Gladiatoren" LBO namen liploma in ontvangst 3 4T& Ik zet mezelf niet buitenspel LEEUH usrondje werd een slaagde toertocht Geslaagd mtjUSm Weg naar de oneindigheid" voor Gollards Raadsleden boos over stunts met marinehelikopter Verleende bouwvergunningen Wat ik doe met mijn epilepsie? Epilepsie en Sport? Zet jezelf niet buitenspel Steun de collecte iSDAG 27 JUNI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 muziek van het Boerenkapel van het Koninklijk Texels Fanfare cheerden vrijdagavond de 113 geslaagde jongens en meisjes het Lager Beroeps Onderwijs Texel de Burgemeester de iing-hal binnen om hun einddiploma in ontvangst te nemen. gemeester Ton Schipper zei later in zijn toespraak dat hij het prachtige start van de avond vond. „Het was net de intocht gladiatoren". Is gewoonlijk was van alles be- t,| geknutseld en georganiseerd de |aarlijkse uitreikingsavond tot leuk feest te maken voor de leer- m, hun minstens even trotse jisen andere genodigden. (dvolle toespraken konden daarbij achterwege blijven. Burge ster Schipper feliciteerde de LBO- raet het behalen van het begeer- lapiertje. Hij veronderstelde dat ïoor hen niet makkelijk zou zijn afscheid te moeten nemen van •erkrachten die hen hebben ge- tot de eindstreep... Een speciaal <d van lof had hij voor zowel het aroijsgevende als het andere per- >el van de school. „Vooral tegen- idig wordt van hen veel d. Als gemeenschap van I hopen we nog lang van uw in demogen profiteren". Op één na... rzitter J.A. Engelvaart van het ■schoolbestuur sloot zich daarbij i deelde mee dat uiteindelijk 112 van de 114 kandidaten wa- geslaagd, maar 113. Het is erg j voor die ene gezakte, maar dat niet weg dat het een resultaat nU tegen te zeggen. Engelvaart vierde eraan dat de Texelse tech- he school dit jaar 25 jaar at; het jubileum zal niet onge il voorbij gaan. Minder leuk is men onlangs de aan de school onden landbouwopleiding heeft ïn opheffen wegens gebrek aan rgen. Ook de lascursus is defini ng. Engelvaart liet doorscheme ren dat er nog meer bedreigingen zijn voor het LBO maar zei dat eensge zindheid van alle betrokkenen het vervolgonderwijs op Texel kan helpen redden. Bezorgd Voorzitter Jaap Kreeft van de ouder vereniging uitte nog duidelijker zijn bezorgdheid over de toekomst van het beroepsonderwijs in het alge meen en dat van Texel in het bijzon der. Volgens hem zou de overheid het beroepsonderwijs veel meer moe ten promoten. Het dreigt nu tussen wal en schip te raken, hoewel het bedrijfsleven zit te springen om ge schoolde jonge mensen. De voorzitter van de VNO heeft zelfs geopperd dat het bedrijfsleven zelf technische scholen moet stichten om in de nood te voorzien. Wat Texel betreft zei Kreeft te hopen dat de huidige schei ding tussen RSG en LBO vóór 1992 is verdwenen. Prestatie Dat zóveel leerlingen zijn geslaagd, zou bij buitenstaanders de gedachte kunnen oproepen dat het behalen van een LBO-diploma erg makkelijk is. Het was directeur K.J. van der Weide die er met klem op wees dat dit een betreurenswaardig mis verstand is: er zijn alleen maar zoveel diploma's behaald omdat er door zo- velen keihard voor gewerkt is. „Om die reden is het LBO-diploma een waardevol papier en je kunt dan ook trots zijn op je prestatie". Van der Weide kondigde aan dat in septem ber de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond naar Texel komt en bij die gelegen heid zal zeggen dat het bedrijfsleven méér mensen nodig heeft met een LBO-diploma. Een ander nieuwtje was dat staatssecretaris Ginjaar- Maas opnieuw extra lesuren voor Texel beschikbaar