Spectaculaire uitvoering van Texelse jazzdansers Texel doelwit van Isacar vliegralley Gemeente akkoord met M zcheta-contact Ina Platte 12% jaar leidster Mannenkoor zong in Duitsland Kaarten voor bejaardentocht Aanrijding Texelaars voor de Rechter: bromfietser beging geen misdrijf Gas ontsnapt Palingkotter TX 16 verkoel ti* PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 MEI Het 12V4-jarige jubileum van jazzdans-leids ter Ina Platte had op geen waardiger wijze gevierd kunnen worden dan met de spectaculaire demonstratie zoals die zaterdag avond in de Burgemeester de Ko ninghal werd gehouden. Originele choreografie en pakkende mu ziekstukken werden door de dansers van jazz-afdeling Texel tot een vloei end geheel van beweging en geluid gevoegd, met als absoluut hoogte punt het nummer „For crying out loud", dat de dames en meisjes van de selectiegroep maar heel lang op hun repertoire moeten laten staan. Wat wés er gewerkt om deze uitvoe ring van de jazzdansers tot een hoog tepunt te maken. Maanden van training gingen eraan vooraf en in die tijd werd ook de kleding door de deelnemers zelf gemaakt. De Burge meester De Koninghal was voor het optreden omgetoverd in een sfeervol le ruimte, een hele kunst met zo'n kille sportzaal. De wanden vol slin gers en ballonnen en de taktisch op gestelde tribunes gaven de ruimte een geheel ander aanzien. De zaal zat vol en het enthousiaste publiek onthaalde de verschillende dansgroepen op luid applaus. De choreografie van de nummers ver toonde hier en daar wel dezelfde be wegingen. Het valt echter ook niet mee om zo'n vijf totaal verschillende dansen uit het hoofd te leren en de Het Texels Christelijk Mannenkoor heeft het afgelopen weekend een geslaagd bezoek gebracht aan het Westduitse Wiehl Igelegen 30 km „achter" Keulen), waar samen met het Oberwiehler Sangerquartett een benefitconcert werd gegeven. Het was een tegenbezoek want twee jaar geleden waren de zangers van Wiehl op Texel. Het Texelse mannen koor vertrok vrijdagmiddag en maak te de 235 lange reis met bussen van De Haan. In Wiehl werd het gezel schap over twee hotels verdeeld. Za terdag werd een rondrit gemaakt in de fraaie heuvelachtige omgeving, wat mede door het schitterende weer een aangename belevenis was. Na een korte repetitie volgde om half acht het concert in de aula van de basisschool van Wiehl. Over belang stelling had niemand te klagen; de zaal was vol. Afwisselend werd door Duitsers (onder leiding van Rolf Krie- ger) en Texelaars (onder leiding van Martin de Visser) opgetreden. Het werd een uitvoering met veel variatie, mede omdat het Duitse koor een to taal ander repertoire brengt dan het Texelse, hoewel beide gezelschappen wat betreft kwaliteit aan elkaar ge waagd zijn. Europa Het woord werd gevoerd door de burgemeester van Oberwiehl, die ver zocht de groeten over te brengen aan zijn Texelse ambtgenoot. Hij zei van mening te zijn dat dergelijke geza menlijke concerten bijdragen aan het streven naar eenheid in Europa. Het concert bracht DM 1500,- op, een bedrag dat ten goede komt van de Wiehler vereniging die hulp biedt aan jonge kankerpatiënten. Na het concert was een gezamenlijke maaltijd, gevolgd door een gezellig samenzijn. Zondagochtend werkte het Texelse koor mee aan een dienst in de r.k. kerk van Wiehl; avonds was het gezelschap terug op Texel. bewegingen pasten goed bij de muziek. Doodschrik Lekkere binnenkomer was „Slide" van Matt Bianco, gedanst door meisjes- en damesselectie. Alle groe pen zetten letterlijk hun beste beentje voor. Opvallend was het in tentamen- tijd nog even gauw ingestudeerde „Goodbye to it all" van Chris de Burgh, een dans door de meisjesse- lectiegroep. Deze prachtige plaat werd op originele wijze met harmo nieuze bewegingen uitgebeeld. De doodschrik sloeg jazzdocente Ina Platte om het hart aan het begin van Ina Platte toont ..haar" leden de foto die ze zojuist uit handen van Henk Vonk heeft ont vangen voor haar 