Politie delft onderspit op leuke sportdag 'uilnis ophalen Honkballers behalen hun eerste winst Doorgereden lardappelziekte Casino prolongeert zaalvoetbal-titel Haven eindelijk op diepte gebaggerd Fietsen vernield Mariniers oppermachtig: ophalen i 6 JUNI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 -^DELINGEN VAN R FN W Poot was de enige vrouwelijke deel neemster die droog de overkant haalde. Landingsvaartuig Na de capriolen met het touw moest de boot weer worden opgezocht, voor een flinke roeitocht tot vlakbij de Tesohaven. Ook in dit onderdeel zat een leuke hindernis: een landinas- vaartuig, waar men niet met de boot omheen, maar óverheen diende te gaan! De overmacht van de mariniers kwam hierin duidelijk naar voren, want zij wisten een groot deel van hun achterstand in te lopen. Met de rubberboot op de nek door het wad ploeterend werd koers gezet naar een bunker, waar men ook met boot en al overheen moest. Met de loodzware boot op de nek kon het laatste traject over land, terug naar de rubberbotenloods worden aan vaard. Geheime wapens Na een kleine pauze traden de touw trekkers in het strijdperk. De mari niers trokken hiervoor een kast met sterke brede mannen open en ook de politie zette geheime wapens als Han Stapersma en groepscommandant Moeskops in. De marechaussee moest het doen met het ene team dat naar Texel was gekomen. De twee andere ploegen versloegen hen met gemak. De laatste wedstrijd was het span nendst: zouden de politiemannen op kunnen tegen de amfibische krachtpatsers? Even leek het erop, maar het bleek slechts taktiek van de mariniers om de vijand te vermoeien, want na deze krachtsexplosie werd de sterke arm over de lijn getrokken. De wisselprijs van de buitensportdag, een fraaie peddel met inscriptie, werd een prooi voor de „thuisploeg". In een sportieve wedstrijd tegen Delfs uit 't Veld heeft Texla de eer ste competitie punten veroverd, door met 18-3 te winnen. Van een ge pland dubbelprogramma kwam overi gens niets terecht, vanwege het slechte weer op zondag. Ook de softbalsters kwamen daardoor niet in actie. De wedstrijd van zaterdagavond le verde een regelmatige overwinning op voor Texla. Vanaf de eerste inning werd het initiatief genomen en niet meer uit handen gegeven. Goed werk aan slag met zes honkslagen leverde in de eerst inning al een 8-1 voor sprong op. Via de tussenstanden 10-2 en 15-2 werd de 18-3 eindstand bereikt. Verdedigend ging alles beter lopen, wat kortere innings tot gevolg had. Merijn Drijver maakte een ver dienstelijk competitiedebuut als cat cher. Peter Beers stal de show met een schitterende vangbal achter het derde honk. Aanvallend vielen Erik Schneider, met vier honkslagen uit vier beurten en Leo Schilling met twee honkslagen uit drie beurten op. Komend weekeinde kan in de thuis wedstrijd tegen W.S.V. 2 aangetoond worden of het herstel blijvend is. Op de Emmalaan nabij de kruising met de Haffelderweg werd zaterdag een lantaarn en een bushaltebord omver gereden. De dader reed door, maar werd later door de politie ach terhaald. Het bleek een 24-jarige vrouw uit Oudeschild. Haar auto, een Jaguar, was door de botsing aan de voorzijde flink beschadigd. Texelse politiemensen op weg naar het touw over de haven. De organisatie van de dag was mede in handen van luitenant ter zee H. Blankers, wachtmeester A. van der Burg en rechercheur A. Blom. Het was de bedoeling dat ook de Rijkspo litie te water een team zou afvaardi gen, maar die liet het op het laatste moment afweten. ,,Ze hebben niet genoeg mensen om de dienst draai ende te houden terwijl de rest aan een sportdag meedoet. Dat begrijpen we wel, maar mijn mening is: waar een wil is, is een weg...", aldus Aad Blom. De teams werden niet speciaal „op kracht" samengesteld, men kon zich ervoor inschrijven. Alle ploegen had den één vrouwelijke deelnemer. Zwemmen Het programma begon 's ochtends met niet zulk fraai weer in zwembad Molenkoog met lopen en zwemmen. In dat laatste onderdeel bleek het po- j Den Hoorn zijn de eerste