\i Kruisdistel, slachtoffer van verkeerde naam 06-321211 3669 ENIG IDEE W GEHANDICA ZIJN, KAN BETEKENEI ALS HETII WAT DOEI DOE DAN W 8 Nieuwe modezaak boven Beerekuil Zomeravondconcert Programma tennis Scouting doopte nieuw bussie Illegale afgraving grond in Hemmerkooi PAGINA 2 Donderdag 13 juli De Vara-televisie (Nederland I) besteedt aandacht aan sportieve vakantiemogelijkheden op Texel (20.30 uur). In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". James Bond ontslagen door de Britse geheime dienst! De dagbladen in Mexico openen er hun voorpagi na's mee, terwijl 007 zelf zwoegt onder de verschroeiende zon, op zoek naar de beestmens die zijn vriend Felix Leiter van de CIA heeft vermoord. „M", zijn hoog ste baas in Londen, vindt het te veel lijken op een persoonlijke wraakactie, wenst er zich van te distantiëren en ontneemt James zijn bevoegdheden, zijn licence to kill. Geen spoor echter van pa niek bij onze held die er doodge moedereerd een persoonlijke missie van maakt. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengt Dorine van der Klei haar soloprogramma „Cham pagne, rozen en rotte tomaten", aanvang 21.30 uur. vrijdag 14 juli Om 15.30 uur wordt in het raad huis de Toer In- thematentoonstelling „Van kust tot kust" geopend. In het dorpshuis van De Waal gaat om 20.00 uur een zomer- klaverjasdrive van start. Inschrijf geld f3,-. Om 19.00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Zaterdag 15 juli Op het terrein aan de Wilsterstraat in Den Burg houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard het concours hippique. Om 9.00 uur beginnen de keurin gen; het eigenlijke concours start om 13.00 uur. Om 9.30 uur gaat het „Tessel- toernooi" van tennisclub „Deu ce" van start op de banen bij „Ons Genoegen". Om 19.00 en 22.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Zondag 16 juli Om 11.00 uur begint bij paal 17 de tweede clubwedstrijd van de Kustzeilvereniging Westerslag. De briefing is om 10.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Maandag 17 juli In het raadhuis heeft de raad scommissie voor algemeen en organisatorisch beleid een open bare vergadering. Onder andere wordt gesproken over de ge meentelijke organisatie, de Nota Wet Arbeid gehandicapte Werk nemers, de Verordening vergoe ding schadevrij rijden, ongevallenbestrijding in de Wad- denzeee en straatnamen in het Marsplan. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Licence to kill". Dinsdag 18 juli In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een zomeravondconcert met organist Piet Groeneveld uit Tzummarum. Om 20.00 uur draait in Cinema Texel „Licence to kill". Voor de overige evenementen verwijzen wij naar de bijgesloten Rekreatiekrant. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten; 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat. Wilsterstraat. Hoe het u vergaat op een wandeling door de natuur weet ik niet, maar van alles wat ik zie, wil ik graag de naam weten. Niet al leen van de vogels (dat is meestal niet zo'n probleem) maar ook van de planten, inclusief mossen, grassen en dergelijke en van de insekten: kevers, mieren en vlinders. Het is om van de natuur te genieten niet persé noodzakelijk om dat te weten, eigenlijk is het helemaal niet belangrijk. Een jagende uil, een kleurige vlinder een heerlijk geurende bloem, het is allemaal, ook zonder naam, even De Koog is een kledingzaak rijker: „Tribbs", gevestigd aan de Dorpsstraat boven bar De Beerekuil. De pachter/exploitant van beide ge legenheden is dezelfde: Gerard Schuiling. „Tribbs" richt zich bepaald niet op het barpubliek, maar zit meer in de lijn van C&A met een uitge breid assortiment voor diverse leeftij den. „Tribbs" is eigenlijk te ruim om nog te spreken van een boutique. De ver rassend ruime zaak is gerealiseerd op de plaats waar voorheen een chinees restaurant was. De ruimte kwam dit jaar te huur. Schuiling greep de gele genheid aan, mede