Piet en Anna Felbert voor het 53ste jaar op Texel Per surfplank naar Vlieland Orgel- en blokfluitconcert in Oosterend Marcel Witte beste veebeoordelaar Historische foto voor de gemeente Kustzeilvereniging houdt clubwedstrijd Wielerwedstrijd „Groenteboer" zingt in kerk Oosterend Ik wil nergens anders heen Antieke Italianen vlogen naar Texel Maatschappelijk werk PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 juli Dinsdag wordt in de Ned. Herv. kerk van Oosterend weer een zomer avond-concert gegeven, deze keer door Henk Gijzen (orgell en Helma Lydon-van den Hoek (blokfluit). Henk Gijzen, geboren in 1955, studeerde orgel en kerkmuziek aan het Swee- linck Conservatorium te Amsterdam. Hij behaalde in 1978 de akte Muzie konderwijs B voor orgel en in 1979 het einddiploma solo-spel en praktijk diploma kerkmuziek. Tevens werd hij in 1979 prijswinnaar van het Natio naal Orgel Improvisatie Concours in Bolsward. Henk Gijzen is cantor organist van de Grote Kerk in Vianen, docent orgel en koordirigent aan de Streekmuziekschool in Alphen a.d. Rijn. Helma Lydon-van den Hoek heeft blokfluit gestudeerd aan de conservatoria van Utrecht en 's- Gravenhage, waar ze naast haar opleiding masterclasses heeft gevolgd bij Frans Bruggen. Met de organist Henk Gijzen vormt ze een vast duo en speelt onder zijn leiding regelma tig mee in het Brederode Consort. Verder maakt ze deel uit van het en semble Recordate. In augustus van dit jaar hopen zij een tournee door Italië te maken. Het programma: 1. Blokfluit en orgel Sonata Quarta (Biagio Marini 1597-1665). 2. Blokfluit en orgel Sonata Seconda (Giovan ni B. Fontana, overl. 1630). 3. Orgel ..Ach wie nichtig. ach wie flüchtig" 8 variaties (Georg Böhm 1661-1733). 4. Orgel Sonata in G (Antonio Soler 1729-1783). 5. Blokfluit en orgel a Le Rossignol en amour, b. „Vogelstukjes" (Franpois Couperin 1668-1733). 6. Orgel Rondo (Giuseppe Gherardeschi 1759-1815). 7 Orgel Variaties over Psalm 92 (Henk Gijzen, geb. 1955). 8. Blokfluit en orgel Sonate in F. adagio, alle gro, siciliano, allegro assai. (Johann Seb. Bach 1685-1750). Ook dit concert wordt georganiseerd door de raad voor het zomeerwerk van de Texelse kerken en is gratis toegankelijk. Aanvang 20.15 uur. Bij de uitgang wordt een collecte gehou den ter bestrijding van de kosten. Marcel Witte is winnaar geworden van de woensdagochtend gehouden veebeoordelingswedstrijd. Bij het „plaatsen" van de gepresenteerde koeien en de mondelinge waardering vergaarde hij 104 punten (maximaal waren totaal 110 punten mogelijk). Tweede werd Ron Hin met 100 pun ten en derde Edwin Boogaard met 94 punten. De winnaars kregen ieder een trofé, beschikbaar gesteld door de Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland. Van de overige deelne mers scoorden er zes voldoende hoog om te kunnen deelnemen aan de provinciale veebeoordelings wedstrijd die 28 juli wordt gehouden in Midden Beemster. Het waren Carlo Veeger, Arno Kuip, Hans Kikkert, Marcel Wijtten, Rob Boogaard en Jannechien Makelaar. De leden van de jury werden voor hun moeite be loond met door Anton Witte van „Wezenspyk" beschikbaar gestelde kaasjes. In het Rijksarchief van Haarlem zit een fraaie foto van burgemeester, personeel en waarschijnlijk enkele raadsleden voor het oude raadhuis. De originele foto van 13 bij 18 cm is van 1925. Er is geen negatief van beschikbaar. Voor ongeveer 770,- kan gemeente Texel een negatief en een vergroting van 50 bij 60 cm van de foto krijgen. Er komen een bedrag bij voor de lijst en verzending. Totale kosten zijn niet meer dan f200,-. Deze foto zal een interessante ver fraaiing voor het raadhuis zijn als de uitbreiding en verbouwing klaar is. De Windsurfclub Texel houdt, in sa menwerking met de Kustzeilvereni- ging Westerslag, aanstaande zondag een surfwedstrijd van De Cocksdorp naar Vlieland. Deze wedstrijd zal meetellen voor het Texels kampioen schap en het clubkampioenschap van de Windsurfclub. Het is voor de eerste keer dat een wedstrijd naar Vlieland wordt gehouden. De surfers starten om 10.30 uur