Ronde gaat niet in op eisen Brügemann Over de rode loper naar de première... Zaak muurvast; rechter moet beslissen Kikkertstraat Gratis concerten slot KTF-seizoen Programmering Radio Texel ter discussie Dros gastpredikant in Oosterend Motorcross Dansgelegenheid Klein brandje op de vuilnisbelt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 Het bestuur van de Stichting Ronde om Texel en drukker Sjef Brügemann zijn geen stap nader tot elkaar gekomen. Tijdens een vergadering maandagavond besloot het stichtingsbestuur het laatste bod te handhaven en niet verder in te gaan op de Brüge- manns financiële voorstellen. Het gevolg is dat de onderhande lingen zijn afgeketst en Brügemann een eis om schadevergoeding van ƒ97.000,- zal indienen. De zaak zal wor den voorgelegd aan het Scheidsgerecht voor de grafische in dustrie. Het stichtingsbestuur wil niet verder gaan dan een vergoeding van 715.000,- voor de door de Texelse drukker geclaimde schade die hij als gevolg van de omstreden contract breuk zou ondervinden. Brügemann kan dan tevens de resterende con tractjaren (dus tot en met de Ronde van 1992) gratis gebruik maken van faciliteiten, zoals een helikopter bij de start ten behoeve van luchtfoto's, het Rondje-adressenbestand voor leden werving voor zijn uitgave „Cats" en advertentieruimte. Zijn tegenprestatie, sponsoring van f7500,- per jaar, komt te vervallen. Het drukwerk mag volgens dit definitieve bod niet meer door Brügemann worden verzorgd. Brügemann had twee alternatieven aangedragen. Het ene behelst een vergoeding van 725.000,- en een nieuw 5-jarig contract, het andere 730.000,- met daarbij nog vijf jaar lang aanspraken op voornoemde faci liteiten en vermelding op de Ronde poster als (hoofd)sponsor. In dit laat ste geval is geen sprake meer van een drukwerk-contract. Waarom besloot het stichtings bestuur het bod te beschouwen als het ultieme voorstel? Becijferd is dat de netto winst van de drukopdracht over vier jaar (de resterende contract periode) gerekend hooguit 712.000,- a 715.000,- kan bedragen. Het spon sorbedrag van 730.000,- (nl. vier keer 77500,-) moet nog daarvan worden afgetrokken. Riant Volgens deze berekening zou de drukker dus zelfs geld moeten toeleg gen. Secretaresse Joke van der Wal van het Ronde-bestuur stelt dan ook dat Brügemann middels dit bod „ri ant beloond" wordt. „Bovendien", zegt ze, „willen we niet verder gaan omdat anders alle vrijwil lige medewerkers opstappen. Die zeggen dan: wij werken ons in het zweet voor nop en meneer Brüge mann vult zijn zakken." Zoals bekend bestrijdt de Ronde voorts de wijze waarop het contract tot stand is ge komen. De advocaat van Brügemann, mr. A.W. Kouwets uit Amsterdam, noemt daarentegen het eindbod „volstrekt onvoldoende". Omdat het bod een herhaling is van een reeds gedaan voorstel, vindt de Amsterdamse raadsman dat de onderhandelingen hiermee zijn afgeketst. Scheidsgerecht Namens zijn cliënt zal mr. Kouwets binnen tien dagen een schadevergoe ding bedingen bij het Scheidsgerecht voor de grafische industrie. De eis zal 797.000,- bedragen. De procedure zal volgens de advocaat een paar maan den duren („langer dan een kort ge ding, korter dan een gewone rechtszaak"). Het betreft een schrif telijke procedure met een (niet open bare) mondelinge behandeling. Uitspraak volgt doorgaans ongeveer een maand na die zitting. Brügemanns eis is aanzienlijk hoger dan de bedragen die zijn genoemd in diens laatste twee voorstellen. Hij geeft toe dat de eis gelijk is aan het bedrag dat hij in eerste instantie van de Ronde als schadevergoeding claimde. „De Ronde om Texel wil geen tus senoplossing, oftewel tot elkaar ko men. Met het bod dat er nu ligt, kan ik niet uit de voeten. Ik kom zo met uit de kosten vandaan en ook een advocaat kost bakken vol geld. Dus daarom ligt de oorspronkelijke eis weer op tafel", aldus Brügemann. Sterk „Ik heb geen