Als ik groot ben word ik ook marinier... GEKNIPT Open dag Dourleinkazerne: EU""1"1' eZoek Hermes "oeming van Texelaars S^eente-vacatures Europa '92 Kleiduivenschutters deden het prima Wie heeft klinkers voor stratenplan Maritiem Museum? a Geslaagd „Texel: supereiland" Lantaarn omver Pupillendag SV Texel wederom groot succes 23 MEI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 hebben het basisonderwijs ««'ondermijnd", aldus Hermes. Texelse onderwijskrachten Lelde hij bijna twee uur uitvoerig qedachten, waarbij zijn sorekspartners geen blad voor de md namen en tal van inmiddels items werden aangesneden i maatregel, taakrealisatie ^directeuren, privatisering loonmaken, afschaffen verzuiling, matieplaatsen). Lage prioriteit irnes liet blijken veel begrip voor kritiek te hebben en zelf ook her- ildelijk het een en ander aan de te hebben gesteld in vergaderin gen kamercommissies en de A-fractie. Vaak had hij echter in stof moeten bijten, omdat onder in de politiek vandaag de dag hoge prioriteit heeft. „Iets er- slepen in de fractie is daarom gemakkelijk. Men vindt onder in Nederland eigenlijk te duur." thouder Zegers haakte in op een lerking vanuit de leerkrachten dat CDA juist een speerpunt van het «wijs moet maken in het nieuwe nezingsprogramma en daarmee eens hoge ogen kan gooien. „Zet iel program zaken die het onder ten goede komen. De leerkrach ten graag hun vak optimaal lefenen." Speciaal onderwijs afgaand aan de bijeenkomst met basisschool-vertegenwoordigers Hermes een gesprek met docen- en oudercommissieleden van de ipasschool in Den Burg. Bij deze igenheid zei Hermes voorstander jjn van faciliteiten voor ambulante eleiding en herhalingsonderzoek voor de toelating van leerlin- i."„Voor beide heb ik gepleit in de lercommissie voor onderwijs en enschappen. Er is echter geen voor beschikbaar. Zodra die mid- i er wèl zijn, zal met deze twee inwat gebeuren." De politicus, zelf ooit een blauwe maandag kundeleraar was te Beverwijk, dudeerde dat de Kompasschool tel in het kader past van de zo- zten „verbrede toelating". Hij ad- erde om de mogelijkheden toe nader te onderzoeken. Wet ter Zegers stemde daarmee in. Zakdoekjes nes kreeg flink de wind van vo- m Ine van Meijeren, die namens lommissie van de Kompas- let woord voerde. Zij schetste iel moeite en ellende het kost en kind op een school voor spe- rlonderwijs geplaatst te krijgen, elke barrière in de procedure lij een symbolisch pak zakdoek- meegebracht, met een aantal rol- toletpapier een mand vol. Ine van eren verweet Hermes dat hij ak- was gegaan met de bevriezing het aantal leerlingen en leer- iten en hekelde maatregelen die Mating bemoeilijken. Vanuit de iid wordt geredeneerd dat rik|k lerende kinderen te gemakke- jtot het speciaal onderwijs worden lelaten; de ouders bestrijden dat iwur. „Je moet juist een hele over om er in te komen. Nu n de kinderen zo'n lange weg pan, dat zij vaak al helemaal stuk als ze eindelijk in het speciaal wijs belanden. De leerkrachten, |zich hier overigens voor meer dan lerd procent inzetten, hebben is maanden nodig voordat een 'weer zin in werken heeft." Extraatjes da bezuinigingen op diverse ex- (as, zoals schoolreisjes, zwem en materiaien, zijn een doorn in eg van de ouders. Juist deze ilkinderen hebben extra begelei- "odig en materialen om creatief zijn. De kosten worden tel- er opgehoest door de ouders, (bah al relatief zwaar worden be- pas antwoordde „een absoluut inlander van bevriezing" te zijn, as alleen omwille van financiële pan met de maatregel akkoord „Volgens mij kan het CDA in flauwe regeerakkoord niets an- Idoen dan de bevriezing voor het raai onderwijs loslaten." Raadsvergadering van mei j.l. L e| college van B en W ge- tN vacatures