Cjrocn "Zwarts jexel s in het hart Parkeergelegenheid blijft iangijzer in De Cocksdorp 5 Daalder exploitant „Super" De Koog \oorzitting over Kikkertstraat: Personeel bang voor ontslag rachutist zwaar wond na foutieve idingsmanoeuvre Vlotte actie van Texelse redders :'v.- Bouw „Schulpengat" start 27 juli Vraag naar arbeid in lelies al groot Tielemans-schilderij in Rotterdam gestolen Brokkenmaker ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.391 VRIJDAG 23 JUNI 1989 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.sHarry de Graaf, Peli- 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. advertenties, abonnementen, etc.: pj De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jen 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. ereen was het woensdagavond wel eens tijdens de hoorzit- van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ,iet Eierlandse Huis: de Kikkertstraat heeft dringend een opk- ibeurt nodig om het sfeerloze aanzicht te verbeteren. Daar is 70.000,- voor beschikbaar. Het plan dat de gemeente in over- met een actiecomité uit De Cocksdorp ter tafel toverde, leek gek nog niet. In het plan wordt het parkeren van auto's in de aai tegengegaan. Alternatieve parkeerruimte is een must, de meningen waren erover verdeeld waar deze moet nen. [houder Daan Schilling begon wat recht te zetten. De com- sie kwam te laat. „We zijn van- al begonnen met vergaderen lebben tussendoor even gepau- d Daardoor verloopt het alle- ilwat rommelig". Hij excuseerde ook voor de late berichtgeving, is vergeten een advertentie met aankondiging in de krant te zet- dus bent u vanmorgen nog be nd door middel van een briefje bus". Dit had toch het nodige 1; er hadden zich zo'n 50 isdorpers in het Eierlandse Huis meld. 23-jarige parachutist uit Dalfsen -jssel) raakte dinsdagochtend gewond bij een sprong boven liegveld Texel. De man werd een gebroken ruggewervel (geen «laesie) en een verbrijzelde en- raar het Gemini-ziekenhuis ge- tht. en verblijft thans in het Onze Vrouwe-gasthuis in Amster- Het nemen van teveel risico bij landing werd de man noodlottig. ongeval gebeurde omstreeks voor elf. De parachutist voerde precisielanding uit, maar schatte afstand niet goed in en miste de dbak. In plaats van een rustige Sng verderop te maken, probeerde in de bak te landen. Hij akte een draai in de lucht, op on- ter vier meter hoogte. Dat was te en bovendien kreeg hij de wind zodat hij met hoge snelheid te- de grond smakte. Woordvoerder fep van het Paracentrum Texel ektvan „een onnodig ongeval", ®el te wijten aan de springer zelf. complimenteert de Texelse am- ncedienst, die bijzonder snel ter ke was en de zwaargewonde behandelde. De ongelukkige achutist was redelijk ervaren (on- Kr honderd sprongen), in bezit het B-brevet en een eigen uit- :in8- Hij was als gastspringer voor tien dagen op Texel en voerde al "eek lang dagelijks vrije val ken uit. Het plan dat aan de bewoners werd voorgelegd is geen „natte vinger werk". Uit het dorp kwam al enkele jaren geleden de wens eens-wat te doen aan de saaie Kikkertstraat. Er werd door de gemeenteraad iets ver schoven op het investeringsplan, zo dat de herinrichting één jaar eerder dan oorspronkelijk was gepland kan plaatsvinden. Dit jaar worden de no dige formaliteiten afgehandeld en de besprekingen gevoerd, zodat men in het vroege voorjaar van 1990 kan beginnen met de werkzaamheden. Deze moeten na het seizoen worden voltooid. Ambtenaar Klaas van der Duim gaf uitleg over het plan aan de hand van een bouwtekening. Er is vastgehou den aan enkele uitgangspunten. Voetgangers en fietsers moeten veel bewegingsvrijheid krijgen. Daarvoor dient het autogebruik in de straat te worden terug