met het oog op de woning erboven. Met kleding had hij al elders in de Dorpsstraat goede ervaringen opgedaan (Schuiling ex ploiteert ook „Bobs Boys"). Schui ling zal wel bij de inkoop betrokken zijn, maar de dagelijkse leiding is in handen van Yvonne Hartsink, die voorheen in De Beerekuil heeft ge werkt en in boutiques in Amsterdam. Zij wordt geassisteerd door een sei zoenkracht, een ervaren verkoopster. „Tribbs" richt zich op een nogal breed publiek met kwalitatief goede kleding voor een redelijke prijs. Het is een seizoenbedrijf, maar Schuiling zegt 's winters ook vrijdag en zater dag geopend te willen zijn. De veran dering tot kledingzaak is met veel zelfwerkzaamheid tot stand gebracht. mooi. Maar willen we meer van bepaalde planten en dieren weten, willen we ons enthousiasme over iets moois aan anderen kenbaar maken, willen we er over schrijven of willen we vastleggen wat er allemaal groeit en bloeit, dan moeten we namen gebrui ken. Het praat zo lastig als we het alleen maar hebben over de „kleine- wit-of-roze-bloeiende-plantjes-die-zo- lekker-ruiken". Zo lang er mensen zijn, zijn er uiteraard namen voor planten en dieren. Vooral de voor de mens bruikbare soorten, sommigen noemen dat .nuttige' soorten, kregen een naam. Per land, per streek, nee per volksstam verschilden die namen of omschrijvingen. Dat is heel lang zo gebleven, in feite nu nog zo. Hoe wel er nu (bijna) overal officieel vast gestelde namen zijn, geldt het voor volksnamen nog steeds. Theo Tim mer, op zoek naar oude Texelse plan tennamen voor ons boekje De Wilde Planten van Texel, ontdekte dat be paalde volksnamen zelfs alleen gang baar waren in één buurtschap of in één grote familie! Latijn Het gebruik van allerlei namen leidt uiteraard tot grote verwarring. Zeker toen men meer en meer planten ging bestuderen en wetenschappers van diverse landen daarover met elkaar gingen corresponderen, ging men La tijnse namen gebruiken. Maar ja, dat is natuurlijk geen garantie dat dezelf de Latijnse naam in bijvoorbeeld Ne derland ook in Frankrijk of in Zweden gebruikt werd. Men maakte daar wel afspraken over, maar een systeem was er nog niet. Toen er nog maar één soort vlier bekend was, had hij ook maar één wetenschappelijke naam: Sambucus. toen er meer soor ten bekend werden, maakte men om ze te onderscheiden, net zoals ik in het begin deed, hele zinnen. Onze gewone vlier werd in 1623 door een wetenschapper bijvoorbeeld aange duid als: Sambucus fructi in umbello nigro, hetgeen betekent: de vlier met de zwarte vruchten in een scherm. Niet echt een makkelijke en bruikbare naam dus. Linnaeus De Zweedse botanicus Linnaeus was in 1753 al zo slim om een vast systeem van naamgeving te beden ken en uit te voeren. Een systeem dat gebruik maakt van twee namen per soort. Een zogenaamde geslachtsnaam en een soortnaam. Nauw verwante soorten worden sa mengevoegd tot één geslacht. Nauw verwante geslachten tot een familie (die een eigen naam van één woord heeft). Dit lijkt wat ingewikkeld, daar om een voorbeeld. Onze zilvermeeuw heet in het Latijn Larus argentatus (larus meeuw, argentatus zil ver), de stormmeeuw is Larus canus (canus grijs of lichtgrijs) en de kokmeeuw is Larus ridibundus (ridi- bundus lachend). De geslachts naam is dus Larus; met de tweede naam wordt de soort gedefinieerd. Samen met nog enkele andere geslachten waarin meeuwen zijn op genomen met duidelijk andere ken merken (vooral qua bouw en biologie) zijn alle meeuwen weer onderge bracht in de familie der Laridae. Als iedereen op de hele wereld zich aan deze naamgeving houdt, bestaan er dus geen onduidelijkheden over wel ke plant of welk dier met een bepaal de naam bedoeld wordt. Bij het bedenken of geven van na men (als volksnaam zijn ze dikwijls spontaan ontstaan) wordt vaak geke ken naar een opvallende eigenschap, vorm, kleur of smaak. Bijvoorbeeld brandnetel, rondbladig wintergroen, rode klaver bitterzoet. Ook de Latijn se