-J f ■hfcttM '.positie van zijdecollages /er Veranderd landschap" Topartiesten oppepper voor braderie De Koog mm idsvergadering Zomeravondconcert in kerkje Den Hoorn Zeilwedstrijden in De Cocksdorp PSP en EVP blijven zelfstandig Geslaagden RSG Tasiel sluit seizoen Duivensport Wethouder Zegers: „Kunst net als een mooie vrouw" Geslaagden voor karate-examen Groen zwart op hoogste punt „Excelsior" besluit seizoen )AG 7 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 J lid Landschap, het thema van Ludie Bakker's expositie is duidelijk herkenbaar in haar werk. nderd landschap" is het thema en expositie van zijdecollages oud-Texelse kunstenares Lu- akker. Maandag wordt de ten- telling, die wordt gehouden in llauwe Rafel" in de War- straat en restaurant „Het Klei- rschil" in de Gravenstraat, md. Bakker (30), dochter van oud- biologieleraar A.C. Bakker, in Amsterdam. Zij heeft daar kunstopleidingen gevolgd en is 1984 werkzaam als beeldend enaar en docente aan creativi- jntra. Bakker maakte lange tijd aqua- Bij toeval kwam ze in contact ijdeschilderen en verdiepte zich Ik wilde me met verschillende «ken en materialen bezig hou- liddelen om bijvoorbeeld vlak- 3n elkaar te scheiden, waren in ijk en Duitsland al jaren be- maar zijn hier nog niet zo lang handel", vertelt de kunstenares. Favoriet mbineerde zijde met grovere ■alen als canvas, katoen en ve- iier, dat ze zelf uit ruwe zijde Dit wordt beschilderd, favoriete onderwerp is het -hap, hoewel ze ook zeilboten andhuisjes tot onderwerp heeft nen. „Maar dat dan wel in rela- meenteraad vergadert dinsdag 19.30 uur in het raadhuis. De enmg. ststelling volgorde stemming, ststelling besluitenlijst raadsver- ing de dato 13 juni 1989. Ingekomen stukken, b. Medede el Beantwoording raads- L grotingswijziging 1989 (diverse les). 'andering geldlening voor de luchtvaartterrein Texel, rvanging reinigingsauto. tstelling bestemmingsplan schild-bedrijventerrein, constructie kruispunt De Waal. wtenschilderwerk voormalige woning. plaatsen fietsenstalling open- aasisschool te Oudeschild. Sfstel 4 kozijnen/ramen School 'e bijbel te Oosterend. fmeuwing bedrijfstelefoon- h Ervallen. citatiecommissie nieuwe stijl, "achtspositionele erkenning alter- samenlevingsvormen. ankoop ten behoeve van en Juttersmuseum. ^wasseneducatie. v^steringssubsidies 1989. ^'beveiliging scheidingswanden bal Ons Genoegen. ^stering kantine sporthal Ons e9en. ^rbereidingsbesluiten ten be- ,van het bouwplan van: a. de veeman aan de Californiëweg te ^°°9. b. de heer Smit aan Zuid- te Den Burg, c. de heer P. Ru- |3an de Bernhardlaan te Den de heer H Hooyschuur aan °an hodshonstraat te De Cocks- stichting Samen Eén Gollards Hollewal te Den burg; f. N.V. 'a,|e Maatschappij De Krim aan ^slootweg te De Cocksdorp. wijziging bestemmingsplan ybied (kamperen bij de boer). na9ezonden). 'ondi 'vraag. tie tot de horizon. Ik probeer iets aan een omgeving toe te voegen of iets dat eruit springt te accentueren. Van daar het thema „veranderd land schap". Mensen moeten er meer in zien dan alleen een mooi plaatje. Ik ben nog steeds op zoek naar het ideale landschap". Ludie Bakker maakt veel schetsen van landschappen, die ze thuis uit werkt. Behalve de fraaie combinatie van materialen valt haar werk op door de zachte tinten met hier en daar wat fellere accenten. De stiksels en verdikkingen maken haar collages tot intrigerende werkstukken, waarop men niet gauw raakt uitgekeken. Button De opening van de expositie kan ze niet zelf meemaken omdat ze net een kindje heeft gekregen. Om de In de Ned. Herv. Kerk van Den Hoorn wordt dinsdag een zomeravond-concert gegeven door Theo Visser (orgel), Jaap v.d. Drift (gamba) en Frans Visser (clavecym- bel). Het concert, georganiseerd door de raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken, is gratis toe gankelijk en begint om 20.15 uur. Het programma: 1 Orgel Diferencias sobre la Galliarda Milane se (Antonio de Cabezón) 2 Gamba en clavecymbel „O Felici Occhi Miei" (Diego Ortiz) 3 Clavecymbel „Air de Lampns" 4 var. (Sa muel Scheidt) 4 Orgel Toccota super „In te Domme Spera- vi" (Samuel Scheidt). 5. Clavecymbel a. Praeambulum in d (Heinrich Scheidemann), b. Toccata in g (5e toon) (Jan Pzn. Sweelinck). 