Nieuw boekje maakt vogelaars wegwijs Provincie steunt waterzuivering „Ecomare" met kwart miljoen Tesseltoernooi Deuce was gauw volgeboekt „EcoMare-week" op campings „Vogels kijken op Texel" Jeltje (18) maakt 10.000e sprong sj?HIIII!ll|É Auto reed tegen paard en wagen Nieuw advies voor de Schumakersweg Postweg veiliger door linksafvlak Subsidiemogelijkheden ecologisch beheer Enerverende strijd op de wielerbaan PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14JUM» Het recreatieteam dat momen teel op het eiland aktief is om de toeristen met allerlei aktivi- teiten bezig te houden, gaat aktie voeren ten bate van de nieuwe waterzuiveringsinstalla tie van EcoMare. De week van 29 juli tot en met 4 augustus is uitgeroepen tot EcoMare- weekDat betekent dat alle campings die een recreatiewer ker van de Texelse Sportraad in dienst hebben en staatsbosbe- heercamping Het Woutershok hun programma afstemmen op de zeehonden van EcoMare. Ook het zwempark Molenkoog zal aan de aktiviteiten mee doen, zodat ook Texelaars hun bijdrage kunnen leveren aan de aktie. 2 augustus is tot spon sordag uitgeroepen. Op de ge noemde campings en in het zwembad zal dan een sponso ractiviteit worden gehouden, in de vorm van een loop, fietstocht, zwempartij e.d. De genen die eraan meedoen gaan tevoren op zoek naar sponsors die bedragen beschikbaar stel len voor elke afgelegde kilome ter of andere prestatie die in het kader van de aktie wordt geleverd. Nadere informatie over wat er allemaal in de Eco- Mareweek gaat gebeuren, wordt verstrekt door de recrea tieleiders op de campings. Voor suggesties kan kontakt worden opgenomen met Klaas van der Weide 1133731 of Corry Peter sen 1128351. Een 27-jarige automobilist uit Ooj end kwam in de kotterstraat eer paard en wagen tegen. Koetsier, een 56-jarige Duitser. Bij het paa ren raakte men elkaar. De schade mee. Waar moet je op Texel zijn om vo gels te zien. zonder dat ze daardoor worden verstoord? Het antwoord op die vraag wordt gegeven door het 20 pagina's tellende boekje „Vogels kijken op Texel", een uitgave van EcoMare op kosten van de stichting VVV Texelpromotie. Het eerste exemplaar van dit fraaie staaltje van kleurendrukwerk werd dinsdagmid dag officieel opverhandigd aan bur gemeester A. Schipper. Dat gebeurde in EcoMare, in het bij zijn van de mensen die de tekst, fo to's en tekeningen voor het brochure-achtige boekje hebben ge maakt en van VVV-directeur Jaap Dekker met zijn promotiemedewerker Robert van Hees. De opvatting dat haast alle toeristen alleen maar op Texel komen om het strand, de disco en ander oppervlak kig vermaak, is steeds verder bezij den de waarheid. Een sterk groeiend aantal mensen dat hier komt heeft (ookl belangstelling voor de levende natuur in het algemeen en vogels in het bijzonder. Dat heeft te maken met het opleidingsniveau, de leeftijd en het feit dat de natuur en de be dreiging daarvan voortdurend in het nieuws zijn. De VVV speelt daar uiteraard op in. Een jaar of tien gele den was men mensen die op Texel vogels wilden zien al van dienst met een „Vogelroute". Die verouderde en raakte uitverkocht, zodat iets nieuws moest worden uitgegeven. EcoMare had soortgelijke plannen, wat leidde tot samenwerking. Daarbij werd ge profiteerd van de (toevallige?) om standigheid dat de medewerkers van EcoMare niet alleen veel weten van de natuur maar ook goed kunnen schrijven, fotograferen en tekenen. Ze hebben er, kennelijk met plezier, iets moois van gemaakt. Beginners De tekst is afgestemd op beginners. Uitgelegd wordt waaraan de opmer kelijke vogelrijkdom