Groen r2wartsjexeh in het hart-, ijskaartje bescherming ist is een probleem M. Rietveld nieuwe directeur NIOZ ,P wil in de aanval Pur-explosie in auto copter laag «n broedgebied ie achterpagina Geld voor vliegveld Texel Vernielers aangehouden Zon, maan en hoog water Zie achterpagina Belastingen zijn laag op Texel Rijwielstalling bij school wordt verplaatst Club Veronica filmde op Texel IcHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.383 VRIJDAG 26 MEI 1989 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon ,2741. lerktiid deze week tot en met dinsdag a.s. Tessa de Graaff, Pater |n 3 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 Lertenties, abonnementen, etc. Il De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f1,— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60 398 gl is de beste verdediging. PSP Texel wil een kustverdedi- nethode waarbij niet alleen zwakke delen worden hersteld, look blijvend beschermd. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door vote dam evenwijdig aan de kust in zee te leggen, die de log van de kust weghoudt en zelfs voor aanwas" van \orgt. Het moet worden betaald uit belastingen, zodat ien bijna letterlijk een steentje bijdraagt. Peter Bakker: „De l/ngf voor Texel. De meest positieve conclusie die je echter tekken met de nota van minister Smit voor je neus is: er lover gedacht...." hield dinsdagavond in d'Ou- een bijeenkomst als voorlo- een brede discussie over de dedigingsnota van Minister Smit-Kroes. Daarvoor was van Wijngaarden uit Wor- lofdbestuurslid van de PSP en erkster van Milieudefensie, idigd. De opkomst bleef heel [leden de verwachting: buiten >-ers was alleen de pers ver- 'oordigd van Wijngaarden had een het ministerie bij zich, die leiding bij de nota kustverde- srordt gebruikt. Kustverdedi- nooit klaar. Als er vanaf «ets meer aan zou worden zou Amersfoort over 100 :r zee bereikbaar zijn. Hoe it? Rivieren voeren al vele ja- «I zand meer aan. De zee voortdurend aan de kust en st zand. De wind geeft het «n verwoestende kracht en zelf ook veel zand mee. Door akaseffect stijgt de zeespiegel istens 20 centimeter per waardoor strand en duin snel- it overspoeld. Daarnaast beïn- de mens voortdurend de liek" van de kustlijn door het |en van dijken en (delta- i. Goedkoop zijn een goedkope zeewering, hoop voordelen met zich mgen: unieke natuurgebieden, atervoorziening, recreatie- of ebied. Maar ze zijn in gevaar. )en is met mogelijk, want de icht niet. Er zijn verschillende ieên denkbaar: ilitaire helicopter vloog dins- omstreeks half vier bui- >oon laag over de duinen bij are'' en vervolgens dwars et natuurgebiedje het Alloo overzijde van de Ruyslaan. gte werd door meerdere per- Ueschat op rond tien meter. ledewerkers van ..Ecomare" H aanleiding om kontakt op te met de operations officier van "liegkamp De Kooij, waarbij er- d gewezen dat het toestel het wen ernstig had verstoord. De fan vertelde dat de vliegacti- maken had met een oefening lelse helicopters. De regel dat helicopters niet boven na- "ed mogen komen, was mo- 'iet tot de Engelsen drongen. Beloofd werd dat gelen genomen zouden wor- herhaling te voorkomen. -De kustlijn z'n gang laten gaan. -Bepaalde gedeelten die economische of natuurlijke waarde hebben wel be schermen, andere delen niet. -De hele kustlinie in stand proberen te houden zoals die nu is. -De verdediging „vooruit leggen", door het verplaatsen van zandstro- men waardoor de kust niet alleen wordt bewaard, maar zelfs groeit. Broeikaseffect Door het broeikaseffect smelten de ijskappen en stijgt de zeespiegel. Daardoor worden landen die nu on der het ijs