idee of de rechter wer kelijk de eis van bijna een ton zal ho noreren. Dat is altijd een kwestie van ja en nee. Maar dat wij sterk staan is duidelijk. Er is genoeg jurisprudentie aanwezig om dit soort contracten te bevestigen. Het te eisen bedrag kan ik volledig verantwoorden. Er is een contract waarin een aantal voordelen staan voor de Ronde om Texel, en de voordelen voor drukkerij Brügemann. Die voordelen zijn verkapitaliseerd, dus uitgesmeerd over vier jaar, en vandaar dat we op een heel ander bedrag uitkomen. Mijn laatste bod had slechts betrekking op de kosten voor één jaar", aldus Sjef Brüge mann. VERVOLG VAN PAGINA 1 Schilling een goed idee, dat hij zou laten onderzoeken. Parkeren aan de Langeveldstraat is een financiële kwestie. „We moeten het ook kunnen betalen". Nachtwacht „U wilt parkeermeters zetten om kort-parkeren te stimuleren. Maar kan niet beter een bord worden neergezet tegen 's nachts parkeren? Dan wordt voorkomen dat mensen twee weken hun auto laten staan en kunnen de plaatsen wel overdag de hele tijd worden benut", vroeg René Boon. Schilling vreesde dat dan een nacht wacht moest worden aangesteld, waarop Kees Zuidema zich meteen aanbood „voor een beetje geld". Boon dacht ook aan vaste parkeer plaatsen voor bewoners met een klappaal en een slot. Dat was vol gens Schilling vreselijk gast- onvriendelijk, vooral als de plaats een hele dag onbenut blijft. Bril poetsen Jan van 't Noordende was tegen stander van de paaltjes die in het plan zijn opgenomen. „Daarmee zit de plaatwerker goed". De wethouder dacht dat de problemen voor mensen die een rijbewijs hadden en hun bril hadden gepoetst wel mee zouden vallen.... „Als er aan de Ploosterstraat een parkeerterrein kan en mag worden gebouwd, hoe lang duurt het dan voor dat klaar is", vroeg Nico de Graaf. Van der Duim zei dat dat van de snelheid van de grondtransacties afhing. „Als er iemand zijn grond niet wil verkopen kan het lang duren, maar reken maar ongeveer op een jaar". Verschillende Cocksdorpers maakten zich bezorgd over het toenemen van de drukte in de andere straten, als de Kikkertstraat auto-onvriendelijker wordt gemaakt. Dat is een punt waar zowel Schilling als de commissiele den onderzoek naar willen laten doen. Hans Roeper (PvdA) begreep uit de discussie dat veel bewoners het plan wel leuk vonden, maar met het inle veren van parkeerplaatsen wel in hun maag zaten. Hij wilde een onderzoek naar de alternatieve mogelijkheden. „Daar moet eerst duidelijkheid over zijn, vóór de schop in de straat wordt gezet. Er moet bekend zijn wéér een extra parkeerterrein wordt gemaakt en hóe je er moet komen". „Ik heb mijn zin gekregen: er komen geen verkeersdrempels, hoewel ik het idee heb dat ik straks zigzaggend door de straat rij", verzuchtte Erna Eelman (VVD) tevreden. Zij noemde de herinrichting van de Kikkertstraat economisch belangrijk, omdat het een visitekaartje is voor de toeristen. Zij wilde, naast een onderzoek naar alternatieve parkeergelegenheid, ook laten uitzoeken of er in de Klimpstraat bij de school extra veilig heidsmaatregelen nodig zijn als de verkeersdrukte stijgt. Zwaarder verkeer Jan van Asselt (Texels Belang) vond het begin van de Ploosterstraat naast Visman te smal en vroeg of maatre gelen mogelijk zijn waardoor zwaar der verkeer daar wordt weggehouden. „Wij commissieleden zien de tekening vandaag voor het eerst. Ik vind het een mooi plan", aldus Riet Huitema van het CDA. Zij verzocht na te gaan of wel een goede heining wordt ge plaatst bij de speelgelegenheid die naast de hervormde kerk wordt gemaakt. Peter Bakker (PSP) wilde de voorstel len en suggesties die in de hoorzit ting werden gedaan eerst op haalbaarheid laten onderzoeken. Hij voegde Erna Eelman toe dat het van de oorzaak waarom ze zigzag reed afhing of de straat veilig was.... Wethouder Schilling sloot de bijeen komst af met een samenvatting: „De inrichting is wel goedgekeurd, maar het parkeerprobleem komt om de hoek kijken. Gemeentewerken gaat de ideeën bekijken en als alles is uit gezocht komt dit verhaal terug in de commissie voor ruimtelijk- en huis vestingsbeleid. Ook de Cocksdorpse dorpscommissie zal op de hoogte worden gehouden". Met de uitspraak „riant bod" is Brü gemann het oneens. „Misschien van uit de Ronde bekeken, want de financiële situatie van de Ronde is niet zo riant", stelt hij. „Ik bekijk het echter vanuit een ander standpunt, mijn standpunt. Als ik een rekening stuur naar een bedrijf, ga ik met be kijken of het bedrijf die rekening wel kan betalen." Brügemann concludeert: „Er kan ken nelijk pas een oplossing komen wan neer er een uitspraak ligt van de rechtbank, waardoor of ik of de Ron de om Texel voor het blok wordt ge zet." Ter afsluiting van het verenigingssei zoen verzorgt het orkest van het Ko ninklijk Texels Fanfarecorps weer enkele zomeravondconcerten. Tussen 26 juni tot en met 10 juli staan vier optredens in verschillende Texelse dorpen op het programma. De Cocksdorp heeft de première. Aanstaande maandag wordt in het Eierlandsche Huis het eerste concert gehouden, aanvang 19.45 uur. Ook de overige concerten beginnen op dat tijdstip. Het tweede optreden volgt een week later: op maandag 3 juli in De Wielewaal in De Waal. Ou- deschild is woensdag 5 juli aan de beurt. Het concert daar vindt plaats in de Nederlands Hervormde kerk. In De Koog wordt de serie besloten met een optreden op maandag 10 juli in de Roomskatholieke kerk. De toegang is overal gratis. Het programma duurt ongeveer een uur en bestaat uit lich te muziek en een aantal marsen. Het orkest staat onder leiding van Pieter Heertjes. De programmering van Radio Texel is het gespreksonderwerp tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Lokale Om roep Texel, aanstaande woensdag. De openbare vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in d'Ouwe ULO te Den Burg. Donderdag 22 juni Omstreeks 15.00 uur komen de deelnemers van de Schuttevaer- race in Oudeschild aan. Pianiste Joke Kliphuis en cell» Jeanny Beerkens geven om 12.00 uur een koffieconcert iu voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Entree (inclusief koffie) f5,-; kinderen tm 12 ia» f2,50. In Cinema Texel draait om igji en 21.45 uur „Licence to kill" In de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt een dienst vott belangstellenden gehouden mei medewerking van The Messen- gers. voorganger is ds De Jonj thema is „Wonen". Aanvang 19.00 uur. Gedeputeerde J. Achterstraat opent om 15.30 uur het fietspad Den Burg-Den Hoorn. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 17.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Voortzetting om 19.30 uur. De Hoornder feestcommissie heeft om 20.00 uur een vergade ring in dorpshuis „De Waldhoorn". In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Wat begint als een vrolijk bruiloftsfeestje van zijn oude vriend Felix Leiter wordt tot een nachtmerrie waar in James Bond de strijd aanbindt met de schatrijke drugshandelaar Franz Sanchez (Robert Davi). Te gen uitdrukkelijk bevel van de Britse geheime dienst in besluit 007 zijn vrienden te wreken, ook als hem hierdoor zijn vergunning om te doden, zijn „licence to kill" wordt ontnomen. Gesteund door Pam, een voormalige pilote en zijn vriend Q weet bond bin nen te dringen in Sanchez' bol werk. Dan pas ontdekt hij dat aanzienlijk grotere belangen op het spel staan. In deze 16e Ja mes Bond-film wordt de hoofdrol voor de tweede keer vertolkt door Timothy Dalton. Daarnaast zijn Robert Davi, Carey Lowell en Talisa Soto te zien. De film werd wederom geregisseerd door John Glen en de productie was weer in handen van Albert R. Broccoli. Vrijdag 23 juni Van 11.00 tot 15.00 uur staat bij de dorpshuis d'Ouwe ULO de in formatiebus voor vrouwen die (opnieuw) willen werken of daar voor opgeleid willen worden. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.45 uur „Licence to kill". In de Burgemeester De Koning hal wordt de feestelijke diplo mauitreiking van het Lager be roeps Onderwijs gehouden; 20.00 uur. Zaterdag 24 juni Vanaf 10.00 uur doen militaire parachutisten boven het vliegveld Texel een poging om het record koepel relatief springen („stape len" van parachutisten) te ver beteren. Van 22.00 tot 01.45 uur „Dans en wandeloptredens" van de Texelse bands 4 $ale en Nothing to Lose in Tasiel en De Pilaar. Toegang gratis. Zondag 25 juni Texelse brandingzeilers houden het „tuusrondje" vanaf het CKZ- strand bij De Cocksdorp. Inschrij ven aldaar vanaf 11.00 uur; brie fing om 12.00 uur. Na afloop gezamenlijke maaltijd in paviljoen Vliezicht. De MAB-club houdt een nuursmotorcross op het circuit i Eierland; aanvang 15.00 uur. In Cinema Texel draait „Licence to kill"; 20.00 uur. Maandag 26 juni In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp geeft het Koninklijk Texels Fanfarekorps een zomer» vondconcert, aanvang 19,45 u In Cinema Texel draait om 208 uur „Licence to kill". Dinsdag 27 juni Van 14.00 tot 17.00 uur en y 19.00 tot 21.00 uur verkoopt;. Hervormde zusterkring van De Cocksdorp handwerken in het gebouw naast de kerk aan de Kikkertstraat. In de R.K. kerk van De Koog geeft Musica Texla een zomer» vondconcert, aanvang 20.15 uu In Cinema Texel draait om 20(1 uur „Licence to kill". In dorpshuis d'Ouwe ULO heel de Historische Vereniging Texe een bibliotheekavond en eenl eenkomst van de interviewgrc 19.30 uur. De vijftig genodigden en de onge veer even talrijke betalende bezoe kers die woensdagavond in Cinema Texel de James Bond film Licence to kill" zagen, beleefden iets bijzon ders. Nooit eerder is het gebeurd dat een dergelijke topfilm op Texel zijn première beleefde op precies hetzelf de moment dat zich in Amsrterdam de officiële landelijke galapremière voltrok. Bedrijfsleider Henk van Leeuwen had niets nagelaten om zijn gasten daarvan te doordringen. Hij had voor hen letterlijk de rode loper uitgelegd. Bovendien was gezorgd voor een fraaie entree in de vorm van een overkapte galerij en het rustieke pleintje voor de bioscoop was zoda nig afgezet dat de gasten deze sjieke opgang niet per ongeluk konden om zeilen. Een en ander was een staaltje huisvlijt van Peter Hin en Annemarie Wuis, in eerste instantie bestemd voor het eindexamenfeest van de RSG. Dat zo'n kleine plattelandsbioscoop als Cinema Texel de film zo vroeg in huis had was te danken aan krachti ge pleidooien die Van Leeuwen al lang geleden bij zijn distributeur had afgestoken. Zo'n „voorpremière" in een plaats buiten Amsterdam wordt maar een enkele keer toegelaten om het exclusieve karakter van de gala première in de hoofdstad niet aan te tasten. En dan moet het nog een be hoorlijk theater zijn dat in staat is door een dergelijke stunt een grote stroom bezoekers op gang te bren gen. Op het 13000 zielen tellende Texel is die mogelijkheid uiteraard be perkt, maar Van leeuwen had op het toerisme gewezen. Er komt immers elke week een nieuwe lichting re creanten en velen daarvan zouden de weg naar de eilandelijke cinema we ten te vinden als zij zouden horen dat uitgerekend hier de nieuwste Bond wordt gedraaid. De film zou daardoor vele weken op Texel kunnen draaien. Dat was voor de distributeur overtuigend geweest. Diner voor Schipper Van Leeuwen had naast de genodig den slechts een beperkt aantal beta lende bezoekers toegelaten. Dat was maar goed ook, want anders zou het nog veel meer dringen zijn geweest in de foyer waar iedereen met koffie werd ontvangen en waar na afloop het glas kon worden geheven op het verdere succes van „Licence to kill" op Texel. Van Leeuwen maakte bij de begroe ting van zijn gasten van de gelegen heid gebruik om nog even te wijzen op de bios-dinerbon, die recht