Cjroen cZwartsJexeh in het harL, iemeenteraadsvergadering i/lot en bondig afgerond Texel na overdracht ongelijk behandeld gasbedrijf Rondvraag irriteerde burgemeester mMHl' mm m -m B en W willen stappen ondernemen m Sporen uit het verleden 38 Bekeuringen in autogordelactie 1WÊ v HAAKS TEXEL Raad maakte lol op Razende Bol Diefstal jas Fout gebruik gif: vogels gedood IMK. 1Ü.JÖ9 VHIJUMÜ ID JUNI l»ö» M^r advertenties, abonnementen, etc.: Li^ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Tefoon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 jactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741. vverktiid deze week tot en met dinsdag a s.: Tessa de Graaff, Pater Steplem 3, 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 15639 Verschijnt dinsdags, en vrijdags. Abonnementsprijs 20,20 per kwartaal; los f 1,— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34 60.398. )e brief van burgemeester Schipper over het té lang uitlopen an de vergaderingen is door de gemeenteraadsleden ter harte enomen: vlot en bondig werd de agenda (die weinig om het lijf adl dinsdag afgewerkt en als de rondvraag niet zoveel tijd in eslag had genomen, zou een record zijn gevestigd. Nu duurde e raadsvergadering zo'n twee uur. Ie burgemeester leidde de vergade- ng op voorbeeldig strakke wijze. Hij ras enigszins verbolgen over de vele ragen in de rondvraag, die bijna en uur in beslag namen. De meeste adden door navraag bij het ambte- k apparaat kunnen worden op- ilost. Is ingezonden stuk kwam de brief in J.D. Stoll over kamperen bij de oer aan de orde. Gerbrand Poster axels Belang) was het daar hele- mee eens, vooral op het punt in de stacaravans. „Er is veel on- st ontstaan bij mensen met een lacaravan na een rondschrijven van gemeente dat ze die dingen moe- n verwijderen. Ze zijn al voor de imer verhuurd of dienen als woning, pleit voor een soepele opstelling de gemeente". Wethouder Schil- verklaarde dat in de komende irgadering van de commissie voor mtelijk en huisvestingsbeleid de ief van Stoll wordt behandeld. Het Het Texelse vliegveld in vogel vlucht. Zo op het eerste ge zicht is aan deze luchtfoto van Ed de Bruijn niets bijzonders te tien, maar wie goed kijkt ziet op het veld, even onder het midden van de foto lichtge kleurde banen. Het zijn de spo ten van de betonnen taxi- en landingsbanen uit de oorlog, toen het toenmalige vliegveld „Vlijt" een Duitse basis was. Na de oorlog is het beton ver wilderd en werd het vliegveld weer helemaal groen. Bij lang durige droogte worden de ba nen echter weer zichtbaar omdat de samenstelling van de grond op die plaatsen schraler is en daardoor het water min der goed vasthoudt zodat het gras wat geler wordt. Van kor te afstand is het geringe kleur verschil niet te zien, maar vanaf grote hoogte is het pa troon duidelijk herkenbaar. Door een vergelijkbare oorzaak zijn thans in de landerijen van de andere delen van de Eierlandse polder duidelijk de vroegere slenken, geulen en prielen van voor de indijking te zien. college had nog geen tijd gehad om hierover een standpunt te bepalen. Maatschappelijk werk De Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland heeft te kampen met personeelste kort. Het werkgebied van de stichting strekt zich uit over tien gemeenten met in totaal 139.246 inwoners. De hoeveelheid werk is dermate toegeno men dat zelfs een wachtlijst moet worden ingesteld. Dit is een slechte zaak voor een instelling die eerstelijn- hulp biedt, een lage drempel heeft en 24 uur per dag de hele week bereik baar is. „Mensen in psychische nood doen ten einde raad een beroep op ons. Zij kri|gen dan wel een gesprek aange boden, maar het kan wel even duren voor ze werkelijk aan de beurt zijn", zo staat in de brief van de stichting. Door de maatschappelijk werkers wordt veel overgewerkt en aan het opnemen van vakantiedagen komt men niet toe. De wachtlijst is ge groeid tot gemiddeld 15 20 perso nen die tussen de 2 en 4,5 maand op behandeling moeten wachten. De oplossing is uitbreiding van het per soneel. Om dat te betalen zouden de kosten voor maatschappelijk werk per inwo ner van een gemeente op 712,50 ko men, een stijging van f5,30. Die 712,50 benadert overigens het lande lijk gemiddelde, dus is niet extreem hoog. Initiatief De brief van de stichting is naar alle deelnemende gemeenten gestuurd. Wethouder Zegers heeft het initiatief genomen om de portefeuillehouders van het gewest bijeen te roepen over deze