gedrongen. Om dat te bewerkstelligen moet het aantal par keerplaatsen worden verminderd. De auto's moeten toch ergens blijven, daarom is alternatieve parkeerruimte, in de buurt van het centrum, noodza kelijk. Auto-onvriendelijk Hoewel de straat „auto-onvriendelijk" Het team van de Texelse KNZHRM- reddingboot „Siegfried Egmundis" kwam woensdagmiddag in actie voor een motorjacht dat wegens machine pech even ten westen van de Eier landse Gronden de kustwacht had gealarmeerd. Tegen drie uur rukten de Texelse redders uit en om half vier was het ongeveer 13 meter lange jacht bereikt. Het betrof de „Amore" (thuishaven Hoek van Holland) met aan boord twee opvarenden, een man en een vrouw. Zij waren op weg van Vlieland naar Oudeschild. Een „Siegfried"-bemanningslid (Adrie van Liere) werd op het jacht overgezet om daar assistentie te verlenen. In middels was namelijk de Helderse reddingboot „Suzanna" in aantocht om het jacht verder te slepen. Om streeks kwart voor vijf, ter hoogte van de Slufter, werd de „Amore" overgegeven. moet worden, moet de bus en het verzorgende verkeer er wel door kun nen, dus is niet gekozen voor ver keersdrempels of heuvels. De straat blijft berijdbaar voor verkeer in twee richtingen. Om de snelheid van auto's te vertragen, zullen verschillen de „visuele effecten" worden ge maakt, zoals sierbestrating en wegverleggingen (asverspringen). De hele straat komt op één niveau, dus zonder stoepranden. Dit is een vriendelijke maatregel voor rolstoelgebruikers. De meeste parkeervakken die er nu zijn in de Kikkertstraat staan haaks op de weg. Dat moeten dwarse plaatsen worden, omdat achteruit de weg opdraaien de kans op aanrijdin gen vergroot. Doordat in de lengte wordt geparkeerd is minder ruimte over. Aan de Ploosterstraat kan een parkeerterrein voor zo'n 75 auto's worden gemaakt om dit op te lossen. Attentieheuvel Klaas van de Duim: „Aan het begin van de Kikkertstraat willen we een soort attentieheuvel maken, waardoor de automobilist denkt: hé, dit is geen doorgaande weg meer. De snelheid vermindert dan vanzelf al". De gemeente wil af van het parkeren bij de ingang van het dorp, door de autorijders naar plaatsen verderop, meer uit het gezicht te dirigeren. Om het langwerpige karakter van de straat wat te doorbreken worden er bloembakken en bankjes geplaatst, wordt de weg op sommige plaatsen in een soort „zigzag" geleid en komt er op een enkele plaats en duidelijke scheiding tussen beide weghelften. Voor de hervormde kerk wordt een plein met een ronde bank en sierver- iichtmg gemaakt. Met eenzelfde heu vel als aan het begin eindigt de straat. Alleen prut Piet de Bloois vond het plaatsen van bloembakken een leuk idee, maar wie onderhoudt ze? „Er zijn er hier meer geplaatst en daar zit alleen maar prut in. Het lijkt wel of men eerst in Den Burg aan de slag gaat en als er mis schien nog eens een uurtje over is eens in de maand in De Cocksdorp". Schilling meende dat de gemeente nu toch veel geld voor De Cocksdorp gaat uittrekken. „Wat u zegt zullen we ter harte nemen, maar we moe ten Texel zien als één gemeente en alles zo goed mogelijk verdelen tus sen de dorpen. Er raken natuurlijk za ken tussen wal en schip, maar nadat Den Burg een grote opknapbeurt heeft gehad, zijn nu echt de buiten dorpen aan de beurt". Onno Kikkert was niet tevreden over het plan, want daardoor verliest hij parkeerruimte voor zijn logiesverstrekkende- en horecabedrijf. „Nu staat er een bankje voor mijn terras gepland. Ik heb liever dat ze bij - -t. fA Parkeren straks in de Kikkertstraat niet meer mogelijk7 IFoto: archief gemeente TexelI mij komen zitten! De bereikbaarheid van mijn bedrijf wordt minder. Hoe moeten mensen hun spullen