leeft raad f58.000,- iver voor aula? S Regen was welkom Voorverkoop SVT's voetbalweek start ma*. Mm Imakerij Texel iop eigen benen fagd Ringsteekcompetitie gaat toch door Diefstallen Nieuwe ambtenaar burgerlijke stand U'TSl Containers vol andermans afval „Strakke" Texelse aquarellen in galerie Ringsteken Den Hoorn „Joy-varen" 400 kaarten voor Jozef Drinckwaard Duivensport Drankrijders rDAG 14 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 (jnisondememer Maat gaat akkoord met de prijs die hij «betalen voor de thans nog ge melijke grond aan de Bernhard- waarop hij zijn aula wil n Het ziet er nu naar uit dat w de gemeenteraad de vraag i voorleggen of het in dit geval jelijk is om met een minder «bedrag genoegen te nemen. acht de exploitatie van de aula gelijk als hij voor de grond meer betalen dan f75,- per vierkante De gemeente denkt echter nodig te hebben, wat omgere- 'voor het hele terrein neerkomt in verschil van maar liefst IOO,-. Het is niet uitgesloten dat meenteraad een aula van zoda- Igemeen belang vindt, dat zij dit voor rekening van de ge- lte wil laten komen. Gecompliceerd de aulabouw is Maat al gerui- ijd met de gemeente in onder- :ling. De bedoeling is een vrij impliceerde grondruil tot stand te ien, waarbij ook Scouting Texel Hokken en waarbij aan de over- van de straat een stuk bedrij- irrein beschikbaar komt. Om die financieel sluitend te krijgen Maat voor het stuk waarop de komt f167,- per m2 moeten be- Verder is het de bedoeling dat meente zorgt voor de bij de noodzakelijk geachte parkeer- Maat vol? loblemen rond de aulabouw en even ter sprake in de raads- denng van dinsdagavond, naar ding van een vraag van Ger- Poster, die wilde weten wan- die zaak nu eindelijk rondkomt, naat raakt vol voor Maat". Het had dezelfde vraag al eerder lelijk bij het college ingediend. iuder Klaas Barendregt liet we it de gemeente waarschijnlijk zal moeten toeleggen op de prijs, als de gemeenteraad dat iste over heeft voor een aula irder gewoon een particuliere tegenheid is. Vliegfeest Roeper uitte zijn bezorgdheid et vliegfeest dat op 5 augustus al wordt gehouden. Hij herin- aan ongelukken die bij recente lows in het buitenland zijn ge en meende dat ook bij het op geplande feest „tamelijk gevaar vliegtuigen zullen langskomen, meester Schipper kon hem ver in dat de organiserende stich- ilmakerij van Annelies Jansen ds kort gevestigd in de voorma- j/inkel van de fa. Frans Zegel B Heemskerckstraat. Er is niet sprake van een verhuizing, an een uitbreiding. Het assorti- op watersportgebied is ver en nieuwe initiatieven zijn op van kano's van Texelse ma rt een handel in tweedehands iport-accessoires. atstgenoemde handel volgen is Jansen en echtgenoot Hans !nd die zich elders in wa tend Nederland voordoet. Ze plan dit groot op te zetten. Mlen inbrengt kan rekenen op -ent van de verkoopprijs. Ka- een sport in opkomst en met <°op van zeewaardige kano's de Jansens hierop in. De ty- !zij aanbieden zijn ontworpen ouwd bij Polybouw aan de '1. Ook kunnen bij het Oude bedrijfje voortaan nieuwe en bands catamarans worden ^haft. Catamaranzeiler Herman iedt voor de familie Jansen '^middelaar. Ook surfers kun- jjtaan bij de zaak terecht. De ar de overkant van de straat p dat de zeilmakerij niet lan- f uitmaakt van de Island Sto- samenwerkingsverband met houder Henk Griffioen en °pman boten en motoren. De ^aanleiding tot de verhuizing Annelies Jansen het almaar kreeg met de zeilmakerij, r werk en gezin nauwelijks ip eombineren. Nu, met een de winkel en haar man in eid- valt dat lichter. |j Geest slaagde aan de Agra- "pgeschool te Utrecht voor de Png tuinbouw. Jen en L. Wassenborg slaag- pnsterdam aan de academie r'otherapie „Leffelaar". ting maar ook de controlerende Rijksluchtvaartdienst buitengewoon strenge eisen stellen in het belang van de veiligheid; de regels zijn sinds de ongelukken in het buitenland nog scherper geworden. „Bepaalde vlieg tuigen zullen zelfs niet mee mogen doen". Schotels Roeper had met afkeuring kennis ge nomen van het