zaak. Dat was vorige week. Ze gers: „Er is iets moois gebeurd: we waren het allemaal eens!" Uit de gewestvergadering kwam naar voren dat een onderzoek moet wor- Van april tot eind mei is ook op Texel de autogordelactie gehouden om te stimuleren dat automobilisten zich houden aan de verplichting gordels te dragen. De politie op Texel heeft 675 automobilisten gecontroleerd en in 38 gevallen werd een prent uitge deeld wegens het niet dragen van de gordel. den ingesteld naar overlapping van werkzaamheden door verschillende hulpverlenende instanties. Tot en met 1990 zal in ieder geval niet worden bezuinigd op maatschappelijk werk. Er zal een werkgroep worden ge vormd die het onderzoek op zich neemt en ervoor zorgt dat de ge meenteraden op de hoogte worden gesteld. Zegers vond het bestaan van een wachtlijst een slechte zaak, maar dacht dat het maatschappelijke werk wel prioriteiten stelt en de belangrijk ste gevallen het eerst zal afhandelen. Volgens Gerard van der Kooi (PvdA) bagatelliseerde de wethouder de noodsituatie. „De brief is juist een signaal dat zelfs dringende gevallen niet meer meteen kunnen worden ge holpen. Dat is onaanvaardbaar". De wethouder zei dat hij de aard van de nood niet onderschatte en dat snel naar een oplossing zal worden gezocht. Vacatures Gerard van der Kooi had in de vorige raadsvergadering gevraagd naar een eventuele voorkeur van de gemeente voor „overkantse" mensen bij vacatu res. Voor het antwoord van het colle ge op papier was gezet deed Van der Kooi in een ingezonden stuk in de Texelse Courant een oproep aan men sen die bij de gemeente hebben ge solliciteerd maar niet zijn aangenomen om zich te melden. Zo wel de burgemeester als enkele raadsleden vonden dit niet gepast. In '-• "-OZÜ- - - ftasagg EUROPESE GEMEENTE het antwoord op de vraag staat dat de voorkeur uitgaat naar de beste man of vrouw op de juiste plaats. Gemiddeld 30% van de vacatures wordt intern vervuld en 40% met Texelaars. Zo'n 30% van de vakatu- res wordt ingenomen door „overkan- ters", maar dit betreft vrijwel altijd functies waarvoor ervaring bij andere overheden is vereist en waarvoor geen kandidaten op de Texelse ar beidsmarkt zijn te vinden. Per jaar zijn er ongeveer 35 vakatures, waar bij interne doorstroming zit inbe grepen. Van der Kooi verklaarde dat hij het verhaal van de mensen zelf wilde ho ren. „Ik krijg mensen aan de telefoon die vijftien jaar geleden zijn afgewe zen en daar nu nog mee zitten. Texe laars gaan naar de overkant, mensen van de vaste wal komen hier....het is verspilling van energie. Ik geloof heus niet dat er een kwade genius op het raadhuis zit die de Texelaars bewust weert, maar misschien spelen onbe wust factoren mee waardoor men denkt dat overkanters beter zijn". Burgemeester Schipper kon niet an ders dan herhalen wat in het ant woord stond: de juiste man/vrouw op de juiste plaats. „Een beetje nieuw Lees verder pagina 2 B en W nemen geen genoegen met de voorwaarden waaronder het Gasbedrijf Texel zal opgaan in een regionaal geheel, de Gas- kop. Wie op Texel woont en aardgas afneemt moet straks name lijk een cent per kubieke meter méér betalen dan de afnemers elders in de kop van Noordholland. Dit hoewel alle inwoners van de Kop en Texel dan door hetzelfde bedrijf (Gaskop) gas krijgen geleverd. Bovendien deelt Texel niet mee in de winst, in tegen stelling tot de rest van de Kop. Per jaar lopen de Texelse gasver- bruikers zodoende naar schatting f150.000,- mis. Op zich hebben B en W niets tegen de overdracht (die over circa een jaar zelfs wettelijk geregeld is), maar vinden dat Texel gelijkwaar dig moet worden behandeld. Momenteel wordt nog onderzocht welke stappen er juridisch gezien mogelijk zijn. „We zullen er hard tegenaan gaan", beloofde wethouder Barendregt dinsdag avond tijdens de raadsvergadering. Het Texelse college wil zowel de mi nister als Gedeputeerde Staten van Noordholland op deze achterstelling van Texel aanspreken. Er zijn name lijk nog enkele goedkeuringen nodig. Ook van B en W zelf wordt nog een handtekening verlangd: de concessie (d.i. het recht om aardgas op Texel te distribueren) die indertijd aan BV De Liefde uit Culemborg (eigenaar van het Gasbedrijf Texel) is verleend, moet nu overgaan naar de Gaskop. Wellicht heeft de gemeente ook daar een mogelijkheid om nadere voor waarden te stellen. De overdracht van aandelen van het Gasbedrijf Texel naar de Gaskop zal binnen twee weken plaatsvinden. Er is