Daalderschool wint nationale Pandaprijs Bond-film beleeft première op Texel v* Maandag te gast bij minister Nijpels -i*9inip-t Raadsvergadering Gaskop Iny Nahuys exposeert in Amsterdam Jeep aan een touwtje.... Kampeerweekend Boys zonnig en geslaagd Vergadering feestcommissie Zon, maan en hoog water Gedeputeerde opent fietspad Den Hoorn Bijennest in schoorsteen KAÜINA-r- TEXELSE COURANT VrilJUAo 16 V..4 VERVOLG VAN PAGINA 1 bloed af en toe is goed voor de orga nisatie Zo wordt meegeprofiteerd van elders opgedane ervaring". Tine Krijnen (Texels Belang) was be zorgd dat door het ingezonden stuk van Van der Kooi de indruk was ge wekt dat iets mis was met het solli- citatiebeleid van de gemeente Schipper vond dat de vraag door het college was beantwoord en had geen behoefte aan verdere bespreking van details. OV-jaarkaart „De studentenvervoer-jaarkaart is op een laag pitje gezet, maar ik heb al eens eerder gevraagd of er overleg was gevoerd met Teso over deelname aan deze kaart", zei Nel Eelman (CDA). Wethouder Zegers vertelde dat de waddeneilanden gezamenlijk overleg zouden voeren met de boot diensten. De wethouder van Ameland zou dit coördineren, maar dat heeft geen zin, want de OV-jaarkaart is voorlopig in de koelkast gezet. Vuilnisbakken „Vorig jaar werd een proef gestart met extra vuilnisbakken op het strand. Is dit geslaagd en moeten er nu meer komen", wilde Ate Rienstra (CDA) weten. De burgemeester ant woordde dat het geld voor strandex- ploitatie op is en dat als er meer vuilnisbakken moeten komen de strandexploitanten daar zelf voor moeten zorgen. Henk Beumkes (PvdA) had zorgen over de ruzie tus sen de RST en de stacar avanbezit- ters op camping Loodsmansduin. „Een verhoging van kosten met 108% in 1 Vi jaar is wel erg veel. Kan de gemeente niet bemiddelen, want procederen schaadt beider belangen". De PvdA-er wilde ook weten of er al een oplossing was gevonden voor de paarden en pony's van verhuurbedrij ven die via het fietspad aan de Bos- randweg naar het bos gaan en daarbij niet alleen problemen voor de verkeersveiligheid veroorzaken, maar ook het nodige op het pad ach terlaten.... Wethouder Barendregt beloofde met de gemeentelijke vertegenwoordigster in het RST-bestuur te praten, maar waarschuwde dat weinig invloed kan VERVOLG VAN PAGINA 1 cessies die zijn verleend door gemeenten en provincies, zullen wor den ingetrokken. De planning van de wetswijziging is voorjaar 1990. Dat zou dus betekenen dat de concessie, die tot 2002 loopt, over een jaar on geldig zou zijn. Geen poot De GGR-woordvoerder zei voorts dat de Gaskop per 1 januari 1990 de BV Gasbedrijf Texel overneemt. De con cessie zou zijn verleend aan deze BV en niet aan de eigenaar (De Liefde). „Of De Liefde of de Gaskop nu eige naar is, maakt niet uit. De concessie blijft geldig voor de BV. B en W van Texel hoeven dus niet opnieuw een concessie te verlenen", aldus de GGR. Gesteld wordt dat de gemeente juridisch geen poot heeft om op te staan. Bij de gemeente ziet men dit anders en voelt zich hierin gesteund door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). „Het Gasbedrijf Texel kan worden beschouwd als een werk maatschappij van BV De Liefde. Het gasbedrijf heeft de rechten en plich ten uit de concessie overgenomen, maar niet de concessie zelf. De eigenlijke concessiehouder is de eige naar, BV De Liefde dus." worden uitgeoefend, omdat het eigen beleid van de RST is. Het afsluiten van de doorgang naar het bos in de buurt van manegebe- drijven in De Koog is volgens de bur gemeester opgelost. Hij wist niet of het fietspad nog wordt gebruikt. Hij vroeg de raadsleden in het algemeen