Cjroen 2warL-Jexels in het hart ixel moet bedreigingen kansen omzetten „Brandbrief naar 2e Kamer als overdracht RSG niet naar zin" xiin Kamerlid Hermes (CDA) tijdens werkbezoek: L. Verhoeff tot ondernemers: igelnest Jfegtuig TEXEL ■-w. Veel reactie op kaartspeuren van gemeentesecretaris DIJKSTENEN NAAR MARITIEM MUSEUM Aanrijding met zwaar gewonde „Galjoen" deze zomer weer nachtbedrijf ■richt 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.382 DINSDAG 23 MEI 1989 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, Pater 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 15639. Ivertenties, abonnementen, etc.: ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 \/erschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 120,20 per kwartaal; los f\.— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 RabobanW nr 36.25.01 742; NMB nr 67.34.60.398. jevolgen van het ingaand 1992 wegvallen van de grenzen en de lidstaten van de Economische Gemeenschap zullen He toeristische bedrijvigheid niet ongemerkt voorbij gaan. De hdering houdt zowel bedreigingen als kansen in. Toeristisch moet zich dat realiseren en door bijsturen en nieuwe initia- i de bedreigingen veranderen in kansen. |en van die strekking sprak •dag Dr L.H.J. Verhoeff uit Le- hoofd van de afdeling markt- ming binnenland van de NMB, n bijna geheel uit onderne- jTVO-leden) bestaand gehoor in De Lindeboom". Op initiatief plaatselijke NMB werd daar itie gegeven over de verande- van de markt als gevolg van ipese eenwording. Na de pau- teedde Verhoeff speciale aan- aan de gevolgen van „Europa" toeristische en daarvan af- jke bedrijven, dus voor de be ste bron van werkgelegenheid ixel. Hoewel de spreker veel concrete adviezen gaf dan gen hadden gehoopt, wist hij de Schotse sportvlieger Mendelssohn gisteroch- met zijn Beechcraft van liegveld Texel wilde ver en zijn machine nog inspecteerde, ontdekte hij de staart een spreeu- lest met vier eieren zat. iezien het toestel slechts dagen op Texel had m, moet het nest er op tuisbasis Edinburg inge- |kt zijn. De spreeuw kon de bereiken via een spleet bij ioogteroer en had een 'me hoeveelheid grasjes, veertjes en ander mate- naar binnengesleept. Men- :ohn en zijn meevliegende iw en twee kinderen von- het prachtig, maar achtten 'uit veiligheidsoverwegingen maar beter om het nest te 'ijderen, temeer daar de dat de spreeuw bij terug- in Schotland weer op zijn zou terugkeren, bijzonder werd geacht. De foto Ige- t door havenmeester Ed buijnl toont de kinderen :y en Roy Mendelssohn het nest. wel duidelijk te maken dat het ge vaarlijk is om de veranderingen wer keloos af te wachten. „Als u kansen die zich nu voordoen, laat liggen, ver anderen die kansen in bedreigingen want dan is een concurrent u vóór", aldus Verhoeff, die de bekende feiten met betrekking tot de toeristische struktuur van Texel op een rijtje zette in relatie tot niets met „Europa" te maken hebben ontwikkelingen, zoals de vergrijzing, de toename van vrije tijd, het hogere besteedbare inkomen, het actiever worden van het recrea tiegedrag en de toenemende vraag naar kwaliteit. Groeisector Verder is het een feit dat het toe ristisch verkeer sterk groeit: 3 tot 4% per jaar. In het jaar 2000 zal het de grootste branche in Europa zijn. Om daarvan te profiteren zal Texel er rekening mee moeten houden dat dat de nu nog lage inkomens in Zuid Europa sterker stijgen dan de in komsten in onze streken, waardoor zich daar een groot publiek ontwik kelt dat in staat is op vakantie te gaan. En er is ook nog publiek buiten de EG. Onder andere vanuit Japan is een toeristenstroom in onze