bij de ge- re de voorkeur wordt gegeven l^nters". Het college zal tl« n' Graa9 hoor ik zelf ook t van mensen die bij de ge- Iziin gesolliciteerd maar I I aangenomen; (geheimhou- ITek? korter of langer gele- l onische of schriftelijke l graag aan G. v.d. Kooi, tel. nozendijk 19. VERVOLG VAN PAGINA 1 Iemand oppikken met een helikopter van een varend landingsvaartuig: een waar staaltje vakmanschap. „Papa, als ik groot ben word ik ook marinier". Met glunderende ogen klom een klein jongetje met een groot reddingsvest vrijdag uit een rubberboot, waarmee hij zojuist in vliegende vaart over de golven was vervoerd. Tijdens de open dag op de Joost Dourlein-kazerne kwamen echter niet alleen kleine jongetjes aan hun trekken: prachtige en spectaculaire shows werden bekeken door zo'n anderhalf-duizend belangstellenden. De stralende weersomstandigheden maakten het evenement compleet. De open dag op de Mok was be doeld voor Texelaars. Daarom was er aan de overkant weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Er kwamen wel veel toeristen op af. De Mokweg was afgesloten voor ver keer, met het oog op parkeerproble men. Bruining met zijn treintje zorgde echter voor vervoer. Voor vervoer van het Molwerk en de boot naar het be gin van de Mokweg was een militaire bus ingeschakeld, maar deze kwam pas in de loop van de ochtend op het eiland aan. Tot die tijd werd dit probleem opgelost doordat het treint je deze route voor z'n rekening nam en door het van de boot naar de Mok laten pendelen van een lan dingsvaartuig. Stickers Bij de ingang van de kazerne werden alle bezoekers verwelkomd met een programma, een informatiebrochure en een sticker. In de loop van de dag ontstond onder de jeugdige bezoe kers een ware run op deze „reli kwieën". De zes Texelaars die zaterdag in Zwaanshoek (Haarlemmermeer) deel namen aan het kleiduiven schieten van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Vereniging van Jachtop zieners. hebben uitstekende resulta ten geboekt. De jachtopzichters Ed Drijver en Hans Nieboer plaatsten zich voor de Nederlandse kampioen schappen die in Biddinghuizen zullen worden gehouden. In de A-klasse werd Marcel Tiele- mans uit De Koog eerste en tevens kampioen. Derde werd Ed Drijver uit Den Hoorn. Hans Nieboer verzamelde voldoende punten om geplaatst te worden voor de Nederlandse kampi oenschappen, waaraan uitsluitend door jachtopzichters mag worden meegedaan. Het was een spannende strijd. De deelnemers gaven elkaar zo weinig toe dat ieder 22 punten be haalde, zodat barrage uitkomst moest brengen. In de B-klasse werd Jaap van Lente eerste, Koen van de Meer tweede en Ron Kamminga vierde. Ed Drijver mag de wisselbeker nu houden. Jaap van Lenten behaalde de doubletten-beker, na felle strijd (weer barragel) met drie andere ster ke deelnemers, waaronder Drijver en Tielemans. Consumptiebonnen werden gretig verkocht en velen genoten van de bekende marine-nasihap. Vanaf half elf kon worden meegevaren met een landingsvaartuig in de Mokbaai. De grote wendbaarheid werd getoond tij dens een demonstratie, waarbij aller lei manoeuvres probleemloos werden volbracht. Net zo knap, maar spectaculairder om te zien waren de shows met LCRM's, de gemotoriseerde rubberbo ten. Een heuse „carousselproef" met verschillende figuren waarbij de bo ten elkaar op volle snelheid rakelings passeerden zonder elkaar te raken ontlokten het publiek op de dijk vele oh's en ah's. Het surfen en springen van de rubberboten op eikaars boeg golf werd later, tot groot plezier van menige passagier, ook bij de rond vaarten gedaan. De demonstratie van de LCRM's werd op waardige wijze afgesloten door met rode en gele rook vanuit potten achterop de boten rond te va ren, waarna men