eens na te denken over het in goede banen leiden van ruitersport en ver keer, met het oog op de veiligheid. Kappen en snoeien Nel Eelman had klachten gehoord van bewoners van De Zes. De haag tussen de tuinen van deze huizen en het parkeerterrein aan de Vogelen zang was zó kort gesnoeid dat men de hele zomer uitzicht op blik houdt. Wethouder Barendregt had kennelijk van een andere groep bewoners juist klachten gekregen over de schaduw die de haag veroorzaakte. Het pro bleem lost zich in de toekomst van zelf op als de boompjes weer uitlopen. Ook Gerbrand Poster had het moeilijk met het gemeentelijke kapbeleid. „Als een particulier een boom kapt is het strafbaar, als de ge meente het doet is ie ziek". Autocross De organisatie van de autocross moet ieder jaar een fors bedrag op tafel leggen voor veiligheidsmaatrege len, zoals het toezicht door de brand weer. Dirk Terpstra (PvdA) had uitgezocht dat aan de overkant veel minder geld voor het brandweertoe- zicht moet worden betaald. De bur gemeester vertelde dat brandweercommandant Groote deze zaak in behandeling heeft. In com missieverband zal dit uit de doeken worden gedaan. Terpstra had ook een oud plan ge vonden over een parkeerterreintje voor 32 auto's aan de Polderweg te De Waal. Hij wilde daar zo snel mo gelijk eens over praten en stelde voor het terrein voor 16 auto's geschikt te maken. „Het was zondag na afloop van het Jazzfestival een complete vuilnisbelt rond het raadhuis", vond Terpstra. Barendregt was het met hem eens. „Op Texel is een veegmachine, maar voor een optimaal resultaat moet ook een bezem ter hand worden geno men. Dat alles moet op zondag ge beuren. Het is een financieel verhaal. Maar het komt in het college aan de orde en er zal een pre-advies worden gemaakt. Doornen Gerard van der Kooi had in Den Hel der een idee opgedaan om te voorko men dat jonge boompjes door dronken onverlaten worden afgebro ken: omwikkel de stammen met doormakken van bijvoorbeeld een braam. Wethouder Barendregt zou dit met de dienst gemeentewerken bespreken. Van der Kooi was in contact geko men met een man die om medische redenen een verzoek had ingediend voor een 120 liter minicontainer in plaats van een 240 liter. „De man kan zich nauwelijks bewegen. Maar zonder dat iemand is komen kijken is het verzoek afgewezen. Kan in bijzon dere gevallen niet worden afgeweken van de regeling?" Barendregt verze kerde dat alle „knelpuntgevallen" worden bezocht en dat alleen op heel bijzondere gronden van het beleid wordt afgeweken. Iny Nahuys uit De Koog toont een serie door haar vervaardigde textiel- schilderijen in Galerie Inart, Paulus Potterstraat 22-24 in Amsterdam. De expositie wordt donderdagavond a.s. in aanwezigheid van genodigden ge opend en duurt tot en met 17 juli. Sommigen keken woensdag verbaasd omhoog naar een grote helikopter die met een „Landrover" aan een kabel over Texel vloog. Een reclamestunt De Marine Voorlichtingsdienst verschafte opheldering: er was een militaire oefening van En gelse en Nederlandse mariniers aan de gang, waarbij materieel als Landrovers en mortieren door de lucht werd vervoerd („Extern Load-vluchten"). Het was een test om te zien hoe het materiaal zich onder die omstandigheden hield. Er werd gevlogen van de Joost Dour- leinkazerpe tot het Texelse vliegveld en terug. De oefening slaagde prima en is inmiddels afgelopen. Voor de derde maal hield voetbalvere niging Texelse Boys een kampeerwee kend voor de pupillenafdeling. Terwijl de verbouwing van het clubgebouw in volle gang was, verrees op het B- veld een waar tentenkamp. Jeugd en begeleiders overnachtten daar. Ook was een grote tent