project. De aanstelling heeft geen fi nanciële consequenties. Een deel van de taallessen aan anderstaligen kan worden gedeclareerd bij het rijk. Stoll probeert al jaren vergunning te krijgen voor een mini-camping bij zijn boerderij „De vrijheid", Hoofdweg 86 in Eierland. Tot dusver is dat mislukt en ook de nu door de gemeenteraad vastgestelde regeling voor het kam peren bij de boer biedt voor hem geen soulaas. De maximaal vijf kam- peereenheden die deze regeling per erf toestaat, zouden volgens Dieter Stoll op tenminste vijftien gebracht moeten worden, sta-caravans zouden ook moeten worden toegestaan, kamperen bij de boer zou niet be perkt moeten zijn tot de periode 15 maart-31 oktober en er zou een com pensatieregeling moeten komen waardoor agrariërs die om landschap pelijke redenen geen kampeerders mogen toelaten, schadeloos worden gesteld. Niet logisch Stoll noemt meerdere onderdelen van de gemeentelijke regeling voor er fkamperen „onlogisch". Zoals het ver bod om tussen 1 november en 14 maart kampeerders toe te laten; op elk gewoon kampeerterrein op Texel mag wèl het hele jaar gekampeerd worden. Maar er wordt aan toege voegd dat het niet aannemelijk is dat in de winter op erven wordt gekampeerd en het wordt onzinnig gevonden regels op te stellen waar in de praktijk toch geen gebruik van wordt gemaakt. Dat op erven geen sta-caravans wor den toegelaten wordt door Stoll ook onlogisch gevonden omdat de beken de 47000-grens hierdoor met wordt overschreden. „Het valt niet te rijmen waarom deze gasten alleen in tenten, kampeerauto's of toercaravans mo gen verblijven en niet in sta caravans". Discriminatie Stoll vindt het discriminerend dat bij boerderijen die in een fraai landschap liggen (zoals het Hogeberggebied) geen kampeerders mogen verblijven. Hij meent dat dit alleen gerechtvaar digd is als er iets tegenover staat. „Er valt aan te denken deze boeren een schadevergoeding uit te keren van enkele duizenden guldens, uit welke pot dan ook" Quotum Een andere mogelijkheid is volgens Stoll om deze boeren een „kampeer- quotum" toe te kennen, maar het plaatsen van tenten e.d. op deze er ven te verbieden. De boeren kunnen dan hun quotum verkopen aan colle ga's waar kamperen wèl is toege staan. De beperking van vijf kampeereenheden per erf moet dan natuurlijk wel worden opgeheven en op vijftien worden gebracht. De voor delen van zo'n regeling zijn dat bena deelde boeren schadeloos worden gesteld zonder dat het de gemeen schap geld kost, dat strengere eisen op het gebied van hygiene en inrich ting kunnen worden gesteld aan ter reinen met vijftien eenheden, dat het maximum aantal slaapplaatsen dat voor kamperen bij de boer beschik baar is niet wordt overschreden en dat vijftien eenheden beter aansluiten bij de norm van de kampeerwet. Voorwaarde is wel dat alle kampeer- boeren hun quotum kunnen overdoen. Tenslotte wil Stoll dat de vergunning om kampeerders toe te laten, NIET vervalt als de betreffende boer een jaar geen kampeerders toelaat. „Een in het bestemmingsplan opgenomen recht dient niet te vervallen als er geen gebruik van wordt gemaakt". Ook de regel dat kamperen bij de boer niet wordt toegestaan als door het toelaten van kampeerders een „evenwichtig beleid ten aanzien van rekreatie, landbouw en natuurbehoud op Texel onevenredig wordt ge schaad", wil Stoll geschrapt zien. „Anders zou op elk willekeurig mo ment de vergunning ingetrokken kun nen worden met alle gevolgen van dien voor de betrokkene". ,,AH let op de kleintjes" Ter gelegenheid van de herope ning van de uitgebreide super markt schonk Albert Heijn een bedrag van f2000,- aan de klemdierensportvereniging „Ko- tex". Het geld is bestemd voor de aanleg van een vijver