besluit van de Wo ningbouwvereniging om het aanbrengen van schotels voor het ontvangen van satelliet-televisie op huizen van de vereniging te verbie den. Hij zei dat de huurders hierdoor worden achtergesteld. Op Texel is al leen in Den Burg een kabel en die heeft een beperkt aanbod, zodat zo'n schotel bij velen in een behoefte kan voorzien. Bovendien meende Roeper dat zo'n schotelverbod wel eens strij dig zou kunnen zijn met het verdrag van Rome waarin de vrije ontvangst van radio en televisie is geregeld. Hij wilde dat b en w hierover gaan pra ten met het bestuur van de Woning bouwvereniging. „Mediaspecialist" wethouder Piet Zegers, zegde dat toe. Roeper wilde ook weten hoe het staat met de door Texel niet ge wenste overdracht van het Gasbe drijf, maar kreeg daarop geen openbare reactie. De burgemeester „Ik overweeg om de raad vertrouwe lijk nader te informeren over deze be langrijke zaak". Geheimzinnig Tine Krijnen (Texels Belangl had zich geërgerd aan de geheimzinnigheid die de scholen voor voortgezet onderwijs betrachten bij hun acties om de be treffende scholen voor Texel in stand te houden. Er wordt kennelijk druk over onderhandeld en zelfs was Staatssecretaris Ginjaar-Maas op Texel, zonder dat iemand weet wat er aan de hand is. Tine Krijnen vond de toekomst van LBO en RSG geen aan gelegenheid voor deze scholen alleen. Ze opperde dat een werkgroep moet worden opgericht. Wethouder Zegers legde uit dat LBO en RSG geen ge meentelijke scholen zijn zodat de ge meenteraad er niets over heeft te zeggen. Dat neemt niet weg dat er Op veler verzoek houdt de „Vrienden van het Paard" in samenwerking met de diverse dorpscommissies/onderne mersverenigingen dit jaar toch een ringsteekcompetitie om het kam pioenschap van Texel voor de Jan Agter-bokaal. Dit jaar bestaat het kampioenschap uit vier wedstrijden waarbij de drie beste resultaten gel den voor de competitie. De ronden worden als volgt verreden: Den Hoorn 20 juli, Camping De Krim 23 juli. Den Burg 26 juli en De Cocks- dorp 3 augustus. Ook deelnemers die niet alle wedstrijden kunnen mee doen zijn van harte welkom, voor vervoer naar de wedstrijden op De Krim en in De Cocksdorp wordt ge zorgd. De deelnemers worden ver zocht zich met de grootste spoed op te geven bij Mevr. I. de Wit, tel, 19499. Voor Den Hoorn kan men zich opgeven bij W. Goënga, tel. 19401. met de gemeente toch overleg kan zijn. „Dat overleg is er, maar ik vind het niet verstandig om er nu iets over mee te delen. Ik wil beide direc ties wel vragen of zij de raadsleden in commissieverband willen in lichten". Tine Krijnen klaagde ook over de nog steeds gevaarlijke rand van de Leem kuil, die hier en daar wel 15 centime ter hoger is dan de aangrenzende berm. Ze wilde dat de gemeente bij het Waterschap aandringt op opvul len van de berm. Barendregt: „Als de verkeersveiligheid in het geding is zullen we het Waterschap aan spreken". Goed gedaan De gemeenteraad begint het te leren. Hoewel de vergadering van dinsdag 24 agendapunten telde, was zij toch vóór 22.30 uur afgelopien. „Ik geef u een compliment voor deze zakelijke wijze van vergaderen. U hebt zich beperkt tot de hoofzaken", aldus bur gemeester Schipper aan het slot van de bijeenkomst. De sportschoenen van een 20-jarige Texelse zijn vorige week uit het club schip in de haven van Oudeschild gestolen. Uit een supermarkt in De Koog pro beerde een 15-jarige Duitse toeriste drie pakjes sigaretten te stelen, maar werd betrapt. De schade werd ge regeld. De gemeenteraad heeft dinsdagavond mevrouw J.E.M. Huizinga-van der Wurff uit Oosterend benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Van de dertien aanwezige raadsleden brachten er elf hun stem op haar uit; één briefje was blanco De containers voor het ..huisvuil'' van schepen die de Oudeschilder haven aandoen, worden onterecht door anderen gebruikt om gemakkelijk van hun afval af te komen, constateert havenmeester Kees de Graaf „Het loopt de spuigaten uit", ver zucht havenmeester Kees de Graaf. Hij doelt op het