litbreiding van museum tuit op weerstanden PSP Texel in „Groen gaat op links" hoorzitting bestemmingsplan De Waal: Koffieconcert in d'ouwe Ulo Informatiebus voor vrouwen op bezoek Taptoe was weer perfecte show Start van nieuwe Open School - groep Geslaagd Epilepsie-collecte Kerkdienst voor belangstellenden Explosieven gevonden Aanrijding op parkeerplaats tsende vrouw rand ''voetbalkampioenen Zondag om 12.00 uur. verzorgen de pianiste Joke Kliphuis en de celliste Jeannu Beerkens een koffieconcert in de voorspeelruimte in d'Ouwe ULO in Den Burg. Joke Kliphuis studeerde piano bij Jan Druyt aan het Gronings Conservatori um en behaalde daar ook haar diplo ma. Vervolgens studeerde zij nog bij o.a. Harrie Vooren en Pieter Mak. mo menteel is ze als pianodocente ver bonden aan het Centrum voor Kunstzinnige Vorming te Almere. Tot augustus 1977 gaf ze pianoles aan de Texelse Muziekschool. Celliste Jeannu Beerkens studeerde bij Frans van de Grinten aan het Maastrichts Conservatorium en vervolgde haar studie bij Elias Arizewen aan het Sweelinck Conservatorium te Am sterdam, waar zij ook haar diploma behaalde. Als docente is zij momen teel werkzaam aan de muziekscholen te Almere en Beverwijk, als uitvoe rend musicus werkt zij als ver vangster bij het Frysk Orkest te Leeuwarden. Het programma voor het concert van zondag ziet er als volgt uit: Suite nr. 5, -Joh. Seb. Bach, (cello-solo) Drei Fantasiestücke, -R. Schumann, (piano/cello) Tarantella op. 33, -D. Popper, (pia no/cello) Fantasie Impromptu op 66, -Fr. Cho pin, (piano-solo) Après un rêve, -G. Fauré, (piano/cello) Humoresgue, -A. Dvorak, (piano/cello) Het concert wordt georganiseerd door de Texelse Muziek- en Dans school. Ter bestrijding van de kosten wordt een toegangsprijs gevraagd van f 5,— per persoon, kinderen tot en met 12 jaar f2,50. De koffie is bij de prijs inbegrepen. Vrijdag (heden) staat weer de infor matiebus „Kies eens wat anders" op Texel geparkeerd. De bus staat voor dorpshuis d'Ouwe ULO en is toegankelijk tussen 11.00 en 15.00 uur. De informatie is speciaal bestemd voor Nederlandse en bui tenlandse vrouwen boven de 25 jaar, die weinig scholing of een verouder de opleiding hebben. Ook vrouwen die nog niet weten welk beroep zij (opnieuw) willen kiezen kunnen er terecht, evenals vrouwen die zich willen oriënteren op een studie. De centrale vraag is: Wat zijn de mo gelijkheden op de arbeidsmarkt? Daarbij spelen veel vragen een rol, zoals: is mijn opleiding nog voldoen de, heb ik niet te weinig ervaring, in welke sectoren is voldoende werk, kan ik een opleiding volgen met een uitkering, is er opvang voor mijn kin deren, moet ik me laten inschrijven bij een arbeidsbureau, hoe kom ik er achter wat ik precies wil gaan doen? In de bus worden videobeelden ver toond over de ervaringen van vrou wen bij het zoeken naar en het vinden van werk. Op eenvoudige wij ze kan met behulp van een computer een kort zelfonderzoek worden ge daan naar de beroepskeuze. Er is voorlichtingsmateriaal aanwezig over landelijke en regionale opleidingen, in formatie over financiële regelingen, en dergelijke. Deskundigen van studie- en beroepskeuzebureaus en Vrouw en Werkwinkel uit de regio zijn aanwezig voor het beantwoorden van vragen en verstrekken van infor matie. Coördinatiepunt van de stich ting voor Studie en Beroepskeuze Noordholland Noord: Frans Halsstraat 29, 1506 LD Zaandam, tel. 075-313051 (vragen naar Ageeth Hooijschuur). PAGINA 5 Zo'n 1200 mensen waren woensdagavond getuige van de