Ik bouw liever niet, an slecht..." r Hans Wendrich, directeur woningbouwvereniging: IdAG leen schotelantenne Bestuurswisselingen Dit jaar nog bouw van 48 woningen Toch subsidie voor ontwikkelingswerk 7 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 7 pe Woningbouwvereniging Texel heeft op het moment 920 wningen. Deze zijn allemaal verhuurd. Maandagavond werd vergaderd in De Lindeboom over de nieuwbouw van wonin- aan het Schilderend, de bestuurssamenstelling en de 0tekening. tear hoe ziet de toekomst eruit voor huurders en woning- MwcorporatiesWat doet het ministerie met de subsidie o is er nog wel geld voor nieuwbouwDirecteur Hans Vendrich geeft zijn visie. ltssecretaris Heerema bezuinigt het mom van verzelfstandiging woningbouwcorporaties en af- ling van taken. Dat betekent dat hele woningbouw, dus zo- renovatie als groot onderhoud rieuwbouw minder geld beschik- liomt. De kraan gaat dicht, ihuisvesting is politiek niet zo ngrijk meer. Volgens Hans Wen denken ze allemaal hun winst eilieu te halen. Woningnood is volksvijand numero één meer. stdllateurs van schotelanten is op Texel krijgen van de mngbouwverenigmg een ief waarin wordt aangekon- igd dat zulke apparaten niet eer op huizen van de woning- wwvereniging mogen worden 'pldatst. De installateurs kun- ■n aansprakelijk worden esteld voor de schadedie w plaatsing aan een huis ordt toegebracht. Dit werd mdagavond tijdens de ledenver- idering van de vereniging wgedeeld. .orden de gelden voor woning- omngen verdeeld? icrden contingenten voor nieuw- groot onderhoud en renovatie ïle gemeenten verdeeld. Wij zijn iteel bezig met het plegen van onderhoud aan 46 woningen in impstraat te Oudeschild, de ilaan en Drijverstraat te Den en de Ploosterstraat te De sdorp. We krijgen voor twaalf •gen f4000,- per woning sub si- foor de rest krijgen we niets. .unnen nog zestien maal die lO,- uit de herverdeling krijgen, /il zeggen dat contingenten bij ren die niet renoveren overblijven mieuw worden verdeeld onder nten die het geld wèl nodig i. Misschien krijgen we dus ixtra Maar als je rekent dat we 16 miljoen aan groot onderhoud men dat we toezegging hebben f48.000,- subsidie, dan is dat wiijk een lachertje". komt dat resterende bedrag dat v nodig is vandaan? wordt in 25 jaar afgeschreven K*t uit de exploitatie komen, onderhoud wordt met doorhe md in de huren. Nog niet ten- Maar daar zijn ze op het terie ook mee bezig. Het kan bt tussen 1990 en 1992 al een verhoging voor groot onderhoud worden betaald. i"jn de gevolgen van een falend eidsbeleid uit voorgaande jaren: Ernaar doorschuiven van lasten toekomst. Nooit sparen ^en normbedragen opnemen 'ze exploitatie. Van die vaste be- tfmoet het schilderwerk wor- 'n en het kleine onderhoud, kunt er nooit genoeg van mom op den duur het groot on- N van te betalen. 8 oorlog werd gepleit voor 'douw. De onderhoudsnorm aa9- omdat het rijk anders moest bijdragen. Dan kon alles ^dkoop mogelijk worden gehou- en or meer woningen konden worden gebouwd. De lasten die men dus zelf in het verleden heeft ge kweekt, worden nu naar de huurders doorgeschoven. Zuiver een politieke zaak". Zal op Texel de vraag naar woningen op korte termijn dalen? ,,lk denk dat de bevolking van Texel vrij constant blijft, tenzij er zo'n eco nomische crisis komt dat de mensen weg zullen trekken. Ik schat, exact weet ik het niet omdat de gemeente dat bijhoudt, dat er momenteel nog tussen de vijftig en honderd woning zoekenden zijn die dringend om een huis verlegen zitten. Het is wel goed voor een verhuurder als er enige vraag is. Beter dan dat je woningen overhoudt. Er zullen nog kleine aantallen nieuwe huizen wor den