Cjroen ^wartsjexeh in het harL, ferkeerscirculatie blijft lottleneck voor De Koog „Snuffelpaal" meet nucleaire straling Schapen vroeg uit de vacht Total loss Brand door vonken van slijpschijf Te laat gezien Teso infonummer wekte verwarring Problemen rond winkelsluiting Daders joyriding bromfiets gepakt Moeders opgelet! Texel in 2000 geheel binnendijks? Pacifistisch Socialistische Partij GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.381 VRIJDAG 19 MEI 1989 im advertenties, abonnementen, etc.: nnpveld De RooV BV- Postbus 11< 1790 AA Den Burö' g,oon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 liten werktijd deze week jot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater tteplein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67 34.60 398. joe kan het autoverkeer in De Koog in goede banen worden ge ld? Het gemeentebestuur en de inwoners van de badplaats dis- Issieerden woensdagavond over deze vraag, maar bleven van jening verschillen over de oplossing. Wethouder Schilling Lmpte zich vast aan het al in oktober vorig jaar bekendge maakte plan, de Kogers vinden het alternatief van medebewoner i architect Nico Bakker aantrekkelijker. De leden van de raad- Lommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid wilde zich niet tor het meningsverschil laten ophouden. De commissie bracht ter het voeren van een artikel 19-procedure voor het plan 't lappeland als geheel, een positief advies uit. ithouder Daan Schilling zei de uit- ist van de discussie onbevredi- id te vinden. „De keerscirculatie is en blijft de bott- ieck voor De Koog", stelde hij. Vol- is Schilling was het daarom maar Ier mee te werken aan het voeren een artikel 19-procedure voor het iele gebied. „Anders zouden we i| eens in een ongewenste situatie men belanden. Stel dat we over verkeersoplossing geen beslissing imen en alvast de vakantiehuizen in it artikel 11-gebied gaan neerzetten, in bewerkstelligen we wéér een .vaarloosd tussengebied en dat Hen we allemaal nu juist voorko- m", waarschuwde Schilling. De ithouder liet blijken dat deze hou- ig niet betekent dat het college m aandacht zal schenken aan een ingrijke kopzorg die door de De i-bewoners naar voren werd ge- icht: de veiligheid voor de voetgan- Zoals de plannen er momenteel nstaan zal de vernieuwde Nikadel voetgangerszone doorkruisen: |n ie westzijde het dorp (zoals nu), de andere kant de nieuw te reali- ren centrale voorzieningen annex in die tesamen de verbinding vor- m tussen het dorp en het huis- terrein. In het alternatieve ■Bakker wordt de Nikadel oost- larts verplaatst en vormt dan de leiding tussen het huisjesterrein irzijds en de centrale voorzienin- |n plus dorp anderzijds, ife zullen onze uiterste best doen dit zo goed mogelijk op te los- Om de pinkstergasten een aar dig schouwspel te bieden hield Folklorestichting/onderne- mersvereniging Den Burg zater- demonstraties schapenscheren op de Vismarkt in Den Burg. Op het daar opgestelde podium toon den de scheerders Kees van Heerwaarde en Jacob Jan Zijm de „Leemkuil" zowel 's morgens als 's middags hun vakmanschap. Het betekende v/el dat de schapen lentelin den) op een nogal vroeg tijdstip in het jaar van hun jas werden ontdaan, maar ook een schaap moet wat overhebben voor de verbreding van het sei zoen en de service voor de Sasten. De demonstratie werd van commentaar voorzien door roiklore-speaker Gert Coevert, die ons vertelde dat de publie ke belangstelling vooral 's mor- Sens erg groot was. sen. Ik zou willen refereren aan de herinrichting van de Parkstraat. Daar was ook een hoop discussie over, maar intussen is het bewijs geleverd dat de inrichting van een straat kan meewerken aan het gedrag van de weggebruiker. Zoiets moet in De Koog ook te realiseren zijn", aldus wethouder Schilling. Over de mogelijkheid tot ontsluiting van de woonwijk Strijbosstraat e.o. op de Nikadel in het plan-Bakker wa ren de meningen sterk verdeeld. De vertegenwoordigers van De Koog (in groten getale aanwezig) brachten dat als een pluspunt naar voren: de be woners van de woonwijk zouden dan niet uitsluitend op de uitrit via de Boodtlaan zijn aangewezen. Door ambtenaar ruimtelijke ordening Albert Hut werd dat juist als een zwak on derdeel betiteld. Het zou automobi listen juist uitnodigen tot het