\Je kunt veel meer jan je denkt l Cursus herintredende vrouwen ,1L I van 17 en 18 juni kampioen :ste klasse lalvoetbalkampioen Ander tijdstip Texels kampioenschap brandingsurfen rrrrr* Programma Radio Texel Tennis Programma tennis Geslaagd Dakluik eraf Welzijn later Sponsortocht voor Amnesty Kerkdiensten 18 juni Artsen Groene Kruis Tandartsen Gezinsverzorging |0AG 16 JUNI1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ipetrots zijn ze allemaal, de tien deelneemsters aan de ■uisus „voorbereidend beroepsjaar voor herintredende vrou- die vrijdag hun certificaat ontvingen in het raadhuis. ven Ie cursus heeft hun leven veranderd, al of niet ingrijpend, „aar wel bij allemaal in positieve zin. tuisus is een voorbereiding op jhte beroepsopleidingen. Er kan tien kennis gemaakt met ver llende vakrichtingen, waardoor touwen voor zichzelf kunnen uit mat hen 't beste ligt. beweegt een vrouw om hieraan te doen? Beantwoordt de cur iae de verwachtingen en hoe dt de opgedane ervaring ge il Enkele cursisten aan het rd. Mtte is 33 jaar. Na de huishoud- jol heeft ze verschillende baant- lehad, waarna ze het huwelijk is ■old. Ze kreeg kinderen en van of verder leren kwam niets, toekomst wil zij graag een maar wel iets anders dan er- huishoudster worden of in een sl staan. „Ik ben intussen ge iden en wil voor mezelf en mijn >ren kunnen zorgen. Boekhouden me altijd geïnteresseerd en deze cursus heb ik er een beet- kunnen ruiken hoe het is. Het me nu nog leuker dan ik al naakte tijdens de cursus kennis computers en kon daar uitste- mee overweg. Ze wil zich daar in verdiepen en is bezig voor diploma typen. Dankzij de cur- leeft zij bewust kunnen kiezen in richting ze verder wil leren. Twijfels (e geeft je op en dan blijkt dat cursus veel meer omvat dan je had verwacht. Ik dacht dat taal en rekenen een beetje zouden worden opgehaald en dat je kon kennis ma ken met verschillende vakrichtingen. Maar mijn hele innerlijk werd omge woeld, er werd zóveel in me wakker gemaakt. Bepaalde twijfels werden weggenomen, maar anderen aange wakkerd, bijvoorbeeld of ik het alle maal kon bolwerken met mijn kinderen". De kinderen van deelneemsters aan de cursus werden opgevangen door Nel Pijlman. Zij zoigde dat iedereen op tijd op school was en weer werd Paula Bruining: ..Er is meer in het leven...." opgehaald. Een grote zorg minder voor de cursisten met kinderen. Doorleren Lia Witte wil zichzelf de komende drie jaar zoveel mogelijk scholen in richtingen waar zij wat aan denkt te hebben. „Ik heb uit gesprekken tij dens de cursus herintredende vrou wen onder andere geleerd dat ik beter niet kan gaan werken voordat mijn jongste kind zeven jaar is. Ze is dan wat zelfstandiger". Lia heeft zich opgegeven voor de cursus economisch/administratief/toe ristisch medewerkster. Dit gaat on dermeer uit van het arbeidsbureau. „Ik heb er veel zin in. Ik weet dat boekhouding en werken met compu ters me wel liggen, maar ik wil ook eens kijken hoe het met mijn talen is gesteld. Je zit hier toch altijd met toeristen en voor een baan is het makkelijk als je een woordje over de grens spreekt". Over de kansen op een baan op Texel heeft ze nog niet echt nagedacht. De vooruitzichten zijn, met het oog op de werkloosheidscijfers, niet zo ge weldig. „Ik ga eerst drie jaar zoveel mogelijk studeren, dus ik heb het denken over werk even op de lange- baan geschoven". Modderen Lia is zeer goed te spreken over de cursus herintredende vrouwen. „Als ik die niet had gevolgd, was het niet zo