naam duidt daar vaak op. Trifolium rubrum is de naam voor de rode kla ver: tri drie, folium blad (klaver heeft driedelige blaadjes) en rubrum rood. Volksnamen zijn soms grens overschrijdend. Het mooiste voor beeld is misschien wel de vergeetmijnietjes die in de ons omrin gende landen Vergissmemnicht, n'e m'oubliez pas en forget-me-not ge noemd worden. Ook de officieel vast gestelde namen zijn soms hetzelfde, althans vertaald. De boompieper heet bijvoorbeeld Baumpieper, pipit des ar- bres en tree pipit. Maar we moeten opletten om daar geen vergissingen mee te maken. Bijna klassiek is het voor Texel heel toepasselijke voor beeld van verwarring van enkele wa tervogelsoorten met de Duitse namen. Wie z'n Duitse gasten en thousiast vertelt over die mooie Berg- enten (bergeenden dus) die in de duinen in konijnenholen broeden, gaat goed in de fout. Want Duitse bergente is de soort die bij ons top pereend heet (en hier alleen winter- gast is). De bergeend heet bij de Oosterburen Brandgans. En dat is dus duidelijk niet onze brandgans, fa milie van de rotgans. In Duitsland heet onze brandgans Weisswangen- gans. Zo zijn er voorbeelden te over van naams- en spraakverwarringen met planten en dieren. De Engelse coal tit is niet onze koolmees maar de zwarte mees. Sparrows zijn geen spreeuwen maar mussen, de Heide- lerche is onze boomleeuwerik en de Duitse Heringsmöwe (kleine mantel meeuw) is niet de engelse herring gull (zilvermeeuw) maar de lesser black-backed gull (vertaald: kleine zwartrug meeuw) die de Fransen echter gezien z'n naam goéland brun kennelijk met zwart maar bruin vin den (ten onrechte!). Het is dus maar goed dat we het systeem met we tenschappelijke namen hebben. Ver warringen hoeven daar niet op te treden. Andere vergissingen De officiële Nederlandse naamgeving tenslotte kan ook bron zijn van ver warring. Dat komt omdat dikwijls de meest gangbare volksnaam is „uitge groeid" tot de officiële naam en er Kruisdistel Itekening Siotske Dijksen) niet een speciale naam voor de soort is uitgedacht. Uit de Nederlandse naamgeving mogen we absoluut geen gevolgtrekkingen maken wat betreft systematiek en verwantschap pen. Een scholekster en een ekster hebben bijvoorbeeld niets met elkaar te maken evenmin als een zee- en een meerkoet of een gras- en een huismus met elkaar verwant zijn. Vanwege een (oppervlakkige) gelijke nis hebben ze dezelfde „achternaam" gekregen. Distels die geen distels zijn Bij planten treedt dit soort vergissin gen soms ook heel duidelijk op. Een wilgeroosje heeft noch iets met wil gen, noch met rozen te maken en engels gras is in de verste verte geen gras. Een vergissing omtrent ver wantschap wordt ook geregeld ge maakt bij de distels. Ook op Texel. Daardoor kwam ik juist op het idee iets over namen en naamgeving te vertellen, want op de dijk bij het Licht van Troost zag ik een prachtige kruisdistel: doodgespoten! Inderdaad, in het kader van de distelverordening moeten distels soms bestreden wor den. Maar een kruisdistel is helemaal geen distel! Het is een schermbloe- mige. Familie van soorten zoals peen, venkel en fluitekruid. Niet alle planten met een stekelig voorkomen zijn .shekels'! De kruisdistel luistert naar de wetenschappelijke naam Eryngium campestre. Uit het feit dat de op Texel nog zeldzamere blauwe zee distel Eryngium maritimum heet, kun nen we dus opmaken dat het daarvan een nauw familielid is. Het zijn beide zeldzame .nepdistels'. Het is daarom jammer dat de kruisdistel kennelijk nog steeds doodgespoten wordt. Slachtoffer van een verkeerde naam. eigenlijk moeten we dus een andere naam voor deze plant beden ken. Het is immers zo'n mooie ver schijning dat we hem (of kweekvormen) in allerlei blos tuintjes en borders tegenkom is natuurlijk de vraag of een betere naam moet waarborg! niet bestreden wordt. Eigen? wetenschap dat een kruisdis distel is, voldoende moeten) Adris* TELEFOON GIRO 3669 v\ 06-3212166 /,.TT,*rnxxn<% at>-7inP TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 Dinsdag wordt in de Ned. Her. Kerk van Den Hoorn weer een Zomer avond-concert gegeven. Deze keer bespeelt Piet Groeneveld het orgel. De in (Tzummarum) woonachtige Piet Groeneveld (1956) begon op zes jarige leeftijd zijn orgelstudie bij Yme Visser te Franeker. Vanaf 1982 stu deerde hij aan het Stedelijk conserva torium te Leeuwarden de vakken orgel en Harmonie-/fanfare-/brass- band-direktie. In 1988 slaagde hij Cum Laude voor het diploma Doce rend Musicus Orgel bij Jos vxJ. Kooy. In datzelfde jaar behaalde hij ook zijn direktie diploma. Tevens volgde hij een cursus improvisatie bij de Oostenrijkse organist Hans Hasel- böck. Naast het verzorgen van con certen is hij aktief als kerkmusicus en dirigent van een drietal muziekvereni gingen in Friesland. Het programma voor dinsdag is als volgt 1. Uit zes Valeriusliederen a Merck toch hoe sterck, b. Wilt heden nu treden, c. Laet sangh en spel, tamboer en fluyt. (Piet Post 1919-1979) 2 Ein Andante für eine Walze in eine kleine Orgel K.V. 616 (Wolfgang Amadeus Mozart 1756-1791). 3. Voluntary X (John Stanley 1713-1786). 4. Preludium en Fuga G dur opus 37 no. 2 (Felix Mendelssohn Bartholdy 1809-1847). 5 Fantasia Chromatica (Jan Pzn. Sweehnck 1562-1621). 6 Pastorella B.W.V. 590 (4delen) (Joh. Seb. Bach 1685-1750). 7. 5 Poolse dansen a. Corea, b. Italica, c. Alia Poznanie, d. ad novum saltus, e. Hayduczky (Jan van Lublin 1450) 8. Offertoire pour 1e jour Paques Alexandre Boély 1785-1858). Ook dit concert wordt georganiseerd door de raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken en begint om 20.15 uur. Het is gratis toegangkelijk. Bij de uitgang van de kerk wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Maandagavond 17 juli Tennisbaan Heri Hodie: A. Saal-F. Witte (h) 19.00 u. S. Warnaar-B. v.d. Vis 19.00 u. De trotse Scoutingleden bij hun juist gedoopte aanwinst. Kleine foto links: de omhul Scouting Texel heeft woensdagavond feestelijk een andere bestelbus in gebruik genomen, als opvolger van het van het zeer bouwvallige voer tuig waarmee niet langer veilig kon worden gereden. Met de bus wordt dagelijks in Den Burg oud papier op gehaald, een activiteit waarmee de padvinders nu al meer dan dertig jaar hun kas op peil houden. Regel matig moest het busje waarmee de ze milieuvriendelijke activiteit wordt bedreven, worden vervangen en woensdag werd nummer vijf ten doop gehouden. Dat laatste gebeurde letterlijk want groepsleider Niek Slijderink gooide een emmer water over de carosserie, nadat medewerker Siersma via een ingewikkelde hijsconstructie die al leen maar door padvinders kan wor den bedacht, de wagen had onthuld door er een parachute af te 5) Tevoren was op democratism de naam van het busje vastjJ ledereen mocht een naam 0 briefje schrijven; de meester zouden gelden. Dat leverde d ,,'t Bussie" op. Wachtmeester Aad Blom van Rijkspolitie was ook bij de pt heid aanwezig. Hij gaf een a nuttige tips en aanwijzingeni het veilig gebruik van de bus vanachter de bus de rijbaan 1 ken om papier op te halen, 9 mensen laten staan in de las wat hogere snelheid, nooit is zonder rijbewijs laten rijden, De altijd noodlijdende Scouti satie kan natuurlijk geen nier betalen. Daarom was, na een Kees Dros uit Eierland, de hs legd op een oud maar nog zt lijk VW-busje ergens op het vasteland. Het ding ziet er a uit, vooral dank zij Betsema die het onmisbare transportin gratis spoten. Bij een controle uit de lucht door de afdeling milieu van de Rijkspolitie werd in de Hemmerkooi een illegale afgraving van twee tot drie meter diep aangetroffen in de Hemmerkooi. Het betrof een oppervlakte van 20 bij 50 meter. Ontgronding mag alleen plaatsvinden in overleg met de provincie. Tegen de eigenaar is proces verbaal opgemaakt. Hij moet, onder toezicht van de provincie, het afgegraven deel opvullen.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2