misbruik van de vuil containers op de havenkade. Deze zijn speciaal voor de in de Oude- schilder haven afmerende schepen bestemd. Het „gewone" afval dat op zee is opgespaardkan men op de kade kwijt in liefst zeven contai- De nieuwste verkoopexpositie van Galerie Tessel aan de Kogerstraat be vat opmerkelijke kunst van vijf expo santen. Het werk van één van de vijf vindt zijn oorsprong op Texel. Dat be treft de reeks recente aquarellen die Gerrit Neven uit Bergambacht maakte van Texelse landschappen en natuur gebieden. Hij heeft een strakke, haast naar abstractie neigende, stijl met veel ruimte voor de lucht waarmee de wijdsheid van de Texelse verge zichten wordt geaccentueerd. Neven was de hele maand februari op het eiland om de thans tentoon gestelde serie aquarellen te vervaardi gen. Tinie Visser van Galerie Tessel: „Neven is gek van het wad. Hij zit daarom ook veel in Friesland. In fe bruari heb ik hem hier aan het werk gezien. Hij trok er volle dagen op uit en zoog de sfeer van Texel in zich op. 's Avonds keerde hij dan barstensvol indrukken terug en was niet aan spreekbaar." Nevens Texelse werk is te koop en is evenals het werk van de andere vier nog te zien tot 12 augustus. De 50-jarige kunstschilder heeft al diverse exposities in het bui tenland achter de rug. Gerda Roden burg uit Amsterdam, die in Galerie Tessel met plastiek en schalen en ke ramiek is vertegenwoordigd, is zover nog niet. Haar werk is geen toon beeld van mooie vormen, maar meer een uiting van diepe gevoelens. Als klein Joods meisje zag ze haar fami lie in de oorlog worden uitgemoord en het verwerken van deze achter grond staat centraal in haar huidige werk. Titels als „Het slijpt maar door" en „In verzet, hoe lang nog?" zijn veelzeggend. Het door haar ge bruikte materiaal is rood steengoed, dat zij als een beeldhouwster be werkt. De overige drie exposanten zijn even eens de moeite waard. Met Walter Bahr is één der beste glasblazers van het moment (lampeglasl genoemd, wat is te zien aan de schitterende gekleurde glazen objecten. Marianne Koster valt op met haar landschapjes van keramiek, eenvoudig en sierlijk. Haar glazuren abstracte mensenvor- men zijn mooi, maar niet bijzonder. Otto Zeegers tenslotte is meer een geweldige vakman dan een kunste naar. Deze pottebakker maakt mooi gevormde, fijn geglazuurde potjes en schaaltjes. Galerie Tessel is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag tot 17.00 uur. In het kader van de Hoornder Don derdagen houdt de ondernemersvere niging Den Hoorn op donderdag 20 juli een ringsteekwedstrijd en een de monstratie harddraverij. Bij het ringsteken wordt gestreden om de Grote Prijs van Den Hoorn. Opgave is mogelijk tot 17 juli bij let de Ruyter, tel. 19436. Op de wedstrijdavond moeten de deelnemers zich opstellen om 19.15 uur op de Kleiweg, richting Westerweg. Vrij algemeen kan worden gezegd dat de zomer van 1989 een goede groei- zomer is. Ondanks een vrij lange periode van droogte en hoge temperaturen heeft Texel zijn groene kleur behouden. En de regen kwam steeds weer re delijk op tijd. Uiteraard zijn er in een dergelijke zomer als nu droogtesporen te zien. Maar zoals alles zich nu laat aanzien, kan worden gesproken over een mooie zomer. Na de eerste regen van eind juni heb ben de aardappelen zich nog goed ontwikkeld. Er heeft vooral loofgroei plaats gehad. Veel loof betekent een latere knolzetting en méér kans op verdrogen. Toch lijkt het aantal knol len per stam aardappelen vrij groot. Nu is de vraag hoelang de pootaard- appelen nog kunnen groeien, met het oog op de luizenontwikkeling. De druk van luizen blijft groot en blijft de aandacht vragen van de pootaardap- peltelers. Na enkele dagen met nat weer en weinig zon is het gevaar op aardappelziekte het grootst. Steeds na een natte periode met naar ver houding hoge temperaturen blijven bespuitingen met schimmelbestrij dingsmiddelen in aardappelen nood zakelijk. Zoals het zich nu laat aanzien zijn van vrij veel partijen aardappelen de knollen bezet met schurft. De