Cjrom 'wartsjexehin het hart-, rioornder jeugd nam pad ringend in gebruik Deel „Loodsmansduin" naturistencamping Goed bedoeld... ankrijders buiken gestolen School protesteert tegen hardhout in nieuwbouw raadhuis SÏl •- Gemeente vindt: De Liefde schendt een mondelinge afspraak Kano overvaren Auto over been DINSDAG 27 JUNI 1989 advertenties, abonnementen, etc.: eld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741. Telefax 02220 - 14111 jactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12741 itan werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Pater tteplein 27, Den Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los ft,— Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. officiële opening van het fietspad Den Hoorn-Den Burg is nderdag een origineel en spontaan feest geworden. Drs J. ihterstraat, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland lipte halverwege het bijna vijf kilometer lange pad een lint het Hoornder muziekkorps DEK blies de sterren van de he- en de kinderen van de Jan Drijver zongen een speciaal voor ,2e gelegenheid door Tonneke Teilegen gecomponeerd ïetspadlied" van vier coupletten. i Zwart, Hoornderwegpad In het hart. ens het zingen van dat lied dien- :ich een marinehelicopter aan die elend en rondjes draaiend voor ongewenst lawaai zorgde, maar optreden van deze weinig gedi- iiineerde piloot was dan ook de |e wanklank bij deze zonnige htigheid. Ontmoeting e honderden genodigden en be stellenden waren bij het ope- isfeest betrokken. Een deel van Het „incident" met de marine- helicopter tijdens de opening van het Hoornder fietspad, is joed bedoeld geweest. De ma- Ine is ook blij met het Hoorn- tier fietspad omdat zij bij marsen en oefeningen geen ge bruik meer hoeft te maken van tie gevaarlijke autoweg. Om die eden wilde men op verzoek wn een Texelaar de opening opluisteren door een Westland Lynx helicopter, die toch in de buurt was, een paar rondjes te Ieten vliegen rond het terrein waar het lint zou worden door knipt. Het trof buitengewoon 'ngelukkig dat de helicopter Icn aandiende precies op het foment dat de jeugd en DEK bef vliegveldlied ten gehore échten. Bovendien kon de pi- °°f er blijkbaar geen genoeg tfn krijgen; het bleef niet bij fen paar rondjes en er werden 3n wij korte afstand duik- luchten uitgevoerd waardoor 'xtra vee! lawaai ontstond. 'tocht van vrijdag op zaterdag op de Pontweg een 29-jarige mobilist-uit Oudeschild aange- en. Hij had 640 microgram alco- w liter uitgeademde lucht 1 terwijl maar 220 is toe- aan. i"^enacht kreeg een 30-jarige een Burg een bekeuring voor 1 ug./l. "'knhardlaan werd in de nacht e j39 °P zondag een 26-jarige ader aangehouden. Hij had 9 en omdat hij al eerder is wor rijden onder invloed, y rijbewijs ingevorderd. r!™'We9 werd een 54-jarige Zeist aangehouden. Zij ug,/|, ttc ~^ar'9e inwoner van De -Ccrp 2 h met ,een 33-jai 3 zijn vorige week vier vis- ®en waarde van ƒ1200,- P,e ,Jiken stonden achter *esch'ld in het water. dat gezelschap, waaronder de gede puteerden Achterstraat en Tielrooij, leden van het college van b en w, gemeenteraadsleden en andere geno digden stapten even na 15.00 uur bij het begin van het pad in Den Burg op de fiets en koersten met de wind in de rug naar Den Hoorn. Op het zelfde moment gingen aan het ande re eind van het pad de Hoornder genodigden waaronder de leerlingen van de Jan Drijverschool van start. De bedoeling was dat zij elkaar zou den ontmoeten op het kruispunt Amaliaweg-Hoornderweg, bij de dijk- overgang. Dank zij goede regie met behulp van portofoons lukte dat aar dig, zodat beide deputaties ongeveer gelijk arriveerden bij het groen zwarte lint dat de doorgang versperde. Hier speelde het fanfarekorps DEK en ook bewoners van de Hoornderweg had den hun opwachting gemaakt. Gede puteerde Achterstraat hanteerde geroutineerd de schaar en instrumen taal ondersteund door DEK en zich zo weinig mogelijk aantrekkend van de klapperende rotor van de marine- „In uw toespraak tijdens de diploma-uitreiking zei u nog dat er nooit een jaar is geweest waarin we ons zo bewust zijn geworden van het milieu en toch wordt voor de verbouw van het raadhuis tropisch hardhout gebruikt. Dit schrijven boze Havo 4 leerlingen in een brief aan het college en de raad. In de brief staat dat de leerlingen door navraag is gebleken dat voor de uitbreiding van het raadhuis gebruik wordt gemaakt van tropisch hard hout. „Het zal u toch niet onbekend zijn welke milieu-gevaren zijn verbon den aan het op grote schaal kappen van tropisch regenwoud", zo schrij ven de scholie ren. Ze wijzen