6 Orgel Canzon in F (Heinrich Scheidemann) 7 Gamba en clavecymbel Sonata in D (Die trich Buxtehude). 8 Orgel „Vater unser im Himmelreich" (ver sus 1 en 2) (Dietrich Buxtehude). 9 Gamba en clavecymbel Sonate in e Cantabile-Allegro-Recitativo Arioso-Vivace (G. Ph. Telemann). 10. Orgel Fantasia en Fuga in a (BWV 904) (J. S. Bach) Theo Visser is o.m. organist van de Thomaskerk te Zeist. Hij studeerde aan het Utrechts Conservatorium, hoofdvak orgel. Vorig jaar heeft hij bij het examen „uitvoerend musicus" een tien met onderscheiding gehaald. Hij heeft een Rijkstoelage gekregen om in Spanje lessen te nemen en zich op de Spaanse orgels te oriënte ren. Bij die gelegenheid werd hij uit genodigd om in Spanje enkele concerten te geven. Jaap v.d. Drift is in het dagelijks le ven oogarts. Al jaren is hij verknocht aan de gamba. Hij speelt regelmatig mee met uitvoeringen van Bach- en Monteverdi composities. Frans Visser is organist en koordiri gent. Hij houdt zich bezig met het or ganiseren en geven van kerkconcerten. Het liefst vervult hij de rol van continuospeler op kistorgel of op clavecymbel. De Cocksdorper kustzeilvereniging CKZ houdt zondag haar tweede club wedstrijd bij Paal 33. Deze keer zul len Olympische driehoeksbanen worden gezeild. Het streven is om drie manches te varen. De wedstrijd telt mee voor het clubkampioenschap 1989. Leden kunnen zich vanaf 9.00 uur inschrijven in het clubhuis. De briefing vindt plaats om 10.00 uur. opening luister bij te zetten wordt tussen de Blauwe Rafel en het Kleine Verschil soort een paadje gemaakt van gekleurde reepjes stof tussen de straatstenen. Dit markeert de route tussen beide expositieruimten. Alle bezoekers van de expositie krijgen een button met een stukje, door Lu die Bakker beschilderde, zijde. De tentoonstelling duurt tot 30 sep tember. Door het bericht over de plannen van de PSP Texel om in samenwerking met de plaatselijke EVP-afdeling aan de gemeenteraadsverkiezingen mee te doen als „Groen links Texel", schijnt de indruk te zijn gewekt dat beide groeperingen gaan fuseren. Dat is niet het geval. Genoemde partijen werken samen maar blijven zelfstan dig. Ook aan de kamerverkiezing van 6 september a.s. zal de PSP in Groen Links-verband meedoen. De Texelse afdeling is begonnen aan de voorbe reiding van de kampagne en zoekt daarvoor samenwerking met leden van PPR, CPN, EVP en sympathise- - rende onafhankelijken. Die kunnen kontakt opnemen door te bellen met secretaris Rinus Manuels (13988) of voorzitter Theo van den Berg (13513). Na herexamens zijn aan de RSG als nog geslaagd: Atheneum: Lonneke Driehuis. HAVO: Sandra Bakker: Randy Piersma. MA VO: Miriam Bruin; Imme Dros; Berry Grootjen; Greetje Kuipers; Jacqueline van der Ploeg; Maurice Riemens; Menno Schuijl; Susanne Stam; John van der Zwaag. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het schoolgebouw zijn de diploma's uitgereikt. De Koger braderie had duidelijk een oppepper nodig. Dit seizoen probeert de organisatie dat te bewerkstelligen met optredens van bekende ar tiesten. Albert West opent de rij aanstaande dinsdag. Inmiddels is de eerste braderie al achter de rug. Dinsdag werd meteen duidelijk dat onder de Koger onderne mers/De Koog Promotion-leden de animo om van de braderie iets leuks te maken is toegenomen. Dat was te merken aan het aantal kraampjes. Normaalgesproken telt een top- braderie, dus middenin het seizoen, veertig standhouders. Dinsdag, bij de eerste de beste gelegenheid, werd de score van veertig kraampjes reeds bereikt. Aanstaande dinsdag ver wacht de organisatie er zelfs vijftig, waarmee de braderie zo ongeveer „uitverkocht" zal zijn. Marktmeester Klaas Pijper heeft in belangrijke mate tot deze record-deelname bijgedra gen. Het enthousiasme is ook te dan ken aan het vernieuwde en ambitieuze programma. „De onderne mers zien het programma als een kwaliteitsverbetering en willen daar aan graag meewerken", aldus woord voerders van De Koog Promotion. Dat de contributie voor deelname aan de braderie omhoog moest om het programma te kunnen betalen, was daardoor niet echt een pro bleem. Appie Flappie De artiesten zullen