edereen opgetogen erug uit Wapperdam Molen Het Noorden kreeg nieuwe wieken üfiïsa plosie van talent en enthousiasme 1 I» Ko°9 <dlnsdag ding-inzameling or mensen in nood PSP houdt openbare milieubijeenkomst Wie gingen met het Mokbootje mee? Openluchtconcert DEK IPO-examens bij hondenclub Texel Schoolpleinfeest CV0 De kraan steekt de eerste roede in de molenas. 19 MEI 1989 TEXELSE COURANT gesteund door geesten uit het verle den. Er zijn gecompliceerde verwikke lingen, zoals het halverwege de produktie bedachte probleem dat het testament waaruit het eigendom van de eik moet blijken, in stukken is ge scheurd die zich in verschillende han den bevinden. Klaarheid kan er pas zijn als de stukken zijn opgespoord en aaneengevoegd... Het slot van het verhaal is dat de eik de dekmantel is van een muzieknis. Maar voordat het zover is hebben de meest uiteenlo pende personages hun rol gespeeld: gewone burgers, gezagsdragers een fee en zelfs zeven rovertjes, die zich een groot deel van de tijd al of niet swingend in de boom ophouden. Echt belangrijk is de loop van de ge beurtenissen niet in een dergelijke musical. Het is meer een programma waaraan de verschillende dialogen, liedjes en dansjes zijn opgehangen. Vooral de liedjes (van Ruud Nooy) waren indrukwekkend. Orkest Dat was mede te danken aan de uit stekende instrumentale ondersteu ning, gegeven door een orkest dat bestond uit Wobbe Visser (slagwerk), Ger Schater (basgitaar), Henk Vroom en Ruud Nooy (gitaar), Joeri de Ven- te (hoorn en trompet) en Pip Barnard (klavier). De twee laatstgenoemden waren ook verantwoordelijk voor de arrangementen. Net als de andere medewerkenden hadden de musici er veel lol in, wat bleek uit muzikale geintjes, zoals het imiteren van een orgel als een pastoor ten tonele ver schijnt. Een belangrijk aandeel in de kwalteit leverde ook Klarina Combé die met de choreografie was belast, wat be tekende dat zij de kinderen de vele dansjes moest bijbrengen, wat onge twijfeld een enorm karwei is ge weest. Zij en Pip Barnard hadden ook de kostuums bedacht. Belangrijk wa ren natuurlijk ook de decors, die wa ren gemaakt door Rob Hijman, Gerrit Jan van der Meent en Ton van Zon, naar een ontwerp van Henk Areridsen. Garant De musical was officieel geen activi teit van de musicalvereniging „Geen C te hoog", maar deze vereniging had zich wel garant gesteld voor een eventueel financieel tekort en had de mensen voor leiding en produktie ge leverd. Een essentiële organisatori sche rol werd gespeeld door het productieteam Toos Maas/Ger van Hoften. De jeugdmusical was een éénmalige aangelegenheid. Maandag j.l. was het de laatste keer dat er werd gespeeld. Het hele gezelschap komt zondag a.s. voor het laatst bijeen. Nooy: „We gaan met de club gezellig naar het kwamen van Buurma uit Groningen. De nieuwe roeden zijn wat langer dan de oude, waardoor de molen (de grootste van Noordholland!) nog iets meer kan presteren. Dat wordt ook in de hand gewerkt omdat zg. fokwie- ken worden gemonteerd, die een ho ger rendement hebben. Echt werken De afgelopen jaren draaide de molen „loos", alleen voor de aardigheid. Er was geen verbinding tussen de mole nas en de rest van het mechanisme. In de nieuwe situatie zal ook de ver ticale koningspil gaan draaien. Het is de bedoeling deze over twee jaar aan te sluiten op een der schroefpompen zodat de molen weer water ver plaatst. Voor de vrijwillige molenaars André en Willem Keijzer kan het allemaal niet snel genoeg gaan. Ze popelen om de molen straks weer in bedrijf te kunnen zetten. Het is de bedoeling minstens eens per 14 dagen een paar uur te draaien, telkens op za terdag. "üetamelde kleding is voor de al- rosten in de Derde Wereld. De "ting stuurt uitgesorteerde goede 'n9 naar noodgebieden. Uit de 'wgsten van de verkoop van an- 1 beding worden ontwikke lprojecten gefinancierd, meling op Texel bij: ■Orgingstehuis Sint Jan (maandag linsdag de hele dag), r Zijm-Snik, Molenstraat 20 Den (maandag en dinsdag de hele 5 '""TOte Kerk De Cocksdorp (dins- S 'ussen 10.00-12.00 uur en «18.00 uur). 