liggen dat dan smelt, lich ter. Dit heeft een „wip-effect" tot gevolg: als Scandinavië lichter wordt en stijgt, dan daalt Nederland. Texel ligt hoger dan Zeeland, dus als het effect doorzet zullen de deltawerken moeten worden versterkt. Dit zijn theoretische gevolgen, omdat de werkelijkheid niet is te voorspellen. De prognoses zijn echter somber: het zal eerder sneller dan langzamer gaan. ledereen is er wel van overtuigd dét er wat moet gebeuren, maar wat en wat kost dat? En het grote probleem is: wie moet het betalen? Er is bij het ministerie geopperd dat het geld via de hoogheemraadschap pen bijeen kan worden gebracht. PSP Texel vindt echter dat het moet wor den betaald door de hele Nederland se bevolking. Dat is immers met de Deltawerken ook gebeurd. Groei Is economische groei nog toelaat baar? Peter Bakker: „Door economi sche groei komen geldmiddelen vrij die kunnen worden besteed aan on derzoek voor vermindering van mi lieuvervuiling en ontwikkeling van schone technologieën. Is er geen groei, dan is men niet bereid geld In te leveren voor zulk onderzoek. Alter natieve energie werd toch ook alleen maar voortvarend aangepakt toen de olieprijzen stegen?" Hannah van Wijngaarden vond dat juist door economische groei eerst méér vervuild voor men aan tegen maatregelen toe komt. Ze was het met Bakker eens dat de mentaliteit ten goede van het milieu zou keren als er geld mee kan worden verdiend. „In Denemarken is veel know-how over alternatieve energie en die ken nis levert nu geld op Daarom wordt er daar ook veel aan gedaan. Maar ook na een ramp veranderen menin gen". Als voorbeeld gaf ze de ca tastrofe met de kerncentrale in Tsjernobyl: vóór deze ramp wezen opiniepeilingen uit dat een groot deel van de bevolking vond dat nog wel enkele centrales in Nederland konden worden gebouwd. Erna was vrijwel iedereen tegen.... Bewegingsvrijheid De publieke opinie is doorslaggevend. Als iedereen ervan overtuigd is dat het milieu moet worden beschermd en dat daarvoor het autogebruik moet worden teruggedrongen, mis schien dat meer mensen dan het openbaar vervoer gaan gebruiken. Dat kost enige bewegingsvrijheid, omdat bussen nou eenmaal op een tijdschema rijden en niet bij iedereen voor de deur stoppen, maar dat ne men mensen, die bewust hiervoor De 44-jarige mevrouw M.J. Rietveld uit Amsterdam is per 1 september a.s. benoemd tot directeur voor al gemene zaken van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Zij voorziet in de vacature die ontstaat door het vertrek van directeur prof. dr. J.J. Zijlstra, waarvan vanmiddag officieel afscheid is genomen omdat hij in de VUT gaat. Marieke J. Rietveld, op 23 oktober 1944 geboren in Ouderkerk ad IJssel, zat in Rotterdam op het gymnasium, volgde van 1963 tot 1964 de secre taresseopleiding aan het Schoever- sinstituut aldaar, werkte vijf jaar in diverse haven- en handelsbedrijven in Rotterdam, Zurich en Amsterdam en studeerde vanaf 1969 biologie aan de Universiteit van Amsterdam. Om dat ze dat deed als werkstudent, duurde het tot 1979 voordat ze doc toraal examen deed; ze slaagde cum laude. Hoofdvak was microbiologie en bijvakken waren entomologie en bio chemie. Als werkstudent was ze on der meer kandidaatsassistent bij het Geologisch Instituut. Na haar studie ging mevrouw Riet veld werken bij het Directoraat gene raal hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Zij had als zodanig veel te maken met het rijksbeleid ten aan zien van diverse instituten, waaron der het NIOZ. Met het NIOZ maakte zij voor het eerst kennis in 1970 toen ze er een cursus volgde. Verder hield zij zich krachtens haar functie