een bedrag van 715 miljoen mee gemoeid. In het begin van de jaren zeventig was aardgas als goedkope en .schone brandstof in opkomst. Het toenmalige Texelse gemeentebestuur voelde er weinig voor om de distributie van gas gemeentelijk aan te pakken. Een particuliere ondernemer, wijlen de heer Mets van BV De Liefde, wilde het risico nemen en kreeg van de ge meente Texel het recht („concessie") om op Texel een gasbedrijf te exploi teren. Na de onrendabele eerste jaren begon het bedrijf langzaam maar ze ker winst te maken. Dat het bedrijf nu wordt verkocht, is dan ook niet van harte. De reden hiervoor is dat er een wets wijziging op komst is, geheten „Wet reorganisatie distributie bedrijven". Gasbedrijven met minder dan 50.000 aansluitingen mogen volgens deze wet niet langer zelfstandig functione ren, maar moeten opgaan in een gro ter geheel. In het geval van Texel (met slechts 5600 aansluitingen) be tekent dat: samengaan met de ande re gasbedrijven in het gewest Kop van Noordholland. BV De Liefde zag de bui hangen en ging in onderhandeling met Gaskop. De onderhandelingen resulteerden in het volgende voorstel: Gaskop neemt het Gasbedrijf Texel over door middel van een aandelentransactie ten be drage van 715 miljoen. Geen ruimte Woordvoerders van de gemeente Texel noemen dit onderhandelingsre sultaat „leuk voor De Liefde, maar slecht voor Texel". Volgens de ge meente is de overnameprijs dusdanig hoog, dat de ruimte om de Texelaars in de winst te laten delen ontbreekt. B en W vinden dat BV De Liefde eerst de gemeente had moeten in lichten, in plaats van meteen gaan onderhandelen met Gaskop, De ge meente had dan voorwaarden kunnen stellen, zodat voor de Texelse bevol king de nieuwe situatie zo gunstig mogelijk zou zijn. Nu heeft De Liefde echter vooral aan het eigen belang gedacht (een zo hoog mogelijke ver koopsom). Volgens een woordvoerder van de Gasvoorziening Gelders Rivierenge bied (GGR), die het beheer van het Gasbedrijf Texel heeft, is de minister al akkoord met de overname van het Texelse gasbedrijf door Gaskop. Zodra de gewijzigde wet in werking treedt, zal hij het plan goedkeuren. Boven dien staat in de nieuwe wet dat con- Lees verder pagina 2 De planning voor het „werkbe zoek" van de gemeenteraad aan De Razende Bol had niet gunstiger kunnen zijn. Onder stralende en kraakheldere om standigheden verkenden tien raadsleden, een wethouder, de burgemeester, gemeentesecre taris, chef algemene zaken en partners dinsdagmiddag onder leiding van gids Mark Fonds de zinderende zandplaat. Een deel zette er voor het eerst voet aan wal, en kennismaking met dit bijzondere stukje grondge bied was dan ook de aanleiding voor het uitstapje Niet verwon derlijk, met de raadsvergade ring 's avonds voor de boeg, werd het een zeer ontspannen middagje. Daarbij deden zich soms opmerkelijke taferelen voor. Zo liet CDA-raadslid Nel Eelman zich op de rug van ge meentesecretaris Piet Zoon uit het water dragen, testte de op positie de kwaliteit van het zwemwater in het Molengat en verrezen her en der ludieke ver wijsborden. Want ook bezoe kers van dit paradijselijke stukje Texelse grond moeten weten in welke richting zij zich moeten begeven voor „Bar-disco De Mok", en „Nachtcafé Nioz"..... Hoogtepunt was de plaatsing van een plaatsnaambord door burgemeester Schipper zelve Het opschrift „Haaks, gemeen te Texel" liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Nadat de zandplaat zorgvuldig was geïnspecteerd Iconclusie: zand, zand, zand, maar ook schelpen en munitie!, werd het bezoek besloten met een barbecue, perfect bereid door de mannen van de Dourleinkazerne, die ook voor de overtocht per landings boot zorgden. Van de bagagedrager van een fiets is dinsdag de jas van een 11-jarige in woner van IJmuiden gestolen. De fiets was even neergezet op de ha ven van Oudeschild. Door overmatig of foutief gebruik van het bestrijdingsmiddel Temik op een lelieveld in de buurt van De Koog, zijn vorige week enkele vogels ge dood. Een verontruste bewoner waar schuwde de afdeling milieu van de gemeente, die de Algemene Inspectie Dienst (AID) erbij haalde De AID blijkt een speciaal telefoon nummer te hebben waar 24 uur per dag problemen met schadelijke ver giften kunnen worden gemeld. Dit nummer is 070-793911. Naar de zaak rond De Koog wordt een onder zoek ingesteld. Temik wordt onder andere gebruikt voor bestrijding van aaltjes

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1