Groen c2wartsJ~exeh in het hart Heer dan 10.000 vreemde" auto's Auto uit de bocht; meisje zwaar gewond Gemeente en Maat akkoord over uitvaartcentrum 9 nge kampeerders nauwelijks op te vangen beleeft topdrukte. Het samenvallen van de be- ijkste vakanties met een bijna onafgebroken perio- in warm zomerweer heeft het aantal toeristen tot kende hoogte opgestuwd. Overtuigend blijkt dat et aantal op Texel aanwezige auto's van niet- :eten. Dat overschreed zaterdagavond de magische van 10.000; zondagavond was het aantal iets tt maar nog altijd opmerkelijk hoog: 9822. IA; H A.y .i-./' - t' 'Mk- v "b<v -vn* Dertig woningen extra dit jaar Illegale kampeerders Inbraak 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.400 DINSDAG 25 JULI 1989 Ivertenties. abonnementen,-etc m j, De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12 741 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. ktj|d deze week tot en met dinsdag as. Frans Hopman, Pater 27 Oen Burg, telefoon 02220 - 15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 20,20 per kwartaal; los f\— Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67 34 60.398 «der waren op Texel meer ,000 „vreemde" auto's. Meer jaar geleden is dat getal ns gemeld, maar toen moest iteraf in twijfel worden ge- omdat bij het tellen een fout maakt. Overigens staat bij al vast dat er in werkelijkheid ier auto's zijn. Teso komt na- lol deze opstelsom na er van- ijn gegaan, dat er op een Je stille dag in januari geen toeristische auto is (hoewel toch wel enkele tientallen zul- drijden) en houdt vanaf dat voortdurend bij wat erbij eraf gaat. acht het afgelopen weekend tot en met zondagl 6200 «wagens naar Texel. In het (bare weekend van 1988 ma ar 5781, een toename dus oftewel 7,25%. het aantal s zakte van 418 naar 375 't aantal overgezette aanhang- nam toe van 406 tot 552. voer richting Den Helder was id.minder omvangrijk: 4992 mauto's tegen 4643 vorig lewel een groei van 7,5%. 3% uur wachten fêr ongestoord met twee nmaar slaagde er niet in het fsaanbod zonder wachttijden «erken In Den Helder liepen ihttijden vrijdagmiddag op tot ur. Zaterdag moest daar het edeel van de dag ook een worden gewacht; 's mid- ipen de wachttijden zelfs op uur. Zoals altijd was het op veel rustiger, maar ook toen het voor dat automobilisten ekt meekonden. Bedden uitverkocht WV Texel zeggen ze niet lat Texel „vol" is, maar daar liet ontkend dat er zaterdag :h geen bed meer was te krij- or mensen die niet tevoren geboekt. De hotels, bunga- lakantiehuisjes, appartementen leubileerde woningen waren practisch voor 100% bezet. Zelfs in de particuliere logies met ontbijt- sector is de bezetting uitstekend. De campings waren halverwege vorige week al vol, zodat woensdag de noodcamping weer moest worden geopend. RST Voor het eerst sinds zes jaar was de RST-camping „Loodsmanduin" bij Den Hoorn volgeboekt met gezinnen en daarmee te vergelijken .stelletjes" jongelui. Er werden echter ook nog vrij veel loslopende jongeren opge vangen, waarvan geen hinder was te verwachten. Het rustigste gedeelte van deze camping werd gevormd door het voormalige jeugdterrein dat onlangs tot naturistencamping is aan gewezen. Hier stonden gistermiddag ongeveer dertig tenten. In het land is het nog nauwelijks bekend dat de RST deze mogelijkheid biedt. Er werd ook hevig gekampeerd bij de boer en illegaal in het bos of in auto's. Dat laatste gebeurde vaak zeer tegen de zin van de betrokke nen, die soms lang en vergeefs naar een kamer hadden gezocht. In een enkel geval heeft de VVV zelfs men sen die persé onder dak wilden, ge boekt naar adressen in Den Helder. Omdat de drukte mede werd veroor zaakt door weekendgangers, is er sinds gisterochtend iets minder span ning. Maar dank zij het fraaie weer blijven de kampeerders toestromen, zodat het er niet naar uitziet dat de noodcamping spoedig gesloten zal kunnen worden. Het komend week end, als voor belangrijke gebieden in het land de vakantie begint, belooft opnieuw een druktepiek te brengen. Het zal pas rustiger worden op 5 augustus als de vakanties van de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen eindigen. Probleemgroep Het belangrijkste probleem wordt ge vormd door groepen jonge kampeer ders, die op de meeste campings niet worden toegelaten uit vrees dat ze een bron van hinder zullen vormen voor de overige gasten. Die komen dus terecht bij de nood camping, waar het donderdagavond al flink vol begon te worden. Zater dagavond stonden daar maar liefst Een 18-jarig meisje uit Gouda liep gistermiddag zeer ernstige verwon dingen op aan beide benen, toen de auto waarin zij met vier anderen zat, op de Oosterenderweg uit de bocht