2 Pl Bethel Eierland (dinsdag de he- 15.30 uur). Pshuis de Wielewaal te De Waal 13.30-14.30 uur). 'c l"het huis van fam. Westerlaken i eschild (dinsdag de hele dag). I 'wanenburg, Naalrand 9 te ,00,rn (maandag en dinsdag de °a9). 34 te Oosterend (dinsdag 000-12.00 uur en 14.00-16.00 C 'actadressen voor de Stichting - m,1 'n ^00<1: Mevr. Zijm-Snik, I W u' 20 Den Bur9' tel. 12693 i(I.r' rdiik, Kotterstraat 3 j '"«"I, tel. 18363. Onder het motto „Texel in 2000 ge heel binnendijks?" houdt de Texelse PSP-afdeling dinsdag 23 mei een openbare bijeenkomst, aanvang 20.00 uur in d'Ouwe ULO. PSP- hoofdbestuurslid Hannah van Wijn gaarden houdt een lezing over de milieuproblematiek en gaat onder meer in op het snel stijgen van de zeespiegel als gevolg van de opho ping van koolzuurgas in de at mosfeer. Hannah van Wijngaarden is hoofdre- dakteur van het Partij-orgaan „Bevrij ding" en tevens actief in diverse milieuorganisaties. Ze is onder andere kaderlid van het Instituut voor Na- tuurbeschermingsedukatie en lid van de Vereniging Milieudefensie. De af gelopen winter instrueerde ze Texelse jongeren voor het IVN-werk. Gehoopt wordt dat deze jongeren in elk geval aanwezig zullen zijn. In het bijzonder zullen milieuproblemen worden besproken waarmee vooral Texel heeft te maken. Er is gelegenheid voor vragen stellen en discussie, des gewenst ook over andere onder werpen. drievoudige opvoering van de jeugdmusical ,,De machtige eik Wapperdam" is een succes geworden, maar dat is zwak uit rukt. Zelden kon men op Texel een gezelschap amateurs zo tspireerd en enthousiast bezig zien en was er een zo geluk- samengaan van uiteenlopend artistiek talent. Zo'n 650 toe- ouwers hebben er van genoten maar de 27 kinderen zelf en volwassenen die met hen werkten, genoten er nog meer van. zijn allemaal heel intens met el- bezig geweest. We hebben veel elkaar geëist maar we hebben er veel voor terug gehad. Er zijn pen gegroeid en eigenlijk kon nie- zich na de derde avond voor in dat het nu echt was in en dat we uit elkaar gin- Er vloeide dan ook menige i", zeggen regisseur Aris van in, Ruud Nooy en Pip Barnard, belangrijkste bedenkers en ren waren van dit bijzondere ikt en er het laatste half jaar :tisch al hun vrije tijd hebben in- oken. Oud plan Zeylen en Nooy van de Musical- niging „Geen C te hoog" iterden al heel lang het idee om smet kinderen" te doen. Oktober 8 jaar werden sppijkers met kop- geslagen en werd een kant en t voor de jeugd geschreven ïgstuk" rodag en dinsdag 29 en 30 mei M weer zover: de jaarlijkse '"g in zameling voor de Stichting isen in Nood uit Den Bosch. Het om goede, nog draagbare kle- gordijnstoffen, lakens, dekens 8e kledingstukken moeten wor- aangeleverd in goed gesloten Kozakken. Niet in kartonnen do- want die leveren problemen op iet vervoer. bij een bureau aangekocht: „De ze ven nachtmerries van Dommeldam". Er werd een auditie georganiseerd om het vereiste jeugdige talent op te sporen. Meer dan 70 kinderen kwa men erop af en tot aangename ver bazing van de initiatiefnemers bleken de geschikte kandidaten voor het op scheppen te liggen. Er werden er 27 uitgepikt die bij een korte spreek-, zang- en dansproef, maar ook door hun „uitstraling", geschikt leken te zijn. Waardeloos Maar toen men eenmaal aan het re peteren was bleek het aangekochte stuk helemaal niet zo goed te zijn. Met name de liedjes werden „waar deloos" gevonden, zodat men allerlei dingen ging veranderen en variaties ging aanbrengen die ter plekke wer den bedacht. Op het laatst liet men het hele stuk links liggen en schreef Pip Barnard een geheel nieuw