Strandingenkaart Texel 1854 zoektijden ingepast bij Gemini beter busdienst nzekerheid knaagt aan leplaagd Radio Texel >rste uitzending verre van vlekkeloos Een natuurgetrouwe replica van een historische kaart uit 1854 met daarop de rond die tijd bij Texel gèstrande zeilschepen (1832-1851). Een schitterende kleurenposter van 80.5 x 58.5 cm., waaruit ook dui delijk kan worden afgeleid hoe de kustlijn van het eiland is veranderd. Een waardevol bezit voor de Texel-liefhebber Te koop bij de volgende verkooppunten voor maar ƒ14,95 Ecomare De Koog Maritiem Museum Oudeschild Nauta Boek Den Buig Het Open Boek Den Burg Langeveld en de Rooy Den Burg De Stolp De Koog De Boutique De Koog Paal 9 Den Hoorn Duinker Watersportcentrum Oudeschild Clubschip Oudeschild Vuurtoren Eierland De Cocksdorp Holimarkt De Cocksdorp Rekramart De Koog Zon, maan en hoog water Commissie Welzijn: Ondernemers moeten Sint zelf betalen „Gokavond" SV Texel Voorrangsfout „Europa '92" voor Texelse ondernemers Sluitingstijd 19 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 wrtwJt n>n de Hal '«zoektijden van het Geminizie- lu!s in Den Helder zullen binnen st jaar worden gewijzigd in 50 14.00 uur en 18.00-19.30 Er zal een gesprek met de NZH- ''enst plaatsvinden om het rou- toma van de bussen zo goed «lijk aan de bezoektijden aan te h busverbinding direct van de ■jaar het ziekenhuis, dat lijkt ons ste vertelt zuster Kuter, direc- van het Gemini-ziekenhuis. Zij n het gesprek met de vervoer- lastige situatie voor Texe- e eerst met de stadsbus naar Nation moeten om daar over te P«n in de bus die naar het zie- W aan de orde stellen. 388 is door de Algemene Pa- envereniging Den Helder en te- enquête gehouden over tijden in het Helderse zieken- "oral van Texel kwamen veel lies. esultaten van de enquête zijn sa- yva' en in december voorgelegd e directie van het Gemini. De e klachten gingen over de aan- "P bet openbaar vervoer. Be- 'J die beginnen en eindigen V nele uur hebben de voorkeur. Ochtendbezoekuur i^HH^te bleek dat een och- !oekuur werd gewenst in de weekenden en op officiële feestda gen, bijvoorbeeld van 10.00-11.00 uur. Tijdens deze dagen zijn 's och tends geen activiteiten voor patiën ten, waardoor de tijd tussen ontwaken en het middagbezoekuur wel erg lang is. Kinderen van 8 tot en met 16 jaar zouden meer gelegenheid moeten krijgen om ouders te bezoeken die langdurig in het ziekenhuis moeten blijven Nu is te weinig contact mo gelijk, wat emotionele problemen geeft. Dit kan worden opgelost door een extra bezoekuur voor kinderen uit die leeftijdsgroep in te stellen tussen 16.00 en 17.00 uur. De zon komt 21 mei op om 5.37 uur en gaat onder om 21.37 uur. Maan: 20 mei V.M. Springtij: 22 mei Zaterdag 20 mei Zondag 21 mei Maandag 22 mei Dinsdag 23 mei Woensdag 24 mei Donderdag 25 mei Vrijdag 26 mei Zaterdag 27 mei 9.04 en 21.04 9.56 en 21.44 10.15 en 22.35 11.06 en 23.04 11.15 en 23.45 12.00 en 23.57 en 12.46 0.50 en 13.25 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Tine Krijnen (Texels belang) was niet blij met het verzoek van Stichting Folklore Texel om 7715,- subsidie van de gemeente voor de sinterklaasin tocht in Oudeschild. „We hebben in onze fractie uitgebreid gediscussieerd over pepernoten. We staan niet ach ter het voorstel. Alleen de dranghek ken willen we wel voor rekening van de gemeente laten komen". Ger Praamstra, hoofd van de afdeling Culturele Zaken vertelde dat alle in tochten die in dorpen op het eiland worden gehouden aansluiten op de aankomst van de goedheiligman in Oudeschild. De Stichting Folklore Texel betaalt die aankomst