de bur gemeester erop dat hij in zijn toespraak voor de eindexamenkandi daten weliswaar hamerde op milieu bewustheid, maar dat het toelaten van deze houtsoort alles behalve mi lieubewust is. Ze willen een uitleg van Schipper waarom niet is gekozen voor andere bruikbare houtsoorten, zoals Noord Europees hardhout. „Enkele gemeenten hebben besloten het gebruik van tropisch hardhout binnen hun grenzen niet meer toe te staan. Bent u van plan in de toe komst als gemeente het goede of het slechte voorbeeld te geven?", zo staat in de brief. Gemeentesecretaris Piet Zoon: de brief zal ter kennisgeving aan de raad worden aangeboden en daarbij wordt een standpunt van het college ge voegd. Wat dat wordt is nog niet be kend, want eerst wordt deze zaak tot de bodem uitgezocht". helicopter zong de jeugd van de Jan Drijverschool met overgave het erg leuk klinkende fietspadlied. Het complete gezelstap stapte vervol gens weer op de fiets en reed naar dorpshuis De Waldhoorn, waar meer dere sprekers de geschiedenis van het fietspad in herinnering brachten en het belang ervan onderstreepten. Uitzonderlijk Wethouder Daan Schilling, die „ver keersveiligheid" en „ruimtelijke orde ning" in zijn portefeuille heeft, getuigde van blijdschap, waardering en tevredenheid en legde er de na druk op dat het nieuwe fietspad vooral van belang is voor de veilig heid van de schooljeugd die dagelijks naar en van Den Burg fietst. Den Hoorn had de twijfelachtige eer het enige dorp te zijn dat geen rechtstreekse fietsverbinding had met Den Burg en dat is nu voorbij. Zon der de uitzonderlijke financiële hulp van de provincie zou van het pad echter niets terecht zijn gekomen, zo dat er reden is om erkentelijk te zijn jegens Gedeputeerde Staten. Schilling bracht ook dank aan de bewoners van de Hoornderweg en de dorps commissie die actie hebben gevoerd om het pad via dit tracee aangelegd te krijgen en aan de bewoners van de Hoornderweg die soepel hebben meegewerkt toen van hen de beno- De stoet, met aan de kop de burgemeester, beide gedeputeerden en gemeentesecretaris Piet Zoon. zet zich bij Den Burg in beweging digde grond moest worden gekocht. maakt en honderden kilometers tuin- Grote voldoening is er ook over de wal werden hersteld of nieuw wijze waarop het pad in het fraaie aangelegd. Voor de werkzaamheden landschap is ingepast en over de wij ze waarop rekening is gehouden met biologische belangen, zoals de flora en fauna in de sloten en zeldzame paddestoelen in de berm. Het projekt hield daardoor heel wat meer in dan het verwerken van 2200 m3 beton in het 4600 meter lange pad door de firma Cobeton. Er werden (door de fa Tatenhove) ook nieuwe sloten ge- bestond van de zijde van de meele vende Hoornders en bewoners van de Hoornderweg veel en soms criti- sche belangstelling. Schilling verzuim de dan ook niet om dank te brengen aan de „vele onbezoldigde op zichters"... Ongetwijfeld zullen vele fietsers van de nieuwe route gebruik maken. „Dit Lees verder pagina 2 Per 1 juli beschikt Texel over een naturistencamping, dus een kampeerterrein waarop de gasten naakt mogen vertoeven. Het is een initiatief van de Recreatiestichting, die daarvoor een onge veer drie hectare groot deel van de camping „Loodsmansduin" heeft aangewezen. Dit tarreindeel vormt een afge schermde uithoek van de totaal 38 hectare grote camping en werd tot dusver gebruikt voor jongeren. Het werd „overtollig" toen de RST besloot de jeugdkampeerders voort aan naar „Kogerstrand" te verwij zen, waar ze dichter zitten bij de door hen gewenste vermaaks- bronnen. Als naturistencamping is het aan de Mokweg gelegen terreindeel buiten gewoon geschikt. Het is geheel om geven door een brede en hoge singel van dennenbomen en het beschikt over een „eigen" modern toiletge bouw met wc's, douches e.d. Voor bijgangers en kampeerders op de andere delen van de camping die er geen prijs op stellen zullen dus niets van de naakte recreanten zien. Als de naturistische kampeerders zich naar de kampwinkel of andere delen van het terrein willen, zullen ze wat moeten aantrekken, zo is bepaald. Volgens RST-directeur Menno J. Hof- mann voorziet een terrein voor naakt- kampeerders op Texel in een behoefte. „Er wordt vaak naar ge vraagd. Veel mensen vinden het vreemd dat op Texel wel twee naaktstranden zijn, maar geen natu ristencamping. Lang geleden heeft het bestuur wel eens overwogen zo'n naaktcamping te beginnen, maar het kwam er niet van, waarschijnlijk om dat men bang was zich aan koud water te branden. Er waren immers ook principiële tegenstanders. Tegen woordig zijn voorzieningen