van het Bouwdorp opge zet, waar in geval van slecht weer spelletjes en dergelijke konden wor den gedaan. Dat was niet nodig, want het was twee dagen stralend weer. Van de 51 pupillen namen er 46 aan het weekend deel. Voor de begeleiding zorgden zes echtparen: de dames voor het innerlijke en de heren voor de activiteiten. Naast voetbalpartijtjes waren dat onder meer een hindernisbaan met cross- fietsen, 's avonds levend bingo met diverse spelletjes, zondagochtend een speurtocht in het bos en een barbe cue. De voetbalvaardigheidstest en het penalty schieten zondagmiddag werd door bijna alle ouders bezocht. Aanwezig waren ook de scheidende jeugdtrainer Jitze Beintema en diens opvolger Klaas van der Weide Beinte ma kreeg van de jeugd een cadeau bon aangeboden, die hij mag besteden voor een schilderij of ander kunstwerk. De feestcommissie van Den Hoorn vergadert donderdag 22 juni om 20.00 uur in de grote zaal van het dorpshuis De Waldhoorn. De com missie wil o.a. tijdens de vergadering onder meer een nieuwe werkgroep installeren die het Hoornderfeest gaat organiseren. Hiervoor zoekt men en kele vrijwilligers. Aanmelden kan tij dens de vergadering of bij Willem Goënga, Johan van Vijfeyken, Willem Wïert. De zon komt 18 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.03 uur. Maan: 19 juni volle maan Springtij: 21 juni Zaterdag 17 juni 7.35 en 19.45 Zondag 18 juni 8.25 en 20.35 Maandag 19 juni 9.14 en 21.40 Dinsdag 20 juni 10.05 en 22.14 Woensdag 21 juni 10.45 en 23.05 Donderdag 22 juni 11.20 en 23.45 Vrijdag 23 juni 12 06 en Zaterdag 24 juni 0.07 en 12.40 Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. Donderdag 15 juni De Raadscommissie voor welzijnsbe leid heeft om 20.15 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Gesproken wordt over investerings subsidies, de investeringen voor de kantine van Ons Genoegen en het herstel van ramen en kozijnen van de School met de Bijbel. natie in de Verenigde Staten in beeld brengt. Regisseur Parker maakte de film alsof het een documentaire is of een reportage voor het tv-journaal. De film is tot en met donderdag in de Texelse bioscoop te zien. Vrijdag 16 juni In de aula van de Rijksscholenge meenschap worden de diploma's uit gereikt aan de leerlingen die voor het eindexamen zijn geslaagd. De bijeen komst begint om 19.30 uur op het sportveld bij het schoolgebouw waar iets bijzonders zal gebeuren. In Cinema Texel draait Burning"; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Mississippi Burning", een film die zonder een spoor van vals sentiment maar toch met mededogen voor de onderdrukte zwarte en een hard oor- Zaterdag 17 juni Mississippi deel over de blanke overheerser een werkelijk gebeurd geval van discrimi- Tussen 6.30 en 7.00 uur kan in het Teso wachtlokaal op de veerhaven worden gestart voor de wandelronde om Texel. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in dorpshuis d'Ouwe ULO fancy fair ge houden ten bate van peuterspeelzaal „Spelemaer" Op het schoolplein van de Redmer IJska-school in De Waal is van 10.00 tot 14.00 uur fancy fair. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Mississippi Burning". In de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg wordt een gezamenlijke uit voering gegeven door muziekvereni ging Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor en het koor Soli Deo Gloria; aanvang 20.00 uur. Zondag 18 juni De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt een marathon. Vanaf 10.00 uur wordt telkens gestart bij manage Akenburg. In de dienst van 14.30 uur neemt do minee J. Donker afscheid als predi kant van de Gereformeerde kerk