van Texel (op het eiland zijn 300 soorten waargenomen en 100 daarvan broeden er) is te danken en er worden tips gegeven hoe men bij het bekijken van vogels moet handelen. Vervolgens worden de verschillende vogelgebieden op Texel beschreven, voor zover deze (ookl vanaf vrij toegankelijk gebied zijn te overzien. Het boekje maakt al dus duidelijk dat het niet nodig is om de afgesloten terreinen in te gaan. Het college van B en W wil nader advies over de noodzaak van een voetgangersverbinding over de Pont- weg naar zwemparadijs Calluna. In een ambtelijk advies is voorgesteld ƒ40.000,- beschikbaar te stellen voor aanpassing van de situatie aan de Schumakersweg. Het college erkent dat er meer voet gangers oversteken om naar Calluna te gaan, maar vraagt zich af of de toegenomen verkeersstroom de aan leg van een voetgangersverbinding rechtvaardigd. Met de uitbreiding van de straatverlichting ter plaatse gaat men wél akkoord. De meeste ongevallen op de Post weg gebeuren op de kruising met de Slufterweg. Dit staat inhet rapport „Verkeersonderzoek Postweg". De raad zal worden voorgesteld f432.000,- beschikbaar te stellen voor reconstructie van dit knelpunt, waarbij een zg. „linksafvlak" wordt aangelegd. Er wordt gerekend op 75 procent subsidie van de provincie. Op het investeringsplan voor dit jaar is 7250.000,- opgenomen voor het aanpassen van de Postweg. Dat is niet genoeg. Voor de verbetering van het gevaarlijkste kruispunt is 7400.000,- nodig met daarbij 732.000,- voor het onderhoud ervan. De provincie geeft maximaal 75 pro cent subsidie voor het reconstructie- deel, dus 7300.000,-. De gemeente Texel moet dan nog 7132.000,- betalen. Als de subsidie door de provincie wordt gegeven houdt de gemeente geld over. Er was immers 7250.000,- geraamd. Het ambtelijk advies is dat bedrag te gebruiken voor de werken „kruispunt De Waal" en kruispunt Pontweg/Gerritslanderdijkje" en voor onderhoud aan de Postweg. Het col lege van B en W wil het bedrag ech ter liever uitgeven aan snelheidsbeperkende maatregelen voor het verkeer in Zuid Eierland. Met de uitvoering van werkzaamhe den aan de Postweg kan pas worden begonnen als zekerheid bestaat over de subsidie van de provincie. Talrijke soorten laten zich bewonde ren vanaf de openbare weg, soms van verrassend korte afstand omdat de dieren aan voorbijgangers en auto's zijn gewend. Zo passeren Zee burg, De Schorren, de Bol, het Wage- jot, de waddendijk, De Geul en omgeving. Bolle Kamer, Grote Vlak, Muy, Slufter, Eierlandse duinen, de dennen. Waalenburg, Hogeberg en zelfs de RST-campings („het is niet ongebruikelijk een zingende nachte gaal boven een bungalowtent aan te treffen") de revue Voor mensen die de beschermde terreinen persé wel willen betreden wordt het nodige ver teld over toegangsregelingen en ex cursiemogelijkheden. Mooie foto's het boekje is rijk geillustreerd met vooral foto's. Een klein deel komt uit het WV-archief maar de meeste pla ten zijn nieuw, gemaakt door Sytske Dijksen-Overbeeke (die ook de tekst en enkele aquarellen maakte), haar man Adriaan, Salko de Wolf en Peter van der Wolf. Vooral laatstgenoemde laat zich kennen als een goede vogel fotograaf met zijn soms zeer sfeer volle opnamen. Fraai zijn ook de illustraties van Johan Reydon. De vormgeving was in handen van een professional: Martin Groot, die vaker werkt voor de VVV Texel en in dit geval ook het drukken van het boekje bij een overkants bedrijf heeft ge regeld. Vier talen Naar verhouding zijn het vooral bui tenlanders die zich aangetrokken voe len tot Texel als vogeleiland. „Vogels