Zoveel vrijwillige hulp is eigenlijk een wonder „Wellicht volgend jaar een topper op zondag" Negentig Prindles in de >trijd om kampioenschap Henk van Wijk over het Rondje: JAZZ-ORGANISATOR JOOP GROEN: Favorieten Zon, maan en hoog water Voorjaarsmarathon 1165 km. reizen voor 't Rondje... Crosslopen S.V. De Koog Eilandcompetitie tennis bijdag 9 JUNI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Werelds grootste catamaranrace drijft op enthousiasme. ..Dat we over driehonderd vrijwilligers be schikken die jaarlijks een week va kantie opnemen om maar bij het Hondje present te kunnen zijn. vind H, eigenlijk een wonderstelt Henk ran Wijk het dagelijks leven di recteur van Langeveld de Rooy in Oen Burg, maar dezer dagen beter bekend ais p.r.-man van de Ronde om Texel. Hij schat dat hijzelf op jaarbasis drie maanden met ..The biggest catrace in the world" bezig is. „Gek? Och, tot nu toe vindt iedereen het gewoon leuk. Dan is bet al die moeite waard." Die drie maanden gaan niet alleen op voorbereidingen, maar ook aan publiciteit. Van Wijk is dé vraagbaak voor |ournalisten, zijn taak is te zor- dat het Rondje zo uitgebreid mo gelijk onder aandacht wordt gebracht, zelfs tot op televisie. Dit zal Tros Sport dinsdag na 'bet Rondje een reportage over het zeilspektakel uitzenden en waar schijnlijk is ook de Vlaamse Commer ciële TV present. Wat betreft de schrijvende pers: een special in de .Vaarkrant", een zaterdagse bijlage van De Telegraaf, is al jaren vaste prik. Afgelopen zaterdag was de Texelse catamaranronde weer goed voor twee pagina's, in een oplage van bijna een miljoen. Natuurlijk is de organisatie er trots op dat 's lands grootste dagblad ken nelijk niet meer om het Rondje heen kan. „Maar", zegt Van Wijk, „elke pu blicatie is belangrijk". Vooral de aankondigingen in binnen- en buitenlandse magazines voor de zeilsport zijn van groot belang. Het is manier om de zeilers te informe ren over de inschrijvingsprocedure. Wegens het sterk gestegen aanbod van wedstrijdzeilers heeft de organi satie een maximum deelnemersaantal moeten vaststellen, lik jaar weer melden zich echter - dak voor de start- tientallen catama- mzeilers aan, die soms duizenden ilometers hebben gereisd. De organi se wil de buitenlanders niet weige- H al betekent het dat het rsximum fors wordt overgeschreden. Om meer greep te krijgen op de on verwachte buitenlandse deelname, left de organisatie dit jaar voor het irst buitenlandse catamaran- brganisaties verzocht of zij hun leden villen inlichten over de voorinschrij- iing. Dat heeft effect volgens Henk van Wijk: het aantal buitenlandse voorinschrijvingen ligt beduidend ho ger dan anders. Of inderdaad wordt voorkomen dat veel mensen zich op het laatste moment aanmelden, moet worden afgewacht. Uit deze andere aanpak blijkt dat ver beteringen, ondanks een gedetailleerd draaiboek en een geoliede organisa tie toch elk jaar weer mogelijk zijn. Van Wijk: „Intussen weten we hoe het moet, maar je kunt de zaken niet opz'n beloop laten. Besprekingen over sponsorcontracten, vergunnin- Ronde om Texel en Jazzfestival zijn zonder elkaar een stuk minder waard. Henk van Wijk, p.r.