Meningen over detailhandel n Oudeschild verdeeld f V Raad neemt genoegen met onderhandelingsresultaat lanpak geluidoverlast an café's en disco's Erfkamperen definitief geregeld Raadsvergadering had tam verloop elvuldige controle door gemeente Geslaagd Weduwe maakte rondvaart Geslaagd TEXELSE COURANT PAGINA 9 publiek en weinig raadsleden, dat was het beeld van de isdagavond gehouden raadsvergadering. Hoewel de agenda ivangrijk was (24 punten), werd deze in een vlot tempo afge- ikt. Enig geharrewar ontstond over het vaststellen van het itemwingsplan „Oudeschild-bedrijventerrein". Men was het er over eens of daar nu wèl of geen detailhandel in thuishoort. gdsleden Nel Eelman (CDA), Peter dei (PSP) en Dirk Terpstra (PvdA) ,n wegens vakantie afwezig. het bestemmingsplan jdeschild-bedfijventerrein" kan de neente bedrijven die zich op het nd willen vestigen een plekje bie- Men wil het liefst „schone" in- ïieën aantrekken. Detailhandel in id wil het college van B en Sever niet. Toch wordt een uitzon- ng gemaakt voor de voormalige iel met bedrijfskleding van Gelein sen („De Twee Paardjes"), die familie Wetenkamp is overgeno- en in het Groothandelsgebouw jevestigd. Huitema (CDA) was tegen detail del op het bewuste terrein in Ou- ihild. Erna Eelman (VVD) stemde imee in. Volgens haar lijkt het er op dat het bestemmingsplan is gepast aan een zo gegroeide si- i Krijnen (Texels Belang) vroeg of isfaltfabriek niet naar het bedrij- lerrein kan worden verplaatst, houder Daan Schilling dacht van Die probeert zich te nestelen Ie huidige standplaats. Gedepu- de Staten hebben een overkap- van de fabriek afgewezen, dus afwachten wat nu gebeurt". Roeper (PvdA) had ook proble- met de detailhandelvestiging in jroothandelscentrum. „Dat ge- is groot en heeft nog meer te. Mag daar dan ook detailhan- «orden bedreven?" Hij waar- wde dat de visverkoop bij een jf op het terrein niet mocht on- ten in horeca-actlviteiten. Niet uitsluiten ouder Schilling betwijfelde of ihandel op het bedrijventerrein iworden uitgesloten. „Als ik nu «e doen het niet meer, dan is dat zo definitief". Hij zei dat al jaren artikelen van bedrijven ter plaatse worden verkocht. Schilling kreeg steun van Tine Krijnen. „We moeten niet té consequent zijn. Anders zou den al die activiteiten moeten wor den verplaatst naar de dorpskom en daar is geen ruimte voor". De wet houder was het met Roeper eens dat de ontwikkelingen rond de visverkoop teveel op horeca gaan lijken, com pleet met terras en consumpties. Hij beloofde dit in de gaten te houden. De raad stemde voor het bestem mingsplan Oudeschild- bedrijventerrein, alleen Erna Eelman bleef tegen de passage over detail handel. Besloten werd in de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid verder te discussiëren over detailhandel op industrieterreinen. Groot onderhoud De medezeggenschapsraad van ba sisschool De Bruinvis te Oudeschild heeft een brief aan de raad gestuurd, omdat men het er niet mee eens is dat vier extra uren bewegingsonder wijs vervallen. Gerard van der Kooi (PvdA) toonde begrip voor de proble men. „De groepen hebben beweging sonderwijs in een té klein lokaal. Maar als we er wat aan doen moe ten we dat ook voor twaalf andere scholen doen. Misschien kan er tij dens het groot onderhoud in 1991 een oplossing worden gevonden". Wethouder Piet Zegers zette een mis verstand recht. Bewegingsonderwijs wordt pas gegeven aan groep 3 en hoger. De vier extra lessen, die met het oog op het te kleine lokaal waren toegestaan, vervallen omdat de school nu de beschikking heeft over de nieuwe gymzaal bij 't Skiltje. „Het zou tegenover de andere scholen niet eerlijk zijn als De Bruinvis nu die ex tra uren mag houden. We betalen toch al een vermogen aan beweging- else horecabedrijven die 's inds en 's nachts open zijn m deze zomer veelvuldig oek krijgen van medewer- van de