Cjrocn kwartsJexels in het hart-, onge zeehonden dood oor gevreesde ziekte ii Meer toeristen dan vorig jaar op Texel euwe ramp voor Ecomare Het schip ingegaan met gestolen boot? Joop Maas koopt winkel Krelekamp Drankrijder Wie heeft materiaal Texelaars in Assen? Hasj in beslag Staatssecretaris even op Texel Sportieve Texelse vakantie op t.v. Nachtelijk zwemfeest Stroomstoot NR. 10.396 DINSDAG 11 JULI 1989 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. rttrktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Peli- J 75, De Koog, telefoon 02220 - 17266. twenties, abonnementen, etc.: Ja 4 De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f20,20 per kwartaal; los Postgiro 652. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. sterven onder je handen en je kunt niets doen". Verslagen- leerst onder het personeel van Ecomare. Vorige week be lle ellende toen één van de jonge zeehonden ziek werd en n zeven dagen zes stierven. De symptomen wezen op de lesde zeehondenziekte. Sectie op overleden dieren en on- ek van bloedmonsters toonden aan dat het inderdaad om rus gaat. zo werd gisteravond bekend gemaakt door het nstitut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in wen. s meteen ongerust, doordat zo'n hoge koorts had", ver- ■hondenverzorger Henk Brugge, week maandag ontdekte hij i van de pasgeboren jongen ast zijn moeder lag. Die pro- haar kind aan het drinken te „Ze lag maar met die flippers en, maar er kwam geen reac- dus Brugge. en kind werden apart gelegd, iet jong werd al gauw zó ziek, alleen in de opvangruimte worden geplaatst, hoge koorts heeft het dier ore ademhaling, hetgeen wijst lontsteking. Daarnaast is iets de spijsvertering, want vocht dsel dat met een sonde bij de wordt ingebracht, loopt er zo Zes dood werd een tweede zeehon- ziek en er volgden meer. Jag overleed de eerste. In to- deze zomer bij Ecomare tien den geboren, waarvan er zes rieden, één op sterven ligt en is. De zieke dieren zijn van ieders gescheiden en in een uimte geplaatst die niet toe- is voor publiek, ield leek precies op zeehon- ite en inmiddels is door het ifficieel bevestigd dat het om irlijke virus gaat", vertelt rugge. Hij en zijn collega's ge- overleg met de Texelse dieren- koortsremmende middelen jonge zieke dieren. Omdat ze melk ontberen, krijgen ze oegediend en later ook voed- koorts krijgen we wel naar o, maar ze zijn zó ziek dat ze maar laten hangen en in één blijven liggen. Ze willen Geen herpes eerste zeehond ziek werd is gezocht met het opvangcen- Pieterburen. Daar had men «ge dieren met soortgelijke irnen. „Ze dachten daar dat eens het Herpes-virus kon «r uit sectie op die eerste do- hond is gebleken dat het dat aldus Brugge. he dier is, samen met afgetapt m andere baby's, naar het «tuut voor Volksgezondheid luhygiëne (RIVM) in Bilthoven hl Onderzoek door denziekte-specialist A. Oster- haus wees uit dat er geen antistoffen tegen het gevreesde virus in het bloed zaten. De moeder-zeehonden zijn vorig jaar allemaal ingeënt tegen de ziekte Hierdoor zijn antistoffen aangemaakt en men had goede hoop dat deze via de navelstreng en moedermelk zou den worden doorgegeven aan de jon gen. Dat is kennelijk maar in twee gevallen gebeurd. Henk Brugge: „Er zijn twee jongen springlevend. Die zijn inmiddels al een week of twee oud. Van hen is ook bloed afgetapt om te kijken of zij wél antistoffen hebben. Het is me een raadsel waar om zij ze eventueel wél zouden heb ben en de anderen niet". Zoeken Deze twee zeehondjes maken een goede kans het er levend vanaf te brengen. De overigen werden allen twee tot vier dagen na de geboorte ziek. De moeders lijken geen schade van de ziekte van hun kinderen te ondervinden. „Als ze pas van hun jong worden gescheiden zoeken ze ze overal. Ze gaan achter jongen van andere moeders aan en dat wordt soms knokken". Om de melkgift te verminderen krijgen de kinderloze moeders minder voer. Van bloed van een zeehond met veel antistoffen tegen de gevreesde ziek te, is bij het RIVM een serum ge maakt. Twee zieke Ecomare-baby's zijn ermee ingeënt. Eén ervan is dood, de ander heeft koorts, maar is nog redelijk tierig. „Het is geen le vensreddend middel, maar een expe riment. Misschien redden ze het ermee", verklaart Brugge. Het serum is nu op en er is