-functionaris van het Rond je en Joop Groen, animator van Texel Jazz, beweren dat on afhankelijk van elkaar. Van Wijk: „Voor de zeilers heeft natuurlijk de wedstrijd de hoogste prioriteit. Maar voor dege nen die er omheen hangen en de toeschouwers, moet ook voor en na de race wat te beleven zijn op het eiland. Zonder jazz is de opwinding snel voorbij." Groen: „Loskoppelen van beide succesnummers is uit den boze, dat zou een storm van protest ontlokken." Een nieuwe extreme file voor de boot komende zondag lijkt daarom onvermijdelijk. Een street- parade band is al gecontracteerd om de wachtenden een vrolijke afleiding bezorgen. In bijgaande artikelen vertellen Van Wijk en Groen over de enorme drukte en de neven effecten daarvan, publiciteit, het tijd- en energieverslindende organiseren en meer van dergelijke zaken aan de vooravond van het krankzinnigste weekend van het jaar. Henk van Wijk lllnksl en Joop Groen: samen ataan Rondje Texel en Jazzfestival sterk. gen aanvragen, overleg met gemet. te, politie en andere instanties, het is een jaarlijks terugkerend, maar nood zakelijk ritueel. Verder kijken we of verbeteringen mogelijk zijn. Regule ring van de buitenlandse deelname is daarvan een voorbeeld, maar ook het parkeren heeft dit jaar onze aan dacht." Vorig jaar bleek bij het strand te wei nig parkeerruimte voor de deelnemers en dat zorgde voor nogal wat irritatie. Vrijdag en zaterdag kan een deel van de zeilers parkeren bij het Westerslag. De deelnemers zullen met twee treintjes van Bruining over het strand van en naar paal 17 wor den vervoerd. Minstens zo'n heet onderwerp van gesprek was een jaar geleden de enorme verkeersdrukte op de zondag na het Rondje. Hoe denkt men (Rondje, Jazz, Tesol hieraan dit jaar het hoofd te bieden? Van Wijk: „We zijn nog steeds op zoek naar de Gouden Tip. Wij weten het niet en Teso ook niet. Het Rondje is de climax, daarna wil iedereen naar huis. Het zal moeilijk zijn om dat patroon te veranderen. Je zou bij voorbeeld een nieuw zeilevenement achter het Rondje aan kunnen pro grammeren, een Europees kampioen schap Hobiecat of zo. Ten eerste betwijfel ik de belangstelling daarvoor en ten tweede vrees ik dat er onvol doende vrijwilligers beschikbaar zijn. In de week voorafgaande aan het Rondje heeft iedereen vrij, maar daar- begint het gewone leven weer." In het programmablad van dit jaar doet de Teso een verzoek niet alle maal tegelijk af te reizen. Een vrij hulpeloze poging om te redden wat er nog te redden valt. Van Wijk: „Je hebt de mensen niet aan een touwt je." Loskoppelen van Jazz en Rondje om zo de drukte te spreiden, is volgens Van Wijk onverstandig. „We bieden de mensen nu een totaalpakket. Juist deze combinatie verklaart voor een belangrijk deel het succes van dit weekend, vooral voor degenen die niet meezeilen. Het zou stom zijn daaraan te tornen." Het zit er in dat het Jazzfestival vol gend jaar duurt tot en met zondag. Ditmaal wordt de sfeer nog afge bouwd met een koffieconcert, maar als het aan mede-organisator Joop Groen ligt heeft straks ook de zon dag een volwaardig programma, met minstens één muzikant van grote naam. Texel Jazz hoopt zo een paar duizend mensen vast te houden en daarmee een steentje bij te dragen aan een betere spreiding van de af voer. Komend weekend verloopt alles nog op de oude voet. Waarom eigenlijk, men weet toch al een jaar dat er weer een grote massa mensen naar Texel komt? Groen: „Eerlijk gezegd zijn we er nog niet zo lang mee be zig. De discussie is vrij jong. De tijd was te kort om wat te regelen, om nog een grote naam te pakken te krijgen. Wat je ook doet, je moet het in elk geval goed aanpakken." Er is alleen een maatregel genomen om de pijn van het wachten te ver zachten: een streetparade-orkestje zal langs de verwachte file bij de boot lopen. Net als zijn collega's van de Ronde om Texel voelt Groen niets voor loskoppelen van Jazz en Rondje. „Een jaar of vijf, zes geleden hebben we eens een andere datum geprikt. Wat