Bf.ji- Groen Zwarts Texels in het hart „Skiltje" is nu de trots van Oudeschild Vaste gasten in protest tegen duurder kamperen VS-diplomaat woonde openingsfeest bij iST-bestuur erkent fouten op Loodsmansduin Gewonden bij steekpartij Seizoenwerk Gemeente als dank gratis lid van de vogelbescherming >eld gestolen Tussen dijk en duinenrij IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.386 DINSDAG 6 JUNI 1989 advertenties, abonnementen, etc Id De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, t nn 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 j Verschijnt dinsdags en vrijdags. lle'° S 4 C M 9 t M m Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\,~ iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Pater Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 ïtteplein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. J Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. William la Salle tijdens het uitspreken van zijn gelukwens. Gemeente Texel is een jaar lang 9Wis lid van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en ontvangt het blad "Vogels". Dit als dank voor het afschaffen van de jacht op tien, niet door de wet be schermde vogels, zoals de fjoudplevier, slobeend, winterta- n9' Patrijs en zes trek vogel soorten. Over particuliere jachtgronden heeft men geen zeggenschap, dus dit verbod geldt alleen voor door de gemeente uitgege- ven jachtgrond. Op Texel is dat ^aar zes hectare. e Vogelbescherming heeft vo- "9 najaar alle Nederlandse ge beenten een brief gestuurd bet het verzoek de tien vogel- so°rten te beschermen. Maar VlJ tig hebben het afgewezen. iiint"r!aC^ V3n vr'^a9 °P zaterdag KL s de openingsuren uit de Cl V^n nachtcafé in Den Burg briefjes van f 25,- gestolen. |d nac^ ervoor verdween geld Bestuursleden, directeur en campingbeheerder achter de tafel geven tekst en uitleg op de door de vaste gasten geuite kritiek. Twee motorrijders uit IJsselstein raakten zondag omstreeks het och tendgloren gewond bij een steekpar tij in De Koog. Zij werden per ambulance naar het Geminizieken- huis gebracht. Er is een verdachte in voorlopige hechtenis genomen. Een groep motorrijders uit Utrecht kreeg in een café ruzie met een groep Rotterdammers, waarna ze door de eigenaar uit de zaak werden verwijderd. Op straat escaleerde de onenigheid, waarbij een mes werd getrokken. Eén slachtoffer werd in het linkerbeen gestoken, een ander liep een diepe steekwond in zijn rug op. Naar aanleiding van getuigenverkla ringen werd een 21-jarige Rotterdam mer aangehouden, maar deze werd na verhoor vrijgelaten. Nadat een on derzoek was ingesteld werd een 20-jarige Rotterdammer ingesloten op het politiebureau. Hij weigert een ver klaring af te leggen en zal woensdag worden voorgeleid voor de rechter commissaris en de officier van justi tie. De Rotterdammers logeerden op een vakantie-adres in De Koog. Bij huiszoeking is het wapen niet boven water gekomen. Het is vermoedelijk door de dader weggegooid. Eén van de slachtoffers kon na be handeling het ziekenhuis verlaten, de ander blijft ter observatie. De officiële ingebruikstelling van de sportzaal en het gerenoveer de dorpshuis ,/t Skiltje" had zaterdag een bijzonder karakter door de aanwezigheid van William la Salie. Hij is als „counciller for information and culture affairs" verbonden aan de Ameri kaanse ambassade en woonde de plechtigheid bij in verband met de betrokkenheid van de ex-oorlogsvlieger Harold Kious, die het Oudeschilder gemeenschapsprojekt heeft gesteund met tien duizend dollar. Zoals bekend was de gift van Kious een blijk van dankbaarheid omdat hij in de oorlog na met zijn bommen werper boven de Waddenzee te zijn neergeschoten, door de drie Oude schilders Krijnen, Griek en Boekei werd gered. Dat leidde tot oprichting van de naar de redders genoemde „KGB-stichting" die blijvend ten dienste staat van sociale en culture le belangen in Oudeschild. William la Salie zag deze gebeurtenis als een bijdrage aan de goede rela ties tussen Nederland en de Verenig de Staten, zo bleek uit een toespraak door Klaas Bonne Carolientje heeft een baantje In het ijs en de patat En zij heeft naar eigen zeggen Nog nooit zo'n leuke baan gehad ledereen is even aardig En de baas zegt, beste meid Het is nu nog even rustig