Passantenjachthaven maakte winst in '88 Ondanks te weinig bootovernachtingen: Tentoonstelling over insecten in Ecomare Franse foto's van Donald de Vrind Kaarten van Texel Hoornderweg PAGINA 2 IfcXtLSk UUUHAIVII DINSDAG 27 VERVOLG VAN PAGINA 1 rieus was bedoeld, werd onlangs weggestemd door de leden van de watersportvereniging. Van Schaik ver klaarde dat de stichting niet van plan is om een grote investering te ple gen. Eventueel kan eerst aan wal een bescheiden accommodatie worden neergezet, met mogelijkheid tot uit breiding in de toekomst. De stichting wil niet meer dan f100.000,- hiervoor uittrekken. Uitgangspunt is dat in de jachthaven in elk geval een goede en gezellige horecavoorziening moet zijn, aldus Van Schaik. Ook het college van B en W vindt dat de eerstkomende jaren een terug houdend beleid met betrekking tot nieuwe investeringen is gewenst. De noodzaak van een kantine ter vervan ging van het clubschip wordt on derstreept. B en W stellen voor te streven naar een permanente voorzie ning met een lange afschrijvingster mijn, zodat tegen dezelfde jaarlast in de behoefte kan worden voorzien. Gezond Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is het met het college eens en vindt dat de stichting er een gezonde visie op na houdt. Zij voorziet dat de winst straks hard nodig is voor in eerste instantie de kwaliteitsverbete ringen en vervolgens het onderhoud daarvan. „Zo'n commerciële onderne ming is dat dus niet." Peter Bakker (PSP) zei dat het club schip zo snel mogelijk moet plaatsmaken voor zo goed mogelijke voorzieningen. De jachthaven ligt ta melijk afgelegen, dus je moet zorgen Van 1 juli tot 1 september is in Eco mare een expositie met foto's van insecten en spinnen. De foto's zijn gemaakt door Cor Nagel en John Pootjes. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het vlin derjaar 1989. „De natuur zit vol kleine wonderen", is het motto waaronder Cor Nagel en John Pootjes een selectie uit hun mooiste kleurenfoto's van insecten en spinnen tentoonstellen. Ze hebben de dieren vastgelegd in hun natuurlij ke omgeving, zonder ze aan te raken of te storen. Hun dia's werden ge maakt in natuurgebieden in Neder land en over de grens, maar ook in hun eigen achtertuin. Dit jaar wordt met name aandacht besteed aan dagvlinders, maar in de expositie zijn ook nachtvlinders, an dere insecten en spinnen te bewon deren. Veel van deze dieren kampen met hetzelfde probleem: door het verdwijnen van kleinschalige leefge bieden worden ze met uitsterven be dreigd. Met de tentoonstelling wil men de bezoekers van Ecomare erop attent maken voorzichtig om te gaan met de natuur. In de entreehal van het Verpleeghuis Texel zijn deze zomer een aantal fo to's te bezichtigen van Donald de Vrind uit Den Burg. Een impressie van Frankrijk, ontstaan door meerde re bezoeken aan dit land. Een straat scène, een karakteristiek portret en diverse landschappen geven een voorbeeld van wat een oplettende kij ker ervaart door tijd te besteden aan het land om hem heen. Alle foto's zijn door De Vrind zelf met zorg op groot formaat afgedrukt. De exposti- tie is doorlopend geopend. buien verantwoord»^ h«>d v»n de i»Wn Op 14 juli zou ik met mijn hele fami lie naar Texel komen, maar dit kan helaas niet doorgaan. Mijn zoon heeft een ongeneeslijke ziekte gekregen en is bedlegerig. Ik heb als vader één wens. Jullie Texelaars zijn een pracht van een volk. Zeer joviaal, dat heb ik wel er varen in de vijf jaar dat ik jullie eiland bezoek. Zouden er mensen zijn die mijn zoon een beetje gelukkig maken en hem een kaartje van Texel willen sturen? Namens mijn vrouw en de andere kinderen dank ik jullie bij voorbaat. Texel betekent alles voor hem. Jozef Drinckwaard Roemer Visscherstraat 14 6416 ST Heerlen Eén der gaten in het gloednieuwe jachthaven-ta De jaarcijfers van de Stichting Pas santenjachthaven werden donder dagavond besproken tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid. In 1988 werden 9923 scheepsovernachtingen gere gistreerd, gerekend vanaf de opening half mei. Exclusief BTW en toeristen belasting bracht dit 7143.792,62 op. Dat was minder dan begroot. Niet alleen omdat het aantal overnachtin gen lager uitviel (9923 in plaats van 12.442), maar ook omdat de gemid delde scheepslengte beneden de tien meter bleef. (Het ligplaats-tarief wordt berekend aan de hand van het aantal