gemeentelijke af- ing milieu. De ambtenaren m met behulp van geluid dagen controleren of de ho- teveel lawaai produceert, deze wijze hoopt de ge- mte, in samenwerking met politie, het aantal klachten geluidoverlast van met na- discotheken en café's ütisch terug te dringen. controles komen niet uit de lucht want al vanaf Pasen is met loreca overleg gepleegd over dit erwerp en zijn geluidmetingen "cdt Naar aanleiding van de re- tfsn hebben diverse horecabe- Wmaatregelen genomen. b-ambtenaren Rob Buitenweg en Kuiper, die beide belast zijn uitvoering van de controles, :n Z|ch zeer tevreden over met de discotheken. „Bij alle vier is 9eluidniveau momenteel in orde." wmige gevallen is dat bereikt geluidsbegrenzer beter af te <n en die vervolgens te verzege- ™Jelleboog heeft de geluido- weten te beperken door H'weg de volumeknop terug te Daarnaast zijn isolerende R'eningen getroffen, zoals bij dis- De Boulevard waar een „ge ts gemaakt. Als je daar •sluis" ^nnen naar buiten gaat of an- moet |e eerst door een soort tfti ge'uidssluis. De Toekomst eiken voor de ramen en bij "i zijn de nooduitgangen ge- gemaakt. nog wel eens klachten, maar ejnen wij niet met metingen be- W krijgen", aldus Buitenweg en Behalve discotheken en café's !ll ook snackbars en shoarma- *Jn 'ds principe alles dat 's nog open is en geluid veroor- werlast ontstaat voornamelijk j '®rec'enen: door te harde mu- lt doordat deuren en ramen Saan Dat laatste is met de ho ge temperaturen van de laatste tijd nogal eens geconstateerd." Eigen initiatief Het verschil met voorgaande jaren is dat toen alleen metingen werden ver richt naar aanleiding van (herhaaldelij ke) klachten. Nu gaat de gemeente op eigen initiatief te werk, op wille keurige momenten. Gemiddeld twee maal per week zullen de ambtenaren zich met de geluidmeter in het uit gaansleven storten. In het voorsei zoen werd voornamelijk 's weekends gecontroleerd, met tussenpozen van ongeveer twee weken. Het gemeen tebestuur en de politie geven volledi ge rugdekking aan dit optreden. Als wordt geconstateerd dat een bedrijf de normen overschrijdt, krijgt het eerst een schriftelijke waarschuwing. Daarvan zijn er in de afgelopen maanden circa tien verstuurd. Bij her haling volgt een proces verbaal. Zo ver is het in slechts één geval (een café) gekomen. De bedrijven werden per categorie benaderd. Het blijkt na melijk dat de ondernemers een gelijke behandeling willen, zodat de concur rentie niet kan worden bevoordeeld. Onbewust Volgens de milieu-ambtenaren weten de horeca-ondernemers vaak niet eens dèt ze de buurt overlast bezor gen. Velen zochten daarom contact met de gemeente om in onderling overleg tot een oplossing te komen. Soms was die heel simpel: de deur dicht of de muziek zachter. In andere gevallen was de oplossing meer kost baar, bijvoorbeeld als verbetering van het ventilatiesysteem nodig was. „Vrijwel alle ondernemers stellen zich positief op en denken mee. Het is duidelijk dat ze van al die klachten af willen". Buitenweg en Kuiper komen tot de conclusie dat de contróles tot dusver preventief hebben gewerkt. „Maar het seizoen begint nu pas echt", houden ze nog een slag om de arm. Nanning Kikkert uit De Koog slaagde aan de Internationale Agrarische Ho geschool in Velp als ingenieur in de studierichting bosbouw. sonderwijs", aldus de wethouder. Hij heeft de medezeggenschapsraad van de school geadviseerd te informeren naar interne verbouwingsmogelijkhe den, zodat in de school meer ruimte komt voor het geven van beweging sonderwijs aan de groepen 1 en 2. „Uitbreiden kan niet, maar misschien dat door een andere indeling ruimte kan worden gewonnen". Oprechte vloek? De bond tegen vloeken heeft een brief gestuurd aan de raad met daar in het verzoek een vloekverbod op te nemen in de Algemene Politieverorde ning (APV). De PvdA-fractie vond het zonde hier veel tijd