Maar straks komt de gezelligheid Maar hoe zal het Carolientje In het hoogseizoen vergaan Als er rijen discogangers Bij haar in de snackbar staan? Als zij schreeuwen om kroketten Vaak tot twee uur in de nacht Als zij boven het frituurvet Haast tot wanhoop wordt gebracht Dan is het niet meer Carolientje Met haar zo spontane lach Die tot nog toe in haar leven Nooit een weg met beren zag Zij heeft in korte tijd ervaren Wat er in een badplaats leeft En weet meteen dat de medaille Een kant van voor en achter heeft Maar ook voor haar wordt het sep tember En heeft ook zij het weer gehad En ziet de meute weer verdwijnen In de muil van 't Molengat. die hij in de gymnastiekzaal hield. De betrekkingen tussen beide landen da teren al van 1782, want toen vestig de de eerste Amerikaanse ambassadeur en latere president John Adams zich in Den Haag, in het pand Fluwelen Burgwal 18. Neder land was bovendien het eerste land waar Amerika een ambassadeur be noemde. Naast deze officiële contac ten hebben zich de afgelopen 200 jaar ook allerlei persoonlijke vriend schappen ontwikkeld en daarvan is de band die Harold Kious heeft met de Texelaars, er één. La Salie wees erop dat het vriendschap was die Ki ous destijds naar Nederland bracht want het was zijn bijdrage aan de in spanningen om Nederland te bevrij den. De diplomaat vermeldde nog enkeie feiten ter illustratie: twee Amerikaanse ambassadeurs in Den Haag brachten tot president en Theo dore en Franklin Roosevelt stamden van Zeeland. Een nieuw hoofdstuk in de Amerikaans-Nederlandse betrek kingen wordt geschreven door presi dent George Bush, die volgende maand een bezoek brengt aan Neder land. La Salie overhandigde enkeie platen boeken over Amerika als geschenk. De opening van het veelbesproken gemeenschapscentrum van Oude schild was een aangelegenheid waar bij de kinderen van Oudeschild opvallend waren betrokken. Na een rondgang met het Koninklijk Texels Fanfare verzamelden ze zich bij de hoofdingang aan de De Ruyterstraat, waar Saskia Witte, Anneke Veenbaas en Esther Duinker de deur oprenden, nadat de burgemeester de op een fraai kussen aangedragen sleutel had omgedraaid. In de redevoering die hij vlak daar voor hield, draaide burgemeester Schipper er niet omheen dat het stichten van de sportzaal in Oude schild een omstreden aangelegenheid is geweest bij het gemeentebestuur. B en W vonden aanvankelijk unaniem dat, gelet op de voorzieningen die er op dit gebied al op Texel zijn, het niet verantwoord was om daar nog eens een kostbare zaal aan toe te voegen. Het was immers niet denkbeeldig dat de exploitatie van het een ten koste van het ander zou gaan. De gemeen teraad dacht er echter anders over en aangezien de raad het hoogste or gaan is dat de gemeente kent en „omdat uitvoering van het raads besluit in ons staatsbestel gewoon niet ter discussie staat", werkte het college alsnog loyaal mee. Het ge meentelijke geld werd toegezegd, maar dat was niet genoeg. Nu moest de Oudeschilder gemeenschap zelf over de brug komen. „Zou Oude schild in staat zijn om waar te maken wat het door woord en houding had uitgestraald? Nu het gebouw klaar is wil ik voor mezelf maar ook namens de overige leden van het college en de gemeenteraad deze vraag volmon dig met ja beantwoorden. Oude schild, u hebt met elkaar een geweldige prestatie geleverd, die ons als gemeentebestuurders ook daarom er trots op doet zijn dat Oudeschild tot onze gemeente behoort". Lees verder pagina 2 De burgemeester neemt de sleutel over om de deur te ontsluiten. „Staatbosbeheer stelde ons voor een keiharde keuze: slikken of stikken", omschreef RST-directeur M.J. Hof- mann deze gang van zaken zaterdag ochtend. Weelde-beleid De RST „slikte" en greep de nieuwe situatie aan voor een modernisering. Dat moest ook wel want na de vette jaren zeventig was het kamperen op Loodsmansduin onder druk komen te staan. RST-bestuurslid Daan Welbo- ren: „Het is ons jarenlang voor de wind gegaan. Het RST-beleid in het verleden was een beleid van weelde. Dat gaf ons de mogelijkheid om de centen elders op Texel te investeren. Voorbeelden daarvan zijn De Linde boom en de promotiestichting. In het laatste decennium ging het allemaal wat minder voorspoedig en kregen we te maken met een sterkere con