Taptoe Texel 1989. Ze genoten van een nagenoeg perfect ge organiseerd en goed uitgevoerd muzikaal spektakel, dat deze keer niet werd geleid en van commentaar voorzien door Dik Haker Idie een fietsvakantie doorbrengt in Indonesië) maar door Andrew Albers. Meege werkt werd door de muziekve reniging Excelsior uit Oosterend, het Koninklijk Texels Fanfarekorps en Door Eigen Kracht uit Den Hoorn met de respectievelijke dnjmbands en majorettegroepen. De foto werd vanaf het dak van het raadhuis gemaakt van de geza menlijke korpsen tijdens het spelen van het Wilhelmus aan het slot. Onder auspiciën van de gemeentelij ke instelling voor volwassenen educatie zal na de vakantie een nieuwe Open School-groep van start gaan. De Open School is bedoeld voor vrouwen van alle leeftijden die na de lagere school weinig of geen vervolgopleidingen hebben gedaan. Woensdag wordt een informatie ochtend gehouden. Het woordje „open" in de naam geeft aan dat het programma niet vast ligt, maar wordt vastgesteld in overleg met de deelneemsters. De cursus wordt aangepast aan hun leerbehoeften en -wensen. Op deze manier biedt de cursus mogelijkheden voor verdere ontwikkeling, en is door veel oud-deelneemsters gebruikt als opstap naar verdere opleidingen. De vakken liggen wèl vast: Nederlands, rekenen en thema-onderwijs. (The ma's zijn door cursisten gekozen on derwerpen die gezamenlijk worden uitgediept. In voorgaande Open School-groepen zijn bijvoorbeeld the ma's uitgewerkt als alternatieve ge neeskunde, bloemschikken, verslaving, vrouwen in de overgang, milieu. Twee keer per week is er les: op dinsdagavond en donderdag morgen. Het programma duurt een jaar, met de mogelijkheid van een tweede ver- volgjaar. Maximaal aantal deel neemsters is 15. De kosten zijn gering: f 60,— voor een heel jaar. Do centen zijn Mijkje Uittenbogaard (thema-onderwijs) en Goos Westerla- ken (Nederlands en rekenen). Het is de vierde keer dat op Texel een Open School-groep zal starten. Meestal ge beurt dit om de twee jaar, omdat vrijwel alle deelneemsters kiezen voor een tweede jaar. Dit is op zich ver heugend, maar houdt tevens in dat er dat jaar géén nieuwe groep kan starten, omdat het aantal beschikba re docent-uren nét voldoende is voor één groep Op woensdag 28 juni om 9.30 uur is in d'Ouwe ULO een informatie-ochtend, ledereen die over weegt om deel te nemen aan deze cursus is dan welkom. Ook kan ver dere informatie worden gevraagd bij de docenten, tel. 14203. Aan de MTS „Noorderhaaks" in Den Helder slaagde Erno Endenburg uit Den Burg voor de vierjarige opleiding electrotechniek. Aan de streekschool van Amsterdam slaagde Els de Waard-Schoo uit Den Burg voor de driejarige opleiding Pia nostemmer. Van 26 juni tot 2 juli wordt op Texel gecollecteerd voor het Nationaal Epi lepsie Fonds. Lg23 JUNI 1989 TEXELSE COURANT museum zien. „De gewenste uitbreiding heeft alleen zin als B en W het museum op den duur op die plek willen handhaven. Willen B en W dat niet, dan moeten we ogenblik kelijk stoppen en de portemonnee op tafel leggen. Dan moet constructief naar een andere oplossing worden gezocht." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is van mening dat het vrijwilligerswerk moet worden gesteund. „De ouderen willen graag die oude werktuigen de monstreren aan de jongere generatie. Aan het Groeneweggetje is daarvoor geen mogelijkheid: dat moet in of bij het museum kunnen gebeuren. De aanbouw van een werkplaats aan de stolp vast doet naar mijn mening geen afbreuk aan de open tuin. Er zijn in de buurt nog wel langere aan bouwen te vinden." Rebecca Van de overige behandelde bezwaar schriften trok die van hotel „Rebec ca" de meeste aandacht. De hotelier-familie Plaatsman wil nog verder uitbreiden ten behoeve van kwaliteitsverbetering (midgetgolf, zwembad) en vooral met een garage. Het ontwerp-bestemmingsplan biedt echter geen ruimte daartoe. Voor het voorstel van de familie Plaatsman om de garage te mogen bouwen op een stukje verwilderd terrein aan de in gang van het Groeneweggetje, waren enkele commissieleden wel te porren. Het terreintje heeft de bestemming „cultuur-historisch". Erna Eelman betwijfelde de waarde van die term, gezien het feit dat een stukje verderop aan het halfverharde weggetje de opslagschuur van het Agrarisch Museum en een schuur van Bonne Mechanisatie staan. Een garage moet daarom zeker kunnen, terwijl middels verkeersmaatregelen de druk op het Groeneweggetje in goede banen kan worden geleid. Ook Peter Bakker is voor de mogelijkheid voor een garage aldaar. Op zichzelf is De PSP komt niet meer als zelfstan dige fractie in de gemeenteraad te rug. De partij gaat samenwerken met de Texelse afdeling van de Evan gelische Volkspartij (EVP) en zal zich bij de komende gemeenteraadsver kiezingen presenteren als „Groen Links Texel" met de EVP-er Jaap Vlaming uit Den Burg als lijsttrekker. Nummer twee is het huidige PSP- raadslid Peter Bakker en die zal dus alleen in de raad kunnen terugkeren als Groen links tenminste twee zetels haalt. De reden van deze volgorde is dat Bakker niet langer als éénmans- fractie in de raad wil zitten. Hoewel hij goed samenwerkt met een actieve „steunfractie" vindt hij het na twee raadsperioden welletjes en wil alleen raadslid blijven als hij het werk met een ander kan delen. Goede hoop Jaap Vlaming: „Wij hebben goede hoop dat we twee zetels halen zodat Peter terugkomt in de raad. Als de trend van de afgelopen jaren doorzet, zal dat zeker lukken. Toen de paci- In de Gereformeerde kerk van Den Burg wordt zondag om 19.00 uur een dienst voor belangstellenden gehou den, met medewerking van „The Messengers" onder leiding van Jaap van der Slikke. Organist is Jan Krui thof. De dienst wordt voorgegaan door dominee C. de Jong. Het thema is „wonen". Tijdens surveilleren op het strand vond de politie enkele granaten. In afwachting van de duik- en demon- teergroep van de marine zijn ze op een veiljge plaats opgeslagen. Toen een 49-jarige man uit Nieuwe- gein maandag op het parkeerterrein Nikadel in De Koog vanaf een par keervak achteruit reed, kwam hij in botsing met een juist passerende au tomobilist (58) uit Oss. De Honda van eerstgenoemde liep daarbij een ontzette achterbumper op en de an dere wagen, een Peugeot, kreeg deu ken in voor- en achterportier. hij tegen verdere uitbreiding van het hotel, maar gezien de parkeerproble men in het dorp zou weigering van de garage niet consequent zijn. Mo menteel staat de garage namelijk gepland op het bestaande parkeerter rein bij „Rebecca" en gaat ten koste van vier parkeerplaatsen. Hans Roe per stemde als enige tegen. Hij vindt dat met bebouwing aldaar de over gang naar het agrarisch gebied ge weld wordt aangedaan. Bottleneck In het algemeen werd tijdens de hoorzitting het parkeerprobleem als de „bottleneck" in De Waal ge noemd. Dirk Plaatsman suggereerde dat achter het dorpshuis en de prak tijk van tandarts De Winter zich een mogelijkheid voordoet. Tevens stelde hij voor een parkeerverbod op het Hogereind in