(jroen kwartsJexeh in het /liegfeest met nieke hoogtepunten u, Deskundigen: geen reden tot paniek aterdag 5 augustus: Ne/se duinen in '■ooltvprogramma Besmette teken op Texel? Auto in sloot Botsing fietsers Winkeldiefstal Muskusrat bleef onvindbaar Vernieling Gazonmaaiers Generatoren Bromfietsen B.B.-motoren Diverse aanbiedingen Watersportcentrum DUINKER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.385 VRIJDAG 2 JUNI 1989 advertenties, abonnementen, etc.: d De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 520-12741. vverktijd deze week tot en met dinsdag a.s.. Harry de Graaf, Peli- inweg 75. De Koog. telefoon 02220 - 17266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. L Airshow die zaterdag 5 augustus op het vliegveld Texel ordt gehouden, wordt geen doorsneevliegfeest. Organisator Ed Bruijn legt momenteel de laatste hand aan een programma it meerdere unieke hoogtepunten bevat, dus onderdelen die tot tsver op geen enkel ander Nederlands vliegfeest waren te leven. iat móet ook wel. om zoveel mo- lijk mensen te trekken", zegt De jijn, die dank zij uitgebreide con- Itsn in de wereld van de vliegerij ervaringen met vorige succes- Ie airshows de organisatie veel ider rond heeft gekregen dan vori- keren. „Vergeet niet dat er steeds Ier mensen zijn die al eens een jgfeest hebben meegemaakt. De ggramma's van de meeste shows len veel op elkaar. Als wij op Texel it precies hetzelfde komen, zullen oral de liefhebbers thuisblijven en mag natuurlijk niet gebeuren. It het programma dat we op 5 gustus brengen, hoop ik tussen de i en vijftienduizend mensen naar veld te krijgen". Portugezen en Marokkanen van de bedoelde hoogtepunten rdt het optreden van „Asas de een Portugees formatie- nt, bestaande uit vier straalvlieg- jen van het type Cessna T37. Het mis nooit eerder in Nederland ge- ist, Het zal vanaf Schiphol opere- om diverse capriolen boven het vliegveld uit te voeren want Irgrasbaan van Texel kan dit ty- vfegtuig niet landen, het formatieteam „Green rch" van de Marokkaanse lucht te zal acte de presence geven op ugustus. De vier toestellen van type Cap 23 zijn op tournee in en werken mee aan meerdere hows, Invader van de kostbaarste bijdragen aan programma wordt geleverd door Douglas Invader bommenwerper «en met een P51 Mustang jager, de toestellen zijn bekend uit de ede Wereldoorlog. Invaders be en practisch niet meer. Het toestel naar Texel komt is het enige in opa en is eigendom van Scandina- Historic Flight, een organisatie ach bezig houdt met het lucht- ardig houden van deze vliegtuigen. Harrier succesnummer van het vorige 9'eest, het optreden van een Har- van de Royal Air force, zal wor- i herhaald. De spectaculaire •slpger die verticaal kan landen, 'ijgen en zelfs achteruit vliegen deze mogelijkheden uitvoerig la nen. Dat zal veel lawaai veroor- e", maar dat wordt letterlijk eel mogelijk binnen de perken ge- den. Buiten het vliegveld zal er l zoveel van te merken zijn. Alleen eenkomst en vooral het vertrek de straaljager zal het publiek ge- M eV8n C'e 0ren dicht te hou- Met veehouders in de omgeving 'evoren contact opgenomen in- E voorzorgsmaatregelen om te «omen dat dieren in paniek raken errier is afkomstig van de Duitse asis Gütersloh. De RAF neemt met een imposante helicopter aende Texelse Airshow. Het is ten programma van de Nederland- derwijs Televisie (NOT) zijn vrij- vanaf 10.00 uur op Nederland 3 cn te zien van het duinonder- "oor Rijkswaterstaat op Texel, ""zending is gemaakt in het ka- #3n de kustverdedigingsnota van ls[er Smit-Kroes die onlangs is schenen. |sdag is RWS-medewerker Jaap ue hele dag met een camera- _9 van de NOT langs de Texelse "getrokken voor opnamen. Hij "I a9 vanaf 11.30 uur in de stu- a" de NOT in Hilversum aanwe- 'm om telefonische vragen van ,en te beantwoorden. een Chinook, opvallend door zijn dub bele rotor. Shackleton Fijnproevers op luchtvaartgebied zul len hun hart kunnen ophalen aan het Shackleton patrouillevliegtuig, dat tot dusver niet eerder buiten Engeland is opgetreden. Het is een zwaar viermo torig toestel dat een beetje lijkt op de vermaarde Avro Lancaster bom