Heeft Texel recht op jaarlijks f165.000r- extra? tlle feesttent voor 1e [ekking Texelse Boys Barrière voor klokkeluider ndcompetitie Basketball Beslissingswedstrijd Pupillentoernooi s.v. De Koog Weinig publiek zag Nederlandse dames verliezen van China Windsurfclub houdt eerste wedstrijd Eilandcompetitie Tennis Vogelwandeling in de Dennen Krachtpatser Rustige luilak Texel F1 kampioen Dorpentocht •dag 19 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 13 llbalvereniging Texelse Boys heeft |erste trekking van de loterij ten T van de verbouwing van het Igebouw achter de rug. Tijdens feestavond van het tweedaagse fetertoernooi, waaraan 24 teams Nederland deelnamen, wer- J eerste prijswinnaars bekend, ■toeval wilde dat de winnaar van hoofdprijs, een cd-speler, in de feesttent aanwezig was en per- felijk de prijs in ontvangst kon ne- lelukkige was een in Boys- ien zeer bekende: Maarten Vee lte in diverse elftallen jarenlang maakte. Zijn lotnummer was De andere grote prijzen die igavond werden verloot, vielen nummers 0983 (radiocassette- en 2747 (joggingpak). De deur een 2-persoons Texeler dekbed, gewonnen door een speler van listral uit Groningen. De kleinste van de afdeling Groningen (16 i| leverde ook de verrassing van ind. De sprekend op André Ha- ■elijkende penningmeester ver- He een playback-optreden koor het publiek massaal op de hp ging staan. [de feestavond qua sfeer in de een optimale gebeurtenis, daar in was men minder te spreken, iten over geluidoverlast leidden dat de muziek even na half zondagavond moest stoppen, wegens het stille weer was het tot in De Mars hoorbaar. Later Texelse Boys met andere klach- i/orden geconfronteerd. Dat be- een reeks vernielingen op straat een horecagelegenheid in Den aangericht door enkele looi-deelnemers. In één geval zijn aders bekend. Die club zal in elk eiste wedstrijd van afgelopen ig beloofde gelijk al spannend te en. B&M tegen Paracentrum. De is van B&M waren veel beter op en liepen een stukje uit. Para- um miste veel, maar zag door vechten kans in de tweede helft I te komen. Toch konden ze de irstand niet helemaal inlopen; land 31-26. In de volgende ltii|d werd gespeeld door Sport en 't Asiel. Sportshop had bij mg van de wedstrijd één speler la, maar dat weerhield Carlo aniet van een schitterend ope- tbelpunt te maken. Bij de rust He stand 14-8 in het voordeel Sportshop, dat met een flinke won: 34-14. De derde tussen De Pilaar (voor de uit „Kikkerts") en een gezellige wedstrijd. De had er meteen zin in en begon te punteren door goed spel het bord. GVT moest het heb- afstandsschoten die echter lukten. Toch draaide GVT en wist aardig bij te komen, begin van de tweede helft stand 13-9 voor De Pilaar. De helft was zeer rommelig. De liep stevig uit, doordat veel afgevangen en GVT niet op tijd was. De Pilaar besloot de wed- m zijn voordeel met een waardi- 39-12. De laatste wedstrijd, Mik tegen Opduin, werd beke- een enthousiaste menigte, coach Hans van der Geest Mik was niet te stuiten, stoelen werden door hem Opduin kon niet op te- scoregeweld van Dikke Mik. 26-11 (rust 11-4). 