aardap- •Iplanten gevonden met de ge- eesde aardappelziekte: lytophthora infestans. Dit is vroeg Kir Texelse begrippen. De ziekte is herkennen aan grote en kleine on- gelmatige bruine plekken op blade en stengels. warm en vochtig weer komt er de onderkant van de bladeren derand van de „zieke" plekken ïschimmelpluis. Deze schimmel 'tok doordringen in de aardap- Mlen. De schil is op die plaatsen gezonkien en het knolvlees heeft bruine of blauwachtige kleur, riekte kan worden voorkomen Br het beschermen van het aardap- hblad. Vanaf een gewashoogte van "cm. moeten de planten regelmatig «den bespoten. Door dit te herha- krijgt de plant een beschermende :g. ook op de nieuwe bladeren, w de eerste bespuiting kan maneb, iet), mancozeb of een cymoxa- mancozeb-combinatie worden ge nikt- Zodra knolvorming optreed, eet men overgaan op middelen met dat de knollen beschermd, it herhalen van de bespuitingen is hankelijk van het weer: door voch- warm en broeierig weer met wei- ton breidt de ziekte zich snel uit. Luis tijn dit jaar veel luizen. In bepaal- consumptie-aardappelen zit een B9 percentage aan virusziekten. Mr de luizen en de virussen is de ins °P teleurstellingen bij de keuring "ot. luiten kunnen echter nog worden streden met effectieve middelen. bladluizen zijn dat Pirimor, Me- Systox en Hostaquick. De aardap- lltopluis in consumptie-aardappelen oet in de eerste helft van juni een- tik) worden bespoten. Hiervoor zijn idere, soms goedkopere middelen Bestaan. Raadpleeg hiervoor de mdleiding die leden van de Vereni- "9 voor Bedrijfsvoorlichting hebben 'tvangen. luisbestrijdingsmiddelen moeten W worden verspoten met veel wa ter bij een hoge relatieve luchtvoch tigheid, wat meestal 's avonds het geval is. De aardappel-opslagplanten kunnen grote ziekteverspreiding en plagen veroorzaken en deze moeten goed worden bestreden. Bietenvergeling Ook het bietenvergelingsvirus zal waarschijnlijk de kop weer opsteken. Bietenplanten moeten regelmatig worden gecontroleerd op aanwezig heid van luizen. Nadere informatie staat in het meinummer van het maandblad van de Suikerunie, op pa gina 7. Bij bestrijding van luizen kan men het beste de geadviseerde mid delen gebruiken, om teleurstellingen te voorkomen. Tarwe Zodra het merendeel van de aren zichtbaar is en begint te bloeien kan met bestrijding tegen afrijpingsziekten van tarwe worden begonnen. In de eerder genoemde handleiding staan de middelen die hiervoor geschikt zijn. Het duurste is niet altijd het beste. Narcissen Afgebroeide narcissen kunnen het best een warmwaterbehandeling on dergaan voor ze de grond in gaan. Dit om aaltjes te voorkomen. Broeiers en telers moeten de oprukkende aan tasting zoveel mogelijk proberen te voorkomen. Door de bloembollenkeu ringsdienst (BKDI is duidelijk te ken nen gegeven dat voor direct van afbroei afkomstige bollen geen ver goeding wordt gegeven. Bij aan tasting wordt voor éénjarige doorteelt, die verplicht moet worden vernietigd, geen vergoeding gegeven. Deze regelgeving is gebaseerd op de bloembollenziektewet, die wordt ver vangen door de landbouwkwali- teitswet. Voor een goede warmwaterbehande ling bestaan twee mogelijkheden: de narcissen tien dagen voorverwarmen op 30 graden en dan vier uur bij 47 graden behandelen of de narcissen 24 uur voorweken en dan vier uur bij 45 graden behandelen. Als de bloembollen vroeg in het sei zoen worden behandeld, gaat dit niet ten koste van de opbrengst. Dit heb ben diverse proeven en praktijksitua ties uitgewezen. Om de concurrentie in de bloembollensector het hoofd te kunnen bieden is kwalitatief hoog waardig plantgoed nodig. Als de nar cissen niet worden behandeld voor ze op Texel de grond ingaan, dan zal men ongetwijfeld te kampen krijgen met tegenvallers. Casino 2 is aan het einde van het seizoen Texels kampioen zaalvoetbal geworden. In de wedstrijd tegen de Krim won Casino met 9-0. De beker finale tussen hoofdklasser ZDH en eerste klasser Klif werd gewonnen door ZDH. Kampioen van de tweede klasse A is het Nioz, van de derde