gebouwd, maar gezien de con tingenten verwacht ik met dat dit om veel woningen gaat. Ik weet nog niet wat ik volgend jaar aan contingent krijg. Stichting Bejaar denzorg gaat in ieder geval bouwen". Op dit moment worden elf huizen aan het Schilderend gesloopt. Wat komt daar voor terug? „Er komen twaalf woningen voor te rug. Dat is eentje meer dan er was, dus als dat project klaar is, is onze totale woningvoorraad 921. De ge meente had liever gewild dat we die elf oude nutswoningen aan het Schil derend hadden verkocht en elders twaalf nieuwe woningen hadden neergezet, want dan zou de totale huizenvoorraad zijn gestegen. Mis schien kun je achteraf stellen: had dat maar wèl gedaan. Ik kan wel meevoelen met de gemeente. Maar die woningen waren zó slecht. Je moet toekomstige kopers niet opza delen met zulke enorme renovatie- kosten. Als iemand zo'n woning had willen opknappen zou het net zoveel kosten als nieuwbouw. Seniorenwoningen Er worden nu vier seniorenwoningen gebouwd met een slaapkamer en een douchecel beneden en een slaapka mer boven. Daarnaast komen er acht driekamerwoningen. Ze worden 5,40 meter breed. De laatste huizen die we in de Mars hebben gebouwd wa ren 5,10 breed, maar dat is eigenlijk een slechte maat. Maar daar staat een schuurtje achter, terwijl de hui zen aan het Schilderend een inpandi ge berging krijgen. Als deze huizen klaar zijn, komen ze op een redelijke huur van zo'n ƒ500,- per huis uit". Als in de toekomst het groot onder houd in de huur wordt doorberekend, is het dan nog wel betaalbaar? „In een eerste opwelling zeg ik nee. Maar om dat te kunnen beoordelen moet ik toch eerst de maatregelen die komen afwachten. Daarnaast speelt de inkomensontwikkeling ook een rol. Huurprijzen van nieuwbouwwoningen zweven normaal tussen de ƒ500,- en ƒ550,-. Het is afhankelijk van iemands persoonlijke omstandigheid hoeveel huur kan worden betaald. Je kunt alleen een huis kopen als je dat kunt betalen. Als je een huur van 700,- a ƒ800,- volledig kunt betalen, zonder huursubsidie, dan kan je beter over een eigen huis gaan denken. Premie A koophuizen zijn eigenlijk woningwethuizen. Kijk in de Mars of aan het Pater Witteplein: precies de zelfde huizen. Prima hoor, want onze woningen zijn de laatste jaren echt goed. Maar wij bouwen ze voor veel minder geld. En dat moet ook, an ders wordt de huurprijs te hoog". Gehorig Zijn de oudere woningwetwoningen minder goed? „Vanaf 1980 zijn er goede woningen gebouwd. Wel altijd voor de mini mum norm, want dat kan niet an ders. Ik heb vorige week gesproken met bewoners van Oudeschild die hun woningen te gehorig vinden. We hebben daar een rapport van laten maken. De huizen zijn inderdaad ge horig, maar voldoen aan de norm die is gesteld. Wij kunnen daar niet bo ven bouwen, dat kost alleen maar méér. Het complex van de 99 in Den Burg is miserabel gebouwd. In de Drij verstraat en de Trompstraat zijn we nu alle ramen en kozijnen aan het vervangen. We verspijkeren daar ƒ35.000,- per woning. De constructie deugt daar niet. Het is toch belache lijk dat die dingen uit 1968 nu al moeten worden vervangen. Het is schoon verrot. Gek genoeg zijn de oudere huizen van 1960 weer beter. Tja, tussen '65 en '75 is ontzettend veel gebouwd. Het moest allemaal snel, snel, snel én goedkoop". Is het beleid er nu meer op gericht kwalitatief goede woningen te bou wen, al zijn het er dan wat minder? „Woningbouw moet tegenwoordig aan normen voldoen en de materiaal keuze moet goed zijn. We mogen de duurder is. Het gaat om ƒ4500,- ƒ5000,- per woning en dat wordt niet doorberekend. Het is niet alleen dat je op een eiland zit, het zijn ook de kleine hoeveelhe