heeft gesteld om de kwaliteit van het Texelse LBO- onderwijs nog beter te maken Het LBO-diploma is welliswaar zeer waar devol, maar voor geen der geslaag den mag het reden zijn om verder niets meer te leren. Er zal moeten worden verder gewerkt want de maatschappij vraagt steeds meer op het gebied van vakkennis en tech niek. „Ga door!". Voor de vrouwelijke geslaagden had hij een speciale boodschap: „Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid". Waarmee werd bedoeld dat meisjes zelf voor hun toekomst dienen te zorgen en met moeten wachten op een le venspartner die die zorg overneemt. Muziek De avond stond verder in het teken van ontspanning. Muziekleraar Jaap Dros zong met brugklasleerlingen en derde klassers leuke liedjes waaron der het succesnummer „Mijn ouwe school", verder werden door leerlin gen en leerkrachten korte stukjes op gevoerd, waaronder een „striptease" door twee jongens, een sketch van twee nonnen die veranderen in buik danseressen, adembenemend ballet door twee net iets te stoere leer krachten en stukjes waarin toespelin gen werden gemaakt op leerlingen en waarvoor je een beetje insider moest zijn om de point te doorgronden. De geslaagde leerlingen kregen weer allemaal persoonlijk hun diploma uit gereikt. Op het podium namen zij bo vendien een omslag voor het waardevolle papier in ontvangst, een afscheidsboek met herinneringen (waaronder uit 1985 daterende pas foto's van alle leerlingen) en een bloemetje. 2" de culturele bijdragen aan de avond: zingen met Jaap Dros. Tuusrondje'is het traditionele m<fj® om Texel voor de mede- "s aan de officiële Ronde om foor het eerst was het dit jaar wedstrijd, maar een toertocht. 'f <fa uitstekende weersom- «ijheden werd het een geslaagd "ment. ^nd met het tij ging het „Tuus- taterdag om 12.30 uur van Paal 33. De grotere boten ■!ri drie kwartier later. Omdat in Weden de wedstrijd een fana- wat grimmig karakter kreeg, keer besloten er een toer- *jjn te maken. Ondanks dat de- bij de start nog twee flinke 'ogen voor. Hans Boks ramde 'i Stampede het roer van Joes °ke van der Wal, die daar- "j enkele luttele meters te heb ben alweer de kant op toeken. Ook vond een aan- Jats tussen Van der Sluis en Hoewel de klap tot op het "oorbaar was, viel de schade Pootje gehaakt x.?.Start 9'n9 Hans Zuidema [f'idle 16 om, nadat zijn F«tkei oboot waat Mabel uit de trape- on daarbij haar stuurman 'akte. De boot kon echter Worden opgericht. "1 de Kok en Martien Boon verliep het Tuusrondje niet zonder problemen. Nauwelijks uit het zicht van de haven sloeg de stuurman om onverklarbare redenen overboord, hoewel hij later beweerde er door zijn fokkemaat, die de macht kennelijk over wilde nemen, te zijn afge duwd.... De onfortuinlijke Boon werd door een collega-zeiler weer aan boord geholpen, maar ter hoogte van 't Horntje sloeg de pech weer toe. De pas knal-rose geschilderde G-cat van het duo voelde zich kennelijk ver want met de rose onderzeeër uit de televisieserie „Operation Petticoat", want de voorstag brak spontaan en de mast ging overboord. Gelukkig was één van de drie volgboten in de buurt om assistentie te verlenen en werd de catamaran later per trailer opgehaald. Snel De stevige wind (kracht 5) zorgde er voor dat de catamarans in hoog tem po over het water vlogen. Omdat er veel moest worden afgekruisd was het toch al 17.00 uur toen de eerste boten weer bij paal 33 aankwamen. Martin en Arie Maat hadden er met hun Coolcat stevig de vaart in en la gen vrijwel de gehele tocht op kop. Al was het dan geen wedstrijd, het werd bij het eindpunt