Leuk in het seizoen aar niet permanent" v J| i Sjna alles is toegestaan 21ste autocross Texel SA' V" V t'IE; lil Vier gedetacheerden aan het woord: w ïigheid staat vooropmaar: U Vechtpartij op strand Geslaagden IMO ondernemerso pleiding Zondag finale Tesseltoernooi lisiiib Restaurant „Azië" uitgebreid |UDAG 21 JULI 1989 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I fa zomer breidt de bevolking van ons eiland zich tijdelijk rm uit. Het Texelse politiekorps is niet groot genoeg om deze ikte op te vangen en wordt daarom in het seizoen uitgebreid 1 gedetacheerden" en vakantiewerkers worden aangetrokken de telefoon in de bureau's van Den Burg en De Koog te be- J unen. L, van deze gedetacheerden vertellen over hun werk op het ipd. Ze zijn het er allemaal over eens: het is leuk in het sei- m, maar niet voor permanent.... en Redeker woont in Medemblik ,erkt bi| de politie in de Wierin- neer. Hij is een week op Texel itioneerd en logeert boven bu- De Koog. Verleden jaar is hij hier jl geweest. „Ik wou weer, want is leuk werken op het eiland. Tus- loor kun je lekker genieten van id en zon. Je kunt het niet ver- ien met vakantiewerk. Je bent non even lekker ergens anders, Ie sleur". iker vindt het werk op Texel niet elijkbaar met de Wieringermeer. akantiestemming die hier heerst iar de oorzaak van. „ledereen is jk, want men heeft vrij. De sfeer goed in en daar ga je gewoon ie". Vrijwillig iet Texelse korps in de zomer i moet krijgen is een vaststaand De gedetacheerden worden tal op vrijwillige basis aange- en. „Het is gezellig, dus er is eg animo voor. Maar ik zou hier lermanent willen blijven", vertelt ker. ger bleven de tijdelijke krachten wel vijf weken achtereen op iland. Tegenwoordig wordt na Jeroen Redeker: ..Het is leuk werken op Texel". een week gewisseld. Veel gedeta cheerden laten het bij die week, maar enkelen kunnen niet genoeg van het eiland krijgen en komen meerdere keren voor een week. In het seizoen zijn ook twee wacht meesters van de bereden groep uit Bilthoven met hun paarden in De Koog gestationeerd. Zij houden toe zicht op het strand en in de duinen, y>y ierden zijn op Texel in het seizoen onontbeerlijk. (eiligheid wel staat voorop", J Anne de Vries, voorzitter van ptor-, Auto- en Bromfietsclub IIMAB). Zondag vanaf 13.00 f gint de eerste Texelse auto- n dit seizoen, die zeer span- t te worden. Zoals Ikelijk wordt de cross gehou- J het land van Niek Dros aan f'eweg bij Oosterend. Bijna al- P9 en als er tijd overblijft zal pl eind van de middag een af- 7 voor de formule 2 klasse A gehouden. inden worden in schuurtjes en op het eiland voorbereidin Itroffen voor de eerste auto yen dit jaar. Veel coureurs doen perste best om oude autowrak- 'e stouwen met motorvermo- parmee de concurrentie Ps bet nakijken zal hebben. |n geven extra aandacht aan Jlichte rolbeugel, omdat ze ■vertrouwen hebben in de Terheid van hun automobiel, P 9raag een fraaie crash wil len.... Regels Jierners moeten zich aan een pels houden. In de auto mo- fn brandbare of loszittende Peer zitten. De coureurs mo- Jar niet in de zijkant rammen ■inrijden op stilstaande wa ive rboden. ■autocross doen 100 wagens Terverdeeld in verschillende I tormule 1 (wagens met acht I '°rmule 2 (wagens met 4 1 en onbeperkt motorvermo gen) en de standaardklasse („gewo ne" auto's). Als de op verschillende plaatsen op gestelde baancommissarissen de gele vlag omhoog houden, betekent dat gevaar op de baan. De deelnemers mogen aan niet meer innaien. ais er een rode vlag omhoog gaat moet men stoppen. Bij onreglementair rij den wordt een zwarte vlag omhoog gehouden, dat wil zeggen dat de be treffende rijder is gediskwalificeerd. Fanatiek Tussen de 100 deelnemers zitten ze ven vrouwelijke, die ongetwijfeld fa natiek hun steentje bij zullen dragen aan de strijd om het Texels kam pioenschap. Deze is gespreid over twee data. De tweede cross van dit jaar wordt gehouden op 13 augustus. De presentatie van de autocross van zondag is in handen van Martin Trap. Het evenement zal duren tot onge veer 18.00 uur. plaatsen waar men lastig met auto's en motoren kan komen. Maar ook 's nachts gaan ze wel eens te paard door het dorp. Redeker is