Het veelbewogen leven van Wim Mets I wind bij crossloop ijzen verloting lond aangereden on, maan en hoog water pgevoerde brommer lit kapot Geslaagd Concours hippique in Buitenpost £,#lt hileense vliegers Aanrijding Drankrijder Vlaggen weg Bromfietsen uit verkeer Eilandcompetitie tennis |1JDAG 21 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 3 uo tweede Hoornder crossloop n deze zomer verschenen afgelo- vrijdag 66 deelnemers aan de irt Er stond een krachtige noord- istenwind, die echter voor de Io ns niet ongunstig uitpakte. Minne jjnga was weer een klasse apart de 8 km, terwijl bij de veteranen n spannend gevecht ontstond tus- Wim Daman en Piet Bakelaar, de eerstgenoemde in de eind- urt in zijn voordeel besliste Na de jsuitreiking werden weer extra prij- verloot onder alle deelnemers. ielse deelnemers die aan minimaal van de zeven Hoornder crosslo- i meedoen worden in het eindklas- nent opgenomen. Aanstaande gaat om 19.30 uur de volgen- Hoornder crossloop van start. De chrijving begint om 19.00 uur in kantine op het ZDH-terrein aan de lieweg. jligtn: vrije Inschrijving: 1. Minne Goënga 49 1 Sebastian Ackermann 31.31; 3. icRiteco 33.07 8 km, veteranen: 1. Wim nan 32-22; Piet Bakelaar 32.22; 3. Cees e3317 4 km, vrouwen vanaf 15 jaar: 1. Eelman 18.55; 2. Rietje Posthumus 3. Sophia Bleeker 20.59. 4 km. man- n vanaf 15 jaar: 1 Harry Bakker 15.47; 2. Ie Jonge 15,54, 3. D. Dijker 16.02. 4 km, l<jt/m 14 jaaf: 1- Roald van der Slikke 54; 2. Ronny van der Slikke 16.24; 3. Sie- Zijm 18.42 verloting die afgelopen donder en Ons Huis in Den Hoorn wer- i gehouden, zijn de prijzen Horend bij de nummers 173, 204, 233 en 235 nog niet afgehaald, winnaars kunnen hun prijzen als- g ophalen bij mevrouw A. ianenburg-Troost, of donderdag tij- is de markt in Ons Huis. n automobilist uit Tilburg reed za- dagavond op de Georgiëweg een ilopende hond aan van een I-jarige toerist uit Venray. De hond ird voor behandeling naar de die- larts gebracht. ezon komt 23 juli op om 5.48 iren gaat onder om 21.43 uur. aan; 25 juli laatste kwartier (odtij: 27 juli terdag 22 juli rtdag 23 juli 0ndag 24 juli idag 25 juli ensdag 26 juli nderdag 27 juli i/Jag 28 juli .erdag 29 juli 11.55 en 0.16 en 12.24 0.27 en 13.05 1.00 en 13.54 1.28 en 14.35 2.10 en 15.37 3.34 en 17.00 5.07 en 18.24 agwater valt gemiddeld 6.15 uur na ogwater. n het strand is het een uur eerder ogwater. de Badweg in De Koog werd zon- jmiddag een 16-jarige jongen uit rg aangehouden wiens brom- ts was opgevoerd. rmoedelijk met een straatklinker is de nacht van zaterdag op zondag r ruit van een woning in de Gra- istraat ingegooid. In Alkmaar slaagde Rudolf Weijers voor het middenstandsdiploma. Co Vermuë slaagde voor het diploma restaurantbedrijf. Jan Willem Flier heeft het Mid denstandsdiploma behaald. op 2 augustus wordt in Buitenpost (Friesland) een groot Nationaal Con cours Hippique gehouden, waaraan alle nationale rubrieken zullen deelne men. De Vereniging voor Vrienden van het Paard organiseert bij voldoen de deelname een busreis voor be langstellenden. Liefhebbers van de paardensport, die mee willen naar het Friese concours, kunnen zich tot uiterlijk zaterdagavond opgeven bij Anneke Eelman, telefoon 12118. bu-isn venntwoord«ii>h*<3 van radlkii» wnd het al niet zo'n succes dat er i militair vliegtuig op het Texelse gveld is verschenen. Immers een odeneiland behoort een vreedzaam