richting op gang gekomen. In elk geval komt er verandering in de huidige situatie waarin de groep buitenlanders die bij ons de vakantie doorbrengt, practisch helemaal uit Duitsers bestaat. Hoe rij ker een land, hoe meer toeristen het oplevert die in principe in onze stre ken opgevangen kunnen worden. Men moet dus tijdig zijn conclusies trekken uit (bijvoorbeeldl het feit dat Italië (in 1957 nog de armste lidstaat van Europa) nu een van de rijkste is. Dat maakt onder andere talenkennis noodzakelijk. Verder moet rekening worden gehouden met doorgezette „segmentatie": steeds meer mensen gaan niet zomaar op vakantie maar zijn specifiek geinteresseerd in cul tuur, natuur of sport. Voor een ge bied als Texel is het dus zaak om de reeds bestaande mogelijkheden op die terreinen uit te breiden en onder de aandacht te brengen. Congressen Dat geldt ook voor het zg. con- 'i grestoerisme waarvoor spreker grote mogelijkheden zag op Texel: zakenlie den, wetenschappers e.d. gaan (op kosten van bedrijf of instituut, zodat er niet op een paar centen wordt ge keken) vergaderen op Texel, koppelen er een korte of lange vakantie aan vast en nemen meestal ook nog hun vrouw en kinderen mee. Als kwaliteit en mogelijkheden aansluiten bij de wensen van deze doelgroep, zit men op het goede spoor. De techniek speelt ons daarbij in de kaart. Het vroeger veel gehoorde argument dat Texel te excentrisch ligt gaat niet meer op, want via datalijn en telefax is er voortdurend contact met de ba sis. Het eilandkarakter en de betrek kelijk afgelegen ligging zijn verder alleen maar een voordeel omdat het exclusieve en speciale wordt bena drukt. Spreker meende dat dit laatste ook wervend is voor „trouwarrange- menten" waarmee Texel de toeristi sche markt zou kunnen opgaan: mensen stimuleren om hun witte broodsweken in een exclusieve en ro mantische eilandsfeer door te brengen... Prijzen Ontwikkelingen die wel het rechtstreeks gevolg zijn van „Europa 92" en die de concurrentieverhoudin gen ingrijpend zullen wijzigen, liggen onder andere op het terrein van de prijzen. Krachtens Europese regels zullen bijvoorbeeld chartervluchten duurder worden (door btw op de Lees verder pagina 5 het ontbreekt gemeentesecretaris Piet Zoon niet aan steun bij het zoe ken naar oude landkaarten, waaruit moet blijken dat Den Burg als een historische stadskern kan worden aangemerkt, zodat Texel op grond daarvan recht heeft op een forse jaarlijkse extra uitkering uit het ge meentefonds. Uit het hele land kwamen meer dan 25 reacties van mensen die menen kaarten te hebben of te kennen, waaruit is op te maken dat Den Burg een echte stad is. In de gisteravond gehouden vergadering van de raad scommissie voor algemeen en organi satorisch beleid vertelde Zoon dat hij nog niet juicht omdat hij het kaart materiaal nog niet met eigen ogen heeft gezien. Het is niet zo eenvou dig om dergelijke waardevolle land kaarten per post op te sturen en Zoon verwacht daarom dat hij op reis zal moeten om de kaarten bij de eigenaars thuis te bekijken. Hij ver wacht dat het wel enige maanden zal duren voordat zeker is of het fel begeerde bewijsmateriaal inderdaad is gevonden. De veelbesproken dijkstenen die on langs op Texel terugkeerden na lang durig verblijf op Vlieland, zullen permanent worden tentoongesteld op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum te Oudeschild. Het Waterschap heeft besloten de stenen in eigendom over te dragen aan de Stichting Texels Museum, hoewel er ook andere gegadigden waren. De stenen zullen worden aan gebracht in een bestaand talud aan de rand van het terrein. Hier komen ook de