van Oosterend. Bij paal 17 wordt de eerste wedstrijd om het surfkampioenschap van Texel gehouden. Afhankelijk van windsterk te slalom of wave performance. In schrijving om 10.00 uur; start van de eerste manche om 11.00 uur. Maandag 19 juni Om 19.30 uur heeft de stichting Texelse sportraad een openbare bestuursvergadering in het raadhuis. In Cinema Texel draait voor het laatst „Mississippi Burning"; 20.00 uur. De onthulling van het laatste attribuut op het schoolplein, maakte duidelijk dat het Wereld Natuur Fonds iets met de zaak te maken had. f^j ter maakte schooldirecteur Hoven aan ouders en kinderen bekend dat de school de ..Pandaprijs" heeft gewonnen. deel is de adoptie van zeehondje, i enkele jaren in samenwerking mei Ecomare. In de directe omgeving vi school is de jeugd ook bijzonders; tief. De kinderen hebben een kruido fruit- en bessentuin aangelegd, evenals een bloemen- en struikeniii waarin een door de jeugd gemaald zithoek is gerealiseerd. Ook heto& derhoud gebeurt door de Oosterera scholieren, waarbij gemeente-tuinni Van der Zee hen goede raad j één van de tuintjes is een stukje tuinwal aangelegd. De groentetuin staat vol met landbouwgewassen i granen, bieten en maïs. Een grasjsi van de gemeente wordt tweemaal per jaar gemaaid met de zeis. I sommigen maakt dit hooilandje b verwaarloosde indruk, maar volgers basisschool-directeur Albert Hoven zijn er dankzij deze behandeling tel van interessante wilde planten c groeien. Voorts is in een nat van het terrein een wilgenbosje a gelegd, inclusief composthoop. Het Wereldnatuurfonds (WNF) in Ne derland heeft de zogeheten „Panda prijs" dit jaar toegekend aan de Jacob Daalderschool uit Oosterend. Deze prijs gaat elk jaar naar een Ne derlandse school die zich verdienste lijk maakt op het gebied van natuur en milieu. De keus viel op de Daal derschool niet vanwege één project maar gezien het grote totaal aan ac tiviteiten, zoals de jaarlijkse adoptie van een zeehondje, aanleg van eigen tuinen rond het schoolgebouw en het maken van een puzzelspeurtocht voor de Waddenvereniging. Demissi onair minister Ed Nijpels van milieu zaken zal de prijs maandag in Den Haag overhandigen. De school zal met een forse delega tie afreizen. In elk geval gaan mee de groepen 3 tot en met 8, het school- personeel, wethouder Piet Zegers van onderwijs, vertegenwoordigers van de schoolbegeleidingsdienst en Ecomare en de gemeente-tuinman van Ooster end, Henk Jan van der Zee. De Texe laars worden om 12.15 uur bij het ministerie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu (VROM) verwacht. Na de ontvangst krijgen zij een film te zien en een lunch aange boden. Om half twee breekt dan het grote moment aan: uit handen van minister Nijpels zélf krijgt de school de Pandaprijs. Dat is geen geldprijs, maar een leskist boordevol lesmateri aal met betrekking op natuur en mi lieu. Ter herinnering is er daarnaast een oorkonde en krijgen alle kinderen een button. Bovendien is ook het dagje uit een onderdeel van de prijs. Dat dagje is na de uitreiking nog niet afgelopen, omdat ook nog een be zoek aan Madurodam op het pro gramma staat. Scholen kunnen elk jaar een lijst van activiteiten op het gebied van natuur en milieu inzenden naar het WNF- kantoor te Zeist. In de afgelopen ja ren was doorgaans een school die een opvallend project had opgezet, de gelukkige. Zo had bijvoorbeeld een winnende school een kloostertuin Noordhollands gedeputeerde drs. J. Achterstraat verricht volgende week donderdag de opening van het fietspad langs de Hoornderweg. De openingshandeling, het doorknippen van een lint, vindt plaats halverwege het fietspad, ach