kijken op Texel" is daarom ook ver krijgbaar in het Frans, Duits en En gels en er komt waarschijnlijk ook VW-medewerker Robert van Hees overhandigt het eerste exemplaar van het boekje aan de burgemeester. Van links naar rechts Jan Kuiper. Adri aan Dljksen. Jaap Dekker. Robert van Hees. burgemeester Schipper. Sytske Dijksen en Johan Reydon een bijlage ten dienste van Italiaanse maar wel de rente ervan gebruiken" vogelaars. Zo op het eerste gezicht lijken de doelstellingen van WV en EcoMare strijdig. EcoMare is immers uit op na tuurbehoud terwijl de VVV zoveel mogelijk toeristen naar Texel wil ha len die een bedreiging kunnen vor men voor die natuur? Bij de presentatie van het vogelboekje werd door VVV-directeur Dekker, Ecomare- directeur Jan Kuiper en burgemeester Schipper, benadrukt dat in dit geval van strijdigheid geen sprake is. De VVV wil de in vogels geïnteresseerde toeristen van dienst zijn en Ecomare wil dat ook, als het maar zodanig ge beurt dat de vogels er zelf geen hin der van hebben. Jan Kuiper: „De natuur is het kapitaal van Texel. Wij mogen dat kapitaal niet aantasten, Na de ministeries van Landbouw en van WVC heeft nu ook de provincie besloten financiëel bij te dragen in de kosten van de dringend noodzakelijke waterzuiveringsinstallatie voor „EcoMa re". Gedeputeerde Staten geven een investeringssubsidie van f250.000,-. Genoemde ministeries hadden elk al twee ton toege zegd. Het wachten is nu nog op de gemeente die hopelijk minstens een ton in het projekt zal steken. Jaap Dekker zei zich daarin helemaal te kunnen vinden. Het is zelfs de be doeling dat in de promotie steeds meer wordt ingespeeld op de toene mende natuurinteresse bij het grote publiek. Het imago van Texel wordt vrij sterk bepaald door strand, gezel ligheid en amusement. Het is nood zakelijk dat ook de sterk in aantal toenemende natuurliefhebbers weten dat zij op Texel alle kanten uitkunnen. „Het andere Texel is nog te weinig bekend". In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht zijn de afgelopen jaren de mogelijkheden om op Texel vogels waar te nemen eerder toe- dan afge nomen. Dat is onder andere te dan ken aan het feit dat bij de verhoging van de Waddendijk tot deltaniveau rekening is gehouden met de natuur. Er zijn nieuwe, attractieve vogelge biedjes ontstaan, zoals het Wagejot bij Oosterend en de andere plassen achter de dijk, die door Dekker „eta lages van het Texelse vogelleven" werden genoemd. Het boekje „Vogels kijken op Texel" is beschikbaar in een oplaag van to taal 10.000 exemplaren. Het is te koop voor f5,50 bij EcoMare, VVV en binnenkort mogelijk ook bij wederver kopers. MEDEDELINGEN VAN B EN W De provincie Noordholland kent een subsidieregeling voor het zogenaamd ecologisch beheer. De subsidierege ling heeft als doel het bevorderen van de natuurlijke en landschappelijke verscheidenheid in Noordholland bui ten de traditionele natuurgebieden en relatienotagebieden. Met de regeling wordt zoveel mogelijk geprobeerd leemten in de zorg voor het behoud en/of de ontwikkelingen van natuur en landschap op te vullen. De subsi dieregeling is bedoeld voor particulie ren (waaronder vrijwilligersgroepen) overheidsinstanties en agrarische be drijven die over willen schakelen van agrarische produktie naar „natuurpro- duktie". Voor het jaar 1989 kunnen nieuwe aanvragen worden ingediend, waarbij als voorwaarde geldt dat het project een duidelijke voorbeeldfuctie moet vervullen. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Pro vincie Noordholland, tel. nr. 023 - 306340 of 143200. Voor het Paracentrum Texel b, looft het een topjaar te wor den. Nooit eerder was het to druk, als gevolg van toenem de belangstelling voor de pa- rasport en het buitengewoon gunstige weer van de afgelo pen maanden. Woensdagoch tend j.l. werd de 10.000e sprong van 1989 geregistrenj veel eerder dan in voorgaand jaren. Die sprong werd ge maakt door de 18-jarige scho- liere Jeltje Liezenga uit Leeuwarden, die in het pan- centrum een cursus volgt en woensdag voor de zevende keer uit het vliegtuig stapten even later soepel en gerouti neerd op de grasmat van hei Texelse vliegveld te landen. Daar nam ze de felicitaties in ontvangst van directeur Bob Rienks, instructeur/jumpmaste Will Kempff en de andere lede van de paraploeg waarmee ij in het vliegtuig zat. Van Rienls kreeg ze als aandenken een beeldje van een parachutist. Jeltje vertelde dat ze er tot dusver geen ogenblik spijt ran heeft gehad dat ze de pa- rasport is gaan beoefenen. J zou eerst een fietsvakantie houden op Terschelling, maar dat had ik al zo vaak gedaan Ik wilde eens wat anders". De belangstelling voor de pa- rasport en daarmee het aantal deelnemers aan de curussen die door het Paracentrum Tea worden gegeven is in de loop der jaren flink gestegen. Hel ging echter met schokken en er was ook wel eens teruglq „Vorig jaar hadden we te ma ken met een lichte daling. Dat kwam van het slechte weet, maar ook de dodelijke ongehi ken die in 198 7 elders in hel land zijn gebeurd, hebben es* rol gespeeld", aldus Bob Rienks. „Maar nu zit de vaar. er enorm in. Sportieve vakan ties zijn in opmars en ons cs» trum wordt steeds bekendei. We kunnen het best merken dat de we de laatste tijd mee dan eens voor de televisie tip geweest". De paradrukte is vooral f/yrfets de schoolvakanties groottui ten die periode kan Rienks uk best wat klanten gebruiken. fl| is daarom blij met de toe gem men belangstelling voor de pa- rasport onder beroepsmilitairen In het kader van „grensverleg gende" aktiviteit kunnen offi cieren en onderofficieren van de Landmacht de begerens waardige „para-wing" op hun uniform krijgen door een ciir sus te volgen, wat buiten de topperiode onder gunstige kon dities mogelijk is op Texel. B en W hebben inmiddels besloten daartoe in principe bereid te zijn en zullen binnenkort met een voorstel bij de raad komen. Als de raad ak koord gaat, wordt het verantwoord geacht om in september met de bouw te beginnen, hoewel er dan nog een gat in de begroting zit. De hele installatie kost inclusief btw na melijk f930.000,- de EcoMare- directie heeft echter goede hoop dat de rest van het bedrag kan worden geput uit bijdragen van particulieren, onder andere uit het fonds dat is ge vormd door de „Vrienden van de zeehondenopvang". Versleten De huidige installatie waarmee het water in de zeehondenbassins, het vogelhospitaal en de aquaria schoon en helder wordt gehouden, dateert van 1974 en is totaal versleten. Geld voor vervanging is nooit gereserveerd omdat de Stichting Texels Museum volgens de oude regels geen fondsen mocht vormen. Dat wordt nu anders. De subsidiërende instanties hebben zelfs de voorwaarde gesteld dat geld moet worden gereserveerd zodat ver vanging in de toekomst met eigen middelen kan gebeuren. Biologisch filter De installatie zal worden aangelegd door Reinders uit Groningen, een be drijf dat is gespecialiseerd in de bouw van waterbehandelingsinstalla- ties voor zwembaden. Van de vier bedrijven die offerte mochten doen, kwam Reinders het gunstigst uit de bus. Het waterbehandelingslaboratori um Centrilab is in adviserende zin bij het projekt