zich met het ge zicht naar de toeschouwers opstelde en een saluut bracht. Een staande ovatie beloonde de mariniers voor hun inspanning. Blikvanger Hoe mooi en spectaculair de shows te water ook waren, absolute blikvan ger bleef de Lynx helikopter die mid den op het terrein was opgesteld en waarmee een aantal demonstraties werd gedaan. Tussendoor bestond gelegenheid de machine van dichtbij te bekijken en te praten met piloten. Vanuit de helikopter sprong op grote hoogte het parateam van het korps mariniers. Met de zg. „matras valschermen" kan zeer nauwkeurig worden gestuurd naar de plaats van landing. Dat dit echter niet eenvoudig is werd aangetoond door twee team leden die aan de verkeerde kant van het touw dat de landingsplaats afge bakende terechtkwamen. Reddingswerk Lynx-helikopters worden geregeld in gezet voor reddingswerk op zee. Wat dat inhoudt werd getoond. Uit het toestel werden mariniers te water ge laten en weer opgehesen. Ook werd gedemonstreerd hoe met een draag baar gewonde drenkelingen kunnen worden opgevist. Veel applaus kreeg de afdaalde- monstratie. Boven het afgebakende terrein bleef de helikopter stilhangen, waarna een groep mariniers zich aan een touw uit het toestel liet zakken, na eerst een (oefen-)handgranaat te hebben gegooid. Eenmaal op de vaste grond werd meteen het vuur geopend op de toeschouwers op de dijk, die blij waren dat het losse flod ders betrof! Na afloop van de show wemelde het terrein van de hulzen- zoekende kinderen.... Vakkundig De vakkundigheid van de piloten en bemanningsleden van de landings vaartuigen en rubberboten kwam dui delijk aan het licht tijdens het optreden waarmee de open dag werd besloten. Van een varend landings vaartuig werd een marinier via een kabel in de erboven vliegende heli kopter gehesen. Een collega kreeg dezelfde behandeling, maar dan van uit een op volle snelheid varende rub berboot. Hij werd niet meteen aan boord getakeld, maar werd tot ver maak van de toeschouwers na enkele onderdompelingen als waterskieër over het water getrokken. Na een laatste keer laag overvliegen waarbij alle bemanningsleden het pu bliek uitzwaaiden vertrok de helikop ter naar zijn thuishaven op De Kooi. rtïTti li» De afdaaldemonstratie: na het werpen ven een handgranaat pijlsnel afdalen en de vijand beschieten. Met de LCRM's rubberboten met motor) werd een soort carousselproef uitgevoerd. kaartjes, accijns op de kerosine en vermindering van de tax free- mogelijkheden) en de lijnvluchten goedkoper (o.a. door het wegvallen van de prijsbinding). Effecten zullen ook uitgaan van de harmonisatie van de indirecte belastingen waardoor het thans zeer lage Nederlandse btw- tarief van 6% voor de horeca om hoog zal gaan. Als gevolg van die zelfde harmonisatie worden auto's in de zuidelijke lidstaten goedkoper waardoor daar meer auto's zullen worden gekocht en er ook meer in zal worden gereden, onder andere' voor vakantiedoeleinden. Naar aanleiding van vragen uit het publiek wilde Verhoeff ook wel dui delijke nadelen noemen van de weg vallende Europese grenzen: de concurrentie zal toenemen omdat de ondernemingen geen bescherming meer kunnen krijgen van hun eigen regering. Verder zullen vooral grote bedrijven ssel op de lobbytoer gaan aan het langste eind trekken, ten koste dus van de kleintjes. Op het gebied van veiligheids- en gezond heidsnormen zullen de machtigste en grootste staten, zoals Duitsland, hun normen aan het geheel kunnen opleggen. Spreker adviseerde in dit verband het boekje „Horizon 1992" te lezen. Namens het TVO sprak voorzitter Co Vinke een dankwoord tot de spreker. Hij zei te hopen dat de bedrijven niet zullen stilzitten en de uitdaging die „Europa" inhoudt tegemoet zullen treden. Hij hoopte