ekter te hebben. Het contracteren 'en militair stuntteam verhoudt 'naar mijn bescheiden oordeel "eel minder met het natuurlijk aktet van het eiland. Dat het dan nog Chileense militairen zijn is "oonweg onkies: Op 11 september 'staande is het 16 jaar geleden dat 'elfde militairen een einde maakte 16e democratie en aan het leven 1 president Salvador Allende. Het le'gt nu niet direkt van gevoel voor vaardige verhoudingen en Peet voor de democratie, en dat "u eenmaal de waarden die "teher ook niet erg hoog in vaandel heeft. Het argument dat s'untteam wel door het luchtruim 1 dat andere schone eiland (Groot ma9 vliegen en zo de waar- »an Pinochet kan legitimeren "hd ik, geen opgeld, om je er ,'e verschuilen als Bram Ste- [n^ (PVDA) met kamervragen f ls 'onduit zwak. Nu lees ik in "ent van vandaag dat het geluk- 'et doorgaat maar de daaraan grondslag liggende argumentatie 'eer schamel, niet omdat de •d'Sf'e,ot ^et 'nzicht is gekomen 'srd 6 pr'nc'P'ee' onjuist is, an9st voor commotie en ne- publiciteit heeft kennelijk de K? ee9even- Het dwingt bij <ezes 'n ie6er geval geen i ben H maar ^et 'e't blijft 6at ik ■els k ('0Ze (-hilenen niet door schone luchtruim zullen razen. Rick Schepers, Amersfoort. Aan de Nikadel te De Koog deed zich maandag een aanrijding voor toen een 42-jarige man uit De Koog met een vrachtwagen wegreed en daarbij de auto van een 33-jarige Duitser over het hoofd zag. De schade viel mee. Op dezelfde plaats reed dinsdag een 20-jarige automobilist uit Monnicken- dam achteruit tegen de wagen van een 34-jarige man uit Duiven. Ik hier bij was de schade gering. In Den Burg werd in de nacht van maandag op dinsdag een 36-jarige automobilist uit Tilburg aangehouden die met drank op achter het stuur zat. Hij blies 350 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht (ug./l.), terwijl maar 220 ug./l. is toegestaan. Bij een bedrijf aan de Oorsprongweg te De Cocksdorp zijn twee vlaggen gestolen en vier koorden vernield in de nacht van maandag op dinsdag. De schade bedraagt f150,-. De bromfiets van een jeugdige toerist uit Vorden werd dinsdag op de Pont- weg uit het verkeer genomen voor technisch onderzoek. Het vermoeden bestaat dat het apparaat is op gevoerd. Woensdag werd in de Waalderstraat een 27-jarige man uit Maarsenbroek staande gehouden die daar met zijn motor reed. Hij kreeg een bekeuring voor het rijden op die plaats, waar een gesloten verklaring geldt en de motor is voor technisch onderzoek in beslag genomen. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. Programma: Zondag 23 juli: Tennisbaan Oosterend: 9.30 u. S. Kalis - J. Zoetelief 9.30 u. R. Eelman - N. Ooijevaar Tennisbaan Deuce: 9.30 u. A. Koopmans - R. v.d. Bent Tennisbaan Heri Hodie: 8.30 u. A. Steenhuizen - I. Moens (d) 9.30 u. P. Barendregt - M. Arkenbout (d) 8.30 u. M. v.d. Gracht - L. Saai (h) 9.30 u. N. Boon - P. Witte (h) Maandag 24 juli: Tennisbaan Oosterend: 19.00 u. J. Bloem - H. Endruweit Tennisbaan Deuce: 20.00 u. B. v.d. Vis - F. de Haan Tennisbaan Heri Hodie: 19.00 u. E. Ooijevaar - T. Visser Uitslagen: Dames:M van der Bent-C. kooiker 12-3; He ren: S. Warnaar-B. van der Vis 13-1, N. Ooijevaar-R. Eelman 4-19; J. Bloem-S. War- naar 5-11. Als geboren Texelaar en nog steeds abonnee op de Texelse Courant las ik over Wim Mets, die winnaar werd van de MAB-tulpenrit en daarna over Jaap Dros als Texels schaakkam pioen. Hé, twee