ver haal, aangepast aan de mogelijkhe den die de „gecontracteerde" jonge spelers boden. Het was een merk waardige en spannende gang van za ken. Het verhaal ontstond bij stukjes en beetjes en elk stukje werd direct ingestudeerd. Niemand kende dus de afloop van dat waaraan men was be gonnen. Elke zaterdag werd twee tot drie uur hard gewerkt in de aula van de Rijksscholengemeenschap (andere zalen waren te duur) en pas toen werd duidelijk welke (on)mogelijkhe- den de kinderen boden. Sommigen bleken het minder goed te doen dan eerst was gedacht, maar er ontpop ten zich ook opmerkelijke talenten. Van Zeylen: „Neem nou die 15-jarige LBO-leerlinge Ignate Ramaker die in het stuk speelt als barones Antoinet te. Die was zo goed, dat we haar meer op de voorgrond hebben ge bracht en een uitgebreidere rol heb ben gegeven. Hetzelfde is gebeurd met Marieke van Beurden als de op een scooter rijdende Jimmy uit de States en met Martijn Visser, een heel vrij, spontaan en ontwapenend jongetje, dat optrad als veldwachter Hendrikse. Heb je gehoord wat een applaus die kreeg na afloop?" Er zijn natuurlijk wel grenzen aan de mogelijkheden van een groep kinde ren van gemiddeld dertien jaar die zes maanden hebben gerepeteerd. De griezelige perfektie van sommige kind-sterretjes uit de grote theaterwe reld was in „De machtige eik van Wapperdam" ver te zoeken. In de wijzec waarop sommige teksten wer den opgezegd herkende je het keurig uit het hoofd geleerde. Soms werd er ook knap vals gezongen. Ruud Nooy: „Er zaten meerdere kinderen tussen die je heel perfekt zou kunnen krijgen als je er lange tijd intensief aan zou werken, maar dat hebben we niet eens gewild. Het moest goed worden maar het mochten kinderen blijven" Verhaal Het door Pip Barnard geschreven sprookjesachtige verhaal speelt zich af in het dorp Wapperdam, waar strijd ontbrandt over het lot van een oude eik op het dorpsplein. De eco nomisch denkende nieuwe wethouder Van Ooy (Maarten Koorn) wil het ding weghebben omdat er een toe- risten trekkend zwembad moet ko men, maar anderen (waaronder de barones die in gemoedelijker tijden de macht had in het stadje) denken daar anders over en zij lijken te worden Binnen enkele weken zal de molen van polder Het Noorden weer draaien als vanouds. Aan het herstel- en reparatiewerk, waarmee rond f120.000,- is gemoeid, wordt momenteel de laatste hand ge legd. Vrijdagmiddag j.l. werden de nieuwe stalen roeden voor de wieken op hun plaats gehesen en thans worden de roeden tot wieken gemaakt door het hekwerk eraan te bevestigen. Geruime tijd leefde de hoop dat de molen klaar zou zijn vóór Nationale Molendag, maar dat is niet gelukt omdat het werk aan de kap wat te genliep. Overigens is alles tot dusver naar wens verlopen. Dat geldt in het bijzonder voor het plaatsen van de roeden, waarvoor een grote kraan van het Loonbedrijf Texel nodig was. De twee 27.80 lan ge stalen gevaarten werden in een half uur tijd geroutineerd opgehesen, door de kop van de molenas geregen en vastgezet. In oktober 1987 raakte de 111 jaar oude molen vleugellam, toen een der doorgeroeste wieken afbrak en een gat sloeg in de kap van de molen. Het was noodzakelijk het hele „ge vlucht" (het komplete samenstel van wieken) naar beneden te halen, in af wachting van de restauratie waarvoor de plannen al een tijd gereed lagen. Die restauratie werd uitgevoerd door het gespecialiseerde bedrijf Jan Po land uit Heerhugowaard. De roeden V slotscènes van de musical. De eik heeft plaatsgemaakt voor een muzieknis. Barones Antoinette (Ignate Ramaker) en neef Jlmmy (Marieke van Beurdenworden toegesproken door wet- Diederik van Ooy (Maarten Koorn). Uiterst links veldwachter Hendrikse (Martijn Visser); naast hem de burgemeester (Eduard van der Gracht). PAGINA 5 bos om na te praten en 's avonds kij ken we samen met de vele