zeer te spreken over de contacten met de Texelse collega's. „Ik wilde beslist in De Koog slapen, want dan ben je eigen baas. Anders had ik ergens in de kost gemoeten, dat leek me niks. Hier kan ik doen en laten wat ik wil als ik vrij ben". Nachtdienst Er worden wisselende diensten ge draaid door de gedetacheerden, maar nachtdienst maakt wel een groot deel van het werk uit. In zijn zeven daagse periode op Texel heeft Rede ker drie keer 's nachts gewerkt. „Het lijkt misschien veel, maar ach, je went eraan. Het rooster is wel zwaarder dan normaal, maar er staat veel vrije tijd tegenover. Kijk, ik had erna twee vrije middagen en als het mooi weer is kun je lekker op het strand liggen. Dat is dan weer het leuke van Texel. Je kunt je werk combineren met een beetje vakantie houden". Steekpartij Volgens Redeker zijn er afgelopen week enkele zaken geweest die snel konden worden opgelost, zoals een steekpartij en een vechtpartij. „Dins dag hadden we ook iets fraais. Er reed hier iemand al een paar dagen zó opvallend rond met zijn auto dat ik het kenteken al uit mijn hoofd wist. Die figuur blijkt een aanrijding te hebben veroorzaakt op de Wester- weg, waarbij wel vijftien meter hei ning uit de grond is gereden. Daardoor raakte die auto natuurlijk flink beschadigd. Dat kon die man niet verbergen en daarom heeft hij net gedaan alsof zijn auto was gesto len. De wagen werd ergens in het bos gedumpt en helemaal gesloopt, ruiten kapot, sleutels eruit, kortom alsof die auto er zo was neergezet. Hij is naar zijn bed gegaan. Een colle ga en ik vonden die wagen 's och tends. We onderzochten het en hadden na drie seconden al in de ga ten dat er iets niet klopte. Als je een auto steelt sla je als eerste de ruit in en niet als laatste! Die man van die auto kwam netjes aangifte doen, want hij was er heilig van overtuigd dat wij er niet achter zouden komen. We hebben hem ver hoord en hij hield eerst stug vol dat er niets loos was, maar later sloeg hij tóch door. Kijk, het is leuk als je zo'n gevalletje kunt oplossen". Wegwijs De gedetacheerden worden meestal op pad gestuurd met een Texelse col lega, omdat die wegwijs is op het eiland. Maar enkele gedetacheerden komen al jaren achtereen naar het eiland en worden af en toe ook zon der eilandelijke collega's op pad gestuurd. Contacten tussen Texelse bevolking en gedetacheerden verlopen soepel. „Sommigen zie je ieder jaar en vooral in het uitgaansleven tussen het werk door worden wel vrienden gemaakt", aldus Redeker. Baldadigheid is het meest voorko mende delict in het seizoen in De Koog. Volgens Redeker ligt daar over matig drankgebruik aan ten grond slag. „De Koog is een typische vakantieplaats. Ik heb gehoord dat er 's winters weinig is te doen. In de zomer zijn er veel mensen op een klein plaatsje bijeen en dat botst wel eens, vooral als er drank in het spel is of jeugd die aan elkaar gaat lopen klieren". Plezier René Zandvliet uit Heerhugowaard werkt bij de Verkeersgroep Alkmaar en is ook voor een weekje op Texel. Hij is hier al voor het dertiende jaar en zou liever een maand blijven. „Hier hangt een andere sfeer. Men sen zijn hier voor hun plezier en het werk is leuk. De Texelse collega's zijn prima en de bevolking is vriendelijk. Je zit op een eiland en je kan er niet af. Het geeft veel voldoening dat een groot deel van de delicten wordt op gelost". De reden waarom op het PWSB* f Arno Sperling en Jeannette Nieuwenhuijsen in het folklore^ewoel. eiland veel zaken kunnen worden op gelost is volgens Zandvliet dat de da ders niet weg kunnen. „Je hebt vaak overdag al in de gaten wat voor volk er zit. Als je in de privésfeer in een bar of een kroegje zit hou je dat automatisch in de gaten. Je weet welke groepjes bijelkaar horen". Het werk dat Zandvliet voor de Ver keersgroep doet is moeilijk te vergelij ken met het werk dat hij doet als gedetacheerde. „Normaal rijden we door heel Noordholland en hebben we totaal geen contacten met bevol king", vertelt hij. Touwtrekken Het is nog wel eens touwtrekken ge blazen over hoeveel gedetacheerden naar Texel mogen. Volgens Zandvliet is er momenteel geen tekort aan mensen op het eiland. „Normaal heb je hier een bevolking van zo'n 12.000 mensen en nu zijn het er misschien De autocross, zondag aan de Genteweg. René Zandvliet..Het geeft voldoening dat veel zaken worden opgelost". 