ter de dijk van de Amaliaweg. Fanfa recorps DEK zorgt voor de muzikale omlijsting en de kinderen van de Jan Drijverschool brengen het „fietspad- lied" ten gehore. De opening is om 15.30 uur. Na afloop fietst het gezel schap richting Den Hoorn, waar in dorpshuis De Waldhoorn wordt gespeeched en getoast. Sprekers zijn naast de heer Achterstraat, burge meester Schipper, een vertegenwoor diger van de Hoomderweg-bewoners en voorzitter J. Lap van de dorp scommissie Den Hoorn. De bijeen komst is om 17.30 uur ten einde. heringericht en een andere prijswin naar was een dierenweide begonnen. De WNF-jury had aangekondigd dat ditmaal meer op de continuïteit van natuur- en milieu-activiteiten in en rond de lessen zou worden gelet. Die woorden werden waargemaakt en daarbij kwam de Daalderschool dus als beste uit de bus. Adoptie Meest in het oog springende onder- Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoorwal. Het is vanzelfsprekend dat bij mod weer de biologielessen in de tuin plaatsvinden. De kinderen gaan otf elk jaar op excursie naar een Tex« natuurgebied. De jury liet zich tenslotte ook lovend uit over de i dewerking van de school aan de Waddenvereniging, zoals het opza van een puzzelspeurtocht en de ra dinatie op Texel van de Waddenbis Woensdagochtend werden de ouda en kinderen van de toekenning var de Pandaprijs op de hoogte gi Dat gebeurde tijdens een bijeenkon op het schoolplein op originele wip De aanwezigen, die nog van niets wisten, moesten aan de hand van tributen raden wat er aan de hand was. Toen duidelijk werd dat de school maandag naar Den Haag mi steeg een groot gejuich op. Op hetzelfde moment dat in Amsterdam op woensdag 21 juni de landelijke galapremière wordt gehouden, wordt ook op Texel de nieuwste James Bond-film „Licence to kill" gedraaid. Dat is een unieke gebeurtenis en exploitant Henk van Leeuwen van C' nema Texel maakt er dan ook een feestje van, waarvoor zo'n zestig personen zullen worden uitgenodigd. Daarnaast zal den met hapjes en drankjes omlijste voorpremièrekunnen worde' meegemaakt door ongeveer 75 andere belangstellenden die pa kaartje wel f20,- zullen moeten neertellen. mee bezig. Hij ziet het als opvalleni promotie van zijn theater, omdat indruk zal maken dat de kleine Te» se bioscoop zo'n topfilm op hat vroegst mogelijke tijdstip kan vertonen. De avond (waarvoor onder andere het gemeentebestuur en diverse mensen uit het bedrijfsleven zijn t* genodigd) begint om 20.00 uur me een ontvangst met koffie. Om 20.3 uur wordt de projektor gestart en'-' men dus genieten van de twee ud durende film „Licence to kill" me" de hoofdrol Timothy Dalton. Het de bedoeling dat de aanwezigen daarna niet direkt naar huis maar nog een uurtje napraten ondf Een familie in Oudeschild ontdekte bij toeval dat zich in hun schoorsteen een bijenkolonie had gevestigd. Een imker werd gewaarschuwd die het volk naar veiliger oorden verplaatste. Timothy Dalton als Jamas Bond in ..Licence to kill". Van Leeuwen is er bijzonder trots op dat hij van de distributeur van de film een kopie heeft kunnen loskrijgen om deze stunt te kunnen uithalen. Al vanaf december vorig jaar is hij er- het genot van de nodige spijs 6" drank. Wie de premièreavond wi meemaken kan telefonisch kaartej bestellen of kaarten in de komen® dagen afhalen aan de zaal. Direct na de première blijft de P Texel gewoon doordraaien, dus T gaand donderdag 22 juni. Vrijwel ker zal de film meerdere weken worden vertoond (tegen norma:al riefwant Bondfilms zijn bij vooi een kassucses en trekken zelfs n» sen die anders nooit in een biosc komen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2