bij de kinderboerderij die de vereni ging gaat aanleggen en behe ren in De Mars. In de verwachting dat 's lands groot ste kruidenier vast wel iets leuks wilde doen ter gelegen heid van de opening van de Texelse winkel, had Kotex- voorman Joop Veltkamp zelf de tip gegeven. Hij had daarbij herinnerd aan de slogan „AH blijft op de kleintjes letten" en erop gewezen dat ook Kotex zich door zijn kinderboerderij- projekt ook met de kleintjes bezig houdt en daarbij best een financieel ruggesteuntje kan gebruiken... Dat had dus het gewenste re sultaat. Dinsdagavond, tijdens de openingsreceptie in de win kel, ontving de glunderende Veltkamp de cheque van f2000,- uit handen van AH- zonemanager C. Waardenburg uit Callantsoog. Van de plech tigheid maakten wij deze foto, waarop ook chef Wies Hen driks en zijn vrouw zijn te zien. De nota „Kustverdediging na 1990" die demissionair minister Neelie Smit-Kroes dinsdagochtend te Den Haag presenteerde, bevat voor Texel geen nieuws. Het is dan ook een discussiestuk. Algemene beleidsad viezen, elk met een eigen prijskaart je, staan centraal. Concrete lokale oplossingen worden niet aangege ven. Wèl wordt wederom de moge lijkheid van een dam haaks op de kust bij de Eierlandse vuurtoren aan gegeven. Een dergelijke dam zou als voordeel hebben dat èn zand wordt gewonnen (er ontstaat namelijk een zandboog zuidelijk tegen de dam) èn de afvoer van zand wordt onderbroken. Of dit een goede maatregel is, wordt nog bestudeerd. Bij het bezoek dat burge meester Schipper begin maart aan de minister bracht, verklaarde Smit- Kroes al dat rijkswaterstaat momen teel onderzoekt waarom de zandsup- pletie bij Texel sneller verdwijnt dan elders. Zij wil de resultaten van dit onderzoek afwachten, alvorens maat regelen te nemen. Een maand later, bij de juttersactie, herhaalde de mi nister dat en voegde er toen aan toe dat nog dit jaar een beslissing valt te verwachten. Het Texelse gemeente bestuur zal in die besluitvorming wor den betrokken. Tijdens de presentatie van de discussienota liet zij zich in soortgelijke termen uit. Wederom stelde Smit-Kroes dat de suppletie van 1985 achteraf gezien geld in het water gooien is geweest. Zij vindt dat versterking van de noodlijdende Texelse duinkust niet hoeft te wach ten op de afronding van de discussie over de zojuist verschenen nota. In de nacht van maandag op dinsdag is bij hotel 't Molenbos te De Cocks- dorp het stuurslot en de achterbrug van een bromfiets vermeld. De brom mer was van een 16-jarige Cocksdor- per. De politie heeft aanwijzingen die mogelijk tot aanhouding van de da ders zullen leiden. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 ME! Iff de wijziging; de nieuwe situatie volgens zijn wens. Oranjewoo In oktober gaf Erwich opdracht a El ingenieursbureau Oranjewoud ut" Heerenveen om een haalbaarhei derzoek te verrichten naar een met een multifunctioneel karakta 't Stappeland. Half december wy het onderzoek gestart. De plamv, was half februari, maar het weid gin mei. „Er waren teveel onzekei den om de presentatie van een uitgebalanceerd plan mogelijk ter ken", verklaart Erwich. Hij doelt c mee op de onzekerheid over de .1, idi P" te akts ,e hoogte van de grondprijs, die de voornaamste reden vormde vooi stel van definitieve onderzoeksters sies. Nu het rapport is afgerond, kan anders dan een voor Erwich pose conclusie worden getrokken. De derzoekers kwamen na zoveel m, lijk beïnvloedende factoren te ha bestudeerd, uit op twee varianten Variant 1 gaat uit van vier tennsi nen binnen en vier buiten. In vai* 2 zijn dat er twee indoor en twee outdoor. De omvang en het aanti van de overige voorzieningen (squash, sauna, enz.) is in beidei rianten gelijk. Bij variant 