nemen van een sluiproute en daarmee de woonwijk juist zwaarder belasten. La ter tijdens de vergadering kreeg hij bijval van de heer Steegstra, een der bezwaarmakers. Steegstra wilde lie ver geen extra ontsluiting van de wijk. „Dan ontstaat dezelfde parkeer- chaos als nu", betoogde hij. Zodra automobilisten in de gaten hebben dat ze in de woonwijk nog kunnen parkeren, zullen ze het ontsluitings weggetje nemen en steeds verder het woongebied in parkeren. „Stimu leer ze maar om de grote parkeer plaats op te zoeken." Toezeggingen Peter Bakker (PSP) nam wat betreft de verkeersafwikkeling genoegen met de toezegging van Schilling dat er een verkeersonderzoek voor heel Texel komt waarbij zeker De Koog on der de loep wordt genomen en dat de verdere afwikkeling van het plan in nauw overleg met de Koger dorp scommissie zal gebeuren. Schilling beloofde te zullen proberen zijn toe zeggingen gestand te doen; hij zal er voor pleiten in het college. Hans Roeper (PvdA) noemde de maatregelen om het verkeer te gelei den in De Koog (snel naar parkeer plaats loodsen, verkeer voor een bestemming buiten De Koog al op Pontweg andere route laten kiezen) „de eerste en wellicht belangrijkste Een 70-jarige automobilist uit 's Hee- renberg reed dinsdag op de Ka merstraat in De Koog en verleende bij de kruising met de Epelaan geen voorrang aan een 45-jarige inwoner van De Koog in een Ford. Beide wa gens moesten total loss worden weg gesleept. aanzet" voor een vermindering van de verkeersdruk. In het zoeken van de oplossing buiten De Koog ziet Roeper geen heil; „De Koog is en blijft het toeristisch centrum van Texel. Er zullen altijd veel mensen naar toe gaan." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) stelde als voorwaarde dat de raad inspraak in de uiteindelijke verkeerssituatie moet hebben. Dit werd haar door de wethouder toege zegd. Ate Rienstra (CDA) twijfelde eerst, maar zei in tweede instantie het plan-Bakker niet te zullen on dersteunen. Jan van Asselt (Texels Belang) zei daarentegen niet gelukkig te zijn met het gemeenteplan, maar wilde daarmee niet de artikel 19-procedure blokkeren. Schilling zegde op verzoek van de De Koog-delegatie toe dat kort parkeren op het nieuwe plein aan de Nikadel buiten het seizoen (circa tien maan den per jaar) kan worden toegestaan. Hiermee nam hij een der bezwaren vanuit de Koger bevolking weg. s Paulusbossie In dezelfde vergadering kwam het bouwplan van Hans Bakker voor een woning in een tuin grenzend aan de speeltuin aan de Wagemakerstraat. Het bosje op de hoek van die tuin is een restant van het voormalige „Pau lusbossie". Buurtbewoners vrezen dat dit authentieke stuk groen zal ver dwijnen, waardoor de Wagema kerstraat helemaal zou „verstedelijken". „Groen behouden, bouwen in De Mars", was het ker nachtige commentaar van een der omwonenden die bezwaar had aan getekend. Een andere Wagemakerstraat-bewoner, Jaap van Heerwaarden, deed een sterke uit spraak toen hij stelde dat in Den Burg de plantsoenen te schoon wor den gehouden. „In het Paulusbossie daarentegen kunnen de vogels goed fourageren. Het zou zonde zijn als dat moet verdwijnen." Mevrouw Dros van de Bernhardlaan kijkt al vele ja ren uit op het bosje. Zij vroeg zich af hoe er een uitrit voor een auto kan worden gerealiseerd zonder dat dit ten koste gaat van bomen en strui ken. Klaas Smidt, die via ingezonden stuk ken in deze krant herhaaldelijk de aandacht op de kwestie vestigde, zei „verbijsterd" te zijn dat in het milieu jaar 1989 zomaar een stukje groen Een brandweerman gooit de smeulende resten van de bank naar bulten. er. Met een poederblusser van de bu ren werd het vuur in eerste instantie bestreden, maar dat baatte weinig. Zaterdagmiddag tegen vier uur kwam de brandweer in actie om een eind te maken aan een brandje in de grote nettenschuur van Noordzeevis ser Piet Drijver aan de Maricoweg in Den Burg. De familie Drijver merkte dat er wat mis was toen in het aangrenzende woonhuis een brandlucht doordrong. Toen poolshoogte werd genomen bleek de hele schuur vol dichte rook te staan en was niet duidelijk waar het vuur zich precies bevond. Vlam men waren pas te zien toen de bui tendeur werd geopend. Het bleek dat een in het garagegedeelte van de schuur staande gestoffeerde bank in brand stond, evenals