bezig met dierproevenbeleid, was lid van diverse interdepartemen tale organen en commissies en on derhield contacten met universiteiten, adviesorganen, onderzoekinstellingen en departementen. De laatste jaren was zij ook doende met beleid op het gebied van onder meer ruimte vaart, astronomie en moleculaire bio logie en ze was Nederlands gedelegeerde in verschillende interna tionale (onderzoek)organisaties, zoals European Space Agency (ESA) en het Centre Européenne de Récherche Nu cléaire (CERN). Mevrouw Rietveld, die verder geïnte resseerd is in litteratuur, muziek, stads- en buurtproblemen, reizen, tui nieren, roeien en lange afstandswan- delen, kent Texel van meerdere bezoeken: ze weet vooral de natuur van het eiland te waarderen. Ze hoopt er zo spoedig mogelijk een huis te vinden, liefst in het buitenge bied. Jongt, groeiende duinen zijn momenteel alleen nog aan de uiterste zuidpunt van Texel te vinden. Ooit zag het er langs de hele kust zo uit. Is her stel van die situatie mogelijk door menselijk ingrijpen gelen blijven nemen. Je bent nooit klaar", aldus Peter Bakker. kiezen uit het oogpunt van milieube scherming, voor lief. Voor dat deze mentaliteitsverandering echter alge meen is aanvaard, zal er nog veel moeten veranderen. De Texelse gemeente heeft een mi lieubeleidsplan. Gescheiden vuilinza- meling is een zaak die met de provincie zal moeten worden gere geld. Koelkasten, wasmachines en andere dergelijke machines worden ingezameld, waarna de schadelijke stoffer er op deskundige wijze uit worden gehaald. Er gaat binnenkort op het eiland een „chemocar" rijden voor het ophalen van landbouw- gifstoffen enz. en ook het landbouw plastic wordt ingezameld. Peter Bakker: „Milieubescherming leeft heus wel op Texel, maar het valt of staat met een goede voorlichting". Asfalteren PSP-Texel vindt dat wat betreft kust verdediging moet worden gekozen voor een aanvalsstrategie. Voorzitter Theo van den Berg: „In een uiterste geval is zelf het asfalteren van de duinglooiing te verkiezen boven het laten verdwijnen van de kustlijn. De natuurlijke en economische waarden van de achterliggende gebieden moe ten worden gewaarborgd". Een grote dam, evenwijdig aan de kust, lijkt een goede, voor het karak ter van het eiland minder desastreu ze, oplossing. Dit brengt echter ook stromingsveranderingen met zich mee en wat die voor gevol gen heb ben voor verderop gelegen eilanden of zelfs buitenlandse gebieden, is nog niet bekend. „Niks doen is een onre delijke, maar wel goedkope optie. We moeten wat doen, want de mens heeft nou eenmaal al eerder ingegre pen in het natuurlijke proces, onder andere door de aanleg van de Afsluit dijk en de Deltawerken. Als je de kust wilt handhaven móet je maatre- „Koel en rechtopstaand bewa ren", is te lezen op bussen pur-schuim, die tegenwoordig veel worden gebruikt voor het dichten van kieren. Onderhoudsaannemer Peter Hin uit Oudeschild had woens dag zo'n bus echter laten lig gen achter het cabineraam van zijn in de brandende zon staande auto. Wat er toen ge beurde laat zich raden: om drie uur 's middags klonk in de Gravenstraat in Den Burg Iwaar de wagen was gepar keerd terwijl Hin timmerwerk uitvoerde bij Mantje) een dave rende klap. De bus was ont ploft, waarbij de hele voorruit aan scherven ging en vlokken kleverig pur-schuim meters ver in het rond vlogen. Een ge schrokken voorbijganger waar schuwde de eigenaar, die geholpen door anderen de erg ste rommel opruimde en de wagen naar Schoenmaker bracht om er een nieuwe ruit in te laten zetten. Regelmatig wordt door raadsleden of medewerkers van gemeente Texel overleg gevoerd met politieke