1 treden doende economische schaalvoord op ten opzichte van 2: er kunnen meer mensen gebruik maken van der dezelfde accommodatie, waai door de gemiddelde kosten De eerste variant is echter wel» stuk duurder qua investering; ƒ3.065.000,- tegenover 2.355.0( Oranjewoud concludeert dat vara min of meer op safe spelen is variant 1 risico's inhoudt. Het wj gen van variant 1 hangt sterk afi de inventiviteit van de desbetrefte ondernemer, aldus de opstellers* het rapport. Erwich is gaarne bereid het grote risico te aanvaarden. „In variant I kan ik mijn ideeën helemaal kv,y Het andere plan is naar mijn ideei beperkt, daarmee voel ik me ges Ik voel er ook weinig voor om ie commodatie in fasen te bouwen! hal moet je so-wie-so in één kes neerzetten. Dan liever gelijk goel Overigens: Oranjewoud heeft me zegd dat ze zich zouden verba» ik dit met financieel kan rondte In hun mening heb ik vertrouw®' Erwich tracht hotelbedrijven in li Koog en omgeving te interesse», voor samenwerking. Hij hoopt»' tracten af te sluiten, waardoor 4 gasten van een bepaald hotel ofi regelde tijden van de sportcentra faciliteiten gebruik kunnen mate „Volgens mij is dat ideaal De tos en ook campings en bungalowtm nen, mogen daarmee dan ook red me maken. Advertenties met: beschikking over overdekte tenns squashbanen. Dat moet veel aanspreken." Erwich zegt metd« hotels (twee in De Koog, één erbu ten) in serieuze onderhandeling6 zijn. Voorts wil Erwich de hal zo divtn mogelijk aanwenden. Niet alleen „multifunctioneel" op sportgebied maar ook te benutten voor bijvoor beeld beurzen en shows. „Zo'n hi ontbreekt niet alleen in De Koog maar op heel Texel." Lawaai-overlast Zondagavond kwamen bij de pek klachten binnen over geluidsoveh op de Burgwal. Een groep vanen 40 jongelui bleek op een terras s afscheidsfeestje te vieren. Ze verzocht de muziek wat zachter» zetten. In het kader van de aktie werd destijds ook een kompleet weeshuis geadopteerd in de plaats Woltszynn. Elk jaar gaat daar een speciaal trans port speelgoed, kleding, vitamineta bletten e.d. heen. „We willen nu dat al die kinderen apart worden geadop teerd", vertelt Arieta van Oostende, die hoopt op veel Texelse pleeg ouders. Voorlopig zijn er kinderen ge noeg te adopteren (niet letterlijk maar door het zenden van geld en goed) want er is inmiddels een nieuw en nog groter weeshuis ontdekt waar de nood ook hoog is. Wie op deze of andere wijze wil deel nemen of bijdragen aan de actie van de stichting, kan kontakt opnemen via telefoon 12727. Vrijdagavond a.s. tussen 19.00 en 22.00 uur neemt de Bouw- en Hout bond FNV in dorpshuis d'Ouwe ULO schilderzegels en het RBS-systeem in. Daarbij worden niet alleen dege nen verwacht die daar belang bij hebben maar ook alle andere leden en andere geïnteresseerden. De ge legenheid wordt namelijk aangegre pen om informatie te geven over allerlei aangelegenheden die direct of indirect met het vakbondswerk te maken hebben. Gesproken wordt over het vakbonds werk in het algemeen, over de ver schillende bedrijfstakken binnen de bouw en over zaken die vooral voor jongeren belangrijk zijn. Ook wordt iets verteld over de omscholingsmo gelijkheden die er tegenwoordig voor werknemers van uiteenlopende leeftij den zijn. Verder wordt een videofilm vertoond over het gebruik van zware materialen in de bouw en de gevol gen daarvan voor de gezondheid. Wie meer wil weten kan bellen met Renske van IJsseldijk: 13397 (na 19.00 uur) De Cocksdorper Kustzeilvereniging start zondag 14 mei (eerste Pinkster dag) het wedstrijdseizoen met een langebaanwedstrijd bij Paal 33. In schrijven kan vanaf 9.00 uur in het clubgebouw. De briefing begint om 10.00 uur precies. Er worden minstens twee langebaanmanches