bij paviljoen Vliezicht, om eerst de Vlie- hors over te steken, om zo het na tuurreservaat te mijden. Vervolgens wordt langs Vlieland gevaren, om uit eindelijk bij de jachthaven van Oost- Vlieland te komen, waar de eerste fi nish is. Bij de aankomst op Vlieland worden de surfers gespijsd en ge laafd met dranken en broodjes, ver zorgd door paviljoen Vliezicht. Op Vlieland wordt gewacht tot het tij weer keert, waarna om ongeveer 13.30 uur de terugreis wordt aan vaard. Door het kenteren van het tij hebben de surfers op de terugweg de stroom mee. En als de wind een beetje gunstig zit, hebben de surfers tussen aankomst en vertrek ruim schoots de tijd Oost-Vlieland te bekij ken. Na de start steken de surfers weer de Vliehors over, om weer bij het uit gangspunt terug te keren. Daar wor den de zeilers onthaald op soep. Als iedereen binnen is en de uitslag van beide manches bekend, zal in het pa viljoen de prijsuitreiking plaatsvinden. Omdat het in de bedoeling ligt deze wedstrijd jaarlijk te laten weerkeren, wordt een wisselbeker uitgereikt, be schikbaar gesteld door Mantje Sport. De overige prijzen zijn afkomstig van paviljoen Vliezicht. De tweede clubwedstrljd van Kuist- zeilvereniging Westerslag, die afgelo pen zondag zou worden gehouden, maar werd afgelast wegens een ster ke branding, zal aanstaande zondag alsnog worden gevaren. De briefing is om 10.30 uur, de start om 11.00 uur bij Paal 17. Er zal een Olympische driehoeksbaan worden gezeild. Dinsdag werd door de leden van de wielervereniging een koppelkoers ge reden. De jeugd moest acht kilometer en de senioren 24 kilometer afleg gen. Uitslag jeugd: Jasper Braam Egbert v.d. Werf 16.03 min.; Roald vd. Slikke Fam Hannen 16.49 min.; Jan Werner Prins Thijs de Boer 17 44 min.; Roel Bakker Tijmen de Wijn 19.22 min Senioren: Jan Nico v.d. Ploeg Willem Trap 36.34 min., Dirk Vinke Jordi Vinke 36.47 min Evert Koopman Wil Braam 37 59 mm.; Kees Koopman Martijn Bakker 43.47. min.; Jurgen Graf (alleen) 41.37 mm. De wedstrijd staat open voor e routineerde surfer die denkt de a steek naar het buureiland te kin maken. Inschrijven kan vanaf S uur, de skippersmeeting is om uur. De start is, zoals gezegd, a 10.30 uur en dus niet, zoals eei werd vermeld, om 10.00 uur. De 22-jarige zanger Karei Boe Leerdam geeft vrijdag 28 juli «f voering in de Hervormde kerk tf Oosterend. Hij wordt begeleid ito organist Piet Groeneveld uit Hard veld. Het concert (aanvang 2O.0C uur) is gratis toegankelijk. Na a™ wordt gecollecteerd ten bate nf vakantiewerk voor gehandicapt* uitgaande van de Gereformeerd' meente. Bogerd die in het dagelijks lev"1 groenteman is, brengt zijn va^_ door in „De Verrassing" te Oost* en maakt van de gelegenheids* om in de kerk een concert te 9"; In zijn woonplaats en omgeving hij dat regelmatig, soms samen zijn 11-jarige broer. Hij heeft n* musicassettes uitgebracht en s,i!' bekend als „de zingende groent"^ boer". Het programma dat hij* brengt, bestaat uit geestelijke ren, waaronder bekende waard'l publiek kan meezingen. Vijftig jaar getrouwd en al voor het 53ste jaar op Texel: Piet en Anna Felbert. „Soms zeggen ze zelfs Texelaar te gen me". Aan het woord is Piet Fel bert 178). Sinds 1936 komen hij en zijn vrouw Anna uit Amsterdam al op Texel. Zeker zeven maanden per jaar verblijven ze op het eiland en woensdag vierden ze er hun 50-jarige bruiloft. „De doodstraf is erg, maar als ik niet meer op Texel zou mogen komen, dan was dat net zo erg. Ik wil ner gens anders heen. Vorig jaar ben ik met Texelse vrienden veertien dagen naar Italië geweest. Nou, dat was veertien dagen teveel!" Piet Felbert is verknocht aan Texel en steekt dat niet onder stoelen of banken. De eer ste keer dat hij op het eiland kwam, 53 jaar geleden, was hij met drie vrienden en drie vriendinnen op de fiets. Zijn huidige vrouw was daar al bij. „We hadden toen net verkering". Een camping was toen nog niet voor handen, dus het gezelschap verzocht bij een Staatsbosbeheermedewerker permissie om in de duinen te mogen staan. „Het kostte een gulden