weinig kans dat het binnenkort wordt aangevuld. Wèl is er een vaccin, waarmee alle jongen die nu nog moeten worden geboren (naar verwachting drie) onmiddellijk zullen worden ingeënt, onder het motto: baadt het niet, dan schaadt het niet. Brugge: „De kans bestaat dat ze van het vaccin een beetje koorts krijgen, maar dat is minder do delijk dan de ziektel" Serum is ter bestrijding van een ziekte die zich voordoet, vaccin wordt vooraf gege ven om te voorkomen dat een dier ziek wordt. Weinig tijd Er wordt bij het RIVM koortsachtig onderzoek verricht naar de oorzaak en de bestrijding van deze plotseling zeehondenbaby-ramp Veel tijd om iets uit te zoeken is er niet: de zieke dieren houden het gemiddeld zo'n drie dagen uit. Vijf keer per dag krij gen ze vocht en voeding toegediend, maar dit loopt er zo weer uit. Het hele bassin van de zeehondenba by's en hun moeders is donderdag leeggepompt en ontsmet. „De ziekte is aanwezig in Ecomare en we probe ren er alles aan te doen om te voor komen dat de jongen die nog moeten worden geboren het ook krijgen. Het is geen blijde gebeurtenis als er nu eentje komt. We vragen ons dan me teen af hoeveel dagen die nog te le ven heeft. Het is een zwaar weekend geweest. Je werk gaat gewoon door en toeristen blijven maar vragen stel len. Ik krijg het praatje tijdens het voederen af en toe bijna niet meer uit m'n mond". De Ecomare-medewerkers worden er moedeloos van dat ze niets kunnen doen voor de zieke dieren, ondanks dat de situatie om invloed uit te oefenen ideaal is. „Kijk, in zee kun je ze niet helpen, want die kun je niet Lees verder pagina 2 (PW Eenzaam zonder moeder, doodziek achter tralies in de opvang. Mevrouw Ginjaar-Maas tweede van linksI nuttigt in goed gezelschap een kop koffie tijdens het ontspannen uitstapje naar het Maritiem en Jut- tersmuseum. IFotoBert Koning ondenbeby. wachtend op de dood Het is momenteel drukker dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Dat blijkt uit het door Teso geregistreerde op Texel aanwezige aantal auto's van niet-ingezetenen. Dat bedroeg zon dagavond j.l. 6419 tegen vorig jaar 5662. Er kwam het afgelopen weekend een flinke hoeveelheid toeristen bij. Tus sen vrijdag en maandag bracht Teso 5123 (vorig jaar 5301) personenau to's naar het eiland en gingen er 3844 (3429) terug. Er was dus wat minder aanvoer, maar het saldo vreemde auto's werd toch hoger dan Bij een spuiterij in Den Burg trof de politie zondag een speedboot aan van vijf meter met een 130 pk bui tenboordmotor, die vorig jaar juni in Breukelen is gestolen. De boot is, kort na de diefstal, aan een Texelaar verkocht voor 77000,-. De man han delde waarschijnlijk te goeder trouw. Hij liet de boot, die lang niet in nieu we staat verkeerde, opknappen. De speedboot is voor de duur van het onderzoek in beslag genomen. Joop Maas uit Den Burg heeft de voormalige slagerij van Kees Krele kamp aan de Peperstraat gekocht. Maas, die per 1 mei jongstleden zijn supermarkten in Den Burg en De Koog van de hand deed, zegt desge vraagd dat hij niet van plan is zelf een nieuw bedrijf in Oosterend te beginnen. De bedrijfsruimte kan wèl door een ander worden gepacht. Maas zegt het pand Peperstraat 5 in eerste instantie vanwege het woon huis te hebben gekocht. Hij heeft nog niet besloten wat voor soort winkel er gaat komen. „Ik heb wel plannen, maar daarover kan ik nu nog niets vertellen, die moeten nog onderzocht worden. In elk geval ga ik er niet zélf in. Belangstellenden voor het pachten van de zaak kunnen zich overigens bij mij melden. Eventueel zal ik contact zoeken met de plaatse lijke middenstand. Het heeft geen zin iets te beginnen waardoor het voor iedereen moeilijk wordt." Het bedrijf annex woonhuis werd ge veild tijdens een openbare verkoping, vrijdagmiddag in De Lindeboom. Ko per was niet Maas, maar Paul Kuip van Texel Vastgoed. Kuip kocht het pand voor 7140.000,-. Maas was als aspirant-koper in de zaal aanwezig en ging nog dezelfde middag succesvol in onderhandeling met Kuip. De open bare verkoping vond plaats in op dracht van een bank. vorig jaar om dezelfde tijd omdat de vakanties van de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen al enkele weken geleden zijn begonnen, terwijl ze vo rig jaar juist van start gingen. In beide richtingen