én de in tocht in Den Burg, wat eigenlijk niet redelijk is. Nel Eelman (CDA) stemde daarmee in. Zij vond het geen pro bleem dat de algemene intocht voor heel Texel zou worden betaald door de gemeente. Erna Eelman (VVD) was het met haar eens en stelde voor het bedrag op te nemen in het sociaal-cultureel jaarplan. De mening van Peter Bakker (PSP) stond lijnrecht tegenover die van bei de dames. „Laten alle dorpscommis sies dan maar voor het geld zorgen. Het gaat om het principe, niet om het bedrag. Er wordt in die tijd zóveel verdiend dat voor de intocht sponso ring vanuit het bedrijfsleven mogelijk moet zijn". Gerard van der Kooi (PvdA) bekende dat hij dól is op folklore en ieder jaar trouw naar Oudeschild gaat om de aankomst van de Sint mee te maken. „Het blijft natuurlijk een commercieel evenement. Persoonlijk mag van mij de intocht in Oudeschild door de ge meente worden betaald, maar ik weet niet of mijn fractie het hiermee eens is". io Texel s startproblemen zijn nog niet over. De eerste uitzen- afgelopen weekend verliep haperend, uit De Cocksdorp men klachten over de ontvangst, het raamprogramma van j0 10" kwam wegens technische problemen betreffende de tnmercial killer" te vervallen en de nieuwsdienst is nog altijd erbezet. Tussen deze donkere wolken ook nog een paar zon- raaltjes: de kersverse omroep is eindelijk in de ether, er lijkt relatief goedkope oplossing voor de Buma/Stemra-rechten in t, na anderhalve dag sleutelen kan de commercial killer nu worden gebruikt en er waren soms best aardige staaltjes maken te beluisteren. is nu niet te kritisch, gun ons de Zo ongeveer luidde de algeme- emming bij de programmama- zaterdag nadat de kop eraf was. wen en onwennigheid beïnvloed- je kwaliteit van de uitzendingen iijds, onzekerheid over wat nu ilijk wèl of met mag knaagde je medewerkers anderzijds. Vrij- laatste dag voor de eerste iding, kreeg het Radio Texel- schap voor de zoveelste maal orse tegenslag te verwerken. Op llerlaatste moment werd beslo et het raamprogramma niet kon en uitgezonden. Technisch bleek nmogelijk om de reclamebood- ipen van „Radio 10" te weren, ou namelijk moeten gebeuren ils een signaal van een extreem tequentie, dat wordt doorgege- via een „modulator" (een appa- dat het „Radio 10"-signaal van itelliet geschikt maakt voor het net). Het bleek dat de modula- m Kabeltex BV niet de ge- te lage frequentie kon iceren, waardoor de commercial niet in werking kon worden lid. Op korte termijn kon dat niet 'e worden gemaakt. Drie keuzes nroep had drie keuzes: 1. „Ra- D" tóch doorgeven met het risi- itook de reclameboodschappen ether zouden worden geslin- 2. geen raamprogramma, zodat der na tussen de Radio Texel- mgen „dood" zou zijn; 3. zelf amprogramma verzorgen. Ge werd voor het laatste. Dit tot vreugde van degenen die voorheen als discjockey bij Texelse radiopiraten werkzaam waren. Zij kregen zo plot seling de kans om de loze uurtjes te vullen met het draaien van plaatjes. Helaas voor deze jongens zouden hun goedbedoelde pogingen niet in goede aarde vallen bij de programma redactie. De muziek die zaterdagmid dag en -avond en ook zondag werd gedraaid, was teveel gericht op een jong publiek. Slechts een enkeling draaide wat Nederlandstalige muziek c.q. rustige nummers. Direct na het weekend werd besloten in elk geval het experimenteren met een eigen raamprogramma niet voort te zetten. Zoals het er nu naar uitziet, is dat ook niet nodig. De technisch mede werker bij uitstek van de Texelse radio-omroep, Piet Hoogerheide, slaagde er dinsdag en woensdag in met veel bloed, zweet en tranen de