aan te besteden. Gerard van der Kooi: „Controle is vrij wel met mogelijk en om met Luther te spreken: God hoort liever een oprechte vloek dan een huichelachtig gebed...." Ate Rienstra (CDA) verklaarde dat hij en zijn fractiegenoten uiteraard tegen misbruik van Gods naam zijn, maar het geen taak voor de gemeente vin den om dit in de APV op te nemen. „Zijn er ooit klachten over vloeken geweest?", vroeg Tme Krijnen. Bur gemeester Schipper dacht van niet, maar er zijn wel regelmatig mensen die zich eraan ergeren. Hij stelde voor er verder over te praten in de raad scommissie voor algemeen en organi satorisch beleid. Hardhout Op de brief van de Havo 4 klas te gen het gebruik van hardhout bij de verbouwing van het raadhuis, had het college nog geen reactie. Hans Roeper vond het een aardig initiatief en stelde voor het anders af te doen dan met een brief. Wethouder Schil ling vond dat een leuk idee. „Mis schien kunnen we met de leerlingen en de lerares in de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid van gedachten wisselen". Ongevallen In tien jaar tijd vonden op het kruispunt Sommeltjesweg/Oosteren- derweg/Laagwaalderweg/Hogereind 26 ongevallen plaats. Reconstructie is dringend nodig en daarom is een plan gemaakt. Kosten bedragen ƒ300.000,- en niet ƒ134.000,- zoals voor een eerder plan was geraamd. Jan van Asselt (Texels Belang) was blij dat deze post al voor dit jaar op de begroting was geplaatst. De voor gestelde oplossing van het probleem leek hem goed, al is die dan duurder dan gepland. Hij vroeg of al enig zicht is op eventuele subsidie. Wet houder Barendregt kon hem ge ruststellen. „Het plan voldoet aan de criteria van de provincie, dus het is eigenlijk zeker dat we subsidie krij- gen. We beginnen echter pas als er een besluit is genomen". Monument De presentatie „De Schans, een ver geten monument", gemaakt door Pip Barnard en Pieter de Vries, zal door de gemeente voor 2 500,- worden gekocht voor het Maritiem- en Jut- tersmuseum, zo besloot de raad. Er werd voorgesteld aankopen tot ƒ5000,- voor musea direct door het college te laten doen, zonder dat er een raadsbesluit voor nodig is. Niet alle raadsleden waren hier blij mee. Gerard van der Kooi: „Er is toch een commissie die adviseert bij aanko pen? Onlangs werd een advies over een schilderij van Bakels in de wind geslagen door het college. Met dit als voorbeeld wil ik de bevoegdheid om zélf aankopen te verrichten niet dele geren aan B en W". Ate Rienstra maande tot voorzichtig heid bij het afwijken van ad vlezen. „Dit college acht zichzelf voldoende deskundig, maar hoe zit het met een volgend college?" Burgemeester Schipper repliceerde dat hij graag nog even wilde aanblijven.... Wethouder Zegers gaf een geheel nieuwe draai aan de discussie. Hij at tendeerde de raadsleden erop dat het hier geen kunstaankoop betreft, maar een aankoop voor een museum. Daarvoor is geen speciale commissie, hoewel altijd advies wordt gevraagd aan de musea-directie. Zegers achtte het delegeren van de aankoopbe voegdheid wèl belangrijk. „Er zitten vaak zaken van rond de honderd gul den bij. Moeten we daarvoor dan ook iedere keer naar de raad? We mogen niet meer uitgeven dan in de pot zit en zullen heus geen misbruik van on ze bevoegdheid maken", pleitte de wethouder. Met acht tegen vier stemmen werd het voorstel aan genomen. Subsidies De investeringssubsidies (bij realisa- tiekosten boven de f20.000,-) zijn in het college een heet hangijzer ge weest. Er is ƒ48.980,- tekort om alle aanvragen voor dit jaar te honoreren. Het merendeel van B en W wil dit bedrag uit de algemene reserve halen en voor komende jaren maatregelen nemen, zodat zulke problemen zich niet meer voordoen. De burgemeester neemt een minderheidsstandpunt in. Hij wil dat al dit jaar maatregelen worden genomen om overschrijding van het beschikbare bedrag te voor