60.000. Maar het gros heb je geen last van. We moeten het meest op treden tegen mensen die zich in het uitgaansleven van De Koog hebben gestort. Een klein inbraakje of een aanrijdinkje, dat is overdag en dat pakken we gewoon mee". Zes mensen hebben in de zomerperi ode 's nachts dienst, af en toe aan gevuld met de twee „beredenen" en hun paarden. Verschillend Zandvliet vindt dat het werk op Texel wezenlijk verschillend is van het poli tiewerk elders in het land. „Je zit op een eiland hè,'en dat klinkt mis schien gek, maar het werkt makke lijk. Als je aan de overkant wat hebt is het altijd de vraag waar de daders vandaan komen en waar ze dus ook die nacht weer heengaan nadat iets is gebeurd. Hier blijven zulke mensen een week of langer. En in die tijd lo pen ze tegen de lamp". René Zandvliet zou niet permanent op Texel willen werken. „Zomers vind ik het hier machtig, het is een leuke afwisseling op mijn werk en ik kom hier echt ontzettend graag, maar 's winters zou ik hier niet willen zitten. Véél te rustig. Ik kom met de Ver keersgroep ook wel af en toe naar het eiland en het is hier ook wel mooi om te wonen, maar ja, die win ters hè". Maar hij verklaart zeer beslist dat hij volgend seizoen weer van de partij is. „Russisch vrijwilliger" Jeannette Nieuwenhuijsen en Arno Sperling zijn pas op het eiland gearri veerd. Ze zijn ondergebracht in een kosthuis in Den Burg. Ze komen uit Enkhuizen en Langedijk en werken bij de groepen Stedebroec en Wester Koggenland. Nieuwenhuijsen is op eigen verzoek op Texel geplaatst, na dat ze van een collega had gehoord dat het er erg leuk was en Sperling noemt zichzelf „Russisch vrijwil li- ger", aangewezen dus. Beiden blijven acht dagen. Jeannette Nieuwenhuij sen komt later in het seizoen nog maals zestien dagen. Ze is hier voor het vierde jaar. „Ik zit in een groep waar weinig is te merken van het toerisme. Deze afwisseling is leuk. De verandering van spijs doet me de rest van het jaar bij de groep Stede broec weer eten!" De vakantiestem ming die op het eiland heerst is naar haar mening ook voelbaar in het werk. Geregeld thuis Arno Sperling kwam vorig jaar voor het eerst naar Texel, ook als Russisch vrijwilliger. „De sfeer is hier goed hoor, alleen ben je acht dagen op het eiland. De boot zit ertussen, dus je kan niet naar huis. Ik heb opgroeien de kinderen, dus ik ben graag gere geld thuis. Als de boot er niet tussenzat zou ik op Texel net zo graag komen als Jeannette". Er zijn gedetacheerden die vrouw en kinderen meenemen en tussen de be drijven door op het eiland kamperen, maar die oplossing trekt Sperling met. Ze zien de periode op Texel niet als een soort vakantiewerk. Jeannet te Nieuwenhuijsen: „Je draait eigen lijk net zo als anders. Een aanrijding los je op dezelfde manier op als an ders, maar de sfeer verschilt tóch. Het is moeilijk te omschrijven hoe dat komt". Haar collega valt haar bij: „De mensen gedragen zich anders, makkelijker en gemoedelijker, leder een heeft de tijd". Ons kent ons De drukte die het toerisme met zich meebrengt wordt door beiden als ge zellig ervaren. Maar ook zij zien een vaste baan op Texel niet zitten. Nieu wenhuijsen: „Dat is me te eng, te bekrompen. Ons kent ons en dat kan heel benauwend werken. Aan de an dere kant is het ook weer leuk dat iedereen elkaar kent. Maar ik wil vrij zijn". Sperling zou wel op Texel willen blijven als er een brug naar het vaste land bestond. „Die boot vaart net niet als ik dat wil. Ik moet eraf kun nen wanneer ik wil en dat kan nu niet". Door het werken op Texel komen veel politiemensen weer even in contact met anderen die ze in hun dagelijkse omgeving niet vaak zien. Het is eigenlijk een soort jaarlijkse reünie. Ook worden veel nieuwe contacten gelegd. Jeannette Nieuwenhuijsen weet nog niet of ze volgend jaar weer naar het eiland wil. „Het hangt er vanaf. Voorlopig vindt ik het hardstikke leuk op Texel, dus kom ik graag". Voor Sperling hangt of staat het met de verbindingen naar de overkant. „Ik ben té graag thuis. Als