een protesten we daar al niet op kregen.... Echtparen van wie de man speciaal voor de catamarans kwam en de vrouw zich alleen interesseerde voor het festival. Maar ook van spon sors van beide evenementen die bang waren dat het hen publiek zou kosten. Het Rondje is een internatio naal verhaal, maar het heeft wel be zoekers nodig, anders houden de sponsors het voor gezien." Overkant „Voor de zeilers maakt het niets uit. Persoonlijk zou ik echter alléén voor het Rondje niet naar Texel gaan. Als je de start achter de rug hebt, heb je het wel gezien. Dezelfde vlieger gaat op voor het Jazzfestival. Als het Rondje er niet was, zouden we veel harder aan de weg moeten timmeren, vooral richting het publiek aan de overkant. Nu heeft die werving voor het Jazzfestival geen enkele zin, om dat er toch al vreselijk veel mensen op de been zijn en we er beslist niet meer kunnen bergen. Het festival zou op zichzelf die extra aandacht best verdienen. Het is kwalitatief hoogstaand, er treden bands op die je bij wijze van spreken in Amster dam in een maand tijd niet treft." Door de week is het steeds drukker, niet alleen bij paal 17 en De Cocks- dorp (voorrondjel maar ook bij de jazz-optredens in de café's in Den Burg. Groen ziet daarin geen aanlei ding om deze doordeweekse concer ten commerciëler op te zetten. Scheiding „Nee, we houden ons vast aan de scheiding: door de week cultuur, in het weekend voor een breed publiek toegankelijke jazz. Voor afwijkende vormen van jazz moet plaats blijven, je merkt dat steeds meer mensen dat ook gaan waarderen. Bovendien vraag ik me af of je zoveel extra be zoek krijgt als gevolg van het feit dat er meer zeilers op het eiland zijn in de week voor het Rondje. Die men sen gaan echt niet zeven avonden per week uit." Ook het verdwijnen van blues uit het Jazzfestival geeft meer kans aan an dere jazzstijlen. Groen is blij met deze verandering: „Inderdaad is blues ook improviserende muziek. De sfeer ver schilt echter danig. Blues is altijd kei hard, agressief. Jazz vind ik meer swingend, ontspannen." Binnen de organisatie van het festival hebben zich eveneens enkele wijzi gingen voorgedaan. Tot vorig jaar re gelde Groen de muziek geheel zelf, nu is er een muziekcommissie waar van behalve hijzelf ook Jan Koomen en Gerrit Lely deel uitmaken. Gelein Jansen zit er ook in, maar richt zich alleen op het Bluesfestival. Groen coördineert en doet de public relati ons. Hoeveel tijd is Groen, die in het da gelijks leven Reisburo Texel runt, op jaarbasis met het festival kwijt? Een week? Joop Groen: „Och, als je je echt kwaad zou maken, regel je het in een week. In vergelijking met het Rondje stelt dat weinig voor, ja. Bij het Rondje komen veel meer overheden om de hoek kijken en moet veel aan dacht aan het aspect veiligheid wor den besteed. Onze organisatie is ook veel compacter, de communicatielij nen zijn korter. We hebben een goed draaiboek en leunen op hulp voor het plaatsen van piano's en dergelijke. Eigenlijk is er maar één probleem: je weet nooit met hoeveel personen een orkest naar Texel komt. In onderling overleg vinden we daarvoor dan wel een oplossing." Voorpret kost hem eigenlijk de meeste tijd. „Concerten bezoeken, naar vergaderingen van jazz- organisaties gaan en zo. Ach, zulke dingen horen bij mijn hobby." Twee lustrums Het Jazzfestival bestaat tien jaar, maar Groen is er niet van het begin af aan bij betrokken. Het eerste festi val was een initiatief van tandarts Kars van Karsen die met enkele over- kantse jazzliefhebbers de Texelaars probeerde warm te maken. Dat mislukte