commercial killer naar wens te laten functioneren. Zowel de commercial killer als de modulator werd door hem aangepast en op elkaar af gestemd. Woensdagochtend slaagde de opzet en werden de door „Radio 10" uitgezonden reclameboodschap pen automatisch tegengehouden. „Maar laten we niet te vroeg jui chen", waarschuwde een inmiddels door alle tegenslagen wijs geworden Hoogerheide. Buma/Stemra Verder lijkt het risico dat er 730.000,- of daaromtrent aan Buma/Stemra- rechten (auteursrechten van de uitge zonden muziek) moet worden betaald indien de uren die door „Radio 10" worden meegeteld, danig geslonken. Telefoontjes van een bestuurslid met diverse instanties (Buma/Stemra, OLON, Mediaraad) leerden dat er een nieuwe regeling in de lucht hangt, die financieel geen zware consequen ties heeft. Lokale omroepen zouden een vaste jaarlijkse bijdrage van circa 71600,- moeten betalen (nu 7800,-) voor het uitzenden van muziek. Maar ook in dit geval geldt: niet te vroeg juichen. De eerste uitzending zaterdagochtend verliep in eerste instantie niet gek. Peter Agter beet het spits af met het informatieve programma „Goedemor gen Texel", dat in gezelschap van vijftien radio-enthousiasten zonder of ficiële toestanden van start ging. Het meer actuele programma dat erop volgde, het door Mark Roel „Ito" Coutinho gepresenteerde „Typisch Texel", ging minder soepel. De nieuwsredaktie is nog veel te klein Itwee personen: Jan Brandenburg en Hanny van Zoelen) en het gevaar dat men teveel hooi op de vork neemt, werd direct al bewaarheid. Jan Bran denburg: „Er was veel nieuws en we maakten de fout dat zo volledig mo gelijk te willen brengen. Volgende keer zullen we ons tot slechts een paar onderwerpen beperken." In het diepe De aankondigingen en het oplezen van de agenda door de jeugdige Ta mara Kuiper gingen evenmin van een leien dakje. Voor haar geldt het ex cuus van zenuwen voor de eerste uitzending en het feit dat ze nog maar recent met radio maken bezig is. Programmamaker Peter Bakker: „Dat is een bewuste keus. Op een gegeven moment moet je de mensen in het diepe gooien. In de praktijk krijg je dit werk het snelst onder de knie Hopelijk gunnen de luisteraars ons de tijd." Gasten in het program ma waren onder anderen Aad Blom, Gerrit Spanhaak, Henk van der Belt en Aris van Zeijlen. Het programma „Natuurwijzer" met presentatie van Hans Witte had als speciale gast Mark Fonds van het Ni- oz. Het een half uur in beslag ne mende „Natuurwijzer" is geheel opgezet door een geïnteresseerd groepje deskundigen op natuurge bied. De eerste aflevering was zeker niet slecht. In „Bedrijven voor bedrij ven" (aaneen gepraat door Martin de Ridder) vroeg personeel van de Hema en het Fysiotherapiecentrum Texel plaatjes voor elkaar aan. Een aardige opzet waarbij soms verrassende mu ziekkeuzes vielen te noteren. Vervol gens verzandde het programma. Het msJansma uit Leeuwardenlogerend op bungalowpark De Parel, kwam als eerste in be i Mn Radio Texel t-shirt. De familie reageerde het snelst op een oproep in het avondpro- een kreeg her shirt de volgende dag overhandigd, tFotoBert KoningI Ondernemers verdienen veel in sin terklaastijd. daar kan een bedrag voor de intocht in Oudeschild wel vanaf. Dat was de mening van enke le leden van de raadscommissie voor welzijnsbeleid in de vergadering van donderdagavond. Beeld van de eerste uitzenddag van de lokale omroep Radio Texel. Technici/programmamakers Martin de RidderPeter Bakker. Plet Hoogerheide en Merk Roel Coutinho kijken toe hoe discjockey Peul Krügers een uurtje raamprogramma vult. geplande uur van Peter Bakker bleek