Sportzaal Loodsmansduin Isacar-ralley bracht prinsen naar Texel Discriminatie? Verbouw dorpshuis met hulp van winst Oosterend Present Wie helpt met meeuwentellen? Duivensport 593 wandelaars! avondvierdaagse PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 JUNu VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 voor het eind van het kalenderjaar moet gebeuren. Het is in het belang van beide partijen als zo snel mogelijk na afloop van het kampeerseizoen bekend is wie er het komende seizoen blijven en wie er vertrekken. De kampeerder/huurder heeft dan nog de gelegenheid elders een staanplaats te verwerven, de camping/verhuurder kan de openge vallen seizoenplaatsen invullen met degenen die op de wachtlijst staan. Graaf: „We trekken het boetekleed aan. Het is onze fout geweest. Ik kan de redenen opsommen maar dat heeft geen zin, het feit ligt er nu eenmaal." De late toezending in combinatie met de forse tariefsverhoging schoot me nigeen in het verkeerde keelgat. De vaste gasten hadden het gevoel dat ze de maatregel „door de strot gew rongen" kregen. Wie het bedrag te hoog vond had gezien het late tijdstip geen mogelijkheid meer om naar andere campings uit te wijken. Toch was er tot een maand geleden geen sprake van een reactie onder de vaste gasten. Gesprekken De heer F. Kramer uit Den Helder, die al zeventien jaar achtereen op Loodsmansduin verblijft, was degene die het heft in handen nam. In de protestbrief, die mede is ondertekend door mevrouw E.J. Karstens-de Jongh uit Amsterdam en de heer Duizendstraal uit Leeuwarden, schrijft Kramer: „Tijdens ons eerste verblijf op Loodsmansduin, begin mei, bleek in alle gesprekken met vele bekenden en vrienden op de camping steeds weer het hoofdthema de explosieve verhoging van de standplaatshuur te zijn. Vooral de manier waarop deze prijsexplosie op niemand ontziende wijze werd doorgedrukt, ontlokte bij velen felle kritieken. Dit was voor ons reden om te trachten deze goed ge fundeerd te bundelen." Kramer voerde tijdens zijn verblijf bij na honderd gesprekken met de toen aanwezige huurders. In het algemeen toonde men begrip voor de proble men waarmee het bestuur te maken had gehad. Toch gingen 97 gasten akkoord met het versturen van een protestbrief. Compensatie Eén onderdeel van het financiële be leid wordt daarin speciaal naar voren gehaald. Toen voor het jaar 1987 het huurbedrag voor een seizoenplaats werd verhoogd met f200,-, vond de toenmalige RST-directeur C. Koorn dat kennelijk wel erg veel. Ter com pensatie stelde Koorn namens de stichting voor dat de vaste gasten in hun caravan onbeperkt familie en an deren mochten laten logeren, zonder dat die kampgeld verschuldigd waren. Artikel 6 van de voorwaarden werd hiertoe gewijzigd. Volgens Kramer een sympathiek bedoeld gebaar met een desastreuze afloop» De RST zou een dermate grote inkomstenderving hebben geleden, dat ondanks de huurverhoging van f200,- per sei zoenplaats een verlies van naar schatting f60.000,- zou zijn ont staan. Wegens ziekte van Koorn en de wijze van administreren zou de oorzaak van het negatieve resultaat niet dui delijk zijn, zodat in 1988 onder de zelfde voorwaarden werd doorgegaan. Voor 1989 zijn die voor waarden met betrekking tot de ver huur aan derden wel gewijzigd: thans mogen zes tevoren opgegeven perso nen vrij van kampgeld in het desbe treffende kampeermiddel logeren. Rechter? De heer Kramer is ervan overtuigd dat deze misrekening nu wordt ver haald op de vaste gasten en dat dit de werkelijke reden is van de ta riefstijging. Zaterdagochtend vroeg Kramer het bestuur herhaaldelijk om een verklaring. Hoe groot het verlies was, konden of wilden de RST'ers achter de tafel niet vertellen. „Ik voel er niets voor om anderen in de boe ken te laten kijken", verklaarde direc teur Hofmann na afloop. Ter zitting