goed gegaan als nu. Dan was ik zelf aan het modderen geslagen en misschien had ik dan nóg thuis geze ten. De band onderling tussen de deelneemsters is heel groot gewor den en ik heb mezelf veel beter leren kennen. Ik sta steviger in mijn schoe nen. Je kunt zoveel verschillende va krichtingen, blokken noemden we dat, volgen, je kunt voor jezelf uitpro beren wat je wel ligt en wat niet. Ik heb bijvoorbeeld land- en tuinbouw overgeslagen, want ik wist toch al zeker dat ik dat niet wilde. Maar ik heb ook een blok „stofferen" ge daan. Erg leuk hoor, maar niet iets voor mij om in verder te gaan. Je kunt overal vijf zes weken aan proeven en zo voor jezelf duidelijk uitvinden wat je wilt". „Van huis uit werd niet gevraagd wat Lia Wine: ..Nog drie laar studeren...." ik leuk vond om te doen en er werd ook niet van me verwacht dat ik dat kenbaar zou maken", vertelt de 38-jarige Elisabeth van Gelder. Zij noemt de cursus een keerpunt in haar leven. „Ik sprak iemand uit Den Hoorn die vorig jaar de cursus had gevolgd. Na haar relaas dacht ik: te rug in de schoolbankjes, en dat leek me niks. Ik trof nog een andere deel neemster en die legde me uit dat het niet zomaar iets was en dat het niets schools had. Ze was zich heel be wust geworden van wat ze wel en niet wil en dat zette mij aan het den ken. Maar ik besloot pas echt om het te doen toen iemand me het hevig afraadde en vond dat het niets voor me was!" Een gesprek met Mijkje Uittenbo- gaard, die samen met Siem Zijm de cursus leidt, was voor Elisabeth doorslaggevend en ze meldde zich aan. „Je hoeft niet persé in een job te rollen na deze cursus en je hoeft ook niet precies te weten wat je wilt, het maakt niet uit. Het schept duide lijkheid, het is een verrijking voor je zelf." Emotioneel De woensdagochtenden waren bestemd voor algemene oriëntatie, maar worden door de deelneemsters betiteld als „psychologische blok ken". Soms emotioneel en zwaar, maar altijd zeer gewaardeerd, omdat het de onderlinge band in de groep versterkte en men veel over zichzelf leerde. Lia Witte: „Ik zag er wel eens tegenop. Maar vooral een dag later voelde je je vaak helemaal opgelucht, er viel een last van je af. Zaken waar je zelf een probleem van maakt wor den gerelativeerd en zijn ineens geen grote hinderpaal meer. Het was niet altijd even prettig omdat je jezelf zo tegenkomt, maar je plukte er later wel de vruchten van". Leren is leuk Door de blokken, die voor een deel aan de overkant werden gevolgd bij het Centrum voor Beroepsbeoefening in Heerhugowaard en voor een deel door docenten van het LBO op Texel werden gegeven, kregen de deel neemsters in de gaten dat leren heel leuk kan zijn. Elisabeth van Gelden „Wat zaten wij vroeger onder de plak zeg, als je dat vergelijkt met de jon geren van tegenwoordig. En leren is eigenlijk een creatief proces gewor den, helemaal niet schools meer". Er is meer Paula Bruining is 43 jaar. Zij begon aan de cursus om andere ervaringen op te doen. „Wat ik deed was pret tig, maar er is meer in 't leven. Ik heb een man, twee kinderen en werkte in een eigen zaak. Ik wilde ruiken en proeven aan andere dingen en daar is deze herintredingscursus uitermate geschikt voor. Het is ook heel goed voor mezelf geweest". Paula had, net als de andere vrou wen, bepaalde verwachtingen toen ze naar de eerste bijeenkomst ging. „Ik dacht ook: nu ga ik leren of wordt met een D of een T moet wor den geschreven. In een schoolbankje zitten. Dat daarbij een soort relatie zou groeien tussen de dames