menwerper, waaruit het dan ook vlak na de oorlog is ontwikkeld, onder an dere voor onderzeebootbestrijding. De Shackleton kan op betaalbare kondities naar Texel komen omdat hij (vanaf Schotland) toch naar België moet en daardoor niet al te veel tijd en kilometers opoffert. Er zijn meer onderdelen van de vliegshow die een haalbare kaart worden dank zij „sa menwerking" met het Belgische Sa- nicole waar op 6 augustus een vliegshow wordt gehouden. Meisje Iets bijzonders is ook de „Girl on the wing"-show, verzorgd door het Yugo- team uit Engeland. Een (vastgebon den) meisje staat op de bovenvleugel van een laag cirkelende antieke Boeing Stearman en wuift vrolijk naar het publiek. Nieuw voor Texel is ook de „Ram- bo"achtige Apache gevechtshelicop- ter, die in het nieuws is omdat meerdere luchtmachten overwegen dit toestel aan te schaffen. Helaas zal het ding tijdens de airshow niet vliegen en dus alleen stilstand op de grond bekeken kunnen worden Naast al deze toppers zijn er natuur lijk ook „gewone" maar altijd weer boeiende bijdragen aan de Texel Airs how. Fokker komt overvliegen met zijn Fokker 100, Plane and Sailing uit Engeland is present met een fraaie Catalina vliegboot, twee Lynx heli copters van de Windmill Formation geven een demonstratie, het bekende Grasshoppers helicopterteam van de Koninklijke Luchtmacht is van de par tij en er komt ook een Fokker F27 (met oud-Texelaar Jan Maasdam aan de stuurknuppel). Verder komen er di verse DC3 Dakota's en de LET 410 (tweemotorig zakenvliegtuig van Tsje chisch fabrikaat, dat 20 passagiers kan vervoeren). De moeite van het bekijken waard is ook een De Havilland Dash 8, een tweemotorig Canadees toestel voor vijftig passagiers, waarvan niet zeker is of het ook op Texel zal landen om dat de vliegers tot dusver alleen er varing hebben met verharde banen. Het programma vermeldt verder het overvliegen (dus zonder landing om dat dat echt niet kan) van een Jet Squalus, een opleidingsvliegtuig uit België. Ook het bekende Fokker four-team met Fokker S11-instructors doet mee. Stichting Het vliegveld Texel werkt bij de orga nisatie van deze Airshow nauw sa men met de Dutch Dakota Association, die op dezelfde dag op Texel een historische Fly In houdt, zoals ook gebeurde bij het vijftigjarig fty.y;:-' t&'xinw De Boeing Stearman met ,,girl on the wing". (Foto Peter R. March). bestaan van het vliegveld. In het ka der daarvan worden zo'n vijftig oude toestellen verwacht, die allemaal op de grond bezichtigd kunnen worden. Enkele doen ook mee aan de vlieg show. Onlangs is een aparte stichting „Texel Airshow/DDA Fly In" in het le ven geroepen. Deze stichting, aange voerd door Ed de Bruijn namens het vliegveld Texel en Coert Munk als vice-voorzitter van de DDA, is verant woordelijk voor de hele organisatie. Zoals gemeld is het programma niet kinderachtig opgezet. De kosten zijn dan ook twee keer zo hoog als bij de vorige airshow. Op dit moment ziet het er nog naar uit dat de op brengsten niet toereikend zullen zijn, maar men is nog op zoek naar spon sors om de zaak rond te krijgen. In de begroting voor een openluchteve nement als deze vliegshow moet Worden Texelaars en toeristen be dreigd door teken? In diverse kran ten en ook op televisie is melding gemaakt van besmette teken die on der andere op Texel voorkomen en op mensen een ziekte kunnen over brengen. Volgens deskundigen is er echter geen reden tot bijzondere on gerustheid. Wat is een teek? Een klein zwart bruin of grijsachtig beestje, familie van de mijten (Ixodidae) van zo'n drie milimeter lengte, met acht in een klauwtje eindigende poten. Het houdt zich voornamelijk op in struikgewas of hoog gras en wacht tot er een smakelijke gastheer voorbij komt, bij voorbeeld een hond, kat of zelfs een mens. Het diertje zuigt zich vast als een ware vampier. Omdat katten en honden vaak eerst hun kop in de struiken steken, zitten teken bij hen vaak op die plaatsen op het lichaam. De teek zuigt zich, tot het formaat van een flinke erwt, vol met het bloed van zijn gastheer en laat zich eraf rollen. Als alles is verteerd wordt een nieuw slachtoffer gezocht. Bacterie Besmette