voor naak- trecreatie in Nederland heel gewoon. Er zijn ook nu nog wel mensen die er bezwaar tegen hebben maar daar houden wij rekening mee. Onze natu ristencamping ligt op besloten terrein. Niemand kan er tegen zijn zin mee worden geconfronteerd". In verband met dat laatste heeft de gemeente geen bezwaar tegen het RST-imtiatief. De Algemene Politiever ordening verbiedt naaktrecreatie slechts op openbaar terrein en op plaatsen die vanaf openbaar terrein makkelijk zijn te zien. De gemeente raad heeft destijds een uitzonderings regel vastgesteld voor de stukken strand bij paal 9 en paal 28. De RST hoopt uiteraard dat de nieu we faciliteit meer klanten zal trekken, zodat de nu matig bezochte camping „Loodsmansduin" een betere bezet ting krijgt. Extra stimulerend, zo wordt verwacht, is de onmiddelijke nabijheid van het strand van paal 9, dat volgens kenners een der fraaiste naaktstranden van Nederland is. Die combinatie is in zeker opzicht uniek. Voor zover is na te gaan is de Texel se naaktcamping de eerste aan de Nederlandse Noordzeekust, een feit waarop in de promotie zal worden gewezen. De RST geeft momenteel door middel van persberichten be kendheid aan het bestaan van de naaktcamping. Niet alleen dagbladen maar ook bladen van organisaties van naturisten worden benaaerd. De vaste gebruikers van „Loodsmans duin" zijn al op de hoogte gesteld. De naaktcamping heeft de warme in stemming van de VVV. Directeur Jaap Dekker: „Heel veel mensen heb ben er de afgelopen jaren naar ge vraagd; we zijn blij dat we nu ook hen van dienst kunnen zijn". uc;. "Hs. - v;*? .yn.-/ V v* Deze luchtfoto maakten wij gisteren van ..Loodsmansduin Het door bomen ingesloten gedeelte aan de Mokweg op de voorgrond is de natu ristencamping. die deze zomer bij wijze van proef gedurende een seizoen als zodanig zal worden geëxploiteerd. Op de achtergrond het naaktstrand van paal 9. Morgen voeren vertegenwoordigers van de gemeente een gesprek met drs. Wim van Gelder, lid van Gede puteerde Staten van Noordholland, over de overname van het Gasbedrijf Texel door de regionale Gaskop. De gemeente hoopt dat GS hun invloed willen aanwenden om te zorgen dat Texel een gelijke behandeling krijgt. Lukt dat niet, dan overweegt de ge meente een schadeclaim in te die nen tegen de BV v/h De Liefde (de eigenaar van het Gasbedrijf Texel). Zoals eerder gemeld geniet Texel na de overdracht geen prijskorting (1 cent per kubieke meter gas) en deelt niet mee in de overwinst tot het jaar 2005. De andere aangesloten ge meenten genieten deze voordelen wèl. Een en ander is volgens ge meentesecretaris Piet Zoon waar schijnlijk het gevolg van de prijs die de Gaskop voor de aandelenover- dracht aan De Liefde betaalt. De on derhandelingen hebben geen ruimte overgelaten voor voordeeltjes voor Texel, aldus de gemeente Op basis van ruwe schattingen lopen de Texel se gasafnemers hierdoor anderhalve ton per jaar mis. Weliswaar wordt de ƒ30,- vastrecht voor de Texelaars afge schaft, maar ook dan nog wordt Texel niet hetzelfde behandeld als de andere Gaskop-gemeenten. Om dit alsnog te bereiken schakelt de ge meente eerst de provincie in. GS moeten namelijk nog goedkeuring verlenen aan de aandelentransactie Volgens een artikel in de Gemeente wet hoeven GS geen handtekening te zetten als de overdracht strijdig is met het algemeen belang. De vraag is, of daarvan inderdaad sprake is. Slaagt deze opzet niet, dan zal de gemeente bekijken of het mogelijk is De Liefde aansprakelijk te stellen voor de te lijden schade. De gemeen te beroept zich op een mondelinge overeenkomst met het Culemborgse bedrijf uit de jaren 1987/'88. Af gesproken was dat bij een eventuele aandelenverkoop de gemeente Texel als eerste zou worden betrokken. De Liefde heeft echter onderhandeld met de Gaskop buiten medeweten van de gemeente De Liefde erkent de over eenkomst, maar stelt dat het formeel niet strikt noodzakelijk was eerst te onderhandelen met de gemeente Ge meentesecretaris Zoon betreurt de gang van zaken en zegt het „een on bevredigende kwestie" te vinden. Ter hoogte van Oost werd zaterdag een kano uit een groepje van tien van het Zeekanocentrum Texel over varen door een speedboot. De vaar- der kwam met de schrik vrij. Volgens getuigen leek het alsof de actie met opzet plaatsvond. Een 28-jarige Duitse badgast liep vrij dagmiddag bij paal 21 een inwendige bloeding aan een been op, toen daar een auto overheen reed. De bestuur der van de wagen reed achteruit op het strand, en zag daarbij de zonaan- bidder over het hoofd.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1