meters en bedroeg in 1988 71,50 per meter). Het werkelijke ge middelde was 9.66 meter. Deze tegenvallende cijfers zijn voor rekening van de gemeente. Overeen gekomen is dat de stichting pas bij 12.442 scheepsovernachtingen pacht aan de gemeente moet gaan betalen, te weten 715,- per overnachting. De bovengrens is 15.000 scheepsover nachtingen: als dat aantal wordt ge haald, heeft de stichting de volledige jaarlijkse pachtsom van 738.370,- voldaan. Ondanks de tegenvallende exploitatie (en dankzij het bijspringen door de gemeente), maakte de stich ting winst: 718.800,-. Berekening Dit zette commissielid Terpstra aan het denken. Hij rekende voor dat bij een aantal scheepsovernachtingen van 12.441 (waarbij de stichting dus nog net geen pacht hoeft te betalen), de stichting een winst van liefst 7105.000,- zou maken. In zijn bereke ning betrok Terpstra een bedrag van 710.000,- dat extra in het onder- houdsfonds was gestort en de te hoog geraamde loonkosten. Het irri- id. Reparatie is noodzakelijkmaar wie betaalt? teerde Terpstra dat niet statutair is vastgelegd hoe de winst moet wor den besteed. Hij vroeg zich af of eventuele kwaliteitsverbeteringen en een horecagelegenheid ter vervanging van het clubschip als commerciële in vesteringen moeten worden be schouwd. Wethouder Klaas Barendregt vond het juist een goede zaak dat de winstontwikkeling voor de vernieuw de jachthaven gunstig verloopt. Hij herinnerde Terpstra eraan dat de ha ven gemeentelijk eigendom is. Als er wordt geïnvesteerd in kwaliteit, komt dat de gemeente dus ook ten goede. Prognose Namens de stichting gaf de gemeen telijk vertegenwoordiger Rom van Schaik toelichting. Naar aanleiding van een vraag van Gerbrand Poster (Texels Belang) zei Van Schaik dat de prognose voor dit jaar 13.500 booto vernachtingen is. In 1988 was de ha ven niet het volledige zeilseizoen bezet, zodat groei voor de hand ligt. Stijging van het aantal bootovernach tingen is bovendien te verwachten als gevolg van meer publiciteit en mond-tot-mond reclame. Tot dusver (periode 15 maart-6 juni) is vergele ken met een jaar geleden inderdaad sprake van een toenemende belang stelling: 330 schepen meer dan vorig jaar. Volgens Van Schaik vertoont het gemiddelde aantal passagiers een meer dan evenredige stijging. Clubschip weg Van Schaik vertelde dat het in de be doeling ligt het clubschip ,,'t Wrijf hout" volgend jaar af te danken. De stichting en de watersportvereniging onderzoeken hoe de vervangende ac commodatie eruit moet zien. Het sensationele ontwerp dat als 1 april grap in deze krant diende maar se- Hoewel het begrote aantal scheepsovernachtingen lang niet is gehaald, heeft de Stichting Passantenjachthaven Texel in het aanvangsjaar winst geboekt. De gemeente staat -zoals contrac tueel was vastgelegd- garant voor het verschil tussen begrote en werkelijke cijfers. Wellicht dat de gemeente zelfs nog meer moet betalen, omdat enkele gebreken in de constructie van de nieuwe haven aan het licht kwamen. Het stichtingsbestuur voelt er niets voor om voor de kosten van vervanging en herstel op te draaien, omdat zij alleen het beheer van de jachthaven tot taak heeft. Raadslid Dirk Terpstra oefende donderdag tijdens een ver gadering forse kritiek uit op de bestaande financiële constructie. De PvdA-voorman stelt dat de stichting dreigt uit te groeien tot een commerciële onderneming en vindt het afwentelen van be paalde kosten op de gemeente daarom onterecht. Dinsdag 27 juni Van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur worden door de Hervormde Zusterkring van De Cocksdorp handwerken verkocht in het gebouw naast de Hervormde kerk aan de Kik- kertstraat. Musica Texla geeft om 20.15 uur een zomeravondconcert in de R.K. kerk van De Koog. De Historische Vereniging heeft in d'Ouwe ULO een biblio theekavond en bijeenkomst van de interviewgroep; 20.15 uur. In Cinema Texel draait „Licence to kill"; 20.00 uur. Woensdag 28 juni In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een informatieochtend gehouden over de nieuwe open School-cursus; aanvang 9.30 uur. In het Muziekcentrum te Oosterend begint om 19.30 uur een voorspeeluur van orgelleer lingen van de Muziekschool. De Fotokring heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe UIO, ook toegankelijk voor be langstellende niet-leden. De Stichting Lokale Omroep Texel heeft een openbare ver gadering van het algemeen bestuur in dorpshuis d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Gesproken wordt over een ver schil van mening inzake de pro grammering van de omroep. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Donderdag 29 juni Het bestuur van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk heeft in d'Ouwe ULO een openbare bestuursvergadering: 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Clubschip ,.'t Wrijfhout" moet volgend jaar plaatsmaken. dat het haventerrein zelf aantrekkelijk is, aldus Bakker. De PSP'er wilde tevens weten of er contact is geweest met de materia- lenleveranciers en bouwer naar aan leiding van de tegenslagen waarmee men in de jachthaven te kampen kreeg. In de loop van vorig jaar knap ten zes (van de twintig) afmeerpalen bij de grote ligboxen af. Het stich tingsbestuur vindt dat deze boxen, die speciaal zijn bestemd voor de grotere (en dus zwaardere) schepen, van te lichte palen zijn voorzien. De afgeknapte palen zijn vervangen door zwaardere afmeerpalen a 71200,-. De gemeente zoekt uit wie hiervoor ver antwoordelijk is. Gaten in talud Ernstiger nog zijn de gebreken aan het talud. Aan de kant van de asfalt- centrale zijn flinke verzakkingen op getreden en ook op andere plaatsen zijn beschadigingen (van binnenuit) te constateren. Het talud is bedekt met een speciale waterdoorlatende laag asfalt. De stichting vindt dat zij hiervoor niet hoeft op te draaien, omdat zij alleen het beheer van de haven tot taak heeft en dus niet ver antwoordelijk is voor eventuele fou ten bij de aanleg. De gemeente heeft hiernaar een onderzoek laten instellen. Dezer dagen is een rapport verschenen met twee aanbevelingen. Ten eerste reparatie van de verzak kingen en ten tweede moeten op den duur maatregelen voor het ge hele talud worden getroffen. Daar hangt uiteraard een prijskaartje aan maar het is nog onduidelijk om hoe veel geld het gaat en wie dat moet betalen. jaar 7300.000,- wordt gestort. (Jij zocht wordt nog of voor het ondj houd méér zal worden gereserv» wegens het baggerwerk. Aankledir; Nadat vorig jaar een douche-ent letgebouw, een havenkantoor en wasserette zijn neergezet, hebber, jaar alweer enkele uitbreidingen plaatsgehad. De toiletaccommods is uitgebreid inclusief de mogelijk) tot het storten van chemisch tofe val. De jachthaven voldoet hierma aan door het ministerie van VROli gestelde eisen. Verder is dit jaar a noodzakelijke wens vervuld: aanlsj van electriciteit en watertappunte; op de steigers. Voorts is extra aai dacht gegeven aan de veiligheid, i dels het aanbrengen van brandblusapparaten, reddingsboei en ook een ligbad voor onderkoe- lingsgevallen. Het stichtingsbestuur heeft ookb voornemen om de haven wat mee „aan te kleden", via bestrating, be planting, zitjes, picknickplaatsem zandbak, kinderspeeltuigen. Volgens het advies van de geme» lijke afdeling financiën zijn deze» gaven in wezen startinvesteringen Betreurd wordt dat deze zaken, a als de vervanging van het clubsd niet gelijk met de aanleg van de j jachthaven zijn aangebracht. Een ander probleem was het losraken van zijsteigers. Een groot gedeelte van de bouten waarmee de steigers aan elkaar zijn bevestigd, bleken te ontbreken. Hierover is opheldering gevraagd aan de leverancier van de steigers. Dichtslibben Een mogelijke permanente kostenpost is het op diepte houden van de pas santenjachthaven. Vooral de toegang ervan dreigt snel dicht te slibben. Pei lingen toonden aan dat de diepte al daar 3.10 a 3.20 meter beneden NAP bedraagt. Bij de opening bedroeg die diepte nog 3.50 meter, zodat zich in een jaar tijd een sliblaag van 40 cen timeter heeft gevormd. Nu men bezig is de visserijhaven uit te baggeren, is daarom tevens de toegang tot de jachthaven meegenomen. De kosten bedragen tussen de drie- en vijfdui zend gulden. Het benodigde bedrag kan worden geput uit het onderhoudsfonds, waar in over de komende periode van vijf pad zal noden tot meer gebruik van de fiets en dat is goed voor ons alle maal", aldus de wethouder, die een toast uitbracht op alle gebruikers van het pad en een geschenk overhandig de aan gedeputeerde Achterstraat in de vorm van enkele ingelijste luchtfo to's van het pad. Hoge prioriteit Gedeputeerde Achterstraat vertelde dat de provincie hoge prioriteit toe kent aan fietspaden. In Noordholland wordt jaarlijks 26 