teken dragen de bacterie Borrelia Burgdorferi bij zich. Door een beet kan deze worden overgedragen op het slachtoffer, dat daarvan de Ziekte van Lyme kan krijgen. Als na een beet van een teek een ro de huidirritatie verschijnt, beginnen de problemen. De plek kan zich uit breiden tot een rode ring van wel 40 centimeter doorsnee, die gepaard kan gaan met koorts, hoofdp ijn of een grieperig gevoel. Na verloop van eni ge weken kan pijn in gewrichten ont staan en eventueel zelfs hartritmestoornissen of hersenvlie sontsteking. De naam „Lyme" komt uit Amerika: in de staat Connecticut is een plaats je genaamd Lyme, waar in 1975 voor het eerst deze ziekteverschijnselen werden gerapporteerd. In Siberië staan al enige jaren grote waarschu wingsborden tegen teken langs de weg. Geen paniek Teken komen voor in bos- en duinge bieden, ook op Texel. „Het is nog niet bewezen, maar het is haast wel zeker dat er ook besmette exempla ren tussen zitten. Maar er zijn ons door de huisartsen van het eiland nog geen ziektegevallen gemeld", al dus R.R Kamerman van de GG/GD Den Helder. De geneeskundige in spectie heeft een brief naar alle huis artsen gestuurd met informatie over de ziekte van Lyme Mochten zich gevallen voordoen, dan moeten deze worden gemeld bij de GG/GD, opdat landelijk in kaart kan worden ge bracht in welke gebieden besmette teken voorkomen en hoeveel mensen de ziekte hebben opgelopen. Ook volgens de huisartsen is geen reden voor paniek. Dokter A. Wave rijn uit Den Burg: „Er is maar van 100 op al die miljoenen mensen in heel Nederland bewezen dat ze ziek zijn geworden door een beet van een teek. Het verband wordt niet altijd gelegd, omdat er veel tijd kan zitten tussen de beet en het optreden van de ziekteverschijnselen. Met antibioti ca kan de ziekte afdoende worden bestreden". Ongerustheid is volgens de dokter niet nodig als iemand een teek heeft. Men hoeft er zelfs niet mee naar het spreekuur. Een teek kan pijnloos worden verwijderd door een watje of zakdoek in alcohol te drenken (spiritus, sterke drank of eau de cologne) en enige tijd op het dier te houden. Meestal is het beestje zo verdoofd dat het vanzelf al loslaat, soms moet men het vastpakken en met een licht draaiende beweging er uit halen. De plek kan het beste nog even worden ontsmet met alcohol of jodium. Zodra enige tijd na het verwijderen een rode vlek of ring op de huid ont staat is het wèl verstandig even naar de dokter te gaan. Een volgezogen teek met daarneest een exemplaar op ware grootte. Tekening Sytske Dljksen. Niet bij dieren Of de bacterie ook gevaar oplevert voor dieren die door een teek worden gebeten is niet bekend. Dierenarts T. Domhof: „Teken staan wel bekend als overbrengers van ziekten bij honden, katten en koeien. Dat gaat echter om bloedparasieten. Vooral aan de Mid dellandse zeekust komt dit voor. Ik heb nog niets gemerkt of gehoord van een besmetting met deze ziekte via een teek. De schapenteek wordt trouwens vaak ten onrechte voor teek versleten, maar is eigenlijk de schapeluisvlieg". Hij adviseert teken ook bij dieren te verwijderen op de wijze zoals hierboven is beschreven. „Het is belangrijk dat de kop van de teek meekomt, anders kunnen ont stekingen ontstaan. Vlooienbanden helpen vaak ook tegen teken. Maar de banden moeten niet te los worden omgedaan, anders blijven honden en katten ermee in struiken vastzitten", aldus Domhof. Boswachters Omdat teken veel voorkomen in na tuurgebieden lopen mensen die daar door hun werk veel komen de meeste risico op een beet. Maar be halve boswachters, reservaatbewa kers, jachtopzieners, houtvesters en parkwachters komen natuurlijk ook recreanten in aanraking met teken, daar deze vooral actief zijn in warme re maanden. Door het dragen van dichte kleding kunnen tekenbeten worden voorkomen, maar echt nood zakelijk is het niet, mits diegene die een teek heeft goed oplet of zich huidirritaties of andere klachten voordoen. uiteraard flink ruimte zitten, omdat er bij onverhoopt slechte weersomstan digheden vele duizenden bezoekers minder komen. Het is in elk geval niet de bedoeling om geld over te houden; alles wordt in