komen. „Als we voor dit jaar een noodoplossing zoeken dan ontstaat ten op zichte van latere jaren een rechtsongelijkheid", aldus de bur gervader. Erna Eelman was het niet met hem eens. Zij vond dat alle aanvragers recht hebben op 25 procent subsidie, omdat ook de Lokale Omroep deze bij raadsbesluit toegezegd had gekre gen. „Wat doen we volgend jaar ook het budget wordt overschreden? Moeten we dan het percentage laten zakken of het beschikbare bedrag ho ger maken? Wij gaan voor dit jaar ac- coord met aanvulling van de pot, maar voor komende jaren móet een oplossing worden gevonden", zo stel de Ate Rienstra van het CDA. Wethouder Zegers vertelde dat de manier waarop het bedrag moet wor den beheerst nog wordt onderzocht. „De vraag is natuurlijk of het zo doorgaat met de aanvragen in de toekomst, maar daar is nog geen antwoord op te geven. Voor komend jaar zijn er al wel veel binnen". De 79-jarige mevrouw L. Schipper-van Aken uit Ooster beek maakte donderdag met de reddingboot Siegfried Eg- mundis" een rondvaart in het Eierlandse Gat, samen met Texelse redders en een verte genwoordiging van de plaatse lijke reddingcommissie. Het tochtje werd haar aangeboden omdat zij de weduwe is van Siegfried Schipper, de man die het geld legateerde waarvan de reddingboot destijds werd ge kocht. De rondvaart zou al kort na de ingebruikneming van de boot in 1986 zijn gemaakt, maar moest toen worden uit gesteld wegens slecht weer. De foto toont mevrouw Schip per die zich zeer op haar ge mak voelt temidden van de stoere redders. (Foto Dirk Kuiter). Jeroen Commandeur uit Den Burg en Vincent Bakker uit Den Hoorn be haalden het zwemvaardigheidsdiplo- ma III. Dinsdagavond legden zij met succes de proeve van bekwaamheid af in het marinebad in Den Helder. Zaterdag slaagden in hetzelfde bad Liesbeth Kop voor het diploma zwemvaardigheid I en Leon Comman deur en Esther Kop voor zwemvaar digheid II. Met vrijwel algemene stemmen heeft de gemeenteraad dinsdag avond de regeling voor het kamperen op agrarische erven defini tief vastgesteld. Ingaand dit seizoen zullen „echte" agrarische bedrijven die over een zg. A-blok beschikken in de zomerperiode hoogstens vijf mobiele kampeereenheden (tenten, toercaravans of campers, maar beslist géén sta-caravans) mogen toelaten. Dat is echter niet toegestaan op erven in het Hogeberggebied, in de buurt van beschermde dorpsgezichten en enkele andere „kwetsbare" gebieden: daar blijft de oude regeling van kracht: hoogstens één tent of (met speciale vergunning van b en w) één toercaravan. Tegen deze regeling waren 21 be zwaarschriften ingebracht, voor een groot deel gelijkluidend als steun voor het bezwaarschift van Dieter Stoll. Stoll wil meer dan vijf eenhe den (ook sta-caravans), gedurende het hele jaar op èlle A-blokken, dus ook in landschappelijk kwetsbare ge bieden. Ook het Landbouwschap had be zwaar aangetekend tegen de uitzon deringsbepaling voor kwetsbaar gelegen erven, evenals de heer C. van Liere die er geen begrip voor heeft dat hij op zijn in de buurt van Oost gelegen en door boomsingels afgeschermde erf geen vijf kampee reenheden mag plaatsen. Niet echt Ook was er een bezwaar van Bakker Astrid B.V. die zich verzet tegen de opvatting van b en w dat zijn bedrijf aan de Ruigendijk bij De Koog niet meer echt agrarisch is, zodat ook hij de vijf kampeereenheden niet mag toelaten. Een heel andere strekking had het bezwaarschrift van de Werkgroep Landschapszorg waarin de voor gestelde regeling van de hand wordt gewezen omdat het aantal slaap plaatsen er oncontroleerbaar door zal toenemen en omdat vervuiling dreigt door het lozen van afvalwater op de sloten, waarbij met name wordt ge vreesd voor afval uit chemische toi letten die tegenwoordig steeds meer in caravans worden gebruikt. Alle bezwaren werden dinsdagavond met grote meerderheid van stemmen ongegrond