gezeild. Deze wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap 1989. Het in schrijfgeld voor alle clubwedstrijden in 1989 bedraagt 35,— (éénmans- boot) ƒ45,— (tweemansboot). Den Burg-Texel telefoon 12235 U kunt als verrassing ook kado-dlnerbon afhalen in De Raadskelder Je leest er de laatste tijd niet meer zoveel over, maar in Polen is nog steeds aan bijna alles gebrek. Meer dere Nederlanders blijven dan ook ij verig bezig met het inzamelen van de meest uiteenlopende goederen, die regelmatig met grote opleggers naar dit Oostblokland worden ver voerd. Ook Texelaars zijn daarbij ac tief betrokken. Een van de instanties die zich met hulpverlening aan Polen bezig houdt is de „Stichting Aktie Polen-Den Hel der en omstreken". Daaraan zijn ook Texelaars verbonden, zoals de familie G. Stolk in Oudeschild die sinds vorig jaar oktober op het eiland goederen inzamelt en deze samen met spullen die door de stichting in Den Helder zijn ingezameld, regelmatig laat ver sturen. Zojuist is weer een succesvolle actie achter de rug nadat men in novem ber met een minder groots opgezette inzameling al leuke resultaten had ge boekt, waarbij vooral de Hervormde Zusterkring van Oudeschild zich uit sloofde door geld en levensmiddelen beschikbaar te stellen. De artikelen voor de jongste actie werden niet al leen vergaard bij particulieren maar ook bij verenigingen, kerken en on dernemingen. Zo konden dank zij de bijdragen in geld en natura van Chari- tas, R.K. parochie en de Hervormde kerk grote aantal voedselpakketten worden gemaakt Alles Er bestaat echter ook een schreeu wend gebrek aan non food artikelen, niet alleen kleding en schoeisel maar bijvoorbeeld ook bouwmaterialen. Texelse bedrijven deden niet kinder achtig toen daarvoor een beroep op hen werd gedaan. De firma Oele gaf toiletpotten en wastafels, Rab schonk vijftig deuren en een partij tegels. Bakkers Ijzerhandel kwamen over de brug met tuinzaden en gereedschap, Mantje schonk vijftig paar schoenen, Albert Heijn kwam met snoep over de brug en Willem Mets schonk een partij drogisterijartikelen. Zo zijn nog veel meer voorbeelden te noemen. „We moeten hiermee doorgaan want de nood stijgt nog steeds", aldus de nauw bij de actie betrokken en vroe ger in Den Helder wonende Arieta van Oostende. Zij is meerdere keren in Polen geweest, waar de bevolking wordt geplaagd met snel stijgende prijzen en practisch gelijk blijvende inkomens. A Adoptie De stichting is op verschillende ma nieren actief ten bate van Polen. Er is inmiddels ook een systeem van ge zinsadoptie ontwikkeld, dat werkt zo als het Foster Parents plan. Iemand kan een gezin adopteren en er aldus voor zorgen dat deze familie regelma tig van iets extra's wordt voorzien. Dank zij goede particuliere contacten die de stichting in Polen heeft ge legd, zoals kerkelijke instanties, kan worden verzekerd dat alle spullen bij de juiste personen terecht komen. Dezer dagen gaat weer een transport richting Polen. Een oplegger van 18 meter lengte vertrekt vanuit Den Hel der en vanaf Texel gaat een kleinere auto met aanhanger van de familie Stolk. Tegelijk vertrekken ook twee bussen van Robert Aris van Boven waarmee veertig mensen (waaronder acht Texelaars) door hen geadopteer de gastgezinnen gaan opzoeken. Van dit gezelschap keren 18 personen dinsdag alweer terug; de 22 overigen reizen door om een bezoek te bren gen aan onder meer Krakau en Auswitz. Vrijwilligers van de stichting bezig met het inladen van pakketten aanbieding en voor alle moeders een schitterende ro« Floridacocktail Varkensentrecöte gevuld met ananas Saladebuffet en verse groent: Ijstaart met slagroom ƒ37,50 RESTAURA"!

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2