laden en lossen als ze er met kunnen staan?" Schilling beloofde dat ernaar zou worden gekeken. Cor Visman vroeg of het gedeelte groen naast de katholieke kerk in de Klimpstraat niet zou kunnen worden ingericht als parkeerterrein. Ook dat zal worden onderzocht. Blijf op de stoep „De straat wordt zo juist kind onvriendelijk. Als alles op één niveau is kun je niet meer zeggen: blijf op de stoep, vond mevrouw Visman". Klaas van der Duim bracht daar te genin dat door een afvoergoot duide lijk het voetpad was afgebakend en dat er in de straat niet hard zal wor den gereden. Hij werd, tot grote hila riteit van het publiek, bijgevallen door Cor Visman, die het niet eens was met zijn vrouw. Jan Brokken stelde voor een extra terrein voor auto's aan de Lange- veldstraat te maken. Hij opperde ook dat enkele braakliggende stukken land tussen huizen in de Kikkertstraat misschien als parkeerruimte voor be woners zou kunnen worden ingericht. Deze stukjes bouwgrond zijn al in be zit van de gemeente. Dit leek Lees verder pagina 2 13'9eivonde parachutist wordt voorzichtig In de ambulance geholpen. De voormalige „Super" winkel van Joop Maas in De Koog. die onder deel uitmaakt van het Unigro- concern, is voor vijf jaar gehuurd door J. Daalder, die al eigenaar is van de Spar-supermarkt van De Koog. Daalder wil van „Super" een seizoenwinkel maken en daarom is het personeel bang dat er aan het eind van de zomer ontslagen vallen. „De winkel was te huur en werd mij aangeboden. En als ik het niet doe, komt er wel een ander irj- Ik kan be ter concurrent van mezelf zijn", ver telt Daalder. Vanaf 26 juni is hij exploitant van de Super-vestiging. Tussen het Unigroconcern en de Spar bestaan al verregaande samenwer kingsverbanden. De voormalige zaak van Maas zal alleen zomers zijn ge opend. De Spar blijft wel het hele jaar open. Geen goede zaak? De zes vaste en twee seizoenskrach ten zijn er niet zeker van dat de over name voor het personeel een goede zaak is. Eén van hen, Angeline Dek ker: „Maas heeft de zaak aan Unigro verkocht op voorwaarde dat het per soneel op de oude voet zou worden gehandhaafd. Daalder heeft de win kel gehuurd van Unigro en heeft ver teld dat wij aan het eind van het seizoen de WW ingaanl" De personeelsleden hebben na de overname door Unigro een verklaring van geen bezwaar getekend, waarin staat dat de personeelssituatie niet zal worden gewijzigd. „Als ze nu weer met een verklaring aankomen tekenen we niet", vertelt Angelina Het winkelpersoneel is ongerust over de uitlatingen van Daalder en heeft zowel de FNV als het Texelse Ar beidsbureau benaderd om informatie. Jaap Huisman van de FNV gaat erva- nuit dat Daalder zowel de lusten als de lasten moet overnemen bij het hu ren van de supermarkt. „Er volgt nog een gesprek met Unigro, maar ik denk dat alles wel goed komt. Daal der staat als een goede werkgever bekend". Ook bij het Arbeidsbureau denkt men dat het met ontslagen niet zo'n vaart zal lopen. Theo Zijm: „Volgens het Burgerlijk Wetboek mag, bij overname door pacht, koop of huur geen veran dering in de personeelscontracten op treden, tenzij de werknemers geen bezwaar hebben". Hard hoofd Volgens Daalder heeft de personeel safdeling van Unigro de zaak uitge zocht en zijn er geen problemen. Theo Zijm heeft daar een hard hoofd in. „Ik heb hem aangeraden zich te informeren bij de afdeling ontslag van het arbeidsbureau in Alkmaar, want volgens mij is hij te goedgelovig ge weest. Maar het kan natuurlijk dat Unigro één of andere juridische constructie heeft gevonden of het in tern regelt. Als het personeel aan het eind van het seizoen toch wordt ont slagen en men weigert dat, dan moet Daalder een ontslagvergunning aan vragen