familienamen, die ik daar zomaar zag. Opeens kreeg ik zin om eens te schrijven over die andere Wm Mets (Willem Jan Mets, zoon van David Mets en Sijtje Backer) m'n broer, geboren op Texel, vroeger wo nend in Oudeschild, in het postkan toor, leerling van de Mulo in Den Burg, De H.B.S. in Den Helder en de Zeevaartschool Den Burg. Enkele oudere Texelaars zullen zich deze Wm (Geb. 1912) nog kunnen herin neren (hij reed zelfs met de taxi van Huub v. Boven,), maar om het ver haal niet te lang te maken vertel ik alléén dat hij, na veel bewogen jeugdjaren en wisselende activiteiten in september 1939 naar New York vertrok, naar de wereldtentoonstelling aldaar, met de „Statendam" vol Joodse en andere vluchtelingen. Hij kon of wilde niet terug komen, kreeg z'n diploma's toegestuurd, vond werk in wat losse baantjes, emigreerde via Cuba naar de U.S.A. en werd daarna al gauw ingelijfd in het Amerikaanse leger. Op verschillende bases ge traind, in kampen opgeleid, werd hij als officier „over zee" gezonden, eerst naar Engeland, waar hij in een kleine plaats boven Londen een ande re Wim Mets ontmoette, een neef uit Den Helder, kapitein op de Java- China-Japanlijn die, na Engeland, der tien keer met konvooien de Grote Oceaan overstak, terwijl „onze" Wim mee moest met de Invasie, als offi cier in het leger van Generaal Patton, de Victory Division. In Californië was hij ondertussen getrouwd met een Amerikaanse lerares, zodat dit alles dubbel moeilijk was. Juist óók omdat we in mei en juni overal weer horen over de 2e wereldoorlog, de Russen opstand en de bevrijding, is dat de derde reden dat ik nu eindelijk dit al les eens op zal schrijven (voor een romènschrijver een dik boek vol). En ten vierde: Ik kwam vorige maand te rug van een derde bezoek aan Santa Barbara, aan de Westkust, waar Wim en Vivian wonen en waar ik een map onder ogen kreeg met o.a. brieven van Texelaars aan familie op Texel, waarvoor m'n broer als „postkan toortje" fungeerde voor de cor respondentie vanuit Ned. Oost Indië, nu Indonesië, naar Nederland. Wat was bijvoorbeeld de familie Koorn ge lukkig te vernemen dat er in Indië een kleinkind was geboren, „alles goed". Ook las ik over Maarten Dog ger, zoon van Hein Dogger van het Stoomboot-koffiehuis op de haven van Oudeschild, die daar in het wes ten van Amerika meehielp op het tot dan toe onbewoonde koraaleiland Wake Island, een luchtbasis te bou wen voor de „army". Hij kwam later om bij de aanval op Pearl Harbour op Hawaiï, waar hij mee bouwde aan de vlootbasis. Oók een oud Texelaar, een klein deeltje van de geschiedenis. M'n broer kwam aan land bij Caën, een week na de eersten, die bijna al lemaal sneuvelden. We zagen negen jaar geleden de film: „Soldaat van Oranje". Veel Amerikaanse oud strijders in de zaal, veel commentaar. ('t Was in Californië) Ook m'n broer zei: „Zo was het niet". Dat hoor je natuurlijk wel meer, als er een film wordt gemaakt naar de werkelijkheid of naar een boek: ,,'t Was veel er ger". Vier jeeps werden onder hem weggeschoten, ze waren als eersten in Parijs met nog veel gevaar, werden v.a. in Luxemburg uit hinderlagen be schoten door Duits gezinde mensen, kregen van het Franse verzet een an dere jeep, bleven een paar dagen in het dorp, begroeven omgekomen Amerikaanse piloten met het verzoek de „plechtigheden" te leiden, kwa men door de Maginot linie, waren in Bastogne, de hel van het Ardennen