vloog, over de kop sloeg en in de bermsloot terecht kwam. De vijf jongelui, afkomstig uit Rotter dam, Alblasserdam en Gouda, waren gasten van het vakantiecentrum „De Verrassing" in Oosterend. Met een uit 1977 daterende Volkswagen Golf waren ze gisteren opweg naar het strand Westerslag. De 19-jarige bestuurder heeft de vrij verraderlijke bocht ter hoogte van „Bargerhof" waarschijnlijk te laat opgemerkt. Hij raakte op de verkeerde weghelft. Na een mislukte correctiepoging verloor hij de macht over het stuur, waarna de wagen de linker bermsloot inreed en daarin buitelend en stuiterend een afstand aflegde van maar liefst 38 meter. Ambulances en de reddingwa gen van de brandweer waren spoedig ter plaatse. De bevrijdingsapparatuur van de reddingwagen hoefde echter niet te worden gebruikt omdat de ge wonden door de ramen naar buiten konden worden gehaald. Drie perso nen werden met twee ambulances naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd, waaronder het meisje dat gecompliceerde open beenbreuken had opgelopen. De twee andere ge wonden waren er niet ernstig aan toe en konden nog dezelfde middag het ziekenhuis verlaten. Twee inzittenden, waaronder de chauffeur, kwamen met de schrik vrij. Het is niet de eerste keer dat op de ze plek een ernstig ongeluk gebeurt, poor mensen die ter plaatse onbe kend zijn, wordt de bocht vaak te laat opgemerkt, wat bij hoge snelheid fataal kan zijn. auto wordt door de kraanwagen op de kant getrokken Overzicht van een deel van de noodcamping. zaterdagmiddag, toen daar ongeveer 160 tenten stonden 200 tenten van kampeerders die bij na allemaal zo snel mogelijk naar het jeugdterrein van „Kogerstrand" wil den, maar daar merendeels pas na het weekend terecht konden. De scepter op de noodcamping wordt gezwaaid door Kees Maas uit Den Burg, die er - geholpen door fa milieleden - de handen meer dan vol aan heeft. De kampeerders mogen maximaal drie dagen blijven en beta len vijf gulden per persoon plus het zelfde bedrag voor de tent. De voorzieningen op het terrein zijn pro visorisch. Er zijn toiletten en wasge legenheid. Wie douchen wil kan tegen betaling van een gulden te recht bij het zwembad Molenkoog op vertoon van het inschrijfformulier. Langer verblijven op de noodcamping dan strikt noodzakelijk is, mag niet. Zodra ergens op een reguliere cam ping een gaatje komt, moet men ver trekken. Er wordt gewerkt met een wachtlijst. De weinige campings die bereid zijn jongeren op te nemen houden de noodcamping voortdurend op de hoogte. De communicatie is uitstekend. Met de megafoon roept Maas herhaaldelijk namen af van kampeerders die mogen vertrekken naar een echte camping, maar de beurt is niet voorbij voor degenen die op dat moment toevallig niet aanwe zig zijn. Die vinden later een briefje in het mobiele kantoortje. Erg veel be weging zat er zaterdag nog niet in. „Er zijn nog zeventig wachtenden voor u", kregen nieuwkomers te horen. Soepel Op de noodcamping heerst een ruig, maar ongedwongen en gezellig sfeertje. De meeste kampeerders han gen een groot deel van de dag op het terrein rond, zittend op kratten pils bij luidspelende radio's, 's Avonds gaan de meesten stappen, lopen naar Den Burg of laten zich naar De Koog brengen. Het vermaak dat ons bad- dorp biedt, staat bij deze categorie jeugd hoog aangeschreven. Van de tien kampeerders die wij zaterdag en zondag op de noodcamping spraken Texel mag dit jaar nog dertig wonin gen bouwen. In de regio waren con tingenten „over" en omdat de gemeente plannen klaar heeft liggen en kan aantonen dat er behoefte aan meer huizen is, krijgt Texel deze con tingenten toegewezen. Er zullen 18 premie A- en 12 premie C- koopwoningen worden gebouwd in De Mars bij Den Burg. Aan de Rozendijk en aan de Boodt- laan zijn afgelopen weekend verschil lende illegale kampeerders door de politie bekeurd. Doordat de Texelse campings overvol zitten, zoeken velen hun heil in het bos of op weilanden. Sommigen slapen in auto's of in de open lucht. De politie zal hierop de komende tijd streng controleren. Uit een woning in Den Burg is don derdag tussen 10.30 en 12.00 uur een bedrag van f 50,- gestolen. De dader is vermoedelijk door de achter deur binnen gekomen met de sleutel, die altijd in een plantenbak lag. Er zijn geen vernielingen aangericht. bleken er acht in de eerste plaats daérom naar Texel te zijn gekomen, altijd naar aanleiding van enthousi aste verhalen van vrienden. De inte resse voor de andere geneugten van Texel is beperkt. „Absoluut geen tijd voor", werd ons verzekerd door een jongen uit Nieuwolda. Vorig jaar had hij gedurende zijn acht dagen duren de vakantie f1450,- uitgegeven; het grootste deel van dat bedrag