voor een week. Ik werkte bij mijn vader in een schildersbedrijf en had eigenlijk maar die dagen vakantie. Het beviel me hier echter zó goed dat ik een week ben gebleven. Mijn vader was razend en ik kreeg de zak omdat ik buiten mijn boekje was gegaan. Maar na veertien dagen nam hij me toch weer aan". Kamperen Deze vakantie werd gevolgd door ve le trips naar het eiland. Piet en Anna Felbert kampeerden 42 jaar in de dui nen en gingen toen over op een huis je. Ze kwamen terecht bij Peter Kuip aan het begin van de Dorpsstraat. „Het bevalt ons zo goed dat we hier ieder jaar van april tot oktober zitten. Dan wordt het ons te donker en gaan we naar Amsterdam". Daar woont het echtpaar bij een dochter. Piet Felbert is bij veel Texelaars be kend, niet alleen doordat hij vaak op het eiland verblijft, maar ook door zijn schilderijen. Na de lagere school ging hij naar de tekenschool, waarna hij drieënhalf jaar de Rijks Academie voor Kunstschilderen bezocht. Rond 1930 sloeg de crisis toe en was er niet genoeg geld om de kosten van Woensdagochtend leek op het vlieg veld Texel de klok meer dan dertig jaar teruggezet. Zes oude vliegtuigjes van de Italiaanse club „Gabbiani del Piave" maakten er een tussenlanding, tijdens een uitgebreide tournee door Europa. Het waren vier Piper Cubs uit de vijftiger jaren en zelfs twee open Tiger Moth's waarvan de oudste dateert uit 1934. De in felle kleuren geschilderde kistjes (die thuishoren op het vliegveld Campo di Volo Jonathan van de in de buurt van Venetië gelegen plaats Treviso) met hun typische motorlawaai baar den nogal wat opzien. Voor de Italia nen is het vliegen in deze toestellen en het sleutelen eraan pure hobby, echter met aanzienlijke financiële steun van de kantoormeubelenfabriek „Frezza". Aanvankelijk was het de bedoeling om van Lelystad naar Midden Zee land te vliegen zonder Texel aan te doen, maar op verzoek van de Texel se luchthavenmeester waren de goedlachse en druk pratende Italia nen graag bereid een eindje om te vliegen om zodoende met het zeer noordelijke Waddeneiland kennis te maken. Die kennismaking beviel pri ma, vooral door de hartelijke ont vangst op het veld. De nostalgische vliegers (inmiddels voorzien van het nodige foldermateriaal van de VVV Texel) zeiden dan ook beslist nog eens terug te zullen komen. Het ge zelschap is inmiddels via Ostende naar Calais gevlogen en zal luister bijzetten aan een stunt ter gelegen heid van het feit dat het 80 jaar ge leden is dat Bleriot als eerste met een vliegmachine het Kanaal over stak. Een nagemaakt Bleriot-toestel zal de oversteek opnieuw maken, be geleid door vele historische vliegtui gen, waaronder dus de kistjes van de Italianen. De foto toont de Italianen bij een van hun Tiger Moth's. Vrijdag 21 juli De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Maandag 24 juli In Cinema Texel draait om 20a uur „Licence to kill", en 22.00 uur „Licence to kill" In Cinema Texel draait om 208 uur „Licence to kill". Expositie Van Felbert hangt onder andere in het torenpaviljoen van Hopman het werk „Panorama". Hij schildert ook in opdracht en zeker veertig van zijn schilderijen hangen bij Texelse fami lies. Van 10 tot 25 augustus expo seert Felbert in het raadhuis. Door Texel raakte de schilder meteen geïnspireerd. „Toen ik de eerste keer kwam keek ik mijn ogen uit: wat een ruimte, wat een wijdte. Ik was nog nooit met vakantie geweest. Dat deed je toen niet. Toen ik naar mijn vader ging om te zeggen dat ik ook wel eens vrij wilde zei hij: hoe kom je déarbij? Als de sneeuwvlokken om je oren vliegen, dan heb je vakantie! Ja kunst, dan was er toch geen werk". Hoewel het echtpaar Texel nog steeds een heerlijk eiland vindt, is er wel veel veranderd. „Ik weet nog dat we in '36 een keer gingen wandelen. We wilden wat drinken in café De Toekomst bij Leen den Braven, maar mijn portomonnee was weg. Ome Leen zei dat het wel goed zou ko men. Toen we na een dag bij de tent terug kwamen lag die volle portefeuil le op een sinaasappelkisje, waar hij kennelijk uit mijn zak was