een motormaai- De van persluchtmaskers voorziene brandweerlieden hadden de zaak ech ter snel onder controle en werkten de smeulende resten van de bank en de zwaar gehavende grasmaaier naar buiten. Dat was net op tijd, een vlak naast het vuur staande auto kon worden behouden. Het plastic gordijn tussen het garagegedeelte en de rest van de schuur was gesmolten en ver brand. In de hele ruimte was aanzien lijke roet- en rookschade ontstaan. Vrijwel zeker is de brand het gevolg van vonken die in de bekleding van de bank terecht waren gekomen. Die vonken waren afkomstig van een slijpschijf, waarmee een zoon van de familie Drijver 's morgens een brom fiets had bewerkt. aan bouwgrond wordt opgeofferd, zelfs zonder dat het algemeen belang wordt gediend. „Wat kan er zoal in een gat van Schilling?", riep Smidt uit. Hij vreesde precedentwerking en werd in die mening bijgestaan door bezwaarmaker Jan Knippenberg. Vol gens laatstgenoemde zou het van vi sie getuigen als het college nu zou besluiten om te kiezen voor behoud van een stuk groen. Bossie blijft Hans Bakker, de indiener van het bouwplan, zei dat de buurt niet hoeft te vrezen dat het Paulusbossie ver dwijnt, ofschoon hij als particulier op privéterrein kan doen wat hij wil. Hij verklaarde dat op natuurlijke wijze de in slechte staat verkerende begroeiing wordt aangepast en zo mogelijk ver fraaid. Bakker laat zich daarbij van deskundige adviezen voorzien. De commissieleden brachten een ver deeld advies uit. Drie leden (Bakker, Roeper en Eelman-van der Kooi) ver wierpen om uiteenlopende redenen het bouwplan, Rienstra stemde na enige aarzeling voor en Van Asselt vond dat de knoop moet worden doorgehakt en had geen bezwaar. Het definitieve besluit valt tijdens de eerstvolgende raadsvergadering. Een 43-jarige man uit De Koog in een Mercedes-bus wilde maandag van de Kogerstraat linksaf Akenbuurt op en merkte daarbij een 54-jarige automobilist uit Groningen te laat op. Een aanrijding volgde, maar de scha de bleef beperkt. Texel krijgt binnenkort een „snuffel paal": in het park achter het ge meentehuis. Deze maakt deel uit van het Landelijk Meetnet Nucleaire Inci denten (LMNI) dat in Nederland wordt opgezet. Het meetinstrument registreert nucleaire straling en geeft automatisch waarschuwingssignalen als de waarden te hoog oplopen. Al le kosten van het project zijn voor rekening van het rijk. Als er ongelukken gebeuren met kerncentrales of in geval van een kernoorlog kan het LMNI snel gege vens leveren die belangrijk kunnen zijn voor bescherming van de bevol king. Het meetnet is vrijwel geheel geautomatiseerd. Zowel het verzame len van de informatie als het verwer ken, verzenden, de opslag en de presentatie gebeurt onophoudelijk en zonder menselijke tussenkomst. Het systeem levert zowel gegevens over de dagelijkse achtergrondstraling als over overschrijding van bepaalde ni- veau's in geval van rampen of een aanval met kernwapens. Het meetbe- reik is groot: zowel zeer lage als ex treem hoge doses straling worden geregistreerd. Neerslag Nog niet geautomatiseerd is het me ten van radio-actieve neerslag bij kernwapenexplosies, maar deze mo gelijkheid kan later wel aan de appa ratuur worden toegevoegd. Het meetnet krijgt 300 meetposten, ongeveer 43 regionale-, 12 provinciale- en twee landelijke werkstations. Daarnaast zijn er werkstations voor het RIVM en een beheerder van het meetnet. De meetposten worden gevestigd op plaatsen van het meetnet van de voormalige Bescherming Bevolking. De afstand tussen de verschillende posten is 12 tot 15 kilometer. De snuffelpaal, een beschermend kastje met een sonde, zal via een ka bel worden verbonden met een kleine computer, die in de telefooncentrale in de kelder van het raadhuis zal worden geplaatst. Rond de paal moet een vrije ruimte van minstens 20 me ter zijn. De computer zal via een mo dem op het telefoonnet worden aangesloten en kan communiceren met elk werkstation dat op het net is aangesloten. In normale toestand bestaat alleen contact tussen de computer bij de snuffelpaal en het regionale werkstation waar deze on der valt. Zelftest Op alle werkstations komen dezelfde computers, omdat in geval van nood eikaars werk moet kunnen worden overgenomen. De machines hebben een grote capaciteit, opdat veel ge gevens