vrouw en kinderen volgend jaar mee kunnen wordt het een stuk aantrek kelijker. Of die brug moet er nog komen....". Op het strand ontstond dinsdag een vechtpartijtje toen een groepje van zeven jongelui met drie anderen ruzie kreeg over een tas. Eén jongen werd op de grond gegooid en met een bierflesje bekogeld. Een meisje dat herstellende was van een ongeluk en op krukken liep, werd eveneens om gegooid, waardoor ze nogal overstuur raakte. De daders konden worden achterhaald. De volgende cursisten van de IMO ondernemersopleiding voor de „Doe het zelf"-branche slaagden voor het diploma assortimentskennis: Frans Bakelaar (uit Den helder), Jeanet Boon, Corry Heijne-Dros, Monica Hooijschuur, Gré Huisman-Blok, An- nelies Jansen-Bakker, Sijbrand Keijser, Geertje Schrama-Zuidewind, Rob Slootman, Corrie Stiehl-van der Vis, Indra Veeger, Elgin van der Vis- Wagner, Albert winter, Betty Witte en Marga Zandstra-Houwing. De cursus werd voor het eerst op Texel gegeven. De geslaagden (en hun docenten H. Platte, B. van On zen, G. Bakker en T. Mays) leverden een prestatie want ze deden de cur sus in de helft van de gebruikelijke tijd. Bij voldoende belangstelling start op Texel in september opnieuw een cur sus voor het ondernemersdiploma. In lichtingen daarover zijn geeft A. Studulski, Vloedlijn 26 in Den Burg, telefoon 13323. Voor het managementexamen van de „Doe het zelf"-branche slaagden te Utrecht: Regina Commandeur, Corry Heijne-Dros, Monica Hooyschuur, Gretha Huysman-Blok, Annelies Jansen-Bakker, Sijbrand Keijser, Geertje Schrama-Zuidewind, Corrie Stiehl-van der Vis, Indra Veeger-Falli, Elgin van der Vis-Wagner en Marga Zandstra-Houwing. Genoemde perso nen zijn hiermee in het bezit van het ondernemersdiploma voor de detail handel. De cursus werd op Texel ge geven door de heer J. de Leeuw. De tenniswedstrijden van het Tessel toernooi '89 zijn tot dusver vlot en geanimeerd verlopen. De geplaatste spelers zijn zonder veel problemen de voorrondes doorgekomen. Daaronder zijn meerdere Texelaars: bij het damesdubbei D1 Zus Linde boom/Wil van Daalen, bij het ge mengd dubbel D2 Nel Weder/Jaap Krijnen en bij het heren enkel D2 Louis Uriot. De B-categorie wedstrijden zijn don derdag begonnen met de Heren enkel-partijen: Michel Mooy/Mark Spruit en Robert Blomsma/Frits Porck. Vrijdag wordt gespeeld: Joeri van Gellekom/Frits Porck; Michel Mooy/Ruud van Toornburg en Robert Blomsma/Joeri van Gellekom. Ook de halve finales (zaterdag) en fi nales (zondag vanaf 9.00 uur) zijn vrij toegankelijk voor belangstel lenden. Winkeldiefstallen Vier Duitse jongetjes die bij twee ver schillende vakantiegroepen hoorden, "zijn woensdag aangehouden in de Hema. Ze hadden voor ƒ75,- en voor ƒ80,- aan sieraden en horloges ont vreemd. De gestolen spullen zijn te ruggegeven. Chinees restaurant „Azië" aan de Groeneplaats in Den Burg, is uitge breid. Dat was mogelijk door het to neel dat zich nog altijd in de voormalige schouwburgzaal bevond, weg te breken, waardoor de eetzaal kon worden verlengd met een opper vlakte van zeven bij tien meter. Tussen het nieuwe en oude gedeelte is echter een stijlvolle half open af scheiding gemaakt, waardoor een apart zaaltje is ontstaan, geschikt voor het Aziatisch lopend buffet dat in deze tijd van het jaar iedere zon dagavond wordt gegeven maar ook voor bruiloften, partijen en vergade ringen. De extra ruimte zal ook een belangrijke rol spelen bij het introdu ceren van nieuwe gerechten en spe cialiteiten, zoals „Fondue la Mongolië" die in het gewone restau rantgedeelte niet tot hun recht zou den komen. Net als veel van zijn collega's elders in het land streeft eigenaar C.K Choo die sinds 1978 de scepter zwaait in „Azië" naar een meer ex clusieve status. Mensen die alleen maar komen om een goedkope portie nasi of bami te eten of af te halen kan men niet missen en blijven wel kom, maar daarnaast wil men een nieuw publiek trekken dat geïnteres seerd is in de zeer speciale, nog wei nig bekende lekkernijen die vooral de Chinese keuken kan voortbrengen. Het is deze categorie die extra prijs stelt op sfeer en daarom liever in een rustiek hoekje zit.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 5