partijen en ministeries om aan te dringen op maatregelen. Op lokaal niveau is het bedrag dat daar voor nodig is niet op te brengen. Hannah van Wijngaarden is landelijk afgevaardigde naar de Tweede Kamerfractie van PSP en zal de meningen van de Texelse afdeling doorgeven. De gemeenteraad zal worden voor gesteld de betaling van rente en af lossing te garanderen van een lening van f120.000,- voor het vliegveld Texel. Het vliegveld heeft het geld nodig voor investeringen: een materiaalber ging en uitbreiding van de verkeersto ren. De NV kan de lasten van deze lening waarschijnlijk dekken uit de exploitatie. Mocht dat niet geheel lukken, dan zal het ongedekte deel van de lasten voor rekening komen van de aandeelhouders van het vlieg veld: rijk, provincie en gemeente. Dankzij getuigenverklaringen konden twee jongens uit Oudeschild worden aangehouden die in de luilaknacht op minstens tien plaatsen met een verf spuit muren, ramen en deuren heb ben beklad. Er zal een schaderegeling worden getroffen. De zon komt 21 mei op om 5.30 uur en gaat onder om 21.46 uur. Maan: 28 mei L.K. Doodtij: 30 mei Zaterdag 27 mei 0.50 en 13.25 Zondag 28 mei 1.40 en 14.14 Maandag 29 mei 2.25 en 15.24 Dinsdag 30 mei 3.50 en 16.35 Woensdag 31 mei 5.20 en 17.55 Donderdag 1 juni 6.30 en 18.54 Vrijdag 2 juni 7.55 en 19.55 Zaterdag 3 juni 8.47 en 21.26 Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. De plaatselijke belastingen op Texel horen tot de laagste van noordelijk Noordholland, zo blijkt uit een overzicht dat is gemaakt door de Kamer van Koophandel te Alkmaar. De Ka mer maakte een vergelijkende studie van de tarieven Onroe rend Goed-belasting, Rioolrecht en Reinigingsrecht in 26 Noordhollandse gemeenten. Buitengewoon laag is op Texel de Onroerend Goed-belasting (f200,-). Alleen de gemeente Anna Paulowna zit met f)84,- nog lager. Meer dan twaalf ge meenten in Noordholland hef fen een OGB-tarief dat meer dan twee keer zo hoog is. Het rioolrecht op Texel f)48,20is wel belangrijk hoger dan de meeste Noordhollandse ge meenten: Texel zit op de drie na hoogte plaats. Het reini gingsrecht daarentegen is hier echter weer laag: Texel zit (met f)09,80) op de negende plaats van onderen. De gezamenlijke druk van de genoemde be lastingen is op Texel ook laag. Samen met Schermer neemt ons eiland de op vier na laagste plaats in, met een be drag van f458,-. De rijwielstalling bij de openbare ba sisschool aan de Trompstraat te Ou deschild zal worden gesloopt en vervangen door een prefabstalling op een andere plaats: aan de zijde van de Houtmanstraat, rechts van de toegang naar de school. De nieuwe stalling biedt plaats aan ongeveer twintig fietsen en kost f16000,-. Die betrekkelijk lage prijs is te danken aan het prefabsysteem. In het gemeentelijke investeringsplan was rekening gehouden met een stal ling in traditionele bouw en daarvoor was dan ook f30.000,- geraamd. De oude stalling was sinds het ver plaatsen van het toegangspad naar de school slecht bereikbaar. Boven dien lokte de oude situatie vanda lisme uit, want het gebouw zat aan de school vast, zodat kinderen via de stalling op het dak van de school konden klimmen en daar dakpannen, afvoeren exi. vernielen. Zaterdag 3 juni wordt van 18.15 tot 18.40 uur een programma van Club Veronica op televisie (Nederland 2) uitgezonden dat op Texel is opgeno men. Tijdens de uitzending zijn drie interviews met Texelse vakantiewer kers te zien met daarnaast beelden van zandskieën, parachutespringen en jongelui van de Marine opleidingsschool, die een trainings kamp op het eiland hebben.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1