den die worden gebouwd. Kijk, als je honderd huizen bouwt kan een aan nemer scherp calculeren. Je kunt al les in het groot inkopen, alles kan in het groot worden gemaakt. Als je voor tien of twaalf woninkjes komt dan ben je wel klant, maar je kwan tumkorting is natuurlijk nihil. En kor ting geven op vervoer is er dan ook niet bij". Naar welk type woningen is op Texel de grootste vraag? „Mensen willen graag ruimte, Men wil minstens een kamer extra. Een driekamerwoning is voor een al leenstaande goed. Maar wat bouwen betreft is dat net zo duur als een vierkamerwoning. In de huurprijs maakt het ook eigenlijk niets uit. In dat geval kiezen we voor een vierka- merhuis, daar kan iedereen in. Vijftig procent van ons huizenbestand wordt door de gemeente toegewe zen en de andere helft is voor ons. De ge meente wijst toe op urgentie en wij op lidmaatschapsnummer. Wij geven geen groot huis aan een alleenstaan de. Die kan bij ons een HAT-eenheid krijgen of een duplexwoning of een driekamerhuis. Die tweekamerwonin gen zitten allemaal zo rond de f320,- per maand. Dat is voor iemand alleen een leuke huurprijs. Er is behoefte aan huizen voor jonge re en oudere alleenstaanden, maar ook de gezinswoningen blijven in trek''^ Urgent Wat gebeurt er als een woning vrij komt? „Die wordt om de beurt door de ge meente toegewezen of door ons via inschrijving verdeeld. Het komt wel eens voor dat de gemeente met een zeer urgent geval zit en vraagt of zij het huis mogen hebben. Dat is De sloop van de nutswoningen aan het Schilderend is in volle gang. eerste 25 jaar geen gedonder hebben met verrotte kozijnen enzovoort. Ik bouw liever niet, dan slecht. Knoeien kan je altijd, maar wij doen het liever knap. Over wat elders in Nederland gebeurt kan ik geen uitspraak doen. Ik ken alleen onze eigen situatie". Chemische rotzooi De Texelse (zoute) lucht heeft een slechte invloed op auto's. Is er voor huizen op het eiland ook een nadelig effect merkbaar? „Zeer beperkt. We schilderen een huis om de vijf jaar helemaal. Om de drie jaar wordt er bijgeschilderd om de slechte plekken eruit te halen. Ik denk dat je het aan de overkant wel eens in de zes jaar kunt doen. Aan de andere kant heb je daar na tuurlijk industriegebieden waar van die vieze chemische rotzooi op je dak valt....Ik weet niet of het hier zo slecht is. Het nadelige van de eilandpositie is dat alles van de overkant moet ko men. Dat werkt prijsverhogend. Sinds vorig jaar krijgen we daar een extra bijdrage voor. Die hebben we in het verleden ook wel eens gehad, hoewel we het geld ook wel eens helemaal niet kregen. Duurder bouwen zonder extra bijdra ge komt in de huren tot uitdrukking. Dat gebeurt nu trouwens niet. De ex tra bijdrage is voor de hogere bouw- plaatskosten. Daarmee wordt aangegeven dat bouwen hier iets donkfr vot9»*rl< f van vier van de acht huizen, die aan het Schilderend worden gebouwd best, dan nemen wij gewoon de twee volgende. Het verloop in de woningen ligt rond de 60 70 per jaar, maar dat heeft ook te maken met nieuwbouw. Veel mensen stappen van het ene woning wethuis in het andere". Heeft de woningbouwvereniging toe komstplannen? „Niet op lange termijn, want als er geen contingent voor komt kun je het wel schudden. Neem nou Jan Dirkszoord. Eigenlijk te klein voor een echtpaar, maar voor een alleenstaan de kan het heel goed. Ik vind het een mooi complex qua ligging en ruimte, zeker als je bedenkt dat het een ont werp is van dertig jaar geleden, toen aan ruimtelijke ordening nog geen ene moer werd gedaan. Als je die woningen wilt verbeteren moet je ze groter maken. Daarmee verpest je het hele complex en bovendien kost het