kilometer aange legd en dat betekent een flinke aan slag op de financiële middelen want fietspaden kosten f350.000,- tot f400.000,- per kilometer. Het is ech ter noodzakelijk. In veel delen van de regio zijn nog nauwelijks rijwielpaden: massa's schoolkinderen moeten da gelijks nog over autowegen fietsen, met alle gevaar van dien. Achter straat noemde fietsen een „vriendelij ke vorm van vervoer" en „een der beste middelen om je te verplaat sen", onder andere omdat je door fietsen niet afhankelijk bent van het openbaar vervoer. De wettelijke rege ling voor de financiering van deze pa den verandert overigens. Thans komt het geld van de Wet Uitkering We gen, maar straks is er de Wet Sane ring Wegen. Het verschil is dat er dan geen speciaal fonds meer is voor dit doel maar dat de fietspaden uit de algemene middelen moeten wor den bekostigd. Gelukkig is er ook nog het fietspa denfonds waaruit utilitaire en recrea tieve fietspaden (mede) worden betaald. De gedeputeerde zei zeer verheugd te zijn over de ingebruikne ming van het Hoornder fietspad. „Dit is een van die momenten waarop besturen wordt beloond". Actievoerders Namens de bewoners van de Hoorn derweg riep Willem Bakker van „Spyk" („Mijn bijnaam is de sheik" de geschiedenis van het Hoornder fietspad in herinnering. Bakker had destijds met Anton Witte het initia tief genomen voor actie, waarbij het er in eerste instantie om ging om het plan om het pad aan te leggen langs de Westerweg, geschrapt te krijgen. Huis aan huis werden handtekenin gen opgehaald, raadsleden werden benaderd en al spoedig was duidelijk dat het pad langs de Hoornder weg moet komen, omdat 100% van de belanghebbenden altijd van deze rou te gebruik maakte. Als middel om het doel te bereiken werd de lobbie niet geschuwd. Onder andere politici van CDA en VVD die het eiland bezoch ten, werden geconfronteerd met de Hoornder verlangens. Ook de Jan Drijverschool weerde zich daarbij dapper, met een leuke demonstratie. De kosten van het actievoeren wer den gedragen door de Hoornder on dernemersvereniging en Teso. Volgens Bakker was de moraal van het verhaal dat je nooit moet schro men de politiek in te schakelen als je iets wilt bereiken. „Gebruik de politie ke kanalen op de juiste wijze, het hindert niet van welke partij. Je ziet: het helpt". Zaaien en oogsten Voorzitter Jaap Lap van de Hoornder dorpscommissie vergeleek het tot stand brengen van het fietspad met akkerbouw: er is na de nodige voor bewerking gezaaid en geoogst en nu ligt er een mooi produkt in de etala ge. Dank bracht Lap aan de grondei genaars die bereid waren de voor het pad benodigde grond langs de Hoorn derweg onder billijke kondities over te dragen. Lap toonde zich tevreden over de wijze waarop de Hoornders hebben overlegd en samengewerkt met de overheid („Net als bij het bestemmingsplan voor het be schermd dorpsgezicht") en twijfelde er niet aan dat van het fietspad steeds meer gebruik zal worden ge maakt, ook door de toeristen. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om ook nog even te wijzen opé noodzaak dat langs de strandwtj naar paal 9 een fietspad wordt» gelegd... Als geschenk voor help vinciebestuur bood hij een ingeijs tekening van Nel Koorn-Kikkert voorstellende een gezicht op Der Hoorn met tuinwallen. „Om op Ie hangen tussen uw werkkamer er van Van Gelder". Ook overhand? hij een „Hoornder hart". Een om grijker geschenk had Lap voorde meente Texel. Hij liet achterin dei een aantal rustiek uitgevoerde I» „paddestoelen" onthullen, bedoel als zitplaatsen langs de nieuwe fi route en voorzien van een bord „Aangeboden door de Hoorndei) volking ter gelegenheid van de op ning van het fietspad Den Hoorn! Burg". Schilling was onder de indruk ven gebaar: „We waarderen het entre Geluk en dankbaarheid stralen te vanaf". Tekening) De prijswinnaars van de door de dorpscommissie van Den Hoorn) geschreven tekenwedstrijd zijn jolein Bakker, Mariska Ellen, Sjoel Groeskamp, Rosalie Bakker, Onns Terpstra en Lisanne de Leeuw. Or ry bestond uit twee personen die nauw bij de totstandkoming van) fietspad waren betrokken: Jan F" rici, technisch tekenaar bij de ge meente, en Willem van Tatenhoi', aannemer. Laatstgenoemde had de prijswinnaars tevens een ijsk' petto. Achterstraat, geholpen door collega Tielrooij. knipt het lint door.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2