te stellen. „Het is een schandaal dat de auto's over de stoep moet rijden als zij willen passe ren." Wethouder Schilling zei dat nog geen oplossing voor het parkeerpro bleem is gevonden, maar dat er in samenspraak met de dorpscommissie aan wordt gewerkt. Jaap Vlaming fisten voor de eerste keer zelfstandig aan de gemeenteraadsverkiezingen meededen, haalden ze op het nip pertje een zetel. Bij de volgende ver kiezingen was de aanhang met 25% toegenomen en werd de zetel dus ruimschoots gehaald. Bakker hoort inmiddels tot de meest bekwame raadsleden die bij vriend en vijand respect afdwingt. Wij zullen ons blij ven opstellen als een principiële pro gressieve en milieubewuste groepering en rekenen vooral op steun van simpathisanten van kleine linkse partijen, zoals PPR en CPN". Ook wordt gehoopt dat mensen die tot dusver op de Partij van de Arbeid stemden maar zich zorgen maken over de koers die deze partij gaat va ren, zich tot Groen Links Texel aange trokken zullen voelen. Samen sterk De EVP werkt al geruime tijd samen met de PSP, wat onder andere bleek bij het gezamenlijk uitbrengen van rapporten inzake de afwerking van de vuilstortplaats en de toekomst van het toerisme op Texel. Jaap Vlaming zit al vier jaar in de steunfractie. Het is niet uitgesloten dat nog meer poli tieke groeperingen, zoals de PPR, bij die samenwerking zullen worden be trokken. Peter Bakker: „Veel mensen hebben bezwaar tegen kleine sectari- sche groeperingen. We denken dat het vooral op de jonge kiezers tot 22 jaar een goede indruk zal maken als kleine partijen de handen ineen slaan zodat ze in de plaatselijke politiek een krachtig geluid kunnen laten horen". loorgenomen uitbreiding van het Agrarisch en Wagenmu- „in De Waal blijkt niet bij ieder in goede aarde te vallen, bleek woensdag tijdens een hoorzitting over het ontwerp- emmingsplan De Waal in het gemeentehuis. De Waalder écommissie vindt dat het museum op de huidige plaats haar !en heeft bereikt en ook een deel van de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid blijkt er zo over te denken, uursleden van het museum gaven met argumenten aan dat tbreiding noodzakelijk is en ontzenuwden de gedachte dat ;n koste zal gaan van een woning. gebruik van de stolp bestaat geen bezwaar, maar tegen het bouwen van een schuur wèl. Op het erf rust namelijk de bestemming „tuinen en erven". Alvorens bouwvergunning te kunnen verlenen, moet dus eerst de bestemming worden gewijzigd en daarvoor is een artikel 19-procedure nodig. Het college heeft bij haar oor deel rekening gehouden met de be zwaren van de aanwonende tandarts J.G. de Winter en de dorpscommissie. Laatstgenoemde bezwaar werd woensdagmiddag toegelicht door Jaap Keyser. Een belangrijk deel van het bezwaar werd onmiddellijk inge trokken, omdat het berustte op een misverstand. Verondersteld werd na melijk dat het pand niet meer be woond zou worden. Het misverstand was in de wereld geholpen door een oproep van de Stichting Agrarisch Museum. De bewoners van De Waal werd gevraagd bezwaar te maken te gen het ontwerp-bestemmingsplan, omdat daarin staat dat op het pand Hogereind 8 een woonbestemming rust en het derhalve niet bij het mu seum kan worden getrokken. Parkeerprobleem De respons op dit verzoek was niet onaardig: tijdens de hoorzitting kwa men 33 bezwaarschriften (oftewel adhesiebetuigingen) op tafel. Sommi gen van hen voerden tijdens de hoor zitting ook het woord. Jaap Keyser liet weten dat een deel van de bezwaren van de dorpscom missie