niet voorbereid en was niet meer dan plaatjes draaien. Dit voorbeeld kreeg in de loop van de middag navolging door gelegenheids deejays die op eigen wijze en naar eigen muzikale smaak hun uurtje vulden. Sportlokaal De actualiteitenrubriek in het begin van de avond bevatte leuke bijdragen, waaronder een sfeervol interview van Bert Koning met Leo Visser die zo juist zijn nieuwe sleepboot in gebruik had genomen. Het meest opvallende programma zondag was „Sportlo kaal". Presentator/programmamaker Dick Oudendag oefent hiervoor al enige jaren en nu was hij dan einde lijk op heel Texel in de ether. Als „Sportlokaal" voldoende medewer king krijgt van clubs en correspon denten, kan het programma zeker in een behoefte voorzien. Aan de in de vorige krant gepubli ceerde programmering verandert voorlopig niets. Wèl zijn er twee pro gramma's toegevoegd. Op dinsdag avond van 19.00 tot 20.00 uur een dierenrubriek door Gretha Huisman en vrijdag van 19.30 tot 20.00 uur „Groenhoekje en stekkenbank" door Susan Groenewoud. Voorts zal Radio Texel voortaan ook op maandag via de FM 106.1 zijn te beluisteren en is dus thans zeven dagen per week in de lucht. Ingedachtig de woorden van de plastisch chirurg die tegen een pa tiënt sprak „Ik wil uw neus wel ope reren, maar het is en blijft een gok", houdt SV Texel zaterdag een „grote gokavond" ter afsluiting van het sei zoen. Ook bij dit feest is een deur- prijs te verdienen. Wie zich voor 20.30 uur bij de feestelijk omgetover de Kletskeet meldt, maakt kans op. een reis naar Londen voor twee per sonen. Bezitters van loten voor deze avond hebben altijd prijs als zij zich voor 20.30 uur melden. De avond staat in het teken van „gokjes en neuzen". Voorts wordt de einduitslag van de Texel voetbalpool bekend ge maakt. De trekking van de grote go- kloterij heeft als prijzen een reis naar Parijs, een kleurentelevisie en een cd- speier. De band Mackintosh zorgt voor de muzikale omlijsting. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg. Ada van Hol landstraat, Pieter van Cuyckstraat, Elemert. Een 57-jarige toerist uit Keulen wilde vrijdag vanaf de Rozendijk de Pont- weg oprijden en verleende daarbij geen voorrang aan een over het fietspad rijdende 16-jarige bromfietser uit Den Burg waardoor een aanrijding ontstond. De bromfietser moest zich met kneuzingen aan beide benen on der doktersbehandeling stellen. De brommer raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. Hedenavond (donderdag) is in De Lin deboom een informatie-avond over het onderwerp „Europa 1992". Spre ker is de heer dr. L. Verhoef, hoofd afdeling marktverkenning van de Ne derlandse Middenstands Bank te Am sterdam. Verhoef, die diverse publicaties op zijn naam heeft staan, houdt naast een algemene inleiding ook een verhaal over de gevolgen voor de recreatieve ontwikkeling van het openstellen van de grenzen. Con creet: hoe kunnen toeristische onder nemers zoals op Texel inspelen op de mogelijkheden die zich na 1992 voor doen en tegen welke bedreigingen moet men zich wapenen? Voor het door het Texels Verbond van Onder nemers in samenwerking met de NMB georganiseerde avond is vrijwel het gehele Texelse bedrijfsleven uitge nodigd. Er hebben zich inmiddels 150 belangstellenden aangemeld, waar door er in de zaal nauwelijks nog plaatsen over zijn. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.10 uur. In de nacht van zaterdag op zondag werd de eigenaar van een broodjes zaak in De Koog bekeurd wegens overtreding van de sluitingstijd. De zaak was om 02,55 uur nog geopend.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7