19 mei Maas-Paracentrum B&M Super Maas 1-GVT Vespertina Moerbeek-Pilaar Samen 1 geval niet meer worden uitgenodigd, maar het aangeslagen Boys-bestuur - hoewel in principe niet verantwoorde lijk voor de wandaden- bezint zich op meer maatregelen om herhaling in de toekomst te voorkomen. Sportief was het Pmkstertoernooi bijzonder geslaagd. Hoewel er geen teams kwalitatief bovenuit staken, waren er aardige partijtjes voetbal te zien. De VV Nijnsel uit Sint Oedenrode kwam als grootste winnaar uit de bus. Het eerste team werd winnaar bij de standaardteams door VV DIO uit Groningen in de finale te verslaan. Bij de reserveteams haalde Nijnsel 2 de finale, maar dolf daarin het onderspit tegen VV Velsen. De Boysteams lie ten het zoals gebruikelijk op de twee de toernooidag liggen. Texelse Boys 1 en 2 verloren tweede Pinksterdag alle wedstrijden. Boys 1 mocht nog wel plaatsingswedstrijden spelen en werd zesde. Boys 3, dat zondag op het veld van Zeemacht kampioen kan worden, deed het ietsje beter en werd vijfde. Drukke zomer Voor Texelse Boys is hiermee het voetbalseizoen afgelopen, maar de vereniging wacht een drukke zomer. Direct na afloop van het Pmkstertoer nooi zijn de leden begonnen met de ontmanteling van kantine en kleedka mers, zodat in de laatste week van mei met de ingrijpende verbouwing kan worden gestart. Daaraan zal veel zelfwerkzaamheid te pas komen. Ook organisatorisch moeten de Boys de mouwen opstropen. Binnenkort gaat een bedrijvenactie van start en ook Het derde seniorenelftal van Texelse Boys voetbalt zondag een beslis singswedstrijd om het kampioen schap. Na een spannende slotfase eindigde het team met precies even veel punten als JVC 8 bovenaan. Sa men duelleren zij zondagmiddag op het veld van Zeemacht in Den Helder om de titel. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Supporters worden ver zocht met eigen vervoer naar Den Helder te gaan. Na afloop zal af scheid worden genomen van de veer tigers Eddy Stiekema en Kick Smit die samen langer dan een halve eeuw de Boys-kleuren hebben verte genwoordigd en nu stoppen met voetbal. >«•-; .jm Toen Luud Huisman zondagoch tend om acht uur de klok van de Hervormde kerk in Ooster end wilde luiden, werd zijn weg versperd door wijnvaten, terrasmeubilair en andere obstakels die onbekenden voor de kerkdeur hadden opgesta peld. De meeste spullen waren van de stoep gehaald bij wijn handelaar Ger de Jong. Die werd gewaarschuwd zodat hij de boel kon terughalen. Huis man ging intussen de kerk bin nen via een andere deur zodat de klok toch nog beierde, zij het met enige minuten vertra ging. Mogelijk hebben de da ders de grap al willen uithalen in de luilaknacht, maar is het toen mislukt omdat iedereen zijn spullen in veiligheid had gebracht. Het Pinkstertoernooi van Texelse Boys in 66n oogopslag: ontspanning en inspanning gaan hand in hand zijn nog niet alle loten aan de man gebracht. Alle acties zijn gericht op eind augustus, wanneer de vernieuw de accommodatie in gebruik wordt genomen. Bij die gelegenheid vindt de tweede en laatste trekking van de loterij plaats, waarbij een 7-daagse reis voor twee personen naar Wenen de hoofdprijs is. Zaterdag houdt s.v. De Koog een toernooi voor Texelse pupillen-teams. De E- en F-pupillen spelen voor de middag, de D-pupillen beginnen om 13.30 uur. Voor E en F is de eerste wedstrijd om 9.30 uur. Bij de F- pupillen wordt deelgenomen door: Oosterend (1 en 2), De Koog, Texelse Bjoys (1 en 2), Texel (1 en 2) en De Cocksdorp. Bij de E-pupillen worden de volgende teams verwacht: Ooster end (1 en 2), Texel (1 en 2), Texelse Boys (1 en 2), ZDH en De Koog. De wedstrijden van E en F duren 1 keer 10 minuten. De D-pupillen spelen een halve competitie. Deze wedstrijden duren 1 keer 16 minuten. De volgen de teams zullen hieraan deelnemen: Oosterend, De Koog, Texel (D2), Texel (D1) en Texelse Boys. Sportminnend Texel liep niet warm voor de basketball-interland Nederland-China. De Oranje-dames zagen zich dinsdagavond in sporthal Ons Genoegen slechts door 115 beta lende bezoekers gesteund. Deze toe schouwers werden voor hun opkomst wel beloond met een enerverende partij top-basketball, waarvoor de handen dan ook regelmatig enthousi ast op elkaar gingen. De coach van het Nederlands team, Meindert van Veen uit Den Helder, slaagde er niet temin in de tribune regelmatig te overstemmen. Volgens zeggen hield de overspannen heen en weer dren telende en druk pratende Van Veen zich op Texel nogal mak voor zijn doen, maar zijn capriolen waren vol doende om met grote regelmaat de aandacht van het Texelse publiek te trekken. Een blikvanger van letterlijk groter formaat was de Chinese cen ter Zheng Haixia. Met haar 2.04 me ter, verre van atletische pas en diepe basstem was zij wellicht de mer kwaardigste sportster die ooit binnen de sporthalmuren heeft vertoefd. Haar felle duels met de Nederlandse recordinternational Anita Blangé 1203 rnfor/DnWc I iairnr-t Wn volgen waard. Ondanks de strenge bewaking werd de 22-jarige Chinese met 18 punten topscorer van haar team. Bij Nederland was Esther Wen- der van HOI Den Helder aanvallend het best op dreef 116 punten). Het mocht de „thuisploeg" niet baten. Na een aanvankelijk gelijkopgaande strijd vocht Nederland vanaf halver wege de eerste helft voortdurend te gen een achterstand van zes a negen punten, uitbarstingen van coach Van Veen ten spijt. Nederland wist zo doende de stunt van een dag eerder in Landsmeer, toen het China verras send klopte, niet te herhalen. Oranje verloor met 71-78. De wedstrijd bete kende voor de jubilerende Texelse Sportraad een verliespost. Bij 300 betalende bezoekers zou de 35-jarige raad quitte spelen. Het verlies zal uit de reserves van de Sportraad worden gedekt. Daaruit hoeft gelukkig voor de organisatie niet het doorzichtige basketball-bord te worden vergoed, dat eerder op de dag tijdens het transport in Den Helder in duizenden stukjes uiteen spatte. Assistentie bij het evenement werd verleend door het sporthal-personeel Icreëerde met 250 meter lint een nieuw basketball- veld), leden van De Mareis, Sportraad-vrijwilligers en de basketball-afdeling van Noordkop uit Den Helder (leverde onder anderen de eigen wedstrijdspeaker). De teams Zondag houdt de windsurfclub bij Dijkmanshuizen haar eerste club wedstrijd. Bij voldoende wind zal een courseracebaan uitgezet worden. Als de wind meewerkt, kan een cour- serace een spectaculair schouwspel voor het publiek zijn. Op de ruime windse rakken kunnen hoge snelhe den gehaald worden. Ook bij de sla lomboeien kan het er spannend toe gaan. Deze wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap. Ook niet- leden kunnen aan deze wedstrijd meedoen. Door de waterstand is de inschrijving al om 9.00 uur. De start is om 10.00 uur. Na afloop van de wedstrijd is er voor iedere deelnemer chili con carne. Ook niet-deelnemers kunnen tegen een kleine vergoeding aan deze maaltijd aanschuiven. Zondagochtend 21 mei: Tennisbaan Oosterend J. Boon- P. Barendregt (d) 8.30 S. Kalis- H. Maas (h) 8.30 M. Drijver- A. Koopmans 9.30 R. Eelman- N. Boon 9.30 Tennisbaan Deuce M. Arkenbout- R, Wielinga (d) 9.30 P. Witte- J. Zoetelief (h) 8.30 Tennisbaan Heri Hodie E. Ooievaar- I. Moens (d) 9.30 R. Zoetelief- T. Visser 9.30 R. v/d Bent- L. Saai (h) 8.30 Maandagavond 22 mei: Tennisbaan Deuce G. Arkenbout- J. Bloem (h) 19.00 F. Witte- A. Saai 19.00 Tennisbaan Heri Hodie A. Saai- G. Bloem (d) 19.00 M. v/d Bent- J. Warnaar 20.00 H. Endruweit- S. Warnaar (h) 19.00 Uitslagen Dames: D de Wit- M. Arkenbout 11-9; R Wielinga- P Barendregt 13-8, J. Boon- D de Wit 2-19, T. Visser- E. Ooievaar 7-10; M Arkenbout- P. Barendregt 5-9; R. Zoetelief- A. Steenhuizen 6-11; J. Warnaar- A. Saai 17-4; M. v/d Bent- C. Kooiker 14-2. Heren: H. Endruweit- J. Bloem 12-5; N. Boon- H. Maas 6-10; P. Wolf- N. Boon 9-5, R. Eelman- S. Ka lis 12-6; J. Zoetelief- N. Ooievaar 6-12; M. v/d Gracht- A Koopmans 8-7; G. Arkenbout- A. Saai 7-10; F. Witte- S. Warnaar 9-11; F. de Haan- J. Bloem 18-2; S. Warnaar- J. Bloem 9-9; M. Drijver- R. v/d Bent 12-3 Om 15.00 uur belegt de windsurfclub een extra ledenvergadering in de kan tine. Reden van deze vergadering is dat het bestuur de motor van de be veiligingsboot te licht vindt. Om in nood verkerende surfers de helpende hand te kunnen bieden, vindt zij dat er snel en doeltreffend opgetreden moet kunnen worden. Om dit te kun nen realiseren wil het bestuur de le den vragen een eventuele sponsortocht te houden. Het bestuur hoopt dat veel leden zich voor deze beveiligingsverbetering willen in zetten. Zondag houdt de Vogelwerkgroep Texel een zangvogelwandeltocht voor belangstellenden. Omdat de meeste zangvogels al vroeg in de weer zijn, wordt om 6.30 uur gestart bij de Ca- tharinahoeve aan de Rozendijk. De excursie staat onder leiding van des kundige leden van de Vogelwerk groep. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Inlichtingen over de excursie en de werkgroep zijn te krijgen bij Dick Schermer, telefoon 14239. Uit een tuin in de Warmoesstraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag een donkere, bijna 150 kilo zware houten tuinbank ontvreemd. Eventue le getuigen van deze krachtige daad worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Luilak op Texel is rustig geweest. De politie heeft veel alcoholcontroles ge houden, maar er werden geen over tredingen geconstateerd. Enkele bromfietsers werden bekeurd omdat ze te lang doorgingen met herrie maken. In Oudeschild werd het toegangshek van de school vernield en waren bloemen uit perken getrokken. De laatste kampioen bij de pupillen is ook bekend. Texel F1 werd donder dag na een overwinning op Texelse Boys F2 (4-01 kampioen in de klasse voor de jongste spelers. Na afloop kregen de spelers een bos bloemen en in de kantine werden zij getrac- teerd op patat en drinken. Hun bege leiders, Henny en Cees Koopman, kregen van de spelers een bos bloe men vanwege hun enthousiasme tij dens en rond de wedstrijden (met onder anderen een keer zwemmen en pannekoeken eten bij hen thuis). Op vallend was gedurende het gehele seizoen de grote belangstelling van ouders bij wedstrijden van Texel F1. Ook bij de junioren hoopt Texel nog een kampioenschap te vieren. Als Texel C2 deze week uit de opnieuw vastgestelde wedstrijd tegen Texelse Boys Cl mimimaal 1 punt haalt, dan kan ook dit team het kampioenschap gaan vieren. Op de foto het kam pioensteam Texel F1: Jeroen Bernd- sen, Timme Mulder, Marcel Punt, Danny Boon, Daan v.d. Slikke, Rutger Land, Dave de Bruijn, Remco Koop man, Rucy Hof, Jeroen Vooys, Jeroen Persoon, Cees Koopman (leider) en Martin Land (trainer). Het klinkt als Schateilandof een ander historisch avonturenverhaal, maar het is hedendaagse