blanke schil vertoont schurftknobbeltjes. Dit is van perceel tot perceel en van ras tot ras ver schillend. Bieten De suikerbieten ontwikkelen zich goed. Wel komen er in meerdere per celen onkruiden en schieters boven de bieten uit. Met enkele uren arbeid zou er aan het gezicht van deze per celen reeds veel kunnen veranderen. Om te voorkomen dat de schieters kiemkrachtig zaad kunnen leveren dienen deze vroegtijdig te worden vernietigd. Ditzelfde geldt voor het onkruid. Naast het zaad dat wordt geleverd door de onkruiden, kan het onkruid zorgen voor een hogere tarra bij het afleveren van de bieten. Granen en Graszaad Het eerste perceel wintergerst is reeds gedorst met een te hoog vochtgehalte. Bij de oogst is het van belang dat de granen goed rijp zijn en indien mogelijk, afhankelijk van de bestendigheid van het weer, onder droge omstandigheden worden ge- dorsen. Te vroeg oogsten geeft extra kosten aan droogloon en gezien de graanprijzen is dit niet verantwoord. Te druk zijn kan geld kosten. De eer ste gedorste graszaadpercelen gaven een mooi produkt te zien. Er is nog weinig te zeggen over de uiteindelijke netto kilogrammen opbrengst per ha, maar de netto-opbrengsten zuilen in ieder geval beter zijn dan in 1988 Grasland Mede door het droge zonnige weer werd er voldoende ruwvoer gewon nen van zeer goede kwaliteit. De op brengsten zijn goed met het gevolg dat er weinig handel is in hooi en kuil. Om smakelijk gras te blijven be houden is het strooien van kunst mest of een lage dosering drijfmest noodzakelijk. Herinzaai van grasland kan in deze periode erg goed plaats vinden. Behalve dat er meestal wel weer wat water valt, is de tempera tuur hoog en komt het gezaaide gras zaad snel op. Tijdens het broeierige en warme weer zijn vliegen erg actief en agressief. Wordt er niets gedaan aan vliegenbestrijding op de runderen dan is de kans aanwezig dat de wrangbacterie op de uiers wordt overgebracht. Snijmais Ideaal weer Is het geweest voor de groei en ontwikkeling van snijmais. Voor zover bekend heeft dit gewas nog nooit een dergelijke ontwikkeling gehad als in 1989 met het zonnige en warme weer. Naast een vrij vroe ge oogst zullen de opbrengsten goed kunnen worden. Radio Texel Iedere maandagavond van zeven tot acht is Radio Texel in de lucht met het programma „Rond de Boerderij". In dit programma komen actuele za ken aan de orde en er is ook een in terview met een agrariër van wie de naam van de boerderij moet worden geraden ners: drie grote groene van Rijkswa terstaat Iinhoud 72 kubieke meter en vier kleine gegalvaniseerde van de gemeente 13 kuub per stuk). Doordat buitenstaanders hun vuilnis -in soms grote hoeveelheden- in de containers deponeren, is er voor het scheepsafval soms geen ruimte meer. Naar schatting kost dit de haven van Oudeschild 715.000,- 720.000,- per jaar extra. In de containers wordt de meest uiteenlopende rommel aange troffen. Particulieren storten er hun grof vuil, sommige visverwerkende bedrijven plegen er hun afval te lozen en ook bedrijven van buiten Oude schild weten de containers te vinden. Een aantal bedrijven is hiervoor al eens door Rijkswaterstaat op de vin gers getikt. Ook heeft de haven meester al eens een proces verbaal opgemaakt tegen iemand die op he terdaad werd betrapt tijdens het clandestien storten. Havenmeester De Graaf: „De laatste tijd is het be hoorlijk erg. Van de week lag de rot zooi er zelfs naast. Normaalgesproken legen we de con tainers op vrijdag, maar het komt nu wel voor dat ze op zaterdagmiddag alweer vol zitten. Op slot kun je ze niet doen, want dan weet je zeker dat de rommel er naast wordt gezet. Doodzonde, want de haven van Ou deschild staat in Nederland zelfs be kend als milieubewust. Dat imago willen wij graag zo houden." Rijkswaterstaat heeft samenwerking gezocht met de politie, zodat het toe zicht kan worden verscherpt. Twee Duitse toeristen van 23 en 25 jaar zijn zondag aangehouden omdat ze een boot van een Cocksdorper hadden gepakt bij paal 30 en ermee het water op waren