ouders die hebben meegewerkt naar de vide oopname van het stuk. Dan staat er definitief een punt achter, hoewel het natuurlijk best mogelijk is dat vooral de meest talentvolle spelers ooit weer eens voor het voetlicht treden". Het is overigens waarschijnlijk dat „De machtige eik van Wapperdam" elders in het land door een ander ge zelschap zal worden gespeeld. Het stuk zal namelijk door een uitgever in de handel worden gebracht, zodat het voor iedereen beschikbaar is. Van Zeylen: „Als we horen dat het ergens wordt opgevoerd, gaan we zeker kij ken want we zijn zeer benieuwd wat anderen ervan maken". In de veertig jaar dat het Korps Mariniers een amfibisch oefenkamp (Joost Dourleinka- zerne) in gebruik heeft op De Mok, is het herhaaldelijk voor gekomen dat burgers die 's nachts om dringende redenen naar het vasteland moesten, door de mariniers naar Den Helder werden gebracht. In de meeste gevallen betrof het mensen die naar ernstig zieke of stervende familieleden wil den. De mariniers voerden de ze transporten altijd correct en snel uit en en traden begelei dend op, rekening houdend met de emotionele situatie waarin de passagiers meestal verkeerden. Ter gelegenheid van de 40-jarige aanwezigheid van de mariniers op de Mok, willen enkele mensen die ooit van genoemde service gebruik hebben gemaakt een gebaar van erkentelijkheid maken. Ze zoeken daarvoor contact met anderen die ooit de nachtelijke overtocht met het Mokboot jehebben gemaakt. Wie zich aangesproken voelt kan bellen met de familie A. van Meije- ren. Ankerstraat 14 te Ooster end, telefoon 18305. Onderleiding van dirigent K. Modder geeft het fanfarekorps D.E.K. vrijdag avond een concert op het plein voor de Meermarkt in Den Hoorn. Bij slecht weer wordt het concert in het plaatselijke dorpshuis ten gehore ge bracht. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het pro gramma bestaat voornamelijk uit lich te muziek: 1. Jubilissimo van Wim Laseroms (sa men met leerling-majorettes). 2. Acht Adagio's nummer twee: In- tróitus van Henk van Lijnschoten. 3. Lyrische ouverture van Gerard Boedijn. 4. China Mars van Robert Allmend (samen met de majorettes). 5. Sailin' home van Novkovic/Tucako- vic Parfitt, arr. Fraver (bekend van zanger Piet Veerman). 6. The Muppet Show Theme van Henson-Pottle/Hautvast. 7. Stay with me till the morning van W.A. Mozart/Sipke Bakker. 8. Dixieland-Selection number two - arr. R. Beck. 9. A Rocky Farm van Kees Vlak. Bij het clubhuis „Rien Sans Peine" aan de Rozendijk worden zondag vanaf 10.30 uur door de Hondenclub de onderdelen appèl en pakwerk voor het IPO-examen gehouden. Rond 9.30 uur wordt bij „De Atlas" in Den Hoorn het speurwerk gedaan. Be langstellenden zijn welkom. De basisschool voor christelijk volk sonderwijs (CVO) houdt zaterdag een „schoolpleinfeest". Alle vernieu wingen op het schoolplein zijn dan klaar. Er zijn bankjes geplaatst, een damveld is in de stoep gelegd, er staat een klimtoren en zaterdag wordt het „speel-klimhuis" officieel in gebruik genomen. Het feest be gint om 11.00 uur en om 15.30 uur zal als afsluiting de trekking van de „deurprijs" plaatsvinden. De opknapbeurt van het schoolplein werd met hulp van veel ouders tot stand gebracht. De materialen die no dig waren voor het speelobject, moe ten echter nog worden bekostigd. Vandaar dat zaterdag tal van spelle tjes worden gehouden waarmee de kas kan worden gespekt. Voorbeel den van spelletjes: sjoelen, blikjes gooien, dartspel, voetbal gaten schie ten. Er is ook een rad van avontuur, straattekenen. Men kan stekjes ko pen, eten in een restaurant en toneel muziek- en poppekastvoorstellingen bekijken. Kraampjes met lekkere hap jes zijn uiteraard ook aanwezig. Alle kinderen zijn welkom en zij mogen hun familie en vriendjes meenemen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5