currentie." RST-voorzitter Kees Graaf vulde aan: „In feite was het zo dat de RST- camping Kogerstrand ervoor zorgde dat Loodsmansduin kon blijven be staan." Op de vraag of SBB niet is tegemoetgekomen in de vele on kosten die de RST heeft moeten ma ken op Loodsmansduin, antwoordde Graaf: „We wilden inderdaad graag een bijdrage. Maar het enige dat we van SBB hebben gehad is f120.000,- voor de beheerderswoning. Dat is be lachelijk laag." Graaf schetste de kapitaalsvernieti ging die de afgelopen één twee jaar heeft plaatsgevonden. „Er is voor acht ton riolering de grond in gegaan, maar omdat we eerder dan verwacht een deel van het terrein aan SBB moesten afstoten, valt de afschrijving daarvan veel duurder uit dan begroot. Verder moest de vrij nieuwe kamp winkel weer plat. U ziet: wij zijn ge dwongen door de omstandigheden, dèt is de reden van de tariefsverho gingen." Te laat Namens bestuur en directie erkende Graaf grif dat de huurovereenkom sten voor 1989 veel te laat zijn ver zonden. De seizoenplaatshouders kregen de nieuwe contracten pas eind februari, terwijl dat eigenlijk al Lees verder pagina 2 ègenover zo'n honderd seizoenplaatshouders van camping oodsmansduin heeft het bestuur van de Recreatie Stichting exel (RST) het boetekleed aangetrokken. Het RST-bestuur erken- e dat in het de afgelopen jaren gevoerde beleid ten aanzien van aodsmansduin fouten zijn gemaakt en dat de vaste gasten niet orrect zijn geïnformeerd over de zeer forse verhogingen van het eizoenplaatstarief. Het bestuur weigerde echter om de verho- ingen terug te draaien, hooguit zal de betaling gespreid kunnen laatsvinden. Ook zal door de installatie van een kampeerder- commissie de communicatie tussen RST en vaste gasten kun- en worden verbeterd. Dat waren de uitkomsten van een iscussie tussen de seizoenplaatshouders en het RST-bestuur, sterdagochtend in het restaurant van Loodsmansduin. n de circa 200 seizoenplaatshou- rs hadden 97 een protestbrief stuurd. De overigen zullen in de ip van de komende weken worden benaderd, zodra zij hun gezicht op de camping nabij Den Hoorn laten zien. Twee jaar geleden was deze groep ook al met een flinke tariefsverhoging geconfronteerd. Toen ging een sei zoenplaats f200,- méér kosten. Daar voor bestond alle begrip, omdat de tarieven laag waren en kwaliteitsver betering in het vooruitzicht werd gesteld. Zoals bekend werd Lood- mansduin uitgebreid met moderne centrale voorzieningen annex zwem bad en tennisbanen. Deze voorzienin gen werden een jaar geleden officieel in gebruik genomen. In het „nieuwe" Loodsmansduin werd circa f2'/2 mil joen geïnvesteerd. De vernieuwingen konden worden gerealiseerd nadat meer zekerheid over de toekomst was ontstaan. Lange tijd hing name lijk het aflopen van het erfpachtcon tract met Staatsbosbeheer (SBB) in het jaar 2004 als een zwaard van Damocles boven camping Loodsmansduin. De camping zou dan tot verdwijnen zijn gedoemd. Uiter aard maakte dit toekomstbeeld in vesteren niet aantrekkelijk. Totdat SBB een paar jaar geleden met een voorstel kwam: tussentijds het hoge gedeelte van het kampeerterrein ont ruimen in ruil voor het lage camping gedeelte, waarbij de RST zich verplichtte tot „schone" oplevering van het hooggelegen terrein (dus de RST moest zorgen voor sloop van wegen en gebouwen). Weliswaar was het hoge gedeelte (de duincam ping) het meest aantrekkelijke deel van Loodsmansduin, maar als de RST dit terrein niet zou willen afstoten, zou men in 2004 alles kwijt zijn. uit Den Helder, initiatiefnemer tot op Loodsmansduin. raste campinggasten hadden middel van protestbrieven van bestuur en RST-directeur M.J. een verklaring geëist voor verhogingen en de wijze waarop zijn doorgevoerd. De prijs voor seizoenplaats steeg van f1150,- ar f1400,-, terwijl voor het sei- en 1990 reeds een verhoging met 300,- aangekondigd. Voor bejaar- kampeerders is de stijging nog o'er, omdat de korting die deze tegorie kreeg, is komen te verval- I. Van RST-zijde werd verklaard it de tariefsverhogingen „gedwon- door de omstandigheden" zijn lorgevoerd. Indirect werd de hou- g van Staatsbosbeheer gehekeld, idat deze instantie een rendabele ploitatie van Loodsmansduin tot or kort vrijwel onmogelijk zou heb- a gemaakt.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1