gevallen. Dat zou nu helaas niet meer kun nen", vertelt „ome" Piet, zoals hij bij de meesten bekend staat. Operette Hij zit boordevol verhalen van beleve nissen van vroeger met Texelaars. „Wat hebben we niet gelachen met Klaas Kikkert, Jaap Mosk, Simon Luitse en Jan van der Wal. Ik weet nog goed dat opa Bonne ons met de kar door het zand naar de duinen bracht. Mijn vrouw en ik zaten allebei bij de operette. Op Texel gingen we dan naar het Witte Huis van Bill Vis ser en dan zongen we bij een piano. We hebben er onze dertigjarige brui loft nog gevierd. Op het laatst werd er een polonaise door De Koog ge houden". Twintig jaar geleden is Felbert gestopt als huisschilder. „Ik wou niet meer, het werd dweilen. Het vak stelt nu niks meer voor. Een streekie beits en je kan je pet alsnog aan de rafels ophangen. Nee, ik ben lekker aan mijn schilderijtjes gaan prutsen". Tielemans Landschappen en zeegezichten zijn voor ome Piet favoriete onderwerpen om te tekenen en te schilderen. Hij werkt zeer gedetailleerd. Het werk van andere (Texelse) kunstenaars wordt door hem regelmatig bekeken. „Ik hou niet zo van moderne kunst. Tielemans, dat vind ik een goeie schilder. Ik heb hem maar een keer of twee gezien. Je kunt aan zijn werk zien dat hij eigenlijk een som bere man is. Het stéét er, dat is kwa liteit". Al vijftig jaar wordt ome Piet trouw vergezeld door zijn vrouw. Beiden hebben één wens voor de toekomst. „We willen, zo lang als we leven, heel graag op Texel blijven komen. We hoeven nergens anders heen". De spreekuren van maatschappelijk werker Frank van Lare beginnen weer op maandag 7 augustus. Donderdag 20 juli Van 13.30 tot 16.30 uur worden op 55 plaatsen over heel Texel verkeerstellingen verricht. In Cinema Texel draait om 19( Op het land van Niek Dros bi Oosterend wordt van 13.00 j» ongeveer 18.00 uur de eerste Texelse autocross van dit seijn gehouden. In Cinema Texel draait om 201 uur „Licence to kill". Bond-vrouwen vormen langza merhand een soort mensen op zichzelf, aldus filmproducent Cubby Broccoli. Ze zijn practisch altijd eenmalig. Maud Adams is de enige die ooit in een volgende film is teruggekeerd. Telkens luk te het actrices te vinden die in staat waren de prestaties van hun voorgangsters te overtreffen. Zondag 22 juli In De Cocksdorp wordt voor 4 32e keer de Zuidema-wielerratj gehouden. De wielerronde start om 18.30 uur (inschrijven vani 17.00 uur in het Eierlandsche huis) en de dikke bandenrace voor kinderen en voor volwas» nen starten respectievelijk om 20.00 en 20.15 uur (inschrijf vanaf 19.00 uur bij de startwagen). Ursula Andress in „Dr. No" was de eerste en het publiek heeft al le volgende steeds met haar ver geleken. Het moeten bijzondere vrouwen zijn. Ze mogen geen be kend gezicht hebben. De bio scoopbezoeker moet hen steeds weer ontdekken en alleen kijken naar een mooi gezichtje is dan niet voldoende want het komt vooral aan op acteren. In „Licen ce to kill" die vanavond vanaf 20.00 uur weer is te zien in Ci nema Texel brengen de 27-jarige Carey Lowell (foto rechts) en de 22-jarige Talisa Soto (links) char me en raffinement. Zondag 23 juli Vandaag is de finaledag van hei Tesseltoernooi van tennisclub „Deuce", aanvang 9.00 uur. De topwedstrijden (categorieën Be C) worden gespeeld vanaf onge- veer 15.00 uur. De prijsuitreikin is om ongeveer 17.00 uur. Pu bliek is de hele dag welkom in het tennispark bij „Ons Ge noegen". Om 10.00 uur start de surf wedstrijd De Cocksdorp-Vlielani v.v., meetellend voor het club kampioenschap van de Texelse windsurfclub. Kustzeilvereniging „Westerslag" houdt de tweede clubwedstrijd van dit seizoen bij paal 17. Brie fing om 10.30 uur; start om 11.00 uur. deze opleiding te betalen. Piet ging meewerken in het schildersbedrijf, maar bleef in zijn vrije tijd tekenen en schilderen. „Ik had het grote geluk dat een le raar van die kunstschilderacademie een vriend van mijn vader was. Die nam me onder handen in m'n vrije tijd". Karei Bogerd tijdens een eerder kerkoptt

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 2