offensief; Wim Mets werd zwaar ge wond, per trein vervoerd naar de kust, VVs werden op de trein afge schoten, kwam in Engeland aan, ook nog dubbele longontsteking, tóch, nog vóór het einde, weer terug. o.a. het kamp Bergen Belsen bevrijd (Abel Herzberg) Messerschmidt fabrieken opgeblazen enz. Na de capitulatie werd Wim gestationeerd in Regens burg om mee te helpen met de reor ganisatie van het kapotte Duitsland en de vele vluchtelingen en de onbe schrijfelijke moeilijkheden. Hij kwam met verlof naar Nederland, de tocht duurde vier weken over kapotte we gen, met een jeep met chauffeur, een medisch student. Frank Bailey, ik herinner me nóg zijn naam, een to taal ontredderde jongen, die te veel gruwelen had gezien. Ze konden maar één week blijven en zijn toen óók op Texel geweest. Daarna weer de moeilijke weg terug. Later volgde Wim een studie op de Universiteit van Californië en werd leraar aan een Highschool. Nog weer later begon hij een eigen drukkerij met onder andere Silk screen printing en drukwerk voor de staat. Z'n oudste zoon, nu bioche micus in Chicago, noemde hij Lau rens Jan, naar de uitvinder van de boekdrukkunst! Zo ziet u „in a nuts hell" het leven van een Texelse jon gen die graag weer op het Gouden Boltje terug kwam om nog eens oude herinneringen op te halen of mensen te ontmoeten. Zo hangen in de eet kamer in Santa Barbara twee mooie etsen van Souw de Wijn! Maar ja, al les verandert en veel mensen zijn er niet meer of zijn gestorven. Wim was ais jongen lid van een clubje Esperan tisten onder leiding van één van de zo tragisch omgekomen gebroeders Duinker van de Texelse Courant. Ja renlang werd niet meer aan de taal van Dr. Zamenhof gedacht, maar na drie open hartoperaties en andere medische ingrepen werd de drukkerij vaarwel gezegd en het Esperanto weer opgenomen. Van Amerika naar Australië, van Portugal tot Finland trokken hij en z'n vrouw naar con gressen en vonden overal vrienden. „Die taal bevorderd de Vrede", zegt hij en na alles wat hij heeft moeten meemaken kan men begrijpen dat, nèt als voor ons allemaal, „Vrede" het hoogste goed is voor iedereen. Van China tot Rusland, van Israël tot Zuid-Amerika enz. Ook het kinder fonds van de Verenigde Naties, de Unicef, vindt in hem al jarenlang een onmisbare werker voor het goede doel: ook weer Vrede en medemen selijkheid. Wim zamelt gebruikte postzegels in van over de hele wereld en hij maakt ze klaar als „volunteer" voor de verkoop in het Unicefcen- trum. Verder zijn ze lid van de Ou denbon Society, een groep natuurvrienden, en gaan elke week op pad met de vogelclub. Ze helpen blinden in het Braille instituut of spre ken banden in voor blinde studenten om te helpen bij de studie. Zijn er Texelaars die zich deze Wim Mets nog herinneren? De grote reizen zijn nu voorbij, ik ben er zeker van dat hij graag eens een kaartje zou willen ontvangen of postzegels. Het adres kunt u bij mij krijgen. L. Scholte-Mets. Bommegaarde 28,Beetsterzwaag. Tel. (05126) 2366 „Hij is voor de laatste maal uitgevaren om de Grote Visser te ontmoeten" Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij vanuit zijn grote liefde voor ons heeft bete kend, geven wij u kennis dat toch nog onver wacht, in de leeftijd van 73 jaar, van ons is heengegaan, mijn innig geliefde, onvergetelij ke levenskameraad, onze geweldige vader, schoonvader, opa, broer, zwager en oom Pieter Johannes Trampe M. G. B. Trampe-van der Werff Rob en Con Guido, Jasper Jopie Anneke, Loes, Jos Hans en Rina Ruud en Cisca Cor en Linda Brian, Gavin, Michael en verdere familie 19 juli 1989 Soestdijksekade 688 2574 EA 's-Gravenhage Liever geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot condoleantiebezoek in de rouwkamer, Statenlaan 78, donderdag van 20.00 tot 21.