vervoerde Teso het afgelopen weekend 8967 (vorig jaar 8730) personenauto's, een toe name van 2,71%. Er werden 480 (421) caravans vervoerd, een toena me van 14,1% en 415 (339) aanhan gers, een toename van 22,4%. Om het aanbod bij te houden voer Teso Vrijdag tussen 9.30 en 16.00 uur en zaterdag van 7.30 tot 15.00 uur met twee boten. De wachttijden bleven binnen de perken. Vrijdag tus sen 10.30 en 16.00 uur moesten de automobilisten een half uur tot een uur geduld hebben en zaterdag moest dat tussen 8.00 en 11.00 uur. Juni Mede dank zij het fraaie weer was het Teso-vervoer in de maand juni hoger dan vorig jaar. Er werden totaal 76607 eenheden verwerkt, tegen 74201 in juni 1988, een toename van 3,24%. Vooral het caravanver- voer gaf een flinke stijging te zien: 11,57%. Een 27-jarige automobilist uit Utrecht is in de nacht van donderdag op vrij dag aangehouden op de Ruigendijk. Hij blies 625 microgram alcohol per liter lucht (ug./l.) terwijl maar 220 is toegestaan. Dick Lemstra uit de Burdetstraat in Den Burg is al enige tijd bezig met het maken van een documentatie over het gedwongen verblijf in Assen van honderden Texelse mannen in de periode november 1944-maart 1945. Lemstra wil -als lid van de historische vereniging en als persoonlijk betrokkene- deze uitzonderlijke ge beurtenis in de Texelse geschiedenis graag zo compleet mogelijk vastleg gen. Alle beschikbare materiaal is welkom. Te denken valt aan foto's, brieven, ansichtkaarten, dagboeken en gebruiksvoorwerpen. Lemstra wil dergelijke herinneringen graag in bruikleen hebben, zodat hij er ko pieën van kan maken. Zijn telefoon nummer is 13076. In de nacht van woensdag op don derdag zijn in De Koog een 21-jarige inwoner van Maarssen en een 24-jarige inwoner van Utrecht aange houden omdat zij hasj te koop aan boden in horecagelegenheden en op straat. Na fouillering kwam in totaal 30 gram drugs tevoorschijn, in ver schillende zakjes verpakt. De hasj werd in beslag genomen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas bracht vrijdag een informeel bezoek aan Texel. Zij was tijdens een eerder be zoek aan de Texelse scholengemeen schappen hiervoor uitgenodigd. De staatssecretaris werd door een delegatie van LBO- en RSGvertegen- woordigers opgewacht bij een bezoek aan de Helderse visafslag en werd met de kotter TX2 naar het eiland gebracht. Op de havenkade te Oude- schild werd mevrouw Ginjaar verwel komd door burgemeester Schipper. Ze sprak een uurtje met de leiding van de Rijksscholengemeenschap en het Lager Beroepsonderwijs, na een bezoek aan het Maritiem- en Jut- tersmuseum en een etentje. Volgens LBO-directeur K. van der Weide konden uit het gesprek geen vaststaande conclusies worden ge trokken. Hij wilde nog niet uit de school klappen over de inhoud en wilde niet zeggen of de komst van mevrouw Ginjaar te maken heeft met een eventuele fusie tussen RSG en LBO. Tijdens haar bezoek aan het museum in Oudeschild greep directeur Jan Kuiper de gelegenheid aan om nog maals te pleiten voor een onderwate- rarcheologisch depót op Texel. De staatssecretaris deed geen toezeg gingen. Een televisieploeg van de Vara was donderdag op Texel voor opnamen over het onderwerp „een sportieve vakantie op Texel". De beelden wor den aanstaande donderdag op t.v. vertoond, vanaf 20.30 uur via Neder land 1. Vier mogelijkheden komen aan bod: zeekanovaren, brandingsur- fen, catamaranzeilen en parachu tespringen. Opnamen werden gemaakt in het zwembad van vakan tiecentrum De Krim, waar het eski moteren door kanoërs werd geoefend, bij paal 17 en het vlieg veld. Verwacht wordt dat de uitzen ding een fraaie promotie voor sportief vakantievieren op Texel zal opleveren, want de omstandigheden waren bij kans ideaal: zonnig en een goede zeilwind. De Texelse VVV zorgde voor bemiddeling. De politie betrapte in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven jongeren, die het zwembad Calluna waren bin nengedrongen en naakt aan het zwemmen waren. Ze hadden geen schade aangericht. Op camping De Shelter raakte een toeriste woensdag korte tijd buiten bewustzijn doordat ze een stroomstoot van 220 Volt kreeg. Ze wilde een lampje installeren, maar was vergeten dat de stekker nog in het stopcontact zat.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1