stenen die destijds tevoor schijn kwamen bij het slopen van de oude dijk: ook die zijn aan het Texels Museum gegeven. Beide partijen ste nen hebben waarschijnlijk dezelfde herkomst; het is puin dat aangevoerd is vanuit Zuid-Nederlandse steden. Het Waterschapsbestuur heeft nog overwogen de brokstukken op eigen terrein aan het publiek te tonen, maar vond dat bij nader inzien onge wenste versnippering van historische bezienswaardigheden. Kamerlid Hermes tijdens zijn bezoek een de Drijverschool in Den HoornIn gezelschop ven basisschool-directeur Afman Irechtsl en wethouder Zegers lllnksl inspecteerde hij de klaslokalen. Als de voorgenomen overdracht van rijksscholengemeenschap pen teveel nadeel oplevert voor de gemeenten en het onder wijspersoneel, moeten de gemeenten een brandbrief schrijven aan de Tweede Kamer. In dat geval is het nog niet zeker dat het parlement akkoord zal gaan met de overdracht van RSG's door het rijk aan de gemeenten. Dat zei Tweede Kamerlid A. Hermes, onderwijs-speciaiist van het CDA, tijdens het werkbezoek dat hij vrijdag aan Texel bracht. Hermes reageerde op de vrees van Texelse zijde dat de gemeente straks voor hoge onderhouds kosten komt te staan, die niet door het rijk worden vergoed. De overdracht van de RSG Texel staat in 1994 op de nominatie, maar overwogen wordt dit een paar jaar te vervroegen. Wethouder Piet Zegers voorziet dat de gemeente zal worden geconfron teerd met een vergoedingensysteem la het Londo-systeem voor het ba sisonderwijs. Dit budget voor onder houd en materialen dat door het rijk wordt beschikbaar gesteld, blijkt niet groot genoeg. De gemeente Texel moet jaarlijks f800.000,- zelf bijpas sen. Zegers betreurt het dat dit in zijn ogen goede systeem nu als be zuinigingsmaatregel wordt gebruikt. De wethouder is bang dat de ge meente na de overdracht van de RSG ook voor extra uitgaven ten be hoeve van het voortgezet onderwijs zal komen te staan. Ook de rechtspositie van het onderwijsper soneel moet worden gegarandeerd. In de onderhandelingen met het rijk zal de gemeente hierover voorwaarden stel len. Of de hele overdracht (in totaal wor den de komende jaren 54 rijksscho len in Nederland door het rijk afgestoten) werkelijk nog op losse schroeven kan komen te staan, wordt door wethouder Zegers betwijfeld. „Ik verwacht dat het doorgaat. Vol gens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bestaan er in politiek Den Haag geen principiële bezwaren te gen de overdracht. Het rijk vindt het besturen van scholen een oneigenlij ke taak en dat kan ik me ook wel voorstellen. Voor mij hoeft die over dracht overigens niet. De RSG Texel draait prima en kost de gemeente niets. Onze zorg is nu dat de school op Texel in elk geval blijft bestaan, de bestuursvorm is van minder belang. We zullen als gemeente daarbij onze voorwaarden stellen ten aanzien van de onderhoudskosten en rechtspositie van het personeel." Welke consequenties de overdracht voor de afdeling onderwijs van de gemeente zal hebben, is nog niet precies bekend. De gemeente onder handelt over vergoedingen voor alle (administratieve) taken die worden overgenomen. Dat is één van de pun ten van gesprek in het overleg met landelijk proces-coördinator Oskamp, met wie volgende week weer een onderhoud plaatsvindt. Inmiddels is al één rijksschool overge dragen, in Hellevoetssluis. Dat ge beurde echter op vrijwillige basis. Drijverschool Kamerlid Hermes kon dit onderwerp verder niet van een toelichting voor zien: hij bleek tijdens zijn Texelse uit stapje beter op de hoogte van het basisonderwijs. Hermes werd vrijdag middag om 14.00 uur op Texel wel