het program ma gestoken en gereserveerd voor eventuele volgende vliegfeesten. De entreeprijs is een gulden hoger dan de vorige keer: f6,-. Voor iedere 250e bezoekers wordt een nader bekend te maken verrassing uitgeloofd. Een probleem dat nog niet helemaal is opgelost betreft het personeel dat gedurende de airshow nodig is voor het verzorgen van afzetting, bewa king, kassa, toiletten ed. Er zijn nog ongeveer twintig personen tekort. Wie wat voelt voor deze bijverdienste kan zich melden bij havenmeester De Bruijn. Gratis bus De „vliegzaterdag" begint om 10.00 uur met een static show, waarbij alle deelnemende toestellen en de deelne mers aan de DDA Fly Inn op de grond te bezichtigen zijn tot 13.00 uur. Het eigenlijke vliegfeest start om 13.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Om verkeers- en parkeerchaos te ver mijden worden enkele wegen in de omgeving van het vliegveld afgeslo ten. Het publiek kan gratis gebruik ma ken van AOT-autobussen, die vanaf half negen 's morgens heen en weer rijden tussen de veerhaven en het vliegveld, tussen Den Burg en het vliegveld en tussen De Koog en het vliegveld. Deze bussen blijven in ac tie totdat iedereen weer thuis is of op zijn vakantieadres. Via de meldkamer Alkmaar kwam bij de politie woensdagochtend een ano nieme melding binnen dat op de Hoornderweg ter hoogte van de krui sing met de Amaliaweg een auto in de sloot lag. Dat bleek bij nadere in spectie te kloppen, alleen zaten er geen personen meer in. Later werd bekend dat met de boot van 07.00 uur twee gewonden per taxi naar het ziekenhuis in Den Helder waren ver voerd. Het ging om een 22-jarige man uit Heemskerk en een 25-jarige vrouw uit Oss, beiden werkzaam bij een hotel op Texel. Omdat zij nog niet konden worden verhoord, is de juiste toedracht van het ongeval nog niet bekend. Een 16-jarige Duitser reed dinsdag hevig slingerend met een fiets over het pad achter de Ruyslaan in De Koog. Terwijl hij werd gepasseerd door een 53-jarige fietster uit Borne verloor hij de macht over het stuur, waardoor beiden ten val kwamen. De vrouw raakte daarbij zodanig gewond aan borst en ribben dat ze naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij de Hema werd dinsdag een 38-jarige vrouw aangehouden die een thee-koffiepot meenam zonder te betalen. Het Waterschap Texel draagt jaarlijks meer dan f13000,- bij in kosten van muskusratten- bestrijding in Noordholland. Het is een solidariteitsheffing want op Texel zelf is nog geen spra ke van schade door muskusrat ten. Dat kan echter snel veranderen want muskusratten kunnen kilometers lange af standen in zee zwemmen en hebben zich op andere Wadde neilanden reeds gevestigd. Ze zijn ook de Westerschelde over gezwommen. Op Texel zijn in het verleden wel enkele kada vers van muskusratten gevon den, maar blijkbaar waren die afkomstig van eenlingen die zich niet hebben kunnen voor tplanten. Zodra echter een stel letje ratten het eiland zou bereiken of een drachtig vrouwtje is het hek van de dam als niet onmiddellijk wordt ingegrepen. Het personeel van het Water schap is geïnstrueerd in het signaleren en herkennen van muskusratten. Er werd daarom niet getwijfeld toen onlangs Pe ter van der Gracht alarm sloeg, nadat hij vanuit de maaiboot een muskusrat had zien zwem men in een hoofdwatering in Waalenburg. Het waterschaps bestuur liet direct een drietal speciale, in dienst van de pro vincie zijnde muskusratten- bestrijders naar Texel komen. Die zijn in de buurt van de ge noemde plaats geruime tijd op jacht geweest, maar hebben de rat niet kunnen vinden. Mus kusratten, op zichzelf vriendelij ke, niet agressieve dieren met een mooie huid, worden ge vreesd omdat zij bij het graven van hun holen enorme schade toebrengen aan slootkanten en dijktaluds. De eigenaar van een snackwagen uit De Koog deed zondag aangifte van vernieling aan zijn auto. Zijstangen voor buitenspiegels waren afgebro ken, de schade is zo'n f300,-. De snackwagen stond in een schuur bij De Koog, waarvan de deur op simpe le wijze kon worden geopend. Oudeschild, tel. 13831 - 18452

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1