optreden op een podiumwagen op het dorpsplein. Daar zijn ook de andere publiekstrek kers gepland, zoals de attracties die speciaal voor de kinderen naar De Koog komen: „Appie Flappie" (be kend van de televisie) en de „Willy Jongerencentrum Tasiel sluit dit weekende de deuren met een tweetal activiteiten. Vrijdag wordt op veler verzoek de Acid-house-party her haald, tevens de laatste keer. Weder om zullen Bart Barnard, Lois van Domselaar en Viktor Rietveld een avond verzorgen met snelle muziek, flitsende lichten en misschien rook. Aanvang 21.00 uur en de toegang is gratis. Zaterdag spelen de volgen de bands: Pivo en Negative Youth (uit Den Helder). Beide bands spelen vrij hard en snel, de muziek ligt tegen punkmuziek aan. Voor de liefhebber is de toegang gratis en Pivo begint om ca. 22.00 uur. White Kindershow". De clowns Ap pie Flappie geven telkens twee voorstellingen: van 15.00 tot 15.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Zij zijn present op de aankomende bra derie en verder op 1, 8 en 22 augus tus. Willy White was afgelopen dinsdag al te bewonderen en komt voorts op 18 en 25 juli en 15 augus tus. Verder rijdt het treintje van Brui ning voortdurend rond het centrum in de namiddag en -avond. Opstapplaat sen: Nikadel, Badweg en Brink. Aan staande dinsdag is de muzikale begeleiding van de Texelse dixieland- band „The Monkeys Revival", die om de week wordt afgelost door de Nioz-band. Op de dinsdagmiddag bestaat tevens de gelegenheid om aan een kerkentocht deel te nemen, met De Schuilhut naast de NH kerk van De Koog als begin- en eindpunt. Artiesten Albert West treedt in de namiddag op; het tijdstip is niet precies bekend dus wie de populaire zanger wil zien moet het zekere voor het onzekere nemen en niet te laat richting De Koog gaan. Een week later, op 18 ju li, komt een zanger die zich momen teel heleméél in een grote populariteit mag verheugen: René Froger. Op 25 juli is het duo Grant Forsyth aan de beurt, gevolgd door David Ray op 1 augustus, Glenda Peeters op 8 augustus. May wood op 15 augustus en Lobo the Pearls op 22 augus tus. „Moet kunst altijd mooi zijn?" Deze vraag stelde wethouder Piet Zegers bij de onthulling van het kunstwerk dat de ge meente aan verzorgingstehuis Gollards heeft cadeau gedaan. Het door de op Texel geboren kunstenaar Mirjam Bakker ont worpen brugbeeldriep zoals wij eerder meldden gemengde reacties op. Zegers vergeleek kunst met een mooi aangekle de vrouw: „Er moet graag iets te raden over blijven, de fanta sie moet worden geprikkeld." Volgens de wethouder hoeft er ook geen duidelijk herkenbaar beeld te staan: „Een foto die niet goed gelijkt, kan toch best heel mooi zijn." Zegers schetste de langdurige proce dure die aan de totstandkoming van het kunstwerk was vooraf gegaan. Bij de opening van de nieuwe Gollards in 1987 was het kunstwerk reeds beloofd. Het beeld kostte de gemeente f10.000,-, terwijl de provincie in totaal f5750,- bijdroeg. Het ontwerp van Mirjam Bakker werd uitverkopen uit zeven in zendingen op advies van de commissie Kunst en Cultuur, de bewonerscommissie en de directie van de Gollards. Vanwege het slechte weer van zater dag werden de vluchten naar zondag verschoven. Met de jonge duiven werd gevlogen vanaf Kapellen (Bel gië), op een afstand van 190 km. Gelost werd om 10.00 uur bij een harde tegenwind (noord-west). Her man Groeneveld kon de eerste bin nenlaten om 13.41,50 uur. De duif had een snelheid gemaakt van 861,68 m/min. Uitslag: Herman Groeneveld. 1, 2. 6, 24, Meyert de Waard 3. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Ar.e Ellen 4. 5. 13. 15. 16. 17. 18. 21. 25. 27. Walter Bremer 14. 19; Sjoerd Feenstra. 20. 22. 23, 26. De oude duiven zouden oorspronke lijk worden gelost in Roye (Frankrijk) op 400 km, maar werden een stukje teruggebracht naar Perronne en gingen uiteindelijk om 13.00 uur los. Door de zware vlucht vielen heel wat duiven buiten het concours, om dat ze te laat waren. Meyert de Waard won dit concours en klokte om 19.54,29 uur de eerste duif met een snelheid van 918,34 m/min. Uitslag: Meyert de Waard: 1. 