onder ling had ik alleen maar gehoopt, niet echt verwacht. Het bleek allemaal veel fijner. Leren werd boeiend ge maakt. En het was helemaal niet gê nant als je iets niet snapte, dan werd het gewoon nog eens uitgelegd, net zolang tot iedereen het begreep". Kiezen Paula wilde zoveel mogelijk blokken volgen, maar sommigen vielen dubbel en dan moest ze kiezen. Dat viel niet mee. „Ik wilde alles doen, maar dat ging niet. Toen heb ik „detail" en „administratie" overgeslagen. Door de cursus is het voor mij duidelijk dat ik iets met mijn handen wil doen, iets met hout of meubels stofferen. Maar het is ook goed geweest voor het zelfvertrouwen. Je kunt veel meer dan je denkt. En je leert hoe je iets wel en niet moet regelen, want als je wilt werken terwijl je een gezin hebt, dan móet je organiseren en plannen". Solliciteren Vooral voor vrouwen die iets anders willen doen dan wat ze tot nog toe deden is de cursus van belang, vol gens de deelneemsters. Paula Brui ning: „Je leert solliciteren, daar hebben de meesten best een beetje angst voor, want ze hebben het al lang niet gedaan. Met collega's om gaan als je er een hele tijd uit bent geweest is moeilijk. Je weet niet pre cies wat van je wordt verlangd of je bent te onderdanig. Er is in het ar beidsproces in korte tijd veel veran derd. De mensen die banen aanbieden moeten echter ook nog le ren om met onze generatie om te gaan. Wij zijn wat rijper, bewuster en vaak ook verantwoordelijker dan jon geren. Het is door een wet financieel aantrekkelijk voor werkgevers om PV7" Elisabeth van Gelder: ..De t punt in mijn leven geweest...." herintredende vrouwen in dienst te nemen, maar velen weten dat niet". De cursisten zijn allemaal vol lof over Mijkje Uittenbogaard, Siem Zijm en de LBO-docenten die hen aan bepaal de vakrichtingen hebben laten ruiken. „Zij maakten het leren tot een feest!" De vrouwen die een certificaat ont vingen zijn: Riet Hayma, Paula Bruining, Rosa de Wolf, Coby Zegers, Corry Krijnen, Eli sabeth van Gelder, Lia Witte, Mieke de Zeeuw. Irma Braam en Irene Wijnhoff itbalvereniging Klif gaat het nde seizoen debuteren in de Kklasse. De ploeg werd vrijdag pioen in de eerste klasse door 6-1 te winnen van Gamma 4. In toeede klasse B werd de Krim 2 'pioen. In de junioren 2 klasse no 3 en bij de jongste jeugd Ca- 5. voorsprong van Klif op de naaste gers was minimaal. Toch is het terecht kampioen. Deze vereni- kan een aanwinst voor de Idklasse zijn, mits men het team inde hoofdklasse gaat spelen zo mogelijk maakt. De topscoorder eiste klasse, Martijn Beerling, lit in Klif 2, dat is eigenlijk raar. eerste klasse kende een goed sei- met veel sportieve strijd en een tal kanshebbers voor de titel. Op- nd is dat het team Texel „vetera- zich weer in de strijd heeft tangd. In de tweede klasse B team Klif 1 is kampioen gewor- de eerste klasse van de Texel- taalvoetbalcompetitie en noveert naar de hoofdklasse. Pas e laatste wedstrijd werd het kam- ^chap veiliggesteld. Dankzij een 'e 6-1 zege op Gamma 4 behield Jeugdige Klif één punt voorsprong fexel Veteranen, dat in de tweede 'Petitiehelft zeer sterk kwam op- Op de foto staan in de ach- !e rii van links naar rechts: Piet Wan, René Boogaard, Richard ^vo van Heerwaarden en Henk ^maker. Voorste rij: Erik Schnei- Marco Daalder, Roger Kortenhoe- ft coach Arno van Heerwaarden. werd de Krim 2 kampioen. De ti telstrijd was een gevecht tussen Nis san en Attent. In de junioren 2 klasse werd Casino 3 kampioen, een prima team met veel goede voetbal