zóveel dat je meteen weer tegen nieuwbouwprijzen aanzit. Gezien het aantal contingenten denk ik met eens over platgooien en nieuwbouwen. Dat blijft dus gewoon voorlopig zo staan. We hebben wel een paar dringende gevallen. Helaas ontbreekt het geld om alles uit te voeren. We kunnen een miljoen of zeven zelf doen en dan zijn we voorlopig even uit de brand. De huizen uit de jaren zeven tig zijn urgente gevallen. „Martiniwo ningen" noemen we ze, naar de architect uit Groningen. In heel Noordholland zijn problemen met deze woningen". Zalmet het oog op alle bezuinigin gen, de huursubsidie afnemen? „We hebben pas een brief gekregen waarin ons dringend wordt geadvi seerd mensen, die een huis betrek ken en meer dan 250,- huursubsidie nodig hebben, die woning niet te ge ven. Als men het huis toch neemt heb je kans dat het ministerie vol gend jaar zegt: ja hoor eens, we heb ben toch gewaarschuwd? Dan krijgt men helemaal geen huursubsidie meer of er wordt maximaal ƒ250,- gegeven. Als we mensen met een te laag inkomen geen dure woning meer mogen geven omdat dat teveel huur subsidie kost, mogen we mensen met een hoger inkomen natuurlijk ook geen goedkope woning geven. Als dit een groot aantal jaren aan houdt krijg je klasseverschil: dure buurten en goedkopere wijken! Ging te ver Dat heeft ons er altijd van weerhou den om ooit aan toewijzing te doen. Wij hebben altijd gezegd dat iedereen zelf verantwoordelijk is. Als een man of vrouw denkt dat hij of zij een huis kan betalen, al of niet met huursubsi die, dan gaan wij ons daar niet in mengen. Er zijn mensen die al dertig jaar in hetzelfde woningbouwhuis wonen. Dat begon met ƒ40,- per maand aan huur. Die huizen kosten nu ook zo'n ƒ400,-. Maar stel dat die mensen nu een boven-modaal inkomen hebben, dan kun je ze toch met uit dat huis zetten waar ze al jaren met plezier in wonen? Er is overwogen door de staatssecre taris om dat soort mensen huurbe lasting te geven, maar dat ging de politiek iets te ver". Wat is de oplossing voor dit probleem? „Mensen die goedkoop wonen meer laten betalen. Of ze daartoe bereid zijn? Als het van hogerhand wordt opgelegd zullen ze wel moeten. We zeggen tegenwoordig inderdaad als mensen een te dure woning wil len: hoor eens, je helpt jezelf in de vernieling. Bij onze begroting heb ik een discus sienota gemaakt. Als we alle onder houd willen doen dan zullen óf de huren moeten worden verhoogd óf we moeten woningen verkopen. Bei den kan natuurlijk ook. Dit is binnen het bestuur nog volop in discussie. Het is geen zaak van vandaag op morgen, maar we moeten wel over de toekomst nadenken. Als je kijkt naar het beleid, dan moet je de huren helemaal niet verhogen. En het verkopen van woningen heeft ook nadelen, want je versmalt je draagvlak. In de Noordwester staan enkele wo ningen met een huur van ƒ700,-. Als de huursubsidie wordt terugge schroefd zullen deze als eerste leeg komen te staan. Die worden te duur. Wat nu ƒ700,- kost, is volgend jaar In het bestuur van de Woning bouwvereniging Texel deden zich enkele wisselingen voor tijdens de maandagavond gehou den ledenvergadering. Nico Ooijevaar uit De Cocks- dorp werd gekozen tot nieuwe vertegenwoordiger van TVO in het bestuur. Hij nam de zetel over van Martin Tromp. FNV-vertegenwoordigster Bep van der Berg werd gekozen als opvolgster van Lies Gedikink. ƒ721,- en over vier jaar tegen de ƒ800,-. Dan kun je verkopen overwegen". Er worden steeds plannen gemaakt voor nieuwbouw. Is Texel niet eens een keer vol? „De buitendorpen zijn vol. Ik ver wacht dat daar niet veel meer zal worden gebouwd. In Den Burg is de Mars als uitbreidingsgebied gepland. En daarbij moet je