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhof laan 12, vrijdag 21 juli om 14.00 uur. Vertrek vanuit de rouwkamer, Statenlaan 78, om 13.30 uur. Tevens na afloop gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Met veel verdriet hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze lieve, dappere schoonzuster en tante Nel Slikker-Zijp Veel sterkte wensen wij toe aan Jaap, kinde ren en kleinkinderen. To Slikker-v.d. Hoorn Jan Slikker Lies de Klein-van Grunsven Piet Slikker Gré Hendriks-Slikker Hans Hendriks Gerrie Slikker-v. Dijk Reyer Slikker Neven, nichten en kinderen Na een lange lijdensweg is van ons weggeno men onze lieve nicht Truus Timmer-van der Haas Dat Kees en de kinderen de kracht mogen ontvangen om dit verlies te dragen. A. Timmer-Trap T. v.d. Zee-Timmer G. Timmer N. Timmer-Koning neven en nichten Texel, 16 juli 1989 Heden ontvingen wij het bericht dat ons koorlid mevr. Truus Timmer is overleden. Wij wensen haar man en kinderen alle sterkte toe. Bestuur en leden Texels Vrouwenkoor Het mocht niet zo zijn. Rust zacht Truus Wij wensen Kees en de kinderen veel sterkta Hans en Wil Arie en Dieni Heel blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Lisette Francina Geboren op 19 juli 1989 Lengte 48 cm Gewicht 2750 gram Ans van Heeringen Rinie Hoep Kerkesteeg 2 1792 BD Oudeschild Hew je ut gras al maait, Ben? Hotel De Lindeboom aan staande zaterdag gezellige dansavond met levende mu ziek, aanvang 21.00 uur. Te koop: diepvrieskist Elec- trolux, 265 I. Tel. 14985. Beerekuil, dinsdagmiddag 15.00 uur miss Wet T-shirt verkiezing, entree f5,— Te koop: Kreidler Floret vele onderdelen. Tel. 14558. Beerekuil, vrijdagmiddac 15.00 uur armworstelen, vri entree. Manege Akenburg zaterdag 29 juli de jaarlijkse barbecue. Geef je even op bij Peter (tus sen 18.00 en 20.00 uur) 14490. Te koop BMW 525 I, bj. eind '84, zg.ah. Tel. 17545. Beerekuil, zaterdagmiddag 15.00 uur voetbalwedstrijd: Beerekuil tegen Koos Alberts Promotie Team, evenemen tenterrein Nikadel. gratis toegang. Hew je ut gras al maait, Ben? Zonnedaken diverse model len. Herm van der Beek au toschada Tel. 16571. Te koop. 2 Fauteuils in goede staat. Tel. 12802. Wegens omstandigheden praktisch nieuw te koop, Em pire stoel, oortjesstoel, 2%-zitsbank, eight-leg table antiek. Klassiekemeu beien klassemeubelen, roze velours gordijnen. Tel 13131 of 15089. Beerekuil. zondagmiddag 15.00 uur mister-verkiezin gen, vrij entrea De enige echte duindonijnen paté wordt gemaakt door Goënga voor St. Donatus. Zaterdag 22 juli a.s. rommel markt in Oosterend. Vers ge bakken vis vanaf 10.00 uur. De rommelmarkt begint om 12.30 uur met rad van avon tuur, div. attracties en mu ziek van rommelmarkt kapel. Kamer aangeboden, Utrecht. De Meern, tel. (03406) 62852. Zondag 23 juli in Den Groot- en Slock prijsuitreiking Tour de Slock. Aanvang muziek 18.00 uur. Nu nieuwe dracht. Texelse honing verknjgbaar bij St. Donatus. Texelaars opgelet Ma en Lan- gena zijn in De Cocksdorp te bezichtigen vanaf 1 aug. Y.G.M J.A.H. Bent u ook