nog overeind staan: de werk plaats zou de omwonenden overlast bezorgen en het bestaande parkeer probleem wordt er erger door. Namens het museumbestuur voerde penningmeester Cor Dros het woord. Hij erkende dat De Waal kampt met parkeerproblemen, maar dat is vol gens hem niet de schuld van de museum-vrijwilligers. „Wij komen juist enorm veel op de fiets." De werkplaats moet volgens Dros niet worden gezien als een ruimte waar de vonken en het roet om de oren vliegen. „Montagehal" vond hij een betere term. „De werkplaats van het Maritiem en Juttersmuseum ligt toch ook midden in Oudeschild", betoogde Dros. Puist Van de commissieleden lieten Riet Huitema-Vos (CDA), Hans Roeper (PvdA) en Peter Bakker (PSP) zich niet positief over de uitbreiding uit. Huitema: „We moeten voorkomen dat het museum uitgroeit tot een enorme puist in het dorp. Is de opslagplaats aan het Groeneweggetje geen oplos sing? Een werkplaats bouwen op dat erf zie ik in elk geval niet zitten. Dan liever een mooie boerentuin met bloemen en een geit aan een paalt je." Roeper bekeek het vanuit het oog punt van de woning. Die heeft een bijgebouw in de stolpschuur, dus als je de woning wilt loskoppelen, zal el ders extra ruimte moeten worden ge vonden. Hij toonde zich tegenstander van het bebouwen van de tuin. Bak ker ondersteunde deze mening. Jan van Asselt (Texels Belang) wil van B en W weten hoe zij de toe komst van het Agrarisch en Wagen- il kwam het perceel Hogereind i stolp met woonhuis direct l,ei museum, te koop. Een bui kje met het oog op de toe plannen, redeneerde het jr van de Stichting Agrarisch um Texel en kocht het voor een 5 »an f120.000,-. Begin mei een bouwvergunning aange- j voor het plaatsen van een i op het erf achter de stolp. Be- ig is de schuur te gebruiken als laats voor het opknappen van landbouwwerktuigen en gereed- pen. Momenteel is daarvoor plaats in het museum. De pchuur aan het Groenewegget je Waal staat barstensvol en evenmin soulaas. Volgens het jr kan niet lang met een derge- lerkruimte worden gewacht, l de werktuigen worden opge- door een leger vrijwilligers van Je generatie, mensen die zélf iet die spullen hebben gewerkt werking ervan precies kennen, veel tijd verstrijkt, gaat deze verloren en moet maar wor- gewacht of de oude werktui- ait fatsoenlijk kunnen worden ingesteld. ilp zal, zo luidt het voornemen, Ie boerenstijl worden ingericht amee een verrijking vormen et museum. De woning zal niet i woningvoorraad worden ont- n, maar te koop worden aange- sprake was van de mogelijk- jt kopen van Hogereind 8, let museum vergunning om achterzijde van het museum- neen stuk aan te bouwen, s het museumbestuur is dat tig niet voldoende. Artikel 19 IIhebben al een negatief oor- ügesproken over het jongste tóngsplan. Tegen het gewijzigde 6-jarige vrouw uit Den Burg nsdag een gekneusde pols en li op het hoofd op, toen zij op répunt Wilhelminalaan- 'houtstraat met haar fiets te- !n bestelbus opreed. ouw kwam van de Wilhelmina- n wilde de Burgerhoutstraat in. test daarbij om de bij Schoorl de bus heen, maar kwam daar- in botsing toen de bus achteruit tode jeugdteam van z.v.v. Casino We het kampioenschap in de !e klasse junioren van de Texel- öoetbalcompetitie. Casino 3 Wormachtig en eindigde met Hen voorsprong. De bekerfi- ook bereikt, maar werd af in vrijdag verloren. Staand coach Greetje Kiewiet, Martijn Jeroen Spigt, Martijn Hin en Monique den Braven. Geknield: Dennis Schouwstra en

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5