kunnen worden opgeslagen en verwerkt. De computers bij de snuffelpalen ver werken binnenkomende gegevens tot tien minuten- en uurgemiddelden. Daarnaast wordt regelmatig een „zelftest" gedaan, waarbij onder an dere de toestand van de batterijen, het geheugen en meetfrequentie wordt gecontroleerd. Elke 24-uur wordt door het regionale werkstation automatisch contact gezocht met de computer bij de meetsonde en wor- Vrijdagavond laat moest het vakantieverkeer opweg naar Texel uren in Den Helder wach ten alvorens de boot op te kunnen. Toch kregen degenen die toen het infonummer 19535 belden een bandje te horen dat meldde dat er niets bijzonders aan de hand was, waardoor men zich later misleid voelde. Desgevraagd verklaarde Teso dat de infotele- foon alleen „live" wordt aange nomen binnen de tijd van de normale dienstregeling, dus niet meer na 9.30 uur 's avonds. Dan wordt wel het bandje met de geruststellende mededeling afgedraaid. Toege geven wordt dat men dat bandje vrijdagavond beter had kunnen uitschakelen. Wachttij den na de officiële laatste boot komen overigens zelden voor: hoogstens drie keer per jaar. Het bovenstaande neemt niet weg dat dit systeem van Teso om tegen wachttijden te waar schuwen over het algemeen tot tevredenheid functioneert. Er wordt veel gebruik van ge maakt. Vrijdag j.l. werden via de infotelefoon 88 mensen te woord gestaan in twaalf uur tijd en op Tweede Pinksterdag werd het nummer gebeld door 140 personen in elf uur tijd. den de gegevens via een provinciaal station doorgegeven naar het landelij ke werkstation. Deze zendt de infor matie door naar alle andere aangesloten werkstations. Beveiligd De apparatuur in de snuffelpaal is, evenals de werkstations, beveiligd te gen NEMP (Nucleaire Electro Magne tische Puls) en voorzien van een noodvoeding. Als de stroom uitvalt functioneert de apparatuur nog 48 uur. De gegevens blijven nog vijf da gen in het geheugen. De computer bij de snuffelpaal kent verschillende drempelwaarden. Als de laagste wordt overschreden gaat het systeem van „waaktoestand" over in „waarschuwingstoestand". Er wordt automatisch contact gezocht met de regio waar een geluids- en lichtalarm afgaat. Het regionale werkstation zal dan één maal per uur de gegevens van de plaatselijke computer overne men, in plaats van eens in de 24 uur. Alarmtoestand s een nóg hogere drempelwaarde wordt overschreden gaat het systeem over in de „alarmtoestand". De gege vens worden dan eens per tien minu ten naar de regio gestuurd. De apparatuur voor de snuffelpalen en werkstations is in november vorig jaar besteld. In februari is een eerste serie op de fabriek getest. Uitvoerder van het project is het Energie Cen trum Nederland (ECN) in Petten. Om dat de programatuur van het systeem ingewikkeld is, vergt het de nodige tijd deze te maken. De eerste serie computers zal binnen kort worden afgenomen en deze wor den getest in een proefproject, waarvoor brandweerregio Kop van Noordholland is gekozen, waar Texel ook onder valt. De installatie gebeurt door een erkend bedrijf en het uit testen geschiedt door het ECN. Een eigenaar van een kledingzaak in De Koog werd eerste Pinksterdag be keurd omdat zijn winkel om 14.30 uur nog was geopend. Hij verklaarde het zonde te vinden om te sluiten met het oog op de grote drukte in De Koog. Andere winkeliers waren door hem ook opgeroepen open te blijven, maar hadden daaraan geen gehoor gegeven. Het plan was om ook op tweede Pinksterdag geopend te zijn, om ruimere openingstijden dan via de winkelsluitingswet zijn toegestaan, te forceren. In overleg met de politie is besloten niet op de ze manier actie te voeren. De ondernemers zullen een brief naar de gemeente sturen met een verzoek voor ruimere openingstijden. De Koog Promotion was niet op de hoogte van deze ondernemersactia Twee jongens van een school uit Hui zen die op Texel logeerden hebben tegenover de politie bekend joyriding met een bromfiets te hebben ge pleegd, waarbij deze ernstig is be schadigd. De brommer was van een 16-jarige Cocksdorper. De schade zal worden vergoed. Een dinerbon voor 2 personen is gevallen op roos nr. 153. Afhalen bij uw Gefeliciteerd! Openbare avond op dinsdag 23 mei om 20.00 uur in d'Ouwe ULO te Den Burg.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1