klasse De Koog 5. Bij de dames was zoals gewoonlijk Casino het sterkste en bij de junioren 1 ging de titel naar Texel. Een lastige klus op papier voor Casi no 2 tegen de Krim. Eerder dit sei zoen had de titelverdediger tegen dat zelfde de Krim een 2-1 nederlaag ge leden, dus was in deze wedstrijd nog alles mogelijk. In het begin leek het alsof Casino 2 het inderdaad zwaar zou krijgen. Een stug verdedigend de Krim liet weinig toe en het geliefde counterspel van de Cocksdorpers bleek gevaarlijk. De Krim bracht ech ter zichzelf in de problemen. Een af grijselijk misverstand tussen Krim keeper Haak en zijn verdediger bij een doelworp bracht Casino op 1-0. Feitelijk viel het doek, toen kort daar na een wonderschoon genomen Casino-vrije trap 2-0 betekende. Kort na de wissel brachten twee keiharde schoten van de rechterzijde van Mar cel Boogaard de definitieve nekslag. Het kampioensteam van ..Casino" in de bloemetjes. Dat de kampioen daarna weg kon lo pen naar 9-0 etaleerde alleen maar de overmacht die Casino 2 in deze wedstrijd had. Een terecht gepronlon- geerd kampioenschap van Casino 2 na dit seizoen, al was het behalen van dit kampioenschap moeilijker dan voorgaand jaar. Casino is de meest constante ploeg van de competitie geweest, het slaagde er alleen niet in om voldoende te profiteren van misstappen van de concurrentie om zo voldoende afstand te nemen. De organisatie binnen het team van co ach Rijan van Heerwaarden is het beste geregeld en op die organisatie kan de ploeg terugvallen als het eens een keertje niet mee zit. Het is bij zonder jammer dat de Texels kam pioen de stap naar de overkant niet wenst te nemen. Deze ploeg heeft er zeker mogelijkheden toe. In het be lang van het Texelse zaalvoetbal zou Uitslagen Hoofdklasse: Casino 3-Mantje 1-0; Rab-Texel BV 5-3; Gamma 3-Texel BV 2 3-7; Casino 2-De Krim 9-0; Jelleboog-De Koog 3-5 Eerste klasse: A. Heyn-De Koog 2 4-3; Casino 5-Mantje 2 5-3. Tweede klasse A De Muy-De Koog 3 1-4; Casino 8-NIOZ (k) 1-4; Casino 7-Jelleboog 2 4-7 Tweede klasse B Oosterend-Texel 2 3-1; Attent-NIssan 2-5, Mantje 3-De Krim 2 1-4; De Koog 4-Casmo 9 4-3. Derde klasse Casino 11-Texel 3 3-8. Ju nioren 1: Texel BV-Gamma 2 2-2; Casino-Texel 1-4; Casino 2-Texel BV 2 3-7. Junioren 2. Texel 5-Texel 6 6-1; Casino-Texel 1-4; Casino 2-Texel BV 2 3-7. Junioren 2: Texel 5-Texel 6 6-1; ZDH 2-Casino 4 1-4; Casino 3-Oosterend 3-1; Texel 4-De Koog 2-2 Junioren 3: De Krim 2-Texel 7 5-0; Oosterend 2-Casino 5 0-5. Veel kottervissers hadden er al maan denlang naar uitgekeken, het uitbag geren van de Oudeschilder visserijhaven. Vorige week werd ein delijk met het karwei begonnen. De planning van Rijkswaterstaat was weliswaar vroeger, maar de aanvan kelijke afkeuring van de slibmonsters zorgde voor vertraging. In tweede in stantie werd vastgesteld dat het grootste gedeelte van de havenbo dem binnen de norm bleef en dus in de Waddenzee mocht worden gestort. Voor een klein deel van de haven viel het onderzoek wederom negatief uit. De bodem in het meest noordelijke havendeel Inabij het scheepsdok en de jachthaven) bleek te verontreinigd om het in de Wad denzee te mogen dumpen. Dit deel zal nu daarom niet worden uitgebag gerd. Een lokatie voor het storten van dit verontreinigde slib is nog niet ge vonden. Daarover wordt binnen Rijks waterstaat nog overleg gepleegd. De precieze oorzaak/herkomst van de verontreiniging is evenmin nog be kend. De baggerwerkzaamheden zul len naar verwachting omstreeks half juli ten einde zijn. Het werk wordt uitgevoerd door Van de Kamp uit Zwolle. Dat gebeurt met drie vaartui gen, zoals op bijgaande foto van Dirk Kuiter is te zien. Op de voorgrond een schip met een kraan, die vooral in alle hoekjes en gaatjes wordt inge zet. Op de achtergrond een sleep bootje met onderwaterploeg, die het slib als het ware bij elkaar harkt, zo dat het door de zuiger „Pieter Hu- bert" eenvoudig kan worden opgenomen en afgevoerd. Vijf fietsen zijn in de nacht van don derdag op vrijdag bij een discotheek in Den