niet van de zure kant. Neem dan in plaats van karnemelk Donatientje als u dorst heeft. Te koop Volvo 343 DL auto maat met gas. Bouwjaar 1982. APK tot 24-5'90, in zeer goede staat. Prijs nxxt.k. Tel. 11465. Manege Akenburg zaterdag 29 juli de jaarlijkse barbecue. Geef je even op bij Peter, (tussen 18.00-20.00 uur) 14490. Te koop Suzuki crossmotor, 250 cc, 4 Yz jaar oud. nieuwe banden en gerev. Tel. 18623. Je ziet het nu weer gebeu ren, dat er mensen zijn die graag bij de buren brood eten. Want daar hebben ze het Waddenbrood van Bak kerij Timmer Oosterend. 'Zondagavond in Klif 12 Café-Chantant muziekavond met Pip en Nils, Sas en Ozz, Dory, Daan (sax.). Aanv. 21.00 uur, entree f5,—. Tel. 19633. Gratis uitleenauto als u uw schade laat repareren bij Herm van der Beek. Auto schade, tel.16571. Te koop aangeboden aande len van De Krim, brieven on der no 1220 aan bur. Tex.Crt. Woonruimte gezocht, tel. 14950 (na 12.00 u.) vragen naar Henrietta Peet. Een passend geschenk, óók voor uw relaties. Prenten en aquarellen van Texels mooiste plekjes zijn een ge schenk bij uitstek. Kunst handel Hans van der Klift staat garant voor de echtheid. Zondag 23 juli in Den Groot- en Slock prijsuitreiking Tour de Slock. Aanvang muziek 18.00 uur. Zaterdag 22 juli a.s. rommel markt in Oosterend. Vers ge bakken vis vanaf 10.00 uur. De rommelmarkt begint om 12.30 uur met rad van avon tuur, div. attracties en mu ziek van rommelmarkt kapel. Nu nieuwe dracht. Texelse honing verkrijgbaar bij St. Donatus. Hotel De Lindeboom aan staande zaterdag gezellige dansavond met levende mu ziek, aanvang 21.00 uur. Bent u ook niet van de zure kant Neem dan in plaats van karnemelk Donatientje als u dorst hebt. L Boonman, hartelijk be dankt voor de hulp. Henk en Inia T.k.a. Praktica MTL 5 compl. met standaard, groothoek en 135 mm lens, Ewolux flitser. Prijs f300-, tel. (02220) 17493 na 19.00 u. Verhuisd van Schilderend 57, 1791 BB naar Sluy- scoogh 12, 1791 WT. C. van der Slikke-Koom. Beerekuil, maandagmiddag 15.00 uur parapluhangen, vrij entrea Te koop Suzuki Alto FX. B.jaar dec'81, prijs f1500,—, tel. (02220) 18872. Hotel De Lindeboom aan staande zaterdag gezellige dansavond met levende mu ziek, aanvang 21.00 uur. Te koop Suzuki RM 250 crossmotor '84 in prima staat f1500,— alleen dit weekend i.v.m. inruil. Te koop 100 jaar oude bouwmateria len; gele metselsteen, plavui zen en prachtige zeekleisteen voor binnen wanden. Hans de Winter, tel. 13911. De eerste tien autorijlessen f29,95 per vol uur daarna f38,—. Motorrijles f43,— Westerhuis (02230) 12328 en 24548 Hotel De Lindeboom aan staande zaterdag gezellige dansavond met levende mu ziek, aanvang 21.00 uur. Voor u een goede tip, ga eens langs bij Kapsalon Qnipp. Liefst op afspraak, tel. 12227. Waalderstr. 25A, Den Burg. Wasserette Bungalowpark Het Hoogelandt, Californië- weg (afslag Ecomare). Hij is er weer de echte Texel se bijenhoning van de bora ge uit de polder het noorden bij St. Donatus te koop. Dinsdagmiddag, donderdag en zaterdag. Voor vrijblijvende taxatie van uw schade Herm van der Beek autoschada Tel. 16571. Te koop. 3/4 pers. caravan. Fendt. In goede staat, f1250,—. Standplaats B3 „Loodsmansduin' Eerste jaars MTS'er vraagt werktuigh schoolboeken. Tel. 17482. Gratis uitleenauto als u uw schade laat repareren bij Herm van der Beek. Auto schada tel.16571.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 3