gegaan. Het vaartuig werd later beschadigd op het strand achtergelaten. Proces ver baal is opgemaakt en de schade wordt geregeld. S.V. Texel houdt van 30 juli tot en met 5 augustus een .voetbalweek", waarbij gerenommeerde voetbal teams in het strijdperk treden. Zater dag start de voorverkoop van de toegangskaarten voor de wedstrijden die Texel 1 speelt tegen achtereen volgens F.C. Volendam (zaterdag 30 juli), F.C. Utrecht (donderdag 3 augustus) en Oud Internationals (za terdag 5 augustus). De aanvangstijd van alle wedstrijden is 18.30 uur. De toegansprijzen voor de wedstrij den zijn: jeugd t/m 15 jaar 75,— en daarboven 77,50 per wedstrijd. S.V. Texel heeft gemeend gezien de toe loop van vorig jaar tijdens de wed strijd tegen F.C Utrecht een voorverkoop te moeten houden en te vens een (beperkte) passe-partout verkoop voor drie wedstrijden De kosten voor deze passe-partoutkaar- ten zijn: jeugd t/m 15 jaar 710,— en daarboven 715,—. Dit betekent dat men bij de aankoop van een passe- partoutkaart een korting krijgt van één wedstrijd. Texel 1 speelt de wedstrijden op eigen terrein. Vooraf speelt Texel 2 een aantal voor wedstrijden, aanvang 16.30 uur. Het was aanvankelijk de bedoeling de jeugd van SV Texel voorwedstrijden te laten spelen. Dit bleek in praktijk niet haalbaar vanwege de vele afwe zige jeugdleden aan SV Texel zijde i.v.m. vakanties. Texel 2 speelt nu de ze voorwedstrijden, aanvang 16.30 uur, tegen achtereenvolgens: SV De Koog (zondag 30 juli), C-team FC Utrecht (donderdag 3 augustus) en HRC 2 (zaterdag 5 augustus). Ook een aantrekkelijk programma dus voor Texel 2 en voor de toeschou wers die wat vroeger naar het SV Texel komen. De kaartverkoop voor Het onlangs in deze krant geplaatste ingezonden stuk waarin werd ge vraagd een kaartje te sturen naar de ernstig zieke Jozef Drinckwaard uit Heerlen, heeft een mooi resultaat op geleverd. Jozef ontving van Texel 400 kaarten en een groot aantal brie ven. „Jullie Texelaars hebben mijn zoon op deze manier geweldig veel moed gegeven en ook voor ons als ouders, broer en zusjes was dit blijk van medeleven indrukwekkend", al dus vader H.W. Drinckwaard. de wedstrijden aan de kassa start om 16.00 uur en de toegangskaarten voor de hoofdwedstrijden (incl. passe-partoutkaarten) gelden ook voor deze voorwedstrijden. De voor verkoop van de passe-partout kaarten en de losse kaarten duurt tot en met zaterdag 29 juli (15.00 uur). Vóór de aanvang van de eerst wedstrijd tegen Volendam (30 juli) worden de even tueel resterende pass-partoutkaarten verkocht. Ook de SV Texel leden moeten een toegangskaart kopen (dezelfde regeling als bij KNVB beker wedstrijden). De voorverkoop adres sen zijn: Den Burg: Café „In den Grooten Slock"; Heren mode Moerbeek: Mantje Sport, VVV Texel. De Koog: Camping Kogerstrand; Café „De Kuip"; Supermarkt Meermarkt; VVV Texel. Oudeschild: Gamma Oudeschild. Den Hoorn: Camping Loodsmansduin. De Cocksdorp: Holy markt; Camping De Krim. Oosterend: Joost Brouwer (Schoolstr) Bij een matige zuid-westen wind zijn afgelopen zaterdag in St. Niklaas om 10.00 uur 85 Texelse duiven gelost. Het concours had een langzaam ver loop, omdat de duiven onderweg veel last hadden van onweersbuien. Om 13.07.02 uur liep de eerste duif bin nen bij Arie Ellen met een gemiddel de snelheid van 1159,01 m/min. Uitslag: Arie Ellen: 1, 2, 6, 15, 16, 17, Herman Groe- neveld: 3, 10, 11, 13; Walter Bremer: 4; Mey- ert de Waard: 5, 7, 8, 9; Sjoerd Feenstra- 12, 14. Aan de Badweg werd maandag een 24-jarige toerist uit Amersfoort aan gehouden. Hij bleek met 500 micro gram alcohol per liter lucht (ug./l.) achter het stuur te zitten, terwijl maar 220 ug./l. is toegestaan. Een 20-jarige automobilist uit de Haarlemmermeer werd dinsdagnacht in De Koog aangehouden met 285 ug./l. Omdat hij in januari eerder was aangehouden met drank op, werd zijn rijbewijs ingevorderd. In dezelfde nacht werd een 27-jarige automobiliste uit Den Burg aangehou den. Zij had 425 ug./l.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5