Burg vernield. De voor- en achterverlichting werden gesloopt, evenals de sloten, spaken, ventielen en wielen. Vier van de rijwielen wa ren door Friese toeristen gehuurd bij een bedrijf in De Koog. Eén was eigendom van een inwoner van Wolvega. de vereniging Casino deze beslissing toch weer eens.moeten heroverwe gen. Casino 2 nad meer concurrentie dan ooit te voren. Naast rivaal Gam ma 2 en Texel bv kan worden gezegd dat men vaak blessure-leed heeft ge had. Beide verenigingen konden deze problemen niet adequaat opvangen, tewijl Casino 2 dat wel deed. De Krim kon zich het dit seizoen niet zo waarmaken als vorrg seizoen, de vele coachwissels gedurende het seizoen zullen daar debet aan zijn geweest, en ook het verrasingseffect van het eerste jaar hoofdklasse. Mantje deed lange tijd mee voor het kampioen schap, maar moest uiteindelijk afval len. De ploeg wist aanvallend altijd voor spectaculaire ogenblikken te zor gen, maar ging vaak ten onder aan diezelfde aanvalslust. Een taak voor de coach die daar nog onvoldoende grip op had. In de tweede klasse A is zeer verrrassend NIOZ kampioen ge worden. Weinig mensen zuilen dit hebben voorspeld, maar het is wel bijzonder verdiend. In de derde klasse was De Koog 5 het sterkste. Bij de dames ging de titel als vanouds naar Casino. In de junioren 1 klasse was Texel de sterkste. Deze ploeg wist het gehele seizoen sober voetvallend de concurrentie achter zich te laten, zelfs Gamma met drie spelers van de Noord-Hollandse afdelings-selectie kon in directe confrontaties niet win nen, zodat de titel zeer verdiend naar de ploeg van coach Piet Kikkert ging. In de bekerfinale kwam eerste klasser Klif uit tegen hoofdklasser ZDH. Tot 2-2 kon de Klif de zaak goed bijhou den, maar moest toen het hoofd bui gen voor de meer geroutineerde ploeg van ZDH. litieteam uit te blinken. Als tweede eindigden de mariniers. Het atletiek-onderdeel bestond uit 100 meter individueel lopen door vier man, 4x 300 meter estafette en 3000 meter individueel lopen door twee man. De goed getrainde marini ers gingen aan kop, gevolgd door de marechaussee en de politie. Een vriendschappelijke voetbal wedstrijd, die niet meetelde voor het eindklassement besloot het ochtend gedeelte. Amfibische cross De middag beloofde zwaar te wor den: een amfibische cross en touw trekken. Voor de cross moesten negen man per team een rubberboot te water laten en de Mokbaai over steken. Dat klinkt eenvoudig, maar het water was laag, dus er werd veel door de modder geploeterd. Aan de overzijde hoorde men, mét de boot, aan land te gaan en een mast te ron den, waarna kon worden teruggeped- deld. De boot moest worden vastgelegd onder een stijle hoge wand met een klimnet, waarna de teams zich langs een touw over de haven van de ka zerne dienden te verplaatsen, leder een die eraf viel kreeg twee strafminuten. Opvallend was, dat het team van de Texelse politie op dit on derdeel het beste was: maar drie per sonen raakten te water. Agente Karin gemeente wil iedereen die huis- aanbied er nog eens op wijzen vanaf woensdag geen losse vuil- ,en en dozen meer door de worden meege- ^en' Men wordt verzocht alleen 'Svuil aan te bieden via de alom minicontainer. Een en ander no9 met voor de inwoners die 'een minicontainer hebben ont- Medio juni worden de laatste - op Texel afgeleverd, t/na 00^ c'e laatste inwoners wor- v°orzien van een container. Grof- Wordt opgehaald op de eerste l -van de maand op afroep. neer men grofvuil heeft aan te kan dit worden gemeld aan lst gemeentewerken, tel. „We zien elkaar regelmatig en vooral tijdens zo'n dag kunnen we de con tacten verdiepen". Dat is de mening van eerste luitenant der mariniers M. Schlösser, één van de organisatoren van de sportdag, die donderdag werd gehouden door een team van Rijkspolitie Texel, Marechaussee Den Helder en Mariniers van de Joost Dourleinkazerne. En hoewel het vriendschappelijke wedstrijden be trof, werd toch verbeten om de hoogste eer gestreden....

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7