12,5-jarig jubileum als jazz docente. het aangrijpende nummer „Dance Alone" van Sting. De damesselectie heeft dit nummer al langer op het programma staan. De ingetogen dans gaat in op de tekst over de Dwaze Moeders uit Argentinië. Al na enkele maten leek er iets mis te zijn met de muziekband. Er kwamen vreemde klanken uit de luidsprekers en de dansers stopten enigszins onzeker.... Het bleek echter allemaal tevoren op gezet als inleiding voor de huldiging van Ina Platte, die 12,5 jaar leidster is van de jazzdansafdelmg van Gymve reniging Texel. Ze kreeg bloemen en een grote foto van „haar" dansers, maar kon de grap pas later waarde ren. Na deze onderbreking werd de indringende dans alsnog uitgevoerd. Verkleed Aan de kostumering was veel aan dacht besteed. De groep kleintjes van 6 tot 10 jaar stal in rose pettico ats gestoken de show met een optre den op de klanken van Local Hero, Los Bobos, Minipops en Henny Huis man. Voor het laatste lied over show- bussiness werd in allerijl een verkleedpartij uitgevoerd. Luid gieche lend begonnen ze hun optreden na dat ze door speaker Andrew Albers waren aangekondigd als „rose snoepjes". De kleding van de oudere dansers was sober of kleurrijk, al naar gelang de aard van het muziekstuk. Ballonnen Ook na de pauze zat het programma boordevol hoogtepunten, waaronder „Lovers Leap" van Labyrinth, een ver smelting van dans en geluid, op moeilijke, maar door acht meiden uit de selectie uitstekend uitgevoerde choreografie. Bijzonder origineel was ook de colla ge van „Dirty-Dancing-hits", gedanst door meisjes van 10 tot 12 jaar. Hier zitten zeker toekomstige talenten tussen. Na de fraaie afsluiting met het eerder tijdens de Sportraadmarkt vertoonde Meatloafnummer „For crying out loud", dat aangrijpend werd uitge beeld, was er tijd voor een toegift. Alle deelnemers aan de show traden aan voor een finale op muziek van de Bluesbrothers. Een net vol ballonnen dat op ingenieuze wijze boven de zaal was gespannen werd losgetrok ken en daarmee werd de avond feestelijk besloten. Om bij te komen van alle inspannin gen hebben de GVT-jazzdansers deze week geen training. B en W hebben besloten in beginsel akkoord te gaan met speciale vriend schapsbetrekkingen tussen Texel en het Georgische stadje Mzcheta. In een brief aan de minister van buiten landse zaken van Georgië, Giwi Dschawachischwili, zegt het college het contact op prijs te stellen en verzoekt hem de volgende stap van de procedure te zetten. Het jaarlijkse reisje van de Anbo voor de bejaarden van Den Burg wordt dit jaar gehouden op dinsdag 13 juni. Vertrokken wordt met de boot van 8.05 uur. Het hoofddoel is het Spoor wegmuseum in Utrecht. Onderweg koffie met gebak en een broodmaal tijd in een van de hotels bij de Vecht. Teruggekeerd wordt met de boot van 17.35 uur, waarna het uitstapje besloten wordt met een gezellige maaltijd op Texel. Deelname kost 760,— (alles inbegrepen). Kaarten zijn donderdag 25 mei te verkrijgen van 15.00 tot 17.00 uur in De Buureton. Verdere inlichtingen bij, J. Wassenaar-Wilmink, W. van Beie- renstraat 34, Den Burg, tel. 12181. Op de kruising Nieuwlanderweg/Ko- gerweg vond zondagmorgen een aan rijding plaats toen een 55-jarige automobilist uit Amersfoort geen voorrang kreeg van een 75-jarige man uit Baarn in een Honda. Beide wagens raakten zwaar beschadigd. Functionele kledij en goede choreografie tijdens de uitvoering van jazzafdeling Texel. Zoals bekend zijn voorstellen inzake een dergelijk contact onlangs gedaan door een in Mzcheta gevestigd archi- tektenbureau en ze werden aan de Texelse burgemeester overhandigd door oud-strijder Eugeni Artemidze en zijn dochter Gulia. In hun positieve reactie gaan b en w niet in op de voorgestelde projekten die in het ka der van het contact tot stand zouden moeten worden gebracht, zoals een Georgisch cultureel centrum op Texel. Het heeft pas zin de haalbaarheid daarvan te bekijken nadat is gebleken dat de officiële overheid