betrokken. De zuivering voor Ecomare lijkt veel op de installa ties waarmee gewone zwembaden worden gezuiverd en gechloreerd. In dit geval wordt gewerkt met een combinatie van een gewoon filter waarmee het vuil mechanisch wordt tegengehouden en een speciaal kool filter waarin de in het water opge loste stofwisselingsprodukten zoals ureum, met behulp van bacteriën worden afgebroken. Een van de voor delen is dat de hoeveelheid water die telkens moet worden ververst om de ze afbraakstoffen beneden een be paalde concentratie te houden, beperkt kan blijven. De provincie heeft bij het toekennen van de subsidie geredeneerd dat schoon water niet alleen onmisbaar is voor de opvang van jonge zeehon den, maar ook voor het functioneren van EcoMare als edukatief centrum voor een zo breed mogelijk publiek. Zonder de aanwezigheid van zeehon den zouden lang niet zoveel mensen naar EcoMare komen en de inspan ningen op voorlichtings- en edukatief gebied zouden dan dus een veel klei ner rendement hebben. Tennisvereniging Deuce houdt van zaterdag 15 tot en met zondag 23 juli haar jaarlijkse „Tesseltoernooi". Het toernooi, dat voor de vierde keer wordt gehouden, was in korte tijd volgeboekt. Dat betekent dat 159 deelnemers zijn ingeschreven die sa men 210 tennispartijen zullen afwer ken. De wedstrijden vinden plaats op de tennisbanen van Deuce, naast sporthal Ons Genoegen. De deelnemers zijn uit het hele land afkomstig, op Zeeland en de Flevo- polders na. Veertig procent van het deelnemersveld is Texelaar, te weten de leden van Deuce. Het belooft een toernooi van goede kwaliteit te wor den, omdat voor het eerst ook B- spelers meedoen. Deuce heeft hier mee de landelijke subtop in huis. Ge zien de verwachte drukte en de daarmee gepaard gaande gezelligheid is een grote tent van het korps mari niers aanwezig voor het zogeheten Tijdens de dinsdag gehouden wieler wedstrijd was er bij de A-jeugd veel strijd. Halverwege de wedstrijd wisten Jasper Braam en Daniel Sie- ben weg te demarreren bij de andere renners. In de sprint was Jasper de sterkste. Bij de B-jeugd was Thijs de boer te sterk voor de rest, hij finishte met grote voorsprong. De A-poule viel in twee stukken uiteen. De sprint van de drie koplopers werd gewon nen door Evert Koopman. In de B- poule werd keer op keer gedemar reerd, totdat Jan Buis tien ronden voor het eind de beslissende demar rage plaatste. Hij werd niet meer te ruggepakt, ook niet door Willem Trap die door zijn poging Buis te achterha len wel de tweede plaats behaalde. De sprint van het peleton werd ge wonnen door Kees Koopman die Jur- gen Graf en Martin Visser voor wist te blijven. Uitslag A-jeugd: 1. Jasper Braam; 2. Daniel Sieben, 3. roald vd. Slikke; 4. Egbert vd Werf. B-jeugd: 1. Thijs de boer; 2. Tijmen de Wijn; 3. Nicky Lauda. Senioren A-poule: 21. Evert Koopman; 2. Dirk Vinke; 3. Jan Nico v.d. Ploeg; 4. Ben- no Bakker; 5. Frans Witte. B-poule: 1. Jan buis; 2. Willem Trap; 3. Kees Koopman; 4. Jurgen Graf; 5. Martin Visser; 6. Denhard v.d. Slikke. „après-tennis". In deze tent is het dagelijks van 20.00 tot 21.00 uur „happy hour". Voor de deelnemers is er vanaf 18.00 uur een barbecue of andere maaltijd. Woensdag is er een feestavond en donderdag en vrijdag levende muziek van Texels talent. Het terrein staat de hele week open voor publiek, de entree is gratis. Da gelijks wordt omstreeks 9.30 uur be gonnen en de wedstrijden duren tot circa 19.30 uur. De finales zijn op 23 juli, vanaf 10.00 uur. De prijsuitrei king is gepland om ongeveer 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 6