lers. Casino 4 is echter ook een team met veel talent en zal volgend jaar beslist hoge ogen gooien. Casino 5 werd winnaar bij de jongste jeugd. De Krim werd tweede en kan terug zien op een goed seizoen. Vrijdag avond is de laatste zaalvoetbalavond met als afsluiting van het seizoen de bekerfinales van de diverse jeugd-, dames- en senioren-bekertoernooien. Ook vindt dan de uitreiking van de prijzen voor de diverse topscoorders plaats. Het nieuwe seizoen begint op 21 augustus. Topscoorders: Hoofdklasse: R. Casiola: 34, De Krim 1e klasse: M. Beerling: 30, De Krim 2e klasse A: E. Ridderinkhof: 33 Nioz 2e klasse B: P. Stolk: 43 De Krim 2 3e klasse: B. Molanus: 43 De Koog 5 Dames: C. Wetekamp: 41 Gamma Programma vrijdag 16 juni 17.15 u. Texel 7-Oosterend 2 (j) 17.45 u. Casino 5-De Krim 2 (j) 18.15 u. Texel 4-Texel 6 (j) 18.55 u. Texel 5-Casino 3 (j) 19.35 u. Texel bv 1-Casino (j) 20.15 u. Texel 2-Gakmma (j) 21.00 u. Casino-Gamma (d) 21.50 u. Gamma-Texel bv zaaldienst: geen Het Radio Texel-programma „Natuur wijzer" verschuift van zaterdagoch tend 8.30-9,00 uur naar 12.30-13.00 uur op dezelfde dag. Het programma „Goedemorgen Texel", dat zaterdag om 7.00 uur begint, krijgt door deze wijziging een half uur extra. Zondag wordt bij Paal 17, Kustzeil- vereniging Westerslag, de eerste wedstrijd gevaren voor het Texels kampioenschap brandingsurfen 1989. Afhankelijk van de windsterk te wordt een slalom of een wave performance gevaren. Deze wedstrijd is de eerste in een se rie van vier. De tweede wedstrijd wordt gevaren op 23 juli, een lange afstandsrace van De Cocksdorp naar Vlieland en terug. De derde wedstrijd is een brandingsurfwedstrijd bij Paai 17, op 20 augustus. De vierde en Ju, 4 Maandag 18.00-19.00 u. Symphonica 19.00-20.00 u. Rond de boerderij Dinsdag 18.00-19.00 u. De bonte dinsdagavond 19.00-20.00 u. 't Allegaartje Woensdag 18.00-18.30 u. Kinderprogramma 18.30-19.45 u. Onder de toren 19.45-20.00 u. Geschreven Donderdag 18.00-19.30 u. Springtij Vrijdag 18.00-19.30 u. Elck wat wils 19.30-20.00 u. Bloemerietjes en stekkenbank Zaterdag 7.00- 9.00 u. 9.00-11.00 u. 11.00-12.30 u. 12.30-13.00 u. 13.00-15.00 u. 15.00-16.00 u. 16.00-17.00 u. 17.00-18.00 u. 18.00-19.00 u. 19.00-21 00 u. Goedemorgen Texel Typisch Texel Muzikale opvulling Natuurwijzer Bedrijven voor bedrijven Muzikale opvulling Paul Kruger en Gauke van Lingen It was 20 years ago Texels nieuws Jongerenprogramma Zondag 9.00-11.30 u. Klassiek op zondag morgen en kerkdienst 11.30-13.00 u. Kees draait op verzoek 13.00-16.00 u. Muzikale opvulling 16.00-18.00 u. Sport Lokaal laatste wedstrijd voor het kampioen schap zal weer een lange afstandsra- «e zijn. Op 24 september zullen de deelnemers van De Cocksdorp naar Dijkmanshuizen zeilen. Op deze ma nier zal de beste all-round surfer op 24 september Texels kampioen worden. De wedstrijd van aanstaande zondag begint om 11.00 uur, de inschrijving opent een uur eerder. Voor informatie kan contact worden opgenomen met Joris Lamens, telefoon 12623, of met Wieb van der Berg, telefoon 18243. De twee jeugdteams van tennisvere niging Deuce, die in de districtscom petitie Noordholland Noord het kampioenschap hebben behaald, spe len zaterdag promotiewedstrijden. De ze wedstrijden beginnen om 9.00 uur en zullen worden gespeeld op de ba nen van Deuce. Verwacht wordt dat de wedstrijden tot ongeveer 13.00 uur zullen duren. Zondagochtend 18 juni Tennisbaan Oosterend P. de Wolf-P. Witte (h) 9.30 u. S. Kalis-R. Eelman 9.30 u. Tennisbaan Deuce