ook dat het ge meentebestuur niet zou achterblijven en niet alleen voorwaarden schep pend bezig zou zijn, maar ook zakelijk actief. Daarbij doelde hij op het deel nemen in projekten die voor de hele gemeenschap van belang zijn op ba sis van het Public Private Partnership, waarover de spreker in zijn betoog ook in aanvelende zin had gerept. Vinke overhandigde een „Hoornder hart" met specifiek Texelse lekkernij en. Voor mevrouw Verhoeff had hij bloemen. „Het zijn wel geen Texelse bloemen maar ze komen wel van een Texelse bloemist". De directie van de Stichting Texels Museum doet opnieuw een beroep op het publiek om materialen be schikbaar te stellen voor het Maritiem- en Juttersmuseum in Ou- deschild. Deze keer gaat het om ou derwetse straatklinkers, die nodig zijn voor de aanleg van een stelsel van wandelpaden op het museum terrein. De eerste „materialenactie" is een succes geworden. Tal van mensen en bedrijven boden bakstenen, dakpan nen ed. aan voor het thans in aan bouw zijnde entreegebouw, dat anders te duur zou uitvallen. Ook is het gelukt aannemer en onderaanne mers een gebaar te laten maken, waardoor het gebouw van de grond komt voor f170.000,-. Het ziet ernaar uit dat het entreegebouw (met daarin kantoor, kassa, opslagruimte, info- ruimte en mogelijkheid voor kleine expositie's) op 1 juli in gebruik kan worden gesteld, wat betekent dat dan de ingang van het museumter rein wordt verlegd van het huidige punt bij de woning van de familie Hemelrijk, naar de andere zijde van het terrein. Te duur Aan de orde komt dan het straten- en ontwateringsplan. De verschillende onderdelen van het museum zullen met elkaar worden verbonden door wandelpaden van ouderwetse klin kers, een totale oppervlakte van zo'n 700 m2. Tevens worden buizen ge legd om het thans veel te drassige terrein beter begaanbaar te maken. Dit alles blijkt echter veel duurder uit te pakken dan de middelen toelaten, zodat men opnieuw hoopt op hulp van het publiek. Gezocht wordt naar zowel grijze als gele straatklinkertjes, omdat modern betonnen plaveisel in deze historische omgeving zou misstaan. Ook zeer kleine partijen zijn welkom. Wie iets beschikbaar wil stellen of tips heeft, wordt verzocht te bellen met directeur Jan Kuiper in „Ecomare' Bij de Associatie SMK te Eindhoven slaagden de volgende leerlingen voor het typdiploma: Nancy van der Vis; Bart Timmer; Marianne van Zeijlen; Martha Vlaming: Nicole Bakker; René Kooiman; Lida Hutjes; Mariska Mar tens; Bianca Drijver; Marjon van der Feen; Lize Vlaming; Pirola van der Kooi; Jeanine Pieterse. Geluidsoverlast Met het mooie weer van de laatste tijd zitten veel mensen tot 's avonds laat buiten. In Oudeschild en op de Burgwal te Den Burg werden feesten gevierd in de openlucht, wat geluid soverlast met zich meebracht. Na be middeling door de politie werd het lawaai getemperd. sptiSSTOjik rale/ abia lo trogla upMU of 250 Mre* ot m^r»! Wdh one vod to Ed «e pari landing, partung. fuel and cxko hrrc loos. and atzangod io dep&n early n«n i morn<ng i Saturday Cawntd bright and cea« We cot'ec- ted packed breakfasts and mede tor ttvo avfieri Ed acbonad our fi.gW plan tor 0715 Zutu, and bad no objection to our munching breaWait in his ottice wnust wartmg tor the off (he actuaDy disap peared tor a lew rrunules, returning with his own breakfastso as not lo make you (eel uncomfort able'') A lew mmoies later we sari goodbye to our ncrw-touno Inond and m duo course reluc tantly took oil from this super isfanö tj^fliq^hacii to Nozv^h and thence Letce ^d he-*^ In het meinummer van het blad „Pi- lot" heeft Engelse hobby-vlieger Ja son Hood lovend geschreven over een zesdaags bezoek, dat hij met zijn toestel aan Texel bracht. Hij vond het landschap