realiteit: de gemeente is op zoek naar oude land kaarten waaruit blijkt dat Texel recht heeft op een extra uitkering van het rijk van meer dan anderhalve ton per jaar. De man achter deze lucratieve zoe kactie is (natuurlijk) gemeentesecre taris Piet Zoon, die vindt dat Texel recht heeft op een uitkering volgens het „Besluit voorlopige verfijning al gemene uitkering historische stads kernen". Krachtens dat in 1973 genomen wettelijke besluit»wordt ex tra geld toegekend aan gemeenten die binnen hun grondgebied een „historische stadskern" hebben. Voorwaarde is dat deze historische kern een oppervlakte van minstens vijf hectare heeft en in de periode van omstreeks 1600 tot omstreeks 1850 als stad werd aangemerkt. De oude kern van Den Burg is zeven hectare en voldoet dus aan de oppervlakte-eis, maar tot dusver is het niet gelukt te bewijzen dat deze kern in genoemde periode als stad werd beschouwd. Dat Texel ooit stadsrechten kreeg, speelt geen rol. Oude kaarten Het rijk acht het bewijs geleverd als de betreffende kern als stad staat aangegeven op twee of meer van ne gen met name genoemde oude kaar ten, die in het bezit zijn van de Leidse universiteitsbibliotheek. Geble ken is dat Den Burg op geen van de ze kaarten als „stad" is aangegeven, maar het staat intussen vast dat ook andere dan de genoemde kaarten als bewijs kunnen worden erkend. Ge zocht wordt daarom naar oude land kaarten (waarop meer land is afgebeeld dan alleen Texel) waarop Den Burg is aangegeven met hetzelf de rondje of symbool, waarmee er kende steden als Enkhuizen, Domburg, Beverwijk, Monnikendam en Muiden zijn ingetekend. In de ge meentelijke archieven is niets te vin den en daarom doet Zoon een laatste poging in de vorm van een beroep op het publiek. Wie oude kaarten bezit wordt derhalve verzocht te kijken hoe Den Burg daarop is aangegeven in vergelijking met andere steden. Wie meent dat Den Burg als stad is inge tekend, wordt verzocht met zijn kaart naar het gemeentehuis te komen. Als het op deze manier zou lukken om te bewijzen dat Den Burg een echte historische stadskern heeft, kan de gemeente jaarlijks een extra bedrag per hectare krijgen, wat in het geval van Den Burg (waar wordt uitaeaaan van zeven hectare histo risch stadsgebied) neerkomt op f165.000,-, elk jaar weer. De bijdrage is bedoeld als tegemoet koming in de extra kosten die zo'n historische stadskern voor de ge meente betekent. Die kosten hebben te maken met onderhoud van straten, rioleringen, walbeschoeiingen e.d. in een dergelijke compact bebouwd gebied. De dorpentocht van de Vereniging voor Vrienden van het Paard start zondag om 10.00 uur op het par keerterrein aan de Emmalaan Deel nemers wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Tevens dient ieder een zelf voor koffie, een lunchpakket en een j»n te zorgen. Deelnemers dienen zich uiterlijk vrijdag te heb ben opgegeven. Voor het Concours Hippique van de vereniging kan men zich tot uiterlijk 15 juni, doch liefst direct, opgeven. Opgave is mogelijk voor de volgende rubrieken: nieuwelingen, open klasse enkelspan, damesrubriek, open klasse tweespan, tweespan voor landbouw- wagen, enkelspan pony's en fjorden, tweespan pony's en fjorden. De doorgang van een rubriek is afhanke lijk van het aantal inschrijvingen. Zowel voor het concours als voor de dorpentocht kan men zich opgeven bij mevrouw I. de Wt-Roeper, tele foon 19357

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 13