T. Visser-I. Moens (d) 9.30 u. D. de Wit-J. Boon 9.30 u. A. Koopmans-M. Drijver (h) 8.30 u. R. Buitenweg-M. v/d Gracht 8.30 u. Maandagavond 19 juni Tennisbaan Oosterend G. Bloem-M. v/d bent (d) 19.00 u. J. Bloem-B. v/d Vis (d) 19.00 u. Tennisbaan Heri Hodie H. Endruweit-F. Wrtte (h) 19.00 u. Camilla Veld slaagde voor het exa men Creatieve Therapie-handenarbeid aan de Hogeschool Midden- Nederland. De vergadering van de raadscommis sie voor welzijnsbeleid begint donder dag niet om 19.30 uur, maar om 20.15 uur. Dit in verband met de Europese verkiezingen. Passagiers van een taxibusje hebben woensdagmorgen de handels van een ventilatiedakluik verdraaid, waardoor enige tijd later het luik eruit vloog. De schade bedraagt zo'n 7650,-. De Texelse afdeling van Amnesty In ternational houdt op 24 juni voor de vijfde keer een sponsor-fietstocht naar Amsterdam. De opbrengst van deze tocht is bestemd voor het werk van Amnesty dat onder meer bestaat uit onderzoek in landen waar mensen zonder vorm van proces worden vastgehouden en het geven van financiële steun aan familieleden van politieke gevangenen. Bij deze sponsortochten gaat het er om dat de deelnemers mensen zoe ken die bereid zijn een bedrag te betalen voor het aantal gereden kilo meters. Er zal in twee groepen wor den gereden: Eén groep rijdt van Den Helder naar Amsterdam, om vervol gens per auto terug te worden ver voerd, een tweede groep fietst heen en weer naar Amsterdam en legt zo doende de dubbele afstand af. Opgeven voor zowel het meerijden als het sponsoren is mogelijk bij Wil lem Witte, Oesterstraat 17, Ooster end, telefoon 18870. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 u. ds. Ter Haar, viering H. Avondmaal, m.m.v. de Cantorij. Uitzending Lichtboei De Waal 11.00 u. ds. P. Oskamp De Koog 9.30 u. ds. Kok, Avondmaal Den Hoorn 9.30 u. ds. P. Oskamp Oosterend 9.30 u. ds. De Jong Oudeschild 11.00 u. ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 u. ds. Kok GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 19.30 uur drs. Salakay. 19.30 uur uitzending Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker 14.30 uurdrs. J. Donker, af- scheidsdienst GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 11.30 en 16.30 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur ds. Joh. Hil- verda (Hilversum) BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger evangelist R. Quispel uit Leiden Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur dameskoor, uitzending Lichtboei zondag 10.45 uur The Gospeltrain Kindernevendienst Oudeschild, zondag 9.30 uur Oosterend, zaterdag 19.30 uur St. Jan zondag 9.30 uur JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijks zaal. Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing: „Hoe Gods Koninkrijk op u van in vloed is" 11.20-12.30 uur: Wachttorenstudie: „Wat de liefde tot God betekent" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur: Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 12039. Aanvragen visites tussen 9.30-10.30 uur. Spreekuur op za terdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur zonder afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Els Zoon telefoon 02230-23024. Uitsluitend voor spoedeisende hulp: tandarts J. G. de Winter, te lefoon 13911, b.g.g.semafoondienst 02220-12323. Spreekuur op zater dag en zondag om 18.00 uur pre cies: Hogereind 10, De Waal. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 11446

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7