kom geheten door een delegatie van het CDA-bestuur van de afdeling Texel, die hem had uitgenodigd. Het gezelschap bracht ten eerste een be zoek aan de Drijverschool in Den Hoorn. Aan de hand van de rondlei ding door school-directeur Gijs Af man werd de problematiek van het Texelse basisonderwijs geschetst. Het probleem van de formatieplaatsen aantal leerkrachten) bijvoorbeeld. Dat is afgestemd op het aantal leerlingen. Hoewel het voortbestaan van de Drij verschool niet wordt bedreigd, daalde het leerlingental twee jaar geleden Op het fietspad langs de Pontweg. zo'n 200 meter vóór de kruising met Akenbuurt, vond zondag tegen 18.00 uur een aanrijding plaats tus sen een 10-jarige fietster uit Den Burg en een 18-jarige brommerrijder uit De Waal. De fietster reed naast haar zusje uit de richting van De Koog naar Den Burg, toen ze werd ingehaald door een groepje bromfietsers. Eén van hen zag de meisjes te laat en raakte de fiets, waardoor het 10-jarige meis je ten val kwam en met haar hoofd op het wegdek sloeg. Ook de brom fietser kwam op de grond terecht, maar liep daarbij slechts schaafwon den op. Het meisje werd waarschijn lijk met hersenletsel per ambulance naar het Geminiziekenhuis vervoerd, waar ze nu nog op de intensive care ligt. De bromfiets bleek bij technisch on derzoek te zijn opgevoerd. dramatisch. In één schooljaar duikel de dat van 102 naar 66, als gevolg van verhuizing van enkele gezinnen en de schaarse nieuwbouw in Den Hoorn. Inmiddels is het leerlingental (exclusief de 4-jarigen) 72. De forma tie is echter afgestemd op 66 en dat betekent 3,8 leerkracht. Komend schooljaar ziet het er nog ongunsti ger uit; gerekend naar de peildatum in januari jongstleden zal de Hoornder school het dan met 3,2 formatie plaats moeten doen. De ellende is volgens Afman dat de 4-jarigen niet mogen worden meegeteld. Juist die groep vertoont echter de grootste groei en is qua aantal leerlingen het grootst. Achteraf tegen.... Hermes nam de informatie voor ken nisgeving aan, maar deed later tij dens de middag, in een discussie met de Texelse basisschooldirecteu ren, uitspraken over deze problema tiek. „Als ik vooraf had geweten wat er na 1985 is gebeurd, had ik tegen de integratie van lager en kleuteron derwijs gestemd. Ik heb zelf hard ge werkt aan de totstandkoming van de basisschool, onder meer vanwege de voordelen op personeelsgebied. Alle maatregelen die er na 1985 zijn ge- Lees verder pagina 5 In tegenstelling tot de vorige zomer zal café „Het Galjoen" in de Dorpsstraat in De Koog gedurende de hele zomer als nachtbedrijf mo gen worden geëxploiteerd, dus met een openingstijd van 22.00 tot 04.00 uur. De burgemeester heeft dit met eige naar Frits Langeveld afgesproken als reactie op de goede gang van zaken in het afgelopen seizoen wat betreft de openbare orde. Voor „De Beere- kuil", het andere nachtbedrijf van Langeveld, blijft de situatie gelijk aan vorig jaar. Dit bedrijf zal in de top van het seizoen (dinsdag 18 juli tot en met zaterdag 5 augustus) dus als gewoon café gerund moeten worden. De afspraak geldt alleen voor 1989. Het beleid voor volgende jaren hangt af van de ervaringen die dit seizoen worden opgedaan. Het is dus niet uitgesloten dat ook „De Beerekuil" te zijner tijd weer het hele jaar als nachtcafé zal mogen draaien. De bur gemeester gaat ervan uit dat de zg. sus-ploeg deze zomer weer actief zal zijn en hij heeft zich het recht voor behouden direct maatregelen te ne men als het (mede) als gevolg van horecabezoek deze zomer niet goed zou gaan met de openbare orde in De Koog.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1