in Georgië het idee ondersteunt. Gulia Artemidze keert morgen terug naar haar vaderland om de brief te gaan bezorgen. Zij toonde zich zeer verheugd over de instemmende reac tie van het gemeentebestuur, die zij onmisbaar acht om ook de autoritei ten in Georgië achter het plan te krijgen. Op het Vliegveld Texel zal het op za terdag 3 juni gedurende enige uren even druk zijn als op Schiphol. Vanaf 8.30 uur arriveren dan maar liefst 130 vliegtuigen. Het vliegveld Texel is namelijk opge nomen in de tweejaarlijkse Isacar- ralley, waarvoor niet alleen eige naars/gebruikers van sportvliegtuigen hebben ingeschreven (waaronder be kende Nederlanders als prins Bernard, prins Willem Alexander en Mr Pieter van Vollenhoven) maar ook de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, de Luchtmacht en de Marine (met heli copters). Precisie De van hun respectievelijke thuisba- ses gekomen toestellen moeten een zo precies mogelijk doellanding uit voeren op de grasbaan van het Texel se vliegveld. De baan is hiertoe verdeeld in vakken van 25 meter. De vlieger die zijn wielen aan de grond zet in het „beste" vak, krijgt de meeste punten. De inzittenden van alle toestellen krijgen in de voor deze gelegenheid als restaurant ingerichte hangar een lunch aangeboden, waar na de briefing wordt gehouden voor de 's middags te houden navigatie- vlucht naar Soesterberg. Het reken werk voor die vlucht wordt gedaan in een grote tent. de toestellen vertrek ken dan om de twee minuten. Om de stroom vliegtuigen in goede banen te leiden komen twee militaire verkeersleiders naar Texel. Ter vermijding van overlast voor mens en natuur, is bepaald dat alle toestel len op tenminste 1000 voet hoogte bij de IJzeren Kaap het Texelse luch truim moeten binnenvliegen en later op de dag met boven kwetsbare na tuurgebieden mogen komen. De ral- ley is geen vliegfeest, maar het is niet uitgesloten dat in de pauze (van ongeveer half een tot half twee) door enkele toestellen een kleine de monstratie wordt gegeven. Ter gele genheid van de ralley is ook de DDA-Dakota op Texel, echter niet als deelnemer. Promotie Texel was een keer eerder betrokken bij de Isacar-ralley, in 1981. De vlieg veldleiding acht het evenement zeer belangrijk voor de promotie van het veld. Als het de deelnemende vlie gers op Texel goed bevalt, komen ze misschien terug of worden het zelfs trouwe klanten. De WV is dan ook verzocht de vliegers allemaal te voor zien van een pakketje informatiema teriaal. Drankrijder Op de Emmalaan werd in de nacht van zaterdag op zondag een 34-jarige automobilist uit Den Burg aangehou den die teveel had gedronken. Hij kreeg naast een verbaal een rijverbod van drie uur. De Texelse zangers en de meereizende echtgenotes maakten zaterdag van de gelegenheid gebruik om de fraaie omgeving van Wiehl te bezichti gen. De foto (gemaakt door mede-zanger Dirk Kuiter) toont het gezelschap bij de Wiehltalsperre in de buurt van een meer dat dient als drinkwa- tervoorraad. Een 19-jarige Texelaar werd door de rechtbank in Den Helder schuldig be vonden aan een ernstig brommeron geval op het fietspad langs de Schilderweg, vorig jaar juni. Politie rechter mr. L.A. Punt meende dat de jongeman echter niet te zwaar moest worden bestraft, omdat de tegemoetkomende bromfietser met wie hij in botsing was gekomen, met te hoge snelheid reed. De rechter legde de Texelaar een boete op van 7250,- (of vijf dagen cel) en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden. Het ongeval gebeurde in een nogal onoverzichtelijke situatie. De jonge man had een groepje fietsers inge haald en kroop achter een volgend groepje, in afwachting van een nade rende bromfietser. Hij had echter niet in de gaten dat die werd gevolgd door nóg een bromfietser. Nadat de eerste was gepasseerd, week de jon geman uit naar links om de fietsers in te halen en kwam vol in botsing met de tweede brommerrijder. „Ik had hem totaal niet gezien", verklaar de de jongeman ter zitting. Beide be trokkenen werden gewond: de jongeman brak zijn kaak en twee tan den, de ander (ook een Texelaar) was er ernstiger aan toe. Met inwendig letsel werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij werd geopereerd en lange tijd moest revalideren. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek dat de twee tegemoetkomende bromfietsers veel te hard hadden ge reden. Technisch onderzoek van de politie wees uit dat de brommer van nummer 2 meer dan het dubbele toe gestane vermogen had, oftewel: op gevoerd was. De brommer van de verdachte was in orde bevonden. Uit verklaringen bleek echter dat ook hij nogal hard reed (circa 45 km/u). Offi cier van justitie, mevrouw C. Bosscher-Boon, concludeerde dat de jongeman „behoorlijk onvoorzichtig" heeft gehandeld. Zij vond dat er geen sprake was van opzet, maar wel van schuld aan een misdrijf (namelijk: het verwonden van een weggebruiker). Ze eiste 71200,- (of 24 dagen hech tenis) en vier maanden rijontzegging. Mr. Punt verschilde met de officier van mening. „Misschien had de Texe laar de situatie beter kunnen inschat ten, maar hij was daarbij gehandicapt doordat de naderende brommers wa ren opgevoerd en veel te hard re den." De rechter sprak hem daarom vrij van een misdrijf; wèl vond mr. Punt dat de jongeman schuldig was aan een overtreding. Hij had niet op de linkerzijde van het fietspad mogen komen. De Texelaar moet daarom een boete betalen van 7250,- en moet drie maanden de brommer (en elk ander gemotoriseerd voertuig) laten staan. De officier zag af van hoger beroep, evenals de Texelaar, zodat het vonnis direct van kracht werd. Aan de Noordwester in Den Bu bij de hoek Beatrixlaan, klonk i dagmiddag omstreeks half drie hevige knal. De familie Schippe dekte dat het geluid was veroo door ontsnappend gas uit eenj Noordwester geparkeerde autoi de buren, de familie Van Schal teen werd de politie gebeld, die haar beurt de brandweer alarmj Al snel werd duidelijk dat het g het veiligheidsventiel was onts Het ventiel was hoogstwaarsch in werking gesteld doordat dei de LPG-tank in de kofferruimte de Mazda personenauto te ho< opgelopen als gevolg van de N temperatuur zaterdagmiddag. 0 eigenaar had de fout gemaakti tank niet voor de voorgeschrevi procent te vullen, maar had he heel vol getankt. De auto moes ge tijd doorwaaien en opnieuw gas worden bijgetankt. Geslaagd Voor het type-diploma slagden: volgende kandidaten: mej. S. Oosterend; dhr. E. Daalder, Oi end; mej. M. Hin, Oosterend; Ploeg, Oosterend; dhr. W. Ploi Oosterend; mej. T. Dijkshoorn, Oosterend; mej. M. Plaatsman, Waal; mej. M. Roeper, De Waa M. Daalder, Oosterend; dhr. D. dorp. De Cocksdorp; mej. P. Ki Cocksdorp; mej. H. Eilander, Oi Cocksdorp; dhr. J. Dirksen, 0» rend; mej. P. Kooiman, Oostere mej. D. Vonk, Oosterend; mej Smit, Oosterend; mej. M.J. Sm Oosterend; mej. F. Vonk, Oosts mej. N. Bremer, Oosterend; dhr Visser, Oudeschild; dhr. A. BaS) Den Burg; dhr. R. Stevens, Den mej. J. Kok, Den Burg; mej. K. zer, Den Burg; dhr. V. Bakker, Hoorn; mej. A. Bakker, Den mej. A. van Sweeden, Oudesclj mej. N. Witte, Eierland; dhr. R. Lemstra, Den Burg; mej. C. Per Den Burg; mej. S. Van der Mi Den Burg; mej. B. Mögling, D dhr. S. den Boer, Den Burg. Zij werden allen opgeleid door Scheidegger Instituut. Mels Schieman uit Oudeschil<)| zijn in 1978 aangekochte kotn 16 verkocht aan Blokdijk in Hof Dat betekent dat de haven iets| wordt want de TX 16 krijgt g volger. Schieman heeft het schip van" hand gedaan in verband met* zonder slechte palingvangsteni^ laatste tijd. „Het gaat me aan* hart dat het schip weg moet, de vangsten waren vorig jaar komma nul", aldus Schieman, schip destijds kocht samen rw| Brouwer. In 1983 begon Brom voor zichzelf met een ander werd Schieman alleeneigenaar wel doorgaan met palingvissenj dan op bescheiden schaal mei hulp van een vlet vlakbij de ki (Foto Bert Koning).

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2