maar het volgend jaar volg de een hernieuwde poging, onder aanvoering van Pim Decnop van De Twaalf Balcken en Jan Duin namens De Zwaan. In het derde jaar werd de organisatie overgenomen door een onafhankelijk comité, waarin onder anderen Groen plaatsnam. In de be ginjaren gebeurde het zelfs dat niet de bezoekers van kroeg naar kroeg trokken, maar de bands. De zaaleige naren dachten op de eerste plaats aan hun stamgasten, die zodoende op één avond meerdere orkestjes voorgeschoteld kregen.... Vandaag de dag onvoorstelbaar en een situatie waarin namen als Chris Barber, the Skymasters, Jaap Dekker, Rein de Graaff Dick Vennik, Conny van Bergen en Bernard Berkhout niet meer zouden trappen. Jubileumconcert De organisatie van Texel Jazz kreeg de afgelopen dagen regelmatig vra gen over het jubileumconcert dat vrij dagmiddag (heden) in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg wordt gegeven. Dit concert is nergens aan gekondigd en dat komt omdat het al leen voor genodigden toegankelijk is. De grootste naam van het Jazzfesti val 1989, Chris Barber, doet samen met The Rod Mason Hot Five vanaf 16.00 uur in de kerk een speciaal op treden. 'egentig Prindle-catamarans, ver luid over vijf klassen, hebben Mandag, dinsdag en woensdag bij 'al 17 deelgenomen aan de strijd 1 liet Europees kampioenschap. 1 was op meer deelnemers gerekend ®or de Open Europese Prindle Kam- «eenschappen. De organisatie ver- n°edt dat het slechte weer van 9 hiermee te maken heeft. Me- H. de Boer: „Er was geen joonnschrijving, dus hoeveel er zou- z'in geweest bij mooi weer is n°aili|k in te schatten. Het is ons be- end dat een groep deelnemers van °6 Noordhollandse kust naar Texel "™de zeilen, maar dat ze wegens de ^noordenwind zijn terugge- hV Onder de zeilers bevonden behalve landgenoten ook Duit- !,s' 'Etsers en Engelsen. Opvallend as de afwezigheid van de Fransen Mlgen. Schade eerste dag van het kampioen- ao werd getekend door veel scha- aan boten en aanvallen van If^arcle wind, kracht 5 dór» V00r "like golven, waar- nnenig catamaran op het strand gekwakt of omsloeg. De averij L,,.u'teen van gescheurde rompen, I en door de zeilen tot bescha- roerbeslag. Dinsdag en woens- !n J?88 ^e' kalmer weer, al zorgde e onweersbui nog voor wat angstige ogenblikken onder de offici als. De wedstrijd die voor die middag was gepland, werd wegens het on weer uitgesteld en later afgelast. Er waren in totaal zes wedstrijden geva ren. De wedstrijd met het slechtste resultaat was aftrekbaar. De einduitslag: Prindle 15: 1. J. Ros. Prindle 16: 1. E. en C. Troost, 2. J. en H. Laarhoven, 3. R. VosAA/. Voois. Prindle 18: 1. Spijker/Spijker, 2. Duin/Snijders, 3. L.Keur/S.Schuurman. Prindle 18.2: 1. H. en G Sach (Duits land), 2. G. Loos/F.Putters, 3. R. en Y. van der Schuit, 4. P. Findley/M. Dobse (Engeland). Prindle 19: 1. Vink/Krijthe, 2. W. van Manson/I. Bonnet, 3. J. van der Plas/A. Klein. Grote favorieten voor de titel in de 18.2 klasse waren de Duitse broers Sach uit Zarnekau. Zij zijn landskam pioenen in de Olympische Tornado klasse, maar konden op een Prindle ook uitstekend uit de voeten. Zij had den geduchte concurrenten aan Rin se van der Schuit met zijn vrouw uit Heerenveen, de titelverdedigers van vorig jaar. Peter Spijker uit Beverwijk leende op het laatste moment een Prindle 18 van een vriend, waarmee hij tijdens de wedstrijden iedereen voorbij vloog. Hij kon geen slechte wedstrijd van zijn totaallijst aftrekken, omdat hij ze allemaal won! Texelaars H.en E. Bakker deden het niet onverdienstelijk met enkele hoge klasseringen