toch nog even spannend toen vader en zoon Maat op het nippertje werden ingehaald door de later gestarte Arie Langeveld en André Borkus in een Tornado. Ongerustheid In het zicht van de thuishaven gingen Wilma en Gerard van Uunen on dersteboven. Ze hadden hun catama ran snel weer overeind en waren ondanks het omslaan vóór Kees Bak ker en Margo Noom op het strand, wat hen zeer verheugde, want dat was tijdens de Ronde om Texel twee weken geleden niet gelukt. Nog even ontstond ongerustheid bij de organisatie, toen Jenneke Jonk man, die in haar eentje voer, al enige tijd niet meer was gezien. De vuurto ren werd gewaarschuwd en een volg boot ondernam een speurtocht. Paniek voor niets bleek later, want Jenneke volbracht de ronde zonder problemen. Inge Keyser uit Den Burg slaagde aan de Sociale Academie „Sicsa" te Am sterdam voor het examen maatschap pelijk werk. Petra Keyser uit Den Burg slaagde aan het KMBO te Den Helder voor het examen constructie bankwerker. Theo de Porto slaagde aan de Wenc kebach MTS te Beverwijk voor het examen bouwkunde. Aan de MTS afdeling werktuigbouw te Den Helder slaagde Ewout Riteco voor het diploma petroleum en gas. - i. Mirjam Bakker en haar ..brugbeeld" De vijver voor verzorgingstehuis Gol lards is sinds gisteren voorzien van een brug. Om precies te zijn: een brugbeeld. Zó noemt kunstenaar Mirjam Bakker haar opvallende ont werp, waarmee zij vorig jaar de door de stichting Samen Eén/Gollards en de gemeente Texel uitgeschreven prijsvraag won. Al op de eerste dag bleek dat het abstracte object met bij ieder in de smaak valt. „Komt er nog wat bij?", ,/t Is alleen maar gevaarlijk voor spe lende kinderen" en „Van mij hoeft het niet" waren enkele onthutsende kritieken. De meest gestelde vraag was uiteraard: „Wat stelt het voor?" en deze vraag legden we dan ook voor aan de ontwerpster. Mirjam Bakker: „Mensen hebben altijd heel sterk de behoefte om er iets in te willen zien. Vind ik prima, ieder kan zijn eigen invulling geven en het mooi „Complete idioterie. Gekken werk. Ik ben razend kwaad." In niet mis te verstane bewoordin gen haalde raadslid Peter Bak ker (PSP) fel uit naar het optreden van een marineheli kopter tijdens de ope ningsplechtigheid van het fietspad Den Burg-Den Hoorn. Onaangekondigd voerde het toestel enkele stunts uit, juist op het moment dat de kinde ren van Den Hoorn het „fietspad-lied" zongen. Het lied werd compleet overstemd. In de vergadering van een raad- commissie, enkele uren later, eiste Bakker opheldering. „Ik wil uitgezocht zien wie hier voor verantwoordelijk is. Je moet er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd als dat ding naar beneden was gestort bo venop die klas schoolkinderen. Sommigen zullen wel zeggen: daar heb je die pacifist weer. Maar iedereen heeft kunnen zien dat dit onverantwoord was." Bakker kreeg inderdaad bijval, van Terpstra (PvdA) en Eelman-van der Kooi (VVD). Wethouder Barendregt zei dat de burgemeester zich ook had geïrriteerd en dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken. Inmiddels is duide lijk dat de stunt een goed be doeld spontaan initiatief was, dat achteraf gezien compleet verkeerd uitpakte. Zie het arti kel over de opening elders in deze krant. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en/of in stanties bouwvergunning verleend: J. F. van Asselt, Pontweg 216, De Koog voor het plaatsen van een toi letvoorziening, Pontweg 217 te De Koog: A. Keizer, Buytengors 47, Den Burg voor het plaatsen van een schuurtje; Hemtex (Hotel Kogerend), Kogerstraat 94, Den Burg voor het plaatsen van en garage; Tessel Air b.v. Postweg 112, De Cocksdorp voor het uitbreiden van een paracentrum. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. of lelijk vinden. De opdracht was iets te maken in de nabijheid van de vij ver. Dit object is gesitueerd op de grens. Enerzijds op de grens van land en water, je ziet als het ware een schip dat met de voorsteven uit het land rijst, het drukt een beweging uit. Anderzijds is er sprake van een soort brug." De brug is een uitbeelding van het le ven, en wel in het bijzonder het leven van de mensen in de Gollards, men sen die al een lang leven achter de rug hebben. De 25-jarige oud-Texelse: „De brug bestaat uit een concreet, beloopbaar gedeelte en uit een abstract, glijbaan-achtig gedeelte. De bewoners van de Gollards hebben een lange concrete weg afgelegd en hebben nu veel tijd om die abstracte weg (hun herinneringen) opnieuw te beleven." „De brug neigt naar oneindigheid", zegt Mirjam, wijzend op het over het water stekende uiteinde. De stalen „leuning" maakt op dat punt een kromming en verdwijnt in de aarde, aldus één logisch geheel vormend. De kleur van het staal sluit eveneens aan bij de omgeving: terracotta, een natuurlijke kleur die je terugvindt in daken, deuren en aarde. De rest van het object daarentegen is bijzonder opvallend door het felwitte „gramto" steen (vroeger bekend van aanrecht- bladen). Het middenstuk is gepolijst roestvrijstalen plaat met „spiegelfi- msh". Opgepoetst schittert dit mid denstuk de voorbijganger tegemoet. Het object is zó aangebracht dat de onderzijde op het, waterpeil in de winter ligt. De brug komt dan als het ware uit het water omhoog. Dat ef fect gaat nu verloren door de droogte en hoge temperaturen. Grote kraan De stalen vormen zijn op maat ver vaardigd door het dokbedrijf van Hans Boom, die tevens hielp bij het plaatsen van het beeld. Dat gebeurde maandagochtend met een grote kraan. De granito-uitvoermg is van terrazzowerker Zuliani uit Den Haag. Mirjam Bakker heeft het idee bedacht en tot in detail uitgewerkt. „Het lijkt eenvoudig, maar zoiets bedenk je heus niet in een middag hoor", zegt ze. De afkeurende kritiek trekt ze zich aan. „Maar", zegt Mirjam, „ik laat mezelf niet winnen. Dit is mijn inzen ding, ik sta hier achter en de jury heeft besloten dat het goed genoeg is. Toen ik uitgekozen was, heb ik in de Gollards een lezing gehouden voor de bewoners. De meningen liepen toen uiteen. Ach, de mensen met de meeste praatjes hoor je het eerst. Misschien zouden ze er anders over denken als het object een functie heeft, bijvoorbeeld tevens als fontein fungeert. Maar moeten de dingen perse een functie hebben? In de Westerse wereld vindt men van wél. Daarnaast zijn er culturen waarbij het met-functionele, het idee, is verweven in het leven. In dit brugbeeld vind je dat terug." De plechtige „onthulling" van het kunstobject vindt plaats op woens dag 5 juli om 14.00 uur. Epilepsie en sport kan dat? Het is zelfs verstandig! Zo'n 1 op de 150 Nederlanders heeft epilepsie Velen van hen doen bewust aan sport. Een nog veel groter aantal zou aan sport kunnen doen Juist voor hen is een goede conditie erg belangrijk. Toch doet "men" vaak moeilijk: familie, (sport) artsen, verenigingen, fysiotherapeuten. Laat onbegrip geen rol spelen 26 juni tot 2 juli Zo'n 90.000 Nederlanders hebben epilepsie. Nog veel meer hebben er dagelijks direct mee te maken Uw begrip en steun is onmisbaar NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Postbus 9587, 3506 GN Utrecht.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5