de bestaande voorraad aanpakken. Het is een kosten-baten verhaal. Als het voorde liger is om een oud huis op te knap pen, dan ga je het niet afbreken. Maar als verbouwing huurverhoging met zich mee brengt, terwijl bij nieuwbouw weer een huur van rond de ƒ500,- kan worden gevraagd, dan ben je daarmee beter af. Knots In 1978 vond de politiek (Gruyters en Van Dam) het dynamische kostprijs systeem uit. Alle tekorten die je had moesten bij de boekwaarde worden opgeteld. Na twintig jaar staat een woning van ƒ120.000,- dus voor ƒ240.000,- in de boeken. De huurver hogingen zijn zó gepland dat je na 50 jaar een boekwaarde van nul hebt. Dat houdt in dat bij een aan- vangshuur van ƒ500,- per maand een huis over 50 jaar ƒ5000,- per maand kost....Dat is natuurlijk knots". Waarom is dat systeem dan in gevoerd? „Het is een politiek verhaal om zo min mogelijk geld uit te geven. De lasten werden naar de toekomst ver schoven. De woningen zijn hierdoor onverkoopbaar. Tenzij het rijk het ver schil tussen een redelijke verkoopprijs en de idioot hoge boekwaarde erbij legt. Overigens is het dynamische kost prijssysteem nu weer afgeschaft en werken we met het normkosten systeem, dat qua exploitatie wat re delijker in elkaar zit. Door dit soort grappen wordt de volkshuisvesting in een zorgenhoekje gedrukt. De oplossing komt wel een keer. Onder in de zak vindt men de rekening. Maar de narigheid wordt naar de woningbouwcorporaties, de gemeenten en vooral ook de huur ders doorgeschoven". Dit jaar en in het begin van volgend jaar zal op Texel nog worden gestart met de bouw van 48 woningen. De provincie probeert de „bouwstroom" te verminderen omdat landelijk de behoefte aan woningen afneemt. Dit staat in de nota „Bouwen en Wo nen". Gemeente Texel heeft hierte gen bezwaar gemaakt. Via planningslijsten maakt de ge meente duidelijk wat men wil doen aan nieuwbouw en woningverbete ring. De cijfers worden onderbouwd met argumenten en deze gaan naar de provincie. Gedeputeerde staten geeft een advies over verdeling van hoeveelheden te bouwen woningen en een programma-advies. In de Mars worden dit jaar nog 32 premie A woningen, 8 premie C wo ningen en 8 vrije sectorwoningen ge bouwd. Aan het Schilderend is begonnen met de bouw van 12 wo ningwethuizen. De vraag naar vrije sectorwoningen in de Mars bij Den Burg neemt toe. Tussen de Waal- derstraat en het Vroonlant zijn nog negen kavels vrij. In totaal is in de Mars, na aftrek van het contingent voor dit jaar, nog ruimte voor 480 woningen. De gemeente wil volgend jaar een eerste aanzet geven tot het bouwen van tien bejaardenwoningen in de Mars. In Den Hoorn is behoefte aan drie bejaardenwoningen. In 1991 zal worden geprobeerd daar een contin gent en een „hard" plan voor klaar te hebben De gereformeerde vrouwenvereni ging „Ora et Labora" krijgt ƒ525,- subsidie voor een ontwikkelingspro ject in Pakistan. Het college van B en W was geadviseerd maar f 292,- te geven, omdat niet meer in de pot voor ontwikkelingshulp zit. De vrouwenvereniging had tijdens de Koninginnemarkt ƒ1500,- opgehaald voor het project in Pakistan. Men vol deed aan alle voorwaarden voor ge meentelijke subsidie, die 35 procent van het bedrag is. Maar er is niet ge noeg geld in de post ontwikkelings hulp om ƒ525,- uit te betalen Het college vindt dat de vrouwenve reniging recht heeft op dit bedrag. B en W willen de pot voor ontwikke lingshulp zó aanvullen dat alle nog in te dienen aanvragen kunnen worden gehonoreerd. Dit geld moet komen uit de post onvoorzien Woningbouwvereniging-directeur Hans Wendrich ,,lk bouw liever niet dan slecht.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 7