verrassend geva rieerd en roemde de hartelijke ont vangst door de bewoners van het eiland. Met vrienden sprak Hood af elkaar te ontmoeten op Texel. Hij wist weinig van het eiland, maar dat werd opge lost door het sturen van een brief naar een Nederlands VVV-kantoor in Londen. Met kerende post kreeg hij een uitgebreide informatiebrochure. De tocht met een éénmotorig toestel over zee wordt door sommigen ris kant gevonden, maar volgens Hood is het dat niet. Voorwaarde is wel dat het een goed uitgerust en onderhou den toestel is, dat wordt gevlogen door een ervaren piloot en dat uitge breide navigatie-apparatuur aan boord heeft. Daarnaast moeten de weers omstandigheden goed zijn. De be manning droeg reddingsvesten en men had een zespersoons rubberboot aan boord voor noodgevallen. Het oversteken van de Noordzee duurde maar 45 minuten, door een gunstige wind. De eerste indrukken die Hood kreeg van Vliegveld Texel waren goed: veel ruimte en goede fa ciliteiten. Hij was vol lof over Ed de Bruijn die de Engelsen met open ar men ontving en de kennissen die al op het eiland waren telefonisch op de hoogte had gesteld van Hood's aankomst. Hij regelde kamers voor de nieuwe gasten in De Koog, waar men op de fiets heen ging. De pittige wind die meestal op het eiland waait viel Hood niet mee... In zijn artikel beschrijft Hood alle Texelse dorpen en noemt stuk voor stuk positieve kenmerken. Het gezel schap maakte een tocht door de Dennen en bezocht enkele musea en Ecomare. Aan het eind van zijn verhaal vertelt Hood dat hij Texel -supereiland- van harte als bestemminkan aanbevelen. Voor het wagenmuseum in De Waal werd vrijdagmiddag door een Duitse touringcar tijdens het keren een lan taarn omver gereden. Onder redelijke weersomstandighe den (slechts één fikse bui) organi seerde het juegdbestuur van SV Texel pinksterzaterdag een jeugdtoernooi, waaraan alle pupillen van alle voet balverenigingen op Texel aan deelna men. Z.V.V. uit Zaandam en J.V.C. uit Julianadorp completeerden het deel nemersveld. Om grote nederlagen, die wel regel matig voor kwamen in de competitie, te voorkomen, waren de teams in al le leeftijdsgroepen (D, E en F) ver deeld in twee poules. Hierdoor kwamen steeds twee min of meer gelijkwaardige tegenstanders tegen elkaar uit, wat de spanning en het plezier bij alle spelers ten goede kwam Onder leiding van toernooilei- der Rob Dapper en dank zij de scheidsrechters verliep het toernooi precies volgens het tijdschema en zonder incidenten. De eindstanden in de verschillende poules F1-Poule: 1 Texelse Boys F1, 2. Texel Fl; 3. Oosterend Fl; 4. Texel F2. F2-Poule: 1. De Koog F1; 2 Texel F3; 3. Texelse Boys F2; 4. Oosterend F2 E1-Roule: 1 Texelse Boys El, 2. Texel El; 3. Texelse Boys E2; 4. Oosterend El; 5. Z.D.M El E2-Poule; 1. De Koog El; 2 Texelse Boys E3; 3. Oosterend E2; 4 Texel E2; 5. Texel E3; 6 De Cocksdorp El D1-Poule 1. Z.V.V. D1; 2 Texelse Boys Dl; 3 Texel Dl; 4. Oosterend Dl. D2-Poule 1. J.V.C. D3; 2. Texel D2; 3. Z.V.V D2, 4. De Koog Dl Tijdens deze dag werd voor de kanti ne en kleedkamers een Fancy Fair ge houden. Zeker 's morgens was het gezellig druk, 's middags, toen de D- pupillen nog speelden, verminderde de belangstelling. Aan het einde van de dag speelden Texel A1 en B1 nog een wedstrijd tegen resp. G.D.C. A1 en A2 uit Eethem (NBr.). Want steeds vaker wordt de jeugd van s.v. Texel gevraagd voor wedstrijden te gen verenigingen, die met teams een weekend op Texel verblijven. Ook Z.V.V. uit Zaandam (deelnemer aan het jeugdtoernooi) verbleef een lang weekend op het eiland, zo ook twee elftallen uit Dreefeld (Did), waar s.v. Texel-teams op tweede Pinksterdag tegen speelden.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5