2, 3; Sjoerd Feenstra: 4 Vrijdag werden weer karate-examens gehouden. Er werd veel gevraagd van de kandidaten op het gebied van vechttechniek, Japanse benamingen en conditie. Het is bij een karate-examen gebrui kelijk dat de kandidaat niet alleen in de gradatie vecht, waarvoor hij op komt, maar ook in alle voorgaande. Iemand die dus voor de achtste gra datie opkomt, doet acht examens achter elkaar, wat lichamelijk zeer in spannend is. De geslaagden zijn: Peter Boon (9e kyn); Rogier Rood (7e kyn); Wilma Timmer (7e kyn); Bob Nieuwenhuis (4e kyn). Uiting, Zó hoog wordt het gemeentehuis straks. Dinsdag werd het bereiken van het hoogste punt ge vierd en kon de Texelse vlag in top Inzet: burgemeester Schipper schudt aannemer Draisma de hand Van links naar rechts kijken wethouder Klaas Barendregt en de ambtenaren Maarten Smit. Willem van Duin en Jan FredericI toe. De Texelse vlag wapperde dinsdag fier op de top van het „penthouse", oftewel de nieuwe verdieping op het gemeentehuis. Het hoogste punt was bereikt en dat was aanleiding tot het traditionele pannebier Aannemer Draisma kon de verzamel de genodigden vol trots melden dat zijn bouwploeg vóór ligt op schema. Nadat politiek de kogel door de kerk was duurde het enige tijd voordat daadwerkelijk met de uitvoering werd gestart. Vanaf dat moment zit het tempo er goed in en zal de nieuwe verdieping nog vóór de bouwvak (over twee weken) rondom dicht zijn. Het geheim van deze voortvarende bouw? Aannemer Draisma: „Mijn motto is: in korte tijd met zo weinig mogelijk mensen het werk realiseren. Zeer belangrijk is de voorbereiding. Veel constructie-onderdelen zetten we al in elkaar in de werkplaats in onze thuisbasis Makkum. Weliswaar leidt dat tot hogere transportkosten, maar deze werkwijze is voordeliger dan het in elkaar zetten van de on derdelen op de bouwplaats. Mede hierom staan om het gebouw geen steigers. Die grote stukken hijsen we met een kraan naar boven. Zo'n kraan is ook niet goedkoop, maar scheelt een hoop tijd en is als je al les tegen elkaar wegstreept niet kost baar." Dankzij deze gedetailleerde voorbereiding zijn niet meer dan vier werknemers van Draisma op het dak van het Texelse gemeentehuis bezig. Stuk voor stuk goede vaklui, dat wél. De uitvoerder is geen onbekende op het eiland: hij zwaaide ook al de scepter over de aanleg van zwempa radijs Calluna. Voor het overige maakt Draisma zoveel mogelijk ge bruik van Texelse bedrijven; lokale echte vaklieden staan bij hem hoog in het vaandel. Schilder, electricien, loodgieter, kraanbedrijf en de leveran cier van bouwmaterialen komen allen van Texel. Dinsdagmiddag bij het „pannenbier" gaf ontwerper R van der Post van het architectenbureau 'Vink Van der Kuilen (WK) een toelichting op de materialen en kleu ren die in de nieuwe verdieping wor den verwerkt. Aan de buitenzijde zullen vooral de rode dakdelen de aandacht trekken en het aangezicht van het gemeentehuis danig doen opfleuren. Binnen is gekozen voor een rustige grijs/witte kleurencombi natie De aankleding zal dusdanig zijn, dat in het gebouw geen bruuske overgang ontstaat van de bestaande werklagen naar de bovenste etage. Van der Post kan niet altijd zélf een kijkje nemen op het werk; deze taak wordt waargenomen door Jan Joosten van architectenbureau Alke- ma uit De Koog. Hij kwam tot op he den voor slechts één tegenvaller te staan. Op een gegeven moment trad in het gebouw lekkage op omdat men bewust het dak op enkele plaat sen had opengelegd en niet afgedekt. Het regenwater werd vervolgens op zeer provisorische wijze tegengehou den. Burgemeester Schipper had een attentie voor de aannemer en zijn medewerkers in de vorm van Texelse boerenkaasjes. Schipper constateerde dat de grondige voorbereidingen vruchten afwerpen gezien de snel heid van de bouw. Hij toonde zich vooral blij dat het werk in het ge meentehuis er niet wezenlijk door wordt verstoord. „Al duurt het vol gens sommigen altijd te lang." Als afsluiting van het seizoen ver zorgt muziekvereniging „Excelsior" maandagavond a.s. een openlucht concert bij de bejaardenwoningen te Oosterend, aanvang 20.00 uur. Bij minder goed weer zal de bijna een uur durende uitvoering echter worden gehouden in de Hervormde kerk.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5