verklaard, hoewel er vrij veel begrip was voor de nadelige po sitie waarin boeren verkeren die toe vallig in een fraai landschappelijk gebied wonen en daarom slechts één tent mogen toelaten. Toekomstintentie Erna Eelman-van der Kooi (VVD) ver tolkte haar standpunt voorbeeldig snel: „De VVD gaat volledig akkoord met het voorstel van b en w". Jan van Asselt (Texels Belang) vond dat C. van Liere in Oost zijn zin moet krijgen. Gezien de situatie aldaar kan bij vijf kampeereenheden geen enkele schade voor het landschap ontstaan, zo meende hij. Het bezwaarschrift van Van Liere werd later met negen tegen drie stemmen (drie raadsleden waren afwezig) ongegrond verklaard. Hans Roeper (PvdA) verklaarde dat zijn fractie alsnog akkoord gaat met de vijf eenheden per A-blok, ook als dat toercaravans zijn. Hij deelde de vrees van de Werkgroep Landschaps zorg dat de kampeerders extra ver vuiling van het oppervlaktewater zullen veroorzaken (lang niet alle A- boerderijen zijn aangesloten op het ri ool) en wilde dat b en w daaraan iets doen. De PvdA neemt dus genoegen met de vijf eenheden, maar beslist niet met méér. Roeper uitte er zijn tevre denheid over dat B en W zullen vast houden aan dat maximum van vijf, ook als de kampeerwet zou toelaten dat op erven tien of vijftien eenheden komen. Dit college heeft echter nog maar een jaar te gaan. Het nieuwe gemeentebestuur kan er heek anders over denken. Roeper vroeg daarom van de partijen in de raad een verkla ring dat zij ook in de toekomst het maximum van vijf eenheden niet zul len verruimen, ongeacht wat er in de kampeerwet staat. Compensatie Riet Huitema (CDA) had er moeite mee dat in kwetsbaar landschap lig gende boerenbedrijven slechts één tent op hun erf mogen hebben. Zij pleitte voor compensatie. Deze boe ren zouden toestemming moeten krij gen om binnen hun gebouwen recreatieve akkommodatie te schep pen. Ook Huitema tilde zwaar aan het meerdere afvalwater dat nu in de sloten terecht dreigt te komen en had ook zorgen over de veiligheid op de boerenerven als daar straks kam peerders, waaronder kinderen, rondlo pen temidden van rijdende trekkers, oogstmachines e.d. Gerbrand Poster wilde dat de vijf eenheden op alle A-blokkewn worden toegestaan en was het ook eens met enkele andere punten in het bezwaar schrift van Stoll. Hij liet zich boos uit over de provincie die weer eens „roet in het eten had gestrooid" door de vijf eenheden op kwetsbare erven te verbieden. „Daardoor worden bedrij ven uitgesloten die deze bijverdienste heel goed kunnen gebruiken". Accepteren Wethouder Schilling liet blijken dat ook hij liever had gezien dat op alle A-blokken vijf eenheden kunnen wor den toegelaten. „Dat hebben wij dan ook voorgesteld, maar de provincie had bezwaren. We hebben daarover gepraat en het resultaat van die on derhandelingen is de regeling die nu op tafel ligt en waarmee we genoe gen zullen moeten nemen. Een ande re regeling zou door GS zijn afgewezen. We moeten dus nakomen wat we hebben afgesproken" Schilling beloofde verder aandacht voor het afvalwaterprobleem, maar hij voelde niets voor een intentiever klaring wat betreft het maximum van vijf eenheden, waaraan een volgend gemeentebestuur gebonden zou moe ten zijn. De discussie over inpandige recreatiemogelijkheden als compensa tie voor boeren die in kwetsbare ge bieden haast geen kampeerders mogen toelaten, verwees hij naar de op handen zijnde besluitvorming over de bestemming van „overtollige" agrarische gebouwen in het buiten gebied. Erna Eelman liet nog even weten dat zij onder geen voorwaarde zal mee werken aan verruiming van de norm van vijf eenheden. „Ik ben tegen mini-campings want het is schadelijk voor de agrarische bedrijvigheid en strijdig met de concentratiegedachte. Het kamperen op erven moet daarom kleinschalig blijven".

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 9