geeft op bioscoopbezoek in Cinema Texel en een diner in hotel De Lindeboom. Hij bood burgemeester Schipper de eerste twee bonnen aan. „U verrast mij", aldus de burgervader, die Van Leeuwen feliciteerde met zijn initiatief en de hoop uitsprak dat het voor veel mensen een stimulans zou zijn om naar de bioscoop te gaan. Geweld(ad)ig De bezoekers konden vervolgens ge nieten van het Bond-avontuur en kwamen al gauw tot de konklusie dat deze aflevering volgens het be kende recept was gemaakt, zij het in meerdere opzichten nog weer perfec ter en vooral spectaculairder. De me ningen waren na afloop verdeeld. Kenners en liefhebbers van dit genre vonden dat ze weinig tekort waren gekomen. Anderen misten in de film diepgang en opbouw van spanning, maar waren wel onder de indruk van de vele originele stunts die technisch perfect en ongetwijfeld ten koste van enorme bedragen zijn uitgevoerd. Burgemeester Ton Schipper: „Je moet hier van houden. Ik vond dat in deze film wel heel erg veel geweld zat. Ik denk dat jongeren dit nog meer op prijs stellen dan mensen van mijn leeftijd". Wethouder Piet Zegers: „Ik houd niet van zulke films en het heeft me dan ook helemaal niet gestimuleerd om vaker naar de bioscoop te gaan. Maar voor de mensen die er wel van houden is het natuurlijk prachtig dat zoiets wordt geboden". Hans de Leeuw van de NMB-bank: „Schitterend. Ik heb met volle teugen genoten. Ik houd hier wel van". Zijn collega Bob Loos van de Spaarbank West Nederland: „Tja. Ik ben wel een liefhebber van Bondfilms maar de complicaties in dit verhaal vond ik toch wat tè ongeloofwaardig en ik vindt Timothy Dalton als Bond niet zo goed. Ik miste het Engelse un derstatement van Roger More". Adjudant Moeskops van de Rijkspoli tie: „Ik heb bijna alle Bondfilms ge zien en ik vond ook deze weer best". VVV-directeur Jaap Dekker: „Prach tig, maar je moet tegen zo'n film na tuurlijk niet al te serieus aankijken. Het is mooi dat de bioscoop op deze wijze aan de weg timmert. Toeristen zien dan dat er op Texel meer te be leven is dan zij dachten en dat is na tuurlijk prima promotie". Oosterender Lodewijk Dros, die een predikantenopleiding volgt en daar voor stage loopt in Amsterdam, is zondag gastpredikant in de Gerefor meerde kerk van Oosterend. De dienst begint om 19.30 uur. Bij alle recreatie-mogelijkhedeno eiland is het mij opgevallen dal! avonds nergens gelegenheid vw gegeven om te dansen, ook nier de hotels. Natuurlijk er zijn discsi maar die zijn hoofdzakelijk voord jongeren. Tijdens het voor- en ni zoen brengen veel ouderen hum cantie door op Texel. Zij gevend voorkeur aan Foxtrot en Wals. H maar een suggestie. Misschien f om hierover overleg te plegen m het VVV. Mochten horeca ondernemers hier wat huiverig» over staan met het oog op de ge belangstelling, dan zou men kunnen starten met enkel de vrnl en zaterdagavond. C. M. f Denl De vijfde clubcross voor het MAB- motorcrosskampioenschap wordt zondag verreden op het circuit in Ei erland. In tegenstelling tot de gebrui kelijke manche-indeling wordt nu één wedstrijd van een uur gereden. Voor de rijders is het dus van belang de krachten zo goed mogelijk over de wedstrijd te verdelen. Rijders met enduro-ervaring zijn nu duidelijk in het voordeel. De start van de cross is om 15.00 uur, vanaf 14.00 uur kan er worden getraind. De uitslag levert dubbele punten op voor het kam pioenschap. Omwonenden waarschuwden* dagavond de Texelse politie toen rook zagen op de vuilnisbelt aen Horntje. De politie constateerde i klein brandje in een kuil en hadt aankomst twee jongens zien v»/ pen. Er werd gevraagd om brandweerauto om het te blussd maar de meldkamer gaf groots1' zodat alle wagens op weg ging** naar de vuilnisbelt. Het brandje was gauw geblust Het brandje op de belt stelde niet veel voor, maar moest toch even vakkundig

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2