was op gegaan aan bier en andere consump ties. „Met dat geld had ik best wat nuttigers kunnen doen. Maar je doet wat je vrienden doen. Eigenlijk is het zonde, maar je hebt wèl lol...! Rumoer Ook 's nachts gaat het er op de noodcamping niet geruisloos toe. Kees Maas hoeft bij de handhaving van de orde niet al te streng te zijn omdat het allemaal jongeren zijn die zich van eikaars lawaai niets aantrek ken. Problemen ontstaan pas toen enkele gezinnetjes met kinderen op de noodcamping terecht komen. Dat is een paar keer gebeurd en leidde tot klachten omdat die gezinnetjes weinig rust kregen. Tweehonderd tenten op de noodcam ping is bijzonder veel. In vorige jaren waren er nooit meer dan enkele tien tallen. Records zijn echter nog niet gebroken. In 1983 was het korte tijd nog drukker en moest een aangren zend terrein in gebruik worden geno men. Dat laatste is tot dusver niet nodig geweest, al scheelde het zater dag een haartje. Begrafenisondernemer Arie Maat uit Den Burg heeft met b en w een akkoord bereikt over de grond die hij nodig heeft voor de bouw van een uitvaartcentrum. Ais de gemeenteraad ermee ak koord gaat zal hij een stuk gemeentelijk terrein aan de Bernhard- laan afnemen voor f80.000.- Hierop zal hij niet alleen een rouwcentrum bouwen maar ook een achttal „eigen" parkeer plaatsen aanleggen. Daarnaast zal de gemeente zorgen voor 13 openbare parkeerplaatsen op het aangrenzende terrein. De gemeente hanteerde aanvankelijk een hogere kavelprijs (of vraagprijs voor de bouwkavel) namelijk f133.500,- voor een perceel van 1780 m2. Bij deze grondkosten achtte Maat de exploitatie van een rouw centrum voor hem onmogelijk en hij wilde daarom een kleiner stuk grond. In de afgelopen raadsvergadering liet wethouder Klaas Barendregt al blijken dat het college bereid was water in de wijn te doen en dat is dus nu ge beurd, zij het dat de prijs op f80,- is bepaald, waar Maat genoegen mee heeft genomen. Als norm heeft de gemeente de prijs genomen die geldt voor vergelijkbare grond aan de Ab- bewaal in Den Burg. Door de verla ging van de grondprijs derft de gemeente f33.500,- aan inkomsten. De raad zal worden voorgesteld dit bedrag te halen uit het fonds „Stad suitleg". Argument van het college is dat het rouwcentrum van Maat wel liswaar een puur particuliere aangele genheid is, maar dat het algemeen belang met zo'n centrum zodanig is gediend, dat gemeentelijke financiële steun verantwoord is. Het centrum zou er anders niet komen. Het perceel aan de Bernhardlaan (tussen de woningen van de Woning bouwvereniging en het gebouw van Scouting) maakt thans deel uit van de gemeentelijke kwekerij. Het is de bedoeling die helemaal op te heffen. Het wordt dan mogelijk een ander deel in gebruik te geven bij Scouting Texel, als compensatie van een ter rein aan de andere kant van de Bern hardlaan dat b en w als bedrijventerrein willen bestemmen. Eindelijk Over de wenselijkheid van een rouw centrum („aula") op Texel wordt al sinds 1962 gepraat. Meerdere plan nen (onder andere bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg) zijn aan de orde geweest, maar bleken om een of an dere reden onhaalbaar. Niet lang ge leden werd door het Texels Theologen Convent nog gewezen op de noodzaak van een dergelijke voor ziening. Vroeger was het gebruikelijk dat een dode thuis werd opgebaard. Tegen woordig gebeurt dat op Texel per jaar nog maar in een tiental gevallen, me de omdat de moderne woningen met hun doorzonkamers zonder aparte achterkamer daarvoor niet geschikt zijn. Vaak wordt een beroep gedaan op de opbaarruimte van de Doopsge zinde kerk of het verzorgingshuis Sint Jan. De rouwkamers van de Gollards en het verpleeghuis worden gewoon lijk uitsluitend gebruikt voor doden die afkomstig zijn uit de betreffende tehuizen. De helft Per jaar overlijden op Texel gemiddeld 110 personen. Bij zijn exploitatiebere kening is Maat ervan uitgegaan dat 50 doden daarvan zullen worden op gebaard in het nieuwe centrum, maar hij verwacht dat dit aantal in de loop der jaren zal toenemen. Nieuwe wet telijke eisen betreffende de inrichting van rouwkamers zouden daarbij een rol kunnen spelen. Het rouwcentrum van Maat zal uiter aard aan deze eisen voldoen. Blijkens een voorlopige schets komen in het centrum drie opbaarruimten, alsmede een behandelruimte, koelcel, kisten- berging, keuken, garage, toiletten, hal, kantoortje en een zaal van 100 m2. Om de plannen te kunnen uitvoeren is naast de medewerking van de ge meenteraad een planologische proce dure (artikel 19) nodig. Als daarbij geen al te grote problemen opdoe men, zal het rouwcentrum er binnen een half jaar kunnen staan.

Texelsche Courant | 1989 | | pagina 1