bij het arbeidsbureau. En als een personeelslid dan naar de kan tonrechter stapt, telt de wet als doorslaggevend en daarin staat dat vaste contracten moeten worden overgenomen...." Donderdag 27 juli zal de bouw van Teso's tweede dubbeldekker „Schul pengat" officieel van start gaan. Rond het middaguur zal dan op de Verolmewerf te Heusen de kielleg ging plaatsvinden, wat in dit geval betekent het op de bouwhelling plaatsen van de eerste sectie. Volgens woordvoerders van de werf wordt het een sobere plechtigheid in aanwezigheid van een kleine groep genodigden. Bij het gewestelijk arbeidsbureau in Den Burg zijn nu al een groot aantal vacatures aangemeld door botlen- boeren voor hulp in de lelies komend najaar. In de maand mei kreeg het arbeidsbureau 102 vacatures te ver werken, waarvan 50 in de landbouw. Deze maand is dat aantal nog sterk toegenomen. De totale werkloosheid op Texel is volgens de gegevens van het arbeidsbureau voor het eerst dit jaar iets lager dan in 1988. Er waren eind mei 276 mensen op zoek naar een baan. tegen 269 vorig jaar. In vergelijking met eind april daalde het bemiddelingsbestand van mensen zonder baan met 97 personen. De daling bij de mannen bedroeg 54, bij de vrouwen 43. De bedrijfstak die de grootste afname vertoont is traditio neel de horeca (min 27) en ook de groep „overige" (-40). Twintig perso nen uit de groep langdurig werkzoe kenden (6-12 maanden) zijn aan de slag geraakt. In de groep van mensen die een jaar of langer zonder baan zijn, blijft het totaal vrijwel gelijk. Bij de schoolverlaters is ook sprake van een daling, van de zestien werkzoe kenden waren er eind mei nog negen over. Het arbeidsbureau had het dus druk met de vroeg op gang komende vraag naar arbeid in de leliesector. De agrariërs zijn verplicht om minstens drie maanden tevoren de benodigde vacatures te plaatsen. De gestegen vraag is mede het gevolg van het feit dat het areaal landbouw grond waarop lelies worden ver bouwd, weer is toegenomen en andere agrariërs zich met de lelieteelt gaan bezighouden. Net als vorig jaar zal, als op Texel niet voldoende ar beidskrachten beschikbaar zijn (en dat is waarschijnlijk het geval), een beroep worden gedaan op hulp uit de noordelijke provincies. Als er dan nog niet voldoende mensen reageren, zal in EG-verband worden uitgekeken, zo werd bekendgemaakt via een publi catie in de Staatscourant. Het wordt hierdoor weer wat moeilijker om Poolse arbeidskrachten aan te trek ken. Het ligt in de lijn der verwach ting dat de Dienst Insprectie Arbeidsverhoudingen komend najaar contróles zal houden naar eventuele illegale Polen bij de leliebedrijven. „Je kunt van die inbrekers zeggen wat je wil. maar het zijn wel kunst kenners". Aldus het laconieke com mentaar van schilder Harry Tielemsns uit De Koog, die voor de tweede kaar binnen een jaar mee maakt dat een door hem vervaardigd schilderij wordt gestolen. Het afgelopen weekend werd inge broken in het kantoor van het plaats- nijbedrijf van de heer J.S. Koning in Schiedam. De daders verschaften zich toegang door een deur in de trappen en namen kantoorapparatuur en het schilderij mee. Het doek van 50 x 60 centimeter stelt de vogel broedplaats De Geul met een lepelaar voor en werd vorig jaar door Tiele- mans gemaakt in opdracht van de echtgenote van Koning. Die wilde haar man ermee verrassen omdat de ze een bewonderaar is van het be treffende natuurgebied. Een vrouw ontdekte dat haar Nissan Micra personenwagen, die zij voor enkele uren op het p>arkeerterrein bij de veerhaven had achtergelaten, een flinke deuk in het rechterportier had opgelopen. De dader heeft zich tot dusver niet gemeld.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1