maakten hij en de anderen niet de in druk werkelijk deze cijfers te weten. Na enige ontwijkende antwoorden, gaf Kees Graaf een verklaring: „De toenmalige directeur heeft vanuit een goed sociaal hart dingen beloofd die we later moesten terugdraaien. Ik er ken dat er fouten zijn gemaakt door de directie. Dat is bijzonder verve lend. Ook voor 1990 ontkomen we daardoor niet aan een nieuwe verho ging." Daan Welboren: „De onderver huur kan best een rol hebben gespeeld, maar daar hangt het niet op. Het is geen halszaak." Kramer kondigde na afloop van de vergadering aan geen genoegen te nemen met deze uitspraken. Hij meent in zijn recht te staan en voelt zich gesteund door 96 anderen. Mocht een antwoord van RST-zijde uitblijven of onbevredigend zijn, dan overweegt Kramer naar de rechter te stappen. Vereniging De kwestie heeft inmiddels geleid tot een „Kampeerdersvereniging Loodsmansduin" in oprichting. Zater dagochtend bleek dat zo'n belangen vereniging in een behoefte voorziet. Tal van opmerkingen en kleine prakti sche problemen werden en passant naar voren gebracht. Of werkelijk een kampeerdersvereniging wordt opge richt of dat er een ander orgaan in het leven wordt geroepen, is nog niet duidelijk. Seizoenplaatshouder P. Sa- ris uit Beneden-Leeuwen (bij Nijme gen) deed een voorstel dat hem instemming van zowel het bestuur als de zaal opleverde. Saris wil dat het stichtingsbestuur het initiatief tot een dergelijke kampeerderscommissie neemt, omdat hij vreest dat de door Kramer c.s. voorgestane vereniging slechts een bepaalde groep betreft. Saris vindt dat de vaste gasten in elk geval een inspraakmogelijkheid moe ten hebben. Hij acht het van groot belang dat er opening van zaken wordt gegeven. „Het is onbegrijpelijk dat u met de door ons gevraagde cij fers op tafel kunt leggen. Het is en blijft kennelijk natte vingerwerk. Graag een deskundiger beleid en meer openheid." Keerpunt Kees Graaf sloot zich bij deze woor den aan. „Ik sluit me aan bij de op merkingen over openheid. De nu ontstane situatie had dan wellicht al in een veel eerder stadium kunnen worden opgelost. En wat betreft de adviezen van de Recron: daar luiste ren wij naar." Saris was blij met dit antwoord. „Dit zou het keerpunt kun nen zijn", sprak hij hoopvol. De heer Van Liere uit Slootdorp op perde dat de vaste gasten nu moeten opdraaien voor het afstoten van de jongerencamping. „Hoeveel kost dat en betalen wij daaraan mee?" Hij kreeg geen concreet antwoord. Voorzitter Graaf vertelde wel de re den van het verdwijnen van de jon genscamping: die liet vorig jaar een tekort zien, mede het gevolg van de installatie van een nachtwacht. Nu alle jongeren op Kogerstrand worden ondergebracht, kan ook de nacht wacht centraal worden geregeld. Mevrouw Karstens-de Jongh uit Am sterdam vroeg of spreiding van beta ling mogelijk is en of er na de voor 1990 aangekondigde verhoging wéér een verhoging komt. Graaf antwoord de dat een verdere verhoging niet in de bedoeling ligt. Hij beloofde dat hij zich in het bestuur sterk zou maken voor betaling in termijnen, ofwel dat de verhoging in fasen wordt doorge voerd. De burgemeester constateerde dat Oudeschild meevallers moet hebben gehad, vooral wat betreft het meele ven van de bevolking. „En omdat een mens alleen maar leeft als hij mee leeft, is daarmee weer eens aange toond dat Oudeschild een levende gemeenschap is, die een dorpshuis annex gymzaal als deze waard is". Waaraan de heer Schipper toevoegde dat het gebouw zoals het er nu bijstaat de gemeenschapszin nog ver der kan versterken omdat het nog meer dan voorheen een centrum zal zijn waar jeugd en ouderen elkaar op zowel sportief als maatschappelijk gebied zullen ontmoeten. Fraai en fris De genodigden konden daarop kennis maken met de nieuwe sportzaal en het opgeknapte en aangepaste dorpshuis. Unaniem