in het brede geroutineer de deelnemersveld. Zij eindigden uit eindelijk in de Prindle 16 klasse op een keurige vijfde plaats. Ook een andere Texelse equipe, Houwing/Kuip verdedigde de eilandelijke eer goed met een 17e plaats bij de Prindle 18.2. Ruud Hamer en Arie van der Burg werden met hun Prindle 18 der tiende. De zon komt 11 juni op om 5.20 uur en gaat onder om 21.59 uur. Maan: 11 juni E.K. Doodtij: 13 juni Zaterdag 10 juni 0.50 en 13.35 Zondag 11 juni 1.20 en 14.25 Maandag 12 juni 2.10 en 15.15 Dinsdag 13 juni 3.20 en 15.55 Woensdag 14 juni 4.30 en 17.00 Donderdag 1 5 juni 5.25 en 17.54 Vrijdag 16 juni 6.40 en 18.54 Zaterdag 17 juni 7.35 en 19.45 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Op zondag 18 juni houden de Vrien den van het Paard de eerste mara thon van 1989. Er is een route uitgezet van ongeveer 16 kilometer, onderbroken door enkele hindernis sen. De start is bij manege Aken- burg. Opgeven kan tot uiterlijk 14 juni vóór 19.00 uur bij Mevr. Eelman-Vos, telefoon 12746. Kaj Poola heet hij en hij reisde 1165 kilometer vanuit Finland om mee te doen aan de Ronde om Texel met zijn zelfgemaakte houten Tornado. In vlekkeloos Engels ver klaart hij waarom hij zo'n monster rit heeft gemaakt voor één wedstrijd: „Het is een grandioos evenement. Ik ben hier in 1987 ook geweest, vorig jaar kon ik niet. De eerste keer deed ik mee met een vriend. We hadden helaas een slechte start en bij de vuurto ren waren we de vijfde boot die werd teruggestuurd. Als we vijf minuten sneller waren geweest hadden we wél door gemogen. Tja, ik wil 'm toch een keer uitzei len...." Poola zeilt sinds 1984 en heeft in anderhalf jaar een eigen boot ge bouwd. Hij traint in Finland in de zomer op zee. ,,'s Winters is er te veel ijs. Ik woon in een plaatsje aan de westkust, vlakbij Zweden, Vasa genaamd. Er is daar geen strand, alleen rotsen en stenen. De de golven zijn op Texel hoger en er is meer stroming" Om te wennen aan de Texelse om standigheden is Kaj Poola een week voor het Rondje bij paal 33 neergestreken. Zijn vriend kon dit jaar niet mee, dus hij zoekt nog een fokkemaat. De Cocksdorper Kustzeilvereniging helpt hem daar bij. „Er zijn al vijf mensen bereid met me mee te gaan, dus dat is geen probleem. Nu maar hopen dat ze ook goede zeilers zijn...." Kaj Poola brengt zijn zelfgemaakte Tornado In gereedheid op het strand bij paal 33. Zondag begint s.v. De Koog het crossloop seizoen. Twaalf weken ach tereen kunnen lopers hun krachten meten op een zeer gevarieerd par cours door bos en duinen (ook wan delaars kunnen meedoen). De start is elke zondag om 19.30 uur en men kan inschrijven vanaf 18.30 uur in de kantine van de club aan de Boodt- laan. In elke categorie zijn voor de drie snelste lopers leuke prijzen te verdienen en elke deelnemer die de finish passeert krijgt een medaille. Er kan worden deelgenomen in de vol gende categorieën: 1,5 km. jongens en meisjes (t/m 9 jaar); 4 km. voor recreanten, dames en jeugd t/m 14 jaar; 8 km. voor heren en veteranen. Wie in aanmerking wil komen voor een eind-herinnering en een plaats in het eindklassement, moet minstens zeven keer meedoen. Seizoenkaarten zijn uiteraard verkrijgbaar. Maandagavond 12 juni. Tennisbaan Deuce F. Witte-J. Bloem (h) 19.00 uur B. v/d Vis-S. Warnaar 19.00 uur Tennisbaan Herie Hodie C. Kooiker-J. Warnaar (d) 19.00 uur H. Endruweit-F. de Haan (h) 19.00 uur Uitslagen P. Barendregt-J. Boon (d) 15-3; C Kooiker-J. Warnaar 7-15, B. v/d Vis-H Endruweit (h) 4-13; S. Warnaar-F. Witte 11-9.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5