waren ze van mening dat het er allemaal ruim, practisch en fraai uitzag. Met name de grijze, witte en blauwe kleuren van het interieur werden geprezen. Het hele complex wordt beheerd door Piet en Martha Bekker, die vroe ger ook al 't Skiltje pachtten, maar de sportzaal er nu op vrijwillige basis hebben bijgenomen. In het dorpshuis was een collectie foto's van Adrie Westerlaken en Bert Koning opgehan gen, die een beeld geeft van de bouwactiviteiten van de afgelopen maanden. In de nieuwe sportzaal gaven de kin deren onder leiding van Martin Land en Nico Stoter een speelse gym- nastiekdemonstratie, waarbij de toestelmogelijkheden van de zaal zo veel mogelijk werden benut. De zaal is voorzien van een parketvloer en daar wordt op gepast alsof hij van goud is. „0 wee, als u met uw schoenen op de parketvloer komt want Gré (Zegers) dóet u wat!", zo waarschuwde bouwcommissie voorzitter Ruud Boom de genodigden, die dan ook braaf op een strook zeil aan de kant bleven staan. De vloer van de aangrenzende ruimte was be schermd met een overvloer die voor deze gelegenheid was geleend van Oosterend. Geschiedenis Het initiatief om voor de bouw van een sportzaal te Oudeschild gemeen telijk geld uit te trekken ging drie jaar geleden uit van de Partij van de Ar beid, die voorstelde om f397.000,- uit de pensioenreserve van de Wel- zijnsstichting voor dit doel te bestem men. Het college was aanvankelijk tegen, maar de PvdA-fractie kreeg steun van Texels Belang waardoor het voorstel er met uiterst krappe meerderheid toch doorkwam. Bouwcommissie-voorzitter Ruud Boom vertelde hoe de Oudeschilders zich toen geplaatst zagen voor het probleem om het resterende geld bij elkaar te brengen en hoe zij erin slaagden f40.000,- op tafel te leggen, hoewel op f25000,- was gerekend. Toen moest f100.000,- worden ge leend en dat verliep moeizamer. De ton raakte niet vol, maar toen kwam van Willem Bakker uit Den Hoorn een verlossend telefoontje: Harold Kious wou tienduizend dollar (ruim f20.000,-) bijdragen. Vervolgens kwa men nog meer sympathisanten over de brug. Van enorme betekenis was ook de zelfwerkzaamheid die in het projekt werd ingebracht. Vrijwilligers waren 4150,5 uren in touw, waarmee f300.000,- werd bespaard! Al met al kwam men financieel ruimschoots Dinsdag 6 juni De Europese kampioenschappen brandingzeilen voor Prindle cata marans worden bij paal 17 ge houden tot 16.30 uur. Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de LBO-kantine worden gestart voor de tweede dag van de Texelse avondvierdaagse. In het kader van „Texel jazz '89" speelt het Dick Vennik/Rein de Graaff-sextet in „De Twaalf Balc- ken"; 22.00 uur. In ,,'t Tesse- laartje speelt het Maarten van Noorden-kwartet. feestavond) is om 20.00 uur in de grote tent op het strand. Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de LBO-kantine worden gestart voor de derde dag van de Texelse avondvierdaagse. De beheerscommissie van dorps huis d'Ouwe ULO heeft een openbare vergadering in het ge lijknamige gebouw, aanvang 20.00 uur. Bij paal 33 begint het „voorrond je" brandingzeilen: een tourtocht rond Vlieland, uitsluitend voor tweemansboten. Briefing om 10.00 uur. In het kader van Texel Jazz '89 speelt In den grooten Slock „Bre- vis" en in „De Zwaan" het Wa terland Sextet. Vanaf ongeveer 22.00 uur. Donderdag 8 juni Tussen 17.30 en 18.30 uur kan bij de LBO-kantine worden gestart voor de laatste dag van de Texelse avondvierdaagse. Woensdag 7 juni In het Groene Kruis-gebouw in Den Burg wordt van 9.30 tot 11.30 uur een inloopkoffieoch tend gehouden voor ouders van kinderen van 0 tot 4 jaar. Gespreksonderwerp is „Met de kinderen op vakantie". Entree f2,-. Van 10.00 tot 15.30 uur wordt in het jeugdhuis te Oosterend een rommelmarkt gehouden ten bate van peuterspeelzaal „De Bijenkorf". Van 10.30 tot 16.30 uur worden bij het strand van paal 17 de laatste wedstrijden gehouden om het Europees kampioenschap brandingzeilen voor Prindle cata marans. De prijsuitreiking (met In Cinema Texel draait voor de eerste keer „Mississippi Burning" over de moord op drie strijders voor burgerrechten door notabe len en politiemensen. Aanvang 20.00 uur. In het kader van Texel Jazz '89 speelt in de Jelleboog „Magie Frankie and the Blues Desease (van 21.00 uur tot 01.00 uur); in De Karseboom het John En- gels/Evert Hekkema-quintet (van af 22.00 uur) en in De Pilaar Herbert de Jonge (ook vanaf 22.00 uur). Een begeleider van een groep die met de Bruine Vloot Texel aandeed heeft donderdag bij de politie aangif te van discriminatie gedaan. Het ge zelschap werd uit een horecagelegenheid in Oudeschild ge weerd. De eigenaar meende dat ze hem alleen maar last zouden bezor gen. De politie onderzoekt in hoever re sprake is van een strafbaar feit. rond en bleef er zelfs nog wat over om de exploitatielasten nog wat te kunnen drukken. Bij dit alles hebben het echtpaar Ze gers en Klaas Veenbaas zich in het bijzonder ingespannen. Als ludiek ca deau kregen zij elk een sportbroek, om daarmee in de nieuwe zaal te gaan gymmen, maar er werd een se rieus geschenk aan toegevoegd in de vorm van een album met een tachtig foto's tellende reportage van de ver bouwingsactiviteit. Voorzitter Hans Jansen van het dorpshuis kreeg een album waarin de foto's komen, af komstig van de expositie in 't Skiltje. Voor de 4-jarige Olie Jansen was er een cadeautje in de vorm van een pijl en boog, als troost omdat bij het oefenen voor de openingsceremonie in de nieuwe zaal jammerlijk zijn been had gebroken... Ter gelegenheid van de opening wer den nog meer geschenken overhan digd. Directeur Ria Visser van basisschool De Bruinvis gaf namens medezeggenschapsraad en personeel een balanceerrol, bestemd om in de gymzaal gebruikt te worden. Sport en gymnastiekleerkracht Martin Land gaf een bal en tenslotte werd bij monde van Hennie Koopman door de Gymnastiekvereniging Oudeschild hulde betuigd aan de bedenkers en uitvoerders van de gymzaalplannen. De leden van de bouwcommissie kre gen ieder een glas met herinnerings inscriptie. Het batig saldo van het laatstgehou den Oosterend Present-feest zal worden aangewend voor de verbou wing van dorpshuis De Bijenkorf. Dat werd bekendgemaakt tijdens de vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de dorpscommissie van Oosterend. Tijdens deze bijeenkomst werd voorts nogmaals de verkeerssi tuatie bij de ingang van het dorp aan de Oosterenderweg bekritiseerd. Ge wenst is een reconstructie waarbij de Oosterenderweg met de Konings weg een doorgaande route vormt en het verkeer voor de Mulderstraat moet afslaan. De gemeente zal om een spoedige oplossing worden ver zocht. De winst van Oosterend Present 1988, een bedrag van ongeveer 743.000,-, zal geheel aan de verbou wing van het dorpshuis ten goede moeten komen. Dit voorstel van de dorpscommissie werd door de verga dering overgenomen. De plannen zijn nog niet definitief, want eerst zal een vergadering worden belegd met alle gebruikers/verenigingen. Aan de hand van de wensen zal de te realiseren inrichting op papier worden gezet. Vooral de douche- en kleedruimten zijn aan een ingrijpende herinrichting toe. Voor de verbouwing zijn al de nodige financiën bijeen. Naast het bedrag van Oosterend Present heeft de dorpscommissie de beschikking gekregen over een legaat ter grootte van circa 780 000,-. In het bestuur werden herkozen de heren Kees Bremer en Adri Rente naar. Fia Joustra-Koger nam de plaats in van Erik Blom. Staatsbosbeheer zoekt vrijwilligers die zondag willen helpen met het tellen van zilvermeeuwennesten in De Geul. Drie jaar geleden werden over heel Texel 11.000 nesten geteld en in De Geul ruim 6000. Eens in de drie jaar worden de nesten van de zilvermeeuwen op het eiland geteld, om een indruk te krij gen van de totale stand van deze vo gelsoort. In De Geul zit de grootste populatie. Staatsbosbeheer heeft niet genoeg personeel om daar zelf de telling te verrichten en doet daarom een beroep op vrijwilligers. In de ove- Zaterdag werden 45 Texelse duiven bij een noord-oosten wind gelost in Roye (Frankrijk). De duiven waren donderdag al ingekorfd en vrijdag morgen naar Frankrijk getranspor teerd. Op Texel leken de weersom standigheden redelijk, maar uit infor matie bleek dat het hier en daar on weerde. Dat was waarschijnlijk ook de reden dat de duiven pas om 10.00 uur losgingen en Arie Ellen de eerste duif klokte om 16.24,37 uur met een snelheid van 1037,53 m/min. De uitslag: Arie Ellen: 1, 5, 7, 8, 10; Sjoerd Feenstra. 2; Meyert de Waard: 3, 4, 6; Herman Groene- veld: 9, 11. rige gebieden van het eiland wa>' vermeeuwen voorkomen zijn al tellingen gedaan met hulp van de gelwerkgroep. Wie mee wil helpen moet zich zen dag om 08.00 uur verzamelen op parkeerterrein van paal 9. Het is standig om oude kleren aan te trei ken en proviand mee te nemen Bijna evenveel wandelaars als W jaar zijn gisteravond begonnen de 29e Texelse avondvierdaagse Precies 593 personen startten i> de de LBO-kantine en legden on« uitstekende weersomstandighedü de afstand van 5, 10 of 16 kilo"* af. Er waren twee uitvallers. De oveH hadden geen problemen zodat ei voor de Rode kruis-ploeg vrijwel m was te doen. De meest favoriete® stand was weer tien kilometer.) de afstand van 15 kilometer had slechts 25 personen belangstelW Het aantal deelnemende 9roePe" wat minder dan vorig jaar Dat™ schijnsel werd gecompenseerd d®' het grotere aantal individuele W" delaars. An Bakker en Corrie Visser war ook weer van de partij. Zij helb tot dusver in alle Texelse avond daagses meegelopen. Oudste d mer was de in 1923 geboren mevrouw Bep Keesom. Mr Pieter van Vollenhoven begroet Ben Hofmaneen der leden van het Isacar-comité. (Foto Arend Nijkampl. Prins Bernhard, zijn schoonzoo, Mr Pieter van Vollenhoven en zijn kleinzoon prins Willem Alexander hoorden tot de di nemers aan de Isacar vliegral- ley, die zaterdag grote drukte bracht op het vliegveld Texel, De bekende Nederlanders wei den begroet door burgemeeste Schipper, maar verder was rond het drietal geen ophef gj. maakt. Na een tijdje in de bui tenlucht en in de sfeervol aangeklede hangar te hebben vertoeft, zocht het gezelschip op initiatief van Willem Alexin der en zijn meegekomen vrien din de huiskamer op van de familie De Bruyn, waar het even was verlost van nieuws gierige ogen. Bij vertrek rich ting Soesterberg wist een Telegraaf-fotograaf met een te lelens vanaf het terras echter toch een serie foto's te maken die laten zien hoe de kroon prins zijn vriendinnetje een kus geeft... De ralley is volgens plan veile-, pen. Totaal 129 vliegtuigen streken op Texel neer zondei problemen of ongelukken en onder schitterende weersom standigheden. Intussen kwam vanuit het zuiden slecht weer opzetten, waardoor sommige toestellen bij de tocht naar Soesterberg in problemen km men en moesten uitwijken nas andere velden. Tijdens het ver blijf op Texel bleven de meestt deelnemers op het zonnige veld. Belangstelling om met de speciaal daarvoor beschikbare bus naar „Ecomare" te rijden was er weinig. Al het mogelijke was gedaan om te voorkomen dat de vele vliegtuigen op Texel geluidso verlast zouden geven, zodat meeste Texelaars helemaal niets van de ralley hebben ge merkt. Alle deelnemers moesten